PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Washington stemt ook in met een conferentie „op hoogste niveau" Nieuwe verpleeginrichting met 128 bedden bij „Der Boede" BILT KONINGIN TRACTEERDE OP IJS! DUITSE VLAG GEHESEN OP NAV0-H00FDKWARTIER DE VERWACHT. 198e Jaargang-No. 108 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85: p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 10 Mei 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie 3,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties 'max. 8 regels) van 15 regels t l.Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent moss. Glee No. 3893» P.Z.C Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lij nan (b.g.g 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telet 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlacftczee N. Bogerdstr. 160, telef- 2 VOORSTEL VAN GROOT-BRITTANNIE Nog geen vooruitgang in Wenen; Zaterdag ministers bijeen? De Verenigde Staten hebben ingestemd met Groot-Brittannië's voorstel tot. een viermogendhedenconferentie „op het hoogste niveau", aldus werd Maandagavond in diplomatieke kringen te Parijs vernomen. De bijeenkomst van de vier regeringsleiders president Eisenhower, premier Eden, premier Boelganin en premier Faure zal waarschijnlijk in de komende zomer worden gehouden. Naar verluidt, had de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, president Eisenhower aanbevolen het plan op de volgende voor waarden aan te nemen: 1) De regeringsleiders moeten worden vergezeld door de ministers van buitenlandse zaken, die afzonderlijk besprekingen voeren. 2) Er moet geen nauwkeurig omschreven agenda zyn, en 3) de conferentie mag geen week duren. Volgens verdere informaties uit Parijs heeft de Sowjet-Unie te ken nen gegeven, dat zij instemt met een conferentie der ministers van buiten landse zaken der grote vier in We nen, ter tekening van het verdrag waarbij een einde wordt gemaakt aan de bezetting van Oostenrijk. De Sowjetrussische ambassadeur in Wenen heeft zijn Westelijke ambtge noten ook medegedeeld, dat de Sow jet-Unie er niet op zal staan, dat de Westelijke mogendheden zich ver plichten tot een garantie van Oosten rijks integriteit op de conferentie dei- ministers van buitenlandse zaken. Verwacht wordt, dat Molotow van Warschau uit, waar hij een bijeen komst bijwoont van Europese com munistische landen ter bespreking van het sluiten van een Oostelijk ver- dedigingsverbond als tegenhanger van het. Atlantisch pact, rechtstreeks naar Wenen zal gaan. De Westelijke ministers van bui tenlandse zaken MacMillan van Engeland, Dulles van de V. S. en Pi- nay van Frankrijk zullen Zater dag zich na de conferentie te Parijs naar Wenen begeven. Naar men meent te weten, is het Westelijke voorstel aangaande de conferentie afhankelijk gesteld van voorafgaande overeenstemming over de volledige tekst van het Oostenrijk se verdrag. Pinay bevestigde, dat hij, MacMil lan en Dulles Zaterdag a.s. in Wenen Molotow zullen ontmoeten ter be- Afghanistan door zware hagelstorm geteisterd. Talrijke doden en vermisten. Het Noorden van Afghanistan is Zondag getroffen door een hagel storm, die 19 mensen het leven heeft gekost, terwijl naar schatting 118 personen worden vermist. De plaatsen Dosji, Baglan, Indirali en Qunduz hebben volgens radio-Ka- boel het zwaarste geleden. De mate riële schade zou zeer groot zijn ter wijl gevreesd wordt, aat het aantal slachtoffers nog veel groter is dan tot dusver is opgegeven. spreking van het vredesverdrag voor Oostenrijk en dat dit verdrag Zondag zal kunnen worden getekend. Er zal geen formele agenda voor de samen komst in Wenen worden opgesteld, zodat de vier ministers er hoogst waarschijnlijk ook over „andere on derwerpen" dan het Oostenrijkse vre desverdrag zullen spreken, aldus Pi nay. Het ligt voor de hand, dat het plan voor een conferentie van de grote vier tot deze onderwerpen be hoort. Nog geen beslissing. De ambassadeurs te Wenen van de vier bezettende mogendheden hebben hun besprekingen Maandagavond verdaagd zonder de taak te hebben voltooid, die zij vorige week al had den willen beëindigen. De vier am bassadeurs, die samen met een Oos tenrijkse afvaardiging onder minister Figl spreken over hèt opstellen van een Oostenrijks staatsverdrag, waren nog altijd optimistisch. Van gezaghebbende zijde werd ver nomen, dat de besprekingen mogelijk Dinsdag zullen worden beëindigd, maar het werd waarschijnlijk geacht, dat men ook Woensdag nog bijeen zal komen. Diem verwerpt plan van Bao Dai. De Zuidvietnamese premier, Ngo Dinh Diem, heeft het plan van het staatshoofd, Bao Dai, tot oplossing van de crisis in Zuid-Vietnam van de hand gewezen, aldus meldde AFP Maandag uit Saigon. Naar verluidde behelst Bao Dai's plan: 1) Vorming van een regering op brede basis met Ngo Dinh Diem, vertegenwoordigers van de politiek- religieuze secten en leden van het vorstenhuis. 2) Zijn terugkeer naar Saigon om als constitutioneel monarch te re geren. 3) Opstelling van een nieuwe grondwet en uitschrijving van ver kiezingen. 4) Een algemene 'amnestie voor de revolutionnairen, die onlangs Bao Dai's afzwering proclameerden. II.M. de Koningin lieeft Maandag een werkbezoek ac t Amersfoort gebracht. Tijdens dit bezoek heeft zij o.m. de „Prinses Beatrix school" bezichtigd de rijdende school voor kinderen van houders van kermisinrichtingen. Na het bezichtigen van de school trac- teerde de Koningin op ijsjes, een ge baar, dat door de kinderen op hoge 'prijs werd gestéld l Gezinnen kunnen goedkoper over de oceaan vliegen Aanzienlijke reductie gedurende wintermaanden In het tijdvak tussen 1 November en 31 Maart zullen gezinnen, die ge bruik maken van de Noord- en Mid den-Atlantische luchtroutes, een te gemoetkoming in de reiskosten ont vangen. Het hoofd van het gezin, dat bui ten het zomerseizoen een transatlan tische luchtreis maakt, betaalt het volle tarief, maar de hem vergezel lende gezinsleden ontvangen reductie. Voor een gezin van bijvoorbeeld vier personen wordt op een retour vlucht over de Atlantische Oceaan een korting van 3420 in de eerste klasse en van 2280 in de toeristen klasse verleend. Zuid-Vietnamese stad met mortieren beschoten. Tien mensen gedood. De Hoa Hao seete heeft in het af gelopen weekeinde de stad Sadec, 120 km van Saigon, met mortieren beschoten. Daarbij werden tien men sen gedood en verscheidene gewond. Dit wordt uit kringen van het Zuid vietnamese leger vernomen. De rege ringsstrijdkrachten antwoordden met mortiervuur op stellingen van de Hoa Hao. Grote luchtmachtoefening boven West-Europa. Van 23—28 Juni zal in West-Europa een grote geallieerde luchtmachtoefe ning worden gehouden, waaraan de landen aangesloten bij de NAVO zul len deelnemen. De oefening zal de naam „carte blanche" dragen. Nederland zal hier aan deelnemen met eenheden van de tactische luchtmacht en van de lucht verdediging. Nederlandse immigranten in Zuid-Afrika staken Vijf en zeventig immigranten, die een opleiding volgen aan een Zuid- Afrikaanse staatsschool voor mijn bouw te Benoni (Transvaal), hebben besloten te staken naar aanleiding van een aanval op een jonge Neder lander vorige week. De protestactie is georganiseerd door Nederlanders en Belgen, met steun van enige Zuid- Afrikanen. Gedenksteen onthuld voor Betje Wolff en Aagje Deken. Prof. dr. P. Minderaa, voorzitter van het nationaal comité ter herden king van Betje Wolff en Aagje De ken, heeft Maandagochtend tijdens een eenvoudige plechtigheid een ge denksteen onthuld in de gevel van het St. Joseph rustoord te Beverwijk. Op deze plaats heeft het buiten „Lommerlust" gestaan, waar de schrijfsters in de jaren 17821788 heb ben gewoond en gewerkt. Zij schre ven hier o.m. „Sara Burgerhart". Koningin Frederika van Griekenland lest hier haar dorst aan een dorps- fonteintje tijdens een tocht door de landstreek Tliracië in het Noorden van Griekenland. De eenvoud van de ze handeling is wel zeer typerend voor het beminnelijke karakter van deze zeer populaire vorstin. Orson Welles („derde man") huwde voor derde maal Met een voor hem niet vreemde ge heimzinnigheid is Orson Welles, de bekende fllmster-acteur-schrijver voor de derde maal in het huweljjk getreden. Zondagochtend om zeven uur belde Welles te Londen de ambtenaar van de Burgelijke Stand op en vroeg hem of hij onmiddellgk wilde komen om hem en de 24-jarige Italiaanse gra vin Di Girfalco. beter bekend als de "actrice Paola Mori in de echt te ver binden. Anderhalf uur later wat het huwelijk al voltrokken. Noodlanding van een Engels vliegtuig Op het vliegveld „De Kooy". Een Anson van de Royal Air For ce heeft gisteren een geslaagde buik landing gemaakt op het vliegveld „De Kooy" nabij Den Helder. De Anson was om 10.53 uur gestart van Bo- vington met bestemming „De Kooy" Aan boord bevonden zich enige mili taire autoriteiten, onder wie com mander Manisty van de Royal Navy en wingcomma'nder Dart van de Royal Air Force, die de verongeluk- toe Anson bestuurde. Het vliegveld „De Kooy" is sedert kort in gebruik. Startbanen zijn er nog niet en landingsmiddelen ont breken in het geheel. Toen de Anson wilde landen was het weer slecht. De vlieger kwam te laag binnen en nam met zijn wielen een dijkje mee. Een wiel brak af, waarna de vlieger direct een buiklanding maakte op het gras. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. 30.000 er uit In de tweede klasse van de 527ste staatsloterij is op lot 1348 een prjjs van f 30.000.gevallen. Stakingen in Italië Communistische actie voor loonsverhoging Twee millioen Italiaanse landar beiders zijn gisteren voor 24 uur in staking gegaan. Zij behoren tot christen-democratische vakverenigin gen en vakbonden waarin de commu nistische invloed overheerst en eisen hogere gezinstoelagen en werkloos heidsuitkeringen. Ook ongeveer 100.000 man perso neel van commerciële ondernemin gen, warenhuizen en winkels in 22 provincies heeft voor een dag het werk neergelegd. De stakers eisen hogere pensioenen. In Genua, de grootste have- van Italië, duurt een staking van 1600 scheepsherstellers reeds 110 dagen. Verder zetten 80.000 kantoorbedien den van semi-rijksinstellingen voor sociale zekerheid hun staking van een week ter verkrijging van hoger loon voort. 50.000 leraren van het openbare middelbare onderwijs te Ro me hebben gedreigd met ingang van 20 Mei voor onbepaalde tijd het les geven te onderbreken. Ook zij zijn ontevreden over hun salariëring. Dinsdag zullen arbeiders van parti culiere transportondernemingen thuis blijven. PLECHTIGHEID IN PARIJS Bondskanselier Adenauer sprak op begroetingsbijeenkomst Voor het Navo-hoofdkwartier by Parijs is Maandag de goud-rood-zwarte vlag van de Westduitse bondsrepubliek gehesen tussen de vlaggen van de veertien andere Navo-landen. De korte plechtigheid, die slechts rijf minuten duurde, werd voor de hondsrepubliek bijgewoond door generaal Hans Speidel, de voormalige stafchef van maarschalk Rommel. Speidel was in burger gekleed. Naast hem stond tijdens de plechtigheid de opperbevelhebber van de Navo in Europa, generaal Gruenther. Een muziekkorps van het Britse vierde regiment huzaren, het regiment van sir Winston Churchill, speelde „Deutschland iiber alles", toen de vlag van de bondsrepubliek werd gehesen..... Na het Duitse volkslied werd de „Marseillaise" gespeeld. De eerste plechtige zitting van de met Duitsland uitgebelde Noordat- lantische Raad heeft Maandagoch tend in het Parijse hoofdkwartier in het palais De Chaillot, plaats gehad. De Britse minister MacMillan zei- de, dat met deze gebeurtenis één bladzijde van de geschiedenis met voldoening was afgesloten en dat een nieuwe met hoop werd begonnen. De Amerikaanse minister Dulles noemde de opneming van Duitsland KOSTEN 2,5 MILLIOEN Bestemd voor licht-geestelijk gestoorden De Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren heeft het plan om op het terrein van „Der Boede" te Koudekerke een verpleeginrichting te doen bouwen voor licht-geestelijk gestoorden. De totale kosten van bouw enz. worden globaal geraamd op twee en half millioen gulden, waarvoor aan de provincie Zeeland een garantie is gevraagd. De bouw is noodzakelijk omdat „Overduin" te Oostkapelle gesloten zal worden. De huur van dit huis is namelijk de Stichting tegen 1 Septe mber 1956 opgezegd. De Zeeuwse ar chitect ir. A. Rothuizen heeft de schetstekeningen van het project reeds gereed, dat voorziet in twee gebouwen van één verdieping, namelijk de eigenlijke verpleeginrichting met 128 bedden en voorts een zusterhuis met 70 bedden. Deze 70 bedden zijn niet uitsluitend bestemd voor de verpleegsters van de nieuwe inrichting, maar gedeeltelijk ook (30 bedden) voor de zusters van „Der Boede". Het nieuwe complex zal gebouwd worden achter het bestaan de huis met de beide zijvleugels, enigszins ter linkerzijde. Het ligt in de bedoeling van het Stichtingsbe stuur, de keuken van de verpleegin richting „Der Boede" uit te breiden en te bestemmen tot centrale keuken van het reeds bestaande verpleeghuis en de nieuw te bouwen inrichting. Ook andere technische onderdelen zullen voor beide verpleeghuizen die nen o.a. de naaikamer. Het. nieuwe gebouw zal omvatlfcn een hoofdvleugel, waarin directieka mer, kerk en conversatiezaal, bezoek- kamers en liet ziekenpaviljoen voor 40 bedden (kamers van 6 en 4 sepa- reerkamers) zijn ondergebracht. Voorts worden 80 niet-bedlegerige patiënten ondergebracht in vier pavil joen van elk 20 patiënten, een aan tal, dat na nauwkeurige overwegin gen met medische en verpleegkundige adviseurs is bepaald. Met het oog op nachtbewaking en economische bouw zyn deze paviljoe nen twee aan twee in één gebouw eenheid samengevoegd. De toegangen tot de slaapzalen en de was-sets in deze paviljoenen zijn zodanig gelegen, dat zij voor gezamenlijk gebruik door mannen en vrouwen geschikt zijn. Hoewel niet speciaal rekening wordt gehouden met oudere patiënten is toch in overleg met de medische ad- viseui-s vastgesteld, dat men zich hierop wel enigszins moet instellen, zodat voorkeur voor gebouwen zon der verdieping is uitgesproken. De inrichting is bestemd voor geheel Zeeland en staat open voor alle ge zindten. In zeker opzicht wordt voor een bepaalde categorie aansluiting verkregen met de verpleging in „Ipenoord" te Oostkapelle. De directie van „Der Boede" eh van deze nieuwe inrichting wordt volko men gescheiden gehouden. Waar schijnlijk zal de Vlissïngse zenuwarts G. J. W. Petten als psychiater aan de nieuwe inrichting worden verbonden. Men hoopt nog dit najaar met de bouw te beginnen, teneinde in Sep tember 1956 de patiënten van „Over duin" reeds te kunnen overbrengen. De „kale stichtingskosten" van ge bouwen en installaties worden onder aftrek van de stichtingskosten van dat deel van het zusterhuis, dat voor het personeel van „Der Boede" zal worden gebruikt, geschat op ca. 15.625 per bed. Na de voltooiing van het zuster huis zal de daarvoor vrij komende eerste verdieping van „Der Boede" weer worden bestemd voor langdurig zieken. Dit betekent een uitbreiding van ruim 20 bedden, waarvan de kos ten in het begrotingsbedrag van 2,5 millioen zijn opgenomen. in de Navo „een demonstratie van de gave der Atlantische volkeren om oude tegenstellingen te onderdruk ken, teneinde de waarden der Wes terse beschaving te beveiligen". Nadat alle veertien ministers, o.w. minister Beyen, gesproken hadden, werd het woord gegeven aan Bonds kanselier Adenauer, die vergezeld was van de zojuist benoemde Duitse permanente vertegenwoordiger bij de Navo, Heinz Blankenhorn. Adenauer sprak in het Duits, maar daar dit niet tot de officiële talen van de Navo behoort, was zijn microfoon afgesloten en weerklonken zijn woorden in Engelse vertaling in de zaal. Hg verklaarde dat het Duitse volk duur heeft betaald voor „de gruwe len die in zijn naam door een kwaad aardig leiderschap zijn begaan", en dat dit lijden de Duitse natie heeft „getransformeerd en gezuiverd", zo dat thans overal in Duitsland vrede en vrijheid worden beschouwd als de grootste schatten. „De wereld kan daarvan overtuigd zijn", aldus voeg de Adenauer, hierbij afwijkend van zijn officiële tekst, er aan toe. De Bondskanselier improviseerde verder, toen hij Goethe's „Stirb und Werde" aanhaalde als wat volgens hem kon worden beschouwd als het motto voor de recente geschiedenis van het Duit se volk. Jordania heeft zich er bij de gemeng de bestandscommissie over beklaagd, dat Israëliërs de bestandslijn hebben over schreden en het vuur geopend hebben op een aantal landarbeiders. De Jordaan se burgerwacht beantwoordde het vuur en doodde acht Israëliërs. Een en ander was Zaterdag gebeurd. Personeel van de Ver, Naties stelt ter plaatse een onder zoek in. WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met enkele ver spreide buien. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Over het alge meen iets lagere temperatuur dan gisteren. ZON EN MAAN. 11 Mei Zon op 4.56 onder 20.21 Maan op onder 7.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1