PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tweede Kamer begint strijd om de belastinggelden Waterlopen- en wegenstelsel op Walcheren thans gereed D£ BILT ROOD-CHINESE JAGERS DOOR AMERIKANEN NEERGESCHOTEN EIND IULI EERSTE DUITSERS IN MILITAIR UNIFORM 198e Jaargang-No. 109 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de.Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 11 Mei 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie 3, tng mededelingen dnemaai tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels 1.— Iedere rcge; meer 20 cent ..Brieven ot adres Bureau v. O. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304): Middelburg, Markt 51, telef. 3841-; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef, 16; Teraeuzen. Brouwerijstraat 2; Zierlkzee N. Bogerdstr. t, 160, telef. 26 AMENDEMENTEN AANGEKONDIGD Geen spoor van enige opwinding; verder gaande verlaging mogelijk? (Van onze parlementaire redacteur). Het met veel spanning- tegemoet geziene grote debat over de wets ontwerpen. tot belastingverlaging en huurverhoging is Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer begonnen. Naar het Uiterlijk was er van enige op winding niets te merken. Zelfs wees niets erop, dat de positie van het kabinet bij dit debat wankeler is dan op enig ogenblik daarvoor in de lo pende parlementaire periode. Ook de redevoeringen van de afgevaardig den, die des middags aan het woord kwamen, konden niemand uit zijn gewone doen brengen. Er waren vrij veel Kamerleden opgekomen. De publieke tribune was diehtbezet docii de gereserveerde tribune toonde aanvankelijk nog grote open plekken. Er liepen twee fotografen rond en achter de regerings tafel zaten meer ministers dan gewoonlijk. Daar hadden plaatsgenomen de mi nister van financiën, de heer J. v. d. Kieft geflankeerd door zijn staats secretaris, expert in belastingzaken dr. _W. H. v. d. Berge, minister van wederopbouw en volkshuisvesting, ir. Witte, de minister van economische zaken, prof. Zijlstra, en de minister van overzeese rijksdelen, uit pure be langstelling vermoedelijk, prof. Kern kamp. Later kwam ook de minister van binnenlandse zaken, en viee-mi- nister-presïdent prof. Beel, die dr. Drees verving. De heer Drees was door een griepje verhinderd de ver gadering bij te wonen. De voorzitter, mr. Kortenhorst, stelde voor de beraadslagingen over de belastingvoorstellen en het voor stel tot huurverhoging tegelijkertijd aan de orde te stellen, met dien ver stande dat eerst over de belasting gesproken zou worden en daarna over de huur. De Kamer ging daar mede accoord. Donderdagmiddag zal naar het zich laat aanzien, de regering aan het woord komen. De volgende week Dinsdag en Woensdag worden de debatten voortgezet. Des middags stonden achtereen volgens op het spreekgestoelte de heren v. d. Wetering (C.H.), C. v. d. Heuvel (A.R.), mr. Van Leeuwen (V.V.D.) en Hofstra (P. v. d. A.) T cgenstellingen. Er tekende zich zeer duidelijk een tegenstelling af tussen de eerste drie leden enerzijds en de socialistische afgevaardigde anderzijds. De heren v. d. Wetering, Van Leeuwen en v. d. Heuvel wilden van de regering méér los krijgen dan de vijfhonderd millioen belastingverlaging. De heer Hofstra daarentegen pro beerde de ministers te steunen door de verzekering, dat de P. v. d. A. de 500 millioen voldoende acht. In feite komt invoering van de verla ging op 1 Juli a.s. de P. v. d. A. stellig te vroeg. Deze partij betwij felt zelfs of 1 Jan. 1955 wel als het juiste tijdstip aangemerkt kan wor den. Het liefst zou hij een amendement hebben ingediend om de belasting verlaging op een nader bij de wét vast te 'stellen datum in te voeren. Hij begreep echter, dat het niet de minste kans had om aangenomen te worden. Daarom hield hij het wijselijk in portefeuille. De heer v. d. Wetering voelde zich gelukkig, dat eindelijk weer over belastingverlaging gesproken kan worden. De zwarte jaren beginnen voorbij te raken en waarom zouden we de verhoogde welvaart niet uit drukking laten vinden in verlaagde belastingen. In Frankrijk, Duitsland, België, Zwitserland en Italië bewe gen zjj zich trouwens al op een la ger peil dan in Nederland. Deze afgevaardigde richtte zich al dadelijk tegen de P. v. d. A. omdat deze partjj aan de in werlringtreding In Parijs wordt in het gebouw van de Britse ambassade de conferentie van de Westeuropese Unie gehouden, waaraan oolc West,-Duitsland aanzit. V-l.n.r. AntoinePinay, Bené Massigli (Frankrijk), Konrad Adenauer en Walter Hallstein W.-Duitsland). van de verlaging op 1 Juli overhaaste behandeling een toeschrijft, hoewel zij indertijd met plezier me dewerkte aan een zeer vlotte ver hoging van de progressie der in komstenbelasting en aan de verho ging van de vennootschapbelasting. Zo kwam, hoewel de afgevaardigden bewonderenswaardige, zakelijke be togen hielden, nu en dan toch vinnig de politiek om de hoek kijken. Onomwonden waren de heren v. d. Wetering, v. d. Heuvel en Van Leeu wen van mening, dat de staat de laatste jaren in haar geheel ruim aan zijn trekken gekomen is. Een deel van de verlaging vloeit bovendien toch weer in de staatskas terug. De heer Van Leeuwen berekende zelfs, dat de gehele verlaging eigenlijk op 400 in plaats van op 500 millioen neerkomt! Hij hecht niet zoveel waarde aan de tarieven der vennootschapsbelas ting, dat hij daaraan prioriteit zou willen verlenen. Van grotere priori teit is verlaging van de lasten, wel ke drukken op de kleine en middel grote inkomens. Om deze te berei ken heeft hy een amendement inge diend. (Vervolg op pag. 3) Nieuwe Sowjet- ontwapeningsvoorstellen. De Sowjet-Unie heeft in de sub commissie van de ontwapeningscom missie der Verenigde Naties, welke te Londen vergadert, nieuwe ontwa peningsvoorstellen voor atoomwapens en andere wapens gedaan. De voorstellen zijn in de commissie gebracht door Malik en wel op 10 Mei. Volgens dit nieuwe plan zou de al gemene vergadering der V. N. „de aanbeveling doen", dat „iedere vorm van oorlogspropaganda" veroordeeld zou worden en dat men zou afzien van het „dreigen met geweld^' en dat voorts de territoriale integriteit en politieke onafhankelijkheid van iede re staat geëerbiedigd zou worden. De resultaten behaald inzake de Koreaanse kwestie en die van Indo- China alsmede die van Oostenrijk toonden aan, dat de middelen van on derhandelingen in het belang van de vrede, de vrijheid en de nationale onafhankelijkheid der volken nog bij lange na. niet uitgeput waren. Tevens wordt voorgesteld, dat de vier mogendheden hun „bezettings troepen" uit Duitsland terugtrekken „met uitzondering van strikt beperk te contingenten, welke tijdelijk op Duits grondgebied gelaten zouden worden tot het bereiken van een over- eenkomst over een volledige terug trekking". Deze „strikt gelimiteerde politiestriidkrachten" zouden volgens het Sowjet-voorstel in Oost- en West- Duitslarid onder een vier-mogendhe- dencontröle moeten staan. Prins Bernhard naar Genève. Prins Bernhard, die Dinsdag in Parijs aankwam, is vandaar vertrok ken naar Genève, waar hij een bij eenkomst van de „Fondation Euro- péenne de la Culture" zal bijwonen. De prins reist met de regerings-Da- kota en wordt vergezeld door majoor vlieger G. Sonderman. Dinsdagmiddag half zes kwam de prins te Genève aan. BOVEN CHINEES-KOREAANSE GRENS Na Noord-Koreaanse aanval? Het hoofdkwartier te Tokio der Amerikaanse luchtstrijdkrachten in het Verre Oosten heeft bekendge maakt, dat twee Amerikaanse „Sa- bre"-jagers in een luchtgevecht, dat ongeveer tachtig kilometer ten Zuid- Oosten van Sinoeidjoe, aan de Chi- nees-Koreaanse grens, werd geleverd, twee „Mig"-,jagers der Chinese com munisten hebben neergeschoten. Waarschijnlijk werd nog een derde „Mig" vernietigd. Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft later medegedeeld, dat het gevecht ont stond, doordat vier Noordkoreaanse „Migs" boven de Gele Zee een Ame rikaans verkenningsvliegtuig aanvie len. Daarop werden de aanvallende „Migs" op hun beurt aangevallen door de acht „Sabre's", die dit toe stel begeleidden. De „Migs" vluchtten hierop naar Noordkoreaans gebied, waarbij zij door de Sabre's werden achtervolgd. Boven Noord-Korea wei-den toen twee toestellen der communisten neerge schoten. Omtrent dit laatste zegt het „State-Department", dat dit in lijn is met het beginsel van het z.g. „lo pende gevecht", waarbij het mogelijk is dat Amerikaanse vliegtuigen bo ven gebied komen, dat normaal bui ten hun operatieterrein zou vallen. De neutrale commissie van toezicht voor het naleven van het Koreaanse bestand kon geen overeenstemming bereiken over de toedracht van het incident. De Zwitserse en Zweedse leden waren van mening, dat de ne gen Amerikaanse toestellen het vex-kenningsvliegtuig en de begelei dende „Sabre's' het Noordkore aanse gebied niet hadden geschon den. De Poolse en Tsjechoslowaakse leden waren een tegenovergestelde mening toegedaan. De leiding der Amerikaanse lucht strijdkrachten in het Verre Oosten meldt nog, dat de „Migs" het vuur openden, hetgeen door de „Sabre's" werd beantwoord. In de loop van het zich daarop ontspinnende gevecht sprongen twee „Mig"-vliegers met valschermen uit lum toestellen. Een derde „Mig" dook op een gegeven ogenblik stijl omlaag, terwijl er rook uit de staart kwam. De tot voor kort nog kale takken van de vruchtbomen gaan thans schuil onder een kleed van kleurige bloe sems. Het is begrijpelijkdat deze Zeeuwse schone de verleiding niet kon weerstaan en bij Kapelle-Biezelinge een boomgaard inging om een takje bloesem, als symbool van de lente, te plukken en mee te nemen. (Foto P.Z.C.) nieuwe regering in Zuid-Vietnam. Beroep op revolutionnairen. In Zuid-Vietnam wordt een nieuwe regering; samengesteld, die voor het merendeel zal bestaan uit „nieuwelin gen"; kabinetsleden, die nog nooit minister zijn geweest. Dit heeft pre- ihier Ngi Dinh Diém gisteravond be kend gemaakt. De premier heeft een beroep gedaan op verscheidene leden van het revolutionnaire comité, on der wie de president. Ngoejen Bao Toan. In de nieuwe regering zal Diem regeringsleider en minister van defen sie zijn. In een radiorede heeft premier Diem Dinsdagavond gezegd, dat Groot-Brit- tannië. Frankrijk en de Ver. Staten geen kwesties Zuid-Vietnam betreffen de zouden mogen bespreken, zonder dat daarbij Zuid-Vietnamese vertegen woordigers aanwezig zijn. Volgens Diem zouden er dan overeenkomsten kunnen ontstaan, waarmede Zuid- Vietnam het niet eens is. Hij had geen bezwaar tegen bespreking van vraagstukken met, bevriende mogend heden, voorzover deze problemen van gemeenschappelijk belang zijn. Intussen is te Saigon sinds enkele dagen de verkoop van -verscheidene Franse dag- en weekbladen verboden, omdat deze bladen zich schuldig zou den maken aan „eenzijdige berichtge ving over de gebeurtenissen in Zuid- Vietnam". REEDS 120.000 VRIJWILLIGERS Adenauer wil zich aan defensie gaan wijden. Bondskanselier Adenauer heeft Dinsdag medegedeeld dat tegen eind Juli de eerste Westduitse militairen in uniform worden gekleed. Tegen die tijd hoopt de bondsregering de parle mentaire goedkeuring te hebben ver kregen van de eerste militaire wetten die het aanwerven van vrijwilligers mogelijk makeu. Dit verklaarde Ade nauer op een persconferentie in Pa rijs. Adenauer zeide voorts, dat reeds meer dan 120.000 vrijwilligers zich hebben gemeld. Daardoor zal W.-Duits- land in staat zijn zo spoedig mogelijk te beginnen met het nakomen van zijn verplichtingen ten aanzien van de N. A.V.O. als eenmaal op basis van de vrijwilligers militaire kaders gevormd zijn, zou de bondsregering zich kun nen concentreren op de rest van de militaire wetten, zoals een dienst plichtwet. Op de vraag of hij een Sowjet-aan- bod voor hereniging van Duitsland in ruil voor het opgeven der bewape- ningsplannen zou verwerpen, ant woordde de bondskanselier, dat „dit zulk een verschuiving van de macht in de wereld met zich mee zou bren gen, dat de zaak van vrede en vrij heid er niet mee gediend zou zijn". „Hieruit kunt u mijn antwoord aflei den", zo zeide Adenauer. „De over grote meerderheid van het Duitse volk, de Duitsers in Oost-Duitsland meegerekend, zijn het met mij eens GROTE VOORUITGANG NA INUNDATIE Waterbeheersing kan vrijwel ideaal genoemd worden De inundatie in de oorlogsjaren van de polder Walcheren heeft naar bekend vérstrekkende gevolgen gehad. Thans in 1955 kan gemeld worden, dat het openbare waterlopen- en wegenstelsel, uitgevoerd in verband met de herverkaveling gereed is. De wijzigingen in het waterlopenstelsel zijn niet zo ingrijpend geweest als voor de wegen, maar het resultaat is zodanig, dat de waterbeheersing in de polder Walcheren thans vrijwel ideaal genoemd kan worden. In een onderhoud met de polder-ingenieur, ir. H. Visser, bleek duidelijk dat aan de gehele opzet veel en tijdrovend werk verbonden was. Volgend jaar zullen de definitieve Ovtimaa! stuwtjes gereedkomen in verschil- r lende gebieden en daarmee zal ook de laatste étappe afgelegd zijn van dit omvangrijke project. Daarna blijft er voor de polder Walcheren als openbaar lichaam een toezichthou dende taak om verwaarlozing uit te sluiten en de thans bereikte water beheersing in stand te houden. Men kan de bodemsituatie op Wal cheren vergelijken met een schotel met hoge randen, gevormd dan door de duinen. Het gebied wordt waterstaatkun dig verdeeld door het kanaal door Walcheren en men heeft dan te na ken met de situatie bewesten en beoosten dit kanaal. Dit laatste gebied wordt weer door de Arne in tweeën gesplitst. Vóór de inundatie was reeds een dergelijke technische indeling van kracht, maar het ver schil is nu. dat het waterlopenstel sel veel royaler is opgezet, waardoor een betere beheer-ing mogelijk werd. Het spreekt wel vanzelf, dat men alvorens de plannen uit te voeren 'n gedegen studie aan de gehele opzet vooraf heeft laten gaan. Een zeer grote ontwatering kan voor de land bouw nadelige gevolgen hebben om dat er dan een te laag peil komt, hetgeen evenmin gewenst is als een teveel aan water. Vast staat, dat er voor allerlei gronden een zekere optimale ont wateringsdiepte is, welke de beste resultaten voor de bebouwing waarborgt. Op deze grondslag is het ontwateringsplan voor de polder Walcheren vastgesteld. De bodemkar- tering verstrekte in dit opzicht een deel van de nodige gegevens en die waren voor Walcheren nogal uiteen lopend. Aan de hand van de gegevens van de bodemkartering, de hoogtekaar- ten van het terrein en dg gegevens betreffende de optimale ontwate- ringsdiepten werd een slootpeilen- kaart gemaakt met duizend-en- één slootpeilen. De indeling van Wal cheren kon daarna, uiteraard na een zekere schematisering, geschieden krachtens een zo gunstig mogelijk polderpeil. Het resultaat is een wa terbeheersing, welke berust op een fijn vertakt systeem, waarbij de pol- derpeilen goed in de hand gehouden kunnen worden. Dit is wel het méést ingrijpende geweest omdat een en ander vóór de oorlog nogal summier geschiedde. Opmerkelijk is daarbij, dat men thans heeft kunnen profiteren van de omstandigheid, dat het polderpeil ten Noorden van de lijn VeereOost- kapelle nu vrij hoog is. Sluis Veere. De nieuwe watergangen in dit ge bied kunnen nu op een vrij hoog peil aflopen naar Veere. Dit heeft het voordeel, dat de sluis in Veere een grotere capaciteit krijgt. Een 3000 ha kan aldus beter voorzien worden. Een betere bestrijding van de ver zitting werd door de hogere polder- peilen langs de duinrand mede mo gelijk, maar dit is slechts een on derdeel van een juiste en intensieve waterbeheersing. Het natuurlijke lozingsvermogen wordt door de nieuwe opzet bevor derd en de resultaten zullen voor de landbouw beter zijn, al kan dit dan niet precies in statistieken e.d. worden aangegeven. Voorzover de landbouwer zelf een nog verdergaande waterbeheersing wenst kan hy dit verzorgen o.a. op dit punt. Zij willen geen eenheid in slavernij, doch eenheid in vrij heid". Adenauer deelde voorts mede, dat hij binnenkort aan president Heuss zal vragen hem te ontheffen van zijn functie van minister van buitenland se zaken en een ander op die post te benoemen. Hijzelf wilde zich meer aan de sociale politiek en de organisatie van de defensie gaan wijden. Onderzoek schuldvraag spoorwegramp Oldebroek. Het is volgens de justitie te Zwol le voorbarig reeds thans te zeggen, dat er een strafvervolging zal wor den ingesteld tegen ae machinist van de trein, die Zaterdag bij de legerplaats Oldebroek ontspoorde, waardoor twee militairen om het le ven kwamen. Er is wel thans een onderzoek gaande naar de toedracht en de schuldvraag van het treinon geluk, aldus de justitie. Het ongeluk gebeurde zoals ge meld op dezelfde plaats waar vorig jaar Februari een trein ontspoorde. Hier ligt nl. een wissel, die door de treinen niet met hoge snelheid ge passeerd mag worden. De machinist van de trein van vorig jaar ver klaarde destijds voor de rechtbank te Zwolle, dat de seinlichten aanga ven, dat hij met 90 km snelheid de legerplaats Oldebroek mocht passe ren, terwijl- men van de -yde der Nederlandse Spoorwegen volhield, dat deze lichten aangaven, dat de machinist snelheid moest verminde ren tot 45 km. N.S.-deskundigen ver klaarden voor de rechtbank te Zwol le, dat de wisselstand, die gekop peld is aan de seinlichten, aangaf dat er snelheid geminderd moest worden. De machinist van de trein werd vrijgesproken. Geëist was 100 boete, subsidiair 20 dagen hechtenis. door het gebruik van windmolens, want hetgeen de openbare 'oorzie- ning bereikte is uiteindelijk een al gemeen zo nauwkeurig mogelijk ge middelde, dat incidenteel voor ver betering vatbaar is. Walcheren, dat niet in de eerste plaats een weide gebied was ziet zich nu verrijkt met een goede waterbeheersing, waardoor ook in dit opzicht nieuwe mogelijk heden naar voren komen. Men kan tenslotte beter een goed weiland heb ben dan een slecht bouwland. Ook de ontsluiting van de polder door een beter wegenstelsel zal in dit grote geheel zijn voordelen afwer- §en, zodat aan de landbouwpercelen oor al deze voorzieningen veel meer zorg kan W-orden besteed. Voor de polder Walcheren rest thans een toezichthoudende taak, opdat het waterlopenstelsel in be hoorlijke toestand blijft De drainage is een zaak van de landbouwers zelf. VERWACHT... KOUD WEER. Geldig tot Woensdagavond: Veranderlijke bewolking en enke le buien, maar ook opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind tus sen West en Noord. ZON EN MAAN. 12 Mei Zon Maan 4.54 onder 20.23 0.30 onder 8.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1