Vier jaar met aftrek geëist tegen voormalig Amsterdams bankier Eerste Kamer niet enthousiast over wetsontwerp echtscheidingen kla mm UITKERING VACANTIEGELD EN WERKLOOSHEIDSWET WOENSDAG 11 MEI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT a FEITELIJK EFFECT NIET GROOT Beurs toonde zich destijds wel bijzonder weinig terughoudend De officier van justitie bij de bijzondere strafkamer der Amsterdamse rechtbank, mr. W. P. Bakhoven, heeft gisteren aan het slot van de zitting vier jaar met aftrek van de tijd in bewaring doorgebracht, geëist tegen de 54-jarige voormalige Amsterdamse bankier O. R. Deze verdachte is van 1945 tot 1948 in totaal twee jaar en 800 dagen ge detineerd geweest in het interneringskamp te Delft. De officier meende, dat deze straf nodig was om de ernst van de ge pleegde feiten tot uiting te brengen, hoewel hij voorzag, dat het feitelijke effect van een dusdanige straf niet groot zal zijn, „aangezien verdachte thans in Lichtenstein woont en wel niet meer in Nederland terug zal ko men". De uitspraak volgt op 24 Mei a.s. De officier vermeldde bij zijn eis voorts, dat hij ware deze zaak eerder behandeld, bv. in 1948 ze ker een veel hogere straf zou hebben gerequireerd. Doch hij diende er re kening mee te houden, dat de ver dachte in dat geval dan ook zou heb ben geprofiteerd van alle strafver minderingen, die de politieke delin quenten in de jaren daarna bg wijze van gratie hebben gekregen. De officier achtte wettig en over tuigend bewezen hetgeen verdachte bg dagvaarding ten laste is gelegd. Zelfs al zou de verdachte geduren de de periode van 6 Maart tot 4 Juni 1943 Duitser zijn geweest, dan nog zou dit weinig verschil uitmaken aan gezien ook Duitse onderdanen zich schuldig kunnen maken aan artikel 102 van- het W. v. S., dat aan deze verdachte ten laste is gelegd. „Ver dachte betwist de feiten over het al gemeen niet", zei mr. Bakhoven. „Hij wil ons doen geloven, dat hij in het Nederlandse belang heeft gehandeld. Hij beroept zich op dr. Bühler, de Be- auftragte voor de Nederlandse bank". Wel geloofde de officier dat het op treden van deze dr. Bühler in vele gevallen nuttig is geweest voor het Nederlandse belang, doch hij meende dat dit moest worden beschouwd als een coïncidentie. Het hele verweer van verdachte gaat uit van de achteraf getrokken veronderstelling, dat lüj van het be gin af heeft geweten, dat Duitsland de oorlog zou verhezen. Er is echter geen enkel bewijs, dat hij, toen hij in 1942 zijn medewerking verleende aan de liquidatie, de Duitse nederlaag al veronderstelde. De officier behandelde vervolgens uitvoerig alle zes punten der dag vaarding. Het zesde punt noemde hij het be langrijkste: de liquidatie van het Joodse vermogen. Voor deze zaak heeft verdachte enkele jaren gele den reeds terecht gestaan voor de raad voor het rechtsherstel, die de rol welke verdachte daarbij gespeeld heeft, „Medewerking aan roof op grote schaal" noemt. „Ik had veel meer kwaad kunnen doen," impliceert het verweer van verdachte, „doch dat doet aan het misdadig karakter van deze zaak niets af," aldus de officier. Volgens de officier wilden de Duit sers, dat de liquidatie in Nederland F kf Aantal clandestiene radio toestellen ruim 150.000. Geen waarschuwingen meer Ruim 150.000 bezitters van een ra diotoestel, hebben, volgens de direc teur van de Dienst Luistervergunnin- ;en, geen luistervergunning en berok kenen de omroep jaarlijks een schade van circa 2 millioen gulden. Met het geven van waarschuwingen is het af gelopen. Iedereen, die door de con troleurs" wordt betrapt krijgt onmid dellijk een proces-verbaal. Iedere maand vinden ongeveer 2000 processen-verbaal hun weg naar de kantongerechten, waar de opge legde boeten variëren van 20 tot 250. Een uitzondering wordt nog gemaakt voor hen, die uit eigen be weging aangifte doen en daarbij het formulier juist invullen, aldus de Te legraaf. Aantal emigranten naar Canada daalt Het aantal immigranten, dat gedu rende het eerste, kwartaal van dit jaar Canada is binnengekomen, is aanzienlijk lager dan dat in de over eenkomstige periode van 1954, n.l. 17.627 tegenover 28.223, aldus blijkt uit een rapport van de Canadese im migratiedienst. Wat Nederland be treft waren de cijfers 1058 in dit jaar tegen 2914 in het vorige jaar. KIEZERS. In Brazilië vindt men dat teveel kiezers op listige wijze meer dan eenmaal hun stem uitbrengen bij de verkiezingen voor het parlement. Er is nu een voorschrift in de maak, waarbij de kiezers verplicht worden hun duimafdruk op het stembiljet te zettenHoe men dat achteraf wil controleren is een andere geschiede nis. KUS. Zes weken zullen twee gelieven ergens in West Bengalen als gevan genen moeten doorbrengen. Ze wer den door de rechter veroordeeld, om dat ze elkaar tijdens een dorpsfeest in de draaimolen hadden gekust. Kussen is onzedelijk, zei de rechter en bovendien is het verboden deze techniek in het openbaar te beoefe nen. KRAAI. Het Zwitserse dorp Baden is in opschudding. De oude, trouwe dorpskraai is verdwenen. Men heeft nu plechtig een commissie samenge steld, die tot taak kreeg de voort vluchtige op te sporen. Er zijn wel commissies voor minder belangrijke zaken ingesteld!! zelf zou geschieden en wel om twee redenen. In de eerste plaats zou mas sale verkoop der Joodse fondsen naar Duitsland inflatoire gevolgen hebben en in de tweede plaats was de ver koop in Nederland een onderdeel van de politieke propaganda. „Deze tactiek van de Duitsers heeft helaas veel succes gehad", aldus mr. Bakhoven. „Er is van de zijde van de beurs wel bijzonder weinig terughou dendheid betoond bij de aankoop de zer Joodse effecten, die formeel ge wettigd, doch moreel en materieel on geoorloofd was". Lijdelijk verzet D© officier geloofde dat lijdelijk verzet tegen de liquidatie zeker mo gelijk was geweest. De beurs heeft later aangevoerd, dat de Duitsers ge dreigd zouden hebben met sluiting van de beurs." Men zou ook bang zijn geweest dat de effecten in het bui tenland zouden worden verkocht, maar van een dreigement om de beurs te sluiten is nimmer iets ge bleken en met de verkoop in het bui tenland is nooit gedreigd. Dat paste niet in de nazi-propaganda. In de verdachtenbank... is préjudice" zei presi dent mr. C. H. Plug gisteren bij de hervatting van de zitting der bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank. „He ren van de pers" en hij keek achterin de zaal, „wanneer U daar slecht kunt horen de verdachte is er toch niet, dan moogt U ook gebruikmaken van de verdachtenbank. Wij zullen er U niet op aankijken". Met twee journalisten in de verdachtenbank en twee vlak er achter op de bank van de parketwachten werd daarop de behandeling van de zaak tegen de 54-jarige in Duitsland gebo ren doch in 1932 in Amsterdam tot Nederlander genaturaliseer de bankier O. R. voortgezet. „Het had allemaal beslist anders gekund", aldus de officier, „al wil ik geen verwijt richten aan op zichzelf verder goede Nederlanders". De officier sloot zich aan bij de overwegingen van de raad voor het rechtsherstel. Die noemde het zwaar tepunt van de zaak, dat verdachte als handlanger medewerking heeft ver leend aan het misdadig beschikken over het Joodse effectenbezit. Na tuurlijk heeft deze roof schade ver oorzaakt aan Nederland, al was het alleen maar omdat de economische verhoudingen in het volk scheefge trokken werden. Voordat hg tot zijn els van vier jaar met aftrejc kwam deelde de of ficier tot slot nog mede, dat verdach te in 1948 is vrijgelaten omdat de in structie zo lang duurde en zijn ge zondheidstoestand te wensen overliet. Maandag zijn Hr. Ms. Oceaanmijnen- vegers Onverdrotenen „Onver moeid" teruggekeerd in Nederland. De belangstelling in Den Helder was zeer groot. Toen de sche-pen in de Koopvaardersschutsluis lagen, werden er al provisorische loopplankjes uit- gelegd, opdat het weerzien geen mi nuut langer vertraging zou hebben, dan noodzakelijk was. De huisgenoten van de opvarenden lieten zich dan ook niet lang noden Bedrijfsverenigingen moeten vraag over seizoenarbeid uitmaken Verschenen is de memorie van antwoord van de staatssecretaris van Sociale Zaken aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de werkloosheidswet (reservering vacantiegehlen en aanspraken sei- soenarbeiders) De staatssecretaris blyft van mening, dat, ook al betekent de voorge stelde wijziging slechts een gedeeltelijke oplossing, het wenselijk is, de reservering van bij ontslag ontvangen vacantie-geld via de uitkering krachtens de werkloosheidswet mogelijk te maken. Wenst de werknemer het voor hem gereserveerde vacantiegeld op te ne men tijdens een periode van werkloos heid, dan dienen de dagen, waarop hij geacht moet worden vacantie te ge nieten, te worden aangewezen, uit sluitend om te voorkomen, dat hij naast zijn werkloosheidsuitkering zijn gereserveerde vacantiegeld opneemt. Indien de werknemer, die de laatste dagen vóór de vacantieweek werk loosheidsuitkering ontving, behoort tot een bedrijfstak, waarin een ver plichte vacantieweek wordt aangewe zen, is het redelijk, dat hij zijn even tueel voor die week of een gedeelte van die week gereserveerde vacan tiegeld opneemt. Zou de betrokken werknemer dit nalaten, dan heeft de bedrijfsvereniging de bevoegdheid het gereserveerde vacantiegeld ook zon der dat de wêrknemer daarom vraagt uit te betalen, waarna de bedrijfsver eniging de dagen kan aanwijzen, waarop de werknemer geacht wordt vacantie te genieten. De stichting van den Arbeid heeft op 21 Januari 1955 aan de centrale werkgevers- en werknemersoi'ganisa- ties een rondschrijven gericht, waar in de wenselijkheid wordt uitgespro ken, dat de organisaties bevorderen, dat in het bedrijfstaksgewijze overleg over nieuw af te sluiten arbeidsover eenkomsten en loonregelingen reke- De Duitse afgevaardigde, generaal Hans Speidel (links), wordt hier door de geallieerde opperbevelhebber, ge neraal Alfred M. Grünther, (midden) voorgesteld aan de Franse brigade generaal Henri Lehr. Generaal Spei del is kortgeleden in het hoofdkwar tier van de SHAPE in Rocquencourt aangekomen om daar zijn land te vertegenwoordigen. ning wordt gehouden met het reser veren van vacantierechten bg ont slag en het brengen van uniformiteit in de verschillende vacantiebepalin- gen. De staatssecretaris blijft van me ning, dat de beoordeling van de vraag of sprake is van seizoenarbeid aan de bedrijfsverenigingen, als organen van het bedrijfsleven, kan en moet worden overgelaten. Advies van Nederlandse verbruikscoöperaties. Broodprijs niet verhogen. Van de zijde van de Nederlandse 'verbruikscoöperaties wordt ons het volgende medegedeeld: „Hoewel de dezer dagen door rgks- bemiddelaars goedgekeurde C.A.O. voor het bakkevijbeorijf een kosten verhoging van ongeveer een cent per brood met zich brengt, heeft de Ne derlandse bakkerijstichting de bakke rsbedrijven geadviseerd voorlopig niet, dan in uiterste noodzaak over te gaan tot verhoging van de broodprijs. Bij het interne beraad hadden de ver tegenwoordigers der verbruikscoöpe raties in de Nederlandse bakkerij stichting reeds te kennen gegeven, de coöperatieve bakkerijen te zullen ad viseren de broodprijs algemeen en zo lang mogelijk onverhoogd te laten. Het bestuur der centrale der Ne derlandse verbruikscoöperaties acht het in de huidige omstandigheden noodzakelijk, elke verhoging van de kosten van levensonderhoud tot het uiterste te beperken. P. C. Hooftprijs voor prof. dr. L. J. Rogier De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft besloten de staatsprijs voor letterkunde, genaamd P. C. Hooftprijs, voor 1954 toe te kennen aan prof. dr. L. J. Rogier te Nijmegen voor de door hem geschre ven hoofdstukken van het gedenk boek „In vrijheid herboren, katholiek Nederland 1853—1953". De minister heeft zijn besluit geno men overeenkomstig het advies van een jury, bestaande uit de heren prof. dr. W. Asselbergs, voorzitter, ds. W. Barnard, prof. dr. E. J. Dijksterhuis, P. H. Dubois, dr. F. K. H. Kossmann, dr. F. Sierksma. A. van der Veen, le den en H. J. Michael, secretaris. Taak van technische school besproken. Verlenging cursusduur is gewenst In Valkenburg wordt een werkcon ferentie gehouden, welke het Neder lands verbond van directies en leer krachten bij het nijverheidsonderwijs heeft belegd voor directeuren van technische scholen. Na de opening hield de inspecteur- generaal van het nijverheidsonder wijs, mr. ir. M. Goote, een inleiding over het onderwerp: „De lagere en uitgebreid lagere technische school in onze samenleving". De lagere technische school zal een eerste voorbereidende vorming tot aankomend vakman moeten geven, waar hij niet meer moet worden ge vraagd dan de ontwikkelingsfase van de leerling toelaat. Verlenging van de cursusduur is gewenst. Voor sommi ge vakkringen zal in de naaste toe komst vier jaren het minimum moe ten zijn. aldus spreker. Ook de overgang van de lagere school naar de technische school zal niet meer aan een leeftijdsgrens be hoeven te worden gebonden. Voorts meende spreker, dat het leerlingen stelsel in de industrie belangrijk zal moeten groeien. Het uitgebreid lager technisch on derwijs zal de grondslag moeten leg gen voor de theoretisch-technische en de practische kennis welke voor iets hogere functies nodig zijn, zoals ba zen, werkmeesters, assistent-opzich ters e.d. De heer Goote noemde een groot gevaar van deze vorm van on derwijs, dat men teveel op de ver beelding van de jonge mens gaat wer ken en dat hij na de opleiding te veel verwacht. Dit leidt tot desillusies èn voor de jongeman èn voor het bedrijf, dat niets aan deze jongemensen heeft. Godsdienstige troebelen in Perzië. Fanatieke Perzische Mohammedanen hebben huizen en tempels van leden van de Bahai-secte geplunderd, aldus Dinsdag te Teheran ontvangen offi ciële berichten. In acht Perzische ste den werden de secteleden verdreven, waarbij velen werden gewond. Er werd geen melding gemaakt van do den. „AL ZEVEN JAAR ONDERWEG" Confessionele partijen vóór De Eerste Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met het wetsont werp tot wijziging van de bepalingen betreffende echtscheiding in het wet boek van rechtsvordering en in verband daarmede van het Burgerlijk Wet boek en het tarief van justitiekosten en salarissen in burgerlijke zaken, teneinde lichtvaardige echtscheidinggen tegen te gaan. De bedoeling van dit wetsontwerp is paal en perk te stellen aan licht vaardige echtscheidingen. De minister wil dit bereiken door zodanige her vorming van de echtscheidingsprocedure, dat wezenlijk al liet mogelijke wordt gedaan om de duurzame verbreking van de huwelijksband te voor komen en door een einde te maken aan de overijling waarmede echtschei dingsprocessen thans worden uitgevoerd. Daartoe zou ingeschakeld moeten worden een „gezinsrechter", die moet worden bijgestaan door een „gezins raad", die men denkt als uitbouw van de voogdijraad. Bij de Eerste Kamer is inmiddels een schrijven binnengekomen van voorzitters of plv. voorzitters van voogdijraden, waarin deze te kennen geven, dat deze taak van de voogdij raad practisch niet uitvoerbaar is. De heer De Vos van Steenwijk (V. V.D.j zag in bemiddeling via de ge zinsrechter of gezinsraad weinig heil, omdat beide partijen de eerste zullen beschouwen als een „opgedrongen be moeial". Tegen het ontwerp had hij twee bezwaren: 1. het feit, dat in menging van de gezinsraad impera tief is voorgesch even, 2. het feit, dat men gedwongen kan worden te ver schijnen voor de gezinsraad. Door het nieuwe wetsontwerp wor den geen lichtvaardige huwelijken te gengegaan. De fractie van de V.V.D. heeft onoverkomelijke bezwaren te gen het wetsontwerp. 'Mevr. Verwey-Jonker (P.v.d.A.) had weinig goeds over het ontwerp te zeggen. De veelvuldige echtschei dingen zijn naar haar mening een ge volg van maatschappelijke spannin gen. Ook haar fractie is tegen het wetsontwerp De heer Diepenhorst (A.R.) noem de het ontwerp bij eerste aanblik sympathiek. De dwang tot verschij nen voor de gezinsraad lijkt hem, ge zien het veelvuldig wegblijven van thans, onmisbaar. Grote verwachtin gen heeft hij niet van het ontwerp doch wel wil hij er „geen bezwaar" aan verbinden. De heer Witteman (K. V.P.) en zijn fractie stonden achter liet wetsvoorstel, hoewel de verlan gens van deze zijde verder gaan. Het vóóroorlogse scheidingspercentage was 4.75 procent, tijdens de oorlog 5.8, in '47 en '48 resp. 8.9 en 9.1 en in '49 en '50 resp. 8.50 en 7.80. De heer Kolff (C.H.U.) sloot zich aan bij het geen de heer Diepenhorst zeide. Dit wetsontwerp is nu al zeven jaar on derweg en het wordt tijd, dat het wet wordt. Zh'n fractie is bereid voor het ontwerp te stemmen, zij het met wei nig enthousiasme en zij koestert er geen al te grote verwachtingen van. Beperkte strekking. Minister Donker wees er op, dat hg slechts de hand had in de slotfase van de totstandkoming van het wets ontwerp. De strekking is zeer be perkt: de versleten verzoeningspro cedure te vernieuwen en meer mate riële inhoud te geven Vandaar de fi guur van de gezinsrechter en de ge zinsraad. Dat de verwijzing door de gezinsrechter naar de gezinsraad im peratief is, kan volgens de minister moeilijk anders worden geregeld. De gezinsraad zal daarbij zelf een zeke re schrifting moeten maken. De be zetting van de gezinsraden is een groot probleem. De stemming zal op 17 Mei worden gehouden. Eredoctoraat prof. C. J. Gorter. Door de universiteit van Grenoble is aan de directeur van het Kamer- lingh Onnes laboratorium, Drof. dr. C. J. Gorter, het eredoctoraat in de wis- en natuurkunde verleend. De erepromotie zal geschieden ter gele genheid van de herdenkingsDlechtig- leden ter ere van Stendhal. Het Wereldgebeuren Slag bij Wagram De 83-jarige heer Edouard Herriot is vorige week buitengewoon boos geweest op Pierre Mer.dès- France, de onlangs afgetreden premier van Frankrijk. Het kan niet anders of in de oren van Herriot moet Mendès-France een „broekje" zijn, dat pas in de politiek komt kijken. Immers, Herriot, die zijn openbare loopbaan in Frankrijk begon als bur gemeester van Lyon, was in 1916 al minister en nadien zat hij in kabinet ten, was premier of stond hij gereed om aan de vorming van een nieuw ka binet deel te nemen. Deze politieke bedrijvigheid belette hem niet een „Leven van Beethoven" en literaire verhandelingen, reisbrie ven etc. te publiceren Door dat alles werd Herriot, de leidende figuur in het politiek-culturele milieu, waaruit de radicaal-socialistische partij (een soort vrijzinnig-democratische partij geboren was. Dierre Mendès-France drong pas in het laatst van de dertiger jaren door tot de top van de radicaal- socialistische partij. Men waardeerde zijn scherp intellect, maar als eco noom en financier had hij het in het radicaal-socialistische milieu niet ge makkelijk. temeer niet, omdat hij nogal links georiënteerd was. Vorige week heeft Pierre Mendès- France aan Edouard Herriot en zijn vrienden de leiding van de radicaal- socialistische partij ontwrongen. Het grote gevecht werd geleverd in de Salie Wagram, daarom spreekt men nu van de slag bij Wagram, die ge wonnen werd door Napoleon-Mendes- France. Het partijbestuur werd onttroond waarna een commissie van zeven man de leiding overnam. Die commissie wordt gecontroleerd door Mendès- France. Zaterdag trad Herriot „voor altijd" af als politiek voorzitter der partij. Het optreden van Mendès-France als leider van de radicaal-socia listen kan voor Frankrijk grote gevolgen hebben. Niet alleen omdat hij de partij zal doordrenken van een meer linkse geest en van een grotere geneigdheid tot samenwerking met de linkse groeperingen, maar voorname lijk omdat zijn partij op de wip zit tussen rechts en links. Wanneer het volgend jaar verkiezingen in Frank rijk worden gehouden en de radicaal- socialisten zouden versterkt uit de strijd komen, dan zullen zij het zijn, dit zullen beslissen over de vraag of Frankrijk door een links of een rechts kabinetwordt geregeerd. Mendès-France zal dan ongetwijfeld beslissen vóór links. Het is zelfs mo gelijk, dat hij een links kabinet aan een stabiele meerderheid kan helpen, waardoor zo'n kabinet een voor Frank rijk ongewoon lange levensduur zou krijgen. Dit alles staat nu reeds Mendès-France heel duidelijk voor ogen en zijn vrienden praten er dan ook openlijk over. Zij willen Mendès- France aan de regering brengen om hem een sociaal-economisch program van grote draagwijdte te laten uit voeren. Mendès-France rekent er daarbij opi dat hij een belangrijk deel van de jonge Franse kiezers kan interesseren voor zijn politiek. Bij de jongste (kantonnale) verkiezin gen in Frankrijk bleef ongeveer 40 van de kiezers weg, omdat ze het uitbrengen van hun stem als tijdver spilling beschouwden. Het grootste deel van de wegblijvers bestond uit mensen beneden de dertig jaar. Op deze groep wil Mendès-Fran ce een beroep doen en om hen te be reiken moet nu al de propaganda machine van de radicaal-socialisten op volle toeren gaan draaien ter voor bereiding van de verkiezingsactie in 1956. Vandaar de vroegtijdige actie, waarmee Pierre Mendès-France is be gonnen op het partijcongres in de Salle- Wagram. Men praat op het ogenblik in Frank rijk erg druk over dit alles, want men beseft zeer wel, dat het om meer gaat dan om een verjonging van de radi caal-socialistische Partij. Het gaat om de vraag of het Franse volk zal overhellen naar rechts of naar links. Het antwoord op die vraag is niet slechts van belang voor Frank rijk. Het is van betekenis voor geheel Europa. Edouard Herriotvoorgoed uit de Franse politiek. Prijzen huisbrandkolen tot 1 Juli gehandhaafd Naar wij vernemen zullen de prij zen der liuisbrandkolen, zoals die per 1 Maart golden, tot 1 Juli gehand haafd blijven. Voordien moet nog met de regering overleg worden gepleegd in het kader van haar prijspolitiek. Bovenstaande geldt echter niet voor eierkolen, magere nootjes 4 en bruinkoolbriketten. De prijs der eier kolen zou een lichte verhoging moe ten ondergaan, maar dit zal niet no dig blijken indien de spoorwegen voor deze soort niet tot vrachtverhoging overgaan. De magere nootjes 4 zijn op 1 Mei j.l. reeds 20 tot 30 cent ner hl duurder geworden en de prijs der bruinkoolbriketten is met 30 cent per 100 kg gestegen in verband met het vervallen van subsidie en vrachteaa- lisatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5