Nationale loonpolitiek blijft voor Nederland noodzakelijk Geen rapporten meer aan V.N. over Suriname en Antillen HOGERE SUBSIDIE VOOR DE WONINGWETWONINGEN MINISTER OVER DETAILMARGE VOOR AARDAPPELEN WOENSDAG 4 MEI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 CENTRAAL SOCIAAL WERKGEVERSVERBOND Betreurd wordt dat regering niet met andere huurvoorstellen komt In de algemene ledenvergadering van het centraal sociaal werkgevers verbond, die gisteren in de Twentse schouwburg te Enschede is gehouden, heelt mr. D. U. Stikker, ambassadeur te Londen en van 19451948 voorzitter van het centraal sociaal werkgeversverbond, een rede gehouden over „Het C.S.W.V. in den beginne". De voorzitter, mr. F. H. A. de Graaff, sprak over het verbond en actuele problemen. De heer John. A. Ledeboer, o.a. voorzitter van de stichting per soneelsbeleid, besprak de sociale taak van de onderneming. Na zijn historisch overzicht conclu deerde mr. Stikker, dat nog steeds, ook in de voorspoed van deze tijd, een na tionale loonpolitiek noodzakelijk is. Hij begrijpt, dat dit moeilijkheden op werpt met betrekking tot de mate en de wijze waarop werkgevers en de vakorganisaties in de bedrijfstakken tengevolge hiervan bindingen moeten kunnen ondergaan. Hij zou het echter diep betreuren, indien in de toekomst bij de loonvorming de centrale en na tionale doelstellingen onvoldoende in vloed zouden hebben. Mr. Stikker zei nog steeds te ge loven, dat bij minder aarzeling van de zijde der werkgevers, bij grote soe pelheid van de overheid, en bij min der dwingende aandrang van werk nemerszijde, de S.E.R. tot een levend orgaan zou kunnen worden gemaakt, vooral wanneer daarin de stichting de haar historisch toekomende plaats zou kunnen innemen. Algemeen belang. Met instemming had mr. F. H. A. de Graaff in het jongste herderlijke schrijven van de generale synode der Ned. Herv. kerk gelezen hoe in het hoofdstuk „Kerk en Maatschappij" ge wezen wordt op het gevaar, dat de vorming van Christelijke organisaties op verschillend gebied te veel geslo ten groepen doen ontstaan, waardoor ons volk geen gemeenschap meer zal kennen. Als voorzitter van een verbond, dat met eerbiediging van ieders levens overtuiging en politieke opvattingen een brede samenbundeling beoogt van Nederlandse werkgevers teneinde ge zamenlijk te streven naar goede socia le verhoudingen in het bedrijfsleven, begroette hij die uitspraak met sympa thie. Hij is bereid begrip te tonen voor de bestaansgronden en waarde van de confessionele zusterorganisaties, maar hij wilde tevens wijzen op de waarde op het sociale terrein van een samen bundeling van de belangen der werk gevers, zo mogelijk in een organisatie. Mr. De Graaff besprak vervolgens het zeer nijpend sociaal vraagstuk: de woningnood. Het staat voor hem vast, dat een zekere vergroting .yan de thans nagestreefde aantallen *wo- ningen dringend gewenst is en dat hierop het beleid moet zijn gericht. Een verhoging van het huurniveau zal de vermindering van de noodtoe stand ten goede komen. Hij blijft het betreuren, dat de re gering op dit gebied per 1 Juli a.s. niet met een ander voorstel kan komen, dan dat, hetwelk bij de kamer aan hangig is gemaakt. Hij betreurde het ook, dat de regering in de afgelopen dagen zelfs niet de suggestie uit de Kamer heeft gevolgd, om tenminste onder de gegeven omstandigheden met een 10 procent huurverhogings- voorstel over de gehele linie te komen. De loonpolitiek. De vooriztter besprak het systeem van loonbeheersing. Hoewel aanvankelijk de gedachten- gang die in de stichting werd gevolgd, in grote trekken de instemming kon verkrijgen van het algemeen bestuur van 't verbond, is in de laatste maan den van 1954 in enkele bijzondere ver gaderingen met de bestuursleden der aangesloten Verenigingen duidelijk kómen vast te staan, dat het aanbe volen stelsel uiteindelijk niet door het C.S.W.V. kan worden aanvaard. Wel blijft het verbond de uitgangspunten van het rapport ten volle onderschrij- Mijnwerkersstaking in Engeland De mijnwerkersstaking in York shire heeft zich Dinsdagochtend uit- febreid. Maandagavond staakten 5.600 mijnwerkers doch Dinsdagoch tend liep dit aantal op tot 26.200. KLIMMER. De berggidsen in Berner Oberland zijn boos op dokter Roger Bannister, die man, die kort geleden de droom-mijl liep. Hij heeft in dat Oberland zonder de hulp van gidsen en met twee vrienden de Finster- arhorn beklommen. En dat nog wel bij slecht weer, terwijl het een van de gevaarlijkste klimpartijen in de Alpen is. Bovendien is Bannister wel de beste hardloper ter wereld, maar hij staat nog pas aan het begin van zijn bergbeklimmersloopbaan. Toen Ban nister twee dagen na de beklimming weer beneden was, glimlachte hij vriendelijk tot de gidsen, die hem een geduchte schrobbering gaven. RANTSOEN. Sedert 1 Mei krijgen de Amerikaanse soldaten in West-Duits- land geen pond koffie meer per maand uitgereikt en ook geen drie honderd sigaretten per weekHet ging al lemaal toch maar in de zwarte han del. Nu krijgen ze juist genoeg koffie voor twee kopjes per dag en ze moe ten met 200 sigaretten de week rond komen. Voor het nieuwe loonpolitieke stel sel gaan de gedachten by het verbond in de richting van het laten voortbe staan van het college van ryksbe- middelaars. De taak van dit college zal zich moeten beperken tot (praeventief) toezicht en bemiddeling. In de prak tijk zal dit betekenen, dat meer dan tot dusverre gestreefld moet worden naar het afsluiten van collectieve ar beidsovereenkomsten en andere vor men van collectieve loonregelingen. Aan het overleg van de centrale or ganisaties van werkgevers en werk nemers over het algemene loonpoli tieke beleid wordt door het verbond grote waarde toegekend. Het blijft hiervoor in de stichting van de arbeid het aangewezen orgaan zien. Ondernemingsraden Het verbond kan niet aan de indruk ontkomen, aldus mr. De Graaff, dat de vakbeweging bij de bepaling van haar beleid ook voor ogen heeft de wens om door middel van een haar passende candidaatstelling de onder nemingsraden tot een soort bijkantoor van de vakorganisaties te maken. Zij lijkt weinig bereid zich af te vragen welke samenstelling van een onderne mingsraad voor een bepaalde onder neming, gelet op de samenstelling van het personeel, de beste kansen biedt voor een vruchtbare vorm van samen werking in dat bedrijf. Er werd een telegram van hulde en aanhankelijkheid aan H.M. de Konin gin gezonden. VAN 1 OCTOBER 1954 AF Niet van invloed op huurprijzen van bestaande woningen De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft de jaarlijkse bijdragen voor woningwetwoningen verhoogd. De subsïdieverhoging zal gelden van 1 October 1954 af, dat wil zeggen voor de woningwetwoningen, waarvoor na 30 September 1954 machtiging tot gunning door het departe ment is verleend. Zij zal dus niet van invloed zijn op de huurprijzen van be staande woningwetwoningen. De stijging van de bouwkosten ten gevolge van de loonsverhoging per 1 October 1954 zal door de bijdrageverhogïng nog mede worden opgevangen. De tabel ter berekening van de jaar lijkse rijksbijdrage, behorende bij de beschikking bijdragen woningwetwo- -,n=n z- herZien. Evenals bij de bouw 1950 is premie- en bijdrageregeling woning bouw 1953 is er naar gestreefd voor de verschillende typen van arbeiders woningen een evenredig gedeelte van de stijging van de stichtingskosten door een subsidie te dekken. Daarbij wordt rekening gehouden zowel met de grootte als met de funderingskos- ten, grondkosten etc. In de nieuwe regeling is de hoofd- bijdrage (dus niet de toeslag voor funderings- en grondkosten) in alle gemeenten voor woningen van gelijke wooncapaciteit en type dezelfde. Door de gewijzigde structuur van de tabel kan de bijdrageverhogïng moeilijk in een gemiddeld bedrag per woning worden uitgedrukt- Zij loopt uiteen van 15 tot 80 per woning per jaar. Globaal gezien komt zij voor een groot deel van de woningen neer op gemiddeld 15 procent van de hui dige jaarlykse bydrage. Bij de herziening van de tabel van 1950 is tevens een aantal onvolkomen heden weggenomen, die in hoofdzaak betrekking hebben op de onderlinge verhouding tussen de bijdragen voor verschillende typen en de kosten van paalfundering. Voor de berekening van de toeslag voor grondkosten zul len voortaan vaste bedragen gelden, die afhankelijk zullen zijn van de drie groepen, waarin de gemeenten voor dit doel zijn ingedeeld. Brand bij Prov. Drentse en Asser Courant Dinsdagmiddag is brand uitgebro ken in het magazijn van de Provinci ale Drentse en Asser Courant te Assen Het vuur sloeg over naar de plaats waar de rotatiepers is opgesteld. De inmiddels gearriveerde brandweer pakte het vuur met groot materiaal aan. Vast staat dat de rotatiepers ern stige schade heeft opgelopen. Schitterend en fier stond Dinsdag avond het P.Z.E.M.-kantoorgebouw te Middelburg in een zee van lichtin afwachting van de feestelijke sfeer die Donderdag in de gehele provincie, ja, in geheel Nederland, zal heersen. Ook verder in de provincie baadden vele gebouwen in het licht van de schijnwerpers. (Foto: P.Z.CJ De toeslagen wegens bijzondere om standigheden, voor kleine aantallen woningen en voor duplexwoningen zijn komen te vervallen. Met deze omstandigheden is, voor zover nodig en mogelijk} thans rekening gehouden bij de opbouw van de gehele tabel. In de nieuwe tabel zijn thans ook de sinds enige tijd verhoogde onder- houdsnormen in hun geheel opgeno men. De nieuwe tabel werd gisteren in de Nederlandse Staatscourant ge publiceerd. Met de bouw van de Hervormde school te Goes worden thans goede vorderingen gemaakt. Het is echter waarschijnlijk, dat door de lange vorstperiode van deze winter het ge bouw later opgeleverd zal worden dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. Duidelijk is zichtbaar, dat elk lokaal twee zonzijden" heeft Koningin ontvangt wedu wen van verzetsslacht- offers. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben de wens geuit, op 4 Mei a.s. een korte tijd samen te zijn met een aantal na bestaanden van hen, die him leven ga ven voor de bevrijding van ons land. Daar persoonlijk contact op die dag met alle naaste familieleden uiteraard niet mogelijk is, heeft het Koninklijk paar besloten een tiental echtgenoten van de verzetsslachtoffers en gesneu velde militairen uit te nodigen als symbolische vertegenwoordiging van hen die vielen in het verzet of als militair bij zee-, land-, luchtmacht en binnenlandse strijdkrachten. Deze ontvangst zal plaats hebben op pa leis Soestdijk. V.S. en Spanje tekenen vlootovereenkomst Voor „aanzienlijke moderne oorlogsvloot" Spanje en de V.S. hebben Dinsdag een overeenkomst getekend, die ten doel heeft Spanje een „aanzienlijke, moderne oorlogsvloot" te geven, al dus een bekendmaking van de Ameri kaanse ambassade te Madrid. De mo dernisering van de Spaanse schepen zal gedeeltelijk geschieden met Ame rikaans materieel, terwijl de rest van de uitrusting in Spanje en andere Europese landen zal worden vervaar digd. De overeenkomst vloeit voort uit het verdrag inzake wederzijdse ver dediging, dat Amerika en Spanje in 1953 hebben getekend. De kern van de bemanning der ge moderniseerde schepen zal worden gevormd door Spaans marineperso neel, dat in de V.S. wordt opgeleid. Op Nationale Feestdag geen postbestelling Op Donderdag 5 Mei zal de dienst uitvoering bij P.T.T. zijn als op Zon dagen, Er zal «lie dag dus geen post bestelling worden uitgevoerd. MINISTER KERNKAMP VERKLAART: Eerste Kamer aanvaardt begroting In de Eerste Kamer heeft minister Kernkamp een antwoord gegeven aan de Kamerleden over de begroting van overzeese rijksdelen. Naar aanleiding van de door de heer Kropman geuite bezorgdheid over de ontwikkeling van de olieindustrie op de Nederlandse Antillen zeide spre ker, dat de totale productie geen teruggang heeft ondergaan. Inkrimping van het personeel is het gevolg van d e thans sterkere rationalisatie. Het is begrijpelijk, dat voor ontslag het eerst Nederlanders en Surinamers in aan merking komen. Voor pessimistische beschouwingen is er echter geen aan leiding. Naar aanleiding van de door de heer De Dreu geuite wens tot het uitwis selen van parlementaire missies zegt spreker, dat overleg hierover wordt gepleegd met de beide landsregerin gen. Opleiding van ambtenaren van Suriname en de Nederlandse Antillen vindt in Nederland reeds plaats. De regering deelt de mening van de he ren De Dreu en Algera, dat Neder landse deelneming aan de ontwikke lingsplannen van Suriname dient te wachten tot de machtigingswet aan het parlement wordt voorgelegd. In vesteringen zullen eerst worden ge daan nadat de regering uitgewerkte plannen zullen zijn voorgelegd. Er zal nog wel onderzoekingswerk moe ten worden gedaan voordat vele plan nen zullen kunnen worden uitgevoerd. In antwoord op de vragen van de heer Roebroek over de stichting me chanische landbouw zegt de minister ten-Generaal geen verdere garanties zullen worden verstrekt dan voor de thans geïnvesteerde 55 72 millioen gulden. Bij beschouwing van de toe komstige organisatie van de stichting zal de regering ook de vorm van de financiële controle worden bezien. De minister zeide verheugd te zijn over de geuite waardering voor het werk van de Sticusa. Op de sugges ties de Sticusa te betrekken in de we derzijdse voorlichting over de rijksde len zegt de bewindsman zijn reserve ten aanzien hieraan te moeten hand haven. De taak van de Sticusa is subtiel en een voorlichtende taak zou storend kunnen werken. Overigens heeft de kwestie van de voorlichting de volle aandacht van het ministerie van over zeese rijksdelen. Spreker deelde me de, dat op zeer korte termijn de be slissing over het verhogen van de subsidie aan de vereniging Oost en West met 10.000 tegemoet kan wor den gezien. Verhouding tot V.N. Naar aanleiding van de bezwaren van de heer Gerretson tegen het over leggen van de tekst van het statuut aan de Verenigde Naties zegt spreker dat dit een kwestie van hoffelijkheid en tactiek is. Waar het op aankomt is, dat de rijksregering straks vast houdt aan haar standpunt, dat de twee overzeese rijksdelen niet vallen onder de term niet-zelfbesturende ge bieden. Rapportage over Suriname en de Nederlandse Antillen aan de V.N. zal niet worden hervat, welk standpunt de V.N. ook innemen. Er wordt naar gestreefd zoveel mogelijk vertegen woordigers van de^ederlandse Antil len en Suriname in delegaties naar in ternationale conferenties op te ne men. Na het antwoord van de minister wordt de begroting z.h.s. aangenomen met alleen de communistische afge vaardigden tegen. §lllll!!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De Eerste Kamer heeft giste- ren de motie welke de heer luijs de Beerenbrouck (K.V.P.) met leden van A.R., V.V.D., C.H. en P.v.d.A. met betrekking M tot de behandeling van Neder- H landse arrestanten in Indone- sië verleden week bij de behan- js deling van de begroting van het departement van buitenlandse zaken heeft ingediend, aange- nomen met 31 tegen 2 stemmen (van de communistische afge- =j vaardigden Brandenburg en Geugjes). Deze motie luidt aldus: de ka- mer, kennis genomen hebbende van de door de regeing ver- strekte uitvoerige en gedetail- M eerde inlichtingen, is van oor- deel, dat de behandeling van 3e Nederlandse arrestanten in Indonesië strijdig met de rechten van de mens en de H meest elementaire beginselen li van volkenrecht moet worden geacht, spreekt haar diepe ver- m ontwaardiging uit over deze mensonwaardige behandeling. Voorts van oordeel, dat hier- H in niet zonder meer mag wor- den berust, dringt er ten kraeh- tigste bij de regering op aan, met alle denkbare passende middelen een het rechtsgevoel m bevredigende oplossing na te H streven en gaat over tot de or- de van de dag. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllïïlllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllll Het Wereldgebeuren Een datum Zaterdag 7 Mei zal West Duits land in een bijeenkomst te Parijs officieel lid worden van de Noordatlantische verdragsorganisa tie. Er zijn mensen, die tot het laatst er aan getwijfeld hebben tot 't zover zou komen en zelfs groeit nog in Duits land het aantal stemmen tegen de toetreding tot de Navo. Zo sterk groeide het, dat dr. Heinrich von Brentano, die te Bonn beschouwt wordt als de toekomstige Duitse mi nister van buitenlandse zaken, haas- tiglrjk een persconferentie heeft ge organiseerd, waarop hij verklaarde, dat West Duitsland niet alleen zou toetreden tot de Navo, maar ook lid daarvan wil blijven. Hij zei dit, omdat Duitsland indien straks een hereni ging van Oost- en West Duitsland tot stand komt, het recht heeft om op nieuw te beslissen over die toetre ding. Voor von Brentano is dat dus geen vraag meer. Het Duitse ja-woord van nu, zal na de hereniging der beide Duitslanden gehandhaafd moeten worden. Men heeft voor West Duitsland's opname in de Navo de datum van 7 Mei gekozen, omdat dit een historische datum is. Tien jaren geleden tekende de Duitse generaal Jodl, die zo'n grote rol speelde bij het ontwerpen van de Duitse plannen voor de aanval op Nederland, België en Frankrijk, te Parijs de capitulatie overeenkomst van de mede door hem ten ondergang gevoerde Duitse le gers. Dat gebeurde op een Maandag morgen te een en veertig minuten na twee uur in Eisenhowers hoofdkwar tier te Reims. De gehele plechtigheid duurde vijf minuten en het document omvatte zes punten. Alleen de Engelse en de Russische teksten zouden rechtsgel digheid hebben. Na het tekenen sta melde Jodl twee zinnen. Hg zei dat het Duitse volk en het Duitse leger in de oorlog wellicht meer hadden ge leden dan welk ander volk of leger ook en hij hoopte, dat de overwinnaar het Duitse volk edelmoedig zou be handelen. Dat zei dan de man, die behalve bepaalde gedetailleerde aan valsplannen voor het Hitler-leger, ook nog voor zijn meester Hitier een tien- punten-programma had opgesteld om Engeland en de Verenigde Staten te vernietigen. Welnu er wordt op zeven Mei a.s, te Parijs ten volle aan zijn wens voldaan. West Duitsland werd reeds jarenlang edelmoediger behandeld, dan het ooit enig volk be handeld heeft, dat onder de Duitse laars geraakte. Zaterdag zal het als een welhaast gelijkwaardige partner opgenomen worden in de Navo West Duitsland is bovendien op weg naar nieuwe welvaart, het heeft een prachtige export-handel opgebouwd... en het Delegt alweer Duits kapitaal in het buitenland. Men behoeft dit al les aan het Duitse volk niet te mis gunnen, om toch juist door die datum van de Duitse capitulatie herinnert te worden aan veel wat tegen het Duitse volk spreekt. Enkele weken vóór het ineenstor ten van het Nazi-regime werd door het Amerikaanse leger het concentratiekamp Buehenwald be vrijdDat is het kamp waar ze3 en vijftig duizend mensen de dood vonden. De overlevenden, welke door de Amerikanen werden bevrijd, wa ren zo uitgeput en verzwakt, dat er de eerste weken ondanks voortreffe lijke medische hulp nog 35 per dag stierven. Deze wreedaardigheid, welke op kwam uit het Nazi-regime zal men nooit kunnen vergeten, wat het Duit se volk ook doet om de smaad uit te wissen. Nu zijn dan de Duitsers bond genoten van het Westen geworden en binnen afzienbare tijd zullen ze weer een leger hebben van ruim 500.000 man De datum van hun opname de zevende Mei moge tegelijk een be wijs van edelmoedigheid en een waar schuwing zijn. Een waarschuwing, omdat altijd bij het herdenken van de zevende Mei de doden van Buehen wald op de achtergrond zullen staan! Voorzitter Tweede Kamer had auto-ongeluk Geen lichamelijk letsel Op de rijksweg te Voorthuizen kreeg de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, Dinsdagmiddag een ongeluk met zijn personenauto dat gelukkig goed afliep. Een wagen, die voor mr. Kor tenhorst reed, wilde een andere auto passeren, maar moest zich weer in de rij voegen voor van de andere zijde naderend verkeer. Mr. Korten horst remde af, waardoor zijn auto begon te slingeren en op de kop In een sloot terechtkwam. Hij kwam met de schrik vrij, de auto werd echter beschadigd. GEEN EXCES GECONSTATEERD Gemiddeld vier gulden per 100 kg. Op een vraag van een lid "van de Tweede Kamer de heer Andriessen heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ge antwoord. dat uit een ter zake in Maart 1955 ingesteld onderzoek is ge bleken, dal de gemiddelde detailmar ge voor de. belangrijkste rassen aard appelen ongeveer 4.25 per 100 kg bedroeg. In het voorjaar van 1953 was bij verordening van het bedrijfschap voor aardappelen een maxïmummarge van 3 per 100 kg voorgeschreven, met ƒ.1 per 100 kg extra bij thuisbezor ging. Gemiddeld bedroeg de marge in dat jaar maximaal 3.33. Gelet op de stijging van de lonen en andere kosten en rekening houdende met het in dit seizoen relatief hoge uitvalper centage der aardappelen, kan worden geconstateerd, dat de huidige marge niet in belangrijke mate afwijkt van het indertijd vastgestelde maximaal toelaatbare bedrag. De marge, gele gen tussen de telersprijs en de prijs van de detaillist, was in 1953 vastge steld op 3.50 per 100 kg inclusief vrachten. Thans bedraagt deze marge gemiddeld 4 per 100 kg- In verband met gestegen lonen en vrachten kan zij redelijk worden geacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5