PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Premier Diem stoort zich niet aan staatshoofd Bao Dai Goede drinkwatervoorziening in Zeeuwsch-Vlaanderen BILT GIOVANNI GR0NCHI WERD PRESIDENT VAN ITALIË ADENAUER EN PINAY HEBBEN OVERLEG GEPLEEGD IN BONN 198e Jaargang-No. 101 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 30 April '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels t 1.Iedere regel meer V> cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 1 i, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef 26 NIEUWE GEVECHTEN IN SAIGON Washington blijft steun verlenen aan Diem In Saigon zijn Vrijdag opnieuw de gevechten opgelaaid, doordat premier Ngo Dinh Diem zijn troepen opdracht heeft gegeven de troepen van de opstandige Binh Xuyen secte te verslaan. De premier wil zich kennelijk niet houden aan de bevelen van het staatshoofd Bao Dai, die in Cannes verblijft. Vrijdagavond was het er tamelijk rustig; volgens het radio-sta tion Radio France Asie zijn er 400 tot 500 militairen en burgers om het leven gekomen. Uit Washington wordt vernomen, dat de V.S. premier Ngo Dinh Diem zullen blijven steunen. De Vietnamezen zouden zelf moeten beslissen of een nieuwe regering nodig is. Het is mogelijk, dat de V.S. alle militaire- en economische hulp staken als Bao Dai een regeling oplegt. Bao Dai heeft de voormalige staf chef van het Vietnamese leger, gene raal Nguyen van Hinh opdracht ge geven naar Vietnam te gaan om con tact op te nemen met de leiders van de particuliere legers. De generaal, die indertijd als stafchef werd ontsla gen wegens zijn oppositie tegen pre mier Diem, vertrekt vandaag per vliegtuig uit Parijs naar Saigon. Drie generaals van de particuliere legers, die kort geleden premier Diem Na de uitwijzing van Vermeulen Bij rectificatie mag hij terug naar Venezuela President Jimenez van Venezuela heeft een telegram aan Morse, voor zitter van het internationale arbeids bureau te Genève gezonden, waarin hri zegt, de terugkeer van A. Vermeu len te zullen vergemakkelijken, als deze zijn uitlatingen „rectificeert en zich verder onthoudt van verdere in menging met de onafhankelijkheid en de autonomie van Venezuela". De vertegenwoordigers van de ver schillende werkgeversorganisaties op de petroleumconferentie hebben met 17 tegen 4 stemmen besloten om niet aan de conferentie deel te nemen, zo lang de zaak-Vermeulen niet bevredi gend opgelost is. De vergadering die Donderdag zou worden gehouden is geschorst, daar alleen regerings- en werkgeversver tegenwoordigers aanwezig waren. Zweeds Koningspaar is vertrokken. Gistermorgen is dc Zweedse ko ning van het paleis te Amsterdam per auto vertrokken voor een onof ficieel bezoek aan het museum Boy- mans te RóTTerdam. Koningin Lotii- se ging niet mee, doch bleef nog op het paleis, vanwaar zij zich op het eind van de morgen naar Soest- di.jk begaf. De koning vertrok na zijn museumbezoek eveneens naar Soestdïjk. Met het vertrek uit de hoofdstad behoorde het Zweedse statiebezoek tot het verleden. Het Zweedse koningspaar heeft in de middag niet-officiële bezoeken aan enkele plaatsen gebracht en 's avonds vanuit Apeldoorn per trein ons land verlaten. Griep in de lente. In De Cocksdorp op Texel moet een groot aantal bewoners, jeugdi gen en volwassenen, wegens griep het bed houden. De lagere school moest worden gesloten, want van de 71 leerlingen meldden er zich slechts 36. In vele huizen liggen ge hele gezinnen te bed. Tien doden bij vliegtuigramp. Bij Okinawa is een Amerikaanse bommenwerper van het type „B-29" neergestort. De tien bemanningsle den zijn om het leven gekomen en vier inwoners van het eiland zijn gewond. hebben gekozen, hebben generaal Nguyen van Ty er van beschuldigd een aanhanger van het kolonialisme te zijn. Veel officieren weigeren de premier te volgen, nu hij de bevelen van het staatshoofd negeert. Aan de gevechten zouden voornamelijk troe pen uit Midden-Vietnam deelnemen, het gebied van waaruit premier Diem afkomstig is. By de gevechten is de Franse jour naliste Marie Anne de Huchepot, cor respondente van het blad „Le Meri dional" uit Marseille, door een gra naatsplinter in de borst getroffen en gedood. Zij was ongeveer 45 jaar en een nicht van wijlen maarschalk Phi lippe Leclerc. Bedieningsgeld niet meer inclusief De Fedj^afcie van ondernemersor ganisaties in het Horecabedrijf heeft de Horeca-ondernemers geadviseerd in verband met de nieuwe wet op de omzet-belasting zoveel mogeiyk door het bedienend personeel te laten af rekenen met nota's. Op deze nota's dient het bedienings geld afzonderlijk te worden vermeld. Wordt geen nota verstrekt, dan moet het bedienend personeel ingevolge de bepalingen het bedieningsgeld even eens afzonderlijk in rekening brengen. Nieuw verlangen naar kazernes? Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland heeft de inwoners van Wil helmshaven tijdens een verkiezings rede beloofd, dat de stad spoedig weer een garnizoen van zesduizend matrozen zal krijgen. Wilhelmshaveh is als Duitse marinebasis groot ge worden, doch het heeft na de oorlog al zijn marine-inrichtingen zien de monteren en vervangen door andere fabrieken. Ondermeer is de stad een belangrijk centrum van de productiè van schrijfmachines geworden. NA VIER STEMMINGEN Regeringscrisis thans mogelijk Giovanni Gronchi is Vrydag gekozen tot president van de Italiaanse republiek. De beslissing viel bij de vierde stemming in de verenigde ver gadering van de beide huizen van het parlement In Rome. De 67-jarige Gronchi, lid van de linkervleugel der Christen-democrati sche partij, volgt president Luigi Einaudi op, wiens ambtstermijn van ze ven jaar op 11 Mei afloopt. De officiële uitslag luidt: Gronchi 658 stem men, Einaudi 70, anderen 11, blanco stemmen 92, ongeldig 2. De meeste blanco stemmen waren waarschijnlijk afkomstig van commu nisten. Door de rebellie van een derde van de Christen-democratische afgevaar digden, die op Gronchi stemden nog voor de partij besloot hem te steunen, lijkt een regeringscrisis in de naaste toekomst niet uitgesloten. Giovanni Gronchi werd op 10 Sept. 1887 te Pondedera bij Pisa geboren. Reeds jong werd hij lid van de Chris ten-democratische beweging, die in 1902 was gesticht. In 1942 nam Gronchi contact op met ondergrondse bewegingen. Later vertegenwoordigde hij met De Gas- peri de christen-democratische bewe ging in het centrale comité van na tionale bevrijding. Gronchi was minister van handel, industrie en arbeid in de eerste rege ring van Bonomi en hy bleef deze Basis op Formosa? Plan van Washington Naar te Washington verluidt, over wegen de Verenigde Staten de oprich ting van een basis op Formosa op grond van het verdrag van wederzijd se bijstand met de Chinese nationa listen. Het plan zou deel uitmaken van 'n reeks regelingen die door het State Department, het ministerie van de fensie en.het Witte Huis worden ont worpen en factoren zullen zijn bij on derhandelingen over een staken van het vuren en mogelijk een uiteindelij ke oplossing van de gehele kwestie- Formosa. VÉRGAANDE OVEREENSTEMMING Saarprobleem vandaag aan de orde Na vijf uren overleg hebben Bondskanselier Adenauer en de Franse minister van buitenlandse zaken, Antoine Pinay, Vrijdag vergaande over eenstemming bereikt over de wijze, waarop een toekomstige conferentie met de Sowjet-Unie dient te worden voorbereid en over de methoden om de Europese samenwerking te versterken. De besprekingen der beide staatslieden over het Saarprobleem zullen pas vandaag worden gevoerd. De gedachtenwisseling der experts heeft reeds uitgewezen, dat de ge dachten over de wijze waarop de volksstemming in Saarland zal wor den gehouden en over de bevoegdhe den van de Europese Saarcommissa- ris nog uiteenlopen. Een der eerste onderwerpen, die door de staatslieden werden aange sneden, was de wenselijkheid om de integratie der West-Europese landen een nieuwe stimulans te geven. De ministers hebben daarbij zowel de door de voorzitter van het hoge ge zagsorgaan der E.G.K.S., Monnet ge dane voorstellen voor een uitbreiding van 't arbeidsterrein van de E.G.K.S. als de door de Nederlandse en Belgi sche regering aangekondigde stap pen besproken. Zij waren het er over eens, dat de nieuwe stoot tot verdere integratie zowel via de kolen- en staal gemeen schap als via de Westeuropese Unie zou moeten worden gegeven. Wat de ze laatste betreft heeft dr. Adenauer zijn volle instemming betuigd met het plan van minister Pinay om een per manent college der Europese minis ter-presidenten in te stellen. post tot 1946 in de achtereenvolgende kabinetten bezetten. Daarna wijdde hy zich aan de Christelijke vakbewe ging. Na de verkiezingen in 1948 werd Gronchi gekozen tot voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden. Hü be hield deze functie ook na de verkie zingen in 1953. Als kamer-voorzitter verwierf hij zich, door zijn onpartij digheid en zijn vooruitstrevende idee- en, vooral de sympathie van de socia listische party van Pietro Nenni. Gronchi's eerste vrouw is ongeveer dertig jaar geleden overleden. Bij zijn tweede vrouw heeft hij twee kinde ren. Gronchi houdt van muziek (Bach en Beethoven), voetbalwedstrijden en van spelen met de electrische trein van zijn zoontje. Vandaag viert Koningin Juliana haar 1/6ste verjaardag. Jongetje gedood door explosie In Weiteveen (bij Schoonebeek) is het 9-jarige zoontje van de familie Mulder aldaar dodelijk verongelukt door het ontploffen van een hoeveel heid afvalstoffen van een pyrotech- nische fabriek. Verzuimd was deze afval, die in een kuil was achterge laten nadat de fabriek was overge plaatst, op te ruimen. De explosie is waarschijnlijk veroor zaakt doordat de licht-ontplofbare stoffen zijn gaan schuiven, op het ogenblik, dat het jongetje er met zijn broertje in de buurt was. Het broer tje kwam met de schrik vrij, doch het lichaam van het slachtoffertje werd onherkenbaar verminkt. Meeste bollen nu in bloei. Tijdens het aanstaande weekend beloofd de bloembollenstreek zeer attractief te worden. Behalve nar cissen vindt men in de komende da gen uitgestrekte hyacinthenvelden en de eerste vroege tulpen in bloei, en ook de Keukenhof levert nu een mooie aanblik op. Verhoging salaris Rijksambtenaren Binnen veertien dagen wetsontwerp (Van onze parlementaire redacteur) Zeer binnenkort zal aan de Staten- Generaal een wetsontwerp worden aangeboden, waarbij 'n crediet wordt aangevraagd voor verhoging van de salarissen der Rijksambtenaren. Dc voorzitter van de Tweede Ka mer heeft dit Vrijdagmiddag in de openbare vergadering van dit staats college medegedeeld. Het wetsontwerp zal een grondig debat over de ambtenarensalarissen mogelijk maken. De voorzitter veronderstelde, dat de heer Reuter onder deze omstandighe den bereid zou zijn zijn interpellatie- aanvraag in te trekken. De heer Reu ter ging daartoe inderdaad over. Mislukt complot in Argentinië. De politie van Buenos Aires, de Argentijnse hoofdstad, heeft een com muniqué uitgegeven, volgens hetwelk een complot verijdeld is, dat ten doel had op l'Mei, de ax-beidersdag, 'n aan tal openbare personen uit de weg te ruimen. BEZOEK AAN POMPSTATION Winmogelijkheden echter beperkt Zeeuvvsch-Vlaanderen moge op velerlei gebied ten opzichte van andere delen van het land in een minder begunstigde positie verkeren, voor wat betreft zijn drinkwatervoorziening Is dit echter zeker niet het geval. Het bezit in zijn „waterleiding" een uiterst modern bedrijf, dat tot de aller beste van het land gerekend kan worden en waarop de streek met recht trots kan zijn. Wie een bezoek brengt aan het op een natuurreservaat gelijkend waterwingebied te Sint Jansteen, met het voortreffelijk inge richte pompstation, krijgt enig idee van het vele werk, dat met pijnlijke nauwgezetheid gedaan moet worden, eer het zuivere water, het enige bin nenshuis gezorgde levensmiddel, aan bevolking en industrie geleverd kan worden. De te Terneuzen gevestigde N.V. Waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch -Vlaanderen" voorziet thans reeds meer dan 20.000 huizen van drink water, terwijl daarnaast ook aan industi-ie in haar gebied nog belang rijke hoeveelheden water worden ge leverd. Aan deze 20.000 woningen en ruim 60 grootverbruikers werd gedu rende 1953 ongeveer 2.600.000 m3 wa ter geleverd, een buizennet ter leng te van circa 500 kilometer was daar voor benodigd. Voor de winning van het water heeft de maatschappij de beschikking over twee waterwinplaatsen, gelegen in de gemeenten Sint Jansteen en Clinge, tezamen ruim 295 ha groot. De waterwinplaats Sint Jansteen, die 60 pompputten telt is voortdurend „in bedrijf", terwijl de waterwinplaats Clinge gedurende de winter zo veel mogelijk buiten werking wordt ge houden en als een reservoir voor de perioden, waarin het waterverbruik het hoogst is, dienst doet. Deze wa terwinplaats telt 66 pompputten. Voornamelijk tijdens de winter maanden kan men op de water winplaats Sint Jansteen, waaraan voortdurend water wordt onttrok ken, infiltreren. Dit geschiedt door middel van infiltratiekana len, gegraven evenwijdig aan de batterijen pompputten, welke ka nalen worden gevoed door een pompinstallatie, welke enerzijds het water zuigt uit de Gentse vaart, dc z.g. infiltratie Oost en anderzijds water onttrekt aan een wijdvertakt slotensysteem, de in filtratie West. Gedurende de zo mermaanden is echter infiltratie, bij gebrek aan afstromend op pervlaktewater, vrijwel niet mo gelijk. Op de waterwinplaats Sint Jan steen treft men een drietal pomphuis- jes aan, te Clinge vier. Op ieder daar van is een serie pompputten aange sloten en de pomphuisjes persen hun water nacr het pompstation, waar het in de z.g. ruw-waterkelder, dat de opslagruimte is voor het ongezuiver de water, wordt verzameld. Deze ruw-waterkelder heeft een inhoud van 500 m3 en is het eigenlijke be ginpunt voor de verdere zuivering van het water. BEZINKKELDER. Vanuit de ruwwaterkelder komt het water via lagedrukpompen in de eigenlijke zuiveringsinstallatie, waar nadat aan het water bepaalde stoffen zijn toegevoegd, de sproeiing plaats vindt. Na de sproeiing vloeit het wa ter in de bezinkkelder, die een capa citeit heeft van 250 m3 per uur, en waarin het, tengevolge van de daarin aangebrachte schotten lange tijd ver blijft en het in het water opgeloste ijzer grotendeels gelegenheid krijgt uit te slibben. Onder eigen verval loopt het water vervolgens naar de filters, een soort betonnen kisten, die bestaan uit een laag filterzand ter dikte van 60 cm met daaronder steun- lagen grint, die een filtrerende wer king hebben. Iedere sproeiruimte is aangesloten op een vijftal filters met een capaciteit van 50 m3. Het dan gezuiverde en reine water stroomt hierna in de reinwaterkelder, met een inhoud van 500 m3 en ver volgens in het bodemreservoir, dat een capaciteit heeft van 3500 kubieke meter. Vanzelfsprekend is hier slechts een zeer eenvoudige en allerminst volle dige uiteenzetting gegeven van het ingewikkelde proces van waterwin ning en -zuivering. De „waterwinning" in Zeeuwsch- Vlaanderen zal de waterleidingmaat schappij Zeeuwsch-Vlaanderen, bij de toename der bevolking en de groter wordende vraag naar „industriewa ter" in de toekomst zeker voor pro blemen stellen. De winmogelijkheden in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn name lijk ten zeerste beperkt en de toe nemende „waterbeschaving" van de bevolking, van zo groot belang voor de volksgezondheid, brengt mede, dat het verbruik per hoofd zich in stij gende lijn beweegt. KORTE PREDICATIE 5 MEI 1955. Toen ging Acliab heen om te eten en te drinken. Elia echter klom naar de hoog te van den Karmel (en) boog zich ter aarde. 1 Kon. 18 1,8. Achab eet en drinkt, d.w^z. hij or- ganiseert een feestelijke maaltijd. Daar is niets op tegen. Daar wordt ook niets van gezegd. Het is hem zelfs door Elia bevolen. Er is reden om blij te zijn, want na drie jaar droogte is cr door God regen beloofd. Toch ligt in de woorden die volgen op 't doen van Achab, critiek. ..Elia echter klom naar de hoogte van den Karmel (en) boog zich ter aarde." Elia gaat bidden. Bidden om regen. Dat lijkt vreemd. Hij weet immers evenals Achab, dat die regen komen zal. Ja Achab en Elia roeten beiden van die belofte. Ze weten beiden van uitredding uit bittere nood. Maar hoe verschillend is hun houding. De op pervlakkige Achab eet en drinkt al leen maar op de goede afloop. Maar Elia is verontrust over de tegenstel ling tussen belofte en werkelijkheid. Want nog altijd schijnt, terwijl Achab eet. hard en medogenloos de zon. Zou de belofte wel echt komen* Achab acht dat blijkbaar vanzelf sprekend. Maar Elia niet. Hij weet hoe weinig Israel deze regen waard is. Daarom treedt hij op als bemid delaar en beklimt den Karmel om te bidden. Op 5 Mei worden ook wij opgeroe pen blij te zijn. Daar is alle reden voorNa 5 jaar geknecht te zijn wer den we nu 10 jaar geleden weer vrij. Wie dat feit ongemerkt voorbij zou willen laten gaan is een ondankbaar mens. 't Wordt ons als Achab geboden dankbaar te zijn. Maar het is niet on verschillig hoé wij gedenken. Ons eten en drinken" geschiede in de geesteshouding van Elia en niet in die van Achab. 5 Mei 191,5 was een dag vol beloften. Beloften van vrijheid, vrede en gerechtigheid. Maar na 10 jaar is de werkelijkheid in flagrante tegenspraak met deze beloften, en moeten we spreken van een „afzich telijk tijdperk," waarin wij gedoemd, zijn te leven. Elia heeft zorg over het vervuld worden van de beloften. Reeds drie jaar brandt de zon als symbool van Gods brandende toorn. Nu hoort hjj wél het ruisen van de regen, maar hij wil maar niet komen. Elia weet dat zijn volk die ook niet verdient. In priesterlijke bewogenheid bidt hij of deze toch komen mag. 5 Mei 1955. We horen nu al 10 jaar het ruisen va neen grote regen. Maar deze wil maar niet komen. Zorg vervult hierdoor ons hart. Een zorg die ons zou kunnen afhouden van de vreugde om de bevrijding. Toch geeft Elia aan Achab bevel te eten en te drinken." Ook wij mogen temidden van alle zorg de daiiktoon niet ver geten. 5 Mei blyve voor ons belofte van vrijheid, vrede en gerechtigheid. Maar ons „eten en drinken" zij niet als dat van Achab, zorgeloos. Het. zij doortrokken van de bewogenheid van Elia, die in de spanning tussen be lofte en vervulling biddend ttissen- trad bij God. Groede. ilf. de Jong. Vliegtuig botste tegen eend. If Een vracht- en postvlieg- g H tuig van de Scandinavische Luchtvaartmaatschappij is in de nacht van Donderdag op Vrijdag, even na de start van Schiphol, in aanraking geko- men met een eend. Veilig- f| heid f Ive is de machine ter- stono weer gedaald. De in een der vleugels ontstane deuk m maakte het niet verantwoord de vlucht te doen doorgaan. Met de machine die gisteren te 12 uur vertrok, is zoveel mogelijk van de lading van het opgehouden vliegtuig bij de post bevinden zien de foto's en verslagen van het staatsiebezoek van het Zweed- se koningspaar naar Stock- holm vervoerd. miniminuiiiiiiiiimi Twee Thunderjets in botsing Eén piloot omgekomen Om kwart voor vijf Vrijdagmiddag is in Noord-Brabant een vliegtuigon geluk gebeurd, dat aan een piloot van de koninklijke luchtmacht het leven heeft gekost. Twee Thunderjets F 84 van de vliegbasis Eindhoven kwamen tijdens een oefening in het formatie-vliegen met elkaar in botsing en stortten neer. De piloot van een van de toe stellen wist zich te redden met zijn schietstoel. De andere piloot stortte met zijn machine neer en kwam om het leven. De toestellen kwamen terecht in de nabij hei'' van de gemeente Vessem, ongeveer 15 kilometer ten Zxiidwes- ten van Eindhoven. De omgekomen piloot is de 27-ja- rige reserve-tweede-luitenant W. Wishaupt uit Maastricht. Hij was ge huwd, en had geen kinderen. DE E VERWACHT... KOELER. Veranderlijke bewolking met plaat selijk een bui maar ook perioden van zonneschijn. Zwakke tot matige Zui delijke tot Zuidwestelijke wind. Lage re middagtemperaturen. 1 Mei Zon Maan 2 Mei Zon Maan ZON EN MAAN op 5.14 op 14.28 op 5.12 op 15.40 onder 20.05 onder 2.53 onder 20.06 onder 3.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1