PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Conferentie van de Grote Vier op allerhoogste niveau Werken aan zeewering Zoutelande zullen circa 2 millioen vergen BILT WESTERSE UNIE VING HAAR PRACTISCHE ARBEID AAN NA TREINONTSPORING TWEE DODEN EN TWEE GEWONDEN DE VERWACHT... Ï98e Jaargang-No 107 Dagblad uitgave van de £lrma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer Adj .-Hoof dred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 9 Mei 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie 1 3,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t l.— Iedere regei meer 20 cent ,3rieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 304): Middelburg, Markt 51. telef. 3841-: Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 ib.g.g 2228): Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16: Temeuzen, Brouwerijstraat 2. Zierikzee N. Bogerdstr 160, telef EISENHOWER, BOELGANIN, EDEN EN F AU RE BIJEEN Uitnodiging zal aan minister Molotow overhandigd worden Zaterdagmiddag: en Zondag hebben de Amerikaanse, Britse en Franse ministers van buitenlandse zaken besprekingen gevoerd in Parijs. De mi nisters zouden besloten hebben Dinsdag of Woensdag a.s. een uitnodiging te zenden aan de Sowjet-TJnie voor een conferentie van regeringsleiders of ministers van buitenlandse zaken. Het plan voor de besprekingen met Rusland dient eerst nog goedgekeurd te worden door de ministers van de Navo-landen, die Maandag te Parijs bijeenkomen. Het ligt in de bedoeling de uitno diging aan de Russische minister van buitenlandse zaken Molotow te over handigen voordat de ministers der Westerse landen hem te Wenen ont moeten bij de ondertekening van het Oostenrijkse vredes-(staats) verdrag. De Britse minister van buitenland se zaken Mac Millan sprak zich uit voor een bijeenkomst van de rege ringsleiders namelijk president Eisen hower (V.S.), maarschalk Boelganin (Rusland), Eden (Engeland) en Fau- re (Frankrijk). Fraude op ministerie van marine? Zes arrestaties Op het ministerie van Marine is dezer dagen een fraude ontdekt, waarbij verscheidene bnrgerambte- naren betrokken zijn. Op last van de Officier van Justitie werden na het voorlopig onderzoek zes perso nen gearresteerd. Drie van hen zijn later weer op vrije voeten gesteld. Tegen de overige drie verdachten, T., Van I. en Van B., zet de Konink lijke Marechaussee het onderzoek voort. De fraude bestond uit het verduisteren van geringe geldbe dragen uit kleine kassen, maar werd zo veelvuldig gepleegd, dat er ten slotte een bedrag van meer dan 5000 mee gemoeid is, aldus „De Tel.". EK doden bij grensincident in India Langdurig vuurgevecht Nabij het Indiase dorp Nekowal aan de grens van India en Pakistan is Zaterdagavond een vuurgevecht geleverd tussen militairen van India en van Pakistan, waarbij aan Indiase zijde vijf militairen en zes burgers werden gedood. Het is niet bekend, of ook aan Pakistaanse zijde doden zijn gevallen. Vertegenwoordigers van de Ver. Naties in het gebied stellen een on derzoek in naar de aanleiding van het vuurgevecht, dat verscheidene uren duurde. Nieuw hospitaal-kerkschip „De Hoop" te water gelaten Zaterdag is het nieuwe hospitaal kerkschip „De Hoop" van de werf der N.V. Zaanlandse Scheepsbouw Maatschappij te Zaandam te water gelaten. Mevr. Van Hall-Davis uit Amsterdam, echtgenote van een der bestuursleden van het hospitaal-kerk schip „De Hoop" verrichtte de doop plechtigheid. De heer M. C. van Hall, voorzitter van de vereniging, dankte alle Ne derlanders voor de vele en gulle hulp, die zij in zo velerlei vorm hebben ver leend om de bouw van dit schip mo gelijk te maken. Onder de gevers behoorde de be jaarde Scheveningse visser E. Knoes- ter, die een Statenbijbel van het jaar 1680 afstond. De talrijke aanwezigen waren zichtbaar getroffen door het schen ken van dit waardevolle familiebezit. „De Hoop" op weg naar zijn element Foster Dulles zou van mening zijn, dat eerst de vier ministers van bui tenlandse zaken bijeen dienen te ko men om de besprekingen „op het al lerhoogste peil" voor te bereiden. De Britten willen echter, dat een bijeenkomst van de regeringsleiders vooraf gaat. Deze bijeenkomst zou mogelijk minder dan een week behoe ven te duren en men zou zich kunnen beperken tot het vaststellen van be ginselen en een program voor een latere conferentie der ministers van buitenlandse zaken. Bondskanselier Adenauer, die te Parijs vertoeft, werd Zondag door Mac Millan op de hoogte gesteld van de Westerse plannen. Adenauer sprak zich niet tegen de plannen uit. maar zou liever gezien hebben, dat een con ferentie van de Grote Vier tot het najaar werd uitgesteld. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen kwamen de ministers van buitenlandse zaken van de Westelijke „Grote Drie" overeen, dat zij minis ter Molotow zullen voorstellen, tegen het eind van deze week in Wenen bij een te komen voor de ondertekening van het staatsverdrag met Oosten rijk. West-Indische conferentie te San Juan (Portorica) Nederland aanwezig Afgevaardigden van landen, die be langen hebben in het Caribische ge bied (Ver. Staten, Engeland, Frank rijk en Nederland) komen in San Juan (Portorico) bijeen voor de zesde zit ting der Westindische conferentie, die Dinsdag begint. Eens in de twee jaar wordt deze con ferentie gehouden met het doel sociale vraagstukken van gemeenschappelijk belang te behandelen. De gouverneur van de Nederlandse Antillen, mr. A. A. M. Struycken, zei in zijn boodschap: „met het onderwijs in dit gebied werden de laatste 30 jaar grote vorderingen gemaakt en dit staat thans op hetzelfde peil als het overeenkomstige onderwijs in Ne derland". Dodelijke ongevallen Het 2-jarig zoontje van de familie R., wonende aan de Zesstedenweg te Grootebroek is Zaterdagavond in een sloot achter het ouderlijk huis ge raakt en verdronken. In de Nieuwe Maas, ter hoogte van de Maasbrug te Rotterdam, is Zater dagmiddag de 8-jarige jongen A. v. d. M. van het Burg. Hoffmanplein ver dronken. Het 10-jarige meisje C. v. d. S. uit Loosduinen is Zondagmorgen in de Emmastraat aldaar onder een bus ge komen en op slag gedood. Zij zat bij haar 13-jarig broertje achter op de fiets. Het ongeval geschiedde bij het passeren; het meisje viel van de fiets en kwam met haar hoofd onder een der wielen van de bus terecht. ONDANKS RUSSISCHE PROTESTEN Bewapeningscommissie ingesteld Te Parijs kwamen Zaterdag- te ministers van buitenlandse zaken der Westerse Unie-landen bijeen name lijk Engeland, Frankrijk, Italië, West Duitsland, Nederland, België en Luxemburg. De vergadering werd gehouden in het gebouw van de Brit- De Belgische ambassadeur te Te heran, L. Goffin, werd benoemd tot secretaris-generaal van de Westerse Unie met standplaats Londen. De Italiaan, admiraal Ferreri, werd hoofd van het orgaan voor het toe zicht op de bewapening der Uniele den. De algemene vergadering van de Westeuropese Unie zal gelijktijdig vergaderen met de Raad van Euro pa te Straatsburg. De ambtenaren van de Westerse Unie zullen aan dit orgaan belasting plichtig zijn en niet in het land, waar zij vertoeven. Besloten werd ook, dat de bewa peningscommissie een internationaal secretariaat zal krijgen. De commis sie zal de hulpbronnen en de bewa pening der Westerse Unie-landen coördineren en een taakverdeling vaststellen. De vaste bewapeningscommissie zal nauw samenwerken met de Na- vo. Juist op de dag van de eerste bij eenkomst der Westerse Unie heeft het presidium van de Opperste Sow- jet de vriendschapsverdragen met Engeland en Frankrijk geannuleerd. Premier Grotewohl van Oost Duits land heeft medegedeeld, dat de com munistische landen van Oost Euro pa Woensdag te Warschau een ver drag van wederzijdse hulp zullen slui ten. Dit verdrag keert zich tegen de Westerse Unieovereenkomst. Grotewohl bepleitte vernietiging van de Parijse accoorden, terugtrek king van de bezettingstroepen uit Duitsland, vrije verkiezingen in ge heel Duitsland en instelling van een permanente Duitse raad. Grotewohl sprak in een bijeenkomst, waar ook maarschalk Zjoekow aan wezig was, die ook de Parijse accoor den veroordeelde. Een Russisch blad publiceerde Za terdag een artikel van de maar schalk, die er op wees, dat de trou weloosheid van Engeland en Frank rijk bij het begin van de oorlog ne derlagen tot gevolg had en dat slechts de Sowjet Unie deze landen redde van de fascistische slavernij. De ontsporing van de militaire trein hij station Oldebroek. De foto geeft een beeld van de ravage: Rechts een Róde-Kruis-autoin het midden de uitgebrande resten van de lege wa gon en links een gedeelte van het restant van de ontspoorde trein. Actie van vakbonden in Indonesië In Djakarta en op Zuid-Sumatra zijn stakingsacties georganiseerd door Indonesische vakbonden. Men hoopt met deze actie te bereiken, dat de regering door de prijzen te drukken en door gratificaties en ver strekkingen in natura het lot der ar beiders zal verbeteren. De door de regering toegezegde Le- baran-gratificaties traditioneel aan het einde van de Islamietische vastenmaand aan een deel der ambtenaren en voorschotten aan an dere categoriën, benevens distribu tie van textiel via ambtenarencorpo-, raties, zijn volgens de mening van de K.B.S.I. onvoldoende om aan de huidige moeilijkheden het hoofd te bieden. Eén dode en een zwaar gewonde bij autobotsing Zaterdagmiddag is een dame gedood en een andere zwaar gewond hij een auto-ongeluk te Wijchen bij Nijmegen. De auto waarin de beide dames wa ren gezeten, kwam op de nieuwe weg te Wijchen in botsing met een vracht auto, die juist uit een garage kwam. De botsing was zo hevig, dat de per sonenauto geheel in elkaar werd ge drukt. Mevrouw DanielsHoefnagels, weduwe van de oud-voorzitter der V. V.V. „Nijmegen vooruit", kreeg zulke inwendige kneuzingen, dat zij kort na opname in een ziekenhuis aan haar verwondingen is bezweken. Haar schoondochter, die de wagen bestuur de, werd zwaargewond in een zieken huis opgenomen. BIJ LEGERPLAATS OLDEBROEK Geen technische fouten; machinist begreep vermoedelijk sein verkeerd Zaterdagmiddag kort na één uur is een trein met militairen even voor de stopplaats legerplaats Oldebroek bij het berijden van een aftakkende wissel ontspoord. Vier militairen raakten bekneld; zij konden na veel moeite met behulp van snijbranders worden verlost. Later overleden twee soldaten aan de gevolgen van hun verwondingen; het waren de 20-jarige H. Froger en de eveneens 20-jarigt F. H. L. Innemee, beiden uit Den Haag. Vrjj ernstig gewond werd de 20-jarige dienstplichtige soldaat A. F. Air.ory uit Maas tricht; licht gewond is de 2I-jarige soldaat J. M. Heeren uit Oosterhout (N. Br.) Het ongeval kan niet worden toegeschreven aan technische fouten. Ver moedelijk heeft de machinist het seinbeeld „langzaam inrijden" niet begrepen en de trein met teveel snelheid laten doorrijden. Brand De militaire trein vertrekt iedere Zaterdagmiddag uit Zwolle. Onder weg worden de op de Veluwe gele gerde militairen opgenomen In Wezep zijn Zaterdagmiddag ongeveer 50 mili tairen van de mechanische vakschool der genie ingestapt. De volgende stop plaats zou de legerplaats Oldebroek zijn. Er ontstond geen paniekstemming bij de ontsporing. In één der drie hou ten rijtuigen die in- en op elkaar scho ven zaten de vier militairen. Deze wagon was er het slechtste aan toe. omdat hij door de voorgaande en de volgende in elkaar werd geperst. On middellijk na de ramp arriveerde ge neeskundige hulp van de legerplaats Oldebroek. De gewonden konden eerst niet wor den bereikt, omdat zij bekneld raakten tussen balken en ijzeren staven. Bij de laatste twee gewonden slaagde men er eerst na vier uur in hen te bevrij den. POLDER WALCHEREN NAM BELANGRIJKE BESL UITEN Voorstel dijksverbetering Rammekens werd na ampele discussie verworpen De algemene vergadering van de Polder Walcheren, die Zaterdag in het Middelburgse Polderhuis bijeen was, heeft het dagelijks bestuur machti ging verleend te beschikken over de 4.500.000, die op de begroting zijn uitgetrokken voor versterking van de zwakke zeewering te Zoutelande. Deze machtiging geldt ook voor het verkrijgen van de benodigde panden en gronden. Het is ongeveer bekend, hoeveel panden aan dit werk ten offer zullen vallen, zo deelde voorzitter mr. dr. R. W. Graaf van Lynden mede, die echter liever geen aantal wilde noemen, air. Van Lynden ant woordde op verschillende vragen nog, dat voor de regeling met de gedu peerde bewoners de z.g. commissie-Van Noten zal moeten worden inge schakeld, die de regering adviseert over ramp- en oorlogsschade. De eigen lijke werken zullen wel ongeveer 2.000.000 kosten, meende de voorzitter, dit als gevolg van de hogere eisen, die van rijkswege worden gesteld. Zo dient de helling van het buitenbeloop minder steil te worden dan in het plan van de polder was voorzien. De buitenberm zal in plaats van 5, 10 m worden met een zwaardere bekleding. Voorts werd besloten, de dringend nodige werken aan de zeewering van het Noorderstrand te doen uitvoeren, waarmee in totaal bijna twee mil lioen is gemoeid. De meerderheid van de vergadering bleek echter niet te overtuigen van de noodzakelijkheid de zeedijk tussen de forten Ramme kens en Zoutman te verbeteren. Na ampele discussie werd dit bestuurs voorstel dan ook verworpen met 19— 9 stemmen. Het lid van het dagelijks bestuur, notaris mr. P. Loeff uit Middelburg, opende de discussie over het „voor stel Rammekens". Hij bleek de oppo nerende minderheid in het college te vertegenwoordigen en gaf de verga der ine daarvan rekenschap. Mr. Loeff achtte de versterking ter plaat se wel nodig, maar wilde deze uitstel len tot de uitvoering van „het grote plan, waarbbij de gehele resterende zeewering van Walcheren is betrok ken Dit plan zal niet lang meer op zich doen wachten, omdat het Delta plan zeker op korte termijn zal wor- aangenomen." Hij trok verder het nut van een hogere dijk in twijfel, omdat bij een hogere vloed naar zijn mening de ver der gelegen Schorerpolder zal onder lopen, die een lagere dijk bezit. Het water komt dan via de Trekdijk in de Zuidwatering van de Polder Walche ren. Mr. Loeff raadde de vergadering aan de aanneming van het Deltaplan af te wachten en wees er op, dat bij uitvoering van het onderhavige voor stel misschien later zal blijken, dat dit niet past in de plannen var de Rijkswaterstaat, die mogelijk een dijk van fort Zoutman naar Borssele wil leggen. Vingerwijzing Het bleek daarna, uat notaris Loeff op steun van een groot aantal com missarissen kon rekenen. Mr. J. A Dumon Tak noemde het een vinger wijzing, dat de Rijkswaterstaat het werk niet zo urgent achtte en het be trokken dijkvak dan ook niet als zwakke plaats had aangemerkt. „Kunnen wij ons hier niet bij neer leggen?", zo vroeg hij zich af. De heer J. Bosselaar wilde liever maar afwachten en ook de heer C. Holt- huijzen verklaarde zich voor uitstel van het werk. Mr. W. F. E. Baron van der Feltz vroeg of de opmerking van de Rijkswaterstaat in een brief van deze dienst, dat het onderhoud van de dijk minder goed was geweest, iets met de afwijzende houding van deze dienst heeft te maken. Mr. Van Lynden verdedigde ver volgens het voorstel. De meerderheid van het dagelijks bestuur vindt het (Vervolg op pag. 7) Van de zijde der N.S. wordt nog medegedeeld: De locomotief kwam met een as buiten het spoor te staan. De daarachter rijdende verwarmings wagen ontspoorde geheel. Van de twaalf achter de verwarmingswagen rijdende wagons ontspoorden er acht. Een afgesloten rijtuig, waarin dus geen reizigers zaten, geraakte in brand tengevolge van het breken van de gas leiding. Het uitstromende gas ontvlam de. waardoor het rijtuig uitbrandde. Twee andere wagons werden in elkaar gedrukt. Beide sporen van het baan vak werden geheel versperd Het spoor werd over een lengte van ongeveer 200 meter ernstig beschadigd. De N.S. zijn vol lof over de krachtige hulp van de te Oldebroek gelegerde militai ren. De technische installaties van het baanvak, van de beveiliging daar van en van het rollend materieel ver toonden geen gebreken Zondagmiddag werd de dienst over beide sporen hervat. De minister van oorlog, ïr. C. Staf, de president van de N.S., ir F. Q. den Hollander en andere autoriteiten wa ren spoedig na het ongeval ter plaatse. De brandweer uit verschillende om liggende dorpen kon niet verhinderen, dat het personenrijtuig uitbrandde. Rust in Saigon Zaterdag heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, overleg gepleegd met de Fran se premier Faure over de toestand in Zuid Vietnam. De Amerikanen zouden bereid zijn een republiek Zuid Vietnam te er kennen, als deze republiek door het volk werd gewild Zolang premier Ngo echter de macht heeft en zich tegen het communisme verzet, zullen de Amerikanen hem blijven steunen. De laatste groep opstandelingen van de Bin Xuyen-beweging heeft zich in Saigon overgegeven Het merendeel van de opstandelingen heeft zich te ruggetrokken naar Dalat in Midden Vietnam. 0 Het werk ln de haven van Liverpool is Zondag bijna geheel tot stilstand ge komen als gevolg van de staking der sleepbootbemanningen, die reeds vier da gen duurt ter ondersteuning van de eisen voor hogere lonen en een werkweek van 44 uur. ONBESTENDIG. Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen of enkele buien met kans op onweer. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. ZON EN MAAN. 10 Mei Zon Maan op 4.5S onder 20.20 op 23.56 onder 6.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1