PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Opgetogen bevolking begroette Zweedse Koning en Koninklijk Paar de BILT Burgemeester van Yerseke was gastheer op het Binnenhof r SCHOUWEN-DUIVELAND DANKTE ZWEDEN Koning Gustaaf VI Adolf legde eersfe steen voor ziekenhuis te Zierikzee Zegetocht door Zierikzee en Ouwerkerk VERMINDERDE LASTEN VOOR OOSTENRIJK OP KOMST VERWACHT... 198e Jaargang-No. 100 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 5.85; p. '*w.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 29 April 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p advertentie 1 3. Ing- mededelingen driemaal tarief. Kleine edvertentles 'max. 8 regels) van 1—5 regels t L— Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26 Tijdens het bezoek van de Zweedse Koning en het Nederlands koninklyk paar aan Ouwerkerk, verbleven de hoge gasten ge ruime tijd op de caisson in het zogenaamde „brokkengat". De Koning bezichtigde het gevaarte en liet zich uitvoerig voor lichten over de wijze, waarop het gat destijds was gesloten. Bovenstaande foto toont de vorst terwijl hij het landschap rond Ouwerkerk bezichtigde vanaf de caisson. Op de achtergrond de diepe kreek achter de dijk en het dorp Ouwerkerk. Voor het verslag van het bezoek aan deze gemeente zie pagi na 11. Voorts is op pagina 9 een fotoreportage van het konink lijk bezoek aan Schouwen-Duiveland afgedrukt. (Foto P.Z.C.). CEN GROOTS EN OPGETOGEN FEEST DAT WAS GISTEREN het bezoek van Koning Gustaaf Adolf van Zweden en het Nederlands koninklijk paar aan Schouwen-Duiveland. Een feest van blijde mensen, die bij duizenden waren samengestroomd in het vlaggen de Zierikzee en het kleine Ouwerkerk om er hun innige dankbaarheid te betuigen aan de vorst van het land, dat na de ramp zo bijzonder veel voor hen had ge daan. Fier wapperden Zweedse en Nederlandse vlag gen in de nog altijd dorre polders op huizen, die zo kort geleden werden geteisterd door het vernielende water. En de sfeer van deze vorstelijke tocht was zo als sinds de ramp elk koninklijk bezoek aan Schou wen-Duiveland alsof er geen streng protocol be stond, alsof integendeel de hoge gasten thuis waren, Even voor de vastgestelde tijd enkele minuten voor half drie was de „Piet Hein" bij de ponton aan het Luitje te Zierikzee aangekomen. Er was hier een grote menigte bijeen, die in spanning de komst van de hoge gasten had afgewacht. De spanning was zelfs zo groot, dat er practisch geen geluid werd gehoord, toen Koningin Juliana als eerste de loopplank afdaalde. Maar op hetzelfde moment, dat zij de hand drukte van de Commissaris der Koningin, die in ambtskledij ter begroeting op de ponton stond, barstte ge juich en applaus los. De Koning kwam onmiddellijk na de Koningin aan wal: een lange, kaarsrechte figuur in admiraalsuniform. Achter hem kwam Prins Bernhard, eveneens in admiraalsuniform. Nadat de Koning en het koninklijk paar waren begroet door de burgemeester van Zierikzee, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye en door de kamerheer in buitengewone dienst, H. A. A. baron Collot d'Escury, bood de jongste verpleegster van het zie kenhuis Noordgouwe, zuster K. OIree aan de vorstin bloemen aan. En on middellijk daarop begon de zegetocht door Zierikzee, een tocht" onder een stralende zon en onder Zeelands hoge hemel, een tooht langs juichende kinderen en opgewekte mensen. Op het Kraa.nplein zwaaiden hon derden kinderen van de lagere scholen met rood-wit-blauwe vlaggetjes, op getogen de vorstelijke bezoekers toe. Bij de Nobelpoort wees de Koningin haar Zweedse gast op de witte muur- strepen, die de hoogte van het water in de rampnacht aangaven. Op het bouwterrein van het Zweed se ziekenhuis stond een haag van pad vinders en Rode Kruis-helpsters en helpers onder commando van dokter C. M. van Hoorn, waarlangs na de aankomst de Koning en het koninklijk paar wandelden, naar het punt waar de gemeentelijke autoriteiten stonden opgesteld. De burgemeester stelde hier de voorzitters van de raadsfrac ties voor, alsmede de gemeentesecre taris. de heer E. H. Mulder. Ook het bestuur van het oude ziekenhuis te Noordgouwe werd voorgesteld, als mede diverse landelijke en geweste lijke Rode Kruis-autoriteiten. Op ©en laag muurtje, het begin van het ziekenhuiscomplex, was een granieten steen geplaatst, waarin de volgende woorden wa ren gebeiteld: „Deze steen werd door Z.M. Gustaaf VI Adolf ge legd op 28 April 1955". Jannie van Luyk, telefoniste van de Centrale Dienst Noord-Zeeland te Zierikzee gaf hier de vorst een stukje houts kool, waarop deze naar Zweeds gebruik in sierlijke letters zijn naam schreef. Onmiddellijk daarop zette „Kunst en Eer" het Zweedse volkslied in onder leiding van diri gent J. Jimkes. Naast het platform was een ma quette geplaatst van het ziekenhuis, waarvoor de Koning grote belang stelling toonde. Aan architect ir. J. van der Linden uit Amsterdam vroeg hij allerlei bijzonderheden over de in richting. Ook Koningin Juliana was geïnteresseerd in het project en vroeg o.m. aan de burgemeester hoeveel verpleegsters er in de toekomst in het ziekenhuis zouden werken. Tegen de strenge voorschriften van het protocol in stelde de Ko ning plotseling voor het terrein maar eens rond te wandelen„Dan kunnen we eens zien hoever de bouw reeds is gevorderd", merkte temidden van vele goede vrienden. Dat was niet al leen het geval in Zierikzee, waar Koning Gustaaf Adolf de eerste steen legde voor het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis, maar ook in de beslotenheid van de Dorpsring te Ouwerkerk en later op de enorme cais son in het sluitgat. Daarom had dit koninklijk bezoek geen bepaalde hoogtepunten, maar was het één voortdurend hoogtepunt. Groot was de belangstelling voor deze gebeurtenis ook van buiten het eiland tientallen autoriteiten wa ren naar Zierikzee getogen om hier de plechtigheid bij het ziekenhuis bij te wonen, terwijl voorts vele Zweedse en Nederlandse journalisten, persfotografen en radiomensen het bezoek bijwoonden. hij laconiek op. Maar tot zijn te leurstelling moest men hem mede delen, dat er nog niet veel te zien was, zodat hij van zijn voornemen moest afzien Ongedwongen was de aanbieding van enkele geschenken. De burge meester bood een kopie aan van een oorkonde, waarbij in vroeger eeuwen aan Zierikzeese handelslieden gelijk waardigheid met de bewoners van de Zweedse provincie Skonen werd ver leend. De achtjarige Adrie de Haan die bij de ramp haar beide ouders ver loor en de 11-jarige Joke Doele- man, dochtertje van de directeur van de Koninklijke Zeelandia boden een pop aan in oude Schouwse kleder dracht en voor de kroonprins het mo del van een vissersscheepje. De Ko ning was verrast door de beide 1 schenken en stond er op met de ;x kinderen op de foto te gaan. Het ogenblik van vertrek was aangebro ken. Hartelijk namen de gasten af scheid van de burgemeester enin snelle vaart ging het daarop naar Ouwerkerk. (Zie vervolg op pag. 11) Moeilijkheden met het vaccin van dr. Salk De Amerikaanse federale gezond heidsdienst heeft Donderdag het ge bruik van vaccin van dr Salk tegen kinderverlamming, vervaardigd door het „Cutter'- laboratorium te Berke ley (Californië), verboden, nadat zich acht gevallen van kinderverlamming hadden voorgedaan bij kinderen die waren ingeënt met door dit labora torium geleverd vaccin. Later bleken zich bij nog drie in- geënte kinderen kinderverlammings verschijnselen voor te doen. Twee van de slachtoffertjes in de Verenigde Staten zijn vijf dagen na de inenting overleden aan kinderver lamming, terwijl de normale incubatie periode tien tot vijftien dagen is. Naar uit goede bron wordt verno men, zouden slechts vier van een hon derdtal zendingen vaccin van de „Cut- ter"-laboratoria „verdacht" zijn. In de kleuterschool te Ouwerkerk gaf de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir A. G. Marisaan de Zweedse koning een uiteenzetting over het dijkherstel. Daarna bood hij hem een in leer gebonden album aan met foto's over dit herstel. (Foto: P.Z.C.) Italië heeft nog geen nieuwe president Drie stemmingen onbeslist Het Italiaanse parlement is Don derdag bijeengekomen om een nieuwe president te kiezen als opvolger van de 81-jarige Luigi Einaudi, wiens ambtstermijn van zeven jaar afloopt. De eerste stemming, waarbij een can- didaat een meerderheid van tweeder den 562 stemmen moet be halen om verkozen te worden, heeft geen beslissing opgeleverd. Ook een tweede stemming bleef zonder posi tief resultaat. Ook bij de derde stemming heeft geen der candidaten de vereist^ meer derheid behaald. Voor de tweede stemming was, evenals voor de derde, een meerder heid van tweederden nodig. Bij even tueel daarna volgende stemmingen heeft een candidaat voldoende aan de helft van het aantal stemmen plus één: 422, om verkozen te worden. Aan de verkiezingen nemen 243 se natoren, 590 afgevaardigden en tien vertegenwoordigers van semi-auto- nome gebieden van Sicilië, Sardinië, het dal van Aosta en Al to Adige (het voormalige Zuid-Tirol) deel. Iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Aan onze postabonné's 1 Aangezien op Koninginnedag 30 April a.s. de postkanto- ren gesloten zijn, zullen onze m postabonné's op die dag him krant niet ontvangen. De krant wordt wei normaal verzonden, M maai- op 30 April niet meer gezorgd, IllllllllllilllllllllllillllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI Peulvruchten goedkoper Wegens het gevorderde peulvruch tenseizoen en rekening houdende met de nog beschikbare voorraden, is men er in vele gevallen toe overge gaan de peulvruchten van de binnen landse oogst drastisch in prijs te ver lagen. Het verdient aanbeveling bij de aan koop van peulvruchten bijzondere aandacht aan de prijzen te schenken, zodat niet meer wordt betaald dan re delijkerwijs kan worden verwacht. Ook de import bruine bonen en ca- pucijners delen in deze prijsverlaging. Vijf hectaren naaldhout door bosbrand verwoest ei en St. Oedenrode is gistermiddag omstreeks drie uur een bosbrand uitgebroken. Direct na de melding begaven zich de brandweren van Boxtel, St. Oedenrode, Veghcl en Schijndel naar de plaats van de brand. Door een groot aantal waterstralen en het aanleggen van tegenvuren visten de brandweerlieden, die geas sisteerd werden door landbouwers uit de omgeving, het vuur meester te worden. Naar schatting is ruim vijf hectaren vier- tot zesjarig naaldhout door de brand verloren gegaan. „IMPERIAAL VIJF NULLEN" Zeeuwse meisjes bedienden aan de dis De Zeeuwse stromen spoelden, zy het gelukkig zinnebeeldig, tijdens hel niddaguur door de grafelijke zalen van het Haagse Binnenhof complex. Daar vroegen de Zeeuwse oester- en mosselkwekers van leden van de Raad van State, van de leden der Staten-Generaal en van de pers de aandacht voor hun arbeid, noden en zorgen, zulks speciaal in verband met de planner tot het afsluiten van de Zeeuwse stromen. Burgemeester A. L. Willemsen van Yerseke, voorzitter van de „Com missie van dertien", verwelkomde de vele belangstellenden, die naar de film „Imperiaal vijf nullen" kwamen kyken. Hij deed een dringend beroep op de gekomencn om bij het behandelen van de Deltawet rekening te houden met de belangen van de oester-, mossel- en kreeftcultures in de Ooster- schelde, die by definitieve afsluiting van deze zee-arm te gronde zullen gaan. >r. P. Korringa, bioloog bij het Rijksinstituut voor Visseryonderzoek, zei in een. overzicht, dat de wateren van de Oosterschelde per hectare doorgaans acht maal meer opbrengst geven, dan de pachten van de beste landbouwgronden. De natuurlijke ban ken in dit water kunnen jaarlijks niet "Tr dan driekwart tot een millioen oesters opbrengst geven, maar door intensieve cultuur is deze oesterteelt verveelvoudigd. Spr. vertelde over de zwarte periode van de dertiger jaren, toen de teelt bedreigd werd door het slipper-onkruid en door de schelp ziekte. Langs wetenschappelijke weg heeft men deze moeilijkheden overwonnen. RUSSISCHE NOTA Engeland wil met Russen praten De Sowjet-Unie heeft Oostenrijk in een nota laten weten, dat zij de last der bezetting zal verminderen in afwachting van de ondertekening van het staatsverdrag, zo hoeft oen woordvoerder der Oostenrijkse rege ring bekendgemaakt. VERKLARING VAN EDEN. Premier Sir Anthony Eden heeft Donderdag in het Lagerhuis, naar aanleiding van vragen, verklaard, dat zijn regering verlangend is naar be sprekingen met de Sowjet-Unie om de mogelijkheid van het bereiken van overeenstemming over alle hangende kwesties tussen Oost en West te on derzoeken. De premier deelde mede, dat Enge land bij het komende overleg in Lon den suggesties voor een viermogend- hedenconferentie zal indienen en hij twijfelde er niet aan, dat een redelijk plan zal worden uitgewerkt om be sprekingen mogelijk te maken. Naar aanleiding van verdere vra gen zei Eden, dat hij het niet juist achtte verdere mededelingen over het Britse standpunt te geven, voor de Westelijke geallieerden overeenstem ming erover hebben bereikt. illllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 1 Koninginnedag 1 1 koeler maar ook zon 1 M (Van onze weerkundige medewerker) Vlak aan zee kan de tempe- ratuur in het voorjaar niet zo snel oplopen dan verder land- inwaarts. Zo steeg de tempe- M ratuur gistermiddag in Lim- H burg tot 22. in Brussel tot 23, terwijl op dezelfde dag in Vlis- H singen 16 graden- C. werd ge- H meten. De oorzaak hiervan moet in M het nog vrij koude Noordzee- M water "-ezocht worden. Een zwak storingsfront ligt boven het Kanaal en de Noordzee en zal waarschijnlijk komende nacht ons land passeren, waar- |e H na dan met Westelijke winden wat koelere Oceaanlucht wordt aangevoerd. H Neerslag van enige betekenis zal dit front niet brengen en ook daarna voor Koninginne- H dag blijven de neerslagkansen klein. NTeuwe depressies bedreigen het weer boven West-Europa e= niet. zodat wij voor morgen re- et delijk lenteweer verwachten mogen, waarbij het Oranje-zon- eëê netje zich niet onbetuigd zal la- ten. De vermindering gaat onmiddellijk in „ten einde de ontwikkeling van vreedzame betrekkingen .tussen de twee landen te bevorderen", aldus de nota, welke door de Sowjet-hoge com missaris aan kanselier Raab is over handigd. In de nota wordt gezegd: (1.) dat Rusland aan Oostenrijk het recht geeft om Franse en West-Duitse schepen op het Oostenrijkse stuk van de Donau toe te laten; (2.) dat de Sowjet-autoriteiten geen hinderpalen in de weg zullen stellen voor het zon der visum betreden van het Ooste lijke deel van Oostenrijk (De Russi sche bezettingszone), door burgers van landen, waarmee Oostenrijk over eenkomsten betreffende de afschaf fing van in- en uitreisvisa heeft ge sloten; (3) dat de Sowjet-autoritei ten voortaan goederen, die de zöne- grens moeten passeren, niet meer zul len onderzoeken. Rehabilitatie voor Bevan Aneurin Bevan, de aanvoerder van de linkervleugel in de Britse Labour- partij, is Donderdag weer opgenomen in de parlementsfractie van de par tij. Nederland is thans de tweede produ cent van oesters, na Frankrijk; ter wereld en de eerste voor wat rationa lisatie en methodiek betreft. Indien, zo zëi de heer Korringa, de Oosterschelde dicht gaat, dan komt Nederlands derde vissershaven, Yer seke, in grote moeilijkheden. De stad echter keert zich niet tegen de veilig heid. die door de afsluiting der zee gaten verkregen wordt, maar hoopt op een compromis tussen veiligheid, landbouwbelangen (zoet water) en visserijbelangen. Na de filmvertoning schaarden de aanwezigen zich aan de dis om het volgroeide, vermaarde product te proeven. Meisjes in Zeeuwse dracht dienden de prachtigste exemplaren van de oesterteelt en kreeftcocktails rond, een en ander besproeid met een glaasje chablis. De gasten van de „commissie van dertien" lieten zich I 30 April Met geschenk van de Zeeuwse stromen Zon goed smaken. Maan lllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllillllllllllllllllllllllllllll ZELFDE WEERTYPE. Veranderlijke bewolking en over wegend droog weer. Meest matige Zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN op 5.16 op 13.14 onder 20.03 onder 2.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1