Overmachtig Ierland drong fel vechtend Oranje in defensie Overrompelende start stuitte op laaiende Ierse geestdrift af vlissïngen bedwong goes met overrompelend spel Enthousiaste Nederlanders zagen zich overweldigende meerderheid opgelegd MAANDAG 2 MEI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EERVOLLE 1-0 NEDERLAAG IN KEIHARD DUEL (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) Een beeld uit de Zondag in Ierland ge speelde interlandwedstrijd Ierland Nederland. eD Ier Farrell bemachtigt nog juist vóór Wilkes de bal. Rechts achter: Schouten (ANP Telefoto). ER IS GEEN DIEPGAAND onderzoek nodig om een verklaring te vinden voor de nederlaag van het Ne derlands elftal tegen de leren. De kwestie was zo eenvoudig mogelijk: Ierland beschikte over een team van sterkere voetballers dan wij. Vooral in de aanval opereerden enkele brillante krachten: de linker vleugel Eglinton en Fitzsimons, en de midvoor Fitzge rald, die ons doel met zulk een overmacht onder vuur konden nemen, dat het Nederlands elftal al spoedig in paniek geraakte en zijn krachten op de defensie concentreerde. Het middenveld werd prijs gegeven en binnen- en buitenspelers hielden zich over het algemeen meer be zig met het beveiligen van ons doelgebied dan met het lanceren van een aanval. Gedurende het grootste deel van de wedstrijd heeft Nederland als het ware zonder voorhoede gespeeld. Dat kwam ook al, door dat midvoor Van der Gijp in de dertiende minuut moest uitvallen en een omzetting noodzakelijk werd. De leren konden op de duur een overweldigende veld- meerderheid veroveren, die wel moest leiden tot een overwinning. Landman en Van der Hart wendden door hun spel zware débacle af Dat die overwinning tenslotte niet groter is geworden dan 1-0 strekt het Nederlandse elftal ongetwijfeld tot eer. Want zondier uitzondering hebben de spelers in dit, zeker niet imponerende, maar toch wel spannende, boven dien keiharde duel voor een eervolle nederlaag tot het uiterste gevochten. Daarbij onderscheidden zich in de eerste plaats Landman, die zyn doel weer op schitterende wijze heeft verdedigd. Hij maakte een voortreffelijke come back in de Nederlandse ploeg en liet zien, dat hij zeker op één lijn te stellfen is met een klasse-keeper als De Munck. Onze andep grote man was de stopper Cor van der Hart die het leeuwendeel van de Ierse aan vallen onderbrak, zowel met tackels e n slidings als in kopduels. Dit twee tal behoedde de ploeg voor een zware nederlaag. opening om die bij de eerste de beste gelegenheid te benutten, maar hij kreeg die gelegenheid van zijn mede spelers te weinig. Van de debutanten Geel en Schou ten heeft de laatste het meest vol daan, zonder evenwel tot imponerend spel te geraken. Tegengevallen is het spel van de Willem 2-man De Bnayckere, die, evenals in Essen, van het reserve bankje werd gegroepen. Hij heeft on getwijfeld hard gewerkt, maar ook alweer vrijwel uitsluitend defensief. Aan een imponerend schot is hy dit maal niet toegekomen. Ook Timmer mans, in de laatste interlands een van onze beste spelers, kon in dit merkwaardige duel van aanvallers en verdedigers niet tot zijn normale spel komen. Van de Ieren behoort, behalve de middenvoor en de rechtervleugel-spe lers, in het bijzonder te worden ge noemd stopper Martin, die op deze Zondag zijn 25e interland voor Ier land uitstekend speeldde. Tot een ontplooiing van het eigen aanvalsspel liet Ierland de Oranje mannen niet, of nagenoeg niet komen. Wat dit laatste betreft waren we er dus. door middel van de talrijke wij zigingen na de oefenwedstrijd in Es sen, niet veel op vooruit gegaan, al moet daar onmiddellijk aan worden toegevoegd dat de strijdlust van onze ploeg deze keer boven alle lof verhe ven was. Van het vinden van een „aansluiting" bij het peil van de landen, die ons om ringen kon echter nog lang niet wor den gesproken, want eer men een der gelijke „aansluiting" bereikt, zal er in onze ploeg zelf toch een aanmer kelijk betere verband moeten komen tussen de linies onderling. Dat was er in de wedstrijd te Dublin bijna niet. Wanneer wij verder de spelers on der de loupe nemen, moeten wij on middellijk daarna linkshalf Klaassens noemen, die eveneens een groot aan deel had in het opvangen of onderbre ken van de Ierse aanvalsvloed. Hij was hier dan ook ontegenzeggelijk meer waard dan zijn collega, aanvoer der Steenbergen, die wel een betere techniek heeft maar die zich in dit hete strijdgewoel en het veelvuldig obstructieve spel minder thuis voelde. Eenzame Wilkes. Wat onze backs betreft: deze jeug dige spelers hebben zich naar vermo gen en met volledige inzet van hun taak gekweten, maar Wiersma en Kuys misten de klasse en wellicht ook de ervaring om het in dit milieu van beroepsspelers alleen af te kun nen. In de voorhoede heeft Wilkes an dermaal gefaald. Toch betekent dit voor ons niet, dat men hem nu verder maar buiten het elftal moet laten, want Faas heeft beslist onvoldoende steun gehad. Moederziel alleen kon men hem dikwijls op de Ierse speel- helft zien dwalen, speurend naar een De landenwedstrijd tussen Zwitser land en Oostenrijk, van groot belang voor de ontmoeting tussen Nederland en Zwit serland, die 19 Mei in ons land wordt ge speeld, is geëindigd in een 3—2 overwin ning voor het elftal der gasten. Met de rust leidde de Zwitserse ploeg met 21. Boven de hoofden van een groepje Vlissingse aanvallers ranselt de vuist van doelman Zwartepoorte de bal het veld weer in B-elftal was mindere van Saarland B (4-2) Het Nederlands B-elftal heeft Zon dagmiddag te Neunkirchen een vol komen verdiende 42 nederlaag te gen Saarland B geleden. Het was een van beide zijden slechte wedstrijd, op een hard veld gespeeld. Toen Van der Hoek in de tweede helft uitviel wegens maagpijn, ging Jan van Schyndel spil spelen en ver scheen Van der Hoven van N.A.C. in de halflinie. Juist deze invaller heeft het er nog best afgebracht. De Saar- landers verkregen al spoedig een 20 voorsprong, waarmede de rust in- In de tweede helft slaagde Van Roessel er met een kopbal in, uit een voorzet van de Feyenoorder Bosse- laar, de achterstand te verkleinen. Nadat Saarland de stand op 31 had gebracht, verkleinde Van Roessel, wederom met een kopbal, de stand tot 32, nu uit een pass van Brooymans. Saarland won tenslotte door beter sa menspel en een goed sluitende ploeg met 42. Vlissingen's positie niet verbeterd na overwinning Vlissïngen had minder moeite met Goes dan verwacht mocht worden en met 40 trokken de Scheldestedelin- gen aan het langste eind. Veel zyn ze er niet beter van geworden, omdat alle mede-gegadigden winst boekten. Baronie kwam tegen MOC niet verder dan een puntenverdeling (11) en dat is allerminst in de kaart van Vlissin- gers gespeeld. Roosendaal kwam niet verder achterop, omdat de verwachte zege op Internos niet uitbleef (20) en ook Alliance verrijkte zich met 2 punten ten koste van Internos, dat hekkensluiter is geworden (30). Alliance passeerde MOC op de rang lijst. Dosko stelde teleur door tegen Rood Wit gelijk te spelen (11). Mid delburg werd in de laatste minuten door TSC verslagen (41), hetgeen de Oosterhouters de eerste plaats op leverde. Aan kop en staart vonden nogal wat verschuivingen plaats, ge- tui ge de stand 5427 52—24 42—28 31—21 44—32 28—28 2945 40—56 41—53 28—39 32—47 33—55 TSC 20 13 3 4 29 Baronie 19 12 4 3 28 Alliance 18 11 2 5 24 MOC 19 8 8 3 24 Vlissingen 20 9 6 5 24 Roosendaal 19 7 6 6 20 Dosko 19 6 4 9 16 Middelburg 20 6 3 11 15 Goes 19 7 0 12 14 Rood Wit 18 4 4 10 12 RAC 19 4 4 11 12 Internos 20 4 4 12 12 DERTIENDE MINUUT WAS ONFORTUINLIJK Kopbal als bliksemschicht was voor Landman te veel en besliste strijd (Van een speciale ANP-verslaggever) Bondscoach Max Mcrkc en de heer Pelikaan van de keuzecommissie hadden het Oranje team geadviseerd te trachten overdonderend te starten. Ons elftal deed hiertoe een geestdriftige poging. Van der Gijp begon aan een combinatie met Schouten, Geel, Klaassens en zelfs de ver naar voren opgerukte linksback Kuys, maar de aanval werd resoluut gestuit door de teruggekomen linksbinnen Fitzsimons. En toen moest Kuys al gauw ma ken, dat hy weer naar zijn plaats terugkwam, want de Ieren bleken bezield miet een laaiende geestdrift. Reeds in de eerste minuut maakte Van der Hart in een duel kennis met middenv oor Fitzgerald, dat onze stopper overi gens glansrijk won. Maar voor lang bracht dit geen opluchting, want een Fitzsimons-Englington combinatie reet onze defensie open en een diago naal schot van Elgington bracht het Nederlandse legioen in vertwijfeling. Gelukkig ketste de kogel met een luide knal af op de onderkant van de staander. Zo kwam de sensatie dus van de kant, die de Nederlandse teamleiders niet bedoeld hadden. Onze ploeg zelf, die daar al evenmin op had gerekend, werd er kennelijk nerveus van. Ook de internationaal georiënteerde Faas Wilkes blijkbaar, want hg bezondigde zich aan een verkeerde ingooi. De dertiende minuut van de wed strijd zou onfortuinlijk blijken. Toen achtte middenvoor Van der Gijp het niet langer verantwoord verder te spelen met een enkele minuten tevo ren verdraaide rechterknie. Hij ver liet het veld en De Bruyckere kwam er in. Dat wil zeggen, dat hij de rechtsbinnenplaats van Schouten over nam, Schouten naar de rechtsbuiten plaats verhuisde en Faas Wilkes mid denvoor werd. Daarmede was het evenwicht in onze ploeg in meer dan een opzicht verstoord. Toch gaf Wilkes in de 16e minuut het eerste behoorlijke Nederlandse schot, te noteren. Hij kon dat doen na goed aangeven van Geel, maar de ge renommeerde Ierse doelverdediger O'Neill ranselde met tie vuist Wilkes' kanjer uit de rechterhoek. Goed samenspel tussen Klaassens, De Bruyckere, Timmermans en Wil kes bracht de Ieren niet uit hun even wicht. Zij trokken als het ware een scherm van „stoppers" voor het doel van O'Neill op en een kopbal van Wil kes, die daar overheen kwam, sloeg O'Neill zelf in een ongevaarlijke rich ting met de gebalde hand. Tegen iede re Nederlandse aanval voerden de Ieren er twee of drie uit zonder er evenwel in te slagen de als leeuwen vechtende Oranjemannen beslissend te verslaan. Zowaar kreeg Nederland een minuut voor de rust nog een kansje, maar Wilkes schoot van dichtbij tegen de voetzool van links back Lawler de bal comer. DUBIEUZE VRIJE SCHOP Na rust was het gaan motregenen en het goed met gras bedekte, maar harde veld werd zeer glad. Het pleit voor de geweldige geestdrift van de Nederlanders, dat zij onmiddellijk na de rust door een nog iets hoger tem po, de Ieren op de knieën probeerden te brengen, maar de tegenstanders konden dat tempo wel volgen en Ne derland kon niet blijven forceren. En zo konden na een minuut of tien de Ieren hun superioriteit weer laten gevoelen. Zij troffen echter Landman in ongenaakbare vorm. Van nu af aan bleven de Ieren vrijwel ononderbroken meester van het ter rein. Niemand van de Oranjeploeg, behalve Wilkes, bekommerde zich nog veel om de aanval. De Ierse sup porters stortten zich in een orgie van aanmoedigingskreten. Corner op cor ner werd op ons doel losgelaten. Het was in deze situatie, dat Tim mermans en De Bruyckere hun tegen standers zo fel aanvielen, dat het toe kennen van een strafschop geen ver wondering zou hebben gebaard De Ierse schare loeide van verontwaar diging. Misschien was het daarom, u_. de Engelse scheidsrechter Lut\ e.;kele minuten later in een voor hem wel licht iets twijflelachtig geval, niet on ze linksbuiten Geel, maar zijn belager, ONGELIJKE ZEEUWSE DERBY Bevelanders hadden geen antwoord op vier goals. De Goesse voetballers hebben Zondagmiddag niet veel eer en vreugde beleefd van hun tocht naar Vlissingen. Niet minder dan vier maal kogelden de Scheldestedelingen de bal namelijk in de touwen van hun gasten en te genover deze „vier" wisten de Goessenaren niets anders te plaatsen dan een povere „nul". De Vlissingers, die deze middag uitstekend op dreef wa ren, vonden tegenstanders tegenover zich, die slechts weinig wisten nit te richten tegen dc snelle aanvallen en die zelf slechts op sporadische momen ten in staat waren werkelijk gevaarlijk te worden. Het rammelde bij Goes in alle linies. De achterhoede maakte zich weliswaar dikwijls verdienstelijk door Vlissingse aanvallen af te slaan, maar de bal werd dan weer zo slecht afgegeven, dat de Scheldestedelingen meestal direct weer terug wa ren. De Bevelandse middenlinie kon daarbij vaak niet tot een juiste aanslui ting komen met de voorhoede, waar het spel te veel geconcentreerd bleef op de binnenspelers. De gastheren, die een samenspel uit de doekjes deden, dat meestal liep als een goed-geoliede machine, hadden weinig moeite met hun tegenstanders. Reeds in de vijfde minuut lieten de gastheren het eerste resultaat zien van hun betere 'spel. Clarisse griste de bal toen namelijk voor de voeten van Schipper weg en schoot, in moeilijke positie staande, de bal in de uiterste hoek. (10). Aan de andere kant fa briceerde O. Moens even later een van §ll!llllllll!lllllllllllll!lll!il!lllllllllllllllllllll!llllllllllllllliillllllllllilllll|l 1 Programma Zeeuwse K.N.V.B.-clubs. Het programma voor de a.s. Zondag in Zeeland te spelen f; wedstrijden voor de K.N.V.B. luidt als volgt: M Tweede klasse: Middelburg MOC'39; InternosVlissingen; DoskoAlliance; Rood Wit W RAC. 1 Derde klasse C; OdioVES s '35; DHV—WVO; Zierikzee— 1 Hero; BaardwijkVirtus. Derde klasse D: RCSTer- M neuzen; De ZeeuwenZeelan- dia; AxelHontenisse; Corn BoysRKFC. Vierde klasse F: BurghSC Gastel; ZundertKaaise Boys; Grenswachters Steenbergen; 1 RKWU-NSV. 1 Vierde klasse G: Sluiskil Steen; YersekeHoofdplaat; OostburgRia W; EMMAar- denburg; ClingeKoewacht. lllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllülllllllllllllll stopper Martin een vrije schop toe stond, Martin, een meester in dit on derdeel van het spel, mikte van 30 meter naar de verzameling spelers voor hem, op het hoofd van midden voor Fitzgerald, die de bal snel als een bliksemschicht inzond. Wel kon di; vertwijfeld springende Landman de bal nog met beide handen raken, maar niet stoppen. Ierland had einde lijk zyn enigszins fortuinlijke, maar dubbel verdiende eerste doel punt na 32 minuten in de tweede helft. Drie minuten voor het einde ging een onverwachte kans om gelijk te maken verloren, doordat Geel 'n goed de combinatie van Timmermans en Schouten met een te slap schot af rondde. de weinige juist gerichte dieptepasses van de Bevelanders. Het schot van Krijger, die het leer op zijn voet nam, zoefde echter net naast. Met flitsend spel, maakte Vlissingen het Goes daarna weer lastig en probeerde de Bevelandse poort te openen. Dit ge lukte bijna toen Clarisse de bal weer te. pakken kreeg en een snelle rush begon naar Zwartepoorte Door één van de verdedigers werd hij echter dusdanig „genomen", dat hij gedwon gen werd de grasmat eens van dicht bij te bekijken. Het noodlottige gevolg Voor Goes was dan ook dat Weststra- te de toegewezen penalty onberispe lijk benutte. Zwartepoorte op dreef. Met enkele uitvallen van Goes af gewisseld, bouwde Vlissingen tot aan de rust aanval op aanval op. Otterloo en Verhulst lieten daarbij Zwartepoor te bewijzen, dat hij van uitstekende klasse is. Even voor rust verscheen Clarisse in een onbewaakt ogenblik alleen voor Zwartepoorte, die echter met imponerend armzwaaien de Vlis singse midvoor zo van streek bracht dat zijn loeiend schot vele meters te hoog was gericht. Na de rust was het weer Clarisse, die de Vlissingse supporters deed jui chen. Dat was reeds in de tweede mi nuut, toen zijn keihard schot van de binnenkant van de paal in het doei ketste. (30). Hetzelfde gebeurde met een schot dat Verhulst in de twintig ste minuut afvuurde (4—0). Dit vier de doelpunt inspireerde de Goessena ren zo, dat zij het even tot een over wicht wisten te brengen. Vlissingen maakte daar echter spoedig een einde aan en het was in hoofdzaak aan het voortreffelijke werk van Zwartepoor te te danken, dat het bij 40 bleef. Goes moest het in deze wedstrijd stel len zonder Luik. Zijn plaats werd in genomen door Le Conté, die zich ech ter in de tweede helft moest laten vervangen door Peeman. De gebles seerde Piet 's moest in de laatste minuten van de wedstrijd het veld ruimen voor Van der Sluijs. Bij Vlissingen was halfspeler Bode naar de voorhoede vertrokken, ter wijl Weststrate op de halflinie opereerde. Struiwigh stond ook deze wedstrijd weer onder de lat. De hockeywedstrijd Groot Brittannië Nederland (heren), welke te Dunfermline is gespeeld, is in een 2—1 overwinning voor Nederland geëindigd. ■Jr De eerste partij van de nieuwe twee kamp tussen Laros en Keiler met als in zet het kampioenschap van Nederland is na 58 zetten in remise geëindigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3