PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Voor het Westen werden nieuwe voor successen geopend wegen Commissaris der Koningin opende Mennonieten-kamp Nieuwerkerk Vandaag.. 00K WEST-DUITSLAND THANS OPGENOMEN IN NAVO RONDE TAFELCONFERENTIE OVER KWESTIE-F0RM0SA DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 106 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj.-Hoof dred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 7 Mei 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie 3, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304): Middelburg, Markt 51. telef, 3341i Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee N. Bogerdstr. i_ 160, telef. 26 FOSTER DULLES NAAR PARIJS Besprekingen te Wenen inmiddels verdaagd tot Maandag John Foster Dulles is Vrijdagavond uit Washington vertrokken naar Parijs voor de besprekingen met de Westelijke staatslieden. Bij zijn vertrek ver klaarde hij, dat hij vertrok met meer vertrouwen dan hij ooit op vroegere missies als minister van buitenlandse zaken had. Voor het Westen zijn volgens Dulles „nieuwe wegen voor successen ge opend" door het herstel van de Westduitse souvereiniteit en de huidige besprekingen in Wenen over een staatsverdrag voor Oostenrijk. Mochten de ambassadeurs in Wenen tot een resultaat komen, terwijl de besprekingen in Parijs nog voortduren, dan zou Dulles in Europa blijven om in de Oosten rijkse hoofdstad met de andere ministers het staatsverdrag te sluiten. West nieuwe voorstellen ingediend ter oplossing van de laatste problemen, de terugtrekking van de bezettings troepen en de regeling van de kwestie der voormalige Duitse eigendommen. In het weekeinde zouden de afge vaardigden overleg plegen met hun re geringen. Als deze kwesties geregeld zijn, staat niets meer het opstellen van een verdragstekst en het vaststel len van een datum voor een bijeen komst van de vier ministers van bui tenlandse zaken ter bespreking en on dertekening van het verdrag meer in De ambassadeurs van Frankrijk, Groot-Brittannië, de Sowjet-Unie en de Ver. Staten zijn er overigens Vrij dag niet in geslaagd hun conferentie over een staatsverdrag voor Oosten rijk tot een einde te brengen. De be sprekingen zijn verdaagd tot Maan dag. In een communiqué is evenwel ver klaard, dat „goede vorderingen" zijn gemaakt en dat men hoopt, dat de conferentie spoedig gesloten zal kun nen worden. Naar verluidt zijn op de besprekin gen van Vrijdag door zowel Oost als wordt bij de Zaanlandse Scheepsbouw Mij. te Zaandam H het nieuwe hospitaal-kerkschip „De Hoop" te water gelaten. Het zal omstreeks half Juni M met enige plechtigheid in de vaart gebracht worden en gaat s vermoedelijk tevens als weer- schip dienst doen. ....is het 40 jaar geleden, dat s de ca. 30.000 ton metende Engel- se mailboot „Lusitania" van de Cunard Line, op weg van de. H Verenigde Staten naar Liver- s= p'ool, zonder voorafgaande waarschuwing door de Duitse duikboot U 20 tot zinken werd gebracht. Hierbij kwamen 1200 van de 1959 opvarenden om het H leven en ging voor 200.000 dol- lar aan goudstaven verloren. MORGEN ....is het Moederdag. Voorlopig geen Salk-entstof in de V.S. Het hoofd van de Amerikaanse burgerlijke geneeskundige dienst, dr Leonard Scheele, heeft Vrijdag mee gedeeld dat de federale regering heeft besloten de distributie van de Salk- entstof tegen kinderverlamming stop te zetten, totdat medici de huidige ontwikkeling waarbij een aantal kinderen kinderverlamming kreeg na inenting met het Salk-serum grondig hebben bestudeerd. De stopzetting zal „verscheidene dagen" duren. De vervaardiging van het serum wordt voortgezet. Tenslotte verklaarde het hoofd van de Amerikaanse gezondheidsdienst nog te verwachten dat de met het onderzoek belaste medici tot de slot som zullen komen, dat de Salk-ent stof een „schitterend geneesmiddel" is en dat zij zullen aanbevelen de in entingen er mede voort te zetten. Russen ontruimen Port Arthur Het persbureau „Nieuw China" heeft Vrijdag gemeld dat de Russi sche troepen begonnen zijn met de ontruiming van Port Arthur in Mand sjoerije. Op 11 October verleden jaar maak ten Chinese en Russische leiders in een gemeenschappelijk communiqué bekend, dat de Sowjet-Unie er in toe gestemd_ had haar troepen voor eind Mei 1955 uit de versterkte basis aan de Gele Zee, die zij sinds 1945 heeft bezet, terug te trekken. In diplomatieke kringen is verno men, dat men hoopt, dat de ministers op Vrijdag 13 Mei in Wenen voor een laatste bespreking van het staatsver drag bijeen zullen komen. Oostenrijk se waarnemers vrezen, dat, als de mi nisters niet de volgende week bijeen zullen komen, de ondertekening van het verdrag wellicht tot Juni uitge steld zal moeten worden wegens be zigheden van de ministers Dulles (Ver. Staten) en MacMillan (Engeland) el ders. Zjoekow in Oost-Berlijn De Sowjet-minister van Defensie, maarschalk Zjoekow, en de eerste vi ce-premier van de Sowjet-Unie Per- voechin, zijn Vrijdag in Oost-Berlijn aangekomen om deel te nemen aan de plechtigheden ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de nederlaag van Naziduïtsland. Andere leden van de Sowjet-dele- gatie, die vermoedelijk onder leiding van Pervoechin staat, zijn: Pegow, secretaris van het presidium van de Opperste Sowjet en Poeskin, Sowjet- ambassadeur en hoge commissaris in Oost-Duitsland. Behalve de Sowjet-delegatie wonen afgevaardigingen van Communistisch China, Polen, Tsjecho-Slowakrje, Hon garije, Roemenië, Bulgarije, Noord- Korea en Albanië de plechtigheden bij. Vrouw door schot hagel gedood Tijdens bevrijdingsspel Tijdens de opvoering van een be vrijdingsspel in het dorpje Lange- i is W( zwaag bij Heerenveen i 'oensdag avond de"45-jarïge mevrouw E. de V. *-dodelijk Het geweer van de heer S. V., een fabrieksarbeider met jachtacte, ging tijdens controle achter de decors plot seling af. De hagel doorboorde het toneelgordijn en trof het slachtoffer, dat op de voorste rij in de zaal zat, in keel en borst. Op weg naar het ziekenhuis is de vrouw aan de ver- wondigen bezweken. ONTVANGST DOOR EISENHOWER Ambassadeur Krekeier overhandigt geloofsbrieven in Washington De eerste Westduitse ambassadeur bij het Witte Huis, dr. Heinz Kreke ier, heeft Vrijdag zijn geloofsbrieven aan president Eisenhower overhan digd. „Bij deze ongewoon gelukkige gebeurtenis", aldus president Eisenhower, „wens ik uiting te geven aan de vreugde der Verenigde Staten, om met West-Duitsland in de Noordatlantische Verdragsorganisatie te worden ver enigd. Het Duitse volk heeft zich in de af gelopen tien jaar op opvallenden wij ze hersteld. Er blijft echter voor U en ons nog een grote taak te verrichten. De hereniging van het Duitse volk. Wij zullen elke gelegenheid aangrij pen, om dit doel te bereiken". Op hetzelfde tijdstip, dat dr. Kre keier zijn geloofsbrieven overhandig de werd door het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken be kendgemaakt dat West-Duitsland als gevolg van het van kracht worden van de overeenkomsten van Parijs, officieel tot de Navo is toegetreden. West-Duitsland was Donderdag avond j.l. nadat Groot-Brittannië en Frankrijk de oorkonden hadden gede poneerd waardoor de Parijse over eenkomsten van. kracht waren ge worden, door d Verenigde Staten uitgenodigd tot de N.A.V.O. toe te treden. In Nieuw erker 1c opende de Commissa ris der Koninginjhr. mr. A. F. C. de Casembroot, een Mennonietenkamp waarin jongelui uit alle delen der we reld deze zomer zullen verblijven. Zij zullen medewerken aan de herbouv van Nieuwerkerk. De Commissaris der Koningin en de burgemeester van Nieuwerkerk, de heer A. A. van Eeten (links) in gesprek met enkele jongelui van liet kamp. (Foto: P.Z.C. Dr. Krekeier heeft Vrijdag de Westduitse aanvaarding van de Ame rikaanse uitnodiging overhandigd, waarmede het Westduitse lidmaat schap van de N.A.V.O. een feit is ge worden. Op 5 Mei 1955de dag waarop Neder land voor de tiende maal de bevrijding van de Duitse bezetter vierde, is West-Duitsland weer souverein ge worden. Foto: Een lid van de West duitse grenspolitie hyst de Duitse vlag in het park van de kanselarij te Bonn, daarmee het herstel van de Duitse souvereiniteit symboliserend. (Telefoto A.N.P.) Personeel bij Ned. Banken te Djakarta staakt Loonsverhoging van 40 procent geëist. De deuren van alle Nederlandse banken in Djakarta zijn Vrijdagoch tend gesloten gebleven wegens een staking van het personeel. Noch de Factorij (Nederlandse Handelsmaat schappij), noch de Nationale Handels bank of de Escomtobank konden hun normale werkzaamheden uitvoeren, omdat de vakbond van bankem- ployees besloten had een staking te houden. De bedoeling is dat de ze tot volgende week Donderdag zal duren. Aanleiding tot de staking, die aan vankelijk eerder zou beginnen, doch wegens de AA-conferentie werd uit gesteld, is een eis van de werknemers tot een loonsverhoging van veertig procent, waarover geen overeenstem ming kon worden bereikt. Van de zij de van de werknemers voert men hierbij het argument aan, dat de sa larissen van ae buitenlandse stafem ployees gedurende het afgelopen jaar met ongeveer vijftig procent zouden zijn verhoogd. De eerste stakingsdag leverde voor zover bekend, geen incidenten op. De stakers posteerden zich voor ae in gangen van de bankgebouwen en sta ken daar, zoals in Indonesië met sta kingen de gewoonte is geworden, de nationale vlag en verenigingsvlag uit. Het aantal stakers in Djakarta be draagt volgens mededelingen van de zijde van de stakers ongeveer 1500. Het was'de bedoeling dat, ook in an dere Indonesische steden dergelijke stakingen zouden worden gehouden. Brits parlement gesloten De voorzitter van het Britse Ho gerhuis, burggraaf Kilmnir, heeft Vrijdagochtend als besluit van de zitting van het parlement een bood schap van koningin Elizabeth voor gelezen, waarin de hoop van de re gering tot uitdrukking wordt ge bracht spoedig met de Sowjet-Unie vruchtbare onderhandelingen te be ginnen. In de in het Hogerhuis voorgelezen boodschap wordt -verder een over zicht gegeven van de verrichtingen van de regering in de afgelopen zit- tingstijd van het parlement. In Groot-Brittannië moet het par lement drie weken voor algemene verkiezingen worden gesloten met het oog op de verkiezingscampagne. De verkiezingen worden 26 Mei gehou den. De Belgisch-Nederlands-Luxem burgse Interparlementaire Unie heeft op haar te Luxemburg gehouden zes de conferentie de wens uitgesproken, dat de personencontrole aan de gren zen tussen de drie staten zo spoedig mogelijk zal verdwijnen. Zij wil deze vervangen zien door een gemeen schappelijke controle aan de grenzen en in de zee- en luchthavens van het Beneluxgebied. MISSIE VAN MENON India's afgevaardigde vandaag naar Peking India's afgevaardigde bij de V.N. en premier Nehroe's eerste adviseur in buitenlandse aangelegenheden, Krisj- na Menon, vertrekt Zaterdag uit Nieuw Delhi naar Peking voor be sprekingen over de kwestie Formosa met de premier van communistisch China, Tsjoe En-Lai. Van gewoonlijk betrouwbare zrjde is verkïaard, dat Menon een pog zal doen om de vrijlating van m C na gevangengezette Amerikaanse vliegers te bewerken en voorts het uiterste zal doen om de Verenigde Staten en communistisch China tot een ronde-tafelconferentie te bewe gen. De Amerikaanseambassadeur in India, Sherman Cooper, zou Menon en Nehroe medegedeeld hebben, dat de V.S. hun best zullen doen, de goed keuring van de Chinese nationalisten te verkrijgen voor een wapenstilstand en de ontruiming van de eilanden Quemoy en Matsoe. Menon wordt tegen 25 Mei in Nieuw Delhi terugverwacht, op tjjd om Nehroe, die in Juni naar Moskou gaat voor een officieel bezoek verslag uit te brengen. De nationalistisch-Chinese regering heeft Washington in een memoran- HULP DANKBAAR AANVAARD Jongelui uit vele werelddelen werken mee aan de wederopbouw tV'ijd en troosteloos is nog altijd het landschap rond Nieuwerkerk, waar aines van ingestorte huizen nog aan de stormramp van 1953 herinneren. Maar boven de stapels wrakhout, de verdorde struiken en de houten nood woningen uit klinkt het motorgeronk van de draglines, over de verzakte wegen rijden vrachtauto's geladen met bouwmaterialen af en aan en over al ztfn timmerlieden en metselaars druk bezig met de bouw van nieuwe wo ningen. Er wordt hard gewerkt aan het herstel van deze zwaar getroffen gemeente. Op het erf van de boerderij Dorpszicht, aan de rand van het dorp is binnen enkele dagen tijds een tweetal houten woningen verrezen, waar in de komende maanden jongens en meisjes uit vele werelddelen zullen worden gehuisvest. Zweden, Britten, Egyptenaren e.n Nieuw-Zeelanders van allerlei gezindten zullen deze zomer hun arbeid in dienst stellen van het herstel van Nieuwerkerk. Maandag zijn de eersten reeds gearriveerd in het kamp van de Mennonite Voluntary Service, dat Vrijdagmiddag officieel door de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot in te genwoordigheid van burgemeester A. A. van Eeten van Nieuwerkerk werd geopend. In de keuken van liet kamp, waar de rode tulpen in een conservenblikje op tafel staan, heette Piet de Graaf, de Nederlandse leider van het kamp de gasten hartelijk welkom. Nadat de Commissaris met het internationale gezelschap kennis had gemaakt, sprak burgemeester van Eeten de jonge mensen in het Engels toe. Hij verklaarde getroffen te zijn door de hulpvaardigheid, waarmede de M.V. S. daadwerkelijk wil helpen bij de heropbouw van de gemeente. „Jullie medewerking wordt door ons zeer gewaardeerd" aldus de heer van Ee- -ten, die voorts de hoop uitsprak dat er een goed contact tussen de jonge vreemdelingen en de bevolking zou groeien. „Het stadium van het schoon maken der woningen zijn we geluk kig voorbij", vervolgde hij", maar bij het egaliseren van het sportterrein en het aanbrengen van wandelwegen komt uw hulp uitstekend van pas". In een ongedwongen toespraak me moreerde de Commissaris het vele werk dat buitenlandse jongeren bij het dijkherstel in Walcheren hebben gedaan en waarbij prettige ervarin gen werden opgedaan. „Moge God jullie werk zegenen", was de wens v. uarmede hij het kamp officieel open de. Terwijl de thee werd gebruikt on derhield de Commissaris zich met en kele van de deelnemers. ANDERE LANDEN Robert Benjamin nit Wellington, Nieuw-Zeeland, is nog maar vier en twintig jaar maar hij heeft al ge werkt in een Engels, een Israëlisch en een Australisch kamp. In zijn vrije tijd studeert hij landbouw en deze werkkampen bieden hem een kans veel ervaring op te doen. Hij was nog al zwijgzaam, nog maar een halve dag in Nederland, naar hij wil hier toch enige tijd werken voor hij naar een werkkamp in Noorwegen gaat. En daarna? „Andere landen maar weer", glimlachte hij. Iets anders is het bij de twee dertig jarige Margrit Kranberg uit Köping in Zweden. Zij was als typiste werkzaam bij het Sveriges Godtem- plares Ungdomsforbund, een hulpver leningsorganisatie maar zij gaf haar baan op om in hulpbehoevende ge bieden te werken. Tot vijftien Juli blijft zij in Nieuwerkerk en daarna gaat ze naar Griekenland. Haar land genoot, de zeventienjarige Ronny Sa- muelsson uit Stockholm, is de jongste van het gezelschap. Ronny wil on derwijzer worden en daar studeert hij voor. Het doel van zijn komst is: met andere mensen te praten, iets van hen te leren en vooral elkander begrijpen. Hij is helemaal uit Stock holm naar Nieuwerkerk komen lif ten. „Het kostte me vier dagen" ver telde hg trots En zo zijn er velen in het Mennoni- te-kamp. „."Men denkt veelal, dat we hier een soort vacantie doorbrengen" zei kampleider Piet de Graaf. Dat is niet waar. Uit alle landen komen de jongeren, ze betalen zelf de reis en krijgen alleen voedsel en onderdak. Voor hun werk worden zij niet be taald. Zelfs geen zakgeld. In sommi ge kampen moet zelfs het eten nog door hen worden betaald maar toch komen ze. Het werk is niet de hoofd zaak, doch verbetering van het inter nationaal contact. dum doen wr ten, dat zij niet gebon den zal zijn '.an een accoord, cfat tot stand zou komen door directe bespre kingen tussen de V.S. en communis ten China. KORTE PREDICATIE BEVRIJDINGSFEEST ,Moe zal ik de Here vergel. den al zijn weldaden jegens mij De beker der verlos sing zal ik ophef Jen, ik zal de naam des Heren aanroe- pen". Ps. 116:18 en IS. De feestweek is voorbij. De straatversiertngen zijn afgebro ken. De vlaggen ingehaald. De feest- mutsen opgeborgen. We gaan weer naar school, naar kantoor of fabriek. Maar eerst wou het werk niet al te best vlotten. We zaten nog in gedachten op het feest terrein. We vroegen elkaar: Fijn feest gevierd De ervaringen werden uitgewisseld. We trokken onze con clusies. Hier was het denderend, daar was het „niks", al naar gelang het oordeel van onze zegsman. Helaas weer voorbijMet een zucht vatten we ons werk weer op. Ik hoop van harte, dat u allemaal een fijne feestdag hebt gehad. Maar is dat alles f Hebben we het wel goed op ons laten inwerken, wat het zeggen wil, dat we bevrijd zijn van de tirannie van een vreemde overheerser Het is een typisch menselijke trek, dat we doorgestaan leed weer spoe dig vergeten zijn. We zijn zo snel gewend aan de weelde van het leven in de vrijheid. Zijn we eigenlijk wel dankbaar voor die vrijheid Dankbaar Aan wie t Eeuwen geleden was er een man, die in groot gevaar verkeerde. Hij zag de dood nabij Toen ging hij roepen. In zijn angst en nood riep hij tot God: O Heer, red mijn leven! Dan smaakt hij de ongelofelijke heerlijke ervaring: God hoort, en Hij verlost mij Het hart van de dichter vloeit over van dankbaarheid. Hoe zal ik de Here vergelden al zijn weldaden, die Hij mij bewezen heeft vraagt hij zich af. Hij geeft het antwoord in een scho ne dichterlijke taal: De beker der verlossing zal ik opheffen, ik zal de naam des Heren aanroepen Ik wil God dienen, Hem dankbaar zijn Leeft er ook iets van die dankbaar heid in ons hart Dan weten we pas écht, wat bevrijdingsfeest is Hadd' ons de Heer, Hem zij de eer Alzo niet bijgestaan, Wij waren lang, ons was zo bang, al in de druk vergaan F. H. A. VAN DER WIND Serooskerke (W.). KOLDER W'isselende bewolking met plaatse lijk enkele buien, maar vooral langs de kust ook flinke opklaringen. Vrij krachtige tot matige wind tus sen West en Noordwest. Kouder dan gisteren. 8 Mei Zon Maan 9 Mei Zon Maan ZON EN MAAN. op 5.01 onder 20.16 op 22.22 onder 5.24 op 5.00 onder 20.18 op 23.13 onder 6.05

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1