Voor Geref. kerk te Kruiningen werd eerste steen gelegd "Willem n DRIJVENDE BOK STUURLOOS IN STORM OP WESTERSCHELDE V.C.S. MAAKTEN WINST VAN RUIM ANDERHALF MILLI0EN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 7 MEI 1055 GIFT UIT HET BUITENLAND Symbolische handeling werd verricht door de keer W. J. A. van Berkel In het hart van het dorp Kruiningen, waar met de vijf openbare gebou wen een waar cultureel-sociaal centrum verrijst, wapperden Vrijdagmiddag de vlaggen van de dakspanten voor de nieuwe Geref. kerk. Het was voor deze kerkelijke gemeente een belangrijke dag, want het was thans zover, dat de officiële eerste steenlegging geschiedde. Voor het verrichten van de ze symbolische handeling was de heer W. J. A. van Berkel, hoofd van de onderafdeling Kerk en Inrichtingen van het Ministerie voor Maatschappe lijk Werk uitgenodigd. Als adviseur van het Nationaal Rampenfonds had deze departementsambtenaar veel bijgedragen om deze nieuwbouw moge lijk te maken. Hoewel ook de kerkleden zich een belangrijk financieel offer hebben getroost, was het namelijk uiteindelijk een belangrijke gift door het Rampenfonds uit buitenlandse schenkingen, die de financiële kant van deze nieuwbouw oploste. Voordat de heer Van Berkel een der hoekstenen metselde, sprak eerst de plaatselijk predikant, ds J. Kool stra namens de kerkeraad de geno digden en verschillende gemeentele den toe. Hij getuigde daarbij van de blijdschap over dit moment en bracht dank aan de heer Van Berkel voor zijn bemiddeling. Voorts verwelkomde hij o.m. ook burgemeester A. Schip per en sprak de hoop uit, dat deze nieuwe kerk een waardig pand zal zijn in een hersteld Kruiningen. De nieuwe kerk wordt met tegen over, doch naast de andere kerken in deze gemeente gebouwd. In de hoop, dat ook in de andere kerkgebouwen de naam van Jezus Christus, als de enige Zaligmaker zal worden verkon digd. Voorts deelde ds Koolstra nog me de, dat mettertijd in de hal van het kerkgebouw een gedenkplaat zal worden aangebracht, waarop herin nerd zal worden aan de ramp en de grote schenking van het Rampen fonds. Alvorens de heer Van Berkel daar op tot de eerste slleenlegging over ging, herinnerde deze aan de voorge schiedenis. Bij een van zijn eerste be zoeken aan Kruiningen in de rarnp- tijd, bezocht hij bij laag water ook de overstroomd» Geref. kerk. Het orgel speelde toen men het kerkgebouw be trad. Er was dus nog moed en ver trouwen in. de toekomst. Bij een be spreking, bij hoog water, kwamen de zorgen van de kerkieraad aan het licht. Moest men tot herstel of tot nieuwbouw overgaan? De gemeente leden hebben niet passief afgewacht, doch ook een flinke bijdrage voor een volgende kerk geleverd. Daarom was Vrijzinnig Protestantse Landdag. Zondag 3 Juli a.s. zullen de Vrijzin nige Protestanten in Zeeland een land dag in Goes houden. Deze landdag zal staan onder de auspiciën van de V.P. R.O.; de voorzitster, mej. dr N. A. Bruining, heeft haar medewerking toegezegd. Ontslag gevraagd Mej. J. Rot, secretaresse van het Provinciaal Kerkcentrum der Her vormde Kerk in Zeeland te Middel burg, heeft als zodanig ontslag ge vraagd. De heer W. J. Avan Berkel, hoofd van de onderafdeling Kerk en In richtingen van het Ministerie van Maatschappelijk Werk, legde gisteren te Kruiningen de eerste steen van de nieuwe Geref. Kerk. (Foto: P.Z.C.) het voor spreker niet moeilijk, toen een deel van de buitenlandse gelden voor de kerken werden bestemd, aan het Rampenfonds tje adviseren, hier financiële hulp te verlenen. Tenslotte dankte spreker de bouw- en financiële commissie voor de prettige samen werking. Burgemeester Schipper sprak nog namens het gemeentebestuur. Hij wees daarbü op de betekenis van een eerste steenlegging en uitte de hoop, dat de voltooiing in alle opzichten voorspoedig moge gaan. Spreker be trok daarbij ook de uitbouw van de kerkelijke gemeente in geestelijk op zicht. Ds Koolstra besloot de korte plech tigheid met het voorlezen van enkele Schriftgedeelten, nl. uit Ps. 127 en het boek VAN uitvin TOT Tijdens de samenzang op de Goes- se Markt is wel gebleken, dat er iets uit de toon viel. Alle muziekkorpsen stonden keurig in uniform aangetre den op het podium; allebehalve „Hosanna" Het moet voor de leden van dit voortreffelijk gezelschap wel een beetje zielig zijn geweest om daar „in burger" temidden van de ge- uniformeerde collega's te staan. Dat hier iets veranderen moet, is wel zonder meer duidelijk. Men is dan ook allerminst van plan om het er bij te laten. Van 9 tot eri met 13 en op IB en 17 Mei zal zowel met inteken lijsten als rhet collectebussen geld worden ingezameld om ook dit lcorps binnen de kortst mogelijke tijd aan een in twee opzichten passend uniform te helpen. Verwacht wordt, dat geen enkele Goessenaar de col lectanten zal teleurstellen! Het gaat PARADE De bevrijdingsfeesten hebben op menig kind in Zeeland grote indruk gemaakt en de gevolgen daarvan ble ven gisteren niet uit: langs de straten van steden en dorpen trokken op nieuw optochten met muziekkorpsen ditmaal echter samengesteld uit kin deren met blikken trommels, feest- toeters en verfomfaaide papieren mutsen. Zij deden de optochten op ei gen houtje nog eens dunnetjes over... In Vlissingen waren drie jongens bezig met houten sabels de parade van Donderdagmorgen te imiteren. Zij zwaaiden met hun xoapens,zoals zij de paradecommandant hadden zien doen en trokken er diep ernstige ge zichten bij. Hun troep bestond uit vier meisjes, die door de knapen ge dwongen werden achter hen aan te lopen. Maar de meisjes hadden zo hun eigen gedachten over de parade: zij marcheerden niet strak en rechtlijnig zoals de sabél-zvsaaiende jongens, doch dartelden van linies naar rechts over het trottoir. En het hielp niet wanneer de knaapjes schreeuwden, dat ze het verkeerd deden... Plotseling werd het één van de of- f icier en" te erg. Hij stak zijn sabel tussen het touwdat rond zijn middel was gebonden en riep: „Ga weg, jullie hoeven niet meer mee te doen!" Toen wendde hij zich tot zijn ont hutste mede-officieren en zei min achtend: .Dat héb je altijd met die meiden. Die kunnen een parade en een optocht nog niet uit elkaar houden... immers ook wel een beetje om het aanzien van de gemeente OUDE GARDE FIETSTE. Wielerwedstrijden trekken in Zeeuwsch-Vlaanderen veel pu bliek, zo ook in Oostburg. Ter gelegenheid van de bevrijdings- viering was daar een bijzonder evenement te bewonderen, na melijk een wielei*wedstrijd voor „oudjes" aan de Grotendam. On der aanmoediging van talrijke supporters stegen de veteranen op hun stalen rossen en betwist ten zij elkander de eer van het „veld". De wedstrijd ging over drie ronden. De eerste sprint le verde paling op voor F. Bos (64 jaar) en de tweede een geldpre- mie voor Izak Ekkebus (74 jaar). In de eindsprint moest J. Verplanke (65), ondanks gele trui, reserve tube en ballon aan de bagagedrager, de overwinning laten aan meergenoemde Bos. De derde plaats was voor Izak Ekkebus, de vierde voor Ko Ek kebus (67) en de vijfde voor Ko Wage (81). De laatste ontving als oudste deelnemer een extra premie. In café Westdorp ont ving elk der deelnemers een klassementsprijs uit handen van de heer Kolijn, die toezegde met de Oostburgse kermis we derom een veteranenwedstrijd te zullen organiseren. GOUDEN BRUILOFTEN Ook vandaag weer de gebruike lijke melding van enkele gouden bruiloften. Woensdag j.l. was het echtpaar J.HollestelleMarits te Souburg, dat flink in de bloemetjes werd gezet en de ganse dag bezoek ontving ter gelegenheid van zijn vijf tigjarig huwelijksfeest. Dinsdag 10 Mei a.s. zyn de heer E. W. Flipse en mevrouw L. FlipsePouwelse, wo nende aan de Molenweg te Oostka- pelle, een halve eeuw in de echt ver bonden. Zeeland, centrum van de brouwgerstcultuur Tentoonstelling te Goes op 12 Mei aanstaande Donderdag 12 Mei a.s. organiseert het Nationaal Comité voor Brouw- gerst in hotel „De Korenbeurs" te Goes de 17de Nederlandse brouw- gersttentoonstelling, terwjjl tevens de algemene ledenvergadering wordt ge houden. Het comité, een vereniging waar van alle brouwerijen, mouterijen, ve le handelaren en landbouwers lid zyn, stelt zich ten doel de kwaliteit van de gerst, bestemd als grondstof voor de brouwerijen, te verbeteren. Men wil dit bereiken uoor het doen van we tenschappelijk onderzoek, het hou den van voordrachten en het voor lichten van landbouwers. Ongeveer 25 jaar geleden was er van een brouwgerstcultuur in Neder land nog geen sprake. Alle gerst voor de brouwerijen moest toen worden ingevoerd. Thans is een belangrijke brouwgerstcultuur in Nederland op gebouwd, zodat de brouwerijen hun grondstof nu voor 95 uit Neder land betrekken. In het buitenland be staat zelfs een grote vraag naar het product brouwgerst en naar Neder lands mout. Er is dus een grote ex- portmogelijkheid, die in sommige ja ren reeds 40.000 ton heeft bedragen. De verschillende bouwstreken van Nederland leveren zeer ver schillende kwaliteiten. Gebleken is, dat de beste kwaliteiten uit het Zuidwestelijk kleigebied afkomstig zijn, waarvan Zeeland het belang rijkste deel uitmaakt De totale behoefte van Nederland aan zomergerst bedraagt ongeveer 800.000 ton, terwijl in ons Tand slechts 250.000 ton kan worden geprodu ceerd. Het is dus zeker verantwoord, de verbouw van zomergerst met een doelbewust streven naar goede kwa liteit te stimuleren. Het Zuidwestelijk kleigebied zal dan meer brouwgerst produceren, waarmee zowel de Ne derlandse industrie gemakkelijk haar behoefte zal kunnen dekken. Er blijft dan nog een kwantum voor export Uitsluitend verkrijgbaar bij apothekers, drogisten, kappers ao de spedaalbranche Ernstige aanrijding te Sint- Annaland Auto was links geparkeerd Op de Javadijk te Sint Annaland is Woensdagavond een personenauto, bestuurd door de heer C. van Enge len, op een vrachtauto gereden, welke aan de linkerzijde van de weg stond geparkeerd en waarvan alleen het rechtervóórlicht brandde. De heer Van Engelen en zyn echtgenote, die naast hem zat, werden met ernstige inwendige kneuzingen en een zware hersenschudding naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. Het echtpaar maakte het gisteren redelijk goed. De aanrijding ontstond, doordat de heer Van E., toen hij de autolamp zag in de veronderstelling verkeerde, dat aan de rechterzijde van de weg een auto stond, waarvan de linkervóór- lamp brandde en die hij dus op de normale wijze kon passeren. De vrachtauto stond links geparkeerd voor het opladen van melkbussen. Gunning De bouw van een woonhuis te Sluis in opdracht van de heer S A. van Hal en aanbesteed onder leiding van ar chitect Bruijnooge uit Schoondijke werd gegund aan de laagste inschrij ver, de heer C. G. Hast te Sluis. over. Voergerst kan worden geïmpor teerd. Op de tentoonstelling worden prij zen uitgereikt aan die handelaren, die in de loop van het seizoen de bes te partijen leverden. Voorts zal ook een 55-tal monsters worden getoond en een apparaat worden gedemon streerd, waarmee snel en nauwkeurig het vochtgehalte in granen kan wor den vastgesteld. Des middags Worden enkele voor drachten gehouden. Ir. J. Dorst, Prov. Voedselcommissaris voor Zee land zal spreken over „Dc invloed van de landbouwmechanisatie op_de teelt van brouwgerst". Drs. H. Hoelen, werkzaam aan het Centraal Brouwerij Kantoor houdt een inleiding over „De wereldgerst- positie en het wereldbierverbruik". De dag wordt besloten met het ver tonen van de documentaire film „Im perialen 00000" over de Zeeuwse oestercultuur In de voorgaande 16 jaren werd de tentoonstelling steeds in Rotterdam gehouden. Het bestuur van het NaCo Brouw meende er goed aan te doen, deze thans naar het Z.W. kleigebied, het centrum van de brouwgerstcul tuur, te verplaatsen. Gehoopt wordt, dat het bezoek van landbouwers aan de tentoonstelling hiermee zal wor den bevorderd. Voor de eerste steenlegging van de Geref. Kerk te Kruiningen bestond grote belangstelling. (Foto: P.Z.C.) DRIE MAN AAN BOORD „Adriën Letzer" en „Bruinvis" ter assistentie In de storm, die gisteravond en vannacht langs de Nederlandse en de Belgische kust raasde is Vrijdagavond Iaat een drijvende bok, welke werk zaamheden verrichtte tussen Knokke en Zeebrugge, van de ankers geslagen en op drift geraakt. Er bevonden zich zes bemanningsleden aan boord, van wie er drie van boord werden gehaald. De kapitein, de machinist en een ma troos bleven op de boot, die door de woedende golven in de richting van de Westerschelde werd voortgedreven. Vannacht om ongeveer één uur pas seerde het volkomen stuurloze ge vaarte ter hoogte van Vlissingen en terstond is een loodsboot van het Bel gische loodswezen langszij gevaren, maar deze kon geen hulp bieden. Op dat moment was de situatie bijzonder gevaarlijk, omdat de bok in de rich ting dreef van de „Stella" het wrak van een schip, dat indertijd op de rede van. Vlissingen zonk. Onmiddel lijk hebben de sleepboot „Adriën Let- Jeugdig scholier overleden na botsing met auto Ongeluk onder Middelburg C. K., een 15-jarige leerling van de Middelburgse Technische School uit Veere, is Vrijdagmorgen in het Gast huis in Middelburg overleden aan de verwondingen, die hij opliep tijdens een botsing met een personenauto. Het ongeluk gebeurde op de Veerse weg onder Middelburg. De jeugdige K. reed op deze weg in de richting van Middelburg in gezel schap van een groot aantal andere leerlingen van scholen in de Zeeuwse hoofdstad. Allen hielden rechts en re den twee aan twee. Plotseling de juiste oorzaak heeft de politie nog niet vast kunnen stellen maakte K. een zwenking naar links. Daar door werd hij gegrepen door de per sonenauto van J. W. uit Nieuwdorp, die uit de richting van de stad kwam. Door hevig remmen trachtte W. nog de botsing te voorkomen, maar dit gelukte hem niet. De knaap werd zwaargewond. Dok ter J. Z. S. Pel, die spoedig ter plaat se kwam, liet hem naar het Gasthuis overbrengen, waar K. ongeveer een uur later overleed zonder nog bij ken nis te zijn gekomen. De chauffeur van de auto treft geen schuld. (Advertentie) - Voor '/i Pcrtemcnnaie naar Muziekconcours te Zierikzee gaat niet door Het op Hemelvaartsdag te Zierik zee te houden muziekconcours zal door tekort aan inschrijvingen niet door kunnen gaan. Des avonds zal er echter een cabaret-voorstelling, verzorgd door de muziekvereniging „Kunst en Eer", in de Concertzaal gegeven worden. Kies Uw type, kies Uw kleur, U slaagt kU best met... SUIKERFABRIEKEN VERGADEREN Algemene vergadering op 17 Mei aanstaande De Verenigde Coöperatieve Suiker fabrieken U.A., waarin verenigd zyn de suikerfabrieken van Dinteloord, Roosendaal en Zevenbergen, houden Dinsdag 17 Mei aanstaande haar al gemene jaarvergadering, waarvan de hoofdschotel wordt gevormd door de vaststelling van de balans per 30 September 1954 en van de exploita tierekening over 1953-'54. In de ba lans hebben zich ten opzichte van het vorige jaar hoegenaamd geen veran deringen voltrokken. De waarde, waarvoor de fabrieken en installaties op de balans voorkomen, is ongewij zigd gebleven; dit betekent, dat de in vesteringen in 1953-'54 tot een bedrag van 2.539.152,22 in haar geheel werden afgeschreven. Mede in verband met het dalen van de posten voorraden en vorde ringen, heeft de post liquide midde len een stijging ondergaan van rond 883.000. De conclusie, die het bestuur uit de balanscijfers trekt, is, dat zich in vergelijking met vorig jaar enke le verschuivingen hebben voorgedaan, maar dat de financiële positie van de V.C.S. ongewijzigd is gebleven. Bij de exploitatierekening wordt opgemerkt, dat de behaalde bedrijfs resultaten tot tevredenheid stemmen. Dank zij de gunstige weersomstan digheden heeft de verwerking der beetwortelen een vlot verloop gehad, waardoor de stijging der verwer kingskosten als gevolg van hogere lonen en duurdere steenkolen tot redelijke grenzen kon blijven beperkt. De fabrieken werden als gevolg van de maatregelen, die de regering in verband met de overstromings ramp heeft genomen, geëxploiteerd voor rekening en risico van de over heid. Het met de exploitatie der fa brieken behaalde bedrijfsresultaat is van dien aard, dat aan het landbouw- egalisatie-fonds een saldo van ruim 4.500.000 moet worden afgedragen. De diverse baten leverden een be drag op van 1.613.951,22, hoofdza kelijk ontstaan door de definitieve af rekening der aan de fabriek te Zeven bergen en Dinteloord geleden oorlogs schade en door enkele regeringsafre keningen. Kamér van Koophandel Zeeuwse Eilanden komt In Goes bijeen. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwse Eilanden te Middelburg zal Woensdag 8 Juni a.s. in algemene vergadering bijeenko men. Zoals gewoonlijk, wordt deze bij eenkomst gehouden in hotel „De Ko renbeurs" in Goes. Zij vangt aan om 10.30 uur. Eervol ontslag de heer L. van Dijk Aan de lieer L. van Dyk, directeur van de Rijkslandbouwwinterschool te Schoondyke en tevens Rijksconsulent belast mei onderwijsaangelegenheden en -voorlichting, is op zijn verzoek niet Ingang van 1 Juli aanstaande eervol ontslag verleend als zodanig. zer" en het Bergingsvaartuig „Bruin vis" de haven van Vlissingen verlaten om te trachten de bok vast te maken en te bergen. Bij het ter perse gaan van deze editie waren nog geen nadere ge gevens bekend. Loodsdiensten Wielingen en Oostgat werden gestaakt Sloep legen loodsboot geslagen en vernield De loodsdiensten op de Wielingen en in het Oostgat de laatste voor kleine schepen zijn Vrijdagavond wegens het slechte weer gestaakt. Aan de Bel gische kust kwamen windstoten voor van 50 tot 75 km per uur. Een roeiboot van de Belgische loods- dienst in de Wielingen is des avonds tegen de loodsboot geslagen en ver nield. Er deden zich hierbij geen per soonlijke ongelukken voor. De loods boot moest zich evenwel naar Oost ende begeven om een nieuwe sloep aan boord te nemen. (Advertentie.) HISTORY DE SIGAAR NAAR UW HART! TOP IN DE 26 CENTS KLASSE! VANDAAG. Middelburg Electro: „De drift in het bloed", (18 jr.) 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Zondige liefde", (18 jr.), 20 uur; Molenwater: „Miniatuur Walcheren", 10—24 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie Franse gothische kerkelijke bouw kunst, 918 uur. Vlissingen Alhambra: „Warenhuis op stelten", (a.l.), 19 en 21 uur; Luxor: „Jungle Jim en het oerwoudmonster". Goes: Prins van Oranje, 20 uur, gym- nastiekuitvoering O.K.K.; Ger. Kerk, 20 uur, orgelconcert F. de Key zer; Schuttershof, 20 uur: uitvoering „Stem des Volks". MORGEN: Middelburg Electro: als vandaag, 15.30, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als van daag, 14.30 en 20 uur; Molenwater: als vandaag. Vlissingen: Alhambra, als vandaag, 15, 19 en 21 uur; Luxor: als vandaag, 15, 19 en 21 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2