PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voorstel over huurverhoging kan kabinetscrisis veroorzaken Uitslag Zeeuws binnenkort te Landjuweel verwachten is BILT ER MOET EEN EINDE KOMEN AAN DE KOUDE OORLOG CONFERENTIE GROTE VIER MET RESERVE BESCHOUWD Vandaag.. DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 110 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Fagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok, ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 12 Mei '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent pet mm. Minimum p advertentie I 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent „Brieven ol adres Bureau v. £L Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstr. 2, telef. 16: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee N. Bogerdslr 160, telef. 28 REGERING IN MOEILIJK PARKET K.V.P..ministers zouden aftreden van ir. Witte volgen (Van onze parlementaire redacteur.) Het politieke zwaartepunt van de debatten, die de Tweede Kamer voert over de belastingverlaging en de huurverhoging, ligt bij het wetsontwerp van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. Witte, om de huidigen huren van vóóroorlogse woningen te verhogen. En wel volgens een t schema, waarby geen huurverhoging zal worden toegepast voor woningen tot en met 9.45 per week in de eerste gemeenteklasse, 8.30 in de tweede, 7.10 in derde, 6.60 in de vierde en 5.95 in de vijfde gemeenteklasse. Vyf procent huurverhoging zal gelden voor woningen tot en met, respec tievelijk in de genoemde gemeenteklassen, 10.45, 9.15, 7.85, 7.20 en 6.60.. Woningen, die een hogere huur doen dan deze laatste bedragen, zullen met tien proeent worden verhoogd. Bij de bespreking van de door de re gering voorgestelde belastingverlagin- gen verschilde men van mening over het totale bedrag der verlagingen en over de verdeling ervan. De regering wenst niet verder te gaan dan circa 500 millioen gulden en zou het liefst vasthouden aan de verdeling van dit bedrag over de verschillende soorten van belastingen, zoals zij haar in de voorgestelde ontwerpen heeft vastge legd. De Kamer huldigt daarover andere denkbeelden en meent, dat er wel 50 of 60 millioen meer verlaagd kan wor den. Ongetwijfeld zullen, als spijkers met Ir. Witte: weldra minister af? koppen geslagen moeten worden, nog wel moeilijkheden rijzen, maar we nemen toch niet aan, dat hier een regeringscrisis in de lucht zit. Huurverhoging. Anders is het met de huurverho ging. Daarvoor heeft niemand bij het vooroverleg in de afdelingen van1 de Tweede Kamer een goed woord over gehad en verwerping van minister Witte's ontwerp zou dus geen verrassing opleveren. Tenzij de regering water, in de wijn doet en in belangrijke mate aan de wensen van de Kamer te gemoet komt. Dit lag echter niet in de lijn van de verwachtingen, omdat de regering vrij duidelijk te verstaan gegeven heeft, dat zij voet bij stuk houdt. Nu de kaarten zo op tafel lig gen, heeft men zich in politieke kringen in Den Haag laten ver leiden tot bespiegelingen en spe culaties. Ongewenst. Een val van het kabinet over deze zaken is ongewenst. Het Nederlandse volk en het bedrijfsleven hebben reeds te veel op de komende belas tingverlaging gerekend en mis schien zelfs al in berekeningen inge calculeerd dan dat men hen met lege handen "kan laten staan. De mogelijkheid is dus geenszins uitgesloten, dat alles met een sisser afloopt. Gesteld echter, dat minister Witte onverbiddelijk blijft en de Kamer zijn wetsontwerp verwerpt. Hij zal dan af treden en naar in parlementaire krin gen verluidt, zullen althans de Katho lieke ministers In het kabinet solidair zijn en zijn voorbeeld volgen. Men zit dan toch in een crisis, want de over blijvende bewindslieden kunnen in dat geval weinig minder doen dan ook hun mandaat beschikbaar te stellen. Het meest voor de hand liggende is, dat de nieuwe formateur het oude ka binet zal reconstruëren, dat wil zeg gen, dat alle ministers, met uitzonde ring wellicht van ir. Witte, zullen te rugkeren om hun werk voort te zet ten. Begrijpelijk, dat de belangstelling vooral uitging naar wat de heer An- driessen van de K.V.P. te zeggen had. Heel veel wijzer is men door zijn redevoering niet geworden. Hij her innerde eraan, dat de regering de be trekkelijk geringe huurverhoging in plaats van de oorspronkelijk aan- (Vervolg op pag. 10) Nog geen Hoge Commissaris voor Saargebied. De raad van de West-Europese Unie De Raad van de Westeuropese Unie (Groot-Brittannië, Frankrijk, West- Duitsland, Italië en de landen van de Benelux) lieeft Woensdagavond over eenstemming bereikt over het geschil tussen Frankrijk en West-Duitsland betreffende de interpretatie van de bepaling der volmachten voor de hoge commissaris voor het Saargebied. Er werd nog geen Hoge Commis saris aangewezen. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken en Kanselier, dr. Adenauer, en de Franse minister van buitenlandse zaken, Pinay, waren het er reeds over eens geworden, dat zij zich bij de meerderheid van de raad van ministers van buitenlandse zaken der Westeuropese Unie zouden neer leggen. Proef-noodlanding van Thunderjet mislukte. Toestel ging verloren. Bij een „proef-noodlanding" op de vliegbasis Volkel is omstreeks vijf uur een Thunderjet-straaljager van de Koninklijke Luchtmacht naast de startbaan doorgeschoven. Het toestel geraakte daarbij in brand en ging verloren. De bestuurder, die alleen in het toestel zat, kon ongedeerd ontko men. BOELGANIN VERKLAART TE WARSCHAU: Reacties op nieuwe Sowjet- ontwapeningsvoorstellen De Russische maarschalk Boelganin heeft in een rede te Warschau ge sproken over de nieuwe Sowjet-ontwapeningsvoorstellen. Hij zei, dat „geen bewijzen nodig zijn om te wefen, dat de internationale betrekkingen zoals die nu bestaan, geheel abnormaal zijn. Radicale maat regelen zijn nodig om de internationale spanning te verminderen, een es sentieel elementair vertrouwen in internationale betrekkingen te scheppen, de vrees voor een nieuwe oorlog weg te nemen en voorwaarden voor een vreedzaam en rustig leven van de volken te scheppen". Om dit te bereiken moest allereerst een einde worden gemaakt aan de koude oorlog. De Sowjet-voorstellen voor een controle op de bewapening waren ge baseerd op de noodzakelijkheid, dat er een toestand geschapen werd, waarin agressieve bedoelingen van een land bijtijds aan het licht zouden komen en hun een halt toegeroepen kon worden. De veiligheid in Europa zou het best gediend zijn door een stelsel van collectieve beveiliging, waaraan alle Europese landen, onge acht hun maatschappelijke orde, zou den deelnemen, aldus Boelganin. De Franse afgevaardigde op de vijf-mogendhedenbesprekingen over ontwapening te Londen, Jules Moch, heeft Woensdag gezegd, dat de jong ste Russische verklaring over ontwa pening een goed voorteken is voor de onderhandelingen, die tussen de rege ringen zullen worden begonnen. De voorstellen behelzen een aantal idee- en, waarvoor de Westelijke mogend heden reeds twee maanden lang op de ontwapeningsconferentie hebben In IJmuiden wordt hard gewerkt dan de bouw van de Baileybrugdie een gedeelte van het drulcke verkeer moet 'ondervangen, zolang men met de bouw van de verkeerstunnel bezig is. De foto toont het stalen raamwerk (rechts) van de noodbrug, die met de Pinksterdagen geopend zal zijn. gepleit. De Russen hadden zich tot dusver tegen deze suggesties verzet, aldus Moch. ATOOMBOM NIET AFSCHAFFEN. De geallieerde opperbevelhebber in Europa, generaal Grüntlier, heeft te Londen over het nieuwe Russische ontwapeningsvoorstel gezegd, dat het voorstel tot afschaffing van de atoombom voor vele mensen uiterst aantrekkelijk is. „Het zou echter niet in het belang van het Westen zijn, dat dit voorstel wordt aangenomen, omdat de atoombom de enige moge lijkheid van het Westen Is om de hui dige communistische meerderheid in conventionele strijdkrachten op te heffen", aldns de generaal. In de bouw van het rusthuis te Kapelle begint tekening te komen. De villa ^Pomona" welke het hoofdgebouw vormt, gaat thans achter een nieuwe gevel schuil. Verder zijn aan beide zijden en aan de achter kant nieuwe vleugels verrezen. Men is momenteel druk bezig aan de afwerking en inrichting. Verwacht wordt, dat het ge bouw eind September-begin October in gebruik zal kunnen worden genomen. (Foto P.Z.C.) De nieuwe president van Italië Woensdag beëdigd. Regering-Scelba vraagt ontslag. De 68-jarige Giovanni Gronchi is Woensdag beëdigd als president van de Italiaanse Republiek. Zijn eerste officiële handeling in zijn ambtster mijn van zeven jaar zal Donderdag zijn, het ontvangen van de ontslag aanvrage van de coalitieregering- Scelba. Achter de schermen is nog een strijd gaande, of dit ontslag zuiver als een kwestie van protocol moet worden beschouwd, of dat Scelba definitièf zal aftreden als gevolg .van verzet in zijn eigen christen democratische partij, waarvan ook Gronchi lid is, tegen de regerings coalitie. Vóór Scelba zijn ontslag zal indienen, zal de regering zich nog over deze kwestie beraden en een definitief besluit nemen. Bestrijding van onveilig verkeer Nieuw initiatief in Enschede. In Enschede zal binnenkort een experiment wordten ondernomen met een zogenaamd verkeersparlement, dat allerlei problemen, de bevorde ring van de veiligheid van het ver keer betreffend, in behandeling zal nemen. De eerste keer dat het parlement zal bijeenkomen is op 16 Mei, waar by de hoofdcommissaris van politie, aanwezig zal zjjn. Het zal worden sa mengesteld uit leden van de gemeen telijke diensten. Op deze wijze hoopt de politie kennis te kunnen nemen van hetgeen onder de bevolking leeft ten aanzien van de verkeersproble men. De belangstelling voor dit par lement is buitengewoon groot en naar verwacht wordt, zal het verschillende malen zitting houden. PERSCONFERENTIE EISENHOWER Moskou bestudeert uitnodiging Eisenhower heeft Woensdag op zijn wekelykse persconferentie in Wash ington verklaard, dat getracht moet worden op de voorgestelde conferen tie van regeringsleiders der grote vier opheldering te verkrijgen van be langrijke kwesties. Hij verwacht niet, dat in enige uren, dagen of weken door een dergelijke conferentie grote wyzigingen in de wcreldtoesjand kunnen worden gebracht. Wèl zouden de regeringsleiders hun conferen tie in drie dagen kunnen afdoen, maar de ministers van buitenlandse za ken zouden weken, zo niet maanden nodig hebben voor besprekingen over de punten, die door de regeringsleiders zouden worden aangewezen. Voorkeur voor een bepaalde plaats heeft de Amerikaanse president niet. Een plaats in een neutraal land is evenwel het beste. Het gehele denk beeld van een dergelijke conferentie verkeert nog in een stadium van on derzoek. In Wenen zullen verdere bij zonderheden worden besproken. Het feit, dat een Oostenrijks staats verdrag wordt ondertekend is op zichzelf geen reden voor een bijeen komst op het hoogste niveau. Er is echter in de gehele wereld een ge voel ontstaan, dat een conferentie gehouden dient te worden en uit pers en diplomatieke berichten blijkt, dat er een vaag gevoel bestaat, dat er wellicht iets goeds uit kan voort vloeien. Zolang de regeringsleiders niets opofferen en niet teveel van de con ferentie verwachten, is het van be lang om niet te stijfhoofdig te zijn door te weigeren iets te aanvaarden dat wellicht kan bijdragen aan het maken van vorderingen. MOSKOU: STUDIE. Op de conferentie te Warschau verklaarde maarschalk Boelganin, dat de nota met de uitnodiging voor is het 25 jaar geleden, dat de bekende staatsman en dich- ter Pieter Jelles Troelstra over- c leed. V\*\*VW*VWVWWWW^iV CULTURELE DAG OP 25 JUNI? Juryleden werden „bekende verschijningen" in Zeeuwse zalen Over circa twee weken zo wordt verwacht kan de uitslag van he. tweede Zeeuwse Landjuweel bekend worden gemaakt en aansluitend daar op zal evenals vorig jaar een Zeeuwse Culturele Dag worden georgani seerd, waarvoor nog geen definitieve datum Is vastgesteld. Deze dag in eerste aanleg wordt daarvoor de 25e Juni genoemd zal dit keer ii Middelburg worden gehouden. Men is thans bezig met de voorbereidin: van een uitvoerig programma. De afgelopen maanden hebben de juryleden van het Zeeuws Landjuwec, stad en land afgereisd om overal toneelverenigingen aan het werk te zien en daardoor zijn de beide arbiters, Hessel Jongsma en Frits Bloemkolk, in de Zeeuwse zalen „bekende verschijningen" geworden. In kringen van het landelijk ama teurtoneel zijn zij dat al jaren: Hes sel Jongsma, journalist en toneelcri ticus, trok vijf en twintig dertig jaar geleden reeds door het land als jurylid vart- de Bond van Arbeiders toneelverenigingen en thans is hij ten nauwste betrokken bij de N.A.T. U. Frits Bloemkolk trok na de oor log vooral de aandacht door zijn werk met de thans niet meer bestaande groep „De Keten", enige jaren gele den zonder twijfel behorend tot de beste amateurgezelsehappen van Ne derland. Deze groep was het ook, die het aloude Wagenspel weer in ere herstelde en daarmede allerwege gro te instemming verwierf, getuide bij voorbeeld de „wagenspelen", die tij dens de bevrijdingsfeesten overal werden opgevoerd. Wanneer Zeeuwen met deze des kundigen spreken, dan is steeds één van de eerste vragen, die op hen wor den afgevuurdis het amateurtoneel in Zeeland anders slechter bijvoor beeld dan elders in het land. En bij een gesprek, dat een onzer redac teuren met hen had, kwam deze vraag uiteraard ook naar voren. Maar zowel de heer Jongsma als de heer Bloemkolk verzekerden met grote nadruk, dat in deze provincie zeker niet slechter toneel wordt ge speeld dan in overig Nederland. En wanneer men in Zeeland zelf rond kijkt, dan kan hoogstens worden ge zegd, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen de ambitie het grootst is, zonder daar mee overigens bepaalde aanwijzingen te geven over de spel-kwaliteit. VERGELIJKINGEN. Hessel Jongsma is nu voor de twee de maal lid van de jury en zijn colle ga voor dè eerste maal „officieel". Vorig jaar namelijk is hij ook enkele malen als jurylid opgetreden in plaats van Louis Hoefnagels, die door om standigheden was verhinderd. Beiden kunnen dus vergelijkin gen maken tussen het peil van 1954 en van 1955, „maar het is moeilijk daarover een definitieve uitspraak te doen'meende Hes sel Jongsma. „Er zijn verenigin gen. die zonder meer sterk voor uitgegaan zijn, maar aan de ande- Vervolg op pag. 2) deze conferentie zorgvuldig zal wor den bestudeerd. Natuurlijk, aldus Boelganin, heeft een dergelijke conferentie slechts zin als zij werkelijk bijdraagt tot het ver minderen van de spanning in de we reld en het verbeteren van de inter nationale betrekkingen. In New-York weer plannen tot bouw van reuzenschip. Voor 9000 passagiers. In New York duiken weer plan nen op voor de bouw van een reus achtig schip, waarop plaats zal zijn voor 9000 passagiers. De president van een hotel-combinatie, H. B. Cantor, zeide, dat hij van plan is twee schepen met een lengte van 360, meter en een snelheid van 38 knopen te laten bouwen, die voorzien zullen zijn van de hutten van het ty pe Pullman. Er wordt in de voorlo pige plannen rekening gehouden met voortstuwing der schepen door con ventionele stoomturbines, maar Can tor zeiide, dat de mogelijkheid van voortstuwing door atoomkracht in studie is. Scheepsramp op Japanse binnenzee eiste 65 doden. Grotendeels schoolkinderen. Op een Japanse binnenzee zijn twee veesehepen met elkaar in aanvaring gekomen. Een van de beide schepen, de 1480 ton metende Shiun Maru is onmiddellijk na de botsing gezonken. Aan boord van deze veerboot bevon den zich ongeveer 200 schoolkinde ren. Woensdagavond waren 65 lijken, merendeels van kinderen, geborgen. Van de 779 opvarenden zijn er 692 gered, zodat er nog 22 worden ver mist. De Shiun Maru is reeds een keer na een aanvaring gezonjjgn in'1950. Zij werd evenwel geliclïtr>,en, na her steld te zijn, weer in'ae vaart ge bracht. Haai in net De Terschellinger visser Bart Kuipers kwam, toen hij zijn net ten lichtte, tot de ontdekking, dat er een haai tussen zijn vis spartelde. Het dier was 1.40 meter lang, een z.g. bijthaai, die ook mensen aanvalt. Het ge vaarlijke dier werd onmiddellijk gedood. SCHRAAL WEER. Geldig tot Donderdagavond: Zonnig en op de meeste plaatsen droog weer. Iets hogere temperatu ren dan gisteren. Matige tot vrij krachtige wind tussen West en Zuid west. 13 Mei Zon Maan ZON EN MAAN. 4.53 onder 20.24 0.58 onder 10.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1