De Zeeuwen vierden dankbaar de tiende bevrijdingsdag Marine en Leger paradeerden in Vlissingen STAALKAART VAN MENINGEN Een iocht door een opgetogen gewest Ondanks kou en wind: een belevenis! ONVERGETELIJKE FEESTDAG IN HET OUDE ZIERIKZEE SPEL IN RILLAND EN KAPELLE VRIJDAG 6 MEI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) Over de brede Zeeuwse stromen joeg de felle wind, trok met nieuwe energie door de steden en dorpen en toonde zich soms spelbreker op het feest van de tiende herdenking der bevrijding. Koud was het en de mensen waren aanvankelijk moeilijk in beweging te krijgen. In de morgenuren werd in vele plaatsen nog de laatste hand gelegd aan de kleurige en vrolijke versiering, maar de vlaggen en de erepoorten hadden het hard te verantwoorden. Doch dit beeld van de eerste morgenuren veran derde later geleidelijk. De kinderen gaven zich niet gewonnen; het feest werd begonnen met een aubade en daarna spelen in allerlei vorm. En uit dit doortas tende begin groeide geleidelijk de vreugde uit tot een algemene spontane vrolijkheid. Op Schouwen en in Anna Jacoba-polder, op Tho- len en in Kruiningen, in Goes en Kortgene maar even zeer in Middelburg, Vlissingen als in Zeeuwsch- Vlaanderen werd het bevrijdingsfeest ondanks de nuchterheid van deze kille Mei-dag een waar volks feest. Een tocht dwars door Zeeland leerde, dat er achter dit feestvertoon toch alt(jd de ondergrond school van dankbaarheid, omdat wij thans weer mogen herdenken, dat Nederland tien jaar geleden van de bezetter werd verlost en dat er aan veel leed en ellende een einde kwam. Doel van deze tocht was in de allereerste plaats een indruk te krijgen van de wijze, waarop de men sen dit feest zélf zagen en beleefden. Daarover ging het gesprek met toe schouwers en feestvierenden, met organisatoren en officiële persoonlijkhe den, met buitenlanders ook. Een staalkaart van meningen en menselijke opvattingen Te acht uur schaarden de kinde ren in Zierikzee zich rond de muziek tempel, waar burgemeester jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije'in een rede de voorbije jaren overzag. Maar even zeer deed dit de man onder zijn toe schouwers. die met zijn zoontje aan de hand luisterde naar de frisse kin derzang en de woorden van ernst en bezinning. Drie jaar heeft vertegen woordiger K. de Oude Lzn. (34) zich als onderduiker schuil gehouden in Dantumadeel. Het is goed, zo zeide hij. om dit be vrijdingsfeest te vieren, goed en zin- vo lomdat die jaren nooit meer uit de herinnering gaan. Natuurlijk kon de 16-jarige Marinus Berrevoets in Zierikzee daarover niet mee praten. Hij helpt bij het werken met de drag line maar ook voor hem was het gis teren feest. Hij is de evacuatie naar Brabant en allerlei andere moeilijk heden uit de oorlogsjaren al lang ver geten. Uniek In Renesse waren de toeschouwers omstreeks half negen samenge stroomd rond de kerktoren, waar op de ommegang van de toren een bijna complete harmonie blies, dat het een lieve lust was. Notaris M. C. van den Bout, voorzitter van de Oranjevere niging, was trots op de mannen van Renesse, die daar zo pittig stonden te blazen. Even trots als op de chauf feur J. W. Breukink (44), die met zijn maat A. Verseput (23). die een vacan- tiebedrijf exploiteert zich vaardig toonden in de bouw van een erepoort. Uitneembaar en al en voor het eerst op dit dorpsplein; een r'V. dat aan het feest in Renesse ean bijzondere noot gaf. De landarbeider J. Moerland (42) in Anna Jacobapolder was de eerste in zy nomgeving, die op 4 Mei het heugelijke nieuws van de capitulatie vernam. Ook hij heeft zo zijn bijzon dere herinneringen aan de oorlogsja ren, de maanden van evacuatie in St. Philipslanld, de terugkeer in Novem ber '44 en de verdrijving nog op 23 Januari, alvorens tenslotte de Duit sers bedwongen waren. Daarvan weet ook de textielhandelaar J. van de Vel de (59) te vertellen. Hij was één van de eersten, die in het dorp terugkwa men, maar op Kerstmis beleefde hij de onaangename verrassing, dat de vijand terugkwam. Niets vermoedend stond hij met zijn vrouw in de deuropening, toen er plotseling Duitse soldaten in de straat verschenen en het lieve leven weer van voren af aan begon. In diezelfde straat speelden en zongen nu de kin deren bij de erepoort, die de familie Van de Velde al van vóór de oorlog bewaard had Werk gaat door Chauffeur H. Jansen (37) uit Poort vliet was gisteren al om zeven uur begonnen met zijn werk: melk opha len bij de boeren. Tot twee uur ging hy daarmede door. Toen kon hij óók deelnemen aan het feest, dat op de markt in Tholen voor kinderen wed strijden bracht met tonnen, versierde fietsen en kegels. „Het werk moet toch ook door gaan", zeide chauffeur Jansen, terwijl hij naar de joelende kinderen keek In Oostvoorne zaten we tijdens de eerste oorlogsmaanden, vertelde huis vrouw A. DonkenVerkerke, die toe keek op de markt in Tholen. Daér zag zij het bombardement van Rot terdam, daar ook zat zij temidden van het geschut en het oorlogsgeweld, totdat zij terug ging naar het veili ger Tholen. Chr. Schot (18), die bij de visserij werkt, is de gehele duur van de oorlog in Tholen geweest. Het ging hier wel, zo is zijn herinnering als -kind aan die tijd. Met plezier nam hij deel aan het bevrijdingsfeest, waarvoor hij des middags naar St. Maartensdijk ging. Van elf tot elf Werken was het al evenzeer voor Jo Hoogstrate (19), die patates frites verkocht op het marktplein in Krui ningen. Van 's morgens elf tot 's avonds elf. Zy beschouwde deze be vrijding als een gewone feestdag. De Ambonees J. Talla (18) was onder de toeschouwers op het marktplein in Kruiningen. Hy is nu leerling van de ambachtsschool en best tevreden in Nederland. Maar bij het woord be vrijding denkt hy aan terugkeer naar Ambon Mevr. De VisserDaane, huisvrouw, had veel plezier in de jeugd in Krui ningen. Bevrijdingsdag zegt haar ove rigens niets, zo vertelde zij ons. La ten we liever geen herinneringen op halen, die over het algemeen maar naar zijn, zo meent zij, en de jeugd begrijpt er toch niets van. De boeren J. Paauwe (78) en zijn broer, óók J. Paauwe (76) in Nisse keken goed gemutst naar al de vro lijkheid op het frisse grasveld van het plein in Nisse. Zij waren het wel eens met hun burgemeester, de heer J. D. Jansen, die van mening is, dat een be vrijdingsfeest vóór alles ook een uiting van dankbaarheid moet zijn om de herwonnen mogelijkheden. In Kortgene In Kortgene rolden de petten van de muzikanten over de straat, speel bal van de felle wind, die de veerboot van Wolphaartsdijk dwong tot een tweede landing na een mislukte eer ste poging. De winkelierster S. Kramerde Looff (23) had des middags haar zaak maar geopend tot grote vreugde van de snoeplustige jeugd. In Kortgene is veel vreugde beleefd op deze dag en de bevolking nam er van harte deel aan de uitvoering van een aan trekkelijk feestprogramma. Ringrijden In de Zeeuwse hoofdstad wachtte o.a. het altijd aantrekkelijke spel van het ringrijden op de stoere Zeeuwse paarden. Menigmaal was het raak en dan genoot ook het publiek op het ter rein bij „Miniatuur Walcheren." „Het is een moeilijke opgave voor de com missies". zo meende A. van Greven (33), officier in het Leger des Heils, „om voor zo'n dag een goed program ma op te zetten, dat de juiste sfeer en bedoeling brengt." Maar hier is weer even een kans op een herleving van de eenheid, zoals de bezetting die schiep in de gezamenlijke afweer te gen de belagers. „Een leuke dag vooral voor de kin deren", zeide mr. J. L. Andreae, Offi cier van Justitie, .,ik ben overal met ze gaan kijken." Ook mr. Andreae achtte het juist deze tiende herden king feestelijk te vieren. Zeeuwsch-V laand eren Na de stormachtige overtocht waar bij de boot VlissingenBreskens op deze dag al de lusten en neigingen van een draaimolen vertoonde, bleek Zeeuwsch-Vlaanderen al evenzeer met vreugde geladen. Pittig en vrolijk klonk de muziek in Biervliet en ds. W. Evenhuis, Ned. Herv. predikant (31), was aangenaam verrast door de élan en de gemeen schappelijkheid van dit feest in het Zeeuwsch-Vlaamse land. Vanavond gaan we naar het bal, zeide lachend de Jager (45), die maarliever niet over herinneringen praatte, na zijn krijgsgevangenschap in Hannover. En de niet-Zeeuwen De buitenlan ders? Ziehier de Amerikanen VV. La- marr Kopp (25) uit Frankfort (thuis in Pennsylvania, U.S.A.), en John Hostetler (29), Frankfort (thuis in Ohio, U.S.A.): „Marvellous." 'n Uit stekende indruk hadden zij van Zee land, van het bevrijdingsfeest. Zy kwamen van Nieuwerkerk van het kamp, waar de internationale studen tenhulp een tehuis heeft om mee te werken aan het herstel en de ver nieuwing. Zó was Zeeland in al zijn uitge strektheid één met overig Nederland in zyn vlaggentooi en met zijn zo spontane volks- en kinderspelen op deze tiende herdenking van de bevrij ding. KLOKGELUI EN BAZUINGESCHAL Fraaie optocht trok door straten van Sclieldestad KLOKGELUI EN BAZUINGESCHAL kondigden in Vlissingen het begin van de feestelijkheden aan. Jongeren uit alle delen van de stad trokken met de muziekverenigingen „St. Caecilia" en de Koninklijke Harmonie „Ons Ge noegen" naar de Nieuwe Markt, om er samen een jeugdappèl te houden. Met grote aandacht luisterden zij naar dokter H. P. Veening, de voorzitter van het 5 Mei-comité, naar ds. W. M. Maas en naar burgemeester mr. B. Kolff. Eendrachtig zong men vaderlandse liederen om te besluiten met het Zeeuw se Volkslied van Morks en Polderman. Zo begon deze stijlvolle feestviering in de Scheldestad, een viering, die een uitmuntend verloop heeft gehad, vooral dank zij het voortreffelijke werk van het organiserend comité. Enkele duizenden belangstellenden op het zonovergoten terrein aan de Bosweg samengekomen om de sport- demonstraties te zien, die daar door verschillende verenigingen gegeven werden. Jammer genoeg maakte de sterke wind het de volleybalspelers onmogelijk een wedstrijd te spelen, zodat de toeschouwers het eerste deel van het programma moesten missen. Het flitsende spel van de handbalwed strijd tussen de herenploegen van Ma rathon en Olympus vergoedde echter veel. Het was een snelle wedstrijd, die door fraaie combinaties ook de volle aandacht kreeg van de toeschouwers, die geen handbal-insiders zijn. Mara thon toonde zich in deze strijd met een 74 overwinning de sterkste. In een korfbalwedstrijd legde een Swift-combinatie een Vlissings twaalf tal aan banden door een 31 overwin ning. Spectaculaire gymnastiekdemonstra- ties van 150 dames en heren van de Vlissingse Turnvereniging en Oranje Nassau completeerden deze sportmani festaties. In de St. Jacobskerk werd een in terkerkelijke samenkomst gehouden, waarin voorgingen ds. B. F. de Groot Ned. Herv. predikant, de heer J. H. Eikenaar, officier van het Leger des In Schore en Hansioeert werd een staaltje van burgerzin ten beste gege ven: samen organiseerde men hier een optocht, die er zijn mocht. rWot.n: P.Z.C.I Heils en ds. N. v. d. Wall, predikant van de Vrijz. Hervormden en van de Remonstrantse Kring. De laatste sprak over de groet „Vrede zij met U". Medewerking verleende het muziek corps van het Leger des Heils en de organist P. H. Broerse. In de R.K. pa rochiekerk werd een H. Mis van dank baarheid opgedragen. PARADE In de Paul Krugerstraat volgde daarop de parade. Duizenden waren hier samengestroomd om het altijd weer boeiend schouwspel van de voor bijtrekkende troepen te aanschouwen. Onberispelijk defileerden circa zes honderd man van de C.O.A.K., Konink lijke Marine en Nationale Reserve, langs de waarnemend commandant maritieme middelen, kapitein-luite nant ter zee J. J. Steensma. Op het podium hadden voorts plaats genomen de heer C. Philipse, lid van Ged. Sta ten en waarnemend commissaris der Koningin, de burgemeester van Vlis singen, mr. B. Kolff, de directeur van het Nederlands Loodswezen, de kapi tein-ter-zee F. J. E. Krips, dc territo riaal commandant Zeeland luitenant kolonel A. Kornet, de commandant van de C.O.A.K., majoor J. Potteboom en de districtscommandant van de Na tionale Reserve, majoor H. A. P. Speek. Paradecommandant was de lui tenant-ter-zee der eerste klasse L. C. Ie Poole. De drumband van de Natio nale Reserve verleende gewaardeerde medewerking. Met carillonspel van de heer P. Broerse werd het ochtendprogramma afgesloten. OPTOCHT De Zuidwester scheen in de mid daguren nog in kracht toegenomen. Niettemin bestond er zeer grote belangstelling voor de bevrijdings optocht, waarvan de deelnemers nu en dan de grootste moeite hadden Een hoogtepunt in het feestprogram ma te Goes was de opvoering van het bevrijdingsspel van Hella S. Haasse „De Vrijheid is een Assepoes". Dit spel xoerd vertolkt door de toneel groep van de Hervormde Jeugdraad. (Foto: P.Z.C.) REPUTATIE HERSTELD Optocht trok belangstelling van duizenden De tiende verjaardag van onze onafhankelijkheid is ook in Zierikzee met enthousiasme gevierd. Van 's morgens half acht tot in de voornacht van Vrijdag heeft groot en klein genoten van het uitgebreide programma, dat deze dag onvergetelijk heeft gemaakt. Honderden mensen van dorpen op het eiland men schatte in de avonduren ongeveer tweeduizend waren naar de stad gekomen. De gehele dag heerste in de straten een gezellige feeststemming en hiermee werd bewezen, dat de eerste grote festiviteiten na de ramp, Zierikzee weer de reputatie geven zullen van voor Februari 1953. Duizend kinderen van de lagere scholen stonden al vroeg bij de mu ziektent, waar onder leiding van de heer Jac. M. Luykenaar vaderlandse liederen gezongen werden. Burge meester jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye bracht in een korte toespraak de bevrijding van Schouwen-Duive- land in herinnering en wees op de taak van Nederland in de jaren na Mei 1945. Geassisteerd door enkele le den van het Oranje-comité hees bur gemeester Boeye daarop de vlag, hiermede symbolisch deze feestdag openend. Om half negen werd in de geheel bezette Grote Kerk een gemeenschap pelijke dienst gehouden, waar kapi tein J. W. Gelderman van het Leger des Heils zrjn gehoor bepaalde bij de dankbaarheid. Liturgen in deze sa- op de been te blijven. Vooral de vlaggendragers en de meisjes in hun dunne witte jurkjes hadden het zwaar te verduren. De Vlissingers, die zich langs de route die dwars door de stad voerde, hadden opge steld, zagen desondanks een op tocht voorbijtrekken, die er zijn mocht! Het geheel bestond uit vier groe pen; „Voor de oorlog", „Oorlog en be zetting", „Bevrijding en wederopbouw" en „dankbaarheid". De heer C. Plasse, die de algemene leiding op zich had genomen, en zijn mensen hadden alle eer van hun werk, met name verdien den de door de buurtvereniging Wal- straat ontworpen wagen „Nederland capituleert", de wagen „Engelandvaar ders" van de vereniging voor watertoe risme „De Schelde" en de wagen „Ne derland is herrezen" van „L.O.", o.l.v. de heer L. v. d. Steen, bijzondere ver melding. Opmerkelijk was voorts de harmonische opbouw van de stoet, waarin elk detail voor zichzelf sprak. Het minder goede weer ten spijt, kan de hoofdschotel van de middag volko men geslaagd heten. In het Bellamypark werd daarna een wielerwedstrijd voor amateurs en nieuwelingen over honderd ronden gereden. Het betrekkelijk korte par cours maakte het Versluys, die in de twintigste ronde fel demarreerde, mo gelijk gedurende het verloop van de wedstrijd meer dan een ronde voor sprong te nemen op zijn naaste con currenten. Zodoende legde hij op overtuigende wijze beslag op de eerste plaats, terwijl Huijsoon uit Yerseke, die veel had te kampen met het pech- duiyeltje, op de tweede plaats eindig de. Murijn uit Eede werd derde, Do- minicus uit Nieuwdorp klasseerde zich als vierde. Van Schaick, uit Mid delburg, plaatste zich als vijfde en Cosijn uit Middelburg nam de zesde plaats yoor zijn rekening. De uitslag van de nieuwelingen- course luidt: 1. Verstraete uit Eede, 2. Van der Flier uit Hansweert, 3. Ver- nooi uit Sluiskil, 4. Tatenhof uit Ter- neuzen, 5. Rommers uit Breskens en 6. De Kok uit Goes. (Vervolg op nag. 7) ,J)E VRIJHEID IS EEN was Donderdagavond het KOSTELIJK GOED." ^'d stuk gemakkelijk het gekunstelde zou lang stellen den, die het kunnen doen neigen tienjarige herdenking van de bevrijding heeft mevrouw L. N. Huys- manGriep, presidente van de Bond van Plat telandsvrouwen in denkings-programma, met grote aandacht volg- kend, dat zij door een re- Griep zeker als een ver dienste, worden aangere- Het ,.J)e vrijheid is een koste- land, speciaal voor haar lijk goed" geeft in poëzie portage-achtige trant het declamatorium declamatorium hiervan gevrijwaard heeft. Het spel won hierdoor beslist aan bevattelijkheid. De personen van spre ker". Nederlandse maagd", „Franse naagd" en „de Vrijheid" werden respectievelijk - v/vertolkt door ds. E. P. J. declamatorium is, geven beurtelings een lebbink. Maatje van Lie- woonplaats. Rilland, bevrijdingsspel geschre ven. terugblik op de don- kere oorlogsjaren. De stemmen van een In één voor Eapelle spreker", „de Nederland herschreven versie wei'd se maagd", „de Franse van dit stuk, dat in feite maagd" en „De Vrijheid een declamatorium is, geven beurtelings een een opvoering gegeven fragment van de oorlog <-e, Dicky Smallegange door de meisjes van de weer, terwijl een groepje en mevrouw Van Lïefe- Herv. en Gereformeer- ----- ->- meerde meisjesveretgin- meisjes met dansjes en Lepoeter. gebaren het gebeuren Aan de décors en gen te Eapelle. De grote symboliseert, veilinghal van Eapelle Hoewel de dichtvorm costumes was veel zorg menkomst waren ds Y. J. Tiemersma en ds C. J. van Royen. -Het. orgel werd door de heer J. Baas bespeeld en de Zierikzeese oratorium vereniging zong o.m. het „Ecce quomodo moritur ius- tus". Terwijl op het Kraanplein de drie kleuterscholen van Zierikzee een pro gramma uitvoerden van dansen en sprookjes, leidde op het Havenplein de heer L. J. Korstanje verschillende kinderspelen. Ringsteken op autopeds en de kruiwagenrace bleken by de jeugd gretig aftrek te vinden.. Om half twaalf stelden de padvindsters zich op en voerden rond een kamp vuur een bevrijdingsspel op. De rust in de straten rond het middaguur duurde slechts kort, want om half twee toonde de motorclub Sparta haar kunnen en trok een gecostu- meerde voetbalwedstz-ijd grote be langstelling. Op het plein van de Christelijke school in net Vrije was eveneens een vrolijke jeugdattractie. Een levend Jan Klaassenspel bleek ook hier weer met primitieve midde len voor de jongens en meisjes (en menig ouder) oorzaak van veel vro lijkheid te zyn. Tegen vier uur begon nen zich door de gehele stad de men sen op te stellen voor de optocht die, voorafgegaan door Kunst en Eer en besloten met het muziekgezelschap Sint Caecillia, anderhalf uur door de stad trok. De wind won het op sommige straathoeken van de diverse symbo len in de stoet, maar ondanks dat kre gen de toeschouwers op elf wagens, beelden uit de bezettingstijd voor ogen, die op meesterlijke wijze en door kunstenaarshand ontworpen o.a. de mobilisatie, illigaliteit, hongerwin ter, bevrijding en Oranje's terugkeer lieten zien. Ook een groepje bakkers met het Zweedse brood herinnerde aan de Aprildagen 1945. Het avondprogramma begon met vrolijke carillonklanken, waarna „Sint Caecilia" uit Princenhage met een concert in de muziektent direct de stemming er in bracht. Inmiddels was het donker geworden en kon de verlichting, die ondanks de tegenslag van het weer juist op tijd klaar was, worden aangestoken. De Poststraat, de Appelmarkt en de straten van het centrum vertoonden zich in velerlei kleurige lampjes. Ook veel openbare gebouwen, het stadhuis, de toren en de Scheldebank waren op originele wijze verlicht. De wagens van ae be vrijdingsoptocht waren na de middag rit weer opgeknapt en gingen 's avonds nogmaals door de stad. An dermaal liet „St. Caecilia" zich horen in de taptoe, waarna een groots vuur werk het officiële einde van de feest dag betekende. Illlll!l!llllllllllllllllllllillllllllllilllllllll!|i'l|||||||||l!l!i!l!!!l!lll!lll||l!l||ll!lir jjj Kruiwagen rijden1 H „Met een kruiwagen is in het H leven veel te bereiken". Dit dachten ongetwijfeld de ge- if M meenteraads- en Oranjevereni- H gingsleden te Zierikzee, toen H ee Donderdagmorgen de school- m jeugd op het Havenplein in een knnwagenwedstrijd zijn krach- ten mat. Ook de in stemmig- zwart geklede autoriteiten kon- den de zachte drang van de ij wedstrijdleider niet weerstaan om enkele minuten in de jon- genstijd terug te keren. Om het geheel nog wat aantrekkelijker te maken nam iedere deelne- §e mer een collega-commissielid als „ballast" ïn de kruiwagen. e; De- heer Simmers, die gewend is zware vrachten te transpor- teren, probeerde ditmaal nota- ris Heering naar de eindstreep p te brengen, maar de heer Van ee p der Doel, die naast zrjn bank- geheim blijkbaar nog over ge- H neime krachten beschikt, sloeg het gezelschap met ruim 2 me- ter. Een uur later rustte de 1 p winnaar, met een gelaatskleur. s die veel overeenkomst met de e: kleuren van het vuurwerk ver- H toonde, nog van zijn zegetocht uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3