HET BEVRIJDINGSFEEST IN ZEELAND ja...pra0p WENNEKER Vrolijk vlaggend Middelburg begon met jeugdappel Oude Proever VLIEGTUIGEN „DROPTEN" MET SUCCES BOVEN ZIERIKZEE Iwin 'Lmwv Almanak Witfe tondw Friw SCHORE EN HANSWEERT SAMEN ZONDAG 8 MEI MOEDERDAG Voor „Haar naar Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 6 MEI 1955 Ganzenbordspel amuseerde oud en jong Een vrolyk vlaggend Middelburg heeft op een wijze, die de Zeeuwse hoofdstad past, de tiende bevrijdingsdag gevierd. Het uitgebreide program- ma, dat het organiserend comité had samengesteld, bood „voor elk wat wils" en Icon vlot worden afgewerkt. Ondanks de straffe wind waren de ge hele dag velen op de been om de vers chillende evenementen bü te wonen. n 0PSewekte sfeer van vroeg tot laat. Alle medewerkenden Komt een woord van lof toe voor de ijver, waarmee zij zich hebben ingezet om deze dag tot een feestdag te maken. Op de Markt, waar het grootste deel van de gebeurtenissen zich afspeelde, heerste reeds om kwart voor acht een levendige drukte toen het jeugdappè) begon. Ondanks dit vroege uur trok het bonte schouwspel van rijen Vlt'H'rSf-11 Jon*?e"s' Schaard achter hun vlaggen en vaandels goede be langstelling. Gedurende het verdere deel van de dag waren de hoogtepunten het ganzenbordspel in de binnenstad en sportdemonstraties op de Markt. plank, ringsteken, knikkerzoeken exl. Het geheel, waarvan de organisatie in hajiden was bij de Middelburgse Bij de aanvang van het jeugdappèl hesen padvindsters de vlaggen aan de rond het Marktplein opgestelde mas ten. Na het spelen van het Wilhelmus, door het Middelburgs Muziekkorps, dat voor begeleiding zorgde, sprak burgemeester mr. dr. N. Bolkestein de leden van de jeugxi- en sportvere nigingen toe. Spr. wees o.a. op de be tekenis, die herdenking en bevrij dingsviering bezitten, ook voor de jeugd, bij wie de jaren '40'45 niet in levendige herinnering staat. Hierna werd gezamenlijk een aantal vader landse liederen gezongen. In de vrijwel tot op de laatste plaats bezette Nieuwe Kerk werd daarna een interkerkelijk protestant se dankdienst gehouden. Daarin sprak ds. F. Don, Hervormd predikant, on der de titel „Dankend bidden." Hij wees onder meer op Gods wonderlijke Raad, waardoor de Almachtige ons de bevrijding schonk. Het past daar om Hem daarvoor dank te brengen al biddend en Hem tevens dankend te bidden om zijn bijstand ook in de toe komst. Ds. H. Johannes, Evangelisch- Luthers predikant, hield de schriftle zing en ging voor in gebed, waarna ds. J. H. de Boer, Geref. predikant, de dienst besloot. Ter zelfder tijd werd in de R.K. kerk een mis opgedragen. Tot aan het middaguur heeft oud en jong daarna veel genoegen beleefd aan een grootscheeps gan zenbordspel, dat op vele plaatsen in straten en op pleinen lange tijd voortduurde. Een groot aantal kin deren van 814 jaar nam er aan deel in groepjes van tien. Zij kre gen daarbij vele opdrachten te vervullen, waardoor het spel des te aantrekkelijker cn toch niet al te moeilijk werd gemaakt. De volgorde was geheel willekeu rig: na iedere vervulde opdracht werd weer gedobbeld om uit te maken naar welke „post" men vervolgens moest trekken. De bedoeling was uiteraard „de pot" te winnen. Maar voordien waren er tal van hindernissen, zoals koekhappen, zak- lopen, het slaan van spijkers in een (Advertentie) ZEER OUDE GENEVER Jeugdraad, mag uitstekend geslaagd worden genoemd. Ondertussen concerteerde op Markt het Middelburgs Muziekkoi onder leiding van zijn directeur, heer Piet de Rooy, waarna op Lange Jan nog een carillonbespeling stadsbeiaardier Th. C. volgde door si Ferwerda. wondering weg en de turnsters ont vingen dan ook een dankbaar applaus. De bijzondere belangstelling trok daarna een voor Middelburg geheel nieuw evenement, namelijk motorbe- hendigheidswedstrijden van „Schelde- gouwen." Een vijftiental rijders kreeg daarbij tot taak een aantal hindernis sen op een parcours te nemen. Uiter aard werd het geheel van de komi sche zijde opgevat, zowel door de or ganisatoren als door de deelnemers. De opgaven leken echter gemakke lijker dan zij in werkelijkheid waren en in de eerste ronde werden dan ook veel foutjes gemaakt,, hetgeen echter 'ant fouten verc :api olenM. Uil toonde zich de behendig- >eg tot net welslagen van dit „experiment". Want fouten veroorza ken hier tal van vermakelijke capri- TURNFESTIJN. Het middagprogramma ving met een aantrekkelijk turnfestijn op de Markt. In optocht, met de signaal afdeling van „Achilles" trokken turnsters van de drie Middelburgse verenigingen naar het plein om er massale demonstraties te geven. Deze bestonden uit een bondsoefening door leden van „Achilles" en „Mediobur- gnm" en vrije oefeningen, uitgevoerd door meisjes van alle verenigingen en een baloefening door damesleden van „Medio" en „Wilhelmina". Dit fleurig en gracieus gebeuren droeg aller be ste in het rijden om busjes, met een bord in de mond, onder een lat door, met een hoge hoed, door een hekje enz. Daarna gaven heren van de athle- tiek- en handbalvereniging E.M.M. een boeiende demonstratie van het snelle spel zevenhandbal. Zij werden op hun beurt gevolgd door leden van Swift, die het Middelburgse publiek lieten zien wat micro-korfba] korf bal in zakformaat is en hoe men het speelt. 's AVONDS Ook 's avonds was het druk in de binnenstad, waar diverse straten van een feestverlichting waren voorzien. Het Middelburgs Mannenkoor opende het programma met een concert op de Markt voor het stadhuis onder leiding van zijn directeur, de heer Jan Kuiler. Van de Bodenplaats af trok daarna een lampionoptocht voor kinderen rond, waarvoor de belangstelling groot was. Helaas kon men pas aan het slot er toe overgaan ten- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Vliegtuigen hebben gisteren s elf plaatsen in Nederland, een in elke provincie, op stelten ge- jp zet. In deze elf gemeenten wer- den weer, zoals een traditie is geworden, parachutes gedropt M met voedselpakketten en pak- jes cigaretten, die de vinders bovendien mooie prijzen ople verden. Dit spel was georgani seerd door de Nederlandse Ra dio-Unie in samenwerking met de rijksluchtvaartschool. In Zeeland werd gedropt boven Zierikzee en later cigaretten boven Ouwerkerk. Het radio verslag vanuit het vliegtuig j werd boven Zierikzee niet vei-- i zorgd door een radioreporter, j mdar door de gezagvoerder van j het toestel, de heer Fransen, i Hij had er de handen vol aan.... j lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll gevolge van de harde wind de lam pions te verlichten. Op een daartoe opgetrokken po dium gaven hierna dames van „Me- dioburgum", „Achilles" en „Wilhel mina" gymnastiekdemonstraties. O.a. werden uitgevoerd leningheidsoefe- ningen, knotsoefeningen, een rhyth- misch nummer en ring- en brugoefe- ningen. Op hetzelfde podium traden later leden van diverse jeugdorgani saties aan om een geslaagde volks- dans-demonstratie te geven. Begeleid door het Middelburgs Mu ziekkorps, de Signaalafdeling van „Achilles" en de Muziekvereniging „Excelsior" vertrok vervolgens van de Markt een zg. bonte stoet ook feestpolonaise genoemd waaraan ieder die dit wenste deel kon nemen om daardoor op meer ongedwongen wijze uiting te geven aan zijn feest vreugde.. Van deze gelegenheid werd druk gebruik gemaakt; een menigte Middelburgers gecostumeerd, voor zien van feestneuzen en dito mutsen en ook „gewoon" hoste in dit bont gebeuren mee. Na terugkomst op de Markt werd de dag besloten met een openluchtbal, waarbij met Bengaals vuur voor een sprookjesachtige ver lichting werd gezorgd. OP HET SPORTVELD Reis naar Joegoslavië en voedselpakketten vielen uit de lucht Zierikzee was-de uitverkoren plaats voor de voedseldropping in Zeeland! Middenin de feestvreugde op het Havenplein in Zierikzee waar een ge- costumeerde voetbalwedstrijd aller aandhcht had werd het gejuich van de honderden belangstellenden overstemd door ronkende vliegtuigmotoren. Ramen werden opengeschoven en in geheel Zierikzee klonk maar een kreet: „Ze komen heir". Omdat niemand wist, waar dat „hier" nn precies was, be gon de een naar links en de ander naar rechts te rennen, sommige namen de fiets en trachtten zo op de grond dezelfde koers te houden als de vlieg tuigen. Inmiddels daalden boven het sportterrein achter het station van do R.T.M. drie parachutes. De wachtende reizigers bij de tramhalte hadden weliswaar een voorsprong, maar ook vanaf het nieuwe ziekenhuis kwa men tientallen Zierikzeeënaars aangestormd. Het gerucht dat dë dropping dit jaar wel eens in Zierikzee zou zijn, circuleerde al da'gen lang door de stad, zodat verschillende families, uitgerust met draagbare ontvangtoestel len en verspreid over de gehele stad alle voorzorgsmaatregelen genomen hadden. De jonge Rinus v. d. Ende te Zierik zee slaagde er in een voedselpakket te bemachtigen. Bovendien werd hem een vlucht per zxoeefvliegtuig aange boden. (Foto: P.Z.C.) VAN TOT GEVAARLIJK SPEL Doordat enkele kinderen met luci fers speelden, moest Dinsdagmiddag de Sint-Annalandse brandweer uit rukken. Omstreeks kwart over vijf werden de bewoners van deze anders zo rustige gemeente opgeschrikt door het luiden van de brandklok. Het bleek, dat brand was ontstaan in de schuur van de landbouwer J. Gunter in de Westelijke Achterweg. De oor zaak was, gelijk reeds gezegd, dat kin deren met vuur speelden. De vrijwilli ge brandweer, die spoedig op de plaats des onheils arriveerde, behoef de niet meer in te grijpen, want om wonenden hadden het vuur, dat zich aanvankelijk ernstig deed aanzien, reeds met emmers water geblust. OVER HET DORPSHUIS Over het Kruiningse dorpshuis zal volgende week Vrijdag in de „Korenbeurs" worden gesproken en beraadslaagd door vertegen woordigers van de verschillende Kruiningse verenigingen. Kortge leden is met de bouw van het dorpshuis begonnen en de vereni gingen zullen thans in .de gelegen- PRIJS. Het „opdrachtenspel" in Goes was klaar en de prijzen waren onder de jongelui verdeeld. Ze hadden het ver diend, want het spel was lang niet eenvoudig geweest en er was ge zwoegd en gesjouwd, dat het een lust was. De knapen kregen waardebon nen en de onderxwjzer informeerde, wat zij er voor gingen kopen. De wen sen varieerden sterk, maar er was één jongeling, die met nadruk verklaarde «Iets te zullen kopen. „Waarom niet?" wilde de verbaasde onderxoijzer weten. „Ik bewaar die bon tot volgend jaar", zei de jongen resoluut: „Dan huur 'ik er een taxi voor om me vaar huis te laten brengen. Das vjel nodig na zo'n spel heid worden gesteld om haar bij zondere wensen in verband met de inrichting ervan op tafel te leggen. Op deze „conferentie" zal ook het gebruik van het gebouw een on derdeel van bespreking zijn. HET WAS GOUD Het was alles goud wat er blonk op 3 Mei in Axel en op de Nationale Be vrijdingsdag in Middelburg. Het Axel- se echtpaar A. VervaetVan Sand- berghe werd feestelijk in de bloeme tjes gezet en de woning aan de Ka naalkade werd die dag druk door be langstellenden bezocht. De Middel burgse echtparen B. P. Nelisse en G. W. C-. NelisseIJzendoorn en J. van den Berge en S. C. van den Berge Willemse werd een serenade gebracht door de muziekvereniging „Excelsior". Van het ene paar naar het andere was, voor de leden van „Excelsior" maar een stapje, want de Koningstraat en het Begijnhof liggen om zo te zeggen broederlijk naast elkaar. Het was echter de toevallig op zijn motor passerende G. Mulder uit Zie rikzee, die zich geen moment bedacht motor en echtgenote in de steek liet en een greep naar de parachute deed. Inmiddels stopte een G.M.C. vracht wagen en in vliegende vaart ging het naar de stompe toren, waar Jan de Troye, de gelukkige winnaar in een wolk van stuifzand, stond op te wachten. De zestienjarige lyceïst, Ri nus van der Ende weet nu nog niet hoeveel sloten hij overgesprongen is en onder hoeveel afrasteringen door gekropen, maar na vier minuten meldde ook hij zich bij de toren. Even later kwam de derde winnaar aan, die onder de uitroep: 'k heb geen be nen meer", éven de teleurstelling ver werken moest, niet de eerste te zijn, maar met een zekere trots vertelde na 33 jaar weer eens over een sloot te zijn gesprongen. Nadat hun belevenissen in het kort naar Hilversum werden ge seind, kreeg de gelukkige Mulder een enveloppe, waarin zich een va- cantiereis van veertien dagen in Yoego-Slavië bevond voor twee personen. „Daar zal mijn vrouw blij om zijn", was zijn commentaar en na twee bonnen voor zakgeld op die verre reis in ontvangst te hebben genomen, haastte de heer Mulder zich ergens in de feest- drulcte van Zierikzee zijn vrouw te vinden en haar op de hoogte te brengen van dit onverwachte bui tenkansje. Rinus, die een bijzon dere hobby voor de natuur en de vliegerij heeft, kreeg het grote voedselpakket en een zweefvlieg- tocht op Teriet. De heer Van den Berg vond dat zijn sprint goed be- Advertentie) Verrukkelijke pepermuntsmaok COLGATE - DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD loond werd door een voedselpak ket met een waarde van ruim ze ventien gulden. Bij de familie Van den Ende op de Haven scheen tien minuten later de achterkamer een etalage van kruide nierswaren te zijn gewordenDe jeugdige winnaar zat van de vermoei enissen uit te rusten, terwijl een vier tal broers en zusjes zich over de doos heenboog en elke keer opnieuw weer nieuwe schatten naar boven haalden: Chocolade, groenten in blik, wijn en wittebrood. Het feestvarken zelf had weinig interesse voor dit soort din gen: de zweefvliegtocht was hem meer waard. Alleen de sigaretten ver dwenen in zijn broekzak. verdronken te Terneuzen In de nacht van Woensdag op Don derdag trachtte de achttienjarige B. J. van T., opvarende van de in het kanaal te Terneuzen liggende coaster „Tromp", die in gezelschap was van een kameraad, via een stalen tros, omdat op dat ogenblik, geen loop plank was uitgelegd, aan boord van zijn schip te komen. Van T., die uit Vlaardingen afkomstig is, geraakte daarbij te water en verdronk. Het stoffelijk overschot is later in de nacht door de Terneuzense gemeente- Solitie boven water gehaald en naar et dodenhuisje op het kerkhof over gebracht. Mennonietenkamp in Nieuwerkerk De Commissaris van de Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casem- broot, zal vanmiddag een bezoek bren- genaan het dezer dagen te Nieuwer kerk geopende werkkamp van de Men nonieten. Deze groep bestaat uit Zwe den, Zwitsers, Duitsers en zelfs een deelnemer uit Egypte. Dienst aan de gemeenschap Overal in Zeeland zyn de af gelopen weken feestcomité'» bezig geweest om de viering van de 5de Mei zo goed moge lijk te doen verlopen. Zjj heb ben recht op de dank van de gehele bevolking, want him werk was in de ware zin van het woord een dienst aan de gemeenschap. In die dank moe ten ook betrokken worden de mannen van de politie, die on vermoeid in de weer waren om alles zo ordelijk mogelijk te la ten verlopen voorts de eerste hulp- en rode kniiscolonnes, steeds gereed om waar nodig assistentie te verlenen en ten slotte ook de muzikanten. De Zeeuwse harmonie- en fanfare- corpsen hebben zich gisteren I kranig gr weer d en hun werk zij j met waardering op deze plaats i vermeld. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Schore zag er Donder- werk. Erepoorten wer- stand kwam, het grote dag anders xat dan in de den opgericht en straten xvinstpunt van deze dag. Meidagen van 19JiO, toen versierd, terwijl de buurt- ,7 dit dorpje langs het ka- verenigingen en andere want met alleen was naai van Zuid Beveland organisaties in sportieve ee'j samenwerking in de frontlinie lag. Vijf- naijver streefden om een "e inwoners van tien jaar geleden ging het zo fraai mogelijke praal- gehore onderling, maar voor een groot deel in wagen voor de optocht te 00 Vie£ ,ie v<?n ,"ans" vlammen op en wellicht krijgen, die het hoogte- Schore heeft na- daarom had deze slechts punt van de feestviering me%k geen muziekkorps jj x XVerd Ti n.wait\f>.PY+ lm/i rip. en Hansweert had niet de beschikking over vol doende tractoren en ban- denwagens voor een op- hun opwachting maken, tocht. Als goede nabuur- terxmjl er daarnaast ook dorpen heeft vijfhonderd leden tellen- thanïezweeiCmfeitm en De gebruikelijke sprook- aoewle trac kosten getroost voor een ^f^ag.e,"s tassende viering van Veerse reddingboot bracht ARM 2 binnen Was gestrand op zandplaat Donderdagmiddag is de redding boot, welke te Veere is gestationneerd uitgevaren om assistentie te verlenen aan het vissersvaartuig Arn. 2, dat Woensdag op de Zandplaat bij Geers- dijk aan de grond liep. Het vissers vaartuig, dat in een gevaarlijke situa tie verkeerde, werd behouden in de haven van Veere binnengebracht. Menig inwoner van mische groepen waren. Schore kwam Woensdag- Meer nog dan het groot nacht niet op bed en 's ste succes van deze op- avonds om txoaalf uur tocht, vormde zeker de was practisch het gehele grote eensgezindheid dorp nog druk aan het waarmee dit feest tot langstelling genoot. gezamenlijk een optocht georganiseerd die des middags door beide dor pen trok en hoe kan het anders veel be- VANDAAG Middelburg Electro: „De drift in het bloed", (18 jr.), 19 en 21,15 uur; Schouwburg: „Zondige liefde" (18 jr.) 20 uur; Molenwater; Miniatuur Wal cheren. 10—24 uur; Kunstzaal Van Ben them en Jutting: Expositie Franse gothische kerkelijke bouwkunst, 9— 18 uur. Vlissingen Luxor: „Jungle Jim en het oerwoudmonster" (14 jr.), 20 uur. Alhambra „Warenhuis op stelten" al le leefltijder.20 uur. Goes: Grand: „Warenhuis op stelten" (al le leeftijden) 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2