HERVERKAVELING IN VOLLE GANG In de Polder Waarde ontstaat een nieuw, modern landbouwgebied Boeren in Waarde hebben eigen visie op herverkaveling Definitieve toedeling van kavels vermoedelijk nog deze herfst Ook in het dorp Waarde veranderde erg veel Geestelijke aspecten kan men rustig; bezien DINSDAG 3 MEI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HET BEELD VAN DE POLDER WAARDE heeft in het afgelopen winter-halfjaar een grote wijziging ondergaan. Draglines groeven er kilometers nieuwe waterleidingen, nieuwe wegen werden aangelegd en over de landerijen hebben de smalspoortreintjes dui zenden kubieke meters grond voor de egalisatie van de ene naar de andere zijde vervoerd. En nog ronken er vijftien draglines in de polder en rijden de vracht- Straks vele grote verbeteringen In Waarde is men aan een grote „schoonmaak" bezig. De herverkave- ling grijpt diep in het leven van de polderbewoners in. Ieder reageert er op zijn eigen manier op. „We hebben er al heel wat stof van gehad", zegt een huisvrouw in het dorp. De grondgebruikers, die tijdelijk met de onge makken zitten, schikken zich voorbeeldig in deze situatie. Zij beseffen het ook, dat het nieuwe wegennet straks een grote verbetering zal zijn. Om nog maar niet te spreken van de waterbeheersing, als het nieuwe moderne gemaal gereed zal zyn. Trouwens, met het hulpgemaal dat thans in werking is, heeft men de zaak reeds volkomen in de hand, ver telde ons de dijkgraaf, de heer M. van Fraassen, die tevens lid is van de plaatselijke agrarische sub-commis sie van de Herverkaveling. Hij ver heelde niet, dat men zich in de polder ook wel eens zorgen maaktZor gen over de saneringsmogelijkheden. „Om goed te zijn, zou er 70 ha méér voor sanering beschikbaar moeten zijn. En dat kan, wanneer nog een aantal boeren uit Waarde een be drijf in de N.O.P. of de Braakman krijgen. Er zyn nog 14 gegadigden, die him grond in de polder Waarde hiertoe willen inleveren". De sanering ligt de heer Van Fraassen zwaar. „Waarde is groot geworden door de klein-grondgebrui- kers". Er zijn wel zeventig mensen met een bedrijfje kleiner dan 5 ha, de minimumgrens welke bij de herver kaveling is gesteld. Wanneer nu niet voldoende grond beschikbaar zou zijn, om de bedrijven van al deze klein- landbouwers tot 5 ha te vergroten, zou dit voor velen van hen eente leurstelling zijn. Alle ongemakken van de herverkaveling zouden voor deze mensen dan ten dele ook voor niets zijn geweest. Daarom wacht men in Waarde thans met grote be langstelling de beslissing over de sol licitanten voor een bedrijf elders af. GOEDE VORDERINGEN. Maar voor de rest is de heer Van Fraassen eigenlijk niet anders dan voldaan over het verloop tot dusver. Door de slechte weersomstandigheden is er in de afgelopen winter bij de complexwerken en de aanleg en ver nieuwing van wegen wel veel stagna tie geweest, doch niettemin verlopen de werkzaamheden naar wens. De nieuwe waterlopen zijn gereed, wijl de wegen ook voor een belang rijk deel klaar zijn. Dezer dagen wordt een nieuwe weg van de Bree- weg naar de Vroonweg aanbesteed. In de plaats van de Stoofweg, wel ke gedeeltelijk komt te vervallen, zal er een nieuwe weg van de zeedijk via de woning van G. Schrier naar de Stoofweg komen. Het aanbrengen van de slijtlaag op alle 20 km nieu we of verbeterde wegen, zal afzon derlijk aanbesteed worden. Met uitzondering van de egalisatie in de Vliet, zullen de complexwerken in de zomermaanden blijven rusten, zodat de boeren de grond kunnen be werken. Na de oogst zal men met de egalisatiewerken verder gaan. De aanleg van drainages en wegen zal deze zomer wèl voortgang vinden. De grond van hen, die reeds naar de N.O.-polder vertrokken, werd voor dit jaar tydelijk in gebruik gegeven aan hen, die grond moesten afstaan voor nieuwe wegen en waterlopen. DEZE HERFST TOEDELING Reeds in de aanstaande herfst hoopt men tot de definitieve toedeling van de nieuwe kavels te kunnen over gaan. Waarschijnlijk zullen in Juni a.s. de zgn. wenszittïngen worden ge houden, waar de belanghebbenden hun verlangens voor de nieuwe toe deling kenbaar kunnen maken. Voor verschillende boeren zal het dus zo zyn. dat zij deze zomer voor het laatst hun eigen perceel zullen bewerken, om volgend jaar naar een ander perceel te verhuizen. Toch zal het zaak zijn, dat men zyn grond nog zo goed mogelijk blijft onderhou- Kort gesprek met Burgemeester Opmerkelijke consequentie van verkaveling De sinds kort nieuwbenoemde bur- Eemeester van Waarde, de heer A. olcker, heeft zich snel en grondig ingeleefd in de problemen van zijn gemeente. De aspecten van de her verkaveling kent hij volkomen, de consequenties beseft hij. „Dat zijn soms merkwaardige con sequenties", zo merkt de heer Lok ker op. Waarna hij uiteenzet hoe de herverkaveling voor het dorp Waar de te zyner tijd eenrioolzuive ringsinstallatie onontbeerlijk zal ma ken! •BURGEMEESTER A. LOKKER. Het afvalwater wordt namelyk ge loosd door de polders, via een door stromingssysteem. Na de herverka veling zal' dit niet meer mogelijk zyn, zodat een zuiveringsinstallatie dan noodzakelijk zal worden. De burgemeester wijst er vervol gens op, dat vrijwel zyn gehele ge meente betrokken is bij land- en tuinbouw. „Naar verhouding kent Waarde een te groot percentage kleinbedrijven, hetgeen niet weg neemt, dat de mensen er een redelijk bestaan in vinden. Het ideaal van de herverkaveling is echter, bedrijven met een minimum-oppervlakte van 5 ha en dat zal ongetwijfeld een verbe tering betekenen", zo luidt ook zijn mening. De levendige interesse waarmede burgemeester Lokker spreekt over hetgeen er leeft in zijn gemeente, waarmede hij tal van facetten in het gemeentelijk leven vlot en vaardig tijdens dit gesprek behandelt getuigt van warme belangstelling en ambitie voor het ambt, dat hij kort geleden aanvaardde. Van zijn genegenheid ook voor Waarde, eenzelfde genegenheid wel licht, die zoals hij vertelt bij de inwoners van Waarde voor hun grond bestaat. „Voor vertrek naar Noord- Oostpolder of Braakman was hier na de ramp weinig of geen interesse. De mensen zijn aan hun grond gehecht", zo merkte hij op en in zijn stem klinkt gepaste trots door. De trots van een burgemeester, wiens gemeentenaren ook trouw aan de gemeente zijn! ANDERE ZAKEN Vanzelfsprekend brengt de heer Lokker tijdens dit korte onderhoud ook enkele andere zaken, Waarde betreffende, „ter tafel". „Er veran derde sinds de ramp al veel in Waar de: sloten werden gedicht, nieuwe gegraven, er kwam een nieuw ge maal, een nieuw Groene-Kruis-ge- bouw met badhuis, nieuwe trottoirs, bomen verdwenen, de beplanting rond de muziektent werd ter hand genomen, de begraafplaats kreeg een nieuwe omrastering en dank zij de herverkaveling kwamen er mooie uitvalswegen naar de polders". Zodat tot besluit dan toch weer de herverkaveling aan de orde kwam! Kan het anders in deze gemeente, waar hij wijze van spreken nog slechts de kerk in het midden bleef auto's af en aan. Duizenden en nog eens duizenden draineerbuizen van verschillend formaat liggen er me ters hoog opgeslagen om straks in de bodem te ver dwijnen, om mede de in de zestiende eeuw bedijkte polder, waar de wegen en sloten grillig tussen de lan derijen slingerden, tot een nieuw, modern landbouw gebied te helpen maken. den. Bij de toewijzing van de nieuwe kavels zal hierop zeker worden ge let. Na de oogstperiode zullen deze winter nog een aantal egalisatiewer ken, de aanleg van kavelsloten en di verse insteekwegjes resteren. De bouw van het nieuwe gemaal is in volle gang. Gehoopt wordt dat dit werk eveneens in de herfst gereed zal zyn. Waarschijnlyk zal dus in 1956 de herverkaveling in de polder Waarde een feit zijn. Achthonderd vijftig ha cultuurgrond zal in zo goed mogelij ke staat zijn gebracht. Drie en een half millioen gulden aan arbeid en materialen zal dan in deze bodem zijn geïnvesteerd. De vraag rijst echter nog of de ten koste van grote som men gelds aangebrachte verbeterin gen, over enkele tientallen jaren weer M. VAN FRAASSEN SANERING niet verloren zullen zijn, doordat de kavels door vererving e.d. opnieuw zullen zijn versnipperd. Ook onze zegsman was van mening, dat dit al leen zal kunnen worden voorkomen door een wettelijke regeling. Het blijft echter vooralsnog een moeilyk pro bleem! DE TOREN VAN DE EEUWENOUDE KERK in Waarde leunt wat scheef tegen het kerkgebouw, als een rustzoekende grijsaard, die na vele, vele jaren in deze woelige wereld te hebben doorgebracht, tenslotte het stellen van daden aan anderen kim overlaten Uit de galmgaten maakt zich op deze stille voor jaarsmiddag langzaam het bronzen geluid van de klokken los. Traag, wat vermoeid weerklinken twee slagen over het dorp. Twee uur. De rust in dit vriendelijke, een kleine elfhonderd zie len tellende Zuid-Bevelandse dorp, schijnt volkomen. Als de dokter in zijn auto passeert, is dit voor drie bejaarde inwoners, die zich op een bankje koesteren in het nog wat schaarse zonlicht, een dankbare onderbrekingze draaien zich om en kijken belang stellend waar dokterzijn moet Uitsluitend rust Nee, in Waarde is het de schijn, die bedriegt Want juist Waarde, dit ogenschijnlijk zo rustige Be- velandse dorp, juist Waarde is het brandpunt van herverkavelings-activiteiten In en om Wagrde, in de vyijde polders, gonst het van een bedrijvigheid, waar men elders op deze pagina over kan lezen. Waarde doorleeft intensief de gevolgen en resultaten van de herverkavelingzoals men die ook elders in Zeeland heeft leren kennen en nog leert kennen. Rond die eeuwenoude, uit 1375 daterende Mariakerk met de wat scheef hangende toren, woelt en bruist het van nieuw leven In Waarde staat de uit de veertiende eeuw daterende kerk precies in het midden van het dorp; een rustpunt te midden van de grote bedrijvigheid, welke in deze gemeente momenteel tengevolge van de herverkavelings- werken heerst. (Foto: P.Z.C.) „Hei zal zo n vaart niet lopen" Het is stil en rustig in de studeerkamer van ds. G. den Boer, de Ned. Herv. predikant in Waarde. Een kamer om afstand te nemen van de din- fen in het dagelijks leven en ze te bezien vanuit een ander aspect. Want e materiële problemen van de herverkaveling hebben hun weerslag in het geestelijk leven, evenzeer als elke andere ingrijpende verandering in het bestaan van de mens. Ds. Den Boer vindt daarom de vraag over die geestelijke kant van de herverkavelinj Maar, zo vraagt al de tyd om dit të beoordelen? Ligt het niet veeleer zo, dat een oordeel thans te voorbarig zou zijn omdat de materiële gevolg- n zich nog niet vol doende aftekenen? Natuurlijk: herverdeling van het land het bezit, waaraan de boer in het byzonder hangt kan verdeeld heid scheppen. Families kunnen een wrok jegens elkaar opvatten, die voor generaties blijf, hangen en no deloos de verhoudingen verscherpt tot een stille vijandschap. Of: een ander ook bedenkelijk ge volg. Méér bezit kan leiden tot gro tere hang naar weelde en genot zucht. Wie het materieel goed gaat kan op een gegeven moment het be staan van de kerk vergeten en den ken, dat deze er is voor mensen ir minder goede ~>mstandigheden. Ofschoon ds. Den Boer de gevaren onderkent en zeker niet onderschat, blyft hij er rustig en nuchter bij. Hij verwacht niet, dat de traditionele gang van zaken in een dorp als Waar de er zeer door zal worden beïnvloed. Daarvoor is hier een te besloten ge meenschap: verwijderd van de grote verkeersweg, niet in de directe om geving van steden, bevolkingscentra, waar het leven een zo totaal andere harteklop heeft. „Er gaat altijd grond verloren' Maar smid ziet mogelijkheden voor het gehele dorp ren onderwerp als de herverkave- ling kan leiden tot uitgebreide discussieswaarin vóór- en te genstanders, deskundigen en niet-des- kundigen elkaar fel bestrijden. Men kan er ook kort zijn mening over ge ven en dan blijkt het resultaat vaak verrassend. Ziehier hetgeen de inwo ners van Waarde zélf zeggen over de herverkaveling, de ouderen, de jeugd, de mensen ook, die er beroepshal ve bij geïnteresseerd zijn. SMID M. P. WONDERGEM. ZIET PERSPECTIEVEN. M. P. WONDERGEM (54) SMID: Het brengt een hele ommekeer, die herverkaveling, vooral omdat de mechanisatie nu voor een goed deel kan worden doorgevoerd. Vóór de ramp had ik een vijftig paarden te verzorgen, nu kan ik er met moeite twintig krijgen. Een 70 tot 80 pro cent van mijn klanten gaat de trac tor gebruiken. Dat eist overschake ling en aanpassing. Dat is niet zo erg, hoor! Die mechanisatie was er tóch gekomen; het gaat nu alleen wat vlugger. Een ander voordeel is, dat de afwatering, die altijd zeer gebrekkig was, nu beter geregeld wordt. De perspectieven voor de ge hele gemeente worden beter. M. WESTRATE (C'4), LAND BOUWER: Tja, wat zal ik er van zeggen. Er gaat altijd grond verlo ren. Ik had maar liever het land, dat ik vroeger gekocht heb, zelf be houden. J. WESTRATE (36), LANDBOU WER: Bezig met huis te bouwen? Nee, dat is ons werk niet. Maar we hebben net even tijd om dit var kenskotje te metselen. Ja, vader wil liever zijn eigen grond houden. We zijn er óók niet erg voor. Door twee percelen gaat een watergang en het eerste perceel gaat dicht. Met de bulldozer wordt goede korengrond onder gewerkt. De watergang is veel te hoog. Tegen het schatten van de percelen hebben wij gere- clameerd bij de commissie. CHK. WESTRATE (.<4), LAND BOUWER: We hebben ieder zes ge meten. Er zijn natuurlijk wel voor delen aan verbonden, maar ik ben er ook niet erg voor. Wat er met de wegen en de waterlopen in het algemeen gebeurt, is natuurlijk uit stekend. Laten ze maar liever die dijk ver zwaren, dat is belangrijker <Ian de herverkaveling. Ik zou niet graag nog eens een keer onderlopen. RO GOUD, 12 JAAR: Bij de hoofdonderwijzer C. v .d. Zande van de openbare school te Ovezande zit Ko in de hoogste klasse. Meester had al heel wat verteld over de her verkaveling. Thuis hebben ze maar het liefst, zegt Ko, dat het land dicht bil de boerderij komt. Hij DS. G. DEN BOER. Ook is er in Waarde een groot be grip voor het voorvaderlijk erfdeel, een gezond traditionalisme, dat na tuurlijk in botsing kan komen met de uitwerking van de herverkaveling. Voor dit aspect heeft ds. Den Boer een open oog. Hij betrok dit in zijn prediking en de mensen waren er er kentelijk voor, dat de predikant dit zag en niet veroordeeldemaar inte gendeel terugbracht tot een normale reactie. Zó wil ds. uen Boer alles wat de geestelijke kant van betreft, zien. Rustig, niet overijld en vooral reëel. praat zélf wel eens met de mensen van de herverkaveling. Ja, natuur lijk had hij er ook belangstelling voor. „Maar de stukken land wor den langer", zegt Ko. Wat hij wel leuk vindt, is dat er meer met trac tors gewerkt zal worden. ADRI KOOLE, 12 JAAR: Bij hoofdonderwijzer P. W. Jobse op de Chr. school in Waarde in de hoog- s e klas vertelt meester Jobse, dat ze al vroeg gevraagd hebben: „Meester, wanneer gaan ze Waarde verkavelen?" De hoofdonderwijzer gaf 'n beschrijving van de wegen verbetering en de veranderingen bij de afwatering. „Maar ze werken er wel „strekgos" onder", weet Adri en de hele klas deelt zijn afkeuring, want dit is een onkruid, dat je er beslist niet bij moet hebben. Overigens blijkt, dat op beide scholen de jeugd er nu wel niet da gelijks met hart en ziel bij is, maar dat zij dank zij ook de hoofd onderwijzers en de gesprekken thuis goed op de hoogte zijn. SCHOOLJEUGD VOL BELANGSTELLING.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1