TRAFFIC Stemmen staakten bij amendement over invoering van ambtsgebed FLESSENMELK IN ZEELAND WORDT GOEDKOPER :mn CALAND-P0LDER ZAL WEER OOGSTEN GEVEN MIDDELBURGS STADHUIS IN MIDDELBURGS STADSSCHUUR ZONDAG 8 MEI MOEDERDAG Voor „Haar naar 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 4 MEI 1955 RAAD MIDDELBURG Bouw van turnhal werd goedgekeurd De Middelburgse gemeenteraad heeft in zyn vergadering van Dinsdag middag de agenda in een vlot tempo afgewerkt. Aan de orde kwam ook eep nieuw ontwerp-reglement van orde voor de raadsvergadering. Bij de behandeling van dit stuk deelde de voorzitter, burgemeester mr. dr. N. Bolkestein mede, dat de raadsleden, de heren A. J. Schot (S.G.P.) en S. J. Hoek (A.B.) een amendement hadden ingediend. De voorgestelde aanvul ling hield in, dat de voorzitter bij de opening der vergadering een ambts gebed zou uitspreken. Het amendement kreeg ter vergadering steun van de heren ir. H. Steur en M. Wattel (beiden A.R.), zodat het in stemming kon worden gebracht. Daarbij bleek, dat de verhoudingen elkaar in even wicht hielden. Met 99 staakten de stemmen. Tegen het amendement stemden mevrouw A. J. P. C. de Vlieger-De Vlieger en de heren P. H. Geers, L. J. Breel, I. van Loo, A. J. Berenpas, jhr. mr. T. A. J. VV. Scho- rer, M. A. L. Hubregtse (allen P. v. d. A.), L. A. Schenk en B. A. Hesse- link (beiden V.V.D.). Het gehele voorstel werd daarna teruggenomen en zal met het amendement in de volgende bijeenkomst aan de orde ko men. In deze zitting was drs. Th. J. Westerhout (P.v.d.A.) afwezig. nement te gering is geweest. Mr. Bolkestein beaamde dit, maar zèi te vens, dat B. en W. van mening zijn, dat ook wel eens iets voor „ae ge wone man" gedaan moest worden. Het is een experiment geweest, aldus spr. Het voorstel werd z.h.s. aangeno men met de stem van de heer Schot tegen. Mr. Van Empel informeerde bij de rondvraag naar de mogelijkheid om voortaan de zomeravondconcerten op de Markt te doen geven mede in verband met de geringe belangstel ling, die deze uitvoeringen op het Molenwater genieten. Deze suggestie zal een onderwerp van bespreking uitmaken. Ook wilde de heer Van Empel weten welk toezicht er is in het stadspark „Toorenvliedt". Dit wordt verricht door de parkwachter en ook wel door de politie, zo kreeg hij ten antwoord. De heer Kaland in formeerde nog naar de mogelijkheid Een van de belangrijkste besluiten, die de raad nam, was dat inzake de bouw van een turngebouw aan Bachten Steene, waartoe B. en W. een crediet van 238.192 vroegen. Hierbij vroeg de heer Hoek zich af of het nodig zou zijn voor dit gebouw een concierge te benoemen met het oog op het nodige toezicht. De heer Hubregtse voelde meer voor hete luchtverwarming in plaats van cen trale verwarming in de gymnastiek zaal en betreurde, dat bij deze bouw geen opdracht aan een beeldend kun stenaar was gegeven. De heer Geers meende, dat de commissie van bij stand voor gemeentewerken te wei nig in deze zaak was gekend, waar- bij de heer A. J. Kaland (C.H.U.) zich aansloot, terwyl de heer Schenk informeerde wanneer de bouw kan beginnen. Mr. Bolkestein antwoordde, dat hier voor een concierge geen dagtaak ligt. Het is wel de bedoeling, dat een ambtenaar van gemeentewerken in tensieve controle uitoefent op het ge bruik van de turnhal. Een beeld houwwerk zal niet worden aange bracht, omdat B. en W. jiet object niet nóg duurder willen maken. Bij andere projecten zal echter reke ning worden gehouden met de terza ke bestaande mogelijkheden. De da tum waarop de bouw begint, zal voor een belangrijk deel afhangen van de Rijksgoedkeuring, die, naar men hoopt, spoedig komt. Subsidie afgewezen Op een verzoek om subsidie van het Humanistisch Thuisfront hadden B. en W. de raad afwijzend geadviseerd. De heer Hubregtse vond, dat dit voor stel te laat in de raad was gekomen en had gaarne het uitgebrachte prae- advies willen zien. Hij merkte op, dat elders wel subsidie wordt gege ven om de overweging, dat van dit werk ook dienstplichtigen uit de be trokken gemeente kunnen profiteren. De voorzitter zei, dat de meerder heid van het college geen verande ring bracht in haar standpunt, dat alleen subsidie moest worden gege ven aan die instellingen, die in de Zeeuwse hoofdstad tehuizen bezitten. Bij stemming bleek de meerderheid van de raad die van het college te volgen, met 144. Tegen het voor stel waren de heren Hubregtse, Be renpas, Van Loo en Geerse (allen P. v. d. A.). De raad verleende verder een cre diet van f 1000.voor twee culture le uitvoeringen, die in het kader van het Holland Festival worden gege ven. Mr. P. van Empel (C.H.U.) en de heer Breel (P.v.d.A.) brachten hierbij hulde aan B. en W. voor him initiatieven eg speciaal de wethouder jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, die kunstzaken behartigt. Deze laatste deelde nog mede, dat wanneer de uitvoeringen uitverkocht zullen zijn men ruim uit de kosten komt. Ronde van Nederland Ook de Ronde van Nederland kwam ter sprake, naar aanleiding van het voorstel om van gemeentewege het garantiebedrag van f 1000.aan te vullen, daar van particuliere zijde slechts f 345,was bijeengebracht. De heren Van Empel en Hesselink merkten op, dat de publieke belang stelling in Middelburg voor dit eve- van het uitgeven van een gemeente blaadje, doch de voorzitter bleek hier afwijzend tegenover te staan. Mr. Bolkestein achtte voorlichting in dit verband de taak van de pers. Na enige discussie werd besloten ten behoeve van de bouw van het badhuis een crediet-hypotheek van f 40.000.'te verlenen. Mr. N. Bol kestein werd benoemd tot vertegen woordiger van Middelburg in de com missie van beheer voor ae schoolart- sendienst. De heren P. H. Blaauw en G. H. Lugendijke werden benoemd in de commissie van toezicht op 't mid delbaar onderwijs. H amer stukken Een aantal voorstellen g s meer onder de hamer door. zonder )e raad sprak zich gunstig uit voor het uit breiden van de Technische School met een cursus brood- en banketbak ken. Aan de heer W. H. M. Blegen- berg werd met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend als directeur van de Dienst Herbouw Middelburg. Een aanvraag voor gelden ten be hoeve van de bouw van een Geref. Ulo werd afgewezen. De heer P. J. de Jong uit Oostburg werd benoemd tot onderwijzer aan school J. Eervol ontslag met ingang van 1 Mei j.l. werd verleend aan de heer J. A, Ta- venier als bezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. Tot zijn opvol ger benoemde de raad de heer L. A. Schenk met ingang van gelijke da tum. De Motor- en Autoclub „Schel- degouwen" werd een subsidie van f 250.verleend in de organisatie kosten van de Beneluxronde. De raad ging accoord met het voorstel de restauratie van de Kuipersgildehui- zen onderhands te doen aanbesteden. Enkele begrotingswijzigingen ver wierven goedkeuring. ZEEUWSE MELKFEDERATIE BIJEEN De losse melk blijft deselfde prijs behouden Met ingang van 15 Mei zal de consumptieprijs voor flessenmelk in Zee land met één cent per liter worden verlaagd; in Zeeuwsch-Vlaanderen en Noord-Beveland zal mén per literfles twee cent minder behoeven te beta len. Ook de karnemelk in flessen wordt goedkoper in Zeeland en wel drie cent per liter; in Zeeuwsch-Vlaanderen en Noord-Beveland zal men voor karnemelk in flessen vier cent minder gaan betalen. De met melk en kar nemelk bereide pappen worden eveneens een cent goedkoper, de losse melk blijft dezelfde prijs houden. Deze nieuwe prijsregeling is Dinsdagmiddag bekend gemaakt tijdens de algemene ledenvergadering van de Zeeuwse Melkfederatie. De literprijs van de losse volle-boerenmelk en de losse volle-gepasteuriseerde melk blyft op Walcheren 29 cent, op Zuid-Beveland, Tholen en St. Philipsland dertig cent en op Schouwen-Duiveland 31 cent. De flessenmelk wordt per liter op Walcheren, Zuid-Beveland, Tholen en St. Philipsland en in Zeeuwsch- Vlaanderen, Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland 37 cent. In zijn openingswoord sprak de voor zitter, ir. J. D. Dorst, een speciaal welkomstwoord tot ir W. L. Harmsen, Rijks veeteeltconsulent. Met grote in stemming van de vergadering richtte het bestuurslid de heer S. Simonse, zich met een persoonlijk woord tot de heer Dorst, waarbij hg namens de fe deratie de gelukwensen aanbood in verband met de koninklijke onder scheiding, welke de heer Dorst ten deel is gevallen. De exploitatiereke ning 1954 en de balans per 31 Decem ber 1954 werden vastgesteld. Uit het jaarverslag bleek, dat door een ge deeltelijk herstel van de rundveesta pel in de rampgebieden de totale melkproductie in vergelijking met '53 is gestegen. In het laatst van December bedroeg het aantal leden der Walcherse Melk federatie 765 en van de melkfedera tie voor Zeeland buiten Walcheren, zonder de melkcombinaties, 1900 le den. Volgens de rundveetelling van December 1954 bedroeg het aantal melk- en kalfkoeien in Zeeland 2048, terwijl de gehele Zeeuwse rundveesta pel 81405 dieren bedraagt. VAN Dc afgelopen Zaterdagmiddag is voor enkele inwoners van Anna-Ja- cobapolder wat onfortuiniyk geweest. De heer M. J. Nelissc jr. moest met zijn brommer voor 'n groepje kinderen - in feeststemming - uitwijken en plot seling remmen, toen het zoontje van de wed. W. op een ongelegen moment de weg overstak. Hjj kwam daardoor te vallen 'en liep enkele ontvellingen op. Zijn brommer werd licht bescha digd. Onaangenamer liep de ontmoe ting af tussen de heer I. Q. op de fiets en het dochtertje van de heer X. v. R. te voet. Het kind moest met een hersenschudding naar de ou derlijke woning worden overgebracht. De heer L. G. tenslotte, maakte een ernstige val met zijn bromfiets. Hij reed nog zelf naar de dokter in Sint Philipsland, maar daar G. veel bloed had verloren, bracht de dokter hem met de auto naar huis. GOED AFGELOPEN Maandagmorgen kwam de heer J. van Gorsel uit de Cureelanden te St. Annaland in aanrijding met een pas serende melkauto. De bromfiets van de heer Van G. werd zwaar bescha digd. maai- de berijder zelf kwam er met een beenwond af. DIAMANT Het echtpaar P. de Meij-Gerres te Overslag vierde onder grote belang stelling' zijn diamanten bruiloft. Ook het gemeentebestuur bood zijn geluk wensen aan en de gehele dag kwamen TOT iS.ifae tal van blijken van belangstelling bin nen, die de dag voor het bruidspaar tot een onvergetelijke maakte. De heer De Mep (87 jaar) en zijn echt genote (85 jaar) zijn tevens de oud ste inwoners van 't kleine grensdorp. WEINIG REGEN In April is in Oostelijk Duiveland zeer weinig regen gevallen. De re genmeter op 't proefbedrijf Schel- demonden registreerde slechts 11,9 mm neerslag tegen een normaal gemiddelde voor April van 47 mm. BEEN GEBROKEN De landbouwersknecht M. F. to Kamperland had het ongeluk van een paard te vallen. Hg raakte daarbij verward in de leidsels, het paard trap te op het been van de man, dat daar door brak. Nadat eerste hulp was ver leend. werd .de heer F .naar het zie kenhuis te Goes overgebracht. De totale melkproductie bedroeg 79 millioen kilogram. Voorts werd in '54 19.704.522 liter boerenmelk in con sumptie gebracht terwijl de Zeeuwse melkvergunninghouders 44.303.519 li. ter consumptiemelk en consumptie- melkproducten aan de verbruikers af leverden. De Zeeuwse fabrieken lever den in totaal ongeveer 24ya millioen liter aan consumptiemelk en con- sumpmelkproducten af waaronder on- feveer 10 millioen liter in flessen. De alans per 31 December 1954 toonde een eindbedrag groot 159.119,71. De exploitatierekening over 1954 van de Zeeuwse melkfederatie sluit met een voordeling saldo van 1482,86 op 37.295.50. De secretaris, de heer C. Zee, wijd de tenslotte een korte bespreking aan de basis, die gebruikt is om de melk prijzen in Zeeland vast te stellen. Advertentie De feilloos gestopte sigaret met de «olie Virginia smaak Hoge Raad verwierp cassatie-beroep De zaak tegen de Goesse bankbediende B. De Hoge Raad heeft Dinsdag ver worpen het cassatieberoep van M. P. B., kantoorbediende by de Amster damse Bank te Goes, die in cassatie was gekomen van een arrest van het gerechtshof te Den Haag, waarbij in hoger beroep, met vernietiging van een vonnis der rechtbandk te Middel burg, B. wegens verduistering is ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaren met aftrek van preventieve hechtenis. Door het hof is bewezen verklaard, dat hij op 3 April 1954 te Goes op zettelijk een enveloppe, inhoudende bankbiljetten tot een totaal bedrag van 50.000, toebehorende aan een ander en die hij onder zich had om die ter verzending aan te bieden, zich wederrechtelijk heeft toegeëigend. De zending was bestemd voor de hoofdbank te Amsterdam, toen zij daar aankwam, bleek de enveloppe slechts waardeloos papier te bevatten. Bouw station visserijonderzoek Op een terrein aan „De Val" in de Stormezandpolder te Wemeldinge wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de bouw van het sub-station voor het visserij-onderzoek. Reeds is de betonfundering gestort en binnenkort zal het gebouw worden opgetrokken. Onderscheiding. Bij Koninklijk Besluit is de ere medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend aan de heer H. E. Lannoije, arbei der in dienst der gemeente Sluis. Geslaagd concert van Brits orkest in Middelburg „Munn en Felton Works Band" Onder auspiciën van de Muziekver eniging „Excelsior" in Middelhnrg gaf" het Engelse fanfareorkest „Munn én Felton Motor Works Band" onder leiding van Stanley Boddington in de Concert- en Gehoorzaal een concert, waarvoor zeer grote belangstelling bestond. „Excelsior's voorzitter, de heer J. J. Laroes, sprak een openings woord, waarna een rijk gevarieerd programma tfen gehore werd ge bracht. Wat bij dit orkest bijzonder opviel, was het mooie klankvolume en de grote vaart, waarmee het program ma werd afgewerkt. De es-piston was wel het meest bewonderenswaardig. Vooral Les Preludes van Fr. Liszt, de Slavische Rhapsodie van C. Frie- demann en de ouverture Lagazea Lo- dra van G. Rossini en de diverse soli werden zeer gewaardeerd. De bezoe kers, afkomstig zowel uit Walcheren als uit Zuid- en Noord-Beveland ga ven dan ook door een luid applaus van hun erkentelijkheid voor het ge- bodene blijk. Zij konden „Excelsior" wederom dankbaar zyn voor haar ini tiatief. Het zeer geslaagde concert werd begonnen met het Wilhelmus en be sloten met het Engelse volkslied. 'a Middags heeft het Middelburgse gemeentebestuur in de Burgerzaal van het stadhuis de Engelse gasten ontvangen. Wethouder jhr mr T. A. J. W. Schorer sprak een welkomstwoord waarin hg er onder meer aan herin nerde. dat het de Lowland Division was, die Walcheren bevrijdde, ruim 10 jaar geleden. De heer A. S. Felton, leider van het gezelschap en directeur van de fa briek, waarvan deze band het be- drijfskorps is, dankte jhr. Schorer voor de gastvrije ontvangst en merk te op, dat Middelburg één der mooiste steden van Nederland is. Verder sprak nog de heer J. J. La- roes, voorzitter-directeur van „Excel sior", de muziekvereniging, die dit concert ter gelegenheid van haar zil veren jubileum organiseerde. Hij dankte het gemeentebestuur voor zijn medewerking inzake de ontvangst en sprak aan het adres van de Engelsen woorden van erkentelijkheid voor hun komst. (Slot van pagina 1) wateringsleiding wordt gegraven. De hieruit vrij komende kleigrond zal benut worden voor bekleding van liet dijklichaam. Vol goede moed De heer Van 't Westeinde, die van de Belgische eigenaren machtiging kreeg om tot herstel van de polder over te gaan, is vol goede moed. Van de zijde van het Prov. bestuur heeft het hem ook niet aan medewerking ontbroken. Natuurlijk zal een en ander een be hoorlijk kapitaal vergen, maar zoals het er nu uitziet, zal deze 75 ha grond waarvan meer dan 60 ha zaaibaar zal zijn, aanmerkelijk minder pacht kos ten dan voor gronden van het Rijk meestal het geval is. In Augustus hoopt de heer Van 't Westeinde met de inzaai van het lcool- d te kunnen beginnen. Bgna 100 jaar na de eerste bedijking zal dan deze Calandpolder opnieuw aan de zee zijn ontrukt. En terwijl we langs het bruggetje de vaste wal van Zuid Be veland weer opzoeken, wijst de heer Van 't Westeinde nog eens naar de schorren links en rechts: Wanneer de dijk doorgetrokken mocht worden tot aan de Schengepolder, zoals hg in zijn concessieaanvrage heeft voorge steld, zouden er niet 75 doch 193 ha rÖPe grond voor de landbouw gewon nen zijn! Het wachten is echter nog steeds op de beslissing van het Rijk, dat met 33 ha schorren hierbij be trokken is en uiteraard ook over de concessie-aanvrage moet besluiten. Weekmarkt op Woensdag In verband met de uitgebreide be vrijdingsfeesten in Zierikzee is de wekelijkse Donderdag-markt ver plaatst van 5 Mei op Woensdag 4 Mei. Herdenkingsdienst Ter gelegenheid van de nationale herdenking op Donderdag 5 Mei a.s. zal door de Protestantse kerken in Middelburg, zoals bekend om half ne gen, in de Nieuwe Kerk een herden kingsdienst worden gehouden. In deze dienst zullen voorgaan ds. J. H. de Boer, Geref. predikant, ds. F. Don, Hervormd predikant en ds. H. Johannes, Evangelisch Luthers predikant. Advertentie. J BIJZONDER MODEL Staalconstructie voor E 55 nadert thans voltooiing In de Stadsschuur te tyliddelburg nadert thans een moderne staalcon structie haar voltooiing, (fie binnenkort te zien zal zyn in het Zeeuwse pa viljoen van de „E 55" te Rotterdam. Vooral des avonds zal deze construc tie de bewondering oogsten van de bezoekers, want dan is zij verlicht door een omhooggerichte schijnwerper. Het betreft hier een bijzonder model van het Middelburgs raadhuis, een miniatuur, dat om meer dan één reden bij zonder is. Dit model, dat nu bijna is voltooid, werd ontworpen door ir. N. Liming Prak uit Vlissingen en vervaardigd door (Ie firma Labruyère uit Middelburg, die er bijna anderhalve maand aan bezig is geweest. De ontwerper heeft getracht in dit model de gedachtengang weer te ge ven, die de bouwmeester van het raadhuis moet hebben gehad, toen hg de plannen er voor op papier zette. Bovendien wilde ir. Luning Prak het stadhuis als symbool van de geest plaatsen tegenover het dagelykse le ven op het Zeeuwse land. Hij is daar in zeer wel geslaagd: als een modern transparant bouwwerk ryst het mo del uit de grond op, groeiend uit een enkelvoudige pgpconstructie naar bo ven langzamerhand groeiend tot eer gecompliceerder werk om tenslotte te eindigen in een weergave van de stad huistoren. Nu nog zgn de buizen electrici- teitsbuizen ruw gemenied, maar wanneer het geheel in Rotterdam is opgesteld, zijn zij witgelakt en in het bijzonder wanneer de verlichting aan is, zullen zij. een indruk geven van de subtiele gedachte, die ten grondslag ligt aan de schepping van het Middel burgs stadhuis. Aan de zijkanten en de achter- U A 7 T - (COD N.IAB I I E I K T E -Z tyCNICIClfi .nuf oon hi tegenwoordigheid van het voltallig college van B. en W. en de aannemers de gebr.'s Krieckaert uit Hengstdijk heeft burgemeester R. A. J. den Boer van Sas van Gent Dinsdagmiddag een gedenksteen geplaatst in de voorgevel van de in aanbouw zijnde openbare kleuterschool. BH deze plechtigheid was o.m. aanwezig de heer C. Roe- lands, directeur van Centraal Bouw en Woningtoezicht en Gemeentewer ken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Wanneer in de loop van dit jaar de bouw voltooid zal zijn, zal in een har de noodzaak zijn voorzien, aangezien de kleuters momenteel in een oud he renhuis zijn ondergebracht. Tegelij kertijd en in één complex zullen naast de kleuterschool, een badhuis, een garage voor de gemeentelijke rei nigingsdienst en een nieuwe brand weergarage worden gebouwd. Fotoburgemeester R. A. J. den Boer plaatst de gedenkplaat. kant blijft de staalconstructie open, doch aan de voorzijde wordt zij voorzien van een triplex aangebrach te geïdealiseerde bouwtekening van het stadhuis. Twee stalen planten zijn gebogen als de bladeren van een ont luikende bloem, waarmede eveneenB getracht is de idee van de bouwmees ter uit te beelden. De basis van de bladeren is breed. Zij lopen naar bo ven spits toe: het symbool van de hechte fundering en de hoogoprijzen- de, gothische bouw. In Rotterdam dan zal dit werk uit de zwarte aarde oprezen als uit de ruwe materie, op een basis van onge veer anderhalve meter in het vierkant tot op een hoogte van circa vier me ter. Het bovendeel van de construc tie is afneembaar en het is juist dit deel, dat ig. de juiste verhoudingen is gemaakt. Gelijk men op de Markt te Middelburg hoog opziet tegen het in drukwekkende oouwwerk, zal men dit ook op de tentoonstelling „E 55" doen. Merriekeuringen in Zeeland. De afdeling Zeeland van de Ko ninklijke Vereniging „Het Nederland- sche Trekpaard" heeft haar program ma vastgesteld voor de merriekeurin- gen in 1955 voor opname in het Keur- stamboek. Het programma luidt als volgt: Maandag 9 Mei: Goes, 10 uur, 's-Heerenhoek, 13 uur, Kortgene, 15.15 uur, Krabbendijke, 17.15 uur, Kruiningen, 17.45 uur; Dinsdag 10 Mei: St. Maartensdijk, 9 uur, Tholen, 10 uur, St. Philipsland, 11,15 uur, Zierikzee, 13.30 uur, Eikerzee 15.15 uur; Woensdag 11 Mei: Middelburg, 8.30 uur, Groede, 13.30 uur, Aarden burg, 14.30 uur; Donderdag 12 Mei: Oostburg, 8.30 uur, IJzendijke, 10.15 uur, Terneuzen, 13 uur, Axel, 15 uur; Vrijdag 13 Mei: Zaamslag, 8.30 uur, Hulst, 10.15 uur, Kloosterzande, 14 uur. Advertentie VANDAAG: Middelburg Kunstzaal Van Benthem en Jutting: expositie Franse gothische kerkelijke bouwkunst, 918 uur; Mo lenwater: „Miniatuur Walcheren".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2