Interessante studiemiddag van het NIVE te Hulst Zeeuwse Almanak Het veertig jarig bestaan van „De Hanze" feestelijk herdacht olijfje Kun je wel één man vertrouwen? MINIATUUR WALCHEREN GAAT - NA „WINTERSLAAP" - OPEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 2y AfltJ-L. ïaoó TOELEVERING EN UITBESTEDING Burgemeester Lockefeer sprak over samenwerking tussen grensgebieden „HULST IS EEN LEVEND VOORBEELD VAN SAMENWERKING TUSSEN GRENSGEBIEDEN", zo zei de burgemeester van deze gemeente, de lieer A. L. S. Lockefeer, Donderdagmiddag tijdens de studiemiddag van de afdeling Zeeland van het Nederlands Instituut voor Efficiency, welke in hotel „De Graanbeurs" te Hulst werd gehouden. Deze studiemiddag, die een wat internationaal tintje had door de aanwezigheid van enkele Belgen, stond onder leiding van de heer G. N. van Ginkel, onderdirecteur van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, en werd o.a, bijgewoond door het lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de heer C. Hamelink, de burgemeesters van Hulst, Graauw en Langendam, Hontenis- se en Vogelwaarde, respectievelijk de heren Lockefeer, mr. F. J. Schlüter, C. J. van Hootegem en F. A. Hendrikse, en industriëlen uit Zeeland en België. Nadat de aanwezigen gezamenlijk de koffiemaaltijd hadden genoten, opende de voorzitter de studiemiddag met een welkomstwoord tot allen, in het bijzonder de Zuiderburen. Hij wees op het bijzondere doel van deze bijeenkomst, namelijk het leggen van contacten tussen Nederlandse en Bel gische industriëlen, en daarom speet het hem, dat zulk een gering aantal Belgen de uitnodiging had geaccep teerd. De oorzaak hiervan lag waar schijnlijk in het feit, dat tezelfdertijd in Gent een bijeenkomst van Belgi sche industriëlen werd gehouden. Hèt hoofdthema van de middag waren de problemen van „Toele vering en uitbesteding", die wer den behandeld door de heer Ch. Brandt, directeur van Brandt's Motorenproducten te Amsterdam en uiteraard de volle belangstel ling van de aanwezige zakenlie den hadden. De voor Zeeland be langrijkste inleiding werd evenwel gehouden door de eerste spreker, de heer Lockefeer, die enkele woorden wgdde aan de „Samen werking tussen grensgebieden". De heer Lockefeer, die kortgeleden nog de economische portefeuille van het provinciaal bestuur onder zijn be heer had, stelde uiteraard de econo mische aspecten van deze samenwer king op de voorgrond. Hij betoogde, hoe Belgisch Vlaanderen en Zeeuwsch- Vlaanderen economisch op elkaar aangewezen zijn en noemde in dit verband speciaal de uitwisseling van electrische energie, gas en drinkwa ter. Maar ook de andere industrieën hangen ten nauwste met elkaar sa men. In cultureel opzicht heeft het samengaan van Zeeuwsch-Vlaamse en Belgische verenigingen en instel lingen tot goede resultaten geleid en immers, zeer vele Zeeuwsch-Vlamin gen trekken naar Antwerpen en Gent om daar de onera e.d. te bezoeken. Met de Pinksterdagen zal te Hulst het Reinaertfeest worden gehouden en dit was niet denkbaar zonder de medewerking van Belgische zijde. De vraag, of het een taak der over heid is, de ontwikkeling van deze sa menwerking te bevorderen, beant woordde de heer Lockefeer met een krachtig „ja". De heer Van Leeuwen Over „Doel en werkwijze van het NIVE" sprak de adjunct-secretaris van dit instituut, de heer G. I. van Leeuwen. Het NIVE, aldus spreker, is opgericht op 12 December 1925, voortvloeiend uit het in 1923 gehou den „Bezuinigingscongres". Het doel wordt in art. 2 der statuten duidelijk omschreven: „het propageren van de efficiency-gedachte in het belang van de Nederlandse volkswelvaart, het verzamelen en verbreiden van kennis omtrent efficiency en in het bijzonder het samenbrengen en bevorderen van samenwerking van alle lichamen en personen, die bereid zijn aan de ver wezenlijking van het doel te werken". Het instituut beleefde een uitste kende groei, getuige enkele cijfers: in 1928 waren er 86 leden, in 1929 128, in 1930 255, in 1940 744, in 1950 1516 en op 28 April 1955 waren er 2300 aangeslotenen waarvan 1285 bedrijven en instellingen en 1015 personen. Na dat hij een duidelijke uiteenzetting had gegeven, o.m. over de hinderpa len, die in vele gevallen moeten wor den overwonnen, de werkwijze die het instituut volgt en de organisatie er van, kwam de heer Van Leeuwen tot de conclusie, dat de waarde van het NTVE-lidmaatschap is gelegen in de enorme kennis en ervaring, welke in het totale lidmaatschap van het NI VE liggen opgetast en de wijze, waar op deze kennis en ervaring ter be schikking van allen wordt gesteld. De heer Brandt Ook de heer Brandt, die daarna het woord kreeg om het hoofdthema van de middag aan de orde te stellen Installatie burgemeester van Zuidzande. Op Maandag 2 Mei a.s. des na middags om 3 uur, zal in de zaal van Hotel „De Zwaan" te Zuidzande een buitengewone raadsvergadering wor den gehouden, waarin de heer H. P. Everwijn als burgemeester der ge meente Zuidzande zal worden geïn stalleerd. Het programma voor het burge- meestcrsfeest op die dag is als volgt vastgesteld: 1.45 uur: Afhalen van de nieuwe burgemeester van zijn woning, met medewerking van de Kon. Muziek vereniging „Veronica", het Dames koor „Juliana", schooljeugd, ringrij- dersverenjging en vele andere plaat selijke vereniging. 2.00 uur: Wel komstwoord door de voorzitter van het Oranje-Comité. 2.10 uur: Optocht met de burgemeester en zijn familie en alle verenigingen door de versier de straten. 3—6 uur: Openbare raads vergadering. 7.30 uur: Concert op de Muziektent door Veronica en Juliana. 9.00 uur: Lampionoptocht met mu ziekvereniging door het dorp. VAN TOT INTOCHT IN GOES. Maandagmiddag rond half vijf zul len de veertig olifanten van Circus Althoff-Strassburger een intocht ma ken in Goes en hun opwachting op de Grote Markt. Zij zullen daar en kele dressuurstaaltjes laten zien, het geen ongetwijfeld met name voor de jeugd (maar vermoedelijk niet voor de jeugd alleen....) een niet alledaag se attractie zal vormen OLIFANTEN In nevenstaande rubriek kunt ge lezen, dat er in Goes een intocht zal zijn van niet minder dan veertig oli fanten! Ge moet u dat eens even in denken; veertig oerwoudbewoners zul len door de straten van de aloude Ganzestad stappen, geciviliseerde oer woudbewoners weliswaar, beschaafde olifanten, maar toch Het is een merkwaardige, bepaald niet alledaagse gebeurtenis. Onze verslaggever spreekt zelfs van een opwachtingdie de olifanten komen maken." Eigenlijk is het dus zo, dat die forse dieren niet alleen maar door Goes komen wandelen, maar ze ko men zelfs hun opwachting maken! Allemaal compleet met slurf, mogen we aannemen. Veertig dikhuiden! Niet twee oli fantjes, of drie, of tien desnoods, maar vier maal tien ex-oerwoudgan gers in de vriendelijke Bevelandse hoofdstad. Gestel, dat de diertjes ge leerd hebben om allemaal tegelijk te trompetteren .Zet dan uio vensters maar openzo ge althans geen gebro ken ruiten wilt hebben. Mensen, mensen wat een belevenis, 't Zou ons wat waard zijn om Maan dag even in Goes te kunnen kijken want daar komen v;ij rond voor uit wij hebben nimmer veertig oli fanten bij elkaar gezien. Hoogstens twee, nogal sullige exemplaren in een dierentuin. Daar mocht je, als kind, op zitten. Dat was dan een pretje op hoog niveau. Maar veertig. Veertig olifanten, stuk voor stuk met een lange snuit. Ze bliezen het hele verhaaltje uit... NAAR DE BOLLEN. De leden van de Hervormde vrou wenvereniging uit Sluis maakten in twee autobussen een tocht naar de bloembollenvelden. De heren der schepping achtten het klaarblijkelijk raadzaam de dames niet onbeschermd heen te zenden, want zij maakten de tocht naar de bloeiende tulpen ook mee. Vanzelfsprekend werd niet ver zuimd om een bezoek aan de Keuken hof in Lisse te brengen en daar had het gezelschap nog een bijzondere ontmoeting. Een der dames herken de namelijk de Britse minister-presi dent, Anthony Eden, die incognito op de Keukenhof vertoefde! HEIMWEE Wellicht geplaagd door heimwee wandelde een koe van de heer J. M. uit St. Annaland Woensdag langs een vrij ingewikkelde route terug naar de stal, die zij met haar soortgenoten vanwege de voorjaarsschoonmaak had moeten verlaten, 't Koebeest kuierde van de weide aan de Hoenderweg over de Nieuwstraat terug in de rich ting van de stal op de Kerliring. In het zogenaamde „Schermers padje" liep het beestje echter te gen de lamp. Het kreeg van de eigenaar een retourtje naar de wei NIEUWE MUZIEKTENT. In Scherpenisse zal Zaterdagavond de muziekvereniging „Eendracht" een concert geven in de nieuwe mu ziektent. Voor „Eendracht" betekent dit een grote vooruitgang; sinds de bezetting moest men zich behelpen met wagens van de Grasdrogerij, die als „concertpodium" dienst deden. Onlangs heeft men echter een mu- ziekkiosk aangekocht van de ge meente Borgvliet en Zaterdagavond zal dit nieuwe „onderkomen" worden ingewijd. JUBILEUM. Op 1 Mei a.s. zal het vijf en twin tig jaar geleden zijn, dat mevrouw M M. Wagemaker-Konijnendijk te Dreischor werd aangesteld als locale kracht bij de P.T.T. Het zal haar op die dag vermoedelijk niet aan belang stelling ontbreken, want in de afge lopen kwarteeuw is zij de bevolking van Dreischor altijd op prettige wijze van dienst geweest. de toelevering en uitbesteding vond het jammer, dat niet meer Belgen aan de uitnodiging gevolg hadden kunnen geven. Hij was o.m. van mening, dat een hechte samenwerking nodig is om de economische omstandigheden in Europa op een hoger niveau te brengen. Een vereiste is namelijk het uitbreiden van de afzetmogelijkheden en daarom het verminderen der gren zen; dit dus in de lijn van de Europa- en in nog sterker mate van de Beneluxgedachte. In dit verband gaf spreker een duidelijk beeld van zijn ervaringen in de Verenigde Staten, waar door een meer massale productie grotere efficiency >en daardoor gro tere volkswelvaart bereikt is. „Niet alles echter is er rozengeur en mane schijn", meende de heer Brandt. Voor het bereiken van een hoge re efficiency-graad in de bedrijfs voering achtte spreker het nood zakelijk, dat meer wordt gedaan aan uitbesteding en toelevering. Het komt immers nog ól te veel voor, dat men dingen zelf gaat ma ken, die men goedkoper door der den kan laten vervaardigen. Dit komt tot uiting in de kostprijs en daardoor in de winst en de maat schappelijke welvaart. Uitvoerig ging spreker in op het technisch aspect van de door hem aan geroerde vraagstukken en ongetwij feld hebben velen der aanwezigen er in meer- of mindere mate hun voor deel mee kunnen doen de ervaringen van anderen op dit gebied te beluiste ren. Ervaringen ook werden uitgewisseld in de discussie, welke na een korte pauze werd gehouden en waarin die per op enkele facetten van de uitbe steding, de toelevering en in het bij zonder het detailleren van tekeningen, werd ingegaan. De heer Van Ginkel besloot deze uiterst interessante en leerzame mid dag met een woord van dank tot de inleiders en de verdere aanwezigen. O ja - want ik zie tegenwoordig heel wat standvastige mannen. Je merkt het zelfs aan het soort sigaretten, dat ze roken. Steeds meer mannen houden het tegenwoordig op PLYMOUTH de sigaret, waar je van bltjft genieten. in doosjes van 10 en 20 stuks - Fraaie weekend-dozen van 50 stuk9 R.K. MIDDENSTANDSVERENIGING TE GOES Talrijke toespraken en gelukwensen De R.K. Middenstandsvereniging „De Hanze" te Goes, welke Donderdag haar veertigjarig bestaan herdacht, deed dit niet alleen op feestelijke, doch vooral ook stijlvolle wijze. Naast een terugblik op de afgelopen periode, welke veel reden tot dankbaarheid gaf, hebben de Hanze-leden zich vooral ook bezonnen op hun taak in dte toekomst. In de middagbijeenkomst was het vooral rector H. Brans, die met een gloedvolle rede over de kerstening van het bedrijfsleven, de weg hiertoe gaf. Verder ontbrak het de jubi lerende vereniging vanzelfsprekend giiet aan belangstelling, talrijk waren de gelukwensen welke het bestuur in velerlei vorm mocht ontvangen. De feestdag werd des morgens be gonnen met een plechtige H. Mis in de parochiekerk, opgedragen door de ken R. M. A. Nieveen van Dijkum. Na afloop hiervan kwamen de leden in hotel „Terminus" bijeen. Des middags was er een vergade ring in het Schuttershof, waar talrij ke bloemstukken rond het vaandel opgesteld, de feestelijke stemming hielpen verhogen. De voorzitter, de heer J. H. Roose, kon o.m. deken R. M. A. Nieveen van Dijkum, de bur gemeester van Goes, mr W. C. ten Ka- te, wethouder J. J. van Melle, de bondsvoorzitter, de heer De Hosson, de directeur van het Hanze-bureau, de heer J. Bakker, de Zeeuwse ver tegenwoordiger van de diocesane bond, de heer M. de Vos uit Middel burg, alsmede vertegenwoordigers van plaatselijke zusterverenigingen welkom heten. Voorts schetste de heer Roose in grote lijnen het doel van de Hanze. Met verwijzing naar voor beelden uit buiten- en binnenlandse politiek, waar het materialisme vóór het ideeële wordt geplaatst, zette hij uiteen, hoe juist de Hanze moet stre ven om het ideeële meer op de voor grond te stellen. Wij gaan uit van de stelling, dat bezit een natuurrecht is. Het is ook de taak van de organisaties dit recht te verdedigen. In het ver dere van zijn openingsrede wees de heer Roose voorts op de richtlijnen vervat in de pauselijke encyclieken en het bisschoppelijk mandement. Wat dit laatste betreft, zag spreker het mandement meer als een aansporing tot voortgezette emancipatie voor de rooms-katholieken. Wanneer dit be reikt is, zal men met alles gezamen lijk verder moeten bouwen aan het gehele maatschappelijk leven. De hoofdtoon van ons gehele bestaan moet zijn, dat de ereplaats wordt ge geven aan God, ook in het maatschap pelijk leven. FEESTREDE VAN OUD VOORZITTER. Hiertia was het woord aan de heer A. Simons uit Amsterdam, oud-voor zitter en een der oprichters van de vereniging, die zoals de heer Roose opmerkte, zijn eigen belangen achter stelde bij de ideeële belangen. De heer Simons gaf een terugblik op de beginperiode. De vereniging werd op 15 Maart 1915 opgericht, in een perio de dat het „ieder voor zich en God voor ons allen" hoogtij vierde. Kapelaan Van der Eem werd de eerste geestelijk adviseur en mr Stie- ger rechtskundig adviseur. Bijzondere hulde bracht spreker aan de nage dachtenis van de heer Vienings, die in die dagen de bezielende kracht was voor veel R.K.-activiteit in Goes en daardoor ook indirect de stoot tot oprichting van de R.K. Midden standsvereniging gaf. In samenwer king met „Handelsbelangen" werden veel acties ontwikkeld. Aan het slot van zijn rede riep hij op de samen werking in lïoes te bewaren, daar de middenstand gezamenlijk voor zijn rechten moet strijden. ZATERDAGMIDDAG OM DRIE UUR Voorzitter J. L. Verhagen spreekt korte rede uit. Zaterdagmiddag om drie uur zal in Middelburg „Miniatuur Walche ren" na een „winterslaap" van onge veer 7 maanden weer worden ge opend, fraaier en groter dan vorig jaar. De opening wordt verricht door de heer J. L. Verhagen uit yiissin- gen, voorzitter van de Stichting „Nieuw Walcheren". Deze houdt een korte toespraak, waarna een groot aantal jeugdige Middelburgers dat zich rond het miniatuur zal scha ren bij wijze van symbool en in het k^tder van een wedstrijd ballonnen oplaat. De camera's van Fox Movie tone zullen deze opening vastleggen voor het wereldnieuws in Ned erland se en buitenlandse bioscopen. Gedurende deze laatste dagen wordt op het Molenwater zeer hard aangepakt om Zaterdagmiddag het publiek een gaaf geheel te kunnen bieden. Aan vele maquettes wordt nog de laatste hand gelegd, men is bezig met het cementeren van minia tuurwegen. met schilderen van diver se reeds buitenstaande objecten en met het verzorgen van de beplanting. Wat het laatste betreft, is te betreu ren, dat er niet wat regen valt. Neer slag zou namelijk zeer gunstige ge volgen hebben voor de aanblik van „Miniatuur Walcheren'"s flora! Aan de Schouwburgzijde van liet Molenwater wordt thans de grote vi trine ingericht, waarin de Walcherse industrie vertegenwoordigd is. Het geheel van deze „manifestatie dei- producten" belooft zeer aantrekkelijk te worden. Op het miniatuur zelf zullen in de toekomst sterk de aandacht trekken naast de van vorig jaar gehand haafde attracties het sterk uitge breide Vlissingen met zijn groter ha venbassin, waarin verschillende bo ten en een werkende baggermolen, en zijn boulevard, natuurgetrouwer dan tevoren. Ook Veere's haven is meel de moeite waard en in Noord-Wal- cheren kan men thans o.m. het gehe le waterwingebied van Middelburg aanschouwen. Zaterdag zal ook de nieuwe ,,mu- ziekschelp" gereed zijn, waarin dit seizoen weer een groot aantal korp sen en orkesten zal optreden. De nieuwe schelp bezit een dak van lichtmetaal. Zij tenslotte nog ver meld, dat de van vorig jaar bekende attracties, restaurant „Don Suisse" en het „Bioscoop-Miniatuur" ook nu weer voor de bezoekers zullen open staan. Tijdens de jubileumvergadering van ,jDe Hanze" te Goes hield de heer A. Simons uit Amsterdam, oud-voor zitter en mede-oprichter der vereni ging, de feestrede. (Foto: P.Z.C. GELUKWENSEN. Voordat rector Brans daarop zijn rede uitsprak, maakten verschillende genodigden van de gelegenheid ge bruik om hun gelukwensen aan te bieden. Deken R. M. A. Nieveen van Dijkum wees daarbij op de beteke nis van de middenstand voor de kerk. De middenstand is de steun voor de kerk en heeft ook voor de parochie van Goes steeds veel betekend. Spre ker wenste de vereniging toe, dat dit feest een beginpunt voor nieuwe actie zal zijn. De heer J. Boer, secretaris van de Christelijke Middenstandsvereniging voor Noord- en Zuid-Beveland, bracht Vervolg op nag 11 VANDAAG. Middelburg Electro: „Het wonderlijke leven van Willem Parel" (a.l.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: M.D.T.. „Heeft Constance gelijk?", 20 uur; Concert en Gehoorzaal: Concert Ver. voor In strumentale Muziek te Middelburg, 20 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jut ting: Expositie Franse gothischè ker kelijke bouwkunst. 918 uur; Markt: Start 7e étappe (tijdrit) Ronde van Nederland, 15.30 uur. Vlissingen Luxor: „Ten westen van Zanzibar". (14 jr.). 20 uur; Alham- bra: „Het wonderlijke leven van Wil lem Parel", (a.l.), 19 en 21 uur. Goes Grand: „Het wonderlijke leven van Willem Parel", (a.l.), 20 uur; Prins van Oranje: „Toneeluitvoering „Onderling Kunstgenot". 20 uur. KUNST „Meneer Pim komt even aan" GOES, „PRINS VAN ORANJE"; „ONDERLING KUNSTGENOT". „MENEER PIM KOMT EVEN AAN" is de titel van een blijspel in drie bedrijven van A. A. Milne, dat de Kon. Erkende Toneelvereniging „Onderling Kunstgenot" te Goes gis teravond in een vertaling van Arend Hauer en ten dele onder regie van Hauer in „De Prins van Oranje" voor het Voetlicht bracht. Om maar onmiddellijk met de deur in huis te vallen: het ware beter ge weest, indien meneer Pim thuis ge bleven was. De heren Milne en Hauer hebben wel een grote verantwoording op zich genomen om dit bloedeloze „blijspel", waarin drie bedrijven lang- niets, maar dan ooit niets van beteke nis gebeurt, met ellenlange, zoute loze en zenuwslopende dialogen, aan argeloze amateurtoneelspelers voor te zetten. De „meneer Pim" in dit stuk is een nogal duistere figuur lie verwarring komt stichten in het huwelijk van een naïef bedoelde, maar onder de handen van auteur Milne domweg tot een im beciel uitgegroeide Britse landjonker. Ir. diens woning vertoeft verder nog een aardig nichtje, dat verliefd blijkt te zijn op een kunstschilder. De land jonker is aanvankelijk tegen een hu welijk. maar zijn iets intelligentere echtgenote ziet kans om alles weer in het reine te brengen en tenslotte is er zelfs een dubbele bruiloft. Er komt ook nog 'n tante in dit stuk voor. wier verschijnen beslist onnodig is. Het zou te ver voeren en nutteloos zijn hier meer van de inhoudsloze inhoud van „Meneer Pim komt even aan" te ont hullen. De leden van „Onderling Kunstge not" zagen zich voor de taak gesteld leven te brengen in dit armzalige stuk. Het kon niet anders dan bij een poging blyven, maar... alle respect en bewondering voor de wijze, waarop deze poging gedaan werd! Er is ge zwoegd, van de eerste tot de verade ming brengende laatste minuut, door zowel hoofd- als bijrolvertolkers. Al len hebben oprecht getracht van hun rol te maken wat er nog van te ma ken viel. In het bijzonder slaagde hier me juffrouw E. U. Kole in als mevrouw Olivea Marsden, de echtgenote van de landjonker. Haar tekst bood nog de meeste mogelijkheden en hiervan wist mej. Kole een dankbaar en verant woord gebruik te maken. De heer J. H. H. Schuringa had de moeilijke op gave de kinderlijke landjonker ge stalte te geven én het mag de acteur niet worden aangerekend, dat hij hier niet geheel in slaagde. In zijn oprecht streven om kinderlijk genoeg te zijn gaf hrj nogal eens „des guten viel zu viel." Mevrouw H. Ubbink-Wormgoor was een onbevangen jong meiske, dat soms echter wat heel erg dartel over de planken sprong; een tikkeltje meer ingetogenheid zou haar overigens verdienstelijk spel geen kwaad doen. W. Sinke daarentegen, als de ver liefde kunstschilder zou met wat meer ongedwongenheid aan waarde winnen. J. v. d. Woude was een aan nemelijke, zij het soms wat stroeve meneer Pim, mejuffrouw K. J. J. Dek ker een even aannemelijke bitse tan te en mejuffrouw Hans Wormgoor, tenslotte, een charmante dienstbode. Nogmaals zij vastgesteld, dat allen hun uiterste best hebben gedaan om uit dit blijspel te halen wat er nog in zat. Veel was het niet. maar daar voor treft „Onderling Kunstgenct" geen blaam. Tenslotte nog een opmerking: de decors waren stijlvol, maar het violet kleurige behang in des landjonkers woning deed bepaald pijn aan de ogen. Hetgeen wellicht met een wijziging in de belichting te verhelpen is. v.B. Universitair examen. Aan de Economische Hogeschool in Rotterdam slaagde voor het doctoraal examen economie de heer M. van Wallenburg uit Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2