KêPPtP EN HET MONSTERKANON Woensdag werden gevallenen in Zeeland herdacht BATAVUS WALCHEREN TERNEUZEN ONTVING GENTSE AUTORITEITEN OP BEZOEK VRIJDAG 6 MEI 1955 PROVINCIALE Z E E W COURANT i STILLE TOCHT Klokken heierden over stad en land Grootser en eensgezinder nog dan andere jaren, heeft Zeeland Woensdag, op de Nationale Herdenkingsavond, de gevallenen herdacht en zich bezon nen op de waarde van de bevrijding. In de dorpen en steden kwamen vele honderden inwoners van alle gezindten in kerken en bij de verzetsmonu- menten bijeen. De belangstelling voor de herdenkingsdienst in Goes was zo groot, dat zelfs verscheidenen in de Grote Kerk geen zitplaats meer kon den krijgen. Te kwart voor acht beierde de her- denkingsklok haar klank over de stad uit, waar van zeer vele gebouwen de nationale driekleur halfstok hing. Om acht uur verstierven de klokketonen en trad de twee minuten stilte in, wel ke slechts werd onderbroken door het geklap van de vlaggen in de straffe, koude voorjaarswind. Nadat daarop de heer A. de Roo namens de Gemeen schap Oud-Illegale Werkers en de bur gemeester mr. W. C. ten Kate namens het gemeentebestuur een krans bij het monument hadden gelegd, zongen tot slot van de plechtigheid enkele zangkoren o.l.v. de heer Jan Kousema ker het Wilhelmus. In dichte drommen trokken de Goes- senaren daarna naar de Grote Kerk voor de herdenkinsdienst, welke in verschillend opzicht indrukwekkend is geworden. Ds. A. W. M. Odé las Psalm 126 en herdacht de gevallenen. Zeven Goes- senaren vielen in het verzet en een KUNST „De Zeewolf" NEDERLANDSE COMEDIE De van regeringswege gesubsidieer de toneelgezelschappen hebben als ver plichting op zich genomen enige stuk ken van Nederlandse oorsprong in hun repertoire op te nemen. Tot grote successen heeft dit nog niet geleid, al thans voor zover het de opgevoerde theaterstukken betreft. Nu eens vluchtte men in de historie: Marie- ken van Nieumegen, Elckerlyc, of Be schuit met Muisjes (Heijermans), dan weèr bracht men matig geslaagde, hbogstens plezierige niemandalletjes als „Des Duivels Prentenboek" (Arie den Hertog), middelmatige tragi-come- dies als „Het Hemelbed" (Jan de Har- tog) of slecht verwerkt ideeëntoneel als „De wereld heeft geen wachtka mer' (Maurits Dekker). Een gunstige uitzondering mag men maken voor Eduard Hoornik, wiens „De Bezoe ker" enige jaren geleden grote aan dacht trok. Bij „de Zeewolf", even eens van Hoornik, kunnen wij consta teren, dat de subsidieverplich'ting ook wel gepaard kan gaan met het kiezen van goede eigentijdse stukken. Hoornik is een aparte figuur in on ze letteren. Als redacteur van „Crite rium" richtte hij zich tegen het ver- doorgevoerde rationalisme van de Fo- rumgroep", met Ter Braak. Anthonie Donker heeft deze rationalisten ver weten, dat zij „doodsbang voor hun gevoel" waren. Lyrisch is het werk van Hoornik dan ook bovenal. Zijn laatste werk „De man in de stad" peilt in short stories de eenzaamheid van de mens en in zijn gedichten is het niet anders. Ook in „De Zeewolf", dat gisteren in de Middelburgse Schouwburg werd opgevoerd, situeert de auteur de een zaamheid van de mens. Hij verplaatst ons in een badplaatsje aan de rivièra, waar enige mensen nog de laatste dag van het seizoen vertoeven en bezig zijn afscheid te nemen. In dit millieu wOiden de menselijke gevoelens ver hevigd naar de oppervlakte gewoeld. De auteur heeft zich in deze gevoe lens verdiept en hij laat ons mede- voelen hoe de zomer in de herfst ver glijdt zonder onze diepste verlangens te hebben vervuld. Voor de stadsmen sen in dit stuk geldt dit overduidelijk. André, eigenaar van het strandtent je „De Zeewolf", gespeeld door Joan Remmelts, hunkert terug naar de tijd dat hij zeeman was en hij blijft ge loven, dat hij toen witte leeuwen heeft gezien aan de horizon. Paul, zijn neef, Maxim Hamel, ondergaat een kuur ter genezing van zijn rheuma. Hij geeft voor eveneens varensgezel te zijn geweest, maar in feite durfde hij die illusie niet aan. Marie, de vrouw van André (Mimi Boesnach) is de vrouw, die in Paul haar verloren min naar en haar gemiste kind projecteert. Jeannet (Ina van Faassen) is een Amerikaanse, die het Oude Europa na jaagt en lichthartig flirt, ook met de op haar verliefde Paul. Frangois. de seizoenkapper (Ton Lutz), speelt de frivole charmeur, die na het seizoen „braaf" naar zijn huisgezin terugkeert. Robert, de notaris (Philippe la Cha- pelle), wordt geplaagd door de door zijn vrouw nagelaten lievelingspape gaai, waarvan hij zich aan het slot ontdoet. Al deze mensen hebben slechts ogenschijnlijk aanraking met elkaar, maar hun zielen raken elkaar niet. Zij zijn individualistisch in hun illu sies verstrikt of leven slechts voor pleziertjes. De twee dorpstypes zijn anders. Anita, het schelpenmeisje (Hadda van der Linde) en Napoleon, ezeldrijver (Onno Molenkamp) aan vaarden het leven blij- en deemoedig zoals het is. Kitty van Wijk en Inge Beekman verzorgde bijrolletjes. Heeft dit stuk beantwoord aan zjjn doel? Maar wat.was dit doel? Van de eenzaamheid van de meeste dezer mensen waren wij overtuigd. Maar toch trok in het stuk zelf dè schijn te zeer het wezen De echo, die het in ons moest oproepen, klinkt wel heel ver weg. Dit had als voordeel, dat het stuk er plezieriger, minder drama tisch om werd. En wat het spel be treft: André overtuigde ons niet ge heel van zij droomleven en Jeannet was zeker niet het Amerikaanse meisje, dat slechts „money and sex" vertegenwoordigt. Veeleer een gewo ne flirt. Paul boudeerde wellicht iets te zwaar. De levensgenieters Fran gois en Robert, iets gemakkelijker te spelen, waren meeslepend, al kwam de moord op de papegaai niet tot de no dige tragiek. Marie verplaatste ons geheel in haar situatie. Al met al was 'het een zeer goede toneelavond, met een vlotte reg'ie van Ton Lutz en een aantrekkelijk decor van Nicolaas Wijnberg. Ad Interim. dertigtal inwoners verloren vóór en na de bevrijding hun leven. ,.Wjj zijn verlost uit grote nood. Bij onze dank baarheid mag echter ootmoed niet ont breken, want we hebben met de her kregen vrijheid niet altijd gedaan, wat van ons mocht worden verwacht". Na hen die hun leven gaven alsook de omgekomen Joden te hebben herdacht, wees ds. Odé zijn gehoor op de plicht om de nabestaanden de zorgen te hel pen verlichten. De Deken van Goes, R. M. A. Nie- veen van Dijkum, sprak in het bijzon der over de betekenis van de bevrij ding. Vijf lange bittere jaren trok ons volk stil op naar Gods heiligdommen. Nood leerde bidden. Nederland was één geworden en het werd na de be vrijding een land van belofte. We zijn ech.ter weer vervreemd van elkaar. Daarom riep de Deken in dit uur van diepgaande bezinning zijn toehoorders op, de krachten te verenigen door eensgezindheid, hulpvaardigheid en door waarachtig Christendom. Dan zullen we de vrede vinden, die de En gelen de mensen toezongen. Het Herv. kerkkoor o.l.v. de heer Kousemaker en het R.K. kerkkoor o.l. v. de heer E. Heyblok verleenden hun medewerking aan deze dienst. Bij de uitgang was er een collecte voor de Stichting 19401945. MIDDELBURG De traditionele herdenking der ge vallenen bestond in Middelburg ook dit jaar weer uit de stille omgang naar de begraafplaat, met daarna een openluchtbijeenkomst op de Dam. Voor de stille tocht verzamelden zich velen bij de Hoge Brug. Onder het luiden der klokken van Lange Jan en Oostkerk wandelde de stoet naar de algemene begraafplaats. Daar werd bij het monument twee minuten stilte in acht genomen. Met begeleiding van het Middel burgs Muziekkorps werd vervol gens het zesde couplet van het Wil helmus gezongen. Na deze plechtige herdenking trok men door de binnenstad naar de Dam, waar velen reeds aanwezig waren voor de herdenkingsbijeenkomst. In de Graanbeurs sprak allereerst mr. A. J. van der Weel, lid van G.S. Deze wees op de betekenis van deze herden king van de doden, wier strijd ook die van ons is geweest. Voorts wierp spr. een terugblik op hetgeen in de afge lopen tien jaren werd bereikt, spe ciaal in Middelburg. Nadat „Wilt heden nu treden" was ge zongen, sprak ds. E. Durkstra, Her vormd predikant op 't Zand» in Mid delburg. Deze herinnerde aan de be narde oorlogsjaren, waarin lotsver bondenheid heerste tegenover de na tionale vijand. Een onderwerp van discussie was toen vaak of men deze vijand kon vergeven. „Maar thans na tien jaren", aldus spr. „beseffen wij wel, dat God van ons vraagt deze ver geving te schenken. Tot slot werd het De enige fiets met de 5 plussen Middelburg „Christelijke levensstijl" In de Middelburgse Bogardzaal vergaderde de Kring Walcheren van de Geref. Vrouwen Bond. De presi dente, mevrouw Boon, opende met gebed, waarna een deel van Jaco bus 3 werd gelezen. Spreker van deze avond was ds. C. Stam, Geref. predikant uit Goes, die een interes sante en boeiende lezing hield over het onderwerp „Christelijke levens stijl." Ds. Stam bracht in zijn betoog onder meer naar voren, dat volgens de oorsprong het woord stijl de in nerlijke weergave aan de buitenwe reld is. Uit de Bijbel leren wij, dat de mens, die Christus aanneemt, uit God is. Een stijl, waarin de Christe lijke gedachte naar voren komt, is dus de plicht van ieder Christen, al dus spr. Hierna werd nog een aan tal vragen gesteld. Concert „Miniatuur Walcheren" Op „Miniatuur Walcheren" zal voort aan elke Zaterdagavond een fanfare uit. Zeeland een concert geven. Vorige week begon „Excelsior" uit M'burg met deze reeks en Zaterdag 7 Mei a.s. zet de Koninklijke Muziekvereniging „Aardenburgse Fanfaren" de serie voort. Verder zullen op enkele ande re avonden in de toekomst radio-or kesten optreden. Het programma, dat „Aardenburgse Fanfaren" onder leiding van dirigent J. Legrand zal uitvoeren, luidt als volgt: 1. Death or Glory, mars, R. B. Hall; 2. Grazielle, ouverture, F. An- drieu; 3. Een mooie herfstdag, P. B. Bisselink; 4. Abendsgesang, E. Ruh; 5. Roodkapje in het bos, P. Wiest; 6. De zwarte tulp, ouverture, F. Jakma; 7. Saint Triphon, mars, A. Ney. Feestavond C.J.V.F. 't Zand De C.J.V.F.-clubs op 't Zand in Mid delburg hielden een feestavond in het verenigingsgebouw. Na een openings woord van mevrouw Simpelaar-Gel dof trad de volksdansclub op, waarna de meisjesclub ,.Van knop tot bloem" de operette „Zwaan kleef aan" op voerde. Na de pauze bracht de meis jesclub „Jonge Ranken" het lekespel „De nieuwe horizon", een Engels spel, dat de onrust onder de volkeren en de redding in Jezus Christus tot the ma heeft. De medewerkende clubs kunnen met voldoening op hun pres taties terugzien. De regie van een en ander was in handen van de dames Pagee-Venteville en Simpelaar-Geldof. Vlissingen Posthuum onderscheiden De minister van verkeer en water staat heeft posthuum aan de heer E. de Bree te Vlissingen toegekend het „Oorlogs-herinneringskruis" met de gesp voor algemene krijgsverrichtin gen en het kruis voor „Oorlogsdienst Koopvaardij 19401945" voor zijn bij zondere krijgsverrichtingen in de Middellandse Zee gedurende de twee de wereldoorlog. Oostkapelle Aanrijding Donderdagmiddag ontstond te Oost kapelle op de hoek Duinvlietweg- Domburgseweg een aanrgding tussen een personenauto, bestuurd door de heer L. uit Middelburg, en een brom fiets, bestuurd door mevrouw S., eveneens uit Middelburg. Mevrouw S. en een achterop haar bromfiets zit tend kind liepen verwondingen op. Nadat zij in het nabijgelegen zee hospitium „Zonneveld" waren verbon den, konden zij per bus naar huis gaan. De bromfiets werd beschadigd. Oost- en West-Souburg Wedvlucht De postduivenhoudersvereniging ld een „De Luchtbode" te Souburg hiel< wedvlucht vanaf Noyon. Afstand 212 Ion. De uitslag luidt: C. Meul- meester 1 en 77; H. Meulmeester 2, 29 en 59; M. J. Pothuizen 3, 4, 5, 12, 16, 27, 28, 39, 55 en 71; J. Bouw man 6; Uitdenhoog 7 en 46; v. Peenen en Zn. 8 en 15; A. Riekwel 9 en 18 en Spruyt 10. Marktberichten VEILING MIDDELBURG. 4 Mei. Groenten: Bloemkool A 12—58; B 16-41; C 4—19; D 4—10; Prei 9—11; Witlof 2313; Spinazie 917; Andijvie 19—55; Sla per kg 12—14; Sla per stuk A 5—13; B 5—13; C 5—7; Radijs 4—15; Ra barber 416; Kas-aardappelen 1,17; Pos telein 4851. VISMIJN VEERE 4 Mei. Export garnalen, aanvoer 1770, prijs per kg 1.13—191. Schar 126, 22—31. Bot 306, 21—35. Middel tong 43, 146—211. Rog 30, 47—5. Kabel jouw 2, 87. Kreeft, 4, 7.50. eerste couplet van het Wilhelmus ge zongen. Ook aan deze bijeenkomst ver leende het Middelburgs Muziekkorps zijn medewerking. Een bijzonder groot aantal deelne mers heeft aan de vooravond van de bevrijdingsdag de jaarlijkse stille tocht naar de begraafplaats te Vlis singen meegemaakt. Terwijl klokke tonen tot bezinning maanden en de toepasselijke zang van de chr. zang vereniging „Hosanna" de plechtigheid op de dodenakker waardig omlijstte, wapperden alom in de stad de vla; gen halfstok. Er werd op de begraa plaats niet gesproken. Nadat een tweetal minuten volkomen stilte in acht was genomen, werden 2 couplet ten van het Wilhelmus gezongen. Zeer velen maakten daarop van de ge legenheid gebruik bloemen op de gra ven te leggen. In de Gereformeerde kerk aan de Paul Krugerstraat werd later op de avond een interkerkelijke herden kingsdienst gehouden. Het ruime kerkgebouw was tot op de laatste plaats bezet. Het kerkkoor van de Geref. kerk opende de dienst met zang van het Wilhelmus, waarna dokter H. P. Vec- ning een korte toespraak hield. De burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, belichtte daarop de be tekenis van de 4 Mei-herdenking, die een stijlvolle inleiding vormt tot de viering van de nationale bevrijding. Hierna werd het „Onze Vader" van M. Praetorius ten gehore gebracht. Afgewisseld door koorzang hielden daarop pastoor J. N. Kossen en ds P. v. d. Schaaf, Geref. predikant, een herdenkingstoespraak waarna dokter Veening een kort slotwoord uitsprak. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. Na afloop werd er gecollecteerd voor de stichting 1940-1945. In de stations langs de Zeeuwse lijn werden kransen gelegd bij de gedenk platen, die hier zijn aangebracht ter nagedachtenis van de gevallen spoor wegmensen. Bij de hoofdingang van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, waar eveneens een gedenkteken is aangebracht, wer. den Woensdagavond ook kransen ge legd. In Terneuzen namen eveneens zeer velen aan de zogenaamde „stille tocht" deel naar het monument voor de gevallenen, dat aan de Westsluis is geplaatst. Bij de ontbinding van de stoet op de Markt speelde de harmo nie „Terneuzen" het volkslied. Het aantal ingezetenen van Oost burg, dat Woensdagavond aan de tra ditionele stille gang naar het kerkhof deelnam, was belangrijk groter dan andere jaren. Gemeente Goes in beroep Presentiegeld voor Stichting 1940—1945 Het voorstel van B. en W. van Goes om in beroep te gaan tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij ge deeltelijk goedkeuring wordt onthou den aan het Uitbreidingsplan 1954, werd in de Woensdagnamiddag ge houden spoedeisende raadsvergade ring z.h.s. aanvaard. Óp een vraag van de heer P. de Munck (P.v.d.A.), door wie Ged. Sta ten over deze zaak waren geadvi seerd, deelde de burgemeester, mr. W. C. ten Kate nog mede, dat dit de Prov. Planologische Dienst moet zijn geweest. Voordat de vergadering daarop na enkele minuten werd gesloten, ver kreeg de heer J. S. Visscher (P.v.d. A.) nog het woord. Het presentiegeld voor de raadsvergadering op deze herdenkingsdag, stelde hij ter be schikking van de Stichting 1940— 1945. Dit voorbeeld werd door alle overige raadsleden gevolgd. De he ren Van Riessen en Polderman waren afwezig. Knokke—Vlissingen Verlenging van de E-55-lijn De helicopterdïenst, die deze zo mer tijdens de E 55 van IS Mei tot en met 3 September gevlogen zal wor den op Donderdagen, Vrijdagen en Zaterdagen van Vlissingen via Zie- rikzee op Rotterdam zal inderdaad, zoals de verwachting was, worden doorgetrokken naar Knokke en Brus sel. Deze dienstregeling is thans op genomen in de ofifciële Sabena-reis- gids. In deze gids wordt alleen het tra ject Brussel-Knokke-Vlissingen ge noemd, omdat alleen dit stuk door de Sabena zelf wordt geëxploiteerd. Het traject Vlissingen-Rdtterdam wordt immers door de Sabena gevlogen voor het Rotterdams Helicöptersyndicaat. Het toestel zal om 8 uur 's morgens uit Brussel starten, om kwart voor negen in Knokke aankomen, vandaar om 9 uur naar Vlissingen vertrekken, waar de aankomst op 12 minuten over 9 is gesteld, 's Avonds wordt om 18 over 6 uit Vlissingen vertrokken, om kwart voor zeven uit Knokke, waarna om half 8 de aankomst in Brussel is. OP DE BEVRIJDINGSVIERING „Zelfde belangen", zei eerste schepene Nachez De viering van de Bevrijdingsdag in Terneuzen droeg een zeer bijzonder karakter, doordat de aandacht werd gevestigd op de Belgisch-Nederlandse vriendschap en vooral ook op de goe de verstandhouding, die tussen de ha vensteden Gent en Terneuzen bestaat. Niet alleen verleende de Gentse poli tieharmonie medewerking aan de vie ring van het bevrijdingsfeest, doch daarnaast bracht een Gentse afvaar diging, bestaande uit stedelijke-, poli tie- en havenautoriteiten een bezoek aan de stad. „City of Dublin" werd overgedragen Na een Dinsdag op de Wester- schelde gehouden officiële proefvaart van 't door de Terneuzense scheeps bouwmaatschappij gebouwde open shelterdekschip „City of Dublin", die in alle opzichten slaagde, werd voor de haven van Terneuzen het schip des middags aan de eigenaar, Pal- grave Murphy Limited te Dublin, overgedragen. De „City of Dublin" meet 1300 ton deadweight, heeft een lengte tussen de loodlijnen van 66,60 meter en een breedte op de spanten van 10,97 meter. Het aantal beman ningsleden bedraagt 27. Het schip is o.m. uitgerust met een voormast met vier laadbomen voor drie tot vijf ton, die worden bediend door electrisch aangedreven lieren, en een Samsonpost met twee laadbomen voor drie ton, eveneens bediend door middel van electrisch aangedreven lieren. Verder is het schip uitgerust met radar- en eeholoodinstallatie, ra diotelefonie en Decca-navigator. In de hutten is natuurlijke ventilatie, de laadruimen worden electrisch geven tileerd. Alle hutten worden centraal verwarmd, terwijl die voor de offi cieren en de onderofficieren zijn voorzien van warm en koud stro mend water. De hoofdmotor van het schip is een 1190 pK zeven cylinder M.A.N.-diesel. De „City of Dublin" is na de overdracht aan de reders naar Antwerpen vertrokken en zal nog deze week worden ingezet bij de dienst Antwerpen-Dublin. Slachtoffer aanrijding overleden De tienjarige R. D.f die Dinsdagavond op de Heereweg te Noordgouwe door een G-M.C-vrachtwagen werd aange reden is Woensdagmiddag in het zie kenhuis aan zijn verwondingen be zweken. In verband met dit tragische voorval is de feestelijke herdenking van de bevryding te Noordgouwe niet doorgegaan. Feestviering in Vlissingen (Slot van pag. 3) Tegelijkertijd beproefden 34 snel rijders en rijdsters en 6 schoonrijders en -rijdsters op de rolschaats in de Brouwenaarstraat hun krachten. In het Chr. militair tehuis ,.De Meerpaal" aan het Bellamypark ontvingen de prijswinnaars na afloop uit handen van burgemeester Kolff de prijzen. De eerste prijswinnaars zijn: Jongens 6—7 jaar S. van As, meisjes 6—7 jaar L. Haitsma, jongens 8, 9 en 10 jaar II. Sanders, meisjes 8, 9 en 10 jaar J. Buijs, jongens 11 en 12 jaar T. Kuiper, meisjes 11 en 12 jaar Truus Venievo- gel, jongens 13 en 14 jaar W. Vermeu len, meisjes 13 en 14 jaar Corrie Hof stede. De deelnemers aan de wedstrijden schoonrijden waren: T. Kuiper, 24 pnt., P. Vierhout, 20 pnt., jongens; en meisjes: Corrie Hofstede, 24.5 pnt, Gwen de Greef, 23,5 pnt. Henny Ver meulen 22 pnt. en E. v. d. Horst, 20,5 pnt. De voorronden van dit rolschaats- festijn, bij de organisatie waarvan de heren A. W. Levering en L. P. van Oorschot een grote rol speelden, wer den op Koninginnedag op de Singel gehouden. Het avondprogramma bestond uit gemeenschappelijke zang van de Vlis- singse oratoriumvereniging, de Volks stem, het R.K.-dameskoor, het Vlis- sings Mannenkoor, de Chr. Zangver eniging „Hosanna" onder leiding van de heer Adr. Hollaers in het Bella mypark en muziekuitvoering van „Crescendo" o.l.v. de heer W. Meul meester. Op de Grote Markt werd een volksdansprogramma afgewerkt en op het Beursplein gaf „Ons Genoegen" een taptoe. Voordat de 5 Mei-viering in Vlissingen met een groots vuur werk, dat enorme belangstelling trok. werd besloten, hadden „St. Caecilia" en „Ons Genoegen" nog een muzikale wandeling door de stad gemaakt. 48. Terwijl, de regeerders van Nicaras op de kade, woedend bun vuisten bal den en Caramba riepen, voer het motorbootje snel heen op weg naar de Kraak. „Dat was ja op het nippertje", zei Kappie. „Ja" beaamde de Maat met een bevend stemmetje, „die gruwels hadden me bijna te pakken!" „Ze zullen ons nog wel krijgen", bromde de Meester somber, „met deze oude wastonbe komen we niet ver; en met de Kraak kunnen we- niet weg, want die ligt op een zandbank en heeft bovendien bewaking aan boord. We komen al lemaal weer in de gevan genis, let op mijn woor den!" Zonder zich iets van deze zwartgallige taal aan te trekken, stuurde Kappie re gelrecht op de Kraak af. „Als we eerst maar de be zetting van boord krijgen" zei hij. „daarna zullen we wel verder zien, hoe we het Klaren" De Nicarese wacht aan boord van de Kraak keek vreemd op. toen het motorbootje langszij kwam en het vreemd uitgedoste gezelschap aao boord kwam „Ik ben de nieuwe persidentzei Kappie. „We De eerste verwelkoming werd ge houden in het Juliana-ziekenhuis, waar het gezelschap aoor de genees heer-directeur, de heer H. A, Boland, werd rondgeleid. De eigenlijke ont vangst geschiedde in de zaal van Grand-hotel „Rotterdam", waar bur gemeester mr P. H. W. F. Tellegen, de gasten namens het gemeentebe stuur verwelkomde- De heer Tellegen wees er in een toespraak o.m. op. dat men min of meer bewust de vrijheid heeft bevochten voor de kinderen, voor wie de toekomst is. Hij" noemde het goed, deze bevrijdingsdag teza men met de Belgen te vieren als het feest van de jeugd van beide landen en hij sprak als zijn mening uit, dat er bij onderlinge samenwerking nog veel goeds voor deze jeugd is wegge legd. Namens het Gentse gemeentebe stuur sprak de eerste sclvepene, de heer G. Nachez, die er aan herinnerde hoe Terneuzen, toen België in de eer ste wereldoorlog door dezelfde over weldiger werd bezet, een lichtpunt voor de Gentenaren was- De heer Na chez sprak o.m. met grote erkente lijkheid over hen, die in de laatste oorlog heldenfeiten bij de Terneuzen se sluizen hebben verricht, waardoor een grote dienst aan Gent werd be wezen, en waardoor deze stad een grote rol kon spelen in het laatste of fensief. Spreker herinnerde voorts aan de wederzijdse daden van vriendschap tussen Terneuzen en Gent, welke laat ste stad ook bij de overstromings ramp hulp kon bieden. De heer Nachez meende, dat in het kader van de Benelux-gedachte de problemen voor Gent en Terneu zen, die beiden dezelfde belangen hebben, zeker kunnen worden op gelost. Hij verklaarde ontroerd te zijn door het bezoek aan het Julia na-ziekenhuis, één der vredeswer ken, aan welke men, indien de vre de blijvend zal zijn, meer aandacht zal moeten schenken. Hij besloot met de wens om in de toekomst terwille van de jeugd beider lan den zij aan zij te staan. hebben revolutie gemaaKt en de oude regering over boord gesmeten. Vandaag is er feest. Stap maar in de boot en vaar near de wal; jullie hebben allemaal verlof". „Feest?" herhaalde een van de matrozen wantrouwend „DIJ ons is er nooit feest om een nieuwe regering, maar alleen bij het wegjagen van ae oude. De revolutie zélf is het feest en dat heb ben we dus net gemist". Nagekomen advertenties. Heden is nog geheel onverwachts uit ons midden weggenomen, 'na een geduldig gedra gen lijden, onze zeer geliefde zorgzame Vrouw, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, WILHELMIXA DINA WISSE, geb. FLORUSSEN, in de leeftjjd van 55 jaar. Breskens: C. J. WISSE. Axel: C. A. WISSE. C. M. WISSE— FREMOUW Breskens: A. I. WISSE. M. J. WISSE— FREMOUW Middelburg: J. M. JONGEPIER WISSE. A. JONGEPIER. Breskens: P. WISSE J. S. WIS SE VAN DIERENDONCK en Kleinkinderen. Breskens, 5 Mei 1955. Ph. van Kleefstraat 33. Verzoeke geen bloemen Heden overleed on verwacht, tot onze die pe droefheid, onze lie ve zorgzame Man, Va der, Behuwd- en Groot vader, LEVINUS ADRLAAN LUTELTN 'n de ouderdom van 71 jaar. Gapinge: E. F. LUTEIJN— HOOGESTEGER Zeist: J. LUTEIJN. H. LUTEIJN— WISSE. Gapinge: M. LU X'TEIJN A. LUTEIJN— VERMEULEN Kats: J. M. DE WILD— LUTEIJN P. J. DE WILD en Kleinkinderen. Gapinge, 4 Mei 1955. De begrafenis zal plaats vinden Maandag "9 Mei a.s. te 12 uur. Heden overleed in het Ziekenhuis Oostwal te Goes onze geliefde Broeder en Oom, de Heer JAN DE SCHIPPER in de ouderdom van 75 jaar en 6 maanden. Wemelcllnge: JAC. DE SCHIPPER M. DE SCHIPPER— VOSJEN Leusden; A. DE SCHIPPER F. F. DE SCHIPPER— v. d. PUTTE en verdere familie. Wemeldinge, 4 Mei 1955. De begrafenis zal laats heboen Zaterdag Mei des n.m. om 1 u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 15