Zweedse vorst bezocht caisson bij „brokkengat" van Ouwerkerk Koning Gustaaf bezocht Zweedse kerk in de Maasstad CANADESE GENERAALS SPREKEN PER RADIO TOT NEDERLAND GALADINER IN ZWEEDSE LEGATIE IN DEN HAAG VRIJDAG 29 APRIL 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 GROOT MOMENT VAN HET BEZOEK Koning Gustaaf werd voorgelicht over ramp en dijkherstel HET GROTE MOMENT van het koninklijk bezoek aan Ouwerkerk was gisteren zonder twijfel het verblijf van de hoge gasten op de gigantische Phoenix-caisson: hoog torent dit gevaarte boven het vlakke land en de wijde zee als een monument van durf en daadkracht van Nederlandse wa terbouwkundigen. In sobere bewoordingen werd hier aan de Zweedse ko ning verhaald, wat in deze barre omgeving sinds de ramp was gebeurd: de droevige dagen van Februari 1953 werden in herinnering gebracht, over de worsteling ora het verloren land werd verteld en er werd gesproken over de energieke aanpak van het agrarische herstel. Geïmponeerd luis terde de vorst en bezichtigde daarna, begeleid door koningin en prins, het enorme gevaarte. Het gezelschap was ongeveer een half uur tevoren in Ouwerkerk aan gekomen, waar eerst burgemeester Romeijn de raad van zijn gemeente en daarna ir A. G. Maris, directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, een aantal waterstaats-autoriteiten aan de hoge gasten voorstelde, o.a. ir J. van der Burgt, hoofdingenieur-direc teur in de directie Zeeland. Daarna wandelde men naar de woonwagen van de burgemeester en op weg daar heen passeerde men de beroemde klok De klok van OuwerkerkWie herinnert zich niet de boeiende radio reportage van November 1953, toen het geluid van deze klok zich te mid dernacht mengde met het wilde ge loei van scheepsfluiten en sirenes, die de wereld kond deden, dat het laatste gat bij Ouwerkerk, het „brokkengat", was gesloten. Deze klok is inmiddels uit de klokkenstoel gehaald en wacht thans op het ogenblik, dat Ouwerkerk weer een toren zal hebben, om van daaruit haar bronzen stem weer over het dorp te doen klinken. Langs deze oude groen-verweerde bel nu wan delde de Zweedse koning en plotse ling bleef hij staan om aan de Com missaris der Koningin te vragen, waarom de klok niet in een toren hing Jhr De Casembroot vertelde hem het verhaal van de triomfantelijke No vembernacht en koningin Juliana, die even verder liep en de Commissaris hoorde vertellen, haastte zich naar haar gast en vulde het verhaal aan. Iedereen luisterde en even weer was het alsof iedereen, vorstin en volk, de klok hoorde luiden, zoals in die No vembernacht. Stil hoorde de koning toe Mevrouw Romeijn stond bij de in gang van haar kleine woning, waarin het gezelschap de thee gebruikte. Be langstellend informeerde koning Gus taaf Adolf er naar, hoe lang de burge meester nu al in deze wagen woon de, terwijl de koningin zich onder hield met mevrouw Romeijn en met mevrouw De Casembroot-baronesse van der Feltz. Hier ook bood me vrouw Romeijn een doos chocolade korenaren en een doos Zeeuwse bab belaars aan de Zweedse vorst aan. Met Zweedse vlaggetjes stonden de schoolkinderen van meneer Berre- voets en mej. Paulussen en de klein tjes van de kleuterschool van juffrouw Slager te wuiven, toen de hoge gas ten daarop naar de kleuterschool wan delden. Ter gelegenheid van het Zweedse ko ninklijke bezoek heeft de hoofdstad zich in feesttooi gestoken. Onder de talloze fraai verlichte gebouwen trof fen wij ook dit oude geveltje aan, dat met de illuminatie van honderden lampjes een sprookjesachtige aan blik biedt: de fabriek van de Erven Lucas Bols op de Rozengracht te Amsterdam. INBREUK., Onverwacht zorgde mevrouw W. Ilendriksc-Mannie 93 jaar en ge tooid met de prachtige kanten kap voor inbreuk op het protocol: zij stond op uit de rij van ouden van dagen en overhandigde prins Bern- hard een mandje met meeuweneieren. Het was een keurig mandje, netjes opgemaakt met gras, waarin de eieren lagen gegroepeerd rond een gevuld zoutvaatje. De prins moest zich voor overbuigen om mevrouw Hendrikse te verstaan, terwijl koning Gustaaf glim lachend toekeek. Maar het doel was bereikt: de eieren gingen mee in de auto In de kleuterschool wachtte een grote maquette van de dijkgaten rond Ouwerkerk en hier gaf ir Maris in het Engels een toelichting op de dijk- dichting. waarna hij de vorst een in leer gebonden album met foto's van het dijkherstel overhandigde. Onmid dellijk daarop stelde de koning enke le vragen, waarbij hij vooral geïnte resseerd bleek in de daling van de bodem. In de school werd voorts aan de koningin door enkele kleuters een foto aangeboden van hun school, be stemd voor prinses Marijke, gezet in een rand van fröbel-vlechtwerk. De foto was gemaakt door de zoon van de burgemeester. De weg naar de caisson was berijd baar gemaakt dank zij een grote hoe veelheid ijzeren platen, waarmede voorts een zandvlakte was herschapen in eep keurig parkeerterrein. Op de caissoi. werden dijkgraaf H. C. van de Zande en de gezworenen van de Vierbannenpolder voorgesteld, voorts ir J. Post van de Cultuur-Technische Dienst, ir L. Eelkema van deze dienst en ir C. A. de Vlieger van Rijkswater staat. Bij de caissons werd afscheid geno men van de autoriteiten en door de bevolking geestdriftig toegejuicht be gonnen de gasten de tocht naar Zijpe. Prins Bernhard en de Zweedse gezant vertrokken per vliegboot. Huisvrouwen vergaderden in Noordwijk Tijdens de algemene vergadering van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen in Noordwijk heeft de presidente, mevrouw H. G. van An- rooy-De Kempenaer een welkomst rede uitgesproken. Zij noemde de moeder de spil van het gezin, en acht het geen wonder, dat de vijf jaren onder vreemde overheersing en de daaruit voortvloeiende moei lijkheden ook de vrouw niet onbe roerd lieten. Ook de huisvrouw heeft volgens spreekster heden ten dage buiten haar huis nog een taak te verrichten. Voor velen is dit een nog niet gemakkelijke combinatie van drukke huishoudelijke bezighe den en tijdrovende baantjes daar naast. Treffend noemde spreekster het dat voor de vrouwenvluchtelin- genactie vele afdelingen der vereni ging spontaan aan het werk gin gen. Het hart van de vrouw was ge raakt, en dan kan men verzekerd zijn, dat er iets goeds uit komt, al dus spreekster. Belasting en huurwetten Op 10 Mei in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) In de Donderdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de waarnemend voorzitter, prof. Gerbrandy, die mr Kortenhorst ver ving, medegedeeld, dat het de bedoe ling is het wetsontwerp tot huurver hoging en de ontwerpen tot verlaging van verschillende belastingen te be handelen in de vergadering van 10 Mei en de volgende dagen. De Kamer verenigde zich zonder discussie en zonder hoofdelijke stem ming met de verlenging voor de tweede keer en nu tot 1 Juli 1956 van de Noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen. >e Canadese generaal Charles Foulkes heeft bij gelegenheid van de tiende verjaardag van de bevrijding van Nederland een boodschap uitge sproken, bestemd voor het Nederland se volk. Deze boodschap is opgenomen in een programma, dat is samengesteld door de Nederlandse afdeling van de Canadese radio. In dit programma spreekt een aantal Canadezen die deelnamen aan de bevrijding van Ne derland. Zij halen herinneringen op van tien jaar geleden. Enkelen van hen doen dit in het Nederlands, dat zij leerden toen zij in ons land waren gestationneerd. Dit programma wordt uitgezonden voor de A.V.R.O. op 3 Mei a.s. van 22.20 tot- 22.35 uur. In de Zaterdagavonduitzending van 30 April van de Nederlandse afdeling van de B.B.C. om 20.00 uur, op de golflengten 19.58 en 25.26 meter, richt generaal H. D. G. Crerar zich even eens tot Nederland met persoonlijke gelukwensen ter gelegenheid van de bevrijding. Beide Canadese generaals hebben een belangrijke rol gespeeld in de krijgsverrichtingen ter bevrijding van ons land. Woensdagavond heeft het vorstelijk gezélschap aangezeten aan een di ner, aangeboden door de Nederlandse regering. Fotomet gezicht naar ca mera, v.l.n.r.: Koning Gustaaf, Ko ningin Juliana en minister Drees. Met rug naar camera: v.l.n.r.: Prins Bernhard en Koningin Louise. Kamer voor de Scheepvaart aanvaardde resoluties. In de bijeenkomst van de inter nationale Kamer voor de Scheep vaart, die te Londen is gehouden, is een resolutie aangenomen, waar in de eisen, die de laatste tijd door bepaalde landen zijn geformuleerd met betrekking tot een uitbreiding van de territoriale wateren tot ver buiten de algemeen aanvaarde grenzen, worden veroordeeld. Bij de Kamer zijn reders uit 16 landen aangesloten, die tezamen een koop vaardijvloot van 60 millioen ton be zitten. De bedoelde eisen schenden volgens de Kamer het principe van de vrijheid der zeeën. Verder werd een resolutie aangenomen, waarin de mening wordt uitgesproken, dat de betrekkingen tussen lucht- en zeevervoer vrij door commerciële factoren moet worden bepaald. Prof. mr. C. W. de Vries werd commandeur Oranje-Nassau. Wegens zijn verdiensten als voor zitter van de per 26 April j.l. opge heven rijkscommissie van advies voor de gemeentefinanciën is prof. mr. C. W. de Vries benoemd tot commandeur in de orde van Oran- je-Nassau. BLOEMEN SIERDEN AMBTSWONING Daarna taptoe door de Luchtmachtkapel Gisteravond om acht uur had een vrij grote menigte zich op de Haagse Lange Voorhout verzameld om de aankomst van koning Gustaaf en konin gin Louise en enige minuten nadien, de aankomst van koningin Juliana en prins Bernhard te aanschouwen bij het gebouw van de Zweedse legatie, waar koning Gustaaf te hunner ere een galadiner werd gegeven. Mevrouw Dahlman had met grote zorg en smaak de ambtswoning van haar echtgenoot met bloemen doen versieren. In de vestibule, vestiaire, in de hal, de salons en de eetzalen zag men oogbetoverende schikkingen van de mooiste exemplaren bloemen, die de Nederlandse bollenvelden en bloe menkassen kunnen opleveren. Het verzamelde publiek juichte en ap- plaudiseerde toen de vorsten en hun genodigden aan de legatie arriveerden. Koningin Juliana en haar gemaal kwa men, na een korte rustpoos van het koninklijke paleis aan de Voorhout en het Zweedse koningspaar van het Ho- 1 des Indes. Na een kort oponthoud in de salons begaf men zich aan tafel. In de eet zaal. die is beschilderd met landschap pen door een onbekende Hollandse meester, was de tafel verzorgd door de butler van koning Gustaaf, de heer Karl Erik Karlsson, daarbij geassis teerd door zijn Nederlandse collega, de heer P. Riecken. Op zeer mooi, zwaar damast was een grote, ovale bokaal van gedreven zilver geplaatst. HAVENTOCHT IN ROTTERDAM Koningin Louise bleef in de hoofdstad Koning Gustaaf van Zweden heeft gisteren een bezoek gebracht aan Rotterdam alvorens naar Zierikzee te gaan. Koningin Louise bleef in Am sterdam, waar zy des middags een bezoek bracht aan enkele woningen om de Nederlandse woningbouw nader te bezien. Te kwart over tien kwam het gezelschap de Koning werd wederom begeleid door Koningin Juliana en Prins Bernhard in de Maasstad aan bij de Zweedse kerk. Voor de in gang van de kerk werd het gezelschap ontvangen door de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum en andere autoriteiten. Haventocht. Om even over half elf begaf het hoge gezelschap zich aan boord van de „Prinsesseplaat", waarna onmid dellijk de haventocht, die een uur zou duren, een aanvang nam. Bij het Prinsenhoofd lag de kruiser Hr Ms „De Ruyter" op stroom. De „De Ruyter" gaf het gebruike lijke saluut van 21 schoten en bij het passeren joelde de volgens paraderol aangetreden bemanning, die uit 973 koppen bestaat. De havenvaart werd begunstigd door zonnig weer,. De talrijke schepen langs de kaden en op de rivier boden met hun pavoisering een feestelijke aanblik. Overal staakte men even het werk om de hoge bezoekers te zien passeren. Bij de Maasbruggen werd gekeerd en de rivier werd gevolgd tot het Merwedehavencomplex. Daar keerde de „Prinsesseplaat" wederom de ste ven om koers te zetten naar de Maas haven, waar de hoge gasten debar- keerden. Hier werd afscheid genomen van de Rotterdamse autoriteiten, waarna de auto's die zich inmiddels hierheen hadden begeven, zich in beweging zetten, om via de Dordtselaan en de Dordtsestraatweg Rotterdam te ver laten op weg naar Numansdorp, waar de „Piet Hein" gereed lag om hen naar Zierikzee te brengen. De kunstenaar Charles van Eyck was in de tuin aanwezig als ontwer per en vervaardiger van de drie ge brandschilderde ramen in de Zweedse kerk, waarvan er een het opschrift draagt: „Volg mij na en ik zal U vis ser der mensen maken". In de tuin werden leden van de be manningen van verschillende Zweed se koopvaardijschepen aan Koning Gustaaf voorgesteld. Een aardig moment deed zich voor, toen achter een der ramen van de bovenste verdieping van het Zweedse zeemanstehuis een baby, hoog op een vrouwenarm geheven, niet ophield naar de zich in de tuin bevindende vorstelijke bezoekers te zwaaien. Ko ningin Juliana was de eerste die het opmerkte. Zg maakte er de Zweedse koning en Prins Bernhard op attent en spoedig wuifde heel het vorstelijk gezelschap naar liet lachende, darte lende kindje daar heel In de hoogte. Toen de Koninklijke gasten zich vanuit de kerk te voet naar de jacht haven begaven, zagen zij de balkons van het vele verdiepingen hoge At- lantichouse vol met personeelsleden van de daar aanwezige kantoren .Rol. len serpentines en grote dozen confet ti dwarrelden in de lucht op het mo ment. dat het hoge gezelschap er pas seerde. ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜHI Piper-cub maakte ongelukkige landing. j Een Piper-cub van de rijks- H Pplitie, die was ingeschakeld bij het escorte van de zich §f H naar Rotterdam begevende ko- ninklijke stoet, is Donderdag- s morgen omstreeks tien uur bij H een landing op Ypenburg H naast de startbaan terechtge- komen en vrij zwaar besclia- digd. De piloot, wachtmeester eerste klas J. H. V. uit Amster- dam, werd licht gewond en M m°est voor onderzoek worden opgenomen in het ziekenhuis H Westeinde te Den Haag. De naast hem zittende waarne- mer, wachtmeester eerste klas A. J. van de S. uit Amster- i dam, bleef ongedeerd. Het toestel, dat, nadat de i koninklijke stoet in Rotterdam i g was gearriveerd, naar Ypen- I burg was teruggekeerd om i ee benzine te laden, werd, toen i het reeds het eerste contact i met de grond had gekregen, j door een rukwind gegrepen en I gegooid. oranje-rode tulpen, darwins, breeders en parkiet, waren geschikt. Ook de andere tafelstukken waren van dezelfde bloemen in dezelfde kleuren samengesteld. Gedekt was met zilveren borden, die het Zweedse wapen droegen, an tiek zilver bestek en vijf soorten kris tal van Zweedse origine. Voor de vol gende gangen werd Zweeds ivoorkleu rig porselein, beschilderd met het Zweedse wapen van azuur met drie gouden kronen in het hart, waar om heen een gouden en azuren lauwertak en daarbuiten lichtgekleurde blauwe kronen, gebruikt. Tijdens het diner groeide het aantal toeschouwers aanzienlijk aan om ge tuige te kunnen zijn van de taptoe door de luchtmachtkapel, welke om half tien zou beginnen. Naar Zweden Naar „Het Parool" verneemt ligt het in de bedoeling, dat koningin Juliana en prins Bernhard in de loop van het volgend jaar in 1956 dus een of ficieel staatsiebezoek aan Zweden brengen. De datum staat nog niet vast. ondersteboven llll!lllll!llill!!llllllllllllllllll||||||||||||||||!il||||||||||||!!l|||||||j!l!IIHII|li Luitenant-gen. Calmeijer kreeg eervol ontslag Op het door hem gedane verzoek is aan luitenant-generaal M. R. H. Calmeijer van de Generale Staf eervol ontslag verleend uit de mili taire dienst. De heer Calmeijer ge noot zijn opleiding aan de K.M.A. te Breda, de hogere krijgsschool te Den Haag en de Kriegsakademie te Berlijn. Van 1945'49 was hij chef van het kabinet van de minister van oor log, daarna tot 1951 plaatsvervan gend chef van de generale staf. La ter werd hij directeur van het de fensiecentrum in Den Haag, voor zitter van de vereniging ter beoe fening der krijgswetenschap, en hoofdredacteur van „De militaire spectator". Strijd tegen monopolies m de Verenigde Staten. De procureur-generaal der Ver enigde Staten, H. Brownell, heeft Woensdag tegen de Conrad Hilton hotel corporation een aanklacht in gediend wegens overtreding van de anti-monopohewetten. De Ameri kaanse regering wenst, dat de om vang van het concern, dat vermoede lijk het grootste hoteïbedrijf ter we reld is, wordt verminderd. In de aan klacht, die is ingediend bij het fede rale gerechtshof te Washington, wordt gezegd, dat de onderneming de bepalingen van de anti-monopolie- wet, welke bepaalde fusies verbieden, heeft geschonden door de aankoop van een ander hotelconcern, name lijk de Statler Corporation, die 9 be staande en 1 in aanbouw zijnd hotel bezit. Het Hilton concern bezit op het ogenblik 36 bestaande of in op richting zijnde hotels in de Verenigde Staten en 7 in het buitenland. De re gering heeft het gerechtshof ver zocht het Hilton concern op te dra gen enige hotels in de Verenigde Sta ten te verkopen Verplichte notariële acte bij levering onroerende zaken? Bij de Tweede Kamer is een ont werp van wet ingediend tót verplicht stellen van de notariële acte bij de le vering van onroerende zaken en bij de vestiging van zakelijke rechtten op onroerende zaken. De regering meent te mogen vertrou wen, dat 't notariaat bij de levering van onroerend goed 'n redelijk tarief zal blyven toepassen. Om deze reden is 'n wettelijke regeling van 't tarief m het ontwerp niét opgenomen. De regering heeft voorts bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in- fediend tot vervallenverklaring van et vervreemdingsbesluit met-land bouwgronden. In verband hiermede wordt voorgesteld ook in de onteige ningswet, de wederopbouwwet en de wet op de vervreemding van land bouwgronden enkele noodzakelijke wijzigingen aan te brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7