Schouwen-Duiveland werd in Mei bevrijd Vijf jaar terreur op Zeelands Noordelijkste eiland Viermaal in de geschiedenis had Schouwen een bevrijdingsdag! Politie landde 's middags om half vijf Tien verzetsstrijders in Renesse omgebracht In het persoonlijk archief van de korpschef van de gemeente-polifie ïn Zierikzee, de heer Chr. C. van Ast, bevindt zich een waardevol bun deltje van drie en twintig dichtbeschreven velletjes papier, die de lotge vallen vertellen van de stad en bevolking van Zierikzee vanaf 17 Mei 1940 de dag waarop de Duitse troepen ongevraagd Zierikzee kwa men „beschermen" en 7 Mei 1945, op welke dag de overgave van de Duitse commando-groep aan de Engelse strijdkrachten het einde van de vijfjarige terreur betekende. Het viel niet mee onder de ogen van Grüne en S.D. zorgvuldig aantekening te houden van wat er gebeurde en bij menig ongewenst bezoek, schoof de heer Van Ast het geschrift onder de vloermat Wie nu, na tien jaar, dit alles nog eens naleest wordt weer herinnerd oan een tijd, waarop slechts enkele woorden het hoofdthema van de gesprekken vormden: gearresteerd op last van de S.Din gijzeling genomenbeschieting van de bootgearresteerd door de luite nant van de marechausseeopgepakt wegens onderduiken granaatvuur in de binnenstad Elk woord dat nu als historie klinkt, was toen harde werkelijkheid. Wie herinnert zich in Zierikzee niet die Meidagen van 1942, toen vele vooraan staanden in gijzeling werden weggevoerd: de burgemeester van Haamste de, notaris van den Ende, Jhr. Verspyck, wylen de heer Gerritsen. Wie denkt niet meer aan de elfde Mei 1943negen jonge mensen gevangen ge nomen voor het simpele feit, dat ze met elkaar stonden te praten. Is er dan nog een angstiger datum voor de stad geweest dan .drie September 1943, op welke dag de „Prins Hendrik" door zeven vliegtuigen aangevallen, in de golven verdween en negentien Nederlanders het leven lieten Zo vertelt ons elke bladzij van dit dagboek van het grote leed, dat Schouwen-Duiveland in de bezet tingstijd doorleefde. Soms staat men verwonderd dat dit allemaal mogelijk is geweest. Op 16 Juli 1940 wendde zich een Duitse luitenant tot de bur gemeester van Zierikzee met de me dedeling, dat het Zieriltzeese publiek de verkeersregels zo slecht in acht nam. Mocht dit al waar geweest zyn, iemand die zelf geen enkele regel kende dan moorden en plunderen, was toch wel de laatste om hierop een aanmerking te makenOp 3 Juli 1940 werd de eerste arrestant van de S.D. op het eiland gemeld, een cijfer dat weldra enkele honderden zou bedragen. Herinnert U zich de plak katen van de „General der Flieger" nog? Eind 1941 gaan enkele Zierik- zeeënaars de cel in voor het wegve gen van de letter F, wat dichter bij de werkelijkheid kwam. Op 30 Sep tember reed een landbouwer per on geluk een Duitse kabel kapot. Resul taat: burgers op wachtdienst. Ook gingen enkele bewoners van Zierik zee de cel in voor het roepen van „bal gehakt", toen de grote leider Mussert het filmjournaal opluisterde. Het sprookje dat de Duitse soldaat in het begin van de oorlog correct was, werd voldoende weerlegd dooi de vele mishandelingen waaraan op straat wandelende burgers in 1942 al van Duitse zijde blootstonden. Op 3 Juni 1943 volgde de beschieting van de „Zuiderzee", waarbij een groot aantal personen zwaar gewond werd. Op 16 Maart 1944 stapte een door de moffen tot luitenant der marechaus see bevorderd agentje, het politiebu reau van Zierikzee binnen en nam 't commando over. Weldra bleek dat hij zich schromelijk vergist had. NIEUW ELEMENT. Juli 1944 deed een nieuw element zijn entrée op Duiveland n.l. de Feld- gendarmerie, die ook op eigen gele genheid rechts en links begon te ar resteren. In October 1944 geraakte Schouwen-Duiveland los van het be vrijde deel van Zeeland en terwijl slechts enkele kilometers verder over het water de vlaggen op de kerkto rens wapperden, viel de nacht over het meest noordelijke eiland van Zee land. De winter 19441945 zag bin nen de muren van het oude stadje, dat zovele vreemde overheersingen in haar eeuwenoude geschiedenis weerstond, slechts rovende buitenlan ders en een geslagen bevolking. Op 7 December werd het gehele goede politiecorps met de marechaus see erbij, ingerekend. Wachtmeester M. K. van der Beek zou zijn streven voor het recht met de dood bekopen en zijn collega's werd eenzelfde lot voor ogen gesteld. Eind December De dijk is genaderdSchouwen-Duive land bereikt. verdwijnt het gehele corps behal ve de N.S.B.-luitenant naar Duits land of werd bij het graven van ver dedigingswerken ingezet. De jaar wisseling bracht de inbeslagname van leren jassen, alle beschikbare fietsen en verrekijkers. Dan begon de beschieting van de stad, die bijna da gelijks tot het einde van de oorlog duurde. VERWOESTING. Het ene huis na het andere ging in vlammen op of werd verwoest. Op 18 Januari liet het Herrenvolk zjjn macht nog zien in de arrestatie van een huismoeder met kleine kinderen. In het zicht van de bevrijding op 24 Maart vielen bij een beschieting van de Minnebroerstraat nog verscheide ne doden. Op 3 Mei zag elke Duitser, die nog over wat verstand beschikte, dat de oorlog niet volgens de som- nambulistische strategie van de FUh- rer gewonnen kon worden en dat aan het tijdvak van het nationaal-socia- lisme, dit geweldige complex van teu- toonse onzin een eind zou komen. Op 5 Mei 1945 gingen op de bescho ten huizen en kapotte gebouwen van Zierikzee de vlaggen weer in top: Ook aan dit tijdvak van terreur is een einde gekomen; Ds. Kleiman en Ds. Meester gingen in de interkerke lijke dankdienst voor. Alles wat maar op enige wijze aan de bezetting her innerde werd kapotgeslagen. De men sen „zonder wie Nederland geen toe komst meer had" werden op correcte wijze tegen de volkswoede beschermd en geïnterneerd. Op 11 Mei schreef de heer van Ast zijn laatste aantekening, na gevoel vol zyn collega v. d. Beek te hebben herdacht, met de mededeling dat Zierikzee uitbundig feestvierde. Aan vijf jaar knechtschap was een einde gekomen. Duizenden Duitsers waren op het eiland samengetrokken Zeven Mei negentienhonderd vijf en veertig. Een klein Engels landings vaartuig, bemand met politie en marechaussee, verliet de haven van Co- lijnsplaat om te trachten het zojuist door 150 man Engelse genie bevrijde Schouwen-Duiveland het enige Zeeuwse eiland dat na de September-op- mars bezet gebied bleef te bereiken. De dag tevoren mislukte door sterke wind een poging op het eiland voet aan wal te zetten, maar de her nieuwde tocht van 7 Mei werd door het mooie weer begunstigd. Twee kilo meter buiten Zierikzee ging het bootje voor anker; hierna werd langzaam het terrein verkend en de tocht, met als einddoel Zierikzee, voortgezet. Aan boord bevonden zich ook de burgemeesters van Burgh, Haamstede, Zierikzee en Ouwerkerk, die er vanzelfsprekend naar hunkerden zich weer aan het hoofd van hun gemeenten te stellen en het opbouwwerk aan te vangen. Half vijf 's middags bereikte men het eiland. Voor het eerst na een lange winter zag de bevolking van het geterroriseerde eiland weer Nederlandse uniformen. Toch eiste de oorlog nog een slachtoffer: een moe dige verpleegster uit Noordgouwe, die de overtocht meemaakte, stapte op een landmijn en overleed na enkele minuten. De heer M. Haverhoek uit Zierik zee, de toenmalige afdelingscomman dant van de rijkspolitie, en leider van deze „expeditie" herinnert zich thans nog precies wat er zich op die gedenkwaardige dag rond Zierikzee afspeelde. „Op de zeedijk", zo ver telde ons de heer Haverhoek, „moes ten we nog een uur wachten: een groep van honderd Duitse militairen bevond zich nog. op de verplichte terugtocht van Zierikzee naar Brou wersnaven. Eindelijk was het zeven uur en kon de zwaargehavende stad betreden worden." Voor de oorlog telde Schouwen- Duiveland 25.000 inwoners. Slechts een vijfde deel bevond zich tijdens de bevrijding op het eiland. De ove rigen waren verjaagd, gedeporteerd, of in het Noorden ondergedoken. Over de situatie in Zierikzee zelf wist de heer Haverhoek nog ver schillende bijzonderheden: de Sint- Lievensmonstertoren had weliswaar enkele voltreffers gehad, maar stak nog waardig boven het stadsbeeld uit. De straten waren met hoog- groeiend gras bedekt en boden een verlaten indruk. Byna geen huis had zonder beschadiging het granaatvuur vanuit Zuid- en Noord-Beveland door staan. Alleen in het oude stadhuis waar de moffen aanvankelijk een lading springstoffen hadden bracht was weinig kapot. Van alle gemeenten op het eiland was Brui- nisse door bombardementen het zwaarst getroffen. Ook Oosterland en Nieuwerkerk waren voor een deel Deze zeldzame foto werd gemaakt aan boord van liet Engelse landings vaartuig, dat op 7 Mei 191/5 een groep marechaussee- en politiemensen by Schouwen-Duiveland aan land bracht. Aan boord bevonden zich ook enkele burgemeesters. vernield. In Nieuwerkerk waren door 't vandalisme van de bezetters en de roof door de Duitse soldaten, de eigendommen van de inwoners ver nietigd. In September 1944 waren duizen den soldaten op het eiland samen getrokken. Deskundigen menen thans dat dit geschiedde in het kader van het z.g. Von Rundstedt-offensïef, waarbij vanuit Zierikzee de aanval op Antwerpen beginnen moest. Tqen deze actie niet doorging en de sol daten er overtuigd van raakten, dat de oorlog toch niet de beloofde „Endsieg" bracht, bleef hen niets anders over dan te plagen, de res tanten van het vee te vorderen van de enkele nog gebleven landbouwers, en alle beschikbare levensmiddelen te stelen. Vanzelfsprekend verarm de de bevolking snel en hoewel er niet, zoals boven de rivieren honger geleden is, had de bevryding niet veel later moeten komen. De „spertijd" verviel en het nor male verkeer met Tholen en Sint Philipsland kwam weer op gang. De telefoon kon langzamerhand weer gebruikt worden; gas en electrici- teit gaven de inwoners weer de ge waarwording tot een ordelijke maat schappij terug te keren. IN DECEMBER 1944 Eenvoudig monument ter herinnering Op de tiende December van het jaar 1944 verrichtte ds H. G. Voorneveld, de toenmalige Gereformeerde predikant van Haamstede, de meest droeve plicht uit zijn gehele ambtsperiode. Op die rampzalige dag bracht hij van een tiental ter dood veroordeelde verzetslieden, die hij juist de laatste gees telijke bijstand had verleend, de afscheidsgroet aan de familieleden. Korte briefjes waren het met een diep ontroerende tekst. Veel woorden hadden de tien helden niet nodig; zij namen afscheid van hun familie, voorgoed, in sobere woorden, die getuigden van diep geloof In God en in de goede zaak, waarvoor zij het leven moesten laten; een enkel waardevol woord van troost aan hen, die hun dierbaar waren. De namen van deze helden worden bewaard op het eenvoudige verzets- monument te Renesse: de Schouwse maagd, die de zoon van het volk, die in grote nood verkeert, vast omklemd houdt. Het staat op een mooie plaats: de zeewind ruist er door krom ge trokken bomen, maar het monument staat beschut tussen oude walletjes. Maar sterker dan dit monument is de herinnering van de bevolking zelf! De tiende December 1944 leeft in de har ten van de eilandbewoners voort als de dag van de tragische dood van tien harer beste zonen, een herinnering te vens aan wat Duitse misdadigers nog aan het einde van een verloren oor log uitrichtten. Begin November 1944 was Sint- Philipsland bevrijd, evenals Tho len en Noord-Beveland. Schouwen- Duiveland bleef in Duitse hand. Tot 4 Januari 1945 werd vanuit Zie- 1304-1576-1813-1945 Grepen uit een bewogen historie Bevrijd! Meermalen weerklonk dii woord over stad en eiland. Menig maal was de nood zo hoog gestegen, dat de enige hoop op behoud uitgesproken werd in het simpele woord: bevrijding: Viermaal in haar geschiedenis heeft Schouwen-Duiveland een bevrijdingsdag gekend. hadden. Vele steden wierpen de Spaanse overheersing af, waaronder Zierikzee. In de nacht van 28 op 29 September 1575, Sint Michielsavond, waadde een Spaans leger door het Zijpe en overliep Schouwen-Duive land. Zierikzee en Bommenede wer den belegerd. De laatste stad verde digde zich fel onder de energieke leiding van Nivelle, bijgenaamd Bras de fer (de ijzeren arm). Op 25 Oc tober bezweek deze burcht en Ni velle liet het leven. Zierikzee kreeg het zwaar te verduren. Serooskerke werd gepluodeiü en Ellemeet gedeel telijk verbrand. De haven van Brou wershaven was door Mondragon ver sperd, terwijl Duiveland door solda ten, verstoken van soldy, werd ge brandschat. Zierikzee gal het op en hees op 20 Juni 1576 de witte vlag. De rust was daarmede nog niet teruggekeerd. Nieuwerkerk werd verbrand en de nood op het eiland steeg hoog. Tot de zevende November aanbrak en op de Sint Lievens Monstertoren de Oranje-vaan wapperde. Schouwen- Duiveland weer vrij! De uitgeteerde bevolking van toen kon geen feest vieren, maar in 1776, 1876 en 1922 werd dit gemis door het nageslacht ruim ingehaald. In 1304 bracht een maandenlang beleg rond Zierikzee de bewoners in de uiterste nood. Stropersbenden plunderden het gehele eiland. Niet alleen het eiland, maar de gehele toenmalige graafschap Holland en Zeeland was in handen van de Vla mingen. Hoe kommervol het ook binnen de muren was, het „kraai ennest aan de Schelde" hield stand. Vanuit Schouwen kwam de redding. Witte van Haamstede, terecht „de gesel der Vlamingen" genoemd, plantte in Zandvoorts duinen de Hollandse banier en versloeg de Vlamingen, die ijlings over het Man pad de vlucht namen. Jonker Wil lem en admiraal Grimaldi uit Genua bevrijdden op 10 Augustus Zierikzee. Een enthousiast bevrijdingsfeest olgdc. waarbij met wijds vertoon .cle helden tot ridder geslagen wer den, en de bevolking vele privilegies verkreeg. Deze feesten werden in 1865 herhaald, toen de Leidse stu denten dit bevrijdingsgebeuren als onderwerp van hun historische op tocht kozen. GEBRANDSCHAT IN 1575. De inname van Den Briel had in ons land een totale ommekeer te weeg gebracht. De straffen, gevolgd op de beeldenstorm, vermochten de meningen niet te wijzigen. De ont brande vrijheidskrijg, vermengd met godsdienstige gevoelens, won aan heftigheid nadat de watergeuzen de Zeeuwse stromen in bezit genomen Aan het eind van de achttiende eeuw heeft de Franse revolutie Eu ropa in haar greep. De Bataafse republiek, door Frankrijk erkend tegen betaling van 1.000.000 gulden, ontving hiervoor veel goeds uit Frankrijk, maar verarmde. Schou wen-Duiveland, Tholen en Sint Phi lipsland vormden hët Hl arrondisse ment, als onderdeel van het depar tement van monden van de Schelde. Allerlei beperkende bepalingen be zorgden de handel achteruitgang. De Zierikzeese koopvaardijvloot slonk in 1810 tot 10 schepen. Huizen in de Poort, de Venkel en Molenstraat wer den verkocht voor 1,50 tot 5, per stuk. De meeste rijke families verlieten het eiland. Slechts weini gen bleven hun stad trouw, zoals mr. W. A. de Jonge en W. M. de Brauw, die later verbindingsmannen met het driemanschap in Den Haag bleken te znn. Van Oosterland sloot zich hier bij de ontvanger E. E. Schutter aan en C, van der Stolpe uit Bruinlsse. Ook op Nieuwerkerk en Ouwerkerk kon deze commissie rekenen. Napole on ondervond weliswaar veel tegen slag, maar de Franse troepen ble ven. De jonge mannen namen dienst in het leger en de paarden werden gevorderd. Alleen de Schouwse smokkelaars vierden hoogty. Op 9 December 1813 verlieten de Franse troepen Zierikzee. Over al begon men te feesten, ondanks bet feit dat men tevoren de wel daden van de Franse revolutie bejubeld had. Ook in Zierikzee ging men dit feit vieren. In een der zalen van het stadhuis werd een kist geplaatst, waarin leder zyn bydragen storten kon voor ondersteuning van de oorlog. Be halve goud en juwelen bracht deze collecte Zierikzee f 3546,66 op; voor die tyd reeds een aan zienlijke som. In 1913 werd in rikzee een geheime telefonische verbinding met de geallieerden over de bedrijfstelefoon van de P. Z.E.M. onderhouden. Begin De cember werd via die verbinding het plan gemaakt met de gealli eerden, een aantal illegalen van het gehele eiland naar de overkant te doen komen om zo bij verdere operaties behulpzaam te kunnen zijn. Tegelijkertijd zouden dan twee Engel- sen en een Nederlander, bemanning van een neergekomen zweefvliegtuig, en een Armeens onderofficier mee gaan. Woensdag 6 December zou de dag zijn. Een groepje illegalen bevond zich dan ook op de avond van deze dag aan de Zeedyk, waar door seinen contact gezocht werd. Tot half tien zaten zij echter daar, zonder contact te krijgen. De volgende dag werd nog maals een poging gedaan. Daar de boot van de geallieerden teveel naar het Westen afdreef, waren de ver- zetslui terfslotte naar Zierikzee terug gekeerd. Door niet bekende oorzaak zijn de Duitsers in kennis gesteld van deze operatie,. vermoedelijk door het opmerken van de Britse patrouille aan de dijk. Een hevig vuurgevecht ontwikkelde zich tussen de Duitse soldaten en de Nederlandse verzet strijders. Elf van de zeventien vielen in Duitse hand, zes zagen nog een mogelijkheid te vluchten. Op 10 December komt dan een be kendmaking van de Inselkomman- dant, waarin zonder enige veront schuldiging de moord door de strop op 10 mensen wordt aangegeven. Hun namen waren, zoals hun persoon: ver weven om Schouwen-Duiveland. J. P. Jonker en L. M. Jonker uit Haamste de, W. M. Boot, J. Gudkerk, A. M. Padmos uit Renesse, M. P. M. v. d. Klooster en J. A. Verhoef uit Brou wershaven, I. v. d. Bijl uit Zonnemai- re en M. K. van der Beek uit Zierik zee, werden omgebracht in de oprij laan van het slot Moermond. Zonder enige klacht zijn ze heengegaan, we tende dat hun dood de overwinning van het recht niet kon tegenhouden. Zierikzee het vertrek van de Franse troepen gevierd, waarbij veel bewoners van de buitenge meenten naar de stad kwamen. 1940—1945. Slechts de jaartallen 1940 en 1945 roepen bij ons vreselijke herinnerin gen op. Het getuid van spykerlaar- zen en moffenpas weerklonken in onze straten. Onze bezittingen wer den naar Duitsland gesleept en onze besten vermoord. Voedsel werd ons ontstolen en onze mannen wegge sleept. De bevolking kreeg ellende, hongeroedeem en dood als bydrage te leveren voor Hitiers massamoord. Schouwen-Duiveland zag haar inwo ners vertrekken. Tot in de diepste duisternis de 5e Mei aanbrak en voor de vierde maal het bevrijdings feest een aanvang nam. De tyrannie werd verdragen, maar ook versla gen. Moge nimmermeer in de ge schiedenis een bevrijdingsdatum aan deze zwarte lijst worden toegevoegd!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 15