LEZERS SCHRIJVEN Harmonisatie van landbouwpolitiek in Benelux binnen zeven jaar In EIburg wordt aan laatste rustplaats vorm gegeven Kilometers Beter f SPORT EN WEDSTRIJDEN DE BEST GEMENGDE HALF ZWARE SHAG 8 PROVINCIALE ZEBÜW8B COURANT WOENSDAG 4 MEI 1955 INDUSTRIE MET EN ZONDER TRADITIE Aesthetiek van de grafsteen EIburg, een monument van vergane eeuwen, ligt op de grens van het nieuwe polderland. De zoutwatervisser\j verzandde, vele vissers lieten hun eeuwenoude bedrijf varen. Zy moesten wel, tegen heug en meug in. En als straks de polder definitief zijn beslag zal hebben gekregen, dan is het he lemaal gedaan met de broodwinning te water van de Elburgenaren. Want het zoete water levert veel te weinig op. Al In 1931 begon men met het aan trekken van industrieën, althans met pogingen daartoe. Want toen al was het te voorzien dat de varenslieden niet in bestaande bedrijven opgevangen konden worden als de Zuiderzee zou zijn drooggevallen. Zo drukte het ver dwijnende water zyn stempel op dit stadje val van traditits. Vreemde tegen stellingen gingen zich ontwikkelen. Een van die tegenstellingen wordt ge vormd door een wel uitermate eigentijds bedrjjf, dat zich enkele jaren ge leden in de vlakte voor het stadje vestigde. Een bedrijf, dat geen eigen tra dities kent, tenzy de doelstelling: het maken en bezorgen van 's mensen laatste rustplaats, een doelstelling, die even oud is als de mens zelf vanaf het ogenblik dat de eerste mens de laatste adem uitblies. Maar de N.V. Mastaba doet dit met alle middelen, die onze technische eeuw te bieden heeft. De grafstenen die uit EIburg afkomstig zyn, worden n.l. niet ge houwen, maar gemaakt. Voorgaande generaties besteedden vaak te weinig zorg aan de begraaf plaatsen, waardoor er zich een sinis tere sfeer over „kerkhoven" ver spreidde. Vele directies zoeken mo menteel naar een oplossing om het „kerkhof" van de toekomst een oog lijk aanzien te geven. Zij trachten dit te bereiken door middel van een „aesthetiek der laatste eer", een for mulering waaronder de restricties en voorschriften vallen, die men geza menlijk heeft opgesteld en gezamen lijk tFacht te verwezenlijken. Symbool boven tekst Een van de beperkingen is b.v. dat op vele kerkhoven de monumenten aan bepaalde maten gebonden zijn. Iets dergelijks is in Duitsland en de Scandinavische landen gaande. Maar er is daar blijkbaar meer grond be schikbaar dan in ons landje en de be perkingen zijn er dan ook minder groot. Men past er de opvattingen van de moderne kunst toe met prachtige resultaten. De vormen zijn eenvoudig van lijn en dikwijls zeer geslaagd. De teksten worden er tot het uitersts be perkt en in de plaats daarvan ver schijnen er veelzeggende symbolen. Peze vormgeving van de laatste eer sluit in al haar soberheid uitstekend aan bij de lijnen en vormen van be groeiing. En ondanks de moeite en inspanning van de verzorgers der be graafplaatsen ontbreekt daar in Ne derland nog heel wat aan. Nog al te zeer hecht men hier aan uitgebreide inscripties, die van de monumenten leesplanken maken, zonder dat zij de herinnering aan de overledenen ook maar op enigerlei wijze wakker hou den. Over het algemeen zijn de tek sten verworden tot uitersten van on persoonlijkheid, iets wat toch geen enkele overlevende de zekerheid geeft dat hij aan zijn dierbaren op zo groots mogelijke wijze de laatste eer heeft bewezen. Kunststeen De N.V. Mastaba (Mastaba was een Egyptisch koningsgraf, vóór de tijd der pyramiden) wil een aandeel ne men in de verbeteringen. Men heeft er daarom terdege een studie van de mogelijkheden, de eisen en de beper kingen gemaakt. Binnen de grenzen van dat alles is men thans in staat, stenen te maken, die voldoen. Het ma teriaal waar men mee werkt, heeft de naam „kunststeen" gekregen, maar in wezen is dit een te algemene aandui ding voor de steensoort, die hier wordt samengesteld. De steen heeft een eigen karakter, een eigen struc tuur, een grote weerbestendigheid en een prettig aanzien. Men heeft lange tijd met het mate riaal en het procédé geëxperimen teerd. Kwartsiet, Beiers, Saksisch gra- Conferentie in Caracas uitgesteld De conferentie van de petrolcum- commissic, die op 26 April te Caracas was begonnen, is uitgesteld. Zij zal worden hervat op een nader door de raad in Gcnève te bepalen datum en plaats, aldus Sir Evans, de voorzitter van de conferentie. Sir Evans verklaarde, dat ondanks de besprekingen, die hij op Curasao met de heer Ad. Vermeulen heeft ge voerd, er geen bevredigende oplossing is gevonden voor het geschil over de uitwijzing. Venezuela heeft bedankt als lid van de int.-arbeidsorganisatie, Aanleiding daartoe is het feit, dat de conferentie van de petroleumcommissie van de I.L.O. is uitgesteld. Volgens de regering is dit besluit ongerechtvaardigd, omdat het geno men is naar aanleiding van „een rechtmatige maatregel van de Vene zolaanse regering tegen de lieer Ver meulen, die zich heeft ingelaten met de binnenlandse politiek van 't land". De heer Vermeulen zal vermoedelijk Woensdagochtend op Schiphol aanko men. Woensdagavond zal hij door reizen naar Genève, waar het hcwfd- kantoor van de internationale arbeids organisatie gevestigd is. In kringen van de I.L.O. te Genève verklaart men, dat het uittreden van Venezuela pas na 2 jaar van kracht kan worden. I.C.E.M. pleegt overleg met Nederlandse regering De commissie voor Europese mi gratie (I.C.E.M.) heeft Maandag be sloten met Nederland te spreken over de kwestie van de Nederlanders, die uit Indonesië terugkeren. Intussen verklaarde het hoofd van het Amerikaanse bureau voor inspec tie. veiligheid en consulaire aangele genheden. Scott McLeod, op de zit ting van de commissie, dat de Ver enigde Staten bereid zijn in de ko mende 18 maanden 170,000 visa te verstrekken voor emigranten uit Eu ropa. Hij verwachtte, dat in de ko mende riegen maanden 60,000 tot 75.000 visa zullen worden verstrekt. nietslag, zand en cement, onderdelen van de samenstelling, moesten van de beste kwaliteiten zijn, de mengver- houdingen tot het uiterste uitgewogen. Met grote nauwkeurigheid worden de uiteindelijke conclusies van de expe- Een Etruskische grafsteen. Op deze grafsteen is 'n Etruskische sol daat afgebeeld, wiens uitrusting be staat uit een speer, dubbele bijl, helm en schild; er omheen staat het nog steeds niet ontcijferde schrift. rimenten momenteel in het bedrijf toegepast. We hebben de gang van zaken met een Mastaba-steen gevolgd. Op het instructiepapier stond de steen uitgetekend, compleet met in scriptie en de omschrijving van het model. Aan de hand van de werk tekening werd van duurzaam hout een model pasklaar gemaakt. Ervaren modelmakers houden zich daarmee bezig, want het is niet eenvoudig de vorm tot in de kleinste détails af te werken, zodat de steen later er per fect uit zal zien. Op de schoktafel Het procédé maakt het mogelijk om ook ingewikkelde vormen op de steen aan te brengen. De ontwerpers van Mastaba zijn momenteel bijvoorbeeld bezig met het ontwerpen van een se rie symbolen, die kunnen worden aan gebracht op de graven. Er gingen zo nu en dan woorden van de uitleg ver loren, want dan ging er een dende rend lawaai door de hal, dat minuten lang aanhield, even stopte en opnieuw begon. Dat lawaai is de muziek die in dit bedrijf zit, daar draait heel het procédé om. Want als de vorm is afgewerkt, het stalen geraamte door de vlechters pasklaar is gemaakt om in de houten „mal" te worden gelegd, dan gaat de steen-in-wording, zonder ook nog maar iets van een steen te zijn, naar de „schoktafel". Van die tafel is nauwelijks iets te zien. Het lijkt niet meer dan een ijzeren blad, bestaande uit brede rib ben. Maar onder de vloer zit een enorme machine, die deze ribbenkast als een schokkend geval in beweging kan brengen. Daarop wordt het lege model geplaatst. In karretjes wordt het zorgvuldig samengestelde mengsel aangevoerd. Met kleine schappen wor den de karretjes in de vorm leegge- schept. En dan slaat de motor san. Sidderend en schokkend dwingt de re gelmatige beweging alle kleine deel tjes in de kleinste hoekjes en gaatjes, de massa wordt „dichtgeschokt". Bij dit procédé krijgt de steen zijn beslag. Hard, weerbestendig en met een eigen structuur. Een dag krijgt de massa om harder te worden, dan wordt het geheel „gelost": de houten bemanteling verdwijnt en de buiten kant van de grafsteen krijgt de laat ste zorgen. De afwerking geeft de „finishing touch" aan de welgevorm de steen, waar de inscriptie op staat,, de symbolen, zo fijn en nauwkeurig, dat het niemand iets te wensen over laat. De dood prijs der overwinning. 16 MEI 1940 4 MEI 1955 Tien jaar zijn aan ons voorbijge gaan sedert de dag der bevrijding van Nederland en vijftien jaar verstreken sinds de dag waarop de jeugd van Frankrijk vie] op de slagvelden van Zeeland en Limburg. De eens zo stralende gezichten, on stuimig kloppende harten, armen die omhelsden puur Frans door het bloed, de geest en de taal zijn sindsdien gewonden tot enkele han denvol Hollandse aarde, waarop vele honderdtallen houten kruisen in lange rechte rijen, staan. ,,L' argile rouge a bu la blanche espèce", zegt de dichter Paul Valéry. Inderdaad, de aarde heeft deze honderden nauwelijks volwassen li chamen in zich opgenomen. Maar in een land, waar de mens eeuwenlang intens gevochten heeft tegen de zee, waar iedere duim gronds, waarin deze honderden Fran se lichamen werden neergelegd, ver overd is tegen een prijs hoger dan waar ook ter wereld. Op dit Franse militaire kerkhof in Kapelle wat een voorbeschikte naam voor deze plaats rusten zes honderd der onzen vreedzaam in een bodem, die zonder enige twijfel hun niet meer vreemd is. De Holland se bloemen en vogels houden hen ge zelschap De gemeenschap heeft, gesteund door „Le Souvenir Farngais" deze be graafplaatsen omgetoverd in een schone tuin; de goed onderhouden grasperken, de rechte lanen. Tegen een achtergrond van wit en rood en heesters lijken de oplopende rechte rijen graven niet somber meer, maar N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken Heveadorp(Gld) geven een indruk van een uiterst kunstzinnige decoratie, waarvan de prijs helaas zo buitensporig was. Hier, gelijk overal elders in Neder land, houdt men van orde, netheid en harmonie: de Nederlanders hebben al het mogelijke gedaan om hun dank baarheid en hun trouw te bewijzen ten opzichte van de herinnering aan hen, die alles gaven, opdat de vrijheid zou zegevieren in de wereld. En door de volmaakte wijze, waar op onze landgenoten door onze Neder landse vrienden worden geëerd, gaan op deze plaats onze harten des te meer uit naar hen, die daar rusten in Ka pelle. Wij beseffen, dat de erkentelijkheid geschreven is met de onuitwisbare inkt van het bloéd. Vlissingen. MICHEL STÊRIADE. (Advertentie) Regina garandeert U 4 extra voordelen! natuurzuivere schuimrubbermatras blijft Uw leven lang nieuw gewelfd bovenvlak 130 jaar vakmanschap Uitsluitend verkrijgbaar in de goede bedden- en meubelzaak. N.Vj v/h GEBR. PETERS, A F D. REGINA LATEX. N.Z. VOORBURGWAL 2. AMSTERDAM-C Ontvanger van kerkgelden pleegde diefstal Een jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. In vijf jaren tijd van 1950 tot en met 1955 heeft de 57-jarige graan handelaar A.P.B. zich 17.000 gulden van de Nederlands Hervormde ge meente te Waddinxveen, die hjj als ontvanger van deze kerk beheerde, toegeëigend. „Uit armoede", zei hij op een vraag van de president van de Rotterdamse Rechtbank, waarvoor hij gisteren te recht stond. Hij gaf alles toe, en zei het geld geheel gebruikt te hebben voor zijn graanhandel en zijn gezin. „Het is wel bijzonder erg, dat U zich aan J#erkelijke gelden vergrepen heeft en U genoot zo'n vertrouwens positie" hield de president hem voor. Niet alleen de raadsman, maar ook de officier van justitie sprak over de slechte keuze, die de Hervormde ge meente met de benoeming van deze man tot ontvanger gedaan had. Hij was zeer onbekwaam en had totaal geen verstand van boekhouden. „Het was te verwachten, dat het mis zou gaan", zo gaven zowèl de Officier als de raadsman toe. De eis is een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. Brutale bankoverval Kassier in kluis opgesloten Een gemaskerde indringer heeft Dinsdagavond een roofoverval ge pleegd op de Coöperatieve Boeren leenbank te Haren en zich meester gemaakt van een bedrag van onge veer 18.000 gulden. De kassier van de bank was in het kantoor aan het werk geweest en toen hij binnendoor naar zyn woon huis wilde gaan, werd hem een revol ver in de rug geduwd en het bevel gegeven terug te gaan en de kluis te openen. Hierin bevond zich o.m. een leren tas met de ontvangsten van die dag. Toen de overvaller zich deze tas had toegeëigend sloot hij de kassier in de kluis op, doch gebruikte slechts het dagslot. Daardoor kon het slacht offer zichzelf bevrijden zodra de in dringer was verdwenen. Op handen en voeten kroop hij onder zijn bureau naar het alarmsignaal en stelde dit in werking. Uitslagen zomeravondvoetbal. De uitslagen van de voor het zo meravondvoetbal is rayon Vlissingen gespeelde wedstrijden* luidden als volgt: Coal 52 2MWK 11; PZEM VAW 3 5—1; WVVGPC 2—7; VAW 2PVS 2 0—4; Coal 52 1— VST 1 4—2; VAW 1—PVS 1 2—0. C.O.A.K.-voetbalIers won- Voetbalprogramma van de K.N.V.B. Donderdag 5 Mei Eerste klasse A: Veendam- Roda Sport. Eerste klasse B: Heerenveen—Sit- tardia; Fortuna '54SVV. Eerste klasse C: NOAD—Alkmaar VitesseFeijenoord. Eerste klasse D: Be QuickEind hoven AGOVVDFC. Zuid I tweede klasse B: MOC '39— Alliance GoesRood Wit. Vierde klasse F: HSC '28—RKVVU. Vierde klasse G: EMMOostburg; Hoofdplaat—Sluiskil. yv\^vvvvv\^^A/vvvvvvvvvvv Vroedschap op de In Wateringen is Maandag een nieuwe Waag in gebruik genomen, zodat men in dit Westlandse dorp nu eindelijk eens gelegenheid had om het gewicht van de gemeenteraad vast te stellen. De gehele vroedschap nam in een auto bus plaats en werd daarna de weegbrug opgereden. Na af trek van de tarra, de autobus, bleek een netto gewicht van 1025 kilo voor de dertien le den tellende raad over te bly- vvw/www/yywwww Middelburgse hockeyveteranen werden 3e in Haags tournooi. De Middelburgse hockey-veteraixen hebben het afgelopen weekeinde deel genomen aan een tournooi van vete- ranentearns in het fraai gelegen sport park „Te Werve" in Den Haag, Hun tegenstanders waren het Haagse H.D. M„ het Rotterdamse Tempo '34 Te Wex-ve. Het werd een zeer sportieve kamp, waarin reeds spoedig bleek, dat H.D. M. de sterkste ploeg bezat. Zij won nen twee wedstrijden en speelden lijk tegen de Rotterdammers, eveneens twee partijen wonnen. Het doelgemiddelde van de Hagenaren was echter hoger dan dat van de Tem- poploeg, zodat H.D.M. eerste werd, gevolgd door de Maastedelijke ploeg. Middelburg bezette de derde plaats, Te Werve de vierde. Na de wedstrijden werden met en kele vriendelijke woorden de diverse prijzen uitgereikt. De gastheren be loofden hierbij volgend jaar naar Mid delburg te zullen komen voor een te genbezoek. CONFERENTIE TE BRUSSEL Instelling van interparlementaire raad goedgekeurd Na afloop van de gisteren te Brussel gohouden ministeriële Bcnelux-con- ferentie werd het volgende communiqué uitgegeven: Het comité van ministers heeft een ontwerpovereenkomst nopens de instelling van een interparlementaire Beneluxraad goedgekeurd. Dit ont werp zal worden vastgelegd in een protocol, dat aan de respectieve parle menten zal worden voorgelegd, zodra het door de drie ministers van bui tenlandse zaken is getekend. Het comité van ministers heeft vervolgens de problemen, welke zich inzake de harmonisatie van de land bouwpolitiek voordoen, aan een on derzoek onderworpen en heeft het volgende besloten: 1. Ratificatie binnen een jaar van de landbouw-protocollen, ten einde de daarin voorziene arbitrage-proce dure te kunnen toepassen. 2. Bespoediging .van deze arbitra ge-procedure, in het bijzonder door voorafgaande aanwijzing van arbi ters, alvorens enig geschil is gere zen. 3. Instelling in het komende jaar van een landbouwfonds in België en Luxemburg, teneinde de beoogde harmonisatie te vergemakkelijken. 4. Harmonisatie van de landbouw politiek in de drie landen binnen een periode van zeven jaar (19551962), ten einde de vrije uitwisseling van landbouwproducten op de gemeen schappelijke mai'kt mogelijk te ma ken, zulks onder voox'behoud van een beschermende clausule, teneinde te voorkomen, dat zich in een bepaalde sector ernstige crisistoestanden zou den voordoen. 5. Tot dit doel, vorming van een werkgx-oep van ministers, welke zal wox-den belast met de taak jaax'lijks de bij de harmonisatie der landbouw politiek te maken vorderingen en de daarmee corresponderende program ma's tot vrijmaking van het handels verkeer vast te stellen, daarbij reke ning houdend met de in acht te ne men termijn van zeven jaar. 6. Oprichting van een studie-com missie voor de kostprijzen in de land bouw, zulks ten einde te kunnen be schikken over volkomen vergelijkbare feitelijke gegevens en ten einde de meest doeltreffende methoden van analyse te kiezen: Bedrijfsleven Overeengekomen werd dat: a) De harmonisatie van de land bouwpolitiek zal geschieden in sa menwerking met de organisaties van het bedrijfsleven. b). De Luxemburgse landbouw een bijzondere behandeling zal bljjven ge nieten, totdat de harmonisatie van de landbouwpolitiek een einde zal heb ben gemaakt aan haar natuurlijk en structurele inferioriteit. Het comité van ministers heeft ken nis genomen van de liberalisatie waarmede elk der partijen bereid is in te stemmen, ten einde de aanbie ding van een gemeenschappelijke Be- neluxlijst aan de O.E.E.S. mogelijk te maken. Een beperkt ministerscomi té. zal op korte termijn bijeenkomen, teneinde de definitieve lyst op te stel len van deze liberalisaties, in over eenstemming met de in de aangegane verplichtingen. nen van mariniers Dinsdagmiddag hebben elf voetbal lers van de Koninklijke Marine op het terrein aan de Bosweg te Vlissingen moeten ervaren, dat de militairen, die aan de COAK.te Middelburg voor ad ministrateur worden opgeleid, nog wel iets anders in hun mars hebben dan het vex-mogen soldijlijsten samen te stellen. In de traditionele wedstrijd, die de Marine en de COAK tegen elk aar in het veld bracht, moesten „de Jantjes" namelijk hun meerderen er kennen In het elftal van de „landrot ten". Overigens is het voor de land macht-vertegenwoordigers geen grote overwinning gewordenmet 54 Kon den zij de zege-vlag hijsen. De ploegen bleken goed aan elkaar gewaagd en het was dan ook vooral voor rust een gelyk opgaande strijd, waarbfl de defensies de aanvallers meestentijds wel de baas bleven. Zo doende ging de rust met een lage sco re in: 1—1. In de tweede helft pakten de aan vallers echter andei-s uit en vooral de marine toonde zich aanvankelijk pro ductief, zodat het al gauw 32 in het voordeel der zeelieden was. Dat duur de evenwel niet lang, wamt een fel of fensief van de landmacht had tot ge volg, dat de maritieme verdediging twee maal zo doeltreffend dooi'brolcen werd, dat Pattrick de achterstand kon omzetten in een 43 voorsprong. Jansen stelde daarna de COAK-zege zo goed als veilig door de Marine doelman nog eenmaal met een teleur gesteld gezicht de netten in te sturen om de bal er uit te vissen. Weliswaar konden de suppoi'ters in blauwe wa penrok nog eenmaal juichen voor een marine-doelpunt, maar tot een gelijk spel konden de marine-mannen het niet brengen. Bij de marine scoorde Meijer drie van de vier doelpunten. Turnhout nam het vierde voor zijn rekening. Voor de COAK plaatsten Kolijn en De Preijker eveneens treffers. De wisselbeker, die vorig jaar in het bezit van de marine kwam, werd nu door kapt.-luit. ter Zee J. J. Steensma aan de aanvoèixier van het COAK-elftal uitgereikt. Hockeywedstrijd Cadetten- Middelburg nog onbeslist Voor de hockeycompetitie in de 2e klasse A heren werd Zaterdag de laat ste wedstrijd gespeeld, tussen Cadet ten en Middelburg. De uitslag is 10 geworden, maar deze score is niet de finitief. Aanvankelijk was deze strijd voor de Bredanaars van het grootste belang, maar nu Zondag Zvvart-Wit III van Push verloor (51), werden de Zwart-Witten degradant. Vanaf de beginbully werd in een hoog tempo gespeeld. Cadetten for ceerden het spel om de hechte Mid delburgse verdediging te doorbreken. De Middelburgers, die met vier uit vallers in het veld kwamen, hielden echter keurig stand en geldige doel punten werden niet gescoord. De mid denlinie, de beide backs en invaller doelman Donker Curtius waren goed op dreef. Practisch de gehele wed strijd werd er op de helft van Mid delburg gespeeld. Tot 10 minuten voor het einde bleef de stand dubbel blank. Toen kende de scheidsrechter een doelpunt toe voor een bal, die van buiten de cirkel werd geslagen en die de Middelburgers lie ten lopen. De arbiter bleef naar het midden wijzen, zodat men zich daar bij neer moest leggen. De Cadetten wetende, dat dit doelpunt aanvecht baar was, begonnen het spel nog meer te forceren. Bij het eindsignaal was de stand echter ongewijzigd. Na de wedstrijd kwam de scheidsrechter op zijn beslissing terug en keurde het doelpunt af. Hoogstwaarschijnlijk zal de bond de uitslag wel op 00 be palen. Regeling voor promotie en degradatie Zeeuwse handbai-competitie De promotie- en degradatieregeling voor de Zeeuwse handbalcompetitie is thans bekend gemaakt. De kampioe nen van de afdelingen eerste klasse A en B dames spelen een uit- en een thuiswedstrijd om het kampioenschap van Zeeland. De kampioen moet waarschijnlyk promotiewedstrijden spelen om een plaatsje in de Zuidelij ke tweede klasse tegen de kampioe nen van de eerste klasse uit de afde ling West Noord Brabant. De kampioen van de afdeling eer ste klasse heren behoeft dit jaar geen promotiewedstrijden te spelen, om dat zowel de Zeeuwse kampioen als de kampioen van de afdeling West Noord-Brabant automatisch zal pro moveren naar de Zuidelyke tweede Zevenhandbal Heren junioren: VolhardingHel las Leeuwen 710. Meisjes adspiranten: TonidoLuc- O.E.E.S. J tor 22; Hellas RattenVolharding

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 8