Belangrijke wijzigingen op komst in de legerleiding Bij de Geref. Kerken staat nieuwe kerkorde op stapel KLAHKBOW 1 INDONESIË VERBAASD OVER DE KOMST VAN Mr. BENNETT D ZATERDAG 7 MEI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VORMING ZESDE DIVISIE Lt.-Generaal Opsomer met eervol ontslag Met ingang van 1 Januari 1956 zal de commandant van het eerste leger corps, luitenant-generaal A. T. C. Opsomer, die op dat tijdstip in aanmer king komt voor eervol ontslag uit de militaire dienst, worden opgevolgd door de Generaal-Majoor der Artillerie J. H. Couzy, thans commandant van de vierde divisie. De Brigade-Generaal van de generale staf P. Gips, thans chef staf van het eerste legercorps, is bestemd voor de functie van commandant van de vierde divisie. Met ingang van 1 November 1955 zullen voorts de volgende mutaties worden doorgevoerd: a. voor de functie van basiscom mandant worden bestemd, de Gene raal-Majoor van de generale staf F. H. W. C. J. van Dun, thans le sous chef van de generale staf, zulks ter opvolging van de Luitenant-Generaal van de generale staf J. R. H. Lagas, die op dat tijdstip in aanmerking komt voor een eervol ontslag uit de militaire dienst. b. de Generaal-Majoor van de gene rale staf G. J. le Fevre de Montigny, thans plv. chef staf voor logistiek en „administration" by het hoofdkwar tier van de geallieerde landstrijd krachten Centraal-Europa te Fontai- nebleau, wordt bestemd voor de func tie van le sous-chef van de generale staf. c. de Generaal-Majoor der Artille rie C. J. Valk, thans commandant van de 7 December-divisie, wordt be stemd voor de functie van plv. chef- Oesters en kreeften niet vrij van weeldebelasting By de Tweede Kamer is thans het wetsontwerp ingediend tot wijziging van de, by de wet op de omzetbelas ting 1954 behorende, tabel van goede ren onderworpen aan het zg. tussen- tarief van 10 procent en die van goe deren onderworpen aan het weeldle- tarlef van 15 procent. In de eerste plaats omvat het ont wierp het voorstel, de werkingssfeer zowel van het weeldetarief als van het tussentarief belangrijk te beper ken. Daarnevens beoogt l*et ontwerp een verlaging van liet tussentarief tot acht percent. Met de voorgestelde wij zigingen is een belastingopbrengst gemoeid van 28 millioen gulden. De werkingssfeer van het tussen tarief wordt aanzienlijk beperkt. O.a. de volgende goederen worden er aan onttrokken en naar het gewone tarief overgebracht: electrische wasmachi nes, rozijnen, krenten, enz., geisers voor baden en voor huishoudelijk ge bruik en een aantal huishoudelijke ar tikelen van porselein. Aan het tussentarief blijven onder worpen chocolade en chocoladewer ken en suikergoed alsmede al dan niet alcoholhoudende dranken. Ook de tabel van aan het tarief van 15 procent onderworpen goederen wordt verkleind. In het kort aange geven zullen de volgende goederen aan het zg. weeldetarief worden ont trokken en naar het gewone tarief overgebracht: kleine meubelen, zoals radiotafels, electi'o-technische ge bruiksvoorwerpen voor de huishou ding, bijv. broodroosters en theelicht jes, haarden, gasfornuizen en electri sche fornuizen. Oesters, kreeften en schoonheidsmid delen blijven aan de weeldebelasting onderworpen. Deze wijziging zal geen invloed hebben op de prijs van bromfietsen, aangezien deze reeds geruime tijd door een wettelijke regeling van weel debelasting waren vrijgesteld. De aangekondigde wijziging zal dus voor bromfietsen slechts theoretische bete kenis hebben. Engelse mijnwerkersstaking breidt zich opnieuw uit De mijmverkersstaking in het En- felse graafschap Yorkshire, waar in 5 van 115 mijnen niet wordt ge werkt en in 15 mynen de kolenwin- ning gedeeltelijk wordt voortgezet, is Vrydag overgeslagen naar het graaf schap Nottinghamshire. In totaal staakte Vrijdagochtend 85.000 man. VERZEKERD: In South Zanesville (Ohio, V.S.) kraakten inbrekers een brandkast, namen er 700 dollar uit en doorzochten alle papieren. Tenslotte vonden ze de polis van de inbraak- verzekering, welke ze boven op de stapel legden. OUD: Carl W. Baker, 98, heeft het geheim geopenbaard toen reporters in Denver (V.S.) hem vroegen, hoe hij het klaar speelde zo oud te worden. „Doorgaan met ademhalen", zei de stokoude Carl glimlachend. ZWAKKE GESLACHT: Weldra zal de verkiezingsstrijd in Engeland ont branden. Een schone gelegenheid voor de mannelijke inwoners van 't plaats je Bishops Itchington om van de heer schappij der vrouwen af te raken. 1 Sinds jaren wordt de gemeenteraad daar al gevormd door zes grootmoe ders. Nu wil het „sterke" geslacht ein delijk eens zélf de baas spelen. OM ZIJN OGEN: In het bekende wassen figuren-kabinet van madame Tussaud te Londen is men in verle genheid geraakt, omdat het niet ge lukte te weten te komen welke ogen Adenauer heeft. Alles was in orde aan zijn gezicht, maar van zijn ogen wist men niets. Een vertegenwoordi ger reisde naar Bonn, die vier dagen lang antichambreerde doch zonder re sultaat naar huis moest. De Duitse di plomatieke vertegenwoordiging in Londen kon ook al niet helpen en nu heeft men zijn hoop gevestigd op de Duitse toeristen. staf voor logistiek en „administrati on" bij het hoofdkwartier geallieerde landstrijdkrachten en Centraal-Euro pa te Fontainebleau. d. De Kolonel van de generale staf W. de Boer, thans chef staf van de Territoriale Bevelhebber West, wojdt bestemd voor de functie van comman dant van de 7 December-divisie. e. De Kolonel van de generale staf A. J. A. Pereira, thans chef staf van de Nederlandse Territoriale Bevel hebber, wordt bestemd voor de func tie van commandant van de 3e divi sie. f. De Kolonel der Genie M. de Boer, thans commandant van de 105 geniebasisgroep, wordt bestemd voor de functie van commandant van de nieuw op te richten 6e divisie. g. De Kolonel der .Artillerie J. F. Winkel, thans belast met de waarne ming van de functie van chef staf van het commando luchtdoel-artille rie, wordt bestemd voor de functie van commandant der luchtdoelartille rie ter opvolging van de Generaal- Majoor der Artillerie G. J. M. C. van Nijnatten, die op dat tijdstip in aan merking komt voor een eervol ont slag uit de militaire dienst. Onbewaakte overweg in brand In de nacht van vier op vyf Mei meldde een machinist van een goede rentrein te Gouda, dat de houten be vloering van een overweg te Moor drecht in brand stond. Een kwartier later maakte de ma chinist van een tweede goederentrein opnieuw alarm. Hij vertelde, dat de spoorstaven bij de overweg rood gloeiend waren en dat hij hadgetracht de overweg met een brandblusappa- raat te blussen. De toen gewaar schuwde brandweer te Moordrecht heeft daarna het vuur aangepakt, dat spoedig was geblust. Het bleek dat in de spoorstaven door de hitte een knik was ontstaan, waardoor het spoor dus niet berijdbaar was. Het verkeer tussen Rotterdam en Gouda is toen over enkel spoor onderhouden. Na het aanbrengen van nieuwe spoorstaven was om half acht 's mor gens de spoorbaan hersteld en kon het treinverkeer normaal doorgang vinden. Chr. Geref. jeugd in Enschede bijeen Duizend jongens en meisjes uit het gehele land waren Donderdag iu de Twenteliallen te Enschede bijeen om de 51ste verjaardag te vieren van de Bond van Christelijk Gereformeerde Jongelingsverenigingen. De bond wilde deze toogdag, zoals de voorzitter ds M. W. Nieuwenhuyze zeide, met het oog op de tiende be- vrijdingsviering van ons land een ei- fen cachet geven. De bevrijdingsme- itatie werd gehouden door ds H. Toorman uit Den Haag. In de huishoudelijke vergadering, die Woensdagavond werd gehouden werden ds M. W. Nieuwenhuyzen en de heer H. J. van der Meiden als be stuurslid herkozen. Amsterdam is de plaats waar de volgende toogdag zal worden gehouden. MEDEDELING VAN Mr. SOENARJO Londense ambassade ontkent de mishandelingen Mr. Soenarjo, de openbare aanklager in de zaak tegen Jungschlaeger, heeft het verzoek van de Nederlandse regering aan de Britse advocaat mr. Derek Curtis Bennett om de leiding van de verdediging in deze zaait op zich te nemen „ietwat vreemd" genoemd, „aangezien er in Nederland zelf voldoende advocaten hiervoor te vinden zyn". Mr. Soenarjo zei, dat hjj er zeker van was, dat mr. Curtis Bennet geen Indonesisch en geen Neder lands verstaat, zodat zijn aanwijzing onvoordelig zou zijn voor de verdach te, die reeds lang gevangen zit. .Soenarjo gaf toe, dat er nooit een beperking had bestaan in het aantal verdedigers in een zaak, maar daar de zaak nu in behandeling is, ligt de beslissing over de toelating van mr. Curtis-Bennett geheel bij de rechter, aldus Soenarjo. Mr. Curtis-Bennett zal zo spoedig mogelijk uit Londen naar Indonesië vertrekken. Naar aanleiding van het verzoek van mr. Bouman aan de Indonesische minister van justitie om hem garan tie te geven, dat hij gevrijwaard zal blijven van acties naar aanleiding van de beschuldigingen van getuigen, dat hij had deelgenomen aan subversieve acties en omkoperij herhaalde Soe narjo een verklaring van de minister van justitie, dat de regering zich niet in deze zaak kon mengen. Mr. Soe narjo weigerde te zeggen, of er na af loop van het proces-Jungschlaeger, nog verdere onderzoekingen in ver band met de tegen mr. Bouman in gebrachte beschuldigingen zouden worden verricht. Inmiddels is mr. Bouman weer opgeroepen om voor ondervraging op het kantoor van de openbare aanklager te komen. Geert mishandelingen De Indonesische ambassade in Lon den heeft een verklaring uitgegei waarin de Nederlandse berichten over mishandelingen van Nederlandse ar restanten in Indonesië categorisch worden tegengesproken. In de Indonesische verklaring wordt dat bij de berechting van de Uit prozaïsche electriciteitsbuizen componeerde irN. Luning Prak uit Vlissingen in opdracht van het Mid delburgse gemeentebestuur dit ge ïdealiseerde model van liet. Middel burgs stadhuis. Het is nog niet com pleet, maar bij de opening van ,J2 55" te Rotterdam zal deze symphonïe van lijnente bewonderen zijn in het Zeeuwse paviljoen. (Foto: P.Z.C.) Nederlandse arrestanten in Indonesië wordt gehandeld volgens de wettelij ke voorschriften, „waarvan de Neder landse autoriteiten op de hoogte be horen te zijn, daar het de zuivere toe passing betreft van de voormalige Nederlands-Indische wet, die nog steeds van kracht is in Indonesië". In de verklaring wordt verder ge zegd De Indonesische regering hecht grote waarde aan de processen, die worden gevoerd tegen personen van Nederlandse nationaliteit, die ervan worden beschuldigd betrokken te zijn in subversieve handelingen tegen de regering. Tijdens deze processen is het duidelijk geworden, dat er be paalde illegale organisaties bestaan, die het omverwerpen van de Indone sische Republiek ten doel hebben. Deviezenregeling arbeiders Nederlands-Belgische grens Met ingang van 1 Mei 1955 is de deviezenbeschikking grensarbeiders België 1952 ingetrokken. Bij een tweetal algemene vergun ningen van de Nederlandse Bank is thans een nieuwe regeling getroffen. Afgifte van loonverklaringen of for mulieren voor loonuitvoer zijn niet meer vereist, terwijl wordt toege staan, dat de uitbetaling van het loon geschiedt in de betaalmiddelen van het land, waar de arbeid wordt verricht. Verder is de mogelijkheid van besteding in het land, waar het loon wordt verdiend, verruimd en is bepaald, dat de in- respectievelijk uit voer van het loon kan geschieden bin nen de grenzen, welke voor het reis verkeer zijn gesteld. Besluit van landbouwschap vernietigd Het bestuur van het landbouw schap heeft een besluit genomen, hou dende onder meer de benoeming van plaatsvervangende leden in het da gelijks bestuur. Blijkens een heden verschenen Ko ninklijk Besluit is het besluit van genoemd bestuur vernietigd. De wet op de bedrijfsorganisatie aldus overweegt dit Kon. Besluit staat een zodanige benoeming uitdrukkelijk toe voor zover het de S.E.R. en de besturen der bedrijfslichamen betreft, doch spreekt daarvan niet ten aan zien van de dagelijkse besturen. Hier uit is af te leiden, dat naar de strek king van de wet benoeming van plaatsvervangend leden slechts mo gelijk is voor zover zij uitdrukkelijk is toegestaan, hetgeen niet het geval is. C.A.O. voor grafisch bedrijf met een week verlengd Het centraal bureau voor de gra fische bedrijven deelt mede, dat de be sprekingen tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties ter ver nieuwing van de collectieve arbeids overeenkomst voor het grafisch be drijf, welke reeds geruime tijd gaan de zijn, nog niet tot een resultaat heb ben geleid. In verband hiermede is de thans geldende c.a.o., welke op 7 Mei 1955 zal aflopen, met een week ver lengd, zodat zij tot 15 Mei 1955 haar geldigheid behoudt. Indien door de contractpartijen voor 15 Mei tot over eenstemming over de inhoud van een nieuwe c.a.o wordt gekomen, zal daar van mededeling worden gedaan. Ruim 26.000 kinderen in 871 tehuizen kregen ter gelegenheid van de Zweed se wittebroodactie elk een half witte brood, met het bijbehorende Neder landse vlaggetje. In het prinses Ma- rijkeliuiste Amsterdam vond een symbolische overdracht plaats: Een in Zweedse klederdracht verkleed meisje overhandigt de Hollandse Maagd een Zweeds urittébrood. Verkoop van Howaldt-werf te Hamburg Geen vrees voor Nederlandse invloeden De Bondsregering heeft thans be sloten de Hamburgse Howaldt werf aan de Dordtmund-Hörder-Hüttenu- nion te verkopen en daardoor deze staalfabriek een geregelde afzet van scheepsplaten te verzekeren. De ver koop is lange tijd opgehouden door bedenkingen als zouden zich hierdoor Nederlandse invloeden op de werf doen gelden. De Dortmundse staalfa briek is namelijk voor een deel in handen van de Koninklijke Hoogovens in IJmuiden. In de Hamburgse ge meenteraad hebben de socialisten ver zet aangetekend tegen de verkoop. In Bonn heeft men zich echter op het standpunt gesteld, dat een indirecte Nederlandse invloed op de ontwikke ling der werf niet in de bedoeling ligt en ook niet te vrezen is. De ver koop is namelijk zo geregeld, dat de Dortmund-Hörder-Hüttenunion slechts 48 pet der aandelen zal over nemen, terwijl de rest gelijk zal wor den verdeeld over Siemens en de Noord-Duitse bank. Hotelbrand te Chicago Sinds Februari een en vijftig doden door brand In een hotel met honderd zeer klei ne, goedkope kamertjes te Chicago heeft Vrijdag een brand gewoed, die zo snel om zich heen greep, dat er volgens een eerste telling minstens tien personen om het leven zijn geko men en dertien gasten werden ge wond. Dank zij het snelle ingrijpen van brandweer en politie was de brand na een uur onder controle. Ongeveer twintig personen werden van de vijf de en bovenste verdieping langs lad ders naar beneden gedragen. De slachtoffers bevonden zich eveneens op de bovenste verdieping. Sinds Fe bruari zijn er reeds vier branden in Chicago geweest, die in totaal aan 51 personen het leven hebben gekost. STEMMEN UIT DE KERKEN Tot nu toe is de kerkorde van Dordrecht geldig „Deze artikelen, de wettelijke ordening der Kerken aangaande, zijn al- zoo gesteld en aangenomen met gemeen accoord, dat zij (zoo het profijt der Kerken anders vereisehte) veranderd, vermeerderd of verminderd mo gen en behoren te worden. Het. zal nochtans geene bijzondere gemeente, classe of Synode toestaan zulks te doen, maar zullen naarstigheid doen die te onderhouden tot dat anders van de Generale of Nationale Synode ver ordend wordt". „Aldus gedaan en besloten in de Nationale Synode binnen Dordrecht den 28 Mei Anno 1619". Tot op heden is de kerkorde van Dordrecht, waarvan wij het slotartikel aanhaalden, de kerkorde van de Gereformeerde Kerken in Nederland ge weest. Zij hebben waarlijk wel naarstigheid gedaan om die te onderhouden. Nu is er een nieuw ontwerp voor een kerkorde verschenen, dat door een vijftal deputaten is voorbereid, welk ontwerp op de komende Generale Sy node, die deze zomer in Leeuwarden zal worden gehouden, in behandeling zal worden genomen. Daarvoor was de tijd dan ook waarlijk wel gekomen. Wie kennis heeft genomen van hetgeen er over dit onderwerp in voorgaande Syno des is gezegd en van hetgeen daar over in de bladen van deze kerken is geschreven, weet dat men met die kerkorde van Dordrecht in vele op zichten verlegen zat. Er zijn trou wens van het begin af aan bezwaren geweest tegen die kerkorde van 1619. Lang niet overal is zij direct inge voerd. In sommige provincies heeft de invoering nog al wat voeten in de aarde gehad. In andere, waartoe ook Zeeland behoorde, is zij in het geheel niet ingevoerd. Maar toen de kerken van de Af scheiding van 1834 zich aaneen slo ten en toen de Doleantie van 1886 haar beslag kreeg, is men met een ze kere geestdrift teruggevallen op de laatste officiële „Kerkordening, ge steld in de Nationale Synode der Ge reformeerde Kerken, tezamen geroe pen en gehouden door orde van de Hoogmogende Heeren Staten Gene raal der Vereenigde Nederlanden", „om goede orde in de Gemeente .Christi te onderhouden". In de N.H. Kerk waren de regle menten opgelegd en men had zich hierbij neergelegd. Toen de kerkorde van Dordrecht in de Geref. Kerken wederom tot geldigheid werd ge bracht betekende dit zonder twijfel, in tegenstelling tot de reglementen, van uit de kerk gezien, als zodanig een voordeel. Doch die kerkorde stamde uit een tijd die zo geheel anders was dan de 19e eeuw, om nog maar te zwijgen van de 20e eeuw. De invloed van de „Hoogmogende Heeren Staten-Gene- raal der Vereenigde Nederlanden" moet hierachter telkens weer wor den gedacht. Bovendien hebben, in de tijd der Republiek, de Staten van de provincie ook hun invloed laten gel den. Zij stonden op wacht voor de zelfstandigheid van hun eigen ge west en zij hebben niet altijd gedoogd een te grote invloed van de Generale Synodes in dat deel van de Kerk dat in hun provincie lag. Na de val van Napoleon, toen het voor goed gedaan was met de zelfstandigheid van de provincies en de eenheid van ons volk meer naar voren kwam, was die kerkorde ook al moeilijker te hante ren. Dat heeft men in de Ger. Kerken ook wel gevoeld. Niet alleen dat aller lei verhoudingen anders lagen, maar in de kerkorde van Dordrecht ont braken ook allerlei zaken, die er, naar onze gedachten nu, moeilijk konden ontbreken. Van Zending wordt daar in bijv. niet gesproken. Hoe wonder lijk het ons nu ook moge schijnen, de Verenigde Oostindische Compagnie deed toen aan Zending. Daarom heeft men in de Ger. Kerken, naast die kerkorde allerlei afzonderlijke beslui ten gemaakt, die sindsdien aldaar al gemene geldigheid hebben gehad, en die beschouwd mochten worden als een aanvulling van de kerkorde. Maar men bleef toch zitten met de last van een kerkorde, die niet meer paste in deze tijden en die nu eenmaal niet gemaakt was voor kerken zoals zij afgescheiden leven naast de ande re. In ieder geval heeft men natuur lijk wel de band met het verleden wil len bewaren. Dat heeft men bij de kerkorde van de N.H. Kerk ook wil len doen. Gezien him verleden, was niet anders te verwachten, dat men dit in de Ger. Kerken krampachtiger zou doen. En zo is er dan het nieuwe ontwerp voor een kerkorde ontstaan, waarin men gepoogd heeft in grote trekken de herinnering aan het oude Het Wereldgebeuren Spoortreintjes Op de liende September 1887 werd in Pontedera (Italië) Giovanni Gronchi geboren als kind van zeer arme ouders. In zijn jeugd moest hij werken om zijn eigen schoolgeld te verdienen. Toen hy zestien jaar oud was sloot hij zich aan bij de chris- telyk-democratische beweging, die voornamelijk streefde naar verbete ring van het lot der Italiaanse arbei ders. Gronchi werd een der pioniers van de Christelijke (katholieke) vakbewe ging in Italië. Enkele dagen geleden is Gronchi tot president van de Italiaanse republiek gekozen. De betekenis van dat ambt is niet groot en er zou dan ook geen aanleiding zijn om aan de verkiezing van Gronchi uitgebrei de aandacht te besteden, wanneer er bij die verkiezing niet bepaalde pijn lijkheden waren voorgevallen. Gronchi is namelijk wel een Chris ten-democraat en hij is ook enige ja ren lang een gewaardeerd Kamerpre sident geweest, maar men verdenkt hem van sterk linkse sympathiën. Men zegt, dat de sociale hei-vormin gen, welke hij voorstaat sterk in de richting van het Marxisme gaan en dat hij bij al zijn afkeer van terreur toch eigenlijk een soort revolution- nair is. De verkiezing van gronchi tot pre sident van Italië werd door de communisten en de Nenni-socia- listen -- die tot samenwerking met de communisten bereid zijn tame lijk geestdriftig toegejuicht. Vooral in de kringen van de Nenni-socialis- ten heeft men nog niet vergeten, dat Gronchi tijdens de tweede wereldoor log in de ondergrondse beweging tal van goede vrienden telde onder de links-socialisten, die zich met hem tegen Mussolini keerden. e pijnlijkheden bij de jongste pre sidentsverkiezing in Italië be gonnen toen de secretaris van de Christendemocratische party Amïntore Fanfani en de huidige pre mier, Scelba, besloten de heer Merza- gora president van de Italiaanse senaat eandidaat te stellen voor het presidentschap van Italië. De lin kergroepering in de Christendemocra tische partij nam daarmee geen ge noegen en kwam met Gronchi als te- gencandidaat. Bij de stemmingen bleek spoedig, dat Gronchi een goede kans maakte. Partij-secretaris Fanfa ni probeerde Gronchi toen te bewegen zyn candidatuur in te trekken, maar Gronchi weigerde en daarmee pleeg de hy openlijk rebellie tegen de party discipline, want Merzagora was de of ficiële eandidaat. Fanfani kon tenslotte niet veel an ders doen dan de candidatuur van Gronchi accepteren, toen hy besefte, dat Gronchi als overwinnaar uit de strijd zou komen. Dat laatste gebeurde dan ook prompt en op 11 Mei a.s. zal nu Gronchi het presidentschap overnemen van de li berale heer Einaudi. Gronchi staat bekend als een nog al stugge en moedige man. Hy werd m de eerste wereldoorlog waaraan hij deelnam als vrijwilli ger driemaal gewond en in de tweede wereldoorlog heeft hij als on dergronds werker grote risico's gelo pen. Het >.s wel aardig te weten dat zijn hobby is het verzamelen van model spoortreintjes. Maar liever nog zouden velen in en buiten Italië weten hoe net zit met zijn politieke hobby voor de „linker zijde". Zelf ontkent deze strijdbare katho liek, dat hij tegen het "Westen zou zijn of tegen de Navo, maar men vreest toch, dat er met zyn optreden als president een andere wind in Ita lië gaat waaien. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat premier Scelba zal aftreden en dat er een crisis zal uitbreken in de Christendemocratische party. Gevreesd wordt ook, dat Amintore Fanfani als partysecretaris niet meer het vereiste gezag over de partij heeft en dat daaruit grote verwarring zal ontstaan. Daartegenover zijn er optimisten, die menen, dat Gronchi nu juist de man is om alle politieke partijen van uiterst rechts tot bijna uiterst links samen te brengen in één kabinet. Men zal dat moeten afwachten, maar erg waarschijnlijk is het niet! model te bewaren. Dat is een moei lijke opgave. Het was voor de depu taten veel gemakkelijker geweest, wanneer ze de opdracht hadden ge kregen een geheel nieuw ontwerp te maken. Men stond toch voor een to taal nieuwe omwerking. De taal en de indeling waren toch al niet te hand haven. Hoeveel artikelen staan er niet in de kerkorde van Dordrecht die of geheel of gedeeltelijk nu totaal geen zin meer hebben. Bovendien moesten de afzonderlijke besluiten en een reeks bepalingen van voorgaande Synodes in deze kerkorde worden op genomen. In het ontwerp zyn er van de 86 artikelen van de kerkorde van Dordrecht, 12 geheel geschrapt. Ook zijn er artikelen, die Dyeen behoren, samen gevoegd. Andere artikelen zijn zo geheel herzien, dat het oude bijna niet meer te herkennen is. Weer an dere artikelen zyn zo uitgebreid, dat het oorspronkelijke daarin niet meer opvalt en soms zelfs een betekenis krijgt, die waarschijnlijk niet de be doeling van het oude artikel weer geeft. Het nieuwe ontwerp omvat 132 artikelen. Het komt ons voor dat, hoewel er over deze nieuwe kerkorde op de Sy node van deze zomer nog menig woord zal worden gesproken, het ge heel wel zal worden aanvaard, zij het dan ook hier en daar sterk geamen deerd en gewyzigd. Het is nu al eni ge tientallen jaren lang. dat men hier mee bezig is en toen het besluit viel om aan deputaten in deze een op dracht te geven, was daarmee in principe reeds een besluit genomen. Langzamerhand is de gedachtengang in de Ger. Kerken een andere gewor den en na de moeilijkheden die men intern gehad heeft en die oorzaak en gevolg waren van de afsplitsing van de mensen van art. 31, kan men het bijna niet meer ontgaan zich te begeven in een nieuwe kerkorde. H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5