PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederland herdacht voor tiende maal vijf Mei 1945 Grote dankbaarheid in het land om de bevrijding BILT VREUGDE IN ALLE STEDEN EN DORPEN Hoogtepunt vormde de nationale samenkomst te Wageningen ie ~ölissinqen Koningin Juliana: Er is geleden om het leven toekomst te geven WEENSE CONFERENTIE HEEFT GUNSTIGE WENDING GENOMEN REV0LUTI0NNAIRE RAAD TE SAIGON TEGEN BA0 DAI 198e Jaargang-No. 105 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 6 Mei 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie 1 3, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Teraeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee N. Bogerdstr. 160, telef. 26 |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| H In de Paul Krugerstraat te Vlissingen werd op de Be ll ;rijdingsdag een parade gehouden. Duizenden waren hier M samengestroomd om het altijd weer boeiende schouwspel M van de voorbijtrekkende troepen te aanschouwen. Onberis- M pelijk defileerden ongeveer zeshonderd man van de C.O.A. M K., Koninklijke Marine en voorts de drumband van de Natio- m nale Reserve langs de op hef podium opgestelde autoritei ten. (Van een speciale verslaggever) Nederland heeft gisteren de tiende herdenking van de bevrijding gevierd met grote feesten in steden en dorpen. Hoogtepunt van deze dag was de samen komst op de historische plaats in Wageningen. Op 5 Mei 1945 gaf generaal Blaskowitz zich in ho tel „De Wereld" in Wageningen onvoorwaardelijk over aan de Canadese generaal Foulkes. Welk een verschil bood deze Donderdag met de 5de Mei van tien jaar geleden. Toen een dode, zwaar geteisterde stad, vlak aan het front, thans een jube lende, stralende, vlaggende stad, waarin Koningin Juliana met Prins Bernhard en Generaal Foulkes in open calèches hun intocht hielden. Toegejuicht door de duizenden Nederlanders, die met de Wagenin- gers waren samengestroomd om deze historische uren mee te beleven...... Omringd door rijk versierde vlaggemasten stonden 300 vertegenwoordigers van 300 Nederlandse ge meenten tussen de wachtende menigte. Bij het hotel werd H.M. begroet door een meisje met bloemen een van de vijf kinderen, die in de week na de bevrijding in Wageningen werden ge boren en door minister-president Drees. Maar voordat de Koningin dit historische gebouw binnentrad begroette zij minzaam de wachtende menigte, die luid juichend reageerde op de vorstelijke groet. Terwijl het gezelschap zich nog in het hotel bevond, klonk opnieuw mu ziek van de Kon. Militaire Kapel, die tegenover het hotel stond opgesteld. Aller ogen richtten zich op de ingang, waardoor op dat moment de vier an dere meisjes naar buiten traden, die in de bevrijdïngsweek geboren zijn. Gekleed in fleurige jurkjes en met bloemen in de handen wachtten zij daar tot om tien over elf twee hofauto's arriveerden met de vier prinsessen, voor wie de bloemen bestemd waren. Het was letterlijk en figuurlijk een zonnig' tafereel. Boven het podium rees de Konink lijke Standaard fier in top. Het gezel schap nam plaats tussen de genodigde militaire en burgerlijke hoogwaardig heidsbekleders. Voorts bevonden zich daar oorlogs invaliden en nabestaanden van ge sneuvelde Nederlandse, Britse en Ca nadese militairen en van omgekomen leden der Nederlandse verzetsorgani saties, velen vergezeld van hun echt genoten. Aan de andere kant een ere galerij van hoge Nederlandse officie ren van leger, vloot en luchtmacht en de militaire attaché's van België, Canada, Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten, de borsten vol kruisen en andere onderscheidingste kens. Vlag in top Toen wederom het Wilhelmus werd gespeeld betekende dit het begin van een bijzonder ontroerende plechtig heid: het hijsen van de vlaggen der landen, waarvan troependetachemen ten deelnamen aan het défilé. De ene vlag na de andere ging in top, terwijl de Kon. Militaire Kapel bij elke vlag de eerste maten van het bijbehorende volkslied speelde. Direct daarna reed een groep motorrijders met toortsen het pleintje voor hotel „De Wereld" op zij hadden het bevrijdingsvuur uit Nijmegen gehaald en ontstaken daarmee een bevrijdingsvuur voor het monument, dat in 1953 tegenover het hotel werd opgericht. Daarna klonk het „Hallelujah" uit de „Messias" van Handel, dat gezon gen werd door de verenigde zangko ren van Wageningen en onder doodse stilte werden de toespraken ingeleid van vorstin en bevrijder, Koningin Juliana en Generaal Foulkes. De Canadese generaal gaf een over zicht van de vele onderhandelingen, die in 1945 met de Duitsers werden ge voerd, voordat overgave van de Ves ting Holland genomen werd. Ook her innerde hij aan het vele werk, dat zijn Canadese Eerste legerkorps na de ca pitulatie heeft verzet en gewaagde hij van de innige vriendschapsbanden, die sindsdien tussen Nederland en Ca nada zijn ontstaan. Toespraak Koningin Koningin Juliana begon haar toe spraak met een warm dankwoord aan de bevrijder van ons land (in het En gels) en gewaagde daarna (in het Ne derlands) van onze dankbaarheid, die wij in het bijzonder willen richten op hen, die God ons in de nood als red ders gezonden heeft. Met ontroerde stem riep zij die tijd van honger en van marteling, van leed en angst, van teleurstel ling en wanhoop, maar ook van geloof in de goede zaak. van enor me geestkracht en verzet in her innering terug. Kijkt vandaag niet naar verloren illusies. Het is nog geen zelfoverschat ting, als men op een dag als deze met dankbaarheid terugziet op wat er in deze tien jaren in ons land is bewaard, ontstaan en verworven. Richt Uw blik op wat ge van de toekomst verwacht en op die dingen, die in geleidelijke groei tot leven kunnen worden ge wekt". Waardevol bestaan „Zij, die wij vandaag eren", zo be sloot Koningin Juliana haar toe spraak, „of zij nog bij ons zijn of met meer, hebben geleden en gestreden om hen, die na hen zouden leven, een toekomst te geven een schone toe komst, een waardevol bestaan. Zij verplichten de gehele mensheid het leven op aar.'.e te verkiezen boven de dood van het mensenlijk geslacht. Mo ge hun boodschap wijd en zijd in het wereldrond begrepen worden en zijn volle weerklank vinden in onze en in aller harten". En tenslotte kwam dan het défilé Van de Nederlandse en buitenlandse troependetachementen. De Koningin, Prins Bernhard en Generaal Foulkes stelden zich op voor het bordes en weldra ontplooide zich voor hun ogen een feest van klank en kleur en rlvyth- me, dat ieder liefhebber van militair vertoon wel in vervoering brengen moest. Het défilé werd geopend door de adelborsten uit Willemsoord en cadet ten uit Breda, met hun vaandels, voorafgegaan door de Marinierskapel. De Nederlanders werden door een de tachement Belgische bondgenoten ge volgd en eveneens met applaus en ge juich begroet. Bondgenoten Maar onmiddellijk daarna zwollen het applaus en gejuich tot een ovatie aan: daar kwamen de Canadezen aan- gemarcheerd. Tweehonderd man van de Bereden Artillerie, zonder paarden weliswaar, maar toch met veel mar tiaal vertoon. Daarna volgden de an deren: Luxemburg, zonder muziek corps, mocht meelopen op de maat van de Franse muziek, Engeland zorg de, voor een fleurige noot door de pluimen van gele veren op de baret ten van de Lancashire Fuseliers. De Amerikanen deden met hun grimmige gezichten uit de verte nog- CONCESSIES VAN DE RUSSEN Binnenkort ondertekening van het staatsverdrag De Franse minister van buitenlandse zaken, Pinay, heeft Donderdag' op een kabinetsvergadering: in Parys verklaard, dat de ambassadeursconfe- rentie in Wenen een gunstige wending heeft genomen, aldus heeft een Franse regeringswoordvoerder bekendgemaakt. Pinay deelde mede, dat de Sowjet-afgevaardigde op de Weense confe rentie heeft ingestemd met het schrappen van artikelen uit het ontwerp- staatsverdrag die o.m. betrekking hebben op het terugzenden van ont heemden in Oostenrijk naar hun land van herkomst en op de beperking van de Oostenrijkse strijdkrachten en verbod van algemene dienstplicht. staatsverdrag met Oostenrijk te leg gen. Oostenrijkse functionnarissen zijn reeds begonnen met het in orde ma ken van het keizerlijk paleis in Schönbrunn, waar de plechtige onder tekening van het staatsverdrag zal plaats vinden. De Britse minister van buitenlandse zaken, McMillan, verklaarde Donder dag in het Lagerhuis, dat op de Ween- sen conferentie „zeer snelle vorderin gen zijn gemaakt." Hij hoopte, dat de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier „zeer binnenkort" bijeen zullen ko men om de laatste hand aan het In Middelburg trokken de motorbe- heidigheidsioëdstrijden grote belang stelling. De opgaven waren niet een voudig, maar zowel deelnemers als organisatoren vatten het geheel van de komische kant op (Foto: P.Z.C.) al dreigend aan, vooral ook door het krijgshaftig geblikker van hun hel men die als aluminium keukenpannen schitterden in de zon, maar bij nader inzien werd de indruk wel verzacht door de rode en blauwe zijden sjaal tjes in de halsopening van hun uni form en door de grote schilden met het nummer van hun divisie, die zij meevoerden alsof het een verkiezings actie gold. Tussen al deze buitenland se regimenten marcheerden ook nog 200 man van het Garderegiment Fu seliers „Prinses Irene" mee. De Kapel van de Kon. Luchtmacht, Mariniers, Matrozen, Stoottroepen en Luchtvaarttroepen vormden het slot van het déflié. En juist op dat mo ment raasde ook een groep straalja gers van de Luchtmacht voorbij. Na het défilé begaf Koningin Ju liana zich met haar gevolg naar de aula van de Landbouwhogeschool, na dat zij voor de ingang van het ge bouw een erewacht van de Studenten- weerbaarheidsvereniging „Transvaal" had geïnspecteerd. Daarna werd de terugtocht naar Soestdijk aanvaard. Ongeregeldheden in Noord Oost India Naga-stammen willen afscheiding De plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken van India, A. K. Chanda, heeft Donderdag meegedeeld dat nationalisten uit het gebied van Naga in Noordoostelijk India bij wijze van vergeldingsmaatregelen tegen dorpelingen, die met de Indiase rege ring hebben samengewerkt, 60 huizen en 25 graanschuren in brand staken. Hij verklaarde in de volksvertegen woordiging dat volgelingen van de nationale raad van Naga, een orga nisatie van stammen, die een afge scheiden status voor hun gebied eisen een waarschuwing hadden gericht aan de inwoners van het dorp Neng- nuei (aan de Burmese grens) om niet met Indiase functionarissen sa men te werken. MEN WIL STAATSHOOFD AFZETTEN Foster Dulles voor overleg naar Parijs. De Franse, Engelse en Amerikaan se ministers van buitenlandse zaken zullen Zaterdag te Parijs confereren over de toestand in Zuid Vietnam. Het staatshoofd van Zuid Vietnam, Bao Dai heeft zich uit Cannes (Zuid Frankrijk) naar Parijs begeven om de besprekingen zo nodig bij te wonen. Ditussen is Donderdag te Saigon een congres gehouden, dat bijeenge roepen was door de revolutïonnaire raad. Op dat congres werd een reso lutie aangenomen, welke het aftreden eist van het staatshoofd Bao Dai. In een tweede resolutie werd hulde ge- Conferentie van de Grote Vier De Britse minister van buitenland se zaken, Harold Macmillan, heeft Donderdag in het Lagerhuis ver klaard, dat Groot-Brittannië, nu West Duitsland souverein geworden is, met zijn bondgenoten zal trachten te ko men tot spoedige besprekingen met de Sowjet-Unie over de vele hangen de problemen. Óver het herstel van de Westauitse souvereiniteït zeide hij, dat „toekom stige generaties op deze dag zullen terugzien als een mijlpaal in de ge schiedenis van Europa". VERLOSSING VAN DE DRUK Prins Bernhard en dr. Drees spraken ivoorden van bezinning In een radio-rede heeft minister-president dr. W. Drees Donderdag de ge volgen van de oorlog in herinnering gebracht. Niemand, die dit niet zelf heeft doorleefd, zal ooit ten volle kunnen verstaan wat de druk en wat de verlossing hebben betekend, zoals de dichter Bloem schreef: „En niet een van de ongeborenen zal de vrijheid ooit zo Neseffen". Maar bij alle dankbaarheid is er reden ons ook af te vragen, waarin wij als volle nog te kort schieten. Dr. Drees zeide in dit verband, dat wij ons de vrijheid waardig moeten tonen in de wijze, waarop wij in eigen land on der een herwonnen democratisch bestel werken aan de verdere opbouw en een vertrouwenwekkend perspectief weten te bieden aan het opgroeiend ge slacht. In de Ridderzaal vond op 4 Mei een herdenking plaats, waar Prins Bern hard een indrukwekkende rede hield. (Zie hiervoor elders in dit blad). Het was de laatste herdenking in deze vorm, want iets dergelijks mag geen lege formaliteit vormen. Konin gin Juliana woonde deze samenkomst by, waarop ook het woord gevoerd werd door oud minister-president, Gerbrandy. Op de traditionele plaat sen in ons land vond ook thans weer dc herdenking plaats: namen die voor zichzelf spreken als Overveen, Waal- dorpervlakte, Grebbeberg, Vught Prinses Wilhelmina onthulde Woens dag in Winterswijk het monument ter ere van „Tante Riek", die zovele on derduikers hielp. Koningin Juliana en Prins Bernhard waren bij de doden herdenking in Baarn. In de historische Nieuwe Kerk op de Dam is Donderdagmiddag een bij eenkomst gehouden ter herdenking van de bevrijding, welke werd bijge woond door Koningin Juliana, Prms Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene. Op paleis Soestdijk heeft het Ko ninklijk Paar Woensdagmorgen tien weduwen ontvangen van mannen, die hun leven gaven voor de bevrijding van ons land. In Den Helder werd ter herdenking van alle in de tweede we reldoorlog gesneuvelden en overleven den van de Kon. marine en koopvaar dij een plechtige herdenking gehouden bij het monument „Voor hen, die vie len". Ontroerend was ook ditmaal de twee minuten stilte over het gehele land op Woensdagavond te acht uur. B evrijd ingsf eesten In de hoofdstad van het land maar ook in alle steden en dorpen van Ne derland bracht de Donderdag een vreugdevolle- herdenking van de be vrijding op 5 Mei 1945. Amsterdam zag weer de Canadezen met de militairen band voorop en op nieuw juichte het publiek zich de ke len schor. bracht aan het nationale leger en in een derde resolutie werd dc Binh-Xuy- en-opstand veroordeeld en het terug trekken geëist van de Franse expedi- tionnaire macht. Er heerste enige spanning, omdat het leger zich uitsprak vóór de handhaving van Ngo als premier en van Bao Dai als staatshoofd. Donderdag kwam eveneens te f gon een congres bijeen, waaraan 975 leden van provinciale raden deelna men. Het bleek, dat de afgevaardig den van Noord- en Midden Vietnam tegen Bao Dai waren, maar die van Zuid Vietnam vóór Bao Dai. Men kort het niet eens worden over de persoon lijke macht van premier Ngo en een aantal afgevaardigden verliet om die reden de vergadering. Zij wensten de volmachten van de premier niet te verlengen. De slotzitting Van het congres op Donderdagavond werd door premier Ngo afgelast. De Zuidvietnamese afgevaardigden, die de congreszïtting verlieten, stel den aan premier Ngo voor een tijde lijke volksvergadering te laten kiezen door de besturen van de provincies, de gemeenten en de hoofdstad Saigon. Die volksvergadering zou dan eèn tijdelijke regéring moeten samenstel len en de bijeenroeping van een natio nale vergadering dienen te organise ren. In en om Saigon is het thans rus tig. Er wordt niet meer gevochten. N.V.V wil breuk herstellen in Raad van Vakcentralen Op de herdenkingsbijeenkomst van de Stichting van de Arbeid, die Woens dag te Utrecht is gehouden, heeft de voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis, verklaard de breuk in de Raad van Vakcentralen te betreu ren. Er zullen wegen en middelen moeten worden gevonden, aldus de heer Oosterhuis, om die breuk te her stellen. De voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer M. Ruppert verklaarde, dat hij de mede deling van de heer Oosterhuis in dankbaarheid had ontvangen. De heer J. Middelhuis, voorzitter van de Ka tholieke Arbeiders Beweging, deelde mede, dat de K.A.B. verheugd is over deze op een officiële bijeenkomst ge dane mededeling van de heer Ooster huis. „Wij zijn aldus de heer Mid delhuis, „op ieder ogenblik bereid voor een gesprek". DE VERWACHT... VEEL MINDER WIND Toenemende bewolking met enige regen. Over het algemeen weinig ver andering in temperatuur. Aanvankelijk matige Zuidwestelijke wind, later zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. 7 Mei Zon Maan ZON EN MAAN. op 5.03 onder 20.15 op 21.22 onder 4,51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1