PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Democratische revolutionnairen keren zich tegen Bao Dai „Miniatuur Walcheren" is-met regen-tweede seizoen begonnen BILT BEMIDDELING VAN INDIA IN F0RM0SAANSE KWESTIE VERJAARDAG VAN KONINGIN OPGEWEKT GEVIERD DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 102 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; I 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 2 Mei 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p, advertentie 13. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties fmax 8 regels) van 1—5 regels t 1.—- Iedere regel meer cent „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zlerikzee, N Bogerdstr C 160, telef.2fl STAATSGREEP IN ZUID-VIETNAM Republiek uitgeroepen; premier Diem moet nieuw bewind vormen De algemene vergadering van de revolutionnair-democratische krachten in Zuid-Vietnam een nieuwe politieke groepering heeft Zaterdag te Saigon de afzetting van het staatshoofd Bao Dai afgekondigd. Bao Dai heeft vanuit Cannes opnieuw de premier gelast naar hem te komen voor een onderhoud. Hij beschuldigt Diem een politiek van geweld met als ge volg een burgeroorlog te voeren. De V.S. erkennen slechts de staat Vietnam, waarvan Bao Dai staatshoofd is, aldus het commentaar op het uitroepen van de republiek in Zuid-Viet- nam. Het revolutionnaire comité dwong de generaals Le van Ty en Nguyen van Vij het uitroepen van de republiek te steunen. Volgens generaal Vij is premier Diem zelf aan het comité „onderworpen". Na zijn vrijlating verklaarde de generaal Nguyen van Vij, dat alle be sluiten van het comité tot omverwerping van de regering onrechtmatig zijn. Een poging van de generaal om de macht aan zich te trekken, misluk te. Naderhand vluchtte hij per vliegtuig naar Dalat om arrestatie te ont gaan. De revolutionnair-democratische groepering heeft ook de door Bao Dai gevormde regering Diem ontbon den verklaard. Voorts is Diem ver zocht een voorlopige regering te vor men en de „algehele onafhankelijk heid van het land" te herstellen, de terugtrekking van het Franse expedi- tieleger te eisen en verkiezingen te organiseren voor een nationale ver gadering om het volk zijn souvereini- teit terug te geven. De resolutie waarbij Bao Dai wordt afgezworen is. getekend .voor verte genwoordigers van zestien organisa ties en 33 vooraanstaande burgers. Op de lijst zou de naam voorkomen van het Vietnamese Verbond van Chris telijke arbeiders, de grootste vakbond in Vietnam. Het kabinet van Diem beraad slaagde in het paleis van de premier over de gehele situatie. Het revolutionnaire comité besloot eenstemmig zijn vertrouwen te schen ken aan generaal Le van Ty, chef van de generale staf. Gevlucht. Nadat generaal Nguyen van Vy vergeefs op Le van Ty had gewacht, in de hoop van hem gegevens over het verloop van de bijeenkomst in het paleis te krijgèn, vernam hij van een hem trouw gebleven officier dat de bevelhebber van bet- eerste militaire gebied, generaal Minh, gedreigd had Deakin overleden. Arthur Deakin, vooraanstaand Brits vakbondsleider, is Zondagavond tjj- dens oen toespraak in Leicester in elkaar gezakt en naderhand over leden. Hg is 64 jaar geworden. Deakin, secretaris van de vakbond van arbeiders in de vervoers- en aan verwante bedrijven (1.300.000 leden), was een der meest op de voorgrond tredende rechtse vakbondsleiders. Hij is o.m. voorzitter geweest van het al gemeen vakverbond (trades union congress-tuc)dat acht millioen le den telt. Hij was trots op de bijnaam „Hamer op de roden". Deakin zakte in elkaar toen hij een 1-Mei-bijeenkomst toesprak. Hij overleed in het ziekenhuis waar hjj heen was gebrachtdaar verklaar de men, dat hij aan een hartaanval was bezweken. Deakin was vasthoudend bij onder handelingen met werkgevers, die hem duchtten wanneer zich conflicten voordeden. vier bataljons te zullen uitzenden, om Vy „tot rede te brengen". Toen hij bovendien op de officieren, die hem Zondagavond trouw hadden gezworen enkele uren later niet meer kon re kenen, besloot generaal Nguyen van Vy zich opnieuw onder bescherming van de Keizerlijke garde te Dalat te stellen. Een officiële Franse woordvoerder in de Zuid-Vietnamese hoofdstad heeft medegedeeld, dat Zaterdag avond 35.000 Franse troepen in en rondom Saigon paraat stonden. Zaterdagavond is te Saigon een in het Frans gesteld pamflet verspreid, waarin wordt gezegd: „Franse kolo nialisten, gaat naar huis". Volgens dit pamflet zijn Franse militairen waargenomen aan de zijde van de „piraten" van Binli Xuyen die op het Vietnamese nationale vuurden. leger Spoorwegstaking in Engeland afgelast Onderhandelingen over nieuw loonste'lsel. De leiders van 70.000 Engelse spoorwegarbeiders hebben Zaterdag avond een staking in het gehele land, die Zondag te middernacht zou be- gïnnjen, afgelast op de belofte, dat er onderhandeld wordt over een nieuw loonstelsel. De „vredesclausule", waarop men tot overeenstemming kon komen, is gebaseerd op aanbevelingen van het acht millioen leden tellende Britse verbond van vakverenigingen de T.U. C. Volgens dit voorstel zouden de ou dere machinisten negen pond en vijf tien shilling per week ontvangen, in plaats van de tien pond en zes pen nies, die door de vakbondsleiders wa ren geëist. Twee branden tijdens hevig onweer Tijdens .een hevige onweersbui bo ven het Noordoostelijk deel van de provincie Noordbrabant, in de streek tussen Oss en Nijmegen, zijn Zater dagavond tegen halfnegen twee bran den ontstaan door blikseminslag. In het dorp Heesch nabij Oss brand de een noodwoning af,, die werd be woond door het echtpaar Brands met drie kleine kinderen. Alle bewoners van dit huis konden worden gered, maar de inboedel ging verloren. Te Berghem, eveneens nabij Oss, ging een grote schuur in vlammen op. MEDEDELING VAN PREMIER NEHROE Menon naar Peking. Premier Nehroe heeft Zaterdag in Nieuw Delhi bekendgemaakt, dat hij instemt met een verzoek van commu- nistisch-China om Krisjna Menon, een van de voornaamste adviseurs van de Indiase premier, naar Peking te zenden om te helpen bij het vin den van een regeling voor de Formo- saanse kwestie. Nehroe maakte dit bekend in het parlement in Nieuw Delhi, waar hij verslag uitbracht over de Bandoengse conferentie. Menon heeft de Indiase premier naar die conferentie vergezeld. Nehroe zei, dat premier Tsjou En Lai van communistisch-China Menon heeft uitgenodigd om de besprekin gen die in Bandoeng begonnen waren, voort te zetten. Nehroe geloofde, dat als alle betrokkenen gebruik maken Zestienhonderd ballonnen gingen de lucht in tijdens de opening van Miniatuur Walcheren". (Foto: P.Z.C.) van Tsjous aanbod voor directe be sprekingen met de Ver. Staten, dit voorstel kan leiden tot een benade ring van een vreedzame regeling van de kwestie-Formosa. Initiatief van V. S.? Van gewoonlijk zeer goed ingelichte zijde te Washington is vernomen, dat de V.S. het initiatief zullen nemen tot rechtstreekse besprekingen met com munistisch China óm een staken van het vuren in de straat van Formosa te hereiken, als de regering van Pe king niet uiterlijk binnen een week gevolg gegeven heeft aan haar aan bod tot onderhandelingen met de Amerikaanse regering. Amerikaanse ambtenaren hebben Zaterdag te Washington verklaard, dat generaal Tsjiang Kai Sjek zal in stemmen met een staken van het vu ren in het gebied van Formosa, hoe- zeer het ook tegen zijn zin moge zijn. De ambtenaren meenden zelfs, dat Tsjiang Kai Sjek reeds toezeggingen op dit punt heeft gedaan. Terwijl beneden een lange stoet Ne derlanders langs de Koninklijke fami lie trok bloemen op de trap naar het bordes schikkend vlogen hoog in de lucht enige straaljagers over, hun Vorstin op vliegerswijze groetend. Dat het gebaar op prijs were blijkt wel .uit deze foto. Minder belasting in Frankrijk. Verlichting voor loontrekkers en kleine ondernemers. De Franse regering heeft besloten tot een belastinghervorming, die voor de verbruikers, de loontrekkenden, de landbouwers en andere kleine onder nemers neerkomt op een verminde ring der fiscale lasten met ongeveer 35 milliard francs per jaar. Daar de vennootschapsbelasting eohter bij de voorgenomen wijzigingen zal worden verhoogd met ongeveer 23 milliard francs per jaar, zal de inkom stenvermindering voor de Franse schatkist slechts ongeveer 12 milliard francs per jaar bedragen. De vermindering van de belastingen op algemene verbruiksgoederen zal volgens sommige deskundigen de prij zen dezer goederen met 3,5 8 pro cent kunnen doen dalen. De belastinghervorming zal verder een vermindering inhouden van de boeten, die de belastingsplichtigen hebben te betalen bij te late voldoe ning der inkomstenbelasting of bij te lage aangifte der inkomsten. Men wil een einde maken aan de actie van Poujade. „De ontmoetingen aan de Elbe" Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft een twaalf Amerikaanse oud-strijders, die door de Sowjet-Unie zijn uitgenodigd om „de ontmoeting aan de Elbe" van Amerikaanse en Sowjetrussische sol daten in Moskou te komen herdenken, paspoorten verstrekt. Een woordvoerder van de groep zei dat men zou pogen om negen Mei, de Sowjetrussische overwinningsdag, in Moskou te zijn. FEEST IN NEDERLAND Groots bloemendéfilé in tuin van paleis Soestdijk In geheel Nederland is Zaterdag de verjaardag van Koningin Juliana met grote opgewektheid gevierd. Een bijzondere omstandigheid was daar bij wel, dat men zich thans allerwege opmaakt om het feit te herdenken, dat wij voor tien jaar werden bevrijd. Tot de hoogtepunten behoorde het bloe mendéfilé in de tuin van paleis Soestdijk; dankbaar lachend namen de le den van de Koninklijke familie met de jarige vorstin de hartelijk gemeen de gelukwensen in ontvangst. De trappen van het paleis werden bedolven onder een schat van bloemen. „Holland is de bruid", was de leus, waarmede men in de streek van de bloembollen een schitterend bloemencorso deed uitgaan, dat bewonderd werd door duizenden en nog eens duizenden landgenoten en vreemdelingen. Ook in deze stoet werd hulde gebracht aan Koningin Juliana. In Eindhoven werd een groot militair défilé gehouden, waaraan ook werd deelgenomen door een compagnie matrozen uit Vlissingen en de soldaten van de regimenten Oranje-Gelderland, Chassé, Van Heutsz, Stoottroepen, Limburgse jagers en Menno van Coehoorn. Zoals de laatste jaren traditie geworden werd het begin van het bloemendéfilé gevormd door het aan bieden van een oorkonde door 35 af gevaardigden van Leidse studenten- corpora, die als estafette des nachts om 12 uur uit Leiden vertrokken wa ren en om tien uur voor het paleis aankwamen. Om elf uur precies werd de Leidse oorkonde overhandigd en daarna stroomden honderden met bloemen langs het bordes. Holland was zonder twijfel de bruid op deze lentedag onder een lichtbe- wolkte grijsblauwe her el. Op het weglint tussen de scharlaken, blau we, witte en pastelkleurige bloemen velden reed Zaterdagmiddag om een uur uit Sassenheim een stoet weg van drie dozijn wagens. De toeschouwers genoten van koninklijke wagens met het paleis Soestdijk en de hulde aan Koningin Juliana en Prins Bernhard op de volgwagens. Een der wagens droeg 1600 BALLONNEN KOZEN LUCHTRUIM Middelburgse jeugd zorgde voor een stijlvolle symbolische opening Zestienhonderd ballonnen, die Zaterdagmiddag in Middelburg het lucht ruim kozen, verkondigden daarmee, dat „Miniatuur Walcheren" zijn twee de seizoen was begonnen. Een vrolijke kinderschare bracht deze met gas gevulde voorwerpen mee naar het Molenwater, na een tocht door de stad. Ditmaal hebben dus de kleine Walchenaren „Walcheren-in-het- klein" symbolisch geopend. En zulks op stijlvolle wijze! De heer J. L. Ver hagen, voorzitter van de Stichting .Nieuw Walcheren" verrichtte met een korte toespraak de officiële opening. Hij deelde daarbij mede, dat de stich ting op deze openingsdag een telegram aan H.M. Koningin Juliana heeft gezonden ter gelegenheid van haar verjaardag. Helaas herhaalde zich thans wat vorig jaar gebeurd was, zjj het ditmaal op kleinere schaal; kort na de oplating der ballonnen begon het namelijk te regenen, zodat men terugdacht aan het openingsbezoek, dat Koningin Ju liana op 25 Juni van het vorig jaar bracht. Toen viel de regen gedurig in stromen neer. „Nieuw Walcheren's" voorzitter ge waagde in zijn openingsrede verder van de vele arbeid die weer nodig is geweest, voordat op deze dag het mi niatuur zich aan den volke kon ver tonen. Hij sprak namens het bestuur zijn dank uit aan allen, die daartoe hun ki-achten vele maanden lang ga ven. Een speciaal woord van dank bestemde de heer Verhagen voor de heer A. G. Wagensveld, de ontwerper en algehele leider. Ook bracht hij in herinnering het feit, dat juist dezer "en de heer C. P. Broerse, die lan ge jaren „Nieuw Walcheren's" land schapsarchitect was en ook voor de totstandkoming van „Miniatuur Wal cheren" ontschatbare diensten bewees een koninklijke onderscheiding mocht ontvangen. Uit naam van de Koninklijke Vereniging „Uit het Volk-Voor het Volk" sprak de voorzitter, de heer L. A. Schenk, een woord van erkentelijk heid aan het adres van de stichting die de ballonnen voor de wedstrijd be schikbaar stelde. De heer P. Kuijt uit Vlissingen, een van de medewerkers aan het miniatuur, bood daarop heer Wagensveld een klein object e dat weinig minuten later een "laats, had gevonden bij de Vlissingse Leeu-' wentrap, waar het in werkelijkheid steeds een nuttige functie vervult. Ontsloten Het geduld van de jeugdige massa met de balonnen bleek toen lang ge noeg op de proef gesteld. Er volgde een hoornsignaal als teken, dat de- luchtige voorwerpen losgelaten kon den worden. De ruim anderhalfdui- zend kinderen gaven gretig gehoor aan deze oproep. Het schouwspel van de vrij in de lucht zwevende ballon nen duurde slechts kort, want de wind stuurde de trossen naar het Oosten, waar zij spoedig uit het ge zicht verdwenen. Daarmee was het miniatuur „ontsloten" en het Middel burgs Muziekkorps zette onmiddel lijk hierna zijn concert in met „Wij le ven vrjj, wij leven blij". De jeugd verliet spoedig het veld aangelokt door de aan de uitgang in het zicht gestelde versnaperingen om plaats te maken voor ouder pu bliek, dat gedurende het verdere deel van de dag in vrij grote getale ken nis maakte met het miniatuur of deze kennismaking vernieuwde. Des avonds gaf het Middelburgse „Excelsior" een concert onder leiding van de heer J. J. Laroes. de bruid, het door zee omspoelde Hol land in de lente. En dan was er ook een wagen vol leutige bruidsjonkers op witte paardjes. In Amsterdam, Rotterdam en in Den Haag werd Koninginnedag ge vierd met de traditionele volksspe len. In Eindhoven Drie kwartier lang duurde het voorbijtrekken van het grote mili taire défilé, waarin vertegenwoordigd waren de kon. landmacht, de kon. marine, en de kon. luchtmacht en waarin men een overzicht kon krij gen van velerlei wapens. Voor het eerst werden vaandels in het défilé meegedragen. Om elf uur zette de stoet zich in beweging: voorop ging de parade commandant, generaal-majoor J. G. Warringa, commandant van de 3e di visie te Vught. Fier marcheerde de compagnie adelborsten uit Den Helder, met het vaandel voorop. Het was de jonge mannen niet aan te zien, dat zij de vermoeiende nachtelijke reis naar de lichtstad achter de rug hadden. Zjj werden gevolgd door een compagnie matrozen uit Vlissingen en een com pagnie matrozen nït Rotterdam, al len uitgerust met een garand-geweer. Dan volgde een „blok" vaandels met vaandelwachten. Op de wal te genover het stadhuis was een podium voor de autoriteiten opgericht. Hier bevonden zich o.a. de minis ter van oorlog en marine ir. C. Staf, die het défilé met vice-admiraal H. C. W. Moorman, staatssecretaris van marine en mr. F. J. Kranenburg, staatssecretaris van oorlog. Als ge nodigden waren o.a. aanwezig de mi nisters Luns en Van Thiel, verschei dene ambassadeurs en anderen. Formaties van marine-vliegtuigen, opgestegen op Soesterberg, streken op geringe hoogte over de défilé-rou te. waarna de luchtmacht kwam met formaties van Gloster Meteors en Thunderjets. Het laatste deel van het défilé werd gevormd door de gemo toriseerde en gemechaniseerde troe pen. Ook in Den Helder werd een grote parade afgenomen. President Eisenhower heeft H.M. Koningin Juliana een telegram ge zonden. waarin hij H.M. gelukwenst met haar verjaardag, mede namens het Amerikaanse volk. IETS KOUDER Veranderlijke bewolking met enke le buien. Overwegend matige Zuid westelijke wind. Iets lagere middag- temperatuuren dan gisteren. Mei Zon Maan ZON EN MAAN op 5.11 onder 20.08 op 16.50 onder 3.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1