Nederland biedt genoeg als de vacantieganger maar meewerkt Biennale in Grand Palais te Parijs biedt vele attracties MET ALBERT SPAARGAREN OP ZIEKENBEZOEK WEER RUIM TIEN MILLIOEN WINST BIJ DE K.L.M. WOENSDAG 11 MEI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 ALLEMAAL MET VACANTIE Ook de „stille terreinen" in de plannen opnemen (Van een speciale verslaggever) Al de vacantieplannen richten zich voornamelijk op de maanden Juli en Augustus, alle pogingen tot vacantïespreiding ten spijt. En dan rijst weer die vraagwanneer al deze vacantïegangers zich in beweging gaan zettenwaar moet dat dan allemaal naar toe",... Natuurlijk, er gaat een percentage naar het buitenland" Een elk jaar groter percentage zelfs, want men onderschat daarbij vooral niet de pres taties van onze jongelui, die met rugzak en een handvol deviezen gewa pend, liftend de grens over trekken. Maar ook zonder liften toert in deze jaren menige heus niet rijke Neder lander naar het buitenland: daarvoor zorgen wel de spoorwegen en de busondernemingen, die niet alleen voor gereduceerd vervoer zorgen (wan neer men dan geen al te hoge eisen stelt) maar die tevens de remmende taalmoeilijkheden opvangen door de reizigers naar door Nederlanders be heerde nederzettingen in het buitenland te brengen. Maar er blijven toch altijd nog tal loze Nederlanders over, die zich ver heugen in een vacantie-ïn-eigen-land en dan heus niet thuisblijven, maar nu eens iets heel anders willen zien. Het is geen nieuwtje als wé vertel len, dat zoiets in Nederland nu juist zo prachtig kan, omdat maar weinig landen zoveel afwisseling hebben aan natuurschoon, als wij, met onze bos sen en heiden, onze stranden en dui nen, onze polderlandschappen en plassen. De vraag klemt evenwel: Waar heen met zoveel Nederlanders? Hoe- velen drommen er op mooie dagen niet samen ophet strand van Hoek van Holland, Scheveningen of Zand- voort „Natuurschoon" biedt dan alleen nog de zee, want van het strand ziet men eigenlijk niets meer. Hoevelen proppen samen in de Ve= luwse dorpen, die „de naam hebben" aan bos- en heideranden in het Gooi, rondom de Loosdrechtse plassen? Overvol. Een tweede probleem is, dat we meestal „allemaal tegelijk" met va- cantie gaan, dat wil dan zeggen, op gepropt in die zeven of acht weken. Treinen en bussen overvol, de heen- rit géér nog vanwege de pret, die komt, maar de terugreis is een kwel ling, als je, bruingebrand of verre gend, stèan moet met je koffers-met- verfomfaaide-inhoud en het vooruit zicht van „niks-in-huis-jongens". Een heel ander aspect in de vacan- tie-zorgen vormen de „dagjesmen sen", op wie nu wel eens grapjes worden gemaakt, maar die toch ook recht hebben om aan hun trek te ko men. Niet ieder gezin kan er één of twee weken helemaal uit gaan. 't Is wel vanzelfsprekend, dat randstad Holland, steeds groeiende, het meest in de knel zit, ook al om dat hier strand en duinen lokken. Er is een lelijke handicap ontstaan, doordat sommige bekende recreatie gebieden in een slechte reuk kwamen te staan omdat mén zich daar dik wijls niet volgens de normen der ze delijkheid gedraagt. Zulke gebieden (bos of hei) zijn daardoor gauw „ne gatief" bekend en het grote publiek begint ze te schuwen Daarmee gaan dan goede stukken natuurgebied voor zomergenoegens verloren. Hiertegen zullen de gemeenten, on der welke deze gebieden behoren, moeten optreden, doch dat zal tact vol moeten gebeuren op een wijze, welke thans nog in studie is. Anders C.J.M.V. „ZIEKENDIENST" (Van een onzer redacteuren) Albert Spaargaren is de man, die een drukke baan heeft als godsdienst onderwijzer, twee of drie keer pér week een (veel beluisterde) radiorubriek verzórgt geregeld op ziekenbezoek gaat, spreekbeurten vervult en daar naast ook nog de tijd vindt om in het plaatselijke verenigingsleven een rol te vervullen. Wanneer men tegenover hem zit, merkt men niets van dit alles. Alleen constateert men, dat het gesprek over velerlei onderwerpen handelt, geregeld verspringt over de veelzijdige facetten van Spaargaren's interessensfeer. Maar wij kwamen eigenlijk voor de man die via de NCRV-microfoon op „ochtendbezoek" gaat bij de zieken. De ene keer twee, de andere keer drie maal per week. Dat is op 1 April '46 begonnen en gedeeltelijk een gevolg van het feit, dat Albert Spaargaren in de oorlogsjaren zelf geruime trjd aan bed gekluisterd was. Na zijn her stel werd hg mede-oprichter van de CJMV „Ziekendienst", die het contact tussen zieken onderhield, begrijpend dat duizenden jonge mensen in zie kenhuizen en sanatoria door vele mo rele gevaren worden bedreigd. Ieder een vocht zich een ongeluk om in le ven te blijven, behalve de zieken zegt Spaargaren ons. Ook na de oorlog bleef de „Zieken dienst" bestaan en men zocht con tact met de NCRV. Er werd op gewe zen, dat alle omroepverenigingen zich met de zieken bezighielden, dat ook de NCRV zich op ait terrein moest begeven, doch dat verzorging van de geestelijke kant alleen niét voldoende was. Er volgde een gesprek en het resul taat was, dat Spaargaren in 1946 het ziekenprogramma ging verzorgen. Geen handopname Tegenwoordig gaat hg 's morgens om zeven uur de deur uit voor zijn „ochtendbezoek" per microfoon. Bandopnamen worden namelijk spora disch gemaakt. Het zijn hoofdzake lijk directe uitzendingen. Maar dat is nog niet alles, al vraagt zo'n half uur zenden soms een voorbereiding van 24 uur. De jonge zieken schrijven veel en al Al) Spaargaren van het N.CJt.V.. ziekenprogra/mma. die correspondentie vraagt om ant woord. Geen wonder dus dat er in Hilversum de gehele dag een secre taresse druk werk heeft. Ook het overleg met de inrichtin gen vraagt tijd. Bovendien is er, zo hiertoe aanleiding bestaat, het bezoek aan patiënten. Iets wat veel tijd vraagt. De instelling van het ziekenpro gramma is „psycho-somatisch". Spaargaren gaat er dus vanuit, dat niet alleen het lichaam ziek is, doch ook de geest. Zelf een tijdlang aan bed gebonden, weet hg te goed, dat het woelen van de zieken met alleen het gevolg is van de koorts, doch dat ook zorgen hen kwellen. Al deze complexen moeten mee overwonnen worden wil men weer tot lichamelijke gezondheid komen. Dat is ook de reden dat in het radiopro gramma de bezigheidstherapie is in geschakeld, bestemd om de geestelgke evenwichtigheid, het zelfrespect te rug te winnen. Contact Is de combinatie godsdienstonder wijzer-radioman niet lastig? Op het antwoord behoeven we niet te wach ten. Acht jaar woont Spaargaren nu in Westzaan en al die jaren heeft hij met erg veel plezier gewerkt. Thans ligt zijn werkterrein vrijwel geheel in Assendelft, alleen spreekt hg regel matig in zijn woonplaats. Dit voldoet hem uitstekend en juist door de com binatie van de beide functies wordt zijn werk gemakkelijker, hoewel na tuurlijk tijdrovender. Enerzijds vergemakkelijkt de radio, die natuurlijk bekendheid betekent, het entree bg zijn gemeentenaren, ter wijl anderzijds het contact met zieken en het werken in de kerkelijke ge meente er voor zorgt, dat de radio rubriek levend blijft. zou men zulk een gebied voorgoed een slechte naam bezorgen en dus wel kunnen afschrijven. In andere streken men denkt bijvoorbeeld aan Brabant, Noord- Limburg, Drente en Friesland blijft een massa natuurschoon onge rept door vacantïegangers. Texel en Terschelling mogen 's zomers uitpui len, de oversteek naar Gaasterlund schijnen de meesten nimmer te kun nen vinden. Valkenburg en omgeving mogen hele menigten opvangen, niemand schgnt er aan te denken, het eens enige kilometers hogerop te zoeken, daar, waar het toch zo bijzonder mooi is, maarwaar men geen „van- j e-hela-hola-mensen'tegenkomt En zo rondom Hilvarenbeek onder Tilburgdaar is het ruim en fris genoeg! Waarom tijdens zo'n vacantie op de Veluwe altijd rondhangen in de dor pen of zich nestelen aan de uiterste randen van bos en hei? Geen wonder, dat het dan altijd overal „vol" is Heus, wanneer de vacantïegangers zelf meewerken, is er nog veel meer plaats te vinden in eigen land. Het Centraal Werkcomité tracht wat verbetering te brengen, door bus ondernemingen te animeren, ook de „stille" terreinen eens in de routes op te nemen. Zo bgvoorbeeld de enorme gebieden van de Leenderhei tussen Eindhoven en de Belgische grens, waar het zo mooi is en waar men ook op echte vacantiedagen vrgwel nie mand ziet. Er zouden dus voor de overbevolk te „uitgaansplaatsen" twee oplossin gen zijn: vacantiespreiding en reis- spreiding. Maar dit alles heeft ook een ande re kant, welke een zekere rol speelt en dat is: de al te korte zomer, die de vacantiespreiding bemoeilijkt en... het dikwijls wisselende weer, dat het verblijf in al te grote eenzaamheid zonder „vluchtplaats" ook bezwaar lijk maakt voor velen. Wil men het ruimtelijk probleem oplossen, dan zullen dus niet alleen de vacantïegangers zelf moeten mee werken door zich eens wat te ver spreiden, maar zullen er ook onder nemers moeten zijn, die totnutoe ver geten recreatiegebieden althans van enige vacantieservice te voorzien, de V.V.V.'s zullen propaganda moeten maken, er zullen busondernemingen naar toe moeten rijden, kortom, de ontsluiting van deze streken zal ook moeten worden ter hand genomen, wil men ze het publiek prettig kun nen aanbieden. Duizenden mensen verdringen zich op r genoeg) ook nog de naam van zo'n zonnigezomerse dag op een Stranddraagt, stuk van onze kust, dat dan (vreemd GEEN HELICOPTERS Binnen een jaar nieuwe bestellingen Over het jaar 1954 kon door de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V. bij een aanzienlijke groei van activiteit wederom een bevredigend resultaat worden behaald. De productie steeg in 1954 ten opzichte van het vooraf gaande jaar met 21 procent als gevolg van een belangrijke uitbreiding van de capaciteit van de vloot door de toevoeging van een aantal moderne vier- en twee-motorige vliegtuigen in de tweede helft van 1953 en een ver dere uitbreiding in 1954 met vier Super-Constellations en vier Convairs 340. De verkoop kon reeds jn het eerste jaar, waarin de vergrote en gemoder niseerde vloot volledig in gebruik was, met 16 procent worden opgevoerd. Het volle profijt van de capaciteits-uitbreïding zal echter pas worden ver kregen door een verdere aanpassing van de verkoop. Blijkens de winst en verliesrekening bedragen de vervoersinkomsten in 1954 f 333.291-000 tegen f 287.727.000 in 1953, de. overige inkomsten en winst bij verkoop van verouderd ma teriaal f 32.306.000 v.jf 27.318.000) vrijgevallen voorzieningen uit vorige jaren .(v.j. f 3.578.000). Anderzijds bedroegen salarissen, lonen en soci- ciale lasten f 111.450.000 (vorig jaar f 99.940.000), materialen, diensten van derden, belastingen enz. f 139.245.000 (f 121.003.000). benzien en olie f 57.344.000 (f 47.348.000), af schrijvingen op vliegend materieel f 38.288.000 (f 31.766.000), op overige duurzame act. f 7.550.000 7.143.000) interest f 1.465.000 (f 1.042.000), de foto's kijken in het Grand Pa lais indrukwekkend op de bezoeker neer PARADIJS VOOR FOTOGRAAF Frisse kleuren, veel meer zorg voor de vormgeving (Van onze speciale verslaggever) In het Grand Palais te Parys is de eerste Biennale Photo, Cinéma, Opti- que geopend. Officieel althans, want al twee dagen eerder had de handel de gelegenheid gekregen, ongestoord door nieuwsgierig publiek, zaken te doen. Immers om zaken-doen gaat het toch in de eerste plaats op deze Biennale. En daarom is de naam misschien wat misleidend. Want de associatie met de cinematografische biënnales Venetië, Montevideo dringt zich onvermijdelijk op. Wij hadden bij de eerste aankondigingen het gevoel, dat de foto, het product dus van fotografisch scheppen, op de voorgrond zou staan. Dit is echter niet het geval maar deze Biennale is er niet minder interessant om. In de eerste plaats is hier bijeen- febracht, wat de fotografische in- ustrie, voornamelijk van West-Eu ropa op dit ogenblik heeft aan te bieden. Dat is veel en interessant, zoveel zelfs, dat het niet eens ge makkelijk is, alles te overzien. Daarnaast in hetzelfde enorme gebouw zijn een tweetal foto tentoonstellingen ingericht, is er een „Tempel van Kleur een historische collectie foto's, waarop zeer zeldza me Daguerrotypieën zijn te vinden en als zeer bijzondere attractie het enorme aquarium, waarin de onder waterfotografie wordt gedemon streerd, afgewisseld door zwempres- taties van charmante zwemstertjes. Het is gelukt, en dat is zeker niet femakkehjk, met fotografische pro- ucten het in de ogen van onze f;eneratie monsterlijke, Grand Palais e camoufleren. Zodra men binnen komt, staat men tegenover de groot ste kleurenfoto ter wereld, een kleu rentransparant, dat isy2 meter lang is en 6 meter hoog, dat wordt ver licht met 132 lampen. Het interes sante van dit, qua kleur bijzonder geslaagde, product is, dat het in derdaad geheel fotografisch tot stand kwam en dus niet een ge schilderd transparant is naar een kleurenfoto. Rond de gehele hall hangen dan verder enorme vergrotingen van een bijzonder mooie kwaliteit, zowel technisch als fotografisch. Men heeft kans gezien, hier een collectie bijeen te brengen, die eigenlijk alle gebieden der fotografie vertegen woordigt. Mode, wetenschap, land schap, portret en zoveel andere fa cetten van de toegepaste en illustra tieve fotografie, kijken hier bijzon der indrukwekkend op de bezoeker neer. De inrichting van verschillen de stands is uitermate verzorgd. Nieuwtjes In deze uiterst verzorgde entou rage is het zoeken naar de nieuw tjes niet zo heel gemakkelijk. De indruk die men krijgt van de hui dige apparaten, of dit nu eenvoudi- te amateurcamera's zijn, dan wel e meest uitgebreide filminstalla ties voor bioscopen, is dat 't zwart vroeger overheersend in de fotogra fie aan het verdwijnen is. Frisse kleuren zijn er voor in de plaats gekomen en aan de vormge ving wordt steeds meer zorg be-* steed. Was een camera of een ver grotingstoestel vroeger een zwart geval, dat alleen de liefhebber tot geestdrift kon brengen, op het ogen blik tracht men alles zo aantrekke lijk te maken, dat ook de toevallige voorbijganger er met plezier naar kijkt en het gevoel heeft iets moois in zijn handen te nemen. Er is geen camera meer, die niet een flitscontact heeft. Ondanks de tendenz naar terugkeer tot de gro tere formaten met 6x6 als mini mum, die zich na de oorlog even deed gelden - vermoedelijk onder invloed van Amerika - blijft de kleinbeeldcamera populair en kan men eigenlijk voor iedere beurs wel een 24 x 36 mm camera vinden. Bandrecorders, al of niet bedoeld om gebruikt te worden in combina tie met smalfilm, zijn er te kust en te keur in alle prijzen. Het is dui delijk, ook hier weer, dat het zelf opnemen van muziek op de band steeds populairder begint te worden. T ele-object Niet te koop, maar bijzonder in teressant is het aan het einde van de zaal opgestelde super-objectief. Het is een tele-objectief met een brandpuntafstand van 2,44 meter bij een lensopening van 7,4. Wij keken op het matglas en zagen een rag- scherp beeld van de tentoonstelling, de krioelende mensen, de affiches en opschriften op de stands. Toen wij daarna de zaal in keken, realiseer den we ons, dat wij het uiterste an dere einde van het Grand Palais hadden gezien. Het is maar een greep, die wij de den uit de Biennale: iedere greep waarna een netto winst resteert van f 10.255.000 (v.j. f 10.381.000). Voorgesteld wordt uit deze winst een bedrag van f 3 (v.j. f 5) millioen toe te voegen aan de alge mene reserve en een dividend van 5 procent (v.j. 4 proeent) over de ge wone aandelen uit te keren. Nieuwe bestellingen Drs. M. J. van der Ploeg heeft voorts nog medegedeeld, dat binnen kort misschien wel weer eens een be stelling op nieuwe vliegtuigen door de K.L.M. zal worden gedaan. In antwoord op een vraag daarover zei- de de heer Ploeg, dat met „binnen kort" bedoeld is „binnen een jaar". De K.L.M. stelt zich van elk nieuw vliegtuig dat voor haar van belang kan zgn op de hoogte. Zo heeft zij enige malen leden der directie en technici hun lichten laten opsteken bij vliegtuigfabrieken in de V.S. en Gi'oot-Brittannië. De laatste keer ten einde een beslissing te nemen over het bestellen van toestellen voor het luchtverkeer over lange afstand. Op grond van die bezoeken is toen het besluit genomen om viermotorige Douglas DC-7C („Seven Seas") toe stellen te kopen. De financiering van nieuw materieel zal de K.L.M. geen zorgen geven, omdat twee Ameri kaanse banken geld hebben aange boden. De heer Van der Ploeg zeide ver der o.m., dat de K.L.M. geen helicop ters zal kopen. Er wordt naar gestreefd de ver voersinkomsten in 1955 een millioen gulden per dag te doen zijn, hetgeen dan in dit jaar twee en dertig mil lioen meer zal zijn dan in 1954. De maatschappij vervoerde in 1954 rond 683.000 passagiers; daarvan reisden bijna 450.000 in de toeristen klasse. In 1953 was het totaal rond 600.000, waarvan rond 283.000 in de toeristenklasse. Beperkte verspreiding van ongeadresseerde stukken. Met het oog op de overbelasting van de P.T.T., waarin niet voldoende door indienstneming van nieuw personeel kan worden voorzien, zal ingaande 1 Juli 1955, de aanneming van onge adresseerde te verspreide stukken in het algemeen worden beperkt, tot die, welke niet meer wegen dan 26 gr3m. Indien de omstandigheden daartoe nopen zal tot verdere gewichtsbeper king worden overgegaan.. zou even representatief zijn en even... onvolledig. Onvolledig is ook de vermelding, dat tot 16 Mei het Grand Palais voor alle foto- en film-enthousiasten openstaat. Want daarnaast zijn er nog enige andere tentoonstellingen op fotoge- bied in Parijs. In de Bibliothèque Nationale, Rue Richelieu kan men tot 28 Mei foto's en schilderijen zien, die zijn samengebracht onder de ti tel Cent Ans de Vision Nouvelle (Honderd jaar Nieuwe Visie). In het Louvre worden de fotogra fische technieken vertoond, welke men gebruikt bij het onderzoek en de restauratie van schilderijen (tot 10 Juni) en in het Musée Pédago- gique (Rue d'Ulm. achter de Bou levard St. Michel) is een expositie ingericht onder de naam „De rol van de fotografie en de film in de moderne paedagogïe".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7