RAF b(l)ommenwerpers brachten groeten en bloemen mee Spectaculair fantastisch machtsvertoon van rijdende Van Est DE ZESDE RONDE TROK DOOR ZONNIG ZEEUWS LANDSCHAP HONDERDEN LANDGENOTEN ONDERSCHEIDEN ZATERDAG 30 APRIL 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 „DROPPINGS" BOVEN DEN HAAG Ontvangst in Haagse stadhuis Tienduizenden Hagenaars zijn Vrijdag getuige geweest van de herden king van het uitwerpen van voedselpakketten dat op 29 April 1945 door de ,Royal Air Force" met viermotorige „Lancaster"-bommenwerpers en tweemotorige „Mosquito"-bommemverpers werd begonnen en waaraan la ter ook door viermotorige B-29 bommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht werd deelgenomen. Aangezien de „Lancasters" in die tien jaar die sinds die tijd zijn verlo pen, enigszins „uit de tyd" zijn geraakt, vloog de R.A.F. Vrijdagmiddag met vijf viermotorige „Lincoln"-bommenwerpers boven Den Haag. Omstreeks kwart over vijf gaf een sirene het teken dat er iets in aan tocht was. Spoedig daarop klonk het gehuil van verscheidene sirenes die „luchtalarm" gaven. Van het Zuiden uit naderden de vijf „Lincolns", ge volgd door twee „eenzame" Dakota's van de koninklijke luchtmacht en even later joegen een twintigtal „Meteor" straaljagers en een dertigtal „Thunderjet" straaljagers van de Koninklijke luchtmacht in hetzelfde „spoor". Tot ongeveer kwart voor zes hebben de „Lincolns" boven Den Haag gevlogen, waarbij copiën van verscheidene boodschappen aan Nederlandse autoriteiten werden uitgeworpen. Behalve deze boodschappen wier pen de bommenwerpers^ (in de volks- mond onmiddellijk getransformeerd tot blommenwerpers) bloemen uit. Als lange gele streepjes verlieten de narcissen de vliegtuigen om neer te dalen op de huizenzee, op de pleinen, parken en straten. De Lincolns vlo gen in een perfecte box-formatie. Groeten Op dezelfde tijd dat Vrijdagavond in Den Haag1 de originele boodschap pen van Britse autoriteiten aan Ne derlandse autoriteiten werden over handigd zijn in Londen de antwoord- boodschappen via de ambassade van Nederland aangeboden. Drie maanden geëist tegen overwegwachter De officier van justitie te Utrecht heeft gisteren drie maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf geëist te gen een stationsambtenaar te Huis ter Heide, die terecht stond wegens dood door schuld. Verdachte had op 7 Februari j.l. ver geten op de Noordelijke overweg m Den Dolder de spoorbomen te sluiten toen de sneltrein van 19.34 uit Amers foort naderde. Ds F. J. Dieleman uit Yerseke die gelijktijdig met de trein de overweg passeerde, werd m zijn auto aangereden en op slag gedood. De verdachte is door de N.S. disci plinair gestraft met een ernstige on tevredenheidsbetuiging. De officier van justitie stelde vast dat de taak van 'n spoorwegbeambte grote nauw keurigheid vereist en dat hier een straf op zijn plaats is in overeenstem ming met de ernst van het gebeurde Derhalve eiste hij een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. Uitspraak op 13 Mei a.s. Ook dit jaar komen er twee vierdaagsen. In Nijmegen en Apeldoorn. Het conflict dat al enige jaren be staat tussen de Nederlandse Wandel sport Bond en de Nederlandse Bond van Lichamelijke Opvoeding over het organiseren van vierdaagse afstands marsen, is nog altijd niet opgelost. Doordat men het er nog steeds niet over eens is, wie het recht heeft, de marsen te organiseren, komen er ook dit jaar twee vierdaagsen, beide van 26 tot en met 29 Juli. In NIJMEGEN al voor de 39ste maal. Daar gaat het, al naar geslacht en leeftijd, om afstanden van 30, 40, 50 en 55 km. Men volgt daar het tradi tionele parcours: de eerste dag door de Over-Betuwe, de tweede door het land van Maas en Waal, de derde via Plasmolen, Groesbeek en Berg en Dal en de laatste dag over Cuyk en Gen nep. APELDOORN neemt nu voor de tweede keer de organisatie op zich. Er is gestreefd naar vereenvoudiging van afstanden en leeftijden. Er wordt fewandeld in klassen van resp. 50, 0 en 30 km. Voorts is er een toeris tenklasse van 30 km met een ruime leeftijdsgrens, te weten van 15 tot en met 75 jaar. De parcoursen zijn voor driekwart vernieuwd en de maximum tijdsduur is voor alle klasse met twee uur verlengd, zulks om het toeris tisch karakter van deze vierdaagse te accentueren. De boodschap van prins Bernhard aan de Hertog van Edinburgh luidde: „Ik dank U ten zeerste voor uw groe ten en goede wensen ter gelegenheid van de tiende verjaardag van het feit dat de Royal Air Force zijn histori sche voedselvluchten naar Nederland maakte, vlak voor de bevrijding. Ik deel uw vertrouwen, dat onze weder zijdse gevoelens en betrekkingen, die sinds 1940 zo zeer zijn versterkt, nog verstevigd zullen worden in de ko mende jaren. Laten we hopen dat, gezien het feit dat de voedsel-,,droppings" van de R.A.F. tien jaar geleden voor ons de eerste defenitieve aanwijzingen waren van de vrede, deze symboli sche vlucht van vandaag ook het sein moge wezen voor het begin van een nieuw tijdperk van betere internatio nale verhoudingen in de wereld". Het antwoord van dr. Drees aan Sir Winston Churchill luidde: „Uw vrien delijke boodschap ter gelegenheid van de viering van de bevrijding van mijn land en van de voedsel-„droppings" door de R.A.F. die er het voorspel van waren, is voor mij een welkome gelegenheid onze gevoelens van vriendschap voor het Engelse volk, waarmee mijn land in oorlog en vrede zo nauw verbonden is geweest, te uiten. De vriendschap die wij voor uw land koesteren kan wellicht het best getoetst worden aan de grote bewon dering en genegenheid die wij in Ne derland voelen voor U persoonlek als leider van Groot-Brittannië in de oor logsjaren en daarna als de inspire rende figuur in de stryd voor vrede en vrijheid". Ontvangst Nadat de Lïneoln-bommenwerpers op het vliegveld Valkenburg waren geland, marcheerden in 10 rijen van 5 de R.A.F.-bemanningen naar 't Haagse stadhuis waar zij werden ont vangen door een aantal autoriteiten. Burgemeester Schokking van Den Haag heette het R.A.F.-contingent welkom en deed hen allen een souve nir in Delfts blauw toekomen. ONDER REDELIJKE BELANGSTELLING Zekere wielersfeer in startplaats Middelburg Op zijn weg naar Amsterdam is het bonte evenement, dat de naam zesde Ronde van Nederland draagt, Vrijdag dwars door Zeeland getrokken, .van Oostburg door Walcheren en Zuid-Beveland naar het Brabantse. Onder een stralende hemel hebben de Zeeuwse contreien zich op hun best vertoond aan de wielerkaravaan. De hoofdpersonen in deze stoet hadden echter geen tijd om dit te aanschouwen, zeker niet in een rit, zoals die van gisteren, waarbij cadans en tempo de voornaamste eisen voor succes zijn. De belang stelling voor de start in Middelburg eigenlijk twee starts en de door tocht elders mag redelijk worden genoemd. Een belangrijk feit is, dat de inwoners van midden-Zeeland wat minder wieler-minded zijn dan de Zeeuw se „zuiderlingen" aan de andere kant van de Westerschelde. Maar overal langs de weg was er publiek. Velen hadden een snipperdag genomen om zich met het gehele gezin aan de kant van de weg te installeren. In één geval en misschien wel in meer was zelfs een school des middags vroeger be gonnen. Het aantal toeschouwers in Middelburg viel wat tegen. „Men had mij gezegd, dat er meer publiek zou bomen", zei ons burgemeester mr dr N. Bolkestein, die wél van zijn belangstelling blijk gaf. namen van de vertrekkenden uit de luidsprekers van een geluidswagen, zodat het publiek het verloop goed kon volgen. Wie persé de officiële start wilde zien, kon terecht op de Nieuwlandseweg, ongeveer bij de ge meentegrens, waar de tijdwaarnemers iedere coureur met 'n schouderklopje Een van de eersten, die zich gisteren aan de onofficiële start voor de tijd rit van de Ronde van Nederland in het zadel hees, was de Nederlandei Van Osta. Achter hem de heer Vav Erp (links), directeur van de Ronde- en commissaris M. A. Reneman wen „snuw-oian wexu "~o rechtsvan de Middelburgse politie, geen tijd opgenomen. Wel klonken de Reeds omstreeks tien uur toverden de binnenrijdende wagens van de re clamekaravaan de Middelburgse Markt om in een bonte pleisterplaats, waarop schrille kleuren en schelle klanken overheersten. Degenen, die van dit voorspel genoten en van de bijbehorende attracties profiteerden, moesten echter tot kwart over één ge duld oefenen alvorens de spelers in het stuk „Ronde van Nederland" ten tonele verschenen. De renners er zaten er nog ruim 40 in de strijd waren eerst tegen twaalf uur uit Oostburg vertrokken en beleefden een geneutraliseerd pleziertochtje naar Breskens, over de Westerschelde en langs de Nieuwe Vlissingseweg naar de Zeenwse hoofdstad. Daar begon toen op de Markt eerst een zekere wielersfeer te ontstaan. Maar de intocht der coureurs bood geen spectaculaire zaken. Ook al niet, omdat velen van hen in trainingscos- tuum reden, hetgeen de toeschouwers „niet echt" vonden. Voor de maaltijd, een rustpoos en voor massage werden alle deelnemers in het Nederlands Koffiehuis ondergebracht. Zij maak ten het tot een ware bijenkorf en zij hebben er grote eisen aan de keuken gesteld Hoewel de Ronde van Nederland nog slechts voor de tweede maal Mid delburg aandeed de eerste keer was een doortocht was een deel van de jeugdige inwoners er zich terdege van bewust, dat men een jacht moest openen. Die jacht, waarin alle suppor ters ter wereld bedreven schij nen, was er natuurlijk één op handtekeningen. De schrifturen van Woutje Wagtmans, Gerrit Schulte, Wim van Est, Gerrit Voortïng en Hein van Breenen waren het meest in trek. Maar vele enthousiasten klampten in hun verzamelwoede iedere ren ner aan, die zij tegen het lijf liepen Show-start Inmiddels was het schouwspel van heen en weer dravende officials, ver zorgers, ploegleiders en heen en weer rijdende ordonnansen en aanstaande begeleiders-motorrijders, dat zich op de Markt ontrolde, zeer de moeite waard. Het lijkt steeds op een enor- mer wirwar, maar naderhand blijkt er een zeer goede orde aanwezig te zijn. De wedstrijdleiding had althans de touwtjes van de organisatie strak in handen. En toen éénmaal de start was aangekondigd, vertrok de eerste renner vrij spoedig, iéts na drie uur. Dat was de laatst geplaatste in het algemeen klassement, een Engelsman. Op hem volgde met een tussenruim te van enkele minuten nummer één na laatste en zo vervolgens. Allen kregen een motorrijder of een scooterberijder als begeleider mee voor de solo-rit naar Roosendaal. Dank zij medewerking van zuster- clubs en van een groot aantal enthou siaste Roosendalers was het „Schelde rouwen" gelukt het benodigde aan- al volgers bijeen te krijgen. Zelfs re- •rves waren aanwezig. Overigens was de start op de Markt „show-start". Er werd daar nog Kamermeisje gaf aan haar werkgeefster vergif. De rechtbank te Amsterdam heeft het 29-jarige kamermeisje C. J. P., die zeven maanden geleden werd gearresteerd toen aan het licht kwam, dat zij haar werkgeef ster vergif had toegediend, niet schuldig geacht aan de huar ten laste gelegde poging tot moord of doodslag, doch alleen aan het toe dienen van zware mishandeling met voorbedachte rade, alsmede diefstal, stal. Zij had de vorige zomer, ontevre den over haar werkgeefster, bij een apotheek een soort rattenvergif ge kocht, waarin zich tallium bevond. Een te grote dosis van dit vergif had tot resultaat, dat het haar uit valt: een nog grotere dosis is do delijk. Zrj had het goedje door een slaatje gemengd, dat ze voor de hotelexploitante klaarmaakte. Het gevolg was, dat deze vrij ernstig ziek werd veel pijn leed en het haar bij bossen uitviel. Voor de mishandeling en verduis tering in dienstbetrekking legde de rechtbank haar een jaar en acht maanden op. Vrijdagochtend heeft burgemeester mr A. J. d'Ailly namens de koningin de versierselen behorende bij de on derscheiding Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw overhandigd aan de eerste dirigent van het Con- certgebouvjorkest, E. A. van Beinum. De plechtigheid geschiedde in de raadzaal van het Amsterdamse stadhuis. Kloppartij om verkeerslicht Ruim duizend studenten zijn Don derdag bij de universiteit van Sydney slaags geraakt met ongeveér hon derd politiemannen. Achttien studen ten werden in hechtenis genomen en drie politiemannen en een meisje ge wond. De studenten betoogden, wegens herhaaldelijke verkeers-ongevallen voor het plaatsen van een verkeers licht voor de ingang van de univer siteit, die aan een drukke hoofdstraat is gelegen. Strijd tegen het tandbederf. Een aantal onderzoekers, onder leiding van de mede-ontdekker van het streptomycine, dr. Albert Schatz, heeft een nieuwe methode ontwikkeld voor het isoleren van microben, die oorzaak kunnen zijn van lïèt tandbederf. Het lukte nun uit tandholten de bacteriën te isoleren, die het kera- tine, een eiwit dat het tandemail versterkt, vernietigen. de rit inzonden. De belangstelling was daar groot te. noemen. Ook op de Markt echter, stonden velen ruim anderhalf uur achtereen om tenslotte de „azen" in het zadel te zien. De nummers 10 tot en met 1 van het algemeen klassement, van Wagtmans tot Haan, hadden de bij zondere aandacht. Zozeer, dat er soms haast geen ruimte meer was voor deze „lievelingen van het publiek". Het einde, kwam, toen Piet Haan, drager van de leiderstrui verscheen. Ook hij ging van start, gevolgd door motorrijder Lemmens uit Roosendaal, maar niet nadat hij V3n Joke Joossen voor deze gelegenheid tot schoon heidskoningin van Middelburg gepro moveerd een zoen in ontvangst had genomen. Wat haar betreft, mag de Ronde van Nederland dus misschien nóg wel eens langs komen Zij nog vermeld, dat Rijks- en ge meentepolitie overal handen vol werk hadden. Moeilijkheden bij de regeling van het verkeer ontstonden echter niet. OP VERJAARDAG VAN KONINGIN Ter gelegenheid van H.M. Koningin Juliana's verjaardag is, der traditie getrouw, een buitengewone staatscourant verschenen, die de namen bevat van de Nederlandse mannen en vrouwen, aan wie onderscheidingen zijn verleend, omdat zy zich in de samenleving gedurende langere tijd bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt of door byzondere prestaties de aandacht trokken. Ook tal van personen, die niet in landelijk verband, maar in kleinere kring betekenisvolle activiteiten ontplooiden ontvingen 'n Konink lijk blijk van waardering. Uit de lang e lijst noemen wij hier een reeks na men: Commandeur in de Orde van Oranje Nassau: Jhr. mr. dr. L. H. K. C. van Asch van Wijk, procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden, mr. J. R. M. van Angeren, lid van de Raad van State te Wassenaar (bij bevordering), dr S. van Zwanenberg, wonende te Nijmegen, president-com missaris van N.V. Kon. Zwanenberg- Organon te Oss, voorzitter van Raad van Beheer van N.V. Organon en voorzitter van de Raad van Be stuur van N.V. Kon. Zwanenberg, al daar. (bij bevordering)jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, voorzitter van de staatscommissie vervanging ar menwet, commissaris der Koningin in de provincie Gelderland te Arnhem (bij bevordering). Riddër in de Orde van de Nederlandse Leeuw: prof. mr. B. V. A. Röling, hoogleraar in het strafrecht, straf- groe esrecht en volkenrecht aan de •ijksuniversiteit te Groningen; mr F. J. de Jong, raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden te Den Haag, mr. J. W. U, Doornbos, president van het hoog militair gerechtshof te Den Haag; mr. E. A. M. Lamers, direc teur-generaal van het gevangeniswe zen; prof. mr. J. H. Beekhuis te Gro ningen; mr. G. Vixseboxse, lid van de Eerste Kamer, E. A. Vermeer, F. J. Goedhart, mag. dr J. G. Stokman, dr. W. L. P. M. de Kort, H. J. Hofstra, Chr. J. M. Mol, allen leden van de Tweede Kamer; J. van Tilburg, wet houder der gemeente Rotterdam; prof. dr. P. C. A. Geyl, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; prof. dr. P. J. Enk, hoogleraar aan de universiteit te Groningen; prof. dr. S. van Creveld, hoogleraar aan de uni versiteit te Amsterdam; mr. H. J. SLOPENDE TIJDRIT NAAR ROOSENDAAL Piet Haan redde op het nippertje zijn Oranje-trui (Van een speciale verslaggever), In een fenomenale solorit over 78 kilometer van Middelburg naar Roo- zendaal heeft Wim van Est in de voorlaatste etappe van de ronde van Ne derland een greep naar de macht gedaan. Bijna was de oersterke Braban der er in geslaagd zich aan het hoofd van het rennersveld, dat vandaag de laatste ruit naar Amsterdam zal maken, te plaatsen. Bijna, want Piet Haan, die nu al drie dagen de leiderstrui heeft, voelde de dreiging van Van Est en reed voor zijn doen zo'n snelle race tegen het horloge, dat de voorsprong van 12.13 min., die hij op Van Est had niet geheel verloor. Daar Piet Haan ook zyn naaste concurrenten in deze tijdrit, zoals'Van Breenen, Schulte, Roks en Preïskeit van zich af wist te houden, zal de jonge Limburger mor gen volgens de rennerswet en berekeningen ook als triomfator het Olym pisch Stadion binnenvallen. Gerrit Schulte en Wim van Est, die nog een goede gooi naar de overwinning zouden kunnen doen, zullen elkaar vast geen gelegenheid geven om de beslissende slag te slaan. Bovendien mag verwacht worden, dat Schulte zijn jonge ploegmaat Haan tegen eventuele aanvallen van Van Ést zal verdedigen om de zege van zijn ploeg veilig te stellen. stond, nadat hij de finish in Roozen- daal gepasseerd was, geruime tijd aan kop met de tijd van 1.53.22 uur. Dit was een zeer goede tijd. Aan de hand van de steeds doorkomende tussentij den, kon worden afgeleid, dat Ma- socco de 'enige was, die 'v/im van Est in deze individuele kracht-inspanning kon bedreigen. Maar Van Est duldde op „zijn" nummer geen mededingers. Geen ogenblik verslapten zijn krach tige spieren en geen ogenblik ook vertraagde hij zijn hoge tempo van de eerste helft der etappe. Onder oor verdovende toejuichingen stormde hij door Bergen op Zoom op Roozendaal af, waar hij in de ongelooflijk scherpe tyd van 1.47.56 uur als eerste fi nishte. Dit w s 5.26 minuten sneller dan Masocco, die hiermede naar de tweede plaats verdrongen werd. Wout Wagtmans, die lang zo soe pel niet reed als Van EsL vestigde zich in een voor zijn doen toch nog goed gereden tijdrace op de derde plaats. Vóór de sterke Italiaan Pugi. Gerrit Schulte, die aan het begin van de etappe als een van de kansheb- De tijdrit van Middelburg naar Roosendaal is een enorme zware course geworden. Dit getuige het feit, dat slechts dertien van de vier en veertig gestarte renners binnen de twee uur zyn gebleven. De hoge tem peratuur en de droge wind, die de coureurs het grootste gedeelte van het traject tegen hadden, sloopten de krachten en slechts de sterksten wa ren in staat de moeilijkheden te overwinnen. De allersterkste was Wim van Est, die zijn faam als Ne derlands beste tijdrijder weer alle eer aandeed. Vele renners die vóór hem gestart waren en die moeizaam tegen de wind en de hitte opboksten, moes ten toezien hoe Van Est hen in een regelmatige cadans voorbijreed. Bij het punt waar de tussentijden werden opgenomen, namelijk 42 kilometer na de start bij de overweg te Rilland no neerde Van Est, die als nummer 29 was gestart, de tijd van 1.01.38 uur. Een tyd die drie en halve minuut scherper lag dan die van de Italiaan se aanvoerder Masocco. Deze Masoc co, die als twintigste vertrokken was, bers was gedoodverfd, reed bepaald stug. Hij kon maar niet in een regel matig tempo komen en ging vele ma len op zijn pedalen staan om de gang er in te houden. Piet Haan, die zich in deze ronde een goede etappe-rijder heeft getoond, draaide tegen de ver wachting in zeer gemakkelijk. Zijn goede rijden in de tijdrit zal Kees Pellenaars, die in deze ronde van Nederland reeds enkele malen de karavaan gevolgd heeft en ook van daag weer langs de weg stond om jeugd voor zijn Tour de France-ploeg op te sporen, vast niet ontgaan zijn. Behalve Piet Haan vestigden ook Hein van Breenen en Jos Suykerbuyk, wel ke laatste in deze ronde veel door lekke banden geplaagd is, de aan dacht op zich. De Italianen, die gis teren hun mannetje Sechezzi zagen uitvallen en die een slecht begin heb ben gehad reden vandaag in d« warmte weer een beste course. Met drie man, Masocco, Pugi en Sartini onder de eerste zes vormden zij de beste ploeg in deze tijdrit. Protest Een bepaald ongelukkige course reed Wies van Dongen. Hij had de pech, dat vlak voor zijn neus de Vla- kebrug opengedraaid werd. Het kost te Wies. die zijn uiterste best deed om zijn goede plaats in het algemeen klassement te verdedigen bijna vijf minuten. Ook de Duitse kopman Preiskeit verloor bij deze brug enke le minuten. De wedstrijd-jury zal nog nader bezien of beide renners voor deze pech een tijdsvergoeding zullen krijgen. Ook zal de jury zich moeten bezighouden met een protest van on der andere de leider van de ploeg van Schulte, Simons, en de Belgische ploegleider Sompel. De heren me nen namelijk, dat Wim van Est in het voordeel ïs geweest ten opzichte van de anderen, omdat hij voor en achter zich een enorm veld van volgers in auto's en op motoren had. Het protest heeft weinig kans van slagen, daar volgens vele andere waarnemers, de afstand tussen de volgers en Van Est steeds groot genoeg reglementair twintig meter is geweest. Woltjer hoofd v. d. aan de afd. hoger onderw, min. o.k. en w.E. A. v. Bei num, le dirigent van 't concertge bouworkest; prof. L. O. Wenckebach te Noordwijkerwout; luit. gen. J. D. Backer, directeur materieel land macht; gen.-maj. F. W. J. M. Peters van het wapen der artillerie; gen.- maj.-vlieger-waarnemer J. L. Zegers van de Kon. luchtmacht; prof. dr. G. J. Sizoo, hoogleraar in de natuurkun de aan de Vrije Universiteit; vice- admiraal F. T. Burghard; schout-bij- nacht F. H. M. van Straelen; prof. dr. J. Q. van Regteren Altena te Amster dam; A. Hugas, te Den Haag, plv. hoofddirecteur P.T.T.; M. J. van der Ploeg te Wassenaar directeur der K. L.M. mr. A. F. Lodeizen te Wasse naar, voorzitter van de directie van Wm. H. Muller en Co.; B. E. R,uys te Rotterdam, oudste fir mant van de fa. Wm. Ruys en Zn; ir. A. G. Maris, te Den Haag, directeur- generaal van de Rijkswaterstaat; M. Tjeenk Willink, secr. van de Ned. vereniging voor maatschappelijk werk, lid van de Eerste Kamer; dr. J, van Baal, gouverneur van Ned. Nieuw Guinea. Officier in de Orde van Oranje Nas sau: mr A. A. M. van der Meulen, burgemeester der gemeente Leeuwarden; mr. VK. J. J. Lambooy, burgemeester der gemeente Hengelo (O.); mr. F. E. Everwyn Lange. secr. van het „Utrechts Landschap" te Maarn (bij bevordering)dr. J. A. de Koning, voorzitter van het Neder landse cultureel contact, wonende te Utrecht (bij bevordering); dr. H. Knorringa, rector van het Amsber- dams avondlyceum; S. Vestdijk, let terkundige, wonende te Doorn; dr. G. Knuttel, oud-directeur gemeente-mu seum Den Haag; mr. W. G. J. Veen- hoven, secr. van de Ned. Dagbladpers wonende te Haarlem; dr. J. Miedema; hoofd van de afd. lich. opvoeding en sport, min. o.k. en w.; de vlootaal- moezenier G. Schimmel; ir. J. van Ettinger, te Den Haag, directeur van het Bouwcentrum te Rotterdam; ir. J. A. van der Laan, te Leiden, archi tect B.N.A.; J. J. Moll, oud-vlieger lste klasse, commodore bij de K.L.M. (bij bevordering)mr. K. Jansma, te Amsterdam, secretaris bij de Zuider zeeraad. Ridder in de Orde van Oranje-Nas- san: H. C. A. van Booven, letterkundige te Rome; D. A. C. van Strien, voor zitter van de Nederlandse Boerenbond in Frankrijk; P. J. C. Swagemakers, wethouder der gemeente Steenbergen; D. D. Schulman, kunstschilder, Laren M. C. Escher, graficus te Baarn; E. J. M. Faber, algemeen secretaris van het C.J.M.V. te Amsterdam; kapitein W. H. van Haersma Buma van het wa pen der Koninklijke marechaussee (met de zwaarden); F. P. D'huij, voor zitter van de Ned. Bond van Boek binderspatroons te OverveenChr. van der Riet, vice-voorzitter van de Coöp. Vlasfabriek „Dinteloord" te Dinteloord. Eerste pruimen aangevoerd. Aan de veiling Westerlee in de Lier zijn door de tuinder L. P. van Uffelen de eerste pruimen aange voerd. Zij brachten 51 cent per stuk op. Staking op IJsland ten einde. Een door de communisten geleide staking, waardoor vrijwel het gehele vervoer op IJsland werd stilgelegd, is Donderdagavond na 42 dagen geëin digd. Werkgevers en werknemers teken den een overeenkomst. De staking was bedoeld om kracht bij te zetten aan looneisen. De communisten ver klaarden aan 't begin van de staking, dat hun doel was de regeling ten val te brengen. Onaanraakbaarheid in India is strafbaar gesteld. De Indische Tweede Kamer heeft Donderdag een wetsontwerp aangeno men. krachtens hetwelk personen, die schuldig zijn verklaard aan het be handelen van iemand als „onaanraak baar", tot gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden en een boete van ten hoogste 500 ropijen kunnen worden veroordeeld. Onder deze wet is hij, die iemand op grond van onaanraakbaarheid toe gang tot een woning, hotel of tempel weigert, strafbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 11