Nationaal bakkerscomité bood Zweeds Koningspaar geschenk aan Eilandenwereld van thans in rep en roer Far- oer is FINLAND KENT EEN GROOT VROUWENOVERSCHOT MINISTER ZIJLSTRA OVER HET MIDDENSTANDSBELEID DONDERDAG 28 APRIL. 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IN DE TROONZAAL VAN HET PALEIS. Herinnering aan de tijd, toen Nederland Zweeds brood kreeg Alsof het hun dagelijks werk was geschenken aan vorstelijke personen aan te bieden, zo rustig stonden gisteren omstreeks kwart over negen de twee 14-jarige bakkersleerlingen Jan Raadskelders en Pietje Meylink voor aan in de troonzaal van het koninklijk paleis, die verder gevuld was met leden van het nationale bakkerscomité. Voor de jongens, die in bakkerstenue gestoken waren compleet met witte muts, stond op een hoog rond tafeltje, bedekt door een wit-rood geruite theedoek, het aan te bieden kunstvoorwerp. Toen kwam het moment dat de vor. stelijke personen werden aangekon digd en daar traden binnen Koningin Louise van Zweden, gekleed in een parelgrijze zijden japon, een zilvervos om haar schouders, zwarte hand schoenen, zwarte schoenen, en een zwart met bloemen getooid hoedje op het hoofd. Koningin Juliana in een pe- trolkleurige zijden japon, bruine bont stola en lichtblauw hoedje. Koning Gustaaf en Prins Bernhard droegen generaalsuniformen. De heer C. J. Ulrich, voorzitter van 't nationaal bakkerscomité, werd aan beide vorstenparen voorgesteld. De heer Ulrich richtte een adres tot de Koning der Zweden. Hij her innerde er aan, dat ongeveer 10 jaar geleden in de kleine Nederlandse ha ven van Delfzijl enkele Zweedse sche pen met Rode Kruis-meel arriveerden. Wat de aankomst van deze bloem, edelmoedige gave van uw land, voor hongerend Nederland betekende, laat zich niet beschrijven. Wij bakkers, die het voorrecht had den deze bloem te mogen verwerken tot een vooroorlogsbrood, aan welks bestaan bijna niemand meer kon ge loven, en die dit brood aan de Neder landse huisvrouw mochten verstrek- Aan boord van de Oranjewerden Dinsdag aan de hand van een kaart van het Amsterdamse havengebied door burgemeester d'Ailly verschei dene markante punten in de haven aan dé koninklijke gasten aangewezen. ken, beseffen wellicht beter dan wie ook de werkelijke waarde van deze gave. Uit naam van de ruim 13.000 Ne derlandse bakkers en van de 25.000 werkers in onze bedrijfstak bood de heer Ulrich een geschenk aan, waar in getracht is uiting te geven aan het geen Nederland bezielde, toen het Zweedse brood als manna uit de he mel in diepste nood verlichting kwam brengen. Geschenk Twee bakkersleerlingen, Jan Raads kelders en Pietje Meylink, beiden 14 jaar oud, kwamen naar voren om het geschenk aan te bieden. Dit bestaat uit een kunstvoorwerp van helder kristal, ontworpen door A. D. Copier, met als inscriptie zilveren letters op coromandel „geef ons heden ons dagelijks brood". Zichtbaar getroffen nam het Zweed se vorstenpaar dit schone geschenk in ontvangst. Bloemenhulde Een grote mand met bloemen werd daarna de zaal binnengedragen, ge volgd door drie ex-politieke gevange nen, die in het concentratiekamp Ra- vensbriick gevangenen van de Duit sers zijn geweest. Zij kwamen een huldeblyk aanbieden als dank voor de hulp van Zweden. De colonne Berna- dotte heeft destijds de vrouwen van Ravensbrück afgevoerd en een aantal zieken onder haar zijn in Zweden ver pleegd. Het waren de dames mevr. H. A. Schoonderbeek-Groothans uif Am sterdam, mevr. E. B. Liemburg-Van Egteren uit Enschede en mevr. M. van der Sman uit Den Haag. Ook met haar onderhield het Zweedse koningspaar zich enige tijd op harteiyke wyze. Dan zag men de lange Zweedse monarch zoekend rondkijken en, hetgeen hy zocht ken nelijk gevonden hebbend, resoluut op zijn doel afstappen. „Ik wil de twee jongens nog even zien", zei hij, zich een weg door de aanwezigen banend en hy gaf de twee verraste bakkertjes die zich reeds bescheiden in een hoek je van de zaal hadden teruggetrok ken, ieder een hand. Onderwijzersstaking in Italië. In Italië zijn Woensdag ongeveer 50.000 onderwijzers van middelbare scholen in staking gegaan ter onder steuning van hun eis dezelfde toela gen te verkrijgen als ander rijksper soneel. De regering heeft verklaard een jaar de tijd te hebben om de kwestie van toelagen voor onderwij zers op basis van een kort geleden aangenomen wét uit te werken, doch de onderwijzers wensen de kwestie nu beslist te zien. Intussen is ook het personeel van de semi-rykskantoren voor sociale za ken in Rome, Venetië en op Sicilië in staking gegaan. De arbeiders in de werkplaatsen van de staatsspoorwe gen hebben het werk voor een dag neergelegd, maar de treinen rijden normaal. Antillen bieden Koningin een geschenk aan. Op Aruba wordt beeld onthuld Wanneer Koningin Juliana in Octo ber in gezelschap van de Prirs, een officieel bezoek aan de twee rijksde len in Amerika zal brengen, zal haar te Willemstad op Curasao een natio naal geschenk van de Nederlandse Antillen worden aangeboden. De Ko ningin heeft de wens te kennen gege ven, dat het fonds dat men bijeen wil brengen, een bestemming zal krijgen op de Antillen zelf en wel een sociale bestemming. Op Aruba zal de Koningin een drie nieter hoog marmeren beeld, voorstel lende Prinses Wilhelm ina, onthullen. Het beeld is vervaardigd door prof. Arnoldo Lualdi. Het park rond het beeld dat aan de boulevard in Oranje stad langs de zeekant komt, zal de naam Wilhelminapark dragen. Koersstijging in Wallstreet Dinsdag zijn de koersen op de New Yorkse effectenbeurs de gehele dag gestegen. Staalfondsen hadden daarbij de leiding. De aankopen van deze fondsen waren voor een groot deel gebaseerd op de verwachting, dat de staalproductie deze week een hoogtepunt zal bereiken. 700.000 telefoon aansluitingen -7nynn?c?tend zal in Peize (Dr.) de 700.000ste telefoonaansluiting in Ne derland tot stand komen. Deze aan sluiting zal met enige plechtigheid geschieden. Ter gelegenheid hiervan wordt een bijeenkomst gehouden ten gemeentehuize, waarbij o.a. aanwe zig zal zijn de hoofddirecteur teleara- ile en telefonie, prof. ir. G. H. Bast.1 AL SINDS EEUWEN ZO Werk in beroepen als kapper, typograaf en bouwarbeider. (Bijzondere correspondentie) Het is bekend, dat er in Finland sinds eeuwen een overschot aan vrouwen bestaat en dat dientenge volge de vrouw daar in een aantal beroepen is doorgedrongen, waarin ze in de meeste landen niet werk zaam is. Zo is het in Finland volko men vanzelfsprekend vrouwen als arbeider, metselaar, timmerman bij het bouwen van huizen werkzaam te zien. In dit verband is het interessant te vernemen, dat ruim 52 procent van alle Finse vrouwen boven de 14 jaar een beroep uitoefent. Dat is zeer veel meer dan zelfs in de twee landen het geval is, waar op grond van de moderne ontwikkeling het aandeel der vrouwen in de be roepen hoog is, namelijk in Zweden en de V.S. Van de vrouwen tussen de 20 en 34 jaar oefent in Finland zelfs 69 procent een beroep uit, van de da mes tussen 35 en 54 jaar 60 pro cent. Bijna 5 procent van de vrou wen, die ouder zijn dan 65 jaar, werkt nog in een beroep. Finlands vrouwen en meisjes vor men met deze imponerende cijfers in de steden 45,2 procent, op het platteland 40,7 procent van de to tale arbeidskracht van het land. Het land zou economisch niet kunnen bestaan als de vrouwen niet zo'n groot aandeel hadden aan de na tionale productie. Er is een aantal beroepen in Fin land, die volgens de traditie bijna uitsluitend door vrouwen worden bekleed. Dat is vooral het beroep van kellner, waarin voor 96,3 pro cent vrouwen en slechts 3,7 procent mannen werkzaam zijn. Dat is ver der het kappersberoep, waarin van de 100 kappers 93 vrouwen zijn. Ook als herenkappers, waarbij ge zegd moet worden, dat de Finse vrouwen het scheren en haarknip pen uitstekend beoefenen. Als spin nerij- en weverijarbeiders en arbei ders in de confectieindustrie zijn bijna voor '90 procent rouwen werkzaam; als kassierster, telefo niste, correspondente, boekhoudster of typiste tussen de 80 en 90 pro cent. Van de 100 tandartsen in Fin land zijn er meer dan 77 van het vrouwelijke geslacht, van de 100 onderwijzers ruim 72, van de 100 apotheek-provisoren en pharmaceu- ten 85. In de industrie en het hand werk, ook in het bouwvak is onge veer een van de drie arbeiders een vrouw en 36 procent van de Finse typographen is van het vrouwelijke geslacht. Zelfs in de mijnen en steengroeven werken nog ongeveer 6 procent vrouwen. Ongeveer 40 procent van deze vrouwen is getrouwd, 15 prócent is weduwe, 45 procent ongetrouwd. De Finse vrouw heeft het uitste kend klaargespeeld ondanks de hardheid en de dwang van het be roep geheel vrouw te blijven. GEVAAR VAN HOOGCONJUNCTUUR Tweede industriële revolutie op til Op het in Den Haag gehouden congres van de Christelijke Middenstands bond heeft de minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, een schets gegeven van het algemeen economisch beleid, waartegen men het middenstandsbeleid moet zien. Thans verkeren wij in een periode van hoog conjunctuur, van gestegen welvaart. Maar men moet er rekening mee hou den, dat ons land bijzonder kwetsbaar is. Er is naar de mening van de mi nister geen land ter wereld, dat zoveel van zyn productie aan het buiten land moet verkopen. Als nu de lonen en prijzen omhoog gaan, ontstaat een spiraal, die gevaarlyk is voor onze export De politiek der ondernemers in een sfeer van een te verwachten loonronde voert tot prijsstijgingen. Dat is gelukkig niet gebeurd. Als de productie, de'werkgelegenheid en het inkomen verminderen, dan is het niet in de laatste plaats de middenstand die de zwaarste klappen krygt. Hy valt of staat voornamelyk met de algemene welvaart. Ook langs de weg van waardedaling is het volgens de minister gemakkelyk aan te tonen hoe het verband tussen het algemeen economisch beleid en het mid denstandsbeleid is gelegd. Komende tot. de prijzenbeschikking handelsmarges 1955, wees de minister op de achtergrond van de maatrege len, die gericht zijn op grond van de stabiliteit van lonen en prijzen. Een essentieel punt is de toevalligheid, dat het systeem der omzetbelasting is in gegaan op een ogenblik, dat het ons eigenlijk niet convenieerde. Door het gevaar van de verhoging van de net to-marge, Van een prijsstijging, mocht niet langer risico worden genomen. In het kader van het algemeen beleid zijn de maatregelen van het grootste belang voor de middenstand zelf. Het netto-winstpercentage is hetzelfde gebleven, was in een aantal branches zelfs meer, maar de omzetten zijn be langrijk gestegen. De kern van het probleem van de middenstander is, dat men te maken heeft met zoveel kleine ondernemin gen. Het bedrijf is voor die kleine on dernemer zijn levensexistentie. Voor de regering komt het er nu op aan, die individuele ondernemer zo sterk mogelyk in zijn bedrijf te maken. Naar de mening van de minister staan we voor een tweede indus triële revolutie. Door prof. Dres den is gezegd, dat we voor een sterke evolutie van de industrie ACHTERGROND VAN DOKTERSCONFLICT Botsing van twee levensferen (Bijzondere berichtgeving) Het gebeurt niet vaak, dat de vreemde en stille eilandenwereld van de Far-oër plotseling in het nieuws verschijnt. Niet, dat men daar in het ge heel niet van sensationele gebeurtenissen zou weten: daar zorgt de wrede natuur wel voor, en overigens is er nog het zeer levendig bedreven politieke spel en sedert enige jaren ook de onmiddellijke nabijheid van een aanzien lijke Russische vissersvloot. Het leven hier op de steile rotsen midden in een altyd onrustige oceaan is zeker geen paradijselijke idylle. Maar de men sen leiden er hun zeer eigen en vergeten bestaan. Wat de aandacht van de wereldpers getrokken heeft, is veel meer een kleinsteedse ï-uzie dan een opzienba rende revolutie, maar de achter grond van de strubbelingen rondom een bepaalde dokter is toch ook weer niet oninteressant. Men houde immers in gedachten dat de bevolking van 32.000 zielen, die over zeventien vry ontoegankelijke eilanden verdeeld is eeuwen lang onder Deens opperbe stuur heeft gestaan, wat voor deze afstammelingen van de oude Vikin gen niet steeds een pretje betekend heeft. Sedert 1948 bestaat er hier een vorm van zelfbestuur, maar in tal van opzichten is men toch op de hulp van Denemarken aangewezen Daarzonder zou men niet in de behoefte aan art sen, predikanten en technici kunnen voorzien. Deze afhankelijkheid geeft men echter niet voetstoots toe; men ziet gaarne naar het bewonderde voorbeeld van het niet zo vèraffe en sterk verwante IJsland, dat het ia zijn tien jaren van algehele zelfstan digheid zo goed gedaan heeft en nu reeds in de Navo als volwaardige (maar niet gemilitariseerde!) partner is opgenomen. GESCHAPEN DOOR EEN MAN Wie Klaksvïg zegt, zegt ook Kjöl- bro. Dat is de naam van een zeer merkwaardig man, een zakenman van Amerikaanse allure en tevens een vroom baptist. Hij is hier in 1912 als een klein winkeliertje begonnen en n i is hy schatryk. Hij is reder traw lers, schoeners, vrachtboten, veer boten hij bezit visdrogerijen, ijs fabrieken, conservenfabrieken, wol spinnerijen, bazars, wasserij-inrichtin gen en wat niet al. Zelfs het plaatse lijk blad („Noorderlicht") behoort hem toe, wat ook duidelijk te merken is. In een gesprek, dat wij enige ja ren geleden met hem hadden, toonde hij zich een eenvoudige, energieke, de gelijke man, die gaarne ook anderen van de veelheid zijner initiatieven wil de laten profiteren. Bij de doktersstrijd is de familie Kjölbro nu ook betrokken. In Klaks vig is sedert enige jaren een zieken huisarts, dr. Halvorsen, werkzaam. Sommigen zeggen voor tijdelijk, an deren betwisten zelfs zyn officiële aanstelling, In elk geval is er nu de finitief een andere arts benoemd, dr. Rubek Nielsen, en het „toeval" wil, dat deze door zyn huwelijk in de fa milie Kjölbro is opgenomen. Als wij al van Kjölbro moeten leven, wij wil len niet door hem doodgaan, zeggen de Klaltsvigers. HALVORSEN IS GELIEFD De arts, die de overheid en ook de andere collega's al lang uit Klaksvig weg willen hebben, is een typische fi guur. Hij schijnt onder de Duitse be zetting van Denemarken aan de kant van de nazi's te hebben gestaan, maar dat wordt hem door de bevolking niet al te kwalijk genomen. Hij werkt niet om spoedig rijk te worden, maar om de mensen te helpen. Hij rookt niet, hij drinkt niet, hij vloekt niet, hy is zeer godsdienstig. Als hij moet ope reren, bidt hij altijd eerst voor de goe de uitslag. Bij bevallingen treedt hij zeer flink op, hy is kundig op het ge bied van vrouwenziekten en zijn i keningen vallen altijd mee geen wonder, dat hy vele bewoners op zijn hand gekregen heeft. Onder hen staat de havenmeester Fischer-Heinesen vooraan. DENEN VOORZICHTIG De Denen zullen wel oppassen fezien de vele gevoeligheden tussen en en de Faringers door niet al te uitdagend en straf op te treden. Anderzyds kan de overheid het ook niet aanzien, dat een harer besluiten door de bevolking met voeten wordt getreden. Het gaat hier in de grond om de botsing van twee levenssferen. Gezag betekent ook altijd ordening, bevelen van boven af, administratieve regel- Terwijl de koninklijke gasten de val reep opgaan voor het bezoek aan de „Oranje?', zweefde een groot aantal fotografen en filmoperateurs in een grote kist aan een kraan naast hen mee naar het schip. De /stunt" werd door de hoge gasten duidelijk ge waardeerd; halverwege werd de kooi eens terdege in ogenschouw genomen. staan we voor een tweede indus- aandtiiding accoord gaan. Hij heeft wel het gevoel, dat zulks zal lei den tot een sterke parallelisatie. Welke weg had de regering nu te kiezen? Een systeem van geslo tenheid en bevriezing of een van openheid en vrijheid. De regering koos het laatste. Debat Een der deelnemers aan het debat, die het over de melksanering had, was is het vuur van zijn betoog tot de opmerking gekomen, dat zoals Mac Carthy in de Ver. Staten heel vlug geneigd is iedereen communist te noe men, men elke middenstander in ons land een schurk noemt. „Het zou me zeer onaangenaam zijn", aldus minister Zijlstra, „want dan zou ik mijn vriend en staatssecre taris opperschurkmeester moeten gaan noemen". Na de algemene vrolijkheid, die er tijdens deze ge- dachtenwisseling noga! eens was. zei de minister te menen, dat verant woorde saneringen mogelyk zijn. Er moet worden nagegaan, welke con tracten te herzien zyn. Er zijn voorts enkele zaken, die bedenkelijk zijn. Wij hebben een vestigingswet; die is voor velen niet zo eenvoudig. Hy ontving vele brieven van wan hopige mensen, omdat ze aan al die eisen niet kunnen voldoen. Dan heeft men de grootste moeite zijn hart niet te laten spreken. Het is niet juist, dat als er iemand aan die eisen heeft voldaan, gevestigde mensen zeggen: „Voor U is er geen plaats". Voor een ieder moet er toch een plaatsje on der de zon zijn. maat, en voor dat alles hebben de zeer op hun persoonlijke vrijheid ge stelde Fanngers niet al te veel ge voel. Zij willen gaarne r.r. ven van de zegeningen der me-'-: r..j 'jescha- ving, voorzover zij to; clere archipel vermogen door te drim.vn. nu-ar liefst blyven zij verschoond van .ie daarmee vergezeld gaande ing.epvn in de per soonlijke en plaatselijke beslissingen. Maar deze twee wensen te verenigen, dat gaat blijkbaar in 1955 niet meer. P. Op de voorgrond het eiland Bordoy. De berg op de achtergrondmet de top in de wolken, is Kunoy. Achter het dal ligt een zeer beschutte baai met goede ankerplaatsen en daar is in de laatste halve eeuw het gehucht Klaksvig tot een moderne plaats uit-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7