„Over talrijke scheidsmuren zien naar wat waarlijk vereent West-Duitsland een onafhankelijke souvereme staat ]eukt Uw huid DËBRAIINE DIEP BLIJ EN DANKBAAR DAT VRIJHEID TERUGKWAM PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 8 MEI 1958 PRINS BERNHARD SPRAK IN RIDDERZAAL: Herdenking van gevallenen Prins Bernhard sprak Woensdagmorgen in de herdenkingsbijeenkomst in dte Ridderzaal een herdenkingsrede uit, waarin hy om. zeide: „Op 4 Mei 1945 om 9.15 uur 'savonds, kwam, juist toen ik van een te lefoongesprek via een geheime lijn met Amsterdam terugkeerde naar Apeldoorn, een ordonnans met het bericht: „De Duitse troepen in Noordwest-Duitsland, Nederland en Denemarken hebben voor de 21ste legergroep van maarsclialk Montgomery onvoor waardelijk gecapituleerd. De capitulatie gaat morgenochtend om 8 uur in." Het is goed dat wij de doden, die ons tengevolge van de oorlog ontval len zijn, herdenken, zeker op een dag als deze. Wij moeten hen gedenken, nu en altijd, maar wij moeten ervoor waken, dat dit gedenken niet ont aardt in het periodiek doen herleven van gevoelens van vijandschap en wrok jegens hen die de aanleiding waren tot het uitbreken van de twee de wereldoorlog. Dat het ons niet leidt tot een ziekelijk stil blijven staan bij het verleden. - De oorlog is voorbij wij zijn weer vrij en ik ben er tot in het diepst van mijn ziel van overtuigd, dat zy, die hun leven verloren in de oorlog, al diegenen, die welbewust him levens offerden, van ons wen sen, ja zelfs van ons eisen dat wij het verleden laten rusten en dat wij de zo duur gekochte vrijheid be nutten om het leven van alle land genoten, nu en in de toekomst zin voller, waardevoller en gelukkiger te malcèn. Mogen de nabestaanden der ge vallenen beseffen, dat onze gedachten heel speciaal ook naar hen uitgaan. Dat wij ons met hen verbonden voe len en dat wij wat wy kunnen zul len blijven doen om him onherstel baar leed eu verlies althans te ver zachten. Ieder onzer vindt zeker wel een mogelijkheid op zijn weg om te troosten met woord of daad. Laat dat dan deel van ons waarlijk her denken zijn". Verenigde Naties. Prins Bernhard herinnerde aan doel en opzet van de Verenigde Na ties: „Wij, de volleen der Verenigde Naties: vastbesloten: om komende feneraties voor de oorlogsgeesel te ewaren, om het geloof in fundamen tele menselijke rechten opnieuw te bevestigen, om sociale vooruitgang en een betere levensstandaard te bevorderen en te dien einde: ver draagzaamheid in praetijk te bren gen en met elkander in vrede te le ven en de economische en sociale vooruitgang van alle volken door een internationaal apparaat te bevor deren, richten hierbij op een inter nationale organisatie, de Verenigde Naties. Deze zelfde idealen hebben de ve le gevallenen, bewust of onbewust, voor ogen gestaan toen zij hun strijd streden. En de ontelbare andere, niet- strijdende slachtoffers, zoals die der bombardementen, de Joden, de gijse- laars, die stierven in de concentra tiekampen, zijn de slachtoffers van het niet waar maken van deze idea len. En daarom alleen al is het de taak en de plicht van ons, overle venden, om de verwezenlijking van die idealen naar beste krachten te helpen bevorderen. Zowel het een als het ander moet ons paraat vinden. Nog zijn er sociale spanningen. Nog drukt loodzwaar het woningpro bleem. Nog is er veel te vaak de on verdraagzaamheid jegens anders denkenden. Waarlijk, iedere hand vindt nog •enoeg te doen. Maar laat ons dat loen, ook en juist op het nationale terrein. In eenheid doen. Zij, die in de oorlog vielen voor hun ideaal, vroegen met naar rang of stand of politieke overtuiging. Samen stonden en vielen zij voor een groot doel. Nu besef ik wel, dat het probleem jel in deze na-oorlogse tijd i L gecom- Vrije wereld Wil de eretitel „vrije wereld" waar lijk verdiend zijn, dan zal er nog veel moeten gebeuren. En voor die vrije wereld vielen de doden uit de tweede wereldoorlog. Het is him opdracht, dat wij ons zelf steeds weer zullen afvragen: Doen wjj waarlijk alles om onze kinderen de ellende van nog- een oor log te besparen? Respecteren wij waarlijk en overal de fundamentele menselijke rechten? Doen wij al het mogelijke om de economische en sociale vooruitgang te bevorderen? Om de landen wer kelijk meer tot elkaar te brengen? Paraat zijn Nederland is thans, tien jaren na de oorlog, in tal van opzichten in derdaad wonderbaarlijk herrezen. Maar laten wij ons door wat bereikt werd, vooral niet in slaap laten wie gen, De hoogconjunctuur kan om slaan. De internationale situatie kan altijd snel veranderen, wfrresHpopl De se afbeeldingen geven de beide zijden weer van de gekleurde vlagge tjes die op 6 en 7 Meiten behoeve van de Stichting 19//O'j5 en het Rode Kruis, door alle bakkers ver kocht. zullen worden a 25 cent. Eet Nationaal Bakkers Comité ver wacht, dal twee miHioen vlaggetjes door de Nederlandse huisvrouwen sullen worden gekocht, als dankbare herinnering aar. het Zvjeedse Rode Kruis-vjittebrood, dat aan het einde van de hongerwinter op Nederlandse tafels verscheen. Afghanistan mobiliseert Bedreigd door Pakistan De Afghaanse regering heeft een algemene mobilisatie afgekondigd „ter verdediging tegen een mogelijke aanval" en heeft zyn gezant in Ka- ratsji teruggeroepen, aldus heeft ra dio Kaboel Donderdag bekendge maakt. In de uitzending werd niet gezegd van welke zijde een aanval wordt ver wacht. Aan alle officieren en lagere militaire rangen van de reserve, die sinds 1948 onder de wapenen zijn ge weest, werd opgedragen zich binnen 48 uur te melden bij het hoofdkwar tier van het leger. De minister van defensie heeft voor de radio verklaard, dat tot deze mo bilisatie is besloten als antwoord op de handelwijze van Pakistan „waar door de veiligheid van Afghanistan in gevaar is gebracht." Tussen Afghanistan en Pakistan bestaat een geschil over Pachtoenis- tan. 't gebied waar de Pathanen wo nen. Gratieverlening op bevrijdingsdag Van boeten en vrijheidsstraffen Gratie wordt verleend aan hen die tot geldboeten of tijdelijke vrijheids straffen werden veroordeeld bij rech terlijke uitspraken, welke voor 6 Mei 1955 in kracht van gewijsde gingen en welke betrekking hadden op voor één Februari 1955 gepleegde delicten. De gratie heeft alleen betrekking op straffen, welke nog niet of slechts ge deeltelik ten uitvoer zijn gelegd. De verlening moet in overeenstemming zyn met het gratiebesluit van 13 De cember 1887 en bij wangedrag enz. komt men er niet voor in aanmerking. De gratie van geldboeten omvat: a. Kwijtschelding van alle geldboe ten van vijf en twintig gulden en min der. b. Vermindering met viji en twin tig gulden van alle geldboeten van meer dan vijf en twintig gulden tot en met één honderd gulden. c. Kwijtschelding van een vierde deel van alle geldboeten van meer dan één honderd gulden. De gratie van tijdelijke vrijheids- straffen omvat: a. Kwijtschelding van alle vrijheids- straffen van veertien dagen en min der. b. Vermindering van alle andere tij delijke vrijheidsstraffen met een vier de deel, echter met een minimum van veertien dagen en met een maximum van negen maanden. Ontploffing in fabriek te Mexico Tengevolge van de ontploffing van 10.000 liter plasticverdunner in een fabriek in Mexico-stad zijn zeker 12 personen om het leven gekomen, Er zijn ook 20 gewonden. Zes doden vie len in een bus, die voor de fabriek stopte om een passagier op te nemen Onder de gewonden zjjn kinderen, die voor de fabriek op straat speelden. pliceerder is. Het ene alles overheer sende belang, de strijd tegen de over weldiger, ontbreekt immers, ofschoon een geheel andere, maar ook ver schrikkelijke, gemeenschappelijke vij and, het overstromende water, ons volk toch wederom wist te inspire ren tot het in eensgezindheid ver richten van grootse daden. Samenwerken Indien wy zo kunnen samenwerken in geval van nood, van iets negatiefs, dan moet dit toch ook kunnen tus sen mensen van goede wille, wan neer het doel iets zuiver opbouwend, iets positiefs is? Het spreekt vanzelf, dat er in een tyd van rust en vrede meer mogelijkheid bestaat voor te genover elkaar staande overtuigin gen, maar dit neemt niet weg, dat wy, naar myn mening, meer dan we thans doen, over onze zo overtalryke scheidsmuren zouden kunnen heen kijken om te zoeken naar dat wat vereent. Ik geloof, dat we dat aan al onze doden uit de oorlog verschuldigd zyn." Zomerdienstregeling N.S. op 22 Mei Op Zondag 22 Mei zal de zomer dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen van kracht worden. Op verschillende stations zijn de ver trektijden van de treinen verschoven. De reisduur van de meeste interna tionale verbindingen wordt verkort. Gedurende de zomerdienst wordt naast de HollandItalië-express een tweede nachtverbinding tussen Basel en Amsterdam gereden, terwijl de die- seltreinen AmsterdamParijs v.v. vanaf 22 Mei ^dagelijks zullen rijden. De internationale treinen Amsterdam BrusselParijs v.v. zullen niet meer te Brussel Centraal stoppen. De Vughtse kunstschilder en glase nier, Arnoud Paashuisheeft een por tret van Koningin Juliana geschil derd, dat op 5 Mei, in het gemeente huis van St. Michielsgestel werd ont huld. De foto toont dé schilder in zijn atelier te Vught met zijn werkstuk. LEZERS SCHRIJVEN De C.N.P. en de 5de Mei Antwoord aan Mr. W. de Bruine Op drie punten in het artikel van mr. de Bruine zou ik graag ingaan: le. het aandeel van het Rode Leger in het herkrijgen onzer democrati sche vrijheden; 2e het feit, dat in een Nationale Her denking de C.P.N. niet zou mogen ontbreken en 3e de toepassing van de democratie. Ad. 1. Mijns inziens verwart mr. de Bruine hier twee zaken, nl. het ver slaan van de Duitse weermacht en de herkrijging onzer democratische rechten en vrijheden, al moet ik toe geven, dat het één zonder liet ander erg moeilijk zou zijn geweest. Het aandeel van de Sowjet-Unie en het Rode Leger in het verslaan van Duitsland te ontkennen, zou een ver draaiing van de historische feiten zyn. Als dus de geallieerde vlaggen worden meegedragen mag de Russi sche zeker niet ontbreken. Maar als het Rode Leger doorge drongen zou zijn tot aan de Noord- zee-kust zou van een herkrijging van onze democratische rechten en vrij heden geen sprake zijn geweest. Zijn voorbeelden noodzakelijk Dat wij weer mogen denken wat wij willen en dit ook hardop zeggen en weer ingezonden stukken mogen schrijven, zonder lijfsgevaar, danken wij aan het feit, dat wij niet door het Rode Leger zijn bevrijd, doch door de Amerikanen, de Engelsen, de Cana dezen en de vrye Polen. Ad. 2. Om een herdenking waarlijk Nationaal te doen zijn, mag de C.P.N. niet ontbreken, volgens mr. de Brui ne. Ik moet zeggen, dat het mij vreemd voorkomt, dat blijkbaar slechts van een Nationale Manifestatie sprake kan zijn, als daar een groepering aan meedoet, van elk nationaal gevoel niet alleen verstoken, doch principi eel bereid de belangen van een vreem de mogendheid te doen praevaleren boven de nationale en de bevelen van die vreemde mogendheid blindelings uit te voeren, zonder ook maar 'in enigermate de belangen van het eigen land in aanmerking te nemen. Ad. 3. De democratie en de toepas sing van de democratische regelen: het is voor mij zeej de vraag -of het eerlijk en billijk is en bovenal ver standig, de democratische regelen ook onder alle omstandigheden van toe passing te doen zijn op die lieden, die door middel van die democratische rechten zo spoedig mogelijk aan alle KONINKLIJK WOORD TOT DE JEUGD Eerbied voor het leven gevraagd In het nationale programma, dat over de zenders Hilversum I en II Woensdagmorgen van half elf tot elf uur is uitgezonden ter herdenking van de gevallenen, heeft H. M. de Koningin zich tot de Nederlandse schooljeugd gericht. H. M. de Koningin zeide: „Behalve tot de grote mensen zou ik graag ook eep woord tot jullie willen richten de kinderen die al oud genoeg zijn om zelfstandig te den ken en de jongeren die toch nog niet tot de volwassenen behoren om dat wij diep blij en dankhaar zijn, dat wy tien jaar geleden onze vrijheid hebben teruggekregen. Het grootste deel van jullie leven heeft bestaan uit deze tien jaar na de oorlog en je oorlogsherinneringen, hoe deze ook zyn, zijn aan gebeurte nissen, die voor jullie al heel lang feleden zijn. Ik kan dus begrijpen, at jullie je niet erg deelgenoot voelt aan het herdenken van een t\jd, die van je ouders was. Maar wrj kunnen de geschiedenis democratische vrijheden een einde zullen maken, als het in hun macht ligt. Is dat een verloochening van de democratie? Is de democratie ver plicht vrijwillig het hoofd in de strop te steken? Of is mr. de Bruine mis schien van mening, dat het allemaal nog wel mee zou vallen? Mr. de Bruine beschuldigt my van rechtlijnig denken. Ik weet niet of ik mij daaraan wel schuldig maak. Wel weet ik, dat enkele weken geleden in Tsjecho-Slowakije opnieuw enkele tientallen sociaal-democraten tot 20 jaar kerkerstraf zijn veroordeeld, om dat zij niet konden zwijgen. Het eer ste woord van protest van de C.P.N. moet daartegen nog gehoord worden en nu zie ik in gedachten een rechte lijn van de toestand daar, naar de ho- penlrjk nooit werkelijkheid wordende omstandigheden hier, als de C.P.N. ook eens op het Rode Leger zou kun nen steunen. Nou kan mr. de Bruine er over denken zo hij wil, maar ik loop met dezulken niet in één optocht, achter hun vlag of vaandel, ter herdenking en viering van onze herkregen demo cratische vrijheden. Vlissingen. M. J. VAN POELJE. EINDE AAN TIENJARIGE BEZETTING West-Europese Unie getreden in werking Met een serie vormelyke plechtigheden, doch zonder enig feestelijk ver toon, is op de Nederlandse bevrijdingsdag de Westduitse Bondsrepubliek souverein geworden. Om klokslag twaalf uur 's middags deponeerden na elkaar de Franse en de Engelse ambassadeurs in de bondskanselarij in Bonn de ratificatie-oorkonden van de verdragen, die het bezettingsstatuut opheffen en de status der vreemde troepen in Duitsland regelen. De Hoge Commissaris der Verenigde Staten en Adenauer zelf hadden zulks reeds drie weken geleden gedaan. Een uur voor de plechtigheid in de bondskan selarij waren de ambassadeurs voor het laatst als Hoge Commissarissen bijeen geweest. fen bestormde zaal van het reusacl Amerikaanse gebouw aan de Rijn gaf de heer Francois-Poncet in een geestige speech een terugblik op de zesjarige praktijk van de hoge com missie. Hij eindigde met de woorden: „Wij wensen de bondsrepubliek, die vanaf heden meesteres over haar ei gen lot is, goed succes op de weg die zij zal volgen". Nadat Francois-Poncet had gepro clameerd, dat om twaalf uur de hoge commissie zou ophouden te bestaan, zei hij met een blik op het hem pas door zijn collega's geschonken gouden horloge: „Wij regeren nog slechts één uur". By voorbaat had de Franse vertegen woordiger reeds de emblemen van de de hoge commissie van zijn wagen la ten verwijderen. De Engelsman, Sir Frederick Hoyer-Millar, reed daaren tegen nog in een Rolls Royce met het verouderde praedicaat „Control com mission of German" naar de honds- kanselarij. Nadat in de bondskanselarij aan dr Adenauer gelukwensen van zijn Fran se en Brit3e collega's waren overhan digd president Eisenhower liet zijn gelukwens aan bondspresident Heuss overbrengen geraakte het pro gramma op ietwat pijnlijke wijze in de war. De oorzaak daarvan waren de meningsverschillen in de bondsdag over de vraag of dr Adenauer door een proclamatie voor het parlement enige luister aan de gebeurtenissen zou mogen bijzetten. Onder alle formaliteiten door was de strijd daarover, zowel tussen de fracties van de bondsdag als in de regering zelve, voortgezet. De socia listen dreigden demonstratief uit de bondsdag te zullen weglopen, als de bondskanselier een proclamatie zou le zen, nadat een meerderheid in de agenda-commissie van het parlement zich daartegen verklaard had. Drie kwartier na het souvereiniteits-uur verscheen Adenauer met zijn minis ters, allen in plechtig zwart gesto ken, in een bijna lege bondsdag. De zitting werd, vanwege de voort durende strijd, met een uur verdaagd. Verklaringen Toen de bondsdag werd heropend las bondsdagvoox-zitter Gerstenmaier een brief voor van de bondskanselier met de formele mededeling, dat se dert twaalf uur de souvereiniteit van het land bereikt was. De leiders der vergelijken met een weefsel, waaraan ieder geslacht zyn deel weeft. Op jullie Beurt is het aan jullie goed inzicht overgelaten om daarin goed de draad, die van zuiver goud is, in het oog te houden. Die is daar inge weven door hen, die doodeenvoudig niet anders meenden te kunnen doen dan het goede te kiezen en het kwa de te verwerpen. Dat is het voor beeld, dat gedurende die oorlogstijd door zoveel mensen gegeven is, zó, dat zij er hun leven voor over heb ben gehad. De kwade machten had den geen eerbied voor het leven op aarde, zelfg niet voor dat van de kinderen maar zij, die het hunne afstonden, deden dat, om het leven op de wereld en in Nederland mooi te laten zijn in de toekomst. En zfj, die de veerkracht vonden hun ge schonden leven weer op te nemen, toonden daardoor hoe wonderlijk veel er van het leven' kan worden ge maakt. Iedere keer dat men tien. jaar ver der is, zyn het weer heel andere eisen waar de mensen aan moeten vol doen en jullie ontkomt er niet aan je te beraden op wat er vooral in de toekomst van je gevergd zal wor den. Aan jullie is het te tonen, dat je op jullie manier niet onder hoeft te doen voor wie je voorgingen en dat je hoog zult houden al dat, waarvan je voelt, dat je het hoog houden moet. Dit kun je tonen door, kome wat kome, je eerbied voor het leven te laten blijken in het algemeen, en in het byzonder voor dat van anderen." vier fracties gaven daarna ieder een korte verklaring. Von Brentano zeide voor de christe lijke partij: „Voor het nieuwe Duits land zijn deze verdragen geen politie ke instrumenten, doch het is zich be wust van de zedelijke verplichting, die zij opleggen. Wij hopen, dat onder leiding van dr Adenauer het gehele Duitse volk zal bereiken, wat thans de bondsrepubliek heeft bereikt". Voor de socialisten zeidie Ollenhauer: „Wy hebben geen reden tot feestvie ren. Van een souverein Duitsland zal eerst dan sprake kunnen zyn, wan neer heel Duitsland in vrijheid is ver enigd". De proclamatie der bondsregering werd tenslotte in de loop van de mid dag door dr Adenauer voorgelezen in de tuin van de bondskanselarij. In de proclamatie der bondsrege ring heette het: „Wij staan als vrijen verbonden. Met de bondsregering ge denken in dit uur vijftig mïllioen vrije burgers der bondsrepubliek in broe derlijke verbondenheid met de mil- lioenen Duitsers, die gedwongen zyn gescheiden van ons in onvrijheid en rechteloosheid te leven. Wij roepen hen toe: gij kunt steeds op ons vertrouwen, want gemeen schappelijk met de vrije wereld zullen wij niet rusten, tot ook gij de men senrechten herkregen hebt en met ons vreedzaam vereend in een staat leeft". In de avonduren richtte zich dr Adenauer nog met een speciale bood schap tot de Duitsers in Oost-Duits- land. Tegelijk met het deponeren van de oorkónden der ratificatie hebben Ade nauer en Francois-Poncet brieven ge wisseld, waarin het Saar-accoord be krachtigd werd. De laatste moeilijk heid voor het accoord was een dag tevoren uit de weg geruimd, toen het constitutionele gerecht der bondsre- liek de socialistische klacht t< accoord verwierp en besliste, het verdrag niet in strijd met Duitse grondwet is. De nieuwe Westeuropese Unie van Luchtalarm in deel van de Verenigde Staten Ongeïdentificeerd vliegtuig Voor het gehele Middenwesten der Verenigde Staten is Donderdag een „geel" luchtalarmsignaal gegeven, hetgeen betekent dat een aanval ver wacht wordt. Enkele minuten latèr werd het alarm afgelast. Even tevoren had de 33-ste luchtdi- visie, die belast is met de bescher ming van zes staten, het „witte alarm gegeven", omdat er een niet geïden tificeerd vliegtuig was waargenomen. Dit „witte alarm" houdt in, dat ook de autoriteiten van de „bescherming burgerbevolking" worden gewaar schuwd. Burgerlijke en militaire autoriteiten zeiden, dat er geen vergissing in het spel was geweest doch zij gaven geen nadere verklaring. In sommige steden hadden reeds sirenes geloeid en de radiozenders op dracht gekregen om niet te zenden. In Berkeley bleef men nog een half uur na de beëindiging in de „gele" alarmtoestand. Advertentie ;nr; het tegen aat zeven landen is Donderdag in werking getreden, nadat eerst Engeland en gemeenschap van Europese volken. Bestrijd die afschuwelijke j kwelling grondig met het huidgeneesmiddel dat alle ^=- schadelijke kiemen doodt vervolgens Frankrijk en het souverei- ne West-Duitsland 's-morgens hun ratificatieoorkonden hadden gedepo neerd. De nieuwe Unie is in feite een uit breiding van de Brusselse verdrags organisatie van Engeland, Frankrijk en de Benelux-landen. De twee nieu we leden zyn Italië en West-Duits land. Adenauer heeft Donderdagavond In een radiorede, bestemd voor Berlijn en Oost-Duitsland, verklaard, dat het doel van zijn regering blijft vereni ging van Oost- en West-Duitsland in vrede en vrijheid. Voorts zei Ade nauer, dat souvereiniteit grote waar de heeft, doch dat West-Duitsland be reid blyft te allen tijde deze souverei niteit onder te brengen in een grotere

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 4