is de shag> Deliaprovincies organiseren in Den Haag „Deltadag" Zeeuwse Almanak JAARVERGADERING ZEEUWSE „ORANJE-GROENE KRUIS" Zvitsaletten^F imn olijfje U rookt de lekkerste cigaret Douive Egberts ZILVER-SHAG NATIONALE WONINGRAAD KWAM IN GOES BIJEEN LANDBOUWJONGEREN NAMEN AFSCHEID VAN VOORZITTER DRIJVENDE BOK „VAUTOUR" BIJ RILLAND-BATH GEZONKEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG MEI 1955. ZEELAND DOET MEE i Datum nog niet vastgesteld In verband met do aanstaande indiening' van het ontvverp-Deltawet heb ben do colleges van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, Zeeland en Zuid-Holland het plan opgevat, gezamenlijk voor de belanghebbende ge meentebesturen een bijeenkomst te beleggen, waarin verschillende aspec ten van het Deltaplan besproken zullen worden. Zy stellen zich voor deze bijeen komst Deltadag genaamd te doen houden in 's-Gravenhage in het Kurhaus, op een nader, na indiening van het oniwerp-Deltawet, te bepa len dag, aanvangende 10.30 uur. Zy zal onder leiding staan van de Com- Hoge onderscheiding voor mr J. A. Heyse Kruis van verdienste Nederlandse Rode Kruis Ter gelegenheid van de internatio nale Rode Kruis-dag, waarop de ge boorte van Henry Dunant, de stichter van het Rode Kruis wordt herdacht, heeft ir. F. C. C. Baron van Tuyll van Zuylen, de voorzitter van het „Ne derlandse Rode Kruis", Zaterdag in het „Henry Dunanthuis" te Zeist een aantal onderscheidingen uitgereikt. Baron van Tuyll van Zuylen reikte o.a. aan mr. J. A. Heyse, kringcom missaris in de kring Zeeland het kruis van verdinste, de hoogste onder scheiding van het „Nederlandse Rode Kruis" uit. Mr. Heyse, aldus de over weging, heeft tijdens en na de wa tersnood van 1953 op voortreffelijke wijze leiding gegeven aan de zwaar getroffen Kring Zeeland. Secretarissen Kamers van Koophandel naar Zeeland Naar wij vernemen, vergadert op uitnodiging van het bestuur der Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden op Vrij dag 13 Mei de Vereniging van Se cretarissen van Kamers van Koop handel en Fabrieken in Nederland te Vlissingen in „Britannia". Na de in de ochtenduren te hou den vergadering en de lunch, ligt het in het voornemen een rondrit over het eiland Walcheren te maken en een bezoek te brengen aan de landingsplaats der geallieerden te Westkapelle en de voormalige dijk doorbraken te Vlissingen, Westka pelle en Veere. Tot slot staat nog een bezoek aan „Miniatuur Walcheren" op het pro gramma. missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper. Ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, zal als spre ker optreden. Aan de uiteenzettingen van de heer Maris zal voorafgaan een beknopte beschouwing over de wordingsgeschiedenis van het Delta gebied door prof. ir. J. L. Klein, bui tengewoon hoogleraar aan de techni sche hogeschool te Delft. Na de pau ze zal er gelegenheid zijn tot het stel len van vragen. „Hub" in haven Terneuzen Het tjjdens de nacht van Vrijdag op Zaterdag door de storm op drift geraakte bergingsvaartuig „Hub", waarover wij eerder bericht ten, is Vrijdagnacht door de sleep boot „John P. Best" na moeizame pogingen de haven van Terneuzen binnengesleept. Gift voor vogelwacht Schouwen-Duiveland De vogelwacht Schouwen-Duive land ontving f 500, afkomstig uit het fonds van de Stichting J. C. van der Hucht uit Arnhem. Deze schenking is bedoeld tot acti vering van de jeugd voor het na tuur- en dierenleven en het bevorde ren van de vogelbeschermingsge dachte. Kruisingen, Rilland en Yerseke automatisch Met ingang van Dinsdag 24 Mei a.s. om 13 uur zullen de telefoon netten Kruiningen, Rilland en Yer seke worden geautomatiseerd. Tege lijkertijd zullen de aansluitingen van het net Hansweert op dat van Krui ningen worden overgebracht. De nieuwe netnummers zijn: Kruiningen 0 1130, Rilland 0 1135 en Yerseke 0 1131. Mr A. Veenhoven gepromoveerd Tot doctor in de rechtswetenschappen Aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen is gepromoveerd tot doctor in de rechtswetenschappen mr. A. Veenho ven, griffier bij het kantongerecht te Middelburg. Promotor was prof. mr. J. H. Beekhuis. Mr. dr. Veenhoven verdedigde een proefschrift getiteld: „Eigendoms overdracht tot zekerheid". Dit onder werp heeft thans de belangstelling van vele juristen, in verband met het ontwerp-Meyer van het nieuwe Bur gerlijk Wetboek. Dit ontwerp was mede door dr. Veenhoven in zijn be schouwingen opgenomen. Voor de promotie bestond grote be langstelling, ook uit Zeeland. Zo wa ren leden van de rechterlijke macht aanwezig, o.a. de kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh, mr. B. S. Sieperda, rechter te Middelburg, voorts dr. B. D. H. Teilegen e.a. LEDENTAL BOVEN DE 11.000 GESTEGEN Inleiding directeur voor bijeenkomst in Middelburg De Vereniging „Het Zeeuwse Oran je-Groene Kruis" heeft Zaterdagmid dag in de Middelburgse Bogardzaal haar achtste jaarvergadering gehou den. Voorzitter burgemeester D. Kodde van Zoutelande merkte .in zyn uitvoerig openingswoord o.a. op, dat het werk van het „Oranje-Groene Kruis" over het algemeen nog niet die waardering krijgt, die het ver dient. Met name geldt dit voor de arbeid, die de zusters verrichten. In zyn jaarverslag meldde secre taris A. J. Leenliouts o.a., dat het ledental thans boven de 11.000 geste gen is. Penningmeester W. van Dul- lemen toonde aan, dat over 1954 een klein batig saldo werd behaald van f 43,14. Op de begroting voor dit jaar is echter een nadelig saldo van f 1500 geraamd. Tijdens het huishoudelijke deel van de bijeenkomst werden de aftredende bestuursleden, de heren D. Kodde, jhr ir H. L. Bogaert en D. Boone, herkozen. Daarna hield de heer R. Smit Jr uit Den Haag, directeur van (Advertentie) Tegen KIESPIJN, ZENUWPIJN: YAN TOT Vorige week is er van Zwin tot Zijpe opgewekt de Nationale Feestdag ge vierd, maar bij alle opgewektheid bleven hier en daar kleine teleurstel lingen niet uit, zoals bijvoorbeeld in Yerseke. Daar zorgde een draaiorgel voor verhoging van de feestvreugde en na het vuurwerk stroomde menig een naar de Paardenmarkt, waar volgens liet programma het piere ment voor vrolijke klanken zou zor gen. Doch helaas, die klanken bleven uit Waarom? Dat schijnt een duistere zaak te zijn, die iets te ma ken zou hebben met een onverwachte intrekking van de „draaivergunning". De juiste oorzaak is echter nog on bekend. Het bestuur van de Oranje vereniging onderzoekt thans naarstig naar het waarom van deze piere- ment-uitvallerij De gouden bruiloften behoren tot de regelmatig terugkerende bc- In 's-Gravenpolder is het goed wo nen, althans in bepaalde straten. Er is daar namelijk een buurtvereniging met een geicetensvol bestuurdat de ze week tot de ontstellende ontdek king kwam, dat de kas van de ver eniging niet was aangesproken m verband met de bevrijdingsfeesten. Dit probleem werd behandeld op een bestuursvergadering, waar alle fa cetten van deze kwestie diepgaand werden bestudeerd. „Er moet iets aan gedaan worden", zo luidde de conclu sie van de vergadering en zorgvuldig werd nagegaan, hoe de kar een by- drage zou kunnen leveren tot verho ging van de algemene feestvreugde. Na rijp beraad besloot men de leden van de buurtvereniging een tulband aan te bieden Er is gesmuld, dat het een lust was. Maar boze tongen beweren, dat b\j de eerstvolgende feestdag de bewoners een kromzwaard krijgen thuisbe zorgd. En dan maar degenslikken richten in deze rubriek. Ditmaal mogen wij U er twee melden: het echtpaar C. J. Schot-Verkammen te Tholen is Vrijdag 50 jaar ge trouwd en vorige week was het echtpaar S. Vreekë-Meerman te Rilland eveneens aan het goud toe. „Het echtpaar was omringd door kinderen, kleinkinderen en verde re familie", zo meldt onze corres pondent. In het Jeugdgebouw werd een receptie gehouden, die bezocht werd o.m. door burgemeester Job- se en diens echtgenote. Het commando over de Rijkspolitie in Souburg is in andere handen overge- gaan. Tot groepscommandant is benoemd de opperwachtmeester J. A. Geel hoed. Deze volgt de opperwachtmees ter J. de Ruiter op, die naar elders is overgeplaatst. De vorige standplaats van de heer Geelhoed was Arnemui- den. BENOEMINGEN. Tot gecommitteerden bij de in 1955 te houden eindexamens aan de inge volge de Nijverheidsonderwijswet gesubsidieerde zeevaartscholen en scholen voor scheepswerktuigkundi- gen werden benoemd de heren G. Bos veld, M. Braak, R. Grippeling en G. Harlaar te Vlissingen, K. Faase te Souburg en P. van Ooijen te Middel burg. het „Oranje-Groene Kruis" een boei- endo inleiding over: „Fundamentele waarden, die het karakter van het Kruiswerk bepalen". De lieer Smit deed eerst enkele mededelingen over het bureau, dat de landelijke organi satie Zaterdag a.s. in Den Haag zal openen en dat in een eigen gebouw is gehuisvest. Spreker drong er op aan, dat men zich gaat bezinnen op het werk, op dat men beseft, waar de arbeid op berust, namelyk op de liefde voor de naaste. Hij gaf een beeld van de voortschrijdende sociale wetgeving, de geschiedenis van noden, die steeds weer in nieuwe gedaanten te voor schijn komen. Aanvankelijk worden zij door barmhartigheid gelenigd, maar na verloop van tijd wordt de voorziening in een nieuwe sociale wet verankerd. Noden lenigen De heer Smit betoogde, dat deze materie ten nauwste gevolgd dient te worden, telkens opnieuw moet men zich oriënteren. „De noden gaan met ons mee. Wij moeten zoeken naar de beste wegen om de noden te le nigen", zo zei hij. „Barmhartigheid kan niet worden volvoerd wanneer geen offers worden gebracht". Maar het werk groeit ons hoe lan ger hoe meer boven het hoofd. De subsidie, die ontvangen wordt, heeft volgens de heer Smit tengevolge, dat men geen vrije weg meer gaat. Men wordt aan het werk gezet. De directeur van het „Oranje- Groene Kruis" betoogde tenslotte, dat het kardinale punt voor dit werk is de persoonlijke verantwoordelijk heid. Met het bezit daarvan staat of valt de arbeid. Deze verantwoorde lijkheid beslist ook over het karak ter van het Kruiswerk, dat dient te zijn gebaseerd op de Bijbelse op dracht: Liefde tot dc mens. 154. Stadsbusdienst Goes blijft Nu het gemeentebestuur van Goes een subsidie heeft toegezegd, heeft de ondernemer van de stadsbus dienst besloten deze dienst niet per 1 Juli a.s. te-beëindigen, zoals aan vankelijk in zijn voornemen lag. Niet alleen zal de dienst naar Goes-Oost worden voortgezet, zij het dan met Iets hogere tarieven, doeli bovendien wil de- heer Tissing een dienst op Goes-West en naar liet zie kenhuis „Sint Joanna" gaan openen. Spoorkaartjes in A.M.Z. -bussen In de autobussen van de Auto Maatschappij Zeeland N.V., die KruiningenYerseke en Goes als eindpunt hebben, zullen van Zondag 22 Mei a.s. af N. S.-plaatsbewijzen 3e klasse van KruiningenYerseke en van Goes naar Bergen op Zoom, Roosendaal, Rotterdam C.S., Den" Haag H.S., Utrecht C.S. en Amster dam C.S. verkrijgbaar zijn. Motorrijder botste tegen auto Op de hoofdverkeersweg te Goes is op het kruispunt Wilhelminastraat- Jac. Valckestraat Zaterdagnamiddag omstreeks vijf uur een motorrijwiel, bestuurd door een zekere S. uit Sou burg, met zekere B. als duopassagier, tegen een auto gebotst. S. kwam uit de richting Bergen op Zoom, terwijl de auto, bestuurd door de heer B. uit Goes, uit tegenovergestelde richting kwam en de weg kruiste om de Jac. Valckestraat in te slaan. Beide motorrijders kwamen te val len, waarbij B. een hersenschudding opliep, terwijl S. met een bloedneus en de schrik vrijkwam. Nadat zij ter behandeling naar het ziekenhuis Oostwal waren overgebracht, konden beiden later naar hun woning worden vervoerd. Motor zowel als auto lie pen vrij ernstige schade op. AFDELING ZEELAND Regering neemt voor woningbouwverenigingen funeste maatregelen De Provinciale afdeling Zeeland van de Nationale Woningraad hield Zaterdagmiddag in de „Korenbeurs" te Goes een druk bezochte algemene ledenvergadering. De voorzitter, de heer A. C. van de Velde te Vlissingen wenste onder bij val der vergadering de secretaris, de heer J. Marijs te Vlissingen, geluk met de hem verleende Koninklijke on derscheiding. Tot zijn teleurstelling moest spr. constateren, dat de voor genomen actie om te protesteren te gen het aan Zeeland toegewezen ge ringe bouwvolume, niet de nodige steun had kunnen krijgen, daar ande re instanties niet wilden medewer ken en liefst zelfstandig hun belan gen naar voren brachten. De voorzitter wees er, op, dat de provincie Zeeland wat betreft het le dental van de Nationale Woningraad, geen slecht figuur maakt, ook niet ten opzichte van de activiteit. Er valt op vele plaatsen echter weinig be langstelling van de bewoners waar te nemen; de animo o.a. om bestuurs functies te aanvaarden in de woning bouwverenigingen is niet bijster groot. Kleinere verenigingen hebben soms moeilijkheden met het financieel be heer, doch de Nat. Woningraad is te allen tijde bereid de helpende hand te bieden. VERGADERING TE GOES De heer L. J. v. d. Linde nieuwe voorzitter In de Zaterdagmiddag in Hotel „Centraal" te Goes gehouden verga dering van de Provinciale Raad van de Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland werd afscheid genomen van de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer M. C. Risseeuw. In hartelijke bewoordingen bracht de vice-voorzit- ter, de heer W. van Liere, de schei dende voorzitter dank voor het vele werk, dat deze voor de L.J.G. heeft gedaan. De plaats van de heer Ris seeuw wordt thans ingenomen door TIJDENS ZWAAR WEER Drie opvarenden konden slechts met grote moeite worden gered In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is de drijvende bok „Vautour" van de firma Eugene Herbosch uit Antwerpen omstreeks één uur tijdens zwaar stormweer gezonken. Aan boord van de bok bevonden zich kapitein O. de Bruijn, zyn vrouw en een stoker die na veel moeite aan boord van de drij vende bok „Egel" konden komen. De sleepboot E.H. 23 verleende assisten tie bij de redding. De „Vautour", een bok met een ca paciteit van 40 ton, had Vrijdagmid dag samen met de drijvende bok „Egel", een honderdtonner, de ma chinekamer van het wrak van het Italiaanse vrachtschip „Francescu", dat vorig jaar by Rilland Is gezon- (Advertentie) STURMEY ARCHER ken, gelicht en hoger op de slikken gesleept. Men was hier juist mee klaargekomen toen de wind in kracht begon toe te nemen en uitgroeide tot een orkaanachtige storm. Tegen mid dernacht werd de toestand op de „Vautour" critiek daar de metersho ge golven over het dek heensloegen en het ruim binnendrongen. Daarom besloot de bemanning om aan boord van de langszij liggende bok „Egel" te gaan, hetgeen met enige moeite gelukte. De aanstormende watermas sa's brachten echter ook de „Egel" in moeilykheden zodat besloten werd met behulp van de sleepboten E.H. 23 en „Mouette" rustiger water in de buurt van Saaftinge op te zoeken. Toen in de loop van Zaterdag de wind afnam werden reeds de voorbe reidingen voor het lichten van de bok getroffen. Zondag arriveerde de drij vende bok „Milan" van de firma Eugene Herbosch en als het weer het toelaat zal Maandag gepoogd worden de bok „Vautour" met behulp van de „Egel" en de „Milan" te lichten. de heer L. J. van der Linde, die wordt bijgestaan door de bestuursleden W. van Liere, J. Verkruijsse, K. G. L. van Nieuwenhuijse en mejuffrouw A. de Mul. Nadat de heer Risseeuw een ope ningswoord had gesproken, werden verscheidene huishoudelijke zaken af gehandeld. Medegedeeld werd, dat na besprekingen met de Kring Hulst der Z.L.M. over de Landbouwdagen 1955 in Kloosterzande besloten is, dat de L.J.G. hieraan met een vlaggen-para- de zal deelnemen. Het jaarverslag gewaagde van een groot aantal activiteiten op velerlei gebied. Het ledental bedroeg op 1 Ja nuari van dit jaar 721. Tot afgevaar digde naar de Z.L.M. werd de heer L. J. van der Linde uit Kortgene ge kozen, waarbij de heer W. van Liere als zijn plaatsvèrvanger zal funge ren. In de plaats van mejuffrouw J. de Feijter werd mejuffrouw T. Janse uit 's Heer Arendskerke gekozen tot af gevaardigde naar de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Be treffende de sportdag op 4 Juni in Kortgene werd medegedeeld, dat de jongeren van de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw met een voetbalelftal zullen deelnemen. Voor de ploegwedstrijd om het Zeeuwse kampioenschap blijkt reeds goede be langstelling te bestaan. Van de Ne derlandse Christelijke Landarbeiders- bond, de C.J.B.T.B., de Katholieke Arbeidersbond „St. Deusdedit" en de Rooms Katholieke Jonge Boerenbond waren opgaven van deelname binnen gekomen. Op dezelfde dag zullen voor de meisjes wedstrijden om het Zeeuws kampioenschap in bakken en bloem schikken worden gehouden. Na een korte rondvraag sloot de voorzitter, de heer Risseeuw, de bij eenkomst met een woord van afscheid tot dc leden van de Provinciale Raad. Tweede algemeen secretaris Z.L.M. benoemd Met ingang van 1 Juni a.s. is tot tweede adjunct-secretaris van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij benoemd de heer C. P. J. van Iwaar- den, thans hoofdassistent A bij het Rijkslandbouwconsulentschap te Ze venbergen. Voorts was hij in diver se functies in Zeeland werkzaam. De nieuwbenoemde zal belast worden met de afdeling werkgevers- belangen en de interne organisatie van het Z.L.M.-secretariaat. De voorziter wees er vervolgens op, dat op het ogenblik van regeringszij de beslissingen worden genomen, die voor de woningbouwverenigingen fu neste gevolgen kunnen hebben. Hij doelde hierbij op het doen bouwen van premiewoningen, met grote over heidsbijdragen. Er bestaat grote kans dat er een type woning ontstaat, dat niet zal voldoen aan de eisen, welke aan een goede arbeiderswoning wor den gesteld. Do klok wordt misschien jaren achteruitgezet. Spr. was be vreesd, dat de bijdragen meer ten goede zullen komen aan de eigenaars, dan aan de bewoners. De voorzitter vroeg zich af, waar om de woningbouwverenigingen niet zijn ingeschakeld, zij beogen geen winst te maken en hebben in het ver leden ontzaglijk veel gedaan in het belang van de volkshuisvesting. Men is thans op de verkeerde weg en het schijnt, of men dé woning bouwverenigingen weer aan de kant wil zetten, aldus spr. Uit het financieel verslag van de penningmeester, de heer W. C. L. de Rugter te Middelburg, bleek, dat de ontvangsten bedroegen 321.98, de uitgaven 138.78, met een batig sal do van 1830.20. De voorzitter deelde mede, dat het Congres van de Nat. Woningraad op 10 en 11 Juni te Groningen zal wor den gehouden. Als afgevaardigde werd namens de Federatie aangewe zen de heer J. Marys. Verschillende aanwezigen drongen er op aan, dat het volgende Congres in Zeeland zal worden gehouden. Het bestuur zal de mogelijkheid, wat ver gaderruimte en logies betreft, onder zoeken en daarover rapport aan de vergadering uitbrengen. Een langdurige bespreking volgde over de vergoeding der oorlogsscha de. De gevolgen der inundatie zijn voor de woningbouwverenigingen schrikbarend en enorme sommen zijn reeds besteed om de woningen enigs zins weer bewoonbaar te maken. Tot nog toe is echter nog maar zeer wei nig of in het geheel niet vergoed. Er werd o.m. op gewezen, dat door Wederopbouw nog steeds proeven worden genomen om het juiste pro cédé te vinden, dat afdoende tegen het zoutbederf bestand is. Tot bestuurslid van de Nationale Woningraad voor de Federatie Zee land werd de heer A. C. van de Velde herbenoemd. Besproken werd de komende huur verhoging, welke in het algemeen voor oudere woningen zal gelden. In principe bestond hiertegen geen be zwaar, doch er werd op gewezen, dat men rekening moet houden met het feit, dat de nieuwere woningen meer moderne accommodatie bezitten en dus algehele nivellering zeker niet mag plaatsvinden. Na behandeling van nog enige in terne zaken, sloot de voorzitter daar na met een woord van dank de ge animeerde vergadering. VANDAAG. Middelburg. Electro: „De drift in het bloed", (18 j.). 10 en 21.15 uur; Schouwburg: „Zondige liefde" (18 J.), 20 uur: Molenwater: „Miniatuur Wal cheren", 10—24 uur. Vlissingen: Alhambra: „Warenhuis op stelten", a.l., 20 uur. Luxor: „Jungle Jim en het oerwoudmonster, a.l., 20 u. Goes. Grand: „Warenhuis op stelten.. a.l„ 20 uur. Merriekeuring Grote Markt, 10 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2