Bonte wielerkaravaan stormde het Zeeuwse Oostburg binnen SPANNEND WIELERFESTIJN VOOR AMATEURS IN OOSTBURG TWEEDE KAMER BEHANDELDE TECHNISCH ONDERWIJS VRIJDAG 29 APRIL 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 DUIZENDEN BELANGSTELLENDEN Costuum voor Utrechtenaar In Oostburg heeft de wielersport gister hoogtij gevierd, want niet al leen de spectaculaire ronde van Ne derland heeft de Zeeuwsch-Vlaraingen in zijn ban gevangen gehouden, ook de wielerwedstrijd over honderd kilo meter voor amateurs hield de duizen den belangstellenden in spanning. Een veertigtal amateur-renners fae- ltampten elkaar 's middags in af wachting van de binnenkomst der grootheden van de ronde, van Neder land, in honderd ronden over het Kroonwïjkparcours. De duizenden belangstellenden kwa men wel aan hun trekken, want er bleken zoveel waardevolle premies be schikbaar te zijn, dat de vechtlust der rijders bijna in geen enkele ronde verslapte. Zo werd er in enkele klas- sementsritten vinnig gevochten om 't bezit van een costuum, dat Gijs Pauw uit Utrecht voor de neus van zijn ve le Zeeuwse rivalen wegsnoepte. Hoewel de eerste tientallen ronden genoeg spannende sprinten om de premies opleverden, kwam er toch weinig tekening in de strijd van het peleton, dat dicht opeengesloten over bet parcours stormde en dat enkele stoutmoedige vluchtelingen al weer spoedig tot de orde riep. Pas in de twintigste ronde be gon het de renners ernst te wor den. Jantje Westdorp uit 's-Hee- renhoek demarreerde plotseling en wist met enkele krachtige pedaal slagen een voorsprong te nemen, die ronde na ronde groter werd. Toen hij 15 seconden op het grote veld genomen had, begon de Belg Verplaetse (de enige buitenlander, die meereed) echter zo hard aan dó kop te trekken, dat de lange sliert van renners slechts drie ron den nodig had om de overmoedige Westdorp weer in het veld op te slokken. De Vree uit Breda eiste daarna in enkele ronden veel van .zijn energie. Verder dan veertig meter kon hij ech. ter niet nemen. En weer was het de Belg, die het peleton aanvoerde in de achtervolging op de Bredanaar. Drie ronden voor het einde moest deze ca pituleren voor de snelle aanval van het peleton. Uitgeput verdween De Vree naar de achterhoede. Ondertussen reed de Belg Ver plaetse in de laatste ronden zo tac tisch, dat hij het veld bijeen kon hou den. Door zijn uitstekende sprintkwa liteiten had hij toen in de laatste hon derd meter niets meer te vrezen. Hij sleurde Gijs Pauw uit Utrecht en L. van Looijen uit Steenbergen in zijn zog mee, maar bedriegen konden deze rijders hem niet meer: Verplaetse won. Vrijz. Hervormden richten zich tot kerkeraden. In de eerstkomende classicale ver gadering van de Ned. Herv. Kerk zal considiratie worden gevraagd over de wijziging en aanvulling van de over gangsbepalingen b(j de Kerkorde. In een schrijven dat zij tot de kerkera den en classicale vergaderingen in de Ned. Herv. Kerk heeft gericht, merkt de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden op. dat zij dankbaar is voor de voorgestelde regeling, die tot ont spanning in verscheidene situaties aanleiding kan zijn. De vereniging vraagt zich echter af, of het juist is deze zaak alleen te behandelen als een nood van de Kerk en haar te re gelen in de overgangsbepalingen, als of te verwachten ware, dat de ver scheidenheid en zelfs de spanningen tussen modaliteiten in de Hervormde Kerk iets van voorbijgaande aard zou zgn. Zü acht het van groot belang dat de zaak der minderheden in de Kerk orde wordt geregeld, nu de modale nuancering op zichzelf geen nood is, maar ontvouwing kan betekenen van de rijkdom van het evangelie. Er moeten maatregelen worden ge troffen, aldus het schreven waardoor in een plaatseiyke gemeente onver draagzaamheid of confessionalisti- sche beperktheid van blik niet de oorzaak kan worden van onverkwik kelijke verhoudingen en tenslotte van afstoting van lidmaten en afschrik king van buitenkerkelijken. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Apeldoorn (vac. prof. W. Kremer)J. H. Velema te Zwolle en (vac. P. M. Jonker): W. Heerma te Groningen. CHR. GEREF. GEMEENTE Aangenomen naar Drachten: H. Groen cand. te Bussum. VELE MENINGSVERSCHILLEN Nog weinig klaarheid in debat (Van onze parlementaire redacteur). Het grote debat over het technisch onderwijs en over de voorzieningen die op het gebied van het algemeen vormend onderwijs wenselijk zijn, dut Donderdagmiddag in de Tweede Kam er begonnen is. tot nu toe nogal in de lucht blijven zweven. De oorzaak daarvan ligt hierin, dat de grond slag voor de beraadslagingen enkele nota's vormen van O. K. en W., ge deeltelijk afkomstig van mr. Cals en gedeeltelijk van diens voorganger, prof. Rutten. Een en ander wordt nog in de hand gewerkt door het ont breken van wetsontwerpen en de aanwezigheid van nota's, waarin men naar hartelust kan grasduinen. Pater Stokman KVP en mr. Roos- jen AR hadden liever wetsontwerpen tehad, die zich laten amenderen. Over e onderwijskwestie bleken vele me ningsverschillen te bestaan. Behalve onderwijs-technische vraagstukken spraken ook levensbeschouwelijke wensen een woordje mee. Bovendien was in de laatste tijd het onderwijs al enige malen aan de orde geweest bij de behandeling van de begro ting o.m. en aan de andere kant is de laatste nota van mr. Cals zo tech nisch, zo uitvoerig en zo recent, dat een aantal Kamerleden nog geen ge legenheid had kunnen vinden zich er nauwkeurig in te verdiepen. Mevrouw Heroma Meilink PvdA en de heren Stokman KVP, Roosjen AR, Van Sleen PvdA, Stapelkamp AR en En- gelbertink KVP kwamen Donder dagmiddag aan het woord. Achter de regeringstafel zaten mr. Cals en staatssecretaris, mej. De Waal. Met nadruk brachten de heren Stok man en Roosjen naar voren dat het bijzonder onderwgs niet in de greep van de overheid gebracht moet wor den. De heren Stapelkamp en Engel- bertink pleitten voor gelijke subsi diëring van het openbaar en bijzon der onderwijs. Geen versnippering Mevrouw Heroma Meilink PvdA, vond, dat de levensbeschouwelgke richtingen tot hun recht moeten ko men. Zij waarschuwde tegen versnip pering en verspilling: men zal moe ten samenwerken wat de technische outillage van nijverheidsscholen be treft. Zij toonde zich verontrust over het feit, dat veel jongens na het ver laten van de lagere school van tech nisch onderwijs verstoken, blijven. Pater Stokman wees op de nood toestand in het onderwijs: er is een tekort aan schoolgebouwen en aan leerkrachten! Hij vond, evenals vele andere leden, de nieuwe namen door de minister gebruikt, niet gelukkig. Hij vreesde dat het ULO in de ver drukking zou komen en vroeg of de voorbereidende klassen bij het land en tuinbouwonderwijs afgeschaft kon den worden. Indien dit 't geval is wenste hij dat in twee klassen algemeen vormend on derwijs gegeven kan worden. Voorts vroeg hij naar het tijdsche ma van het voortgezet onderwijs en achtte het onbegonnen werk dit on derwijs in een wet te regelen. De heer Roosjen AR sprak in dit verband van een mammouth-wet. Hij wenste verlenging van de leerplich tige leeftijd doch dan zal het leer- kraejitentekort moeten worden weg genomen. Dan zal de leerlïhgenschaal ook verlaagd kunnen worden. Hij voelde niet voor een algemene mid delbare meisjesschool. Hoewel er 160.000 leerlingen bij het ULO be trokken zijn lijkt het er op, dat dit geslachtofferd zal worden, aldus de heer Roosjen, die het wel zou toe juichen, als het ULO bg het middel baar onderwijs zou komen. De eerste tien aankomenden waren: 1. Verplaetse (België), 2. Gijs Pauw (Utrecht), 3. J. van Looijen, 4. J. Rol (Alkmaar) 5. J. de Ruiter (Breda), 6. K. Ingels (Sas van Gent), 7. A. Roks (Sprundel), 8. P. van Est (Fg- naard), 9. J. Westdorp en 10 'ff, van As (Roosendaal). In de avonduren zorgden de recla me-mensen, die de ronde van Neder land begeleiden er voor, dat er nog lang feest bleef in Oostburg. Dit al les werd gecompleteerd door een sprankelend vuurwerk. De heer Van Sleen meende, dat de nota, na die van prof. Rutten, weinig nieuws meer kon brengen. Hrj pleitte voor de lagere school. In het middel baar algemeen voortgezet onderwgs, het MAVO, zag hij een nieuw soort ULO. De heer Stapelkamp pleitte voor goed technisch onderwijs. Hij wenste contact met het bedrijfsleven bij het opstellen van het leerplan. Het debat wordt Vrijdagmiddag voortgezet. KERKNIEUWS. De stand van zaken in de Chr. Geref. Kerken. Aan het zoëven verschenen jaar boek van de Christelijk Gerefor meerde kerken in Nederland 1955 ontlenen we, dat het totaal aantal ge meenten steeg van 153 op 157. ter wijl het zielental klom van 57122 op 57389. Het aantal predikanten steeg van 100 op 101 en het aantal vaca tures daalde van 61 tot 60. Het aan tal belgdende leden steeg van 27.753 op 28.304. Vier candidaten werden als predikant bevestigd. Twee predi kanten namen een beroep aan naar het buitenland en één overleed, zodat uiteindelijk het predikantental slechts met 1 steeg. Het aantal gemeenten vermeerderde met vier door institu- ering van nieuwe kerken te Amster dam-Zuid, Doorn en Stadskanaal en door splitsing van de kerk van En schede in een kerk Oost en een kerk West. De Chr. Geref. kerken tellen drie missionaire predikanten n.l. ds. A. Bikker te Amsterdam, ds. M. Eoertien te Hamburg en ds. M. Ge- leijnse op Celebus. Twee predikanten doen dienst als legerpredikant n.l. ds. R. J. Pagée, laatstelijk predikant te Maarssen en ds. H. W. Eerland, pre dikant te Lisse. Daarnaast tellen de ze kerken nog 23 emériti. De Chr. Geref. kerken tellen vier particuliere synoden n.l. die van het Noorden, het Oosten en het Westen en het Zuiden. Het Noorden omvat de meeste gemeenten n.l. 43 en omvat de classis Groningen, Leeuwarden en Zwolle, het Zuiden dc minste n.l. 35, omvattend de classes Dordrecht, Mid delburg en Rotterdam. Met het aan tal vacatures staat het Oosten om vattend de classes Amersfoort, Apel doorn en Utrecht bovenaan nh met 18. De meeste vacatures worden ge vonden in de classis Apeldoorn waar 13 gemeenten zijn en niet minder dan 9 vacaturen. Het gunstigst is de si tuatie in de classis Amersfoort die tien gemeenten omvat en slechts twee vacaturen heeft, en in de classis Haarlem waar twaalf kerken zijn en slechts 1 vacature. Het feit, trouwens, dat de Chr. Kerken 157 gemeenten omvatten en slechts over 101 predikanten beschik ken zegt genoeg. Bedenkt men daar bij dat het aantal studenten aan de Theol. School te Apeldoorn een da lende lijn vertoont, dan is het duide lijk dat er van overvloed van deze werkkrachten bij deze kerkformatie voorlopig nog geen sprake is. Het grootst in zielental zjjn de Chr. Geref. Kerken in de classis 's-Gravenhage, die 6074 zielen omvatten, het kleinst is de classis Middelburg, die er slechts 2700 omvat. De Theologische School heeft vier hoogleraren en éér, lector en telt 9 studenten en 3 literatoren. In het midden der Chr. Geref. kerken verschijnen 27 periodieken. Sterke Van Oers legde Italiaanse, concurrentie aan banden Bezweet en zwart bestoven zijn de renners van de Ronde van Neder land gister in het Zeeuwseh Vlaamse Oostburg binnengevallen. Duizenden waren op het Kroonwijkparcours saamgestroomd, waar het slot van de etappe-strijd uitgestreden werd. Ze zagen de jakkerende fietsers, die om zwermd werden door luid toeterende reclame-wagens met schreeuwende kleuren en die geleid werden door stoere, zwaar in het leer gestoken le den van de rijkspolitie op brullende motoren, voorbg flitsen. Al de wieler- enthousiasten, die gister hun werk in de steek lieten, hebben w&Ar voor hun geld gehad. YVant op liet Oostburgse parcours werd een grimmige strijd uitgevochten tussen een vg'ftal koplopers, die drie minuten voor sprong op het voortzwoegende peleton hadden genomen. Het waren de Nederlandse „knechten" Thijs van Oers, Jan Konings en Manus Brink man, die tezamen met de Italiaan De Vecchi en de Zwitser Hollen stein de dunne banden van hun fietsen over de weg lieten gieren. Thijs van Oers toonde op het Kroonwijkparcours over de meeste re serve te beschikken. Riet ruime voorsprong en een vertrokken glimlach op zijn besmeurd gezicht stoof hij over de kalkstreep. De Vecchi moest al zijn Italiaans enthousiasme bij elkaar vegen om zich de fel vechtende Ko nings van het lijf te houden. In de laatste honderd meter kon Hollenstein deze snelheidsduivel niet meer bijhouden, terwijl Brinkman kennelijk wat teveel van zijn krachten had gevergd, want hij liet bij het laatste rechte stuk vermoeid het hoofd hangen en dong niet meer mee naar de etappe- zege. Overigens werd de verwachting, dat er na de slome Woensdagse tocht naar het Belgische Brasschaat Don derdag wat meer leven in de wieler- brouwerg zou komen niet vervuld. Tussen de grote hazen werd er niet de spannende, slopende strijd gele verd waar ieder naar verlangde en het grote veld hobbelde dan ook mees- tentgds rustig over de Vlaamse kas seien. Weer waren het de mindere go den, die kleur moesten geven aan het grote spectacle, dat „Ronde van Ne derland" heet. Het optreden van die „mindere go den" begon in Gent, waar de renners het zakje met him middagmaal in ontvangst mochten nemen. Toen het peleton op de door de stralende zon verhitte betonweg van de culinaire geneugten zat te smullen probeerden Van Oers, Brinkman, Konings, De Vecchi en Hollenstein hun slag te slaan. De andere renners keken de enthousiastelingen wat meewarig na en aten rustig af. Maar het resultaat was, dat, toen de laatste bananen schillen in de berm van de weg ge smeten waren, de jury-ordannance kon melden, dat de ontvluchting van het groepje doorzetters beloond was met een halve minuut voorsprong. In de grote groep kuierden de renners rustig door. Eerst teen bij Oostende op ongeveer vijftig kilometer voor de finish de frisse zeewind de slaap uit ogen en benen verdreef, werd er wat meer enthousiasme door de gelederen ge blazen. Er ontketenden zich op kop enkele schermutselingen, die het tempo van het samengedrongen veld opjoeg. Hoewel de „kleine vijf" inmiddels vier minuten voor het peleton uit joegen, bekommerden de grote heren zich er echter nog niet om en zy von den het nog geen voldoende aanlei ding om de schermutselingen te gaan leiden. De kopmannen deden wat speels mee en zorgden er voor de wieltjes van hun gevaarlijkste con currenten voortdurend aan een nauw keurig onderzoek te kunnen onder werpen. Vlak bij de grens tussen Knocke en Retranchement kreeg de „oude" Schulte echter zin iets spectaculairs te gaan doen. Hij trok bijzonder hard aan de bonte karavaan, die spoedig tot een lange sliert uitrekte. Er kwam tekening in de strijd, want ook de doorzetter Van Est en de wispelturige Wagtmans gingen zich met de strijd op kop bemoeien. Andere grootmees ters, zoals Oranje-trui-drager Piet Haan, Sjoerd de Vries, Jules Maenen en Suykerbuyk wilden niets van het wapengekletter missen en stormden vinnig trappend naar voren. Gerrit Voorting miste op een haar na de aansluiting, maar hij sleurde het pe leton in zo'n tomeloze vaart over de laatste kilometers, dat toen hij het Kroonwijkparcours binnengierde en de eindstreep onder zijn banden ver dween, het verschil tussen hem en Piet de Haan, die sterker sprintte dan Schulte en Van Est, slechts twee seconden was. RECLAME-KARAVAAN TE LAAT De vijf vluchtelingen hadden in Oostburg een minuut van hun voor sprong verloren, maar konden toch niet meer door het peleton bedreigd worden. Het rennersveld zette in ae laatste twintig kilometer er evenwel zo de sokken in, dat de reclame-kara vaan niet vóór de renners, maar pas later het parcours mocht berijden. Ondertussen viel de dolgelukkige Van Oers meer ten deel dan alleen maar de enorme bloemenkrans. Een in oude klederdracht gestoken Cad- zandse schone beloonde de etappe winnaar op een manier, zoals dachten wy tenminste alleen Fran se mannequins dat kunnen in de Tour de France. De toejuichingen aan het adres van de zegevierende Van Oers, die triom fantelijk een ererondje kon rijden, wa ren nog maar nauwelijks verstomd, toen de vermoeide renners snel naar hun hotels in Oostburg, Zuidzande en Cadzand verdwenen. Zij deden nieuwe energie op voor de rit van Oostburg naar Roosendaal. Tot Middelburg is het parcours geneutraliseerd, zodat dan geen strijd geleverd wordt, maar in de Zeeuwse hoofdstad ligt het be- fin van spectaculaire solonummers, ie in de tijdrit naar het Brabantse Roosendaal te zien zullen zijn. Nadat gisteren wederom bijna 200 kilometer in een sukkel- gangetje zgn afgelegd, wordt in de ronde-karavaan algemeen aangenomen, dat de strijd in H feite gestreden is. De grote he- ren, zoals Van Est, Wagtmans, Schulte, Gerrit Voorting en de Duitser Preiskeit, gunnen elkaar geen ogenblik vrijheid meer. Zij houden angstvallig elkanders wieletjes en laten hun secon- dan ten op kop het tempo aan- -- geven. Misschien dat vandaag H in de tweede tijdrit van Mid- delburg naar Roosendaal over 80 kilometer nog wat verschuivin- ez H gen in het algemeen klassement zullen komen. Maar het is wel- haast onaannemelijk, dat de fa- vorieten als Wagtmans en Van M Est in deze rit de respectieve- lijk ruim tien en dertien minu- H ten achterstand op de leider in het algemeen klassement Piet Haan zullen kunnen wegwer- ken. Voor Gerrit Schulte, die M op bijna vier minuten achter j de drager van de leiderstrui H staat, zit er nog een kansje in. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllil Bloemen en felicitaties van een Cad- zandse schone voor de etappe-winnaar BELGISCHE OVERWINNING De uitslag van de zesde etappe BrasschaatOostburg- van de ronde van Nederland luidt: 1. Van Oers (Ne derland B) 5 uur 6 min. 49 sec. 2. De Vecchi (Italië) 5.06.59; 3. Konings (Nederland C) 5.06.59; 4. Hollenstein (Zwitserland) z.t.; 5. Brinkman (Nederland A) 5.07.01; 6. Haan (Nederland B) 5.09.13; 7. Schul te (Nederland B) z.t.; 8. Wim van Est (Nederland A) z.t.; 9. De Vries (Ne derland D) z.t.; 10. Wagtmans (Ne derland C) z.t.; 11. Masocco (Italië) z.t.; 12. Maenen (NederlandD) z.t. 13. Suykerbuyk (Nederland B) z.t.; 14. Gerrit Voorting (Nederland D) 5.09.15 15. Cools (België) 5.09.49. Het persoonlijk algemeen klassement na de zesde etappe Brasschaat Oostburg luidt: 1. Haan (Nederland B) 37.18.53; 2. Van Breenen (Neder land C) 37.221.19; 3. Schulte (Neder land B) 37.22.34; 4. Roks (Nederland D) 37.22.41; 5. Maenen (Nederland D) 37.24.46; 6. Van Oers (Nederland B) 37.25.20; 7. Preiskeit (Duitsland) 37.26.06; 8. Van Dongen (Nederland C) 37.26.27; 9. Gerrit Voorting (Ne derland D) 37.27.51; 10. Wagtmans (Nederland C) 37.28.21; 11. Schoub- ben (België) 37.29.38; 12. Truye (Bel gië) 37.30.08; 13. Pugi (Italië) 37.30.27; 14. De Vries (Nederland D) 37.30.56; 15. Sartini (Italië) 37.31.06; 16. Wim van Est (Nederland A) 37.31.21; 17. De Groot (Nederland C) 37.31.34; 18. Bucher (Zwitserland) 37.32.21; 19. Gielen (België) 37.32.35; 20. Bakker (Nederland A) 37.32.56; Het ploegenldassement na de zesde etappe luidt: Ï.Nederland B (Schulte) 111.51.14; 2. Nederland C (Wagt mans) 112.01.37; 3. Italië (Masocco) 112.05.39; 4. Nederland D (Gerrit Voorting) 112.10.36; 5. Nederland A (W. van Est) 112.18.25; 6. België (Gie len) 112.24.47; 7. Duitsland (Preis keit) 112.26.46; 8. Zwitserland (Bu cher) 112.59.37. De zegevierende Van Oers lean zijn vreugde niet meer bedwingen. Jui chend gaat hij over de eindstreep. Niet naar KNAU-training Gisteren meldden wij dat de Zeeuw se athleten Willy Cysouw en Rinus Grootjans uit Vlissingen waren uit genodigd om deel te nemen aan de selectietraining van de K.N.A.U. Dit bericht blijkt op een onjuistheid te berusten Advertentie) Ronde van Nederland. „Driemaal in de rondte liopsa-sa zingt de kopman van de Remington-ploeg Verwacht niet, dat Gerrit Schulte radiozanger wordt. Gerrit zingt en danst terwijl zijn ploegmaat Piet Haan, die Dinsdag de oranje trui veroverde, lachend toekijkt niet alleen omdat de Remington-ploeg aan de kop staat in de Ronde, maar cok uit louter levensvreugde, omdat het scheren met z'n Remington „60" zo prettig, zo glad, zo comfortabel gaat. Komaan, zing méé, maak scheerverdriet tot scheervreugde. Scheer U met 'n Remington „60" droogscheerapparaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 13