PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Goede kansen op overeenstemming over Oostenrijks staatsverdrag Vooruitzichten voor Zeeuwse landbouw zijn gunstig BILT ZATERDAG CONFERENTIE OVER 00STDUISE TOLRECHTEN WAARDE IN DE GREEP VAN. PREMIER DIEM TROUW AAN STAATSHOOFD BA0 DAI DE VERWACHT.. 198e Jaargang-No. 103 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 3 Mei 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent p«r mm. Minimum p advertentie 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kieine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ,3rieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3341'; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee N. Bogerdstr. C 160, telef. 26 BESPREKINGEN IN WENEN Herziening aan de hand van de resultaten van Moskou Amerikaanse, Britse, Franse Oostenrijkse en Russische autoriteiten heb ben zich Maandagavond, na de eerste vergadering van ambassadeurs van de grote vier in Wenen en de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken Figl. ter bespreking van een Oostenrijks staatsverdrag, optimistisch uit gelaten over de vooruitzichten van de conferentie. De Russen schijnen het grootste optimisme te koesteren. Nog voor de besprekingen Maandag in het gebouw van de geallieerde bestuursraad in Wenen begonnen, klopte een Russisch e functionaris een Westelijke collega op de schouder met de woorden: „de conferentie kan wellicht in 48 uur achter de rug zijn". Dr. Figl verklaarde Maandag na de eerste bespreking, die vier-en-een- half uur duurde: „Wij hebben positief werk verricht, de kansen zijn goed". Een Britse functionaris zei: „Er heerste een zakelijke sfeer en de re sultaten zijn moedgevend". Amerikaanse en Franse functiona rissen lieten zich in gelijke zin uit. De besprekingen van Maandag werden voorgezeten door de Ameri kaanse ambassadeur, Thompson, die de oudste van de vier ambassadeurs in Weense dienstjaren is. Op de con ferentie zal het reeds ontworpen staatsverdrag, waarover de bezetten de mogendheden geen overeenstem ming hebben kunnen bereiken, wor den herzien aan de hand van bespre kingen die de Oostenrijkse kanselier, Raab, onlangs in Moskou heeft inge voerd. Besprokene geheim In een communiqué, is na de eerste vergadering bekendgemaakt, dat „duidelijke vorderingen" zijn gemaakt Nieuwe depressie met regen (Van onze weerkundige medewerker) Na het vrij warme weer, tij dens het weekeinde was het gisteren een koude dag met en kele buien en een tijdelijk har de Westelijke wind. Vandaag is het weer belangrijk beter, hetgeen wij te danken hebben aan een rug van hoge lucht-' druk, die in Oostelijke richting trekt. De wind neemt hierdoor af en krimpt naar Z.W. rich ting Toch zal deze verbetering van korte duur zijn, want van de oceaan nadert een nieuwe depressie, waarvan de fronten met regen vandaag boven En geland doordrongen. Komende vier en twintig uur mogen we ook in Zeeland weer enige re gen verwachten, waarbij de wind uit het Zuidwesten weer flink zal aanwakkeren. Met een beetje geluk kan Donderdag deze nieuwe oceaandepressie gepasseerd zijn, zodat wij nog een goede hoop houden wat be treft het weer op de bevrijdings dag, al zal h'et dan ook vrij koel blijven. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Noodlottige val Een 38-jarige sjouwer, de weduw naar J. W. K. is bij werkzaamheden aan boord van het bij de N.D.S.M. in aanbouw zijnde tankschip „Roteus" van een stelling in een onverlichte centertank gevallen en op een vier meter lager liggend bordes terecht gekomen. Hij werd in ernstige toe stand in het ziekenhuis opgenomen en is aldaar na enkele uren overleden. Loco-burgemeester A. Luteijn van Zuidzande, hing de nieuwbenoemde burgemeesterde heer H. P. Everwijn Maandagmiddag tijdens een bijzon- dere raadsvergadering in hotel „De Zwaan" de ambtsketen om. (Foto: P.Z.CJ De afgevaardigden kwamen overeen, dat het voorzitterschap bij toerbeurt zal worden waargenomen en dat het besprokene geheim gehouden zal worden. Men gelooft, dat Maandag voorna melijk gesproken is over kwesties waarover gemakkelijk overeenstem ming kon worden bereikt. Het is nog niet bekend, of de bespreking van ar tikel 17, dat de omvang van het Oostenrijkse leger vaststelt op 53.000 man, inclusief politie en grens wacht, of artikel 19, dat algemene dienstplicht verhindert, ook zo vlot verlopen zal. Niet verantwoordelijk Uit betrouwbare bron is vernomen, dat de grote vier overeenstemming hebben bereikt over het schrappen van een zin uit de aanhef van het verdrag, waarin Oostenrijk op bepaal de punten verantwoordelijk werd ge steld voor deelneming aan de tweede wereldoorlog. Uit het verdrag zelf zijn. met volle dige instemming van de Sowjet-dele- gatie, artikelen geschrapt, handelend over naturalisatie en verblijf van Duitsers in Oostenrijk, de behande ling van oorlogsmisdadigers en aan vaarding door Oostenrijk van regelin gen welke zijn overeengekomen bij de liquidatie van de volkenbond, het 'permanente internationale hof van i'ustitie en het internationale land- louwinstituut te Rome. Amerikaanse soldaten naar Nederland Voor deelneming aan bevrijdingsfeesten De Amerikaanse strijdkrachten in West-Duitsland zullèn met twee de tachementen deelnemen aan de fees telijkheden ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding van Ne derland. De grootste groep van 265 man schappen, zal vandaag per trein uit Würzburg aankomen. Zij zullen wor den ondergebracht in kazernes van het Nederlandse leger in de Hars kamp. Met soldaten uit zes andere landen zullen zij tijdens de plechtig heden op 5 Mei in Wageningen wor den geïnspecteerd door het koninklijk gezin. Een andere delegatie van omstreeks 50 man zal deelnemen aan de bevrij dingsfeesten in Roermond. Onder hen bevinden zich negen voormalige leden van de 15th armored Cavalry, 35 th infantry division, die Roermond op 28 Februari 1945 bevrijdde. Het merendeel der Amerikaanse deelnemers aan de plechtigheden in Wageningen zijn soldaten van de 1st infantry division. De drie regimenten en de artillerie van de divisie zullen elk worden vertegenwoordigd door 'n officier en 51 soldaten. De mannen zullen stalen helmen dragen; verder zullen zij zijn uitgerust met witte sjaal, witte handschoenen. Voorts zal aan de plechtigheden worden deelgenomen door de uit 50 man bestaande militaire kapel van de lste infanterie divisie alsmede een vaandelwacht van vier man elk van eenheden van de Amerikaanse marine en luchtmacht. 25.000 eruit In de eerste klasse van de 527-stc staatsloterij is een prijs van 25.000 gulden uitgeloot. Het winnende lot is nummer 16547. ISOLATIE VAN BERLIJN Voorstel aan Poeshkin De Westelijke hoge commissaris sen in Duitsland hebben Maandag aan hun Russische ambtsgenoot, G. M. Poeshkin, voorgesteld aanstaande Zaterdag in Berlijn bijeen te komen ter bespreking van de „buitenspori ge verhoging" van de Oostduitse tol rechten voor het verkeer tussen Ber lijn en West-Duitsland. Het voorstel werd gedaan in drie identieke brieven van de Westelyke hoge commissarissen in antwoord op de laatste brief van Poeshkin, waar- Mijnwerkersstaking in Engeland In het myngebied van Doncaster, Engeland, zijn Maandag 22.000 mijn werkers in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hnn looneisen. De staking treft zes van de dertien mij nen in dit gebied. Dinsdag zal op een bijeenkomst worden besloten of de staking zich zal uitbreiden tot alle 26.000 mijnwerkers in dit gebied. in de laatste verklaarde bereid te zijn de kwestie van de tolrechten te be spreken. Als Poeshkin de uitnodiging aan vaardt, zal het de eerste bijeenkomst van de hoogste vertegenwoordigers van de vier bezettende machten in Duitsland zijn, sinds 1948 toen maar schalk Sokolovski uit de Geallieerde bestuursraad liep om er niet meer in terug te keren. herverkaveling! Waarde op Zuid-Beveland is maar een bescheiden, een klei ne elfhonderd zielen tellende gemeentemaar op het ogen blik heerst er een bedrijvigheid, die allerminst bescheiden van omvangis! Waarde is in de greep van de herverkaveling, zoals men deze ook elders in Zeeland leerde kennen en nog ondervindt. Eni ge onzer redacteuren en onze fotograaf bezochten Waarde en legden hun bevindingen vast in een uitvoerige reportage, welke men vindt op pagina zeven. Bakkers verkopen Zweedse vlaggetjes op 6 en 7 Mei Het nationale bakkerscomité, dat ter gelegenheid van de 10de verjaar dag van de bevrijding zich beijvert via een Zweedse wittebrood-actie met aangehechte vlaggetjes gelden in te zemelen voor de Stichting 1940'45 ën voor het Nederlandsche Roede Kruis, heeft zyn actie moeten uitbrei den. Het comité rekende op de verkoop van 1.5 millioen vlaggetjes op 6 en 7 Mei. De belangstelling van alle Ne derlandse bakkers is echter zo groot, dat de aanmaak dezer vlaggetjes tot twee millioen verhoogd moest wor den, en nog is de vraag of dit aantal voldoende zal zijn. De vlaggetjes tonen aan de ene kant de landkaart van Nederland, waarover de Zweedse vlag wappert met in de rechter-benedenhoek het Roode Kruis-teken. Aan de achterzij de staat een kwartje voor de Stich ting 1940'45. Op 6 en 7 Mei zullen alle bakkers winkels in ons land speciale decora ties in hun etalages aanbrengen om iedere voorbijganger, en speciaal de huisvrouw, aan de Zweedse witte- broodsdagen te herinneren. CRISIS IN ZUID-VIETNAM Laatste weerstand van Binh Xuyen zou gebroken zijn Maandag zijn alle weerstandsnesten van de Binh Xuyen in Cholon, de Chinese voorstad van Saigon, door de nationale troepen veroverd. De Britse commissaris-generaal in Zuid-Oost-Azië, Malcolm MacDonald en afgezant van Eisenhower, generaal Lawton Collins, hadden een on derhoud met premier Ngo Dinh Diem. Deze verklaarde, dat hij het staats hoofd Bao Dai trouw blijft. Inmiddels is general Nguyen van Hinli, die werd gezonden door Bao Dai, te Dalat aangekomen. Uit Washington wordt vernomen, dat het State Department opti mistisch is over de ontwikkeling in Indo-China. Herhaald werd, dat de V.S. Diem steunen als premier van Zuid-Vietnam. In tegenstelling tot eerdere verkla ringen werd ditmaal niet gesproken van steun door Washington aan Bao Dai als staatshoofd. Diem heeft een boodschapper gezonden naar Cannes om het staatshoofd volledig in te lichten. In een gesnrek met de Franse pers verklaarde Bao Dai, dat hij voor nemens is naar Zuid-Vietnam terug te keren, zodra de toestand minder ver ward is. Hij heeft een plan uitgewerkt om aan de ontstane toestand 't hoofd te bieden. „Miin afwezigheid uit Viet nam had ten doel het verlenen van volledige bevoegdheid aan premier Diem te rechtvaardigen. Hij zeide zonder een dergelijke overdracht zijn politieke programma niet te kunnen uitvoeren, aldus het staatshoofd. Zijn recente maatregelen hadden slechts ten doel een einde te maken aan het bloedvergieten en een oplossing te vinden voor een critieke toestand. Ten aanzien van de conferentie te Cannes, ONDANKS VERTRAGING Structuur van overstroomde gronden thans ook goed Al merkt de leek er minder van dan b ij de bollenvelden en boomgaarden, toch is ook de landbouw dit jaar enkele weken later. De lange winter is er oorzaak van, dat de ontwikkeling van de jonge plantjes wat vertraagd is. Vooral van de gewassen die vroeg gez aaid moeten worden, als gerst, haver, erwten en vlas. In mindere mate geldtdit voor suikerbieten en aardappelen. Daar staat het grote voordeel tegenover, dat de nachtvorsten en de droge dooi na de vorstperiode een uitzonder lijk mooie structuur van de grond hebben bewerkstelligd. Daarom, al is de ontwikkeling wat later, bij gun stig weer af en toe een buitje regen zullen er toch top-opbrengsten verkregen kunnen worden. De laatste dagen zijn er reeds enkele welkome buitjes regen gevallen, zodat er zeker reden is voor optimisme. Ondanks de langdurige winter kon den de eerste voorjaarsgewassen als haver, gerst, vlas en erwten, vrijwel op tijd gezaaid worden. Daarop is het in Maart nogmaals gaan vriezen en sneeuwen, zodat het werk weer een tijd stillag. Na de twintigste Maart kon verder worden gezaaid, dank zij het droge weer. Het bleef er echter ook lang koud bij. zodat de groei nu niet bepaald erg vlotte. Dit is aan de stand van de gewassen wel te zien. Wintertarwe, karwei, winterkool- zaad en winteruien zijn voor de tijd van het jaar nog klein. Ook de kla vers en het grasland lopen aanmerke lijk latei' uit. Er is weinig gras in de weilanden, hetgeen voor verschillende boeren, die hun koeien reeds in de wei brachten omdat het wintervoer op was, een tegenvaller is. De tarwe bleef te lang onder de sneeuw en heeft daardoor ook nogal wat geleden. Vooral die percelen, wel ke wat te zacht de winter ingingen. In vele gevallen moesten deze met zomertarwe worden doorgezaaid. De lange, koude periode leidde er ook toe, dat het onkruidzaad niet kon ontkiemen. In andere jaren is het zo, dat bij het klaar maken van de grond, reeds vele ontkiemde onkruidzaden vernietigd konden worden. Nu zullen deze voor een groot deel tegelijk met de gewassen ontkiemen, zodat de on- kruidbestrijding méér dan anders de aandacht zal vragen. Mede, als ge volg van het tekort aan landarbeiders tonen de boeren noodgedwongen steeds meer belangstelling voor de chemische onkruidbestrijding. Hier mee worden de beste resultaten be reikt in granen, erwten en uien. VEEL ERWTEN Het bouwplan laat weer zien, dat de financiële resultaten van het vori ge jaar voor vele boeren bepalend zyn bij hun gewassen-keuze. Zoals men weet, waren de prijzen van de erwten in 1954 zeer hoog. Gevolg dat thans de oppervlakte erwten uitzonderlijk groot is. Wanneer nu ook in het bui tenland de erwten willen groeien, ziet het er voor de Nederlandse erwtente lers mogelijk niet florissant uit. De lage uieuprijs van het afgelopen seizoen en de hoge zaadprijs leidden daarentegen weer tot een mindere uitzaai van uien dan normaal. Ook bij de aardappelen is er, onder invloed van de prijzenmisère, wel een neiging te bespeuren om het areaal te verminderen. Daar de boer reeds in lnst voorgaande jaar begint met pootgoed te rooien, is een verminde ring van de oppervlakte aardappelen echter meestal minder sterk, dan by andere gewassen vaak het geval is. IN DE RAMPGEBIEDEN Zoals gezegd, is de structuur van de grond thans uitzonderlijk goed. Ook in de voormalige rampgebieden heeft men zeker geen reden tot klagen. Daar waren de gronden eveneens vrij wel zonder extra moeite klaar te ma ken. De opkomst van de gewassen duurde er slechts drie üt vier da gen langer en was ook goed. Wel is het zo, dat men er wat meer naar re gen verlangt dan op de droog^eble- ven gronden. Vooral in de laatst drooggekomen gebieden, als Schou- wen-Duiveland en Kruiningen, ziet men hier en daar het zout weer aan de oppervlakte komen. Indien we een zomer krijgen met re gelmatige regenval, kan er in vele gevallen op worden gerekend, dat een opbrengst op deze overstroomd ge weest zijnde gronden wordt verkre gen, welke boven 85% van normaal ligt. Mocht er echter uitzonderlijk weinig regen komen, zoals bijv. in '47, dan moet nog op vele tegenvallers worden gerekend. Wel waren de om standigheden waaronder werd inge zaaid. dit jaar uitzonderlijk gunstig en beter dan in 1947. De egalisatiewerken op Tholen en Schouwen zijn door de langdurige vorst ook vertraagd. Gronden, welke men aanvankelijk in April wilde op leveren, kunnen nu eerst in Mei klaar verklaarde Bao Dai, dat men vrij zal zijn een oplossing te zoeken voor de crisis. Hij zou er zich toe bepalen al gemene beginselen te formuleren. Luchtbases overgedragen aan Irak Engeland heeft Maandag de lucht bases Habbanijah en Sjaiba in Irak aan de Iraakse autoriteiten overge dragen, op grond van het in Maart gesloten verdrag, waarbij Engeland tot het Turks-Iraakse bondgenoot schap toetrad. Bepaald is, dat de Britse strijd krachten de bases, die twintig jaar door de R.A.F. zijn gebruikt, weer mogen bezetten, in geval van een bui tenlandse aanval op Irak. De plechtigheid te Habbanijah werd bijgewoond door koning Feisal de tweede, de Iraakse kroonprins Emir Abdoel Illah en door de Britse am bassadeur Sir Michael Wright, die een défilé van Iraakse en Britse troepen f adesloegen. Er werden 21 saluutscno- en afgevuurd, toen de 73-ste esca drille van de R.A.F. opsteeg naar haar nieuwe basis op Cypi'us en de vijfde Iraakse escadrille op de basis landde. zijn. Indien deze percelen vóór 15 Mei gereed komen, adviseert de Land- bouwvoorlichtingsdienst nog zomer- gerst te zaaien. Hier en aaar is de grond nogal eens dichtgereden met draglines ~e.d. Men kan deze het bes te bewerken met een frais. Ook in dien de gronden plaatselijk behoorlijk vervuild ziin, krijgt men dan direct een mooi én schoon zaaibed, dat zyn vocht niet zo gemakkelijk zal verlie zen. Bovendien is het voordeel van fraisen, dat het goedkoper is dan ploegen, slepen en eggen. Kleine boe ren, die over een paard beschikken, zijn licht geneigd om hun grond op de oude manier te bewerken. Toen verdient in dit geval het gebruik van een fraismachine de voorkeur. Men is dan meer zeker van een goede op komst van de gewassen. Alles bij elkaar, ziet het er dus mo menteel niet ongunstig uit voor de landbouw, al is dan de ontwikkeling wat later. Het weer van de komende maanden zal echter beslissen over de productie van de Nederlandse land bouw, terwijl de wereldproductie op haar beurt uiteindelijk beslist over de financiële resultaten van tLe Neder landse landbouw! WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met aanvankelijk nog enkele buien, maar later flinke opklaringen. Overwegend matige wind krimpend van Noordwest naar West tot Zuidwest. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. 4 Mei Zon Maan ZON EN MAAN op 5.09 onder 20.10 op 18.00 onder 3.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1