Fiona's tweestrijd Mechanisatie van landbouw kan niet langer worden tegengegaan KLMM üit de AETHER HOOVER JIMMY het onbekende eiland GROTE „AANVOER" IN RUSLAND VAN VEELBELOVENDE FIGUREN Rotlllffi 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 29 APRIL 1955 INTERNATIONALE LANDBOUW VAKBEURS Grote verscheidenheid aan tractoren (Van onze landbouwkundige medewerker) De Vierde Internationale Landbouwvakbeurs, die dit jaar van 28 April tot en met 4 Mei de terreinen van de Croeselaan geheel zal bezetten, over treft de vorige in twee opzichten. In de eerste plaats geeft zij een zo goed als volledig beeld van het hedendaagse arsenaal aan landbouwmachines, -gereedschappen en -hulpmiddelen. In de tweede plaats brengt zij een over vloed aan nieuwigheden, waarvan de belangrijkheid niet op technische aardigheden berust,, maar op doelbewust aangebrachte verbeteringen, die nagenoeg zonder uitzondering op het verkrijgen van de grootst moge lijke arbeidsbesparing zijn gericht. Dit is de allesoverheersende indruk, die men van het tentoongestelde krijgt: volledigheid en ljjn. Aan beide zit een positieve kant; de volledigheid stelt de bezoeker in de gelegenheid zijn keuze te maken zonder dat het ge vaar bestaat, dat hij iets over het hoo fd ziet, en de duidelijk aangegeven lijn dwingt hem willens en wetens de richting te volgen, die de mechani satie in deze tijd noodgedwongen moet inslaan. Het staat nu wel duidelijk vast, dat de mechanisatie in ons land niet lan- ter kan worden tegengehouden. Het eroep op de veelheid van kleine be drijven blijkt veel aan overtuigings kracht te hebben verloren. De prac- tijk bewijst dat de bedrijfsgrootte al leen nog maar in zijn uitersten de grenzen van de mechanisatie bepaalt. Ook de kleine boer moet zijn grond bewerken, bemesten en inzaaien, hij moet wieden en oogsten en melken. Wanneer hij hierbij arbeidskrachten te kort komt. zal ook hij moeten uit zien naar hulpmiddelen. Ir. P. W. Bakker Arkema, de Rijkslandbouw- consulent voor Landbouwwerktuigen, verklaarde hierover tijdens een voor de opening van de beurs gehouden persconferentie, dat een kleine boer met gevoel voor mechanisatie meer zakelijk voordeel uit een tractor kan halen dan een grote bouwboer, die zijn hart aan het fokken van paarden heeft verpand. Daér liggen de gren zen! Nederlandse tractor. Er zijn 356 inzendingen op deze land- bouwbeurs, samengebracht door 184 exposanten en afkomstig' uit dertien landen. Wat zij brengen, is over het algemeen uitstekend. Nemen wij bijvoorbeeld de grote ver scheidenheid aan tractoren, die toch altijd nog de motor van de mechani satie uitmaken. De vraag van de laat ste jaren ging uit naar een kleine, la ge tractor met een gering vermogen en bij voorkeur uitgerust met een Die selmotor. De industrie blijkt te heb ben begrepen dat deze eis niet door gemakzucht was ingegeven, maar dat hg inderdaad op redelijk inzicht van de boer berustte. Volgen wij de ontwikkeling van an dere machines en werktuigen dan ver melden we in de eerste plaats land- bouwwagens, waarvan de ongeveerde types met draagvermogens van 2 tot 5 ton binnen het bereik van de kleine landbouwbedrijven komen. Zij wor den geleverd in een uitvoering voor paard en/of tractor. Een importeur komt met een regen kanon, dat bij uitstek geschikt is voor de beregening van grote vlakten. Er is voorts een voortreffelijke vin ding, nl. een inrichting, die het moge lijk maakt bijv. met een tweeweg- ploeg iedere ploeg afzonderlijk te be dienen. Het tijdrovende overschakelen wordt hiermee voorkomen. Op het gebied van de grondfrees machines is een perfectie bereikt, die niet anders dan kan worden toege juicht. Steeds meer combinatie. De tendenz naar het fabriceren van combinatie-werktuigen neemt van jaar tot jaar toe. Deze ontwikkeling is bijzonder gelukkig te achten, want vooral voor de bouwbóeren werden de investeringen in de veelal dure ma chines. die voor elke teelt afzonder lijk moesten worden aangeschaft, te hoog. De rooimachine, die zowel voor het bieten- als het aardappelland kan worden gebr'iikt, is er weliswaar nog? niet. Maar er zijn nu toch wel combinaties mogelijk, die enkele jaren geleden nog ver te zoeken wa ren. Denken we bijvoorbeeld aan de zaaimachines, die niet alleen voor vrg- Moeders Mooiste Moederdag Verras haar met een HOOVER Stoom- of Droogstrijkbout Jarenlang gemak, jarenlang plezier! Vocht in terwijl hij strijkt - strijkt ook droog. Twee strijkbouten voor één geld. Vraag de m naaste Hoover-dealer 1 VWi" Graag gratis machine op proef bij de HOOVER-dealer Electr. Teclin. Bureau H. J. COUJN, Het gehele Hoover-programma steeds in voorraad. Telefoon 3173. KLOETINGE, wel alle gewassen geschikt zijn ge maakt, maar die met een bepaald opzetstuk ook als kunstmeststrooier dienst kunnen doen. Natuurlijk is het verkrijgen van al le combinaties uitgesloten; een derge lijke robot zou bovendien onbetaal baar zijn. Maar voor tractorbezitters wordt de zaak al wat eenvoudiger door het gebruik van werktuigenra- men en werktuigendragers. Van de nieuwigheden verdient de hydraulische volautomatische zakken heffer nog vermelding. Ook is er een melkmachine met opgehangen melk vat en voorzien van een piusator, die het beurtelings melken mogelijk maakt. Voorts ziet men een nieuwe cirkelmaaier, die uitstekende diensten kan bewijzen bij het maaien in boom gaarden. Een drooginstallatie komt tegemoet aan de toenemende behoefte aan een eenvoudige mogelijkheid voor het drogen van gras en andere gewas, sen. Slechts twee operationele divisies in België. De Belgische minister van defen sie, Spinoy, heeft Donderdag in tie kamercommissie bevestigd, dat Bel gië in 1956 nog over slechts twee operationele divisies zal beschik ken. Dit is voornamelijk een gevolg van de omstandigheid dat door het teruglopen van het geboortecijfer in België minder dienstplichtigen ter beschikking staan. WaT ctè luchtstrijdkrachten be treft, zeide Spinoy, dat volgend jaar begonnen zal worden met een volle dige vernieuwing van het vliegend materieel. De Meteors en Thunderjets zullen dan vervangen worden door moder nere toestellen. Ook de opleiding en recrutering van het vliegend perso neel zal gereorganiseerd worden, aldus de minister. Stremming treinverkeer DordrechtLage Zwaluwe. De werkzaamheden aan de spoor brug over het Hollands Diep bij Moer dijk maken het noodzakelgk 't trein verkeer tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe wederom gedurende een dag stil te leggen en wel op Zondag 1 Mei van 5.30 tot 17.15 uur. Ter vervanging van de treinen zullen autobussen rijden. Deze vertrekken ieder heel en ieder half uur van Dor drecht en tien minuten over ieder heel en tien minuten over ieder half uur van Lage Zwaluwe. Daar deze autobussen deze afstand niet in dezelfde tijd als de treinen kunnen afleggen, dient men rekening te houden met een vertraging van on geveer een half uur. Werktuigdrager met 17[19 PK lucht- gekoelde Dieselmotorverstelbare spoorbreedte en hydraulische hefin- richting. De machine voorziet in een grote behoefteomdat het uiteenlo pende assortiment van landbouw werktuigen hiermee aan één tractor kan warden verbonden. Nederlandse gift voor - Griekse slachtoffers. De Nederlandse regering heeft be sloten een gift van 25.000 te be stemmen voor de slachtoffers van de aardbeving in de Griekse stad Volos. Een volautomatische grondfrees met messen-uitrusting vertoont een hoge graad van perfectie. Tweedaags congres van „Schuttevaer" Onderwijs aan schipperskinderen besproken. Ruim 350 schippers, verenigd in de Koninklijke Schippersvereniging „Schuttevaer" kwamen Woensdag in Kunstmin te Gouda bijeen voor een tweedaags congres. Tijdens deze vergadering kwamen aan'de orde de voorstellen, die de af delingen aan het hoofdbestuur deden toekomen inzake vaartechnische pro blemen. Een belangrijk voorstel uitgebracht door de afdeling Amsterdam betrof het onderwijs aan schipperskinderen. Deze afdeling verzocht het hoofdbe stuur te bevorderen dat iedere schip per voor elk kind aan de wal een rijkstoelage krijgt, gelijk aan het ver schil tussen de kosten aan boord en de kosten aan de wal voor het kind. Dan eerst zal volgens deze afdeling de noodzakelijke leerplicht voor schip perskinderen ten volle mogelijk zijn. Burgerluchtvaart maatschappij in Oostduitsland opgericht. In Oost-Duitsland is een burger luchtvaartmaatschappij, genaamd de Deutsche Lufthansa, opgericht. De Russische autoriteiten hebben toe stemming gegeven voor het gebruik van het vliegveld „Schönefeld" bp Berlijn door de nieuwe maatschappij. IVOs. Een goed begin is 't halve werk! En een bord H-O Havermout bp het ontbijt geeft de nodige energie om de nieuwe dag goed te beginnen. Er is geen gezonder ontbpt dat zó lekker is. UITSLUITEND VERPAKT VERKRIJGBAAR havermout Het complete ontbijt 85. Zij moesten via een touwladder aan boord van de „Voorspoed" klauteren en dat was voor Miebet een hele opgave, want zij drurfde dat niet. Jackie zorgde er voor, dat de sloep niet kon afdrijven en Jimmy deed alles om Miebet er toe te brengen langs de touwladder naar boven te klimmen. Zij gilde en ze pufte en ze strib belde tegen, maar ze schoot geen klap op. „Vooruit Miebet", riep Jimmy, die nog huiten adem was van de zware tocht aan de riemen, „schiet eens 'n beetje op. Er kan je niets overkomen. Als je valt, dan vang ik je wel op!" Miebet hield zich krampachtig aan de touw ladder vast. Zij had zich wel een paar sporten naar boven gewerkt, maar hoger durfde zij niet. „Oóóóóóóh", steunde de brave Miebet, „was ik maar nooit aan dit vreselijke avontuur begonnen. Was ik maar rustig in Wilgenwolde gebleven, had ik maar nooit met jullie op vacantle gegaan. Op vacantie! Als ik dat woord nog een keer uitspreek, krijg ik op slag een lachstuip. Mie bet moest zo nodig op vacantie en ze kwam op een on bewoond eiland terecht, 't Enige dat er aan ontbroken heeft zijn menseneters" Jimmy liep hier rood van aan. „Schiet nou maar op!" riep hij kwaad. ..Als je boven bent, mag je al je klachten in het klachtenboek op schrijven en dan zal de directie er alle aandacht aan wijden. Maar nu hebben wij wel wat anders te doen". Kapitein Brulboei hing over de railing naar dit tafe reel te kijken. „Wacht maar Brown", riep hij. „Ik zal d'r wel een handje helpen". ZEEUWSE SCHAAKRUBRIEK Gelier ideale tweekamp speler won de titel (Redacteur: drs. M. C. Verburg) By elke wedstrijd in Rusland dui ken enkele nieuwe veelbelovende figu ren op. Zij zyn snel doorgedrongen via de pyramidale geledingen waaruit het Sowjet-schaak bestaat. Bronstein is zo'n figuur, Geiler eveneens. Dat Bot- winnik, de wereldkampioen bij de laatste Sowjet-kampioenschappen maar een luttel puntje tekort kwam, pleit niet tegen hem. De aanvoer van onderop is zo sterk, dat niemand zich daar blijvend aan de top kan nestelen. Gelier en Smyslov, resp. twee tien tallen en een tiental jaren jonger dan Botwinnik, eindigden dit keer boven aan. 7 partijen moesten de beslissing brengen. Na 6 remises wan Geiler de titel. In die 7 partijen was hij trou wens net even superieur. Zijn stijl is zeer gedurfd, met de merkwaardige eigenschap, dat hij schijnbaar zonder ZATERDAG 30 APRIL. 7.00 Klokgelui. 7.00 Gelukwens. 7.07 Nws. 7.22 Gram. 8.00 Klokgelui. 8.01 Ge lukwens, 8.07 Nws. 8.22 Kinderaubade. 9.00 Feestprogr. voor de zieken. 9.25 Wa- terst. 9.30 Hoorspel voor de kinderen. 9.45 Rooms Katholieke uitz. 10.15 Nederl. klanken. 10.45 Défilé voor het Koninklijk Paleis te Soestdijk en de grote Militaire Parade in Eindhoven. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 De Ron de van Nederland 1955. 13.00 Klokgelui. 13.01 Toespraak door Dr. L. G. Korten- horst. 13.05 Nws. 13.20 Metropoïe ork. 14.00 Voordr. 14.10 Kamerork. en solist. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Gram. 16.25 Orgelconc. 16.45 Koninginnedag in Nw.- Guinea, Suriname en de Nederl. Antil len. 17.00 Marinierskapel, en mannen koor. 17.30 Sport. 18.00 Nws. 18.15 Rep. fragm. Défilé voor het Paleis en de Mi litaire Parade. 18.30 Gram. 19.00 „Het Stamland der Oranjes", klankb. 19,20 Strijkork. 20.00 Nws.- en weerber. 20.08 Viering Koninginnedag. 21.25 Gevar. pro gramma. 23.00 Nws. 23.15 Mil. Kapel. 23.50 —24.00 Dagsluiting. HILVERSUM n. 298 m. 1007 kc/s. 7.00— 24.00 Nationaal programma. 7.009.45 Zie programma Hilversum I. 9.45 Gram. 10.15 Nederl. Herv. Morgen dienst. 10.4524.00 Zie programma Hilver- TELEVISIEPROGRAMMA. Nationaal' programma: 10.45 Verjaar- dagwens door Z. E. J. Cals, Minister van O.. K. en W. 10.50—12.00 Bloemendéfilé in de tuin van het Paleis Soestdijk. 20.30 „Feest in ons Vorstenhuis". 20.45 Rep. Openluchtfeset in Naarden. 21.35 Journ. 22.0522.15 Vuurwerk in Naarden. FEUILLETON door MARGARET MALCOLM 58 Toen kwam de dag waarop we om sloegen. Een ogenblik dacht ik dat je een klap op je hoofd had gehad. Er had van alles kunnen gebeuren en toen besefte ik wat je voor me betekende". Er heerste even stilte en toen zei Fiona, „dat was de dag waarop ik het ook besefte. Daardoor kwam het dat ilt niet op tijd naar de andere kant verhuisde. Ik dacht aan andere dingen". „Ik wou dat ik dat had gewe ten!" zei hij heftig. „Ik zat er zo ellendig tussen. En toen Lys' tele gram kwam, werden de zaken niet veel beter. Ik wist maar al te goed dat je onmiddellijk naar huis zou worden teruggestuurd. Het zou mis schien niet zijn gebeurd als je tan te op je gesteld was geraakt, maar dat was het geval niet. Ik geloof dat zij de overeenkomst tussen jou en Lys ook wel zag, maar het ver schil zal ze niet gemakkelijk heb ben kunnen slikken. In ieder geval vreesde ik dat ik. wanneer je wer kelijk terug werd gestuurd, geen tijd meer zou hebben om om te trachten je liefde te winnen. De eni ge oplossing leek me dadelijk met ie te trouwen en je dan daarna het hof te maken. Vroeg of laat zou ik je dan kunnen uitleggen hoe alles was gegaan. Maar inmiddels moest ik een motief bedenken waarom ik je zo opeens wilde trouwen en je te vens trachten te overreden. Je weet wat ik toen zei. Als je erover na- dent. is het 't enige overtuigende wat ik had kunnen zeggen... en hoe wel ik geen idee had dat je van me hield, wist ik dat je een warm hart had. En zo... trouwden we. Lys kwam terug. Dat was een schrik, dat geef ik toe. Ik maakte me ech ter niet al te veel zorgen, want ik dacht dat ik je veilig m mijn bezit had nu we geirouwd waren en toen herinner je je dat we samen dans ten? Toen vertelde ik je bijna al les". „O, Wayne, waarom heb je da- niet gedaan?" fluisterde ze harts tochtelijk. „Waarom niet?" „Weet je dat niet?" zijn glim lach was een en al tederheid. „J. deinsde terug en ik hield zo veel van je dat ik ik je vrijwillig wilde laten geven waarnaar ik zo verlangde". „Het was Lys", zei ze met ver stikte stem. „Zij had me gezegd dat dat iedere keer dat je mij in je armen hield, je je zou ver beelden dat zij het was". „Heeft ze dat gezegd?" Hij balde zijn vuist. „Als ik dat had gewe ten... natuurlijk begreep ik later wat ze in haar schild voerdeen waarom. Tommy had haar vanuit haar standpunt gezien, in de steek gelaten. Haar ijdelheid was ge kwetst omdat ik met jou was ge trouwd. Als ze kans zag ons huwe lijk in de war te sturen zou haar eerzucht...". Hij verborg zijn hoofd in haar krullen. „Het was schanda lig, en het ergste was nog dat ik er niets tegen kon doen. In de eerste plaats kon ik het slechts raden en in de tweede plaats wist ik dat als 'k haar aan de kaak zou stellen, •.ij veel overtuigender zou liegen 'an ik de waarheid zou spreken. En k begon te denken dat jij leugens -i'ie geloven". ..Neen, dat was het niet", verze- erde Fiona ernstig, „maar als je iets zo verschrikkelijk graag wilt, fa je geloven dat je het onmogelijk unt krijgen, begrijp je?" „Ja, dat weet ik", gaf hij toe. „Ik... dacht ook... Maar hoe dan ook, ik besefte tenslotte dat me maar één ding te doen stond. Ik schreef aan Lys' echtgenoot. Ik vertelde hem alles over Lys' opvoe ding wat ik je nu heb verteld. En ik legde hem uit dat Lys volgens mijn Deste weten nog nooit iets had gedaan, totdat ze met hem trouw de. Ik geloof dat dat een van de weinige keren was waarop de ware Lys boven kwam. Ik vertelde hem niets over ons en wat Lys probeer de te doen, maar wel dat geluk de sterkste band was die haar zou kun nen binden, omdat ze nooit geluk had gekend". „Ja" ,zei Fiona, „dat geloof ik ook". „Hij is vandaag gekomen. Ik haalde hem van het vliegveld af en bracht hem naar Kilclief. Hemel, wat een scène was dat! Lys was razend dat ik hem had kunnen over halen om te komen, terwijl dat haar zelf niet was gelukt door hem te verlaten en ze was woedend op hem omdat hii haar had vernederd. Na tuurlijk trok mrs. Brindsley voor haar partij en zei dat Lys hem toch zeker wel voldoende duidelijk had gemaakt dat ze niets meer met hem te maken wilde hebben en wat hii hier eigenlijk deed. En toen deed Tommy iets geweldigs. Hij zou vol komen gelijk hebben gehad als hij haar had verteld dat hij genoeg van haar had en haar de belediging, hem aangedaan, honderd maal had terugbetaald. Tn plaats daarvan ver telde hij tiaar dat hij van haar hield. (Wordt vervolgd). risico en na afwikkeling zo nodig op een remise-stelling kan terugvallen. In eenvoudige stellingen is het spel van Smyslov iets perfecter, maar de mindere ondernemingslust deed de balans naar Geiler doorslaan. Geiler is door deze eigenschappen een ideaal tweekamp-speler. Hier volgt de partij waarin de be slissing viel: Smyslov met wit, Geiler met zwart. Konings-indisch: 1. d4, Pf6; 2. c4, g6; 3. Pc3, Lg7; 4. e4, d6; 5. f3. 0-0; 6. Le3, e5; 7. Pge2, c6; 8. d5, cd5:; 9. cd5:, Pe8; 10. Dd2, f5; 11. 1131), Pd7; 12. g3, Pb6; 13. b3, f4!; 14. gf4:, ef4:2); 15 Ld4, Pd7; 16. h4, Peö; 17. Lg2, Ld7; 18. Lf2, Tc8; 19 Pd4, Da5; 20. Tel, Pc7; 21. Tc2, Pa6; 22. 0-03), Pc5; 23. Pe2. Dd2:; 24. Td2;4), Pe4:!; 25. fe4:, f3; 26. Pf3:, Pf3:t; 27.Lf3:, Tf3:; 28.La7:B),Th38; Te3; 32. Lf2, Te4:; 33. Tel, Tel:; 34. Lel:, Tel en wit geeft op. Er kan nog volgen 35. Kf2, Lf6; 36. Tc2, Lh4:f en Lel gaat verloren. Wit stelt zich verdedigend op. Ge bruikelijker is het spelen op h4, h5 en Lh6. 2) Nu komt het open spel vooral zwart ten goede. Wit kan niet op f4 nemen, bv. 15. Lf4:, Lc3:; 16. Dc3:, Tf4: en Dh4f en Df4: of 16. Pc3:, Dh4t en Df4: Ook de volgende zetten kan f4 niet worden genomen. 3) Er dreigde Pb4 en Pd3f. 4) Wit moet op afruil spelen, maar veel verlichting levert dit niet op. B) Materieel is de zaak in evenwicht, maar nu slaat de zwarte aanval met lopers en torens door. 8) Dreigt o.m. Ld4: en Lf3 even tueel samen met Tc2. (Advertentie) LEEN ECHT MET HET BAY,ER KRUIS Havenarbeider gedood aan boord van schip. In het ruim van een zeeschip, dat aan de Levantkade te Amsterdam wordt geladen, is Woensdagavond de 54-jarige havenarbeider D. Z. uit Amsterdam dodelijk gewond. Hij was in het ruim bezig met het sta pelen van goederen en stond op een moment gebukt toen hij een z.g. hijs, bestaande uit een ton goederen, op het hoofd kreeg. Hij werd zwaar gewond naar een ziekenhuis over gebracht, waar hij na aankomst oleek te zijn overleden. i Atlx'i'itcntte GROOT FORMAAT KOEKOEKKLOK III LUXE UITVOERING (30 cm) VOOR SLECHTS f§§0 Date pracht snijwerk haar uui islt et il Ira, elk kwartier met een helder geluld, teer solide constructie Do uitvoe ring en grootte (30 cm) zijn gelijk aan dlo van een klok van 25 gulden Wij laveren dit juweel van snijkunst in vakmanschap voor slechts 15.50 Heast U want onze voorraad Is beperkt. Verzonding onder rembourt. Nlol goed - geld terug. 'ombardkade 42 G.W., Rotterdam f KOEXOEKKIOK(KEN) 115.50 Straat - Plaat»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 4