PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Westduitse regering vergaderde Berlijn als tegendemonstratie in In Breskens verrijst modernste aardappelkoelhuis van Zeeland BILT Vandaag... LONDEN VRAAGT PEKING OM INLICHTINGEN SECRETARIS VAN HET N.V.V. MOEST VENEZUELA VERLATEN 198e Jaargang - No. 99 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer. Adj .-HoofdredG. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nup--iers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 28 April '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels 1 l.—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zlerikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. PROTESTNOTA'S ZONDER UITWERKING Investering van anderhalf milliard voor noodlijdende stad De Westduitse Bondsregering heeft Dinsdag en Woensdag onder leiding van Bondskanselier Adenauer in West-Berlyn vergaderd over de hulp maatregelen voor de noodlijdende stad. De regering had tot deze demon stratieve geste besloten, nadat de communistische regering van Oost- Berlijn prohibitieve tolrechten voor het verkeer naar de stad had inge voerd. Liberale afgevaardigden van de Bondsdag hadden gaarne een nog gro tere demonstratie laten volgen door de hele Bondsdag naar Berlyn te la ten vliegen teneinde daar de opstand van zeventien Juni 1953 te herden ken. Een dergelijk massavertoon heeft de meerderheid van de Bondsdag echter overbodig geacht en er zal in Juni slechts een afvaardiging naar de vroegere Duitse hoofdstad worden gezonden. De Berlijnse besprekingen van Adenauers regering hebben geen ophel dering gebracht over het standpunt, dat men tegenover de Oostduitse aandrang wil innemen om tot overleg op hoog niveau te komen. De Oos telijke regering wil kennelijk daardoor een de facto-erkenning afdwingen, die men haar in Bonn in elk geval wil onthouden. Vice-kanselier Blücher heeft in Berlijn verklaard, dat de regeling van de kwestie der verhoogde tolrechten door de bezetting dient te geschieden. In West-Berlijn zowel als in de Bonds-republiek zijn echter vele stemmen opgegaan, die de Westelijke geallieerden ervan betichten, dat zij in deze onvoldoende ijver aan de dag zouden leggen. Tot dusverre hebben de Westelijke hoge commissarissen 2 protest-nota's aan hun Russische, col lega gezonden, die zonder enige uit werking zijn gebleven. Intussen heeft de Bondsregering echter een blokke ring van het verkeer naar de stad voorkomen, door de tolrechten voor haar rekening te nemen. De Bondsregering heeft in Berlijn een plan aanvaard om de economische nood van Berlyn te lenigen door in de eerstvolgende drie jaren anderhalf milliard te investeren. Daardoor zou den 100.000 mensen, ongeveer de helft van de Berlynse werklozen, werk ...is het tien jaar geleden, dat hét eerste Amerikaanse leger en het eerste Oekrainse leger elkaar in Torgau ontmoetten, S waardoor Duitsland in tweeën werd gesplitst. VWW**\WV\AA*WWV\*W Twee doden bij ongeluk te 's-Gravenzande Om even vijf uur Woensdagavond is op de Maasdijk te 's-Gravenzande een ongeluk gebeurd, waarbij twee doden zijn te betreuren. De 40-jarige mevrouw Jonkman uit 's-Gravenzande en haar 10-jarig zoontje staken, na uit de W.S.M.-bus te zijn gestapt, ach ter de bus om de weg over en werden door een uit tegenovergestelde rich ting komende personenauto gegrepen en op slag gedood. Naar de schuldvraag wordt door de Rijkspolitie te 's-Gravenzande een onderzoek ingesteld. De slachtoffers werden naar hun nabij gelegen wo ning vervoerd. Behandeling zaak-Jung- schlaeger opnieuw uitgesteld De behandeling van de zaak Jungschlaeger die op Donderdag 28 A van was 0April, is uitgesteld tot 12 Mei. De jakse tinggi (officier van justitie) Sunarjo. vertoeft thans voor dienstzaken buiten Djakarta. De zitting van 12 Mei zal achter ge sloten deuren worden gehouden. Inmiddels heeft de verdedigster Nanny Razak van de minister van justitie evenals mr. Bouman een schrijven ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de minister geen vrijwaring van maatregelen van de djakst of andere bevoegde instanties kan geven bij het afwikkelen van criminele zaken. kunnen krijgen. Het ligt in de bedoe ling 75.000 woningen, een schouwburg en een aantal musea te bouwen. Dr. Adenauer wil in Berlijn voorts een lange-golfzender oprichten, teneinde de bevolking der Oostduitse republiek beter te kunnen bereiken. Kabinetswijzigingen Bondskanselier Adenauer zal waar schijnlijk ongeveer half Mei zijn func tie van minister van buitenlandse za ken aan de voorzitter van de fractie der Christelijk-democratische partij, dr. Heinrich von Brentano, overdra gen. Het wachten zou zijn op het van kracht worden der Parijse accoorden, waarbij de bondsrepubliek souverein wordt. Men denkt, dat dit omstreeks vijftien Mei het geval zal zijn. De tegenwoordige chef van de po litieke afdeling van het ministerie van buitenlandse zaken, ambassadeur Herbert Blankenhorn, gaat dan naar. Parijs om de Bondsrepubliek als am bassadeur bij de Navo te vertegen woordigen. De perschef der bondsre gering, Felix von Eckhardt, krijgt eenzelfde functie bij de Verenigde Naties te New York. De staatssecretaris van buitenland se zaken, prof. Hallstein, behoudt zijn post, doch hij krijgt wellicht de rang van minister. Ten onrechte bewapend Naar van betrouwbare zijde is ver klaard, hebben de Westelijke com mandanten van Berlyn de West-Ber- lijnse douane-polïtie opdracht gege ven, 600 revolvers in te leveren, waar mee zy zich Dinsdag, zonder gealli eerde goedkeuring, hadden bewapend. Dit was de eerste keer, dat Duitse autoriteiten in Berlyn openlijk geal lieerde orders hadden overtreden, die het bewapenen van douane-beamb ten op veiligheidsgronden verbieden. De burgemeester van West-Berlijn, dr. Suhr, gaf last, de revolvers weer in te leveren, nadat hij was ontboden door de geallieerde commandanten. BESPREKING OVER FORMOSA Eisenhower correspondeerde met maarschalk Zjoekow De Britse regering heeft haar zaakgelastigde te Peking opgedragen premier Tsjoe En Lai nadere bijzonderheden te vragen over diens denk beelden voor besprekingen met de V.S. in het Verre Oosten. Ook president Eisenhower verklaarde op zyn persconferentie, dat de V.S. bereid zyn met rood China alles te bespreken, dat kan bijdragen tot vermindering van de spanning in de wereld, mits daarbij niet direct de nationalisten op Formosa in het geding raken. De president deelde mede, dat hij onlangs gecorrespondeerd heeft met maarschalk Zjoekow, de Sow- jet-minister van defensie. „Gezien de aard van onze posities en onze oude vriendschap moet deze correspondentie absoluut privé blij ven", aldus Eisenhower. Op de vraag naar zijn gedachten over de komende tiende verjaardag van het einde van de tweede wereldoorlog, zei de presi dent, dat aan het eind iedereen op recht vrede wenste en hoopte, dat er nooit meer oorlog komen zou. Die hoop is nog niet in vervulling ge- ;aan, doch zy is nog een machtige iracht. Daarom had hij niet geaar zeld zyn oude vrienden uit de dagen van de wereldoorlog, o.w. maarschalk Zjoekow, te schrijven. De president is van mening, dat de spanningen tussen Oost en West verminderen. Op Formosa Aan alle burgers, wier aanwezig heid niet strikt noodzakelijk is op Formosa, is opdracht gegeven de dicht bevolkte streken te verlaten, In de haven van Antwerpen ligt het Griekse motorschip ,J3elgion" gezon ken op de bodem na een aanvaring met het Noorse s.s. „Tai Shan". Het ■wrak van de „Belgion", omringd door politie- en bergingsvaartuigen. Een millioen eieren verbrand bij Venlo Een felle brand heeft Woensdag de loods met kantoorgebouwen van de Venlose firma Frans Maas te Kalden- kirchen tegenover Venlo aan de Duit se grens gelegen, in as gelegd. Hierbij zijn ongeveer een millioen uit Neder land afkomstige eieren verloren ge gaan. De brandweren van Kaldenkirchen en Dülken kampten met watergebrek ter plaatse en riepen de Venlose brandweer te hulp. Deze was binnen een kwartier ter plaatse met vier ho- gedruk mistspuiten en was na een uur blussen het vuur meester. Van de loods zijn alleen de muren overeind gebleven. dit in verband met mogelyke lucht aanvallen. Admiraal Radford karak teriseerde zijn besprekingen als „zeer geslaagd" en „zeer nuttig". In hoofd zaak zou gesproken zyn, aldus inlich tingen van nationalistische zijde, over het denkbeeld om een- wapenstilstand voor het gebied van Formosa af te kondigen. President Tsjiang Kai- Tsjek zou zich hier krachtig tegen hebben uitgesproken. Koningin Louise, prins Bernhard en koning Gustaaf (v.l.n.r.) gefotogra feerd op de Keukenhof, tijdens de rondgang. Deense minister naar de Faroer In verband met algemene staking De Deense regering heeft Woens dag minister van financiën Viggo Kampmann opdracht gegeven zich per vliegtuig naar de Faroer te be geven, waar een algemene staking is uitgeroepen ter ondersteuning van de inwoners van Klaksvik, die zich ver zetten tegen het ontslag van hun dok ter. Woensdagmorgen werd bekendge maakt dat de inwoners van Klaksvik bereid zijn de onderhandelingen te hervatten na de aankomst van minis ter Kampmann. Een van hun leiders verklaarde echter dat er niets meer te bespreken is. „We hebben geen in structies, behalve vast te houden aan het aanblijven van dr. Hal vorsen". Een van de eerste gevolgen van de staking was een stormloop op de bakkerswinkels. Het brood was korte tijd daarna volledig uitverkocht. (Zie ook pagina zeven). Rumoer in Australisch parlement Afgevaardigden geschorst Drie leden van de oppositie in het Australische Huis van Afgevaardig den zijn Woensdag geschorst, na een rumoerig debat over beschuldigingen, dat de Amerikaanse ambassade te Canberra gelden zou hebben ver strekt aa i anti-communistische vak verenigingen in Australië. De socialistische afgevaardigden Ward en riaylen waren in conflict ge komen met de waarnemende leider van de afgescheiden „anti-communis tische socialistische partij" naar aan leiding van de beschuldiging. Zij zijn alle drie door de vice-voorzitter van het huis, Adermannan, geschorst. Keon verweet Haylen. de betrek kingen tussen Australië en de V.S. te willen vergiftigen. Haylen had Zon dag verklaard, dat een Amerikaanse attaché een bedrag had doen toeko men aan rechtse industriële groepen ter bestrijding van het communismè. De Amerikaanse ambassadeur, Amos Peaslee. heeft de beschuldiging „on zinnig" genoemd. Premier Robert Menzies heeft ver klaard, de Amerikaanse regering openlijk verontschuldigingen te willen aanbieden voor de grove belediging, die de gewraakte beschuldiging in hield. Bevel tot uitwijzing aan drie Nederlanders Drie Nederlanders te Surabaja hebben een bevel tot uitwijzing uit In donesië gekregen Het zijn A. N. J. Gel der, werkzaam bij de N.V. Cultuur- bank, M. H. M. van Langeveldt, die werkt bij de fa. Wellenstëin Krause en Co., en H. J. Gradizen, werkzaam by de fa. Werdmuth. De heer Van Langeveldt die aanvankelijk onmid dellijk moest vertrekken, kreeg toe stemming tot 5 Mei te blijven, de heer Gradizen moet over twee maan den vertrekken en de heer Gel der moet onmiddellijk vertrekken. De reden tot uitwijzing is niet be kend. OPZIENBAREND COMMUNIQUÉ Geen stappen van onze regering De heer Adriaan Vermeulen, secretaris van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, vertegenwoordiger in de groep werknemers in de raad van beheer van het internationale arbeidsbureau, die in Caracas de vijfde zitting bijwoonde van de commissie voor de petroleumindustrie van deze internationale arbeids-organisatie, heeft van de Venezolaanse regering een uitwijzingsbevel gekregen. Maandagavond is de heer Vermeulen met een vliegtuig van de Pan American Airways naar Willemstad, op Curasao ver trokken. In een communiqué, dat het Vene zolaanse ministerie van buitenlandse zaken over deze aangelegenheid heeft uitgegeven, wordt gezegd, dat de te gen dhr. Vermeulen genomen maat regel zyn oorzaak vindt in „de rede voering, door deze gedelegeerde ge houden tijdens de openingsbrjeen- komst van de conferentie, die een wel overwogen daad van gebrek aan eer- HALF AUGUSTUS IN GEBRUIK Unieke ligging tussen havens Vorige week zyn op de Midderiliaven te Breskens de eerste spaden in de grond gestoken voor de bomv van een nieuw en uiterst modern aardap pelkoelhuis met sorteerloods ten behoeve van de coöperatieve aankoopver eniging „Landbouwbelang van West-Zeeuwsch-Vlaanderen" G.A. te Bres kens. Er bestaat gegronde hoop de koelcellen reeds in de tweede helft van Augustus a.s. te kunnen gebruiken en in September zal het gehele project naar alle waarsehynlykheid bedrijfsgereed zijn. De capaciteit van het koel huis wordt 2070 ton. Het bedrijf, dat het modernste in Zeeland wordt en geheel volgens de eisen des tijds en zelfs nog naar de eventueel in de na bije toekomst te stellen eisen wordt ingericht, krygt een economische lig ging, welke voor Nederland uniek is. Aan beide zyden van koelhuis en sorteerhal ligt een haven Het gebouwencomplex van de aan koopvereniging heeft sedert de be vrijding een enorme vlucht genomen. In 1944 was van de gebouwen, die op de Middenhavendam stonden, weinig méér overgebleven dan de kapotge schoten ruïnes. In 1948 werd de peul- vruchtenloods met afmetingen van 50 x -15 meter in gebruik genomen en in 1951 kwam de kunstmestloods (45 x 15 m) in bedrijf. Vrijwel iedere Bres- siaander herinnert zich nog, dat in 1953 de graansilo met een capaciteit van 2500 ton klaar kwam en in 1954 feestelijk in gebruik werd genomen. En deze zomer, twee jaar later dus, zal dan voorlopig het sluitstuk, het aardappelkoelhuis met sorteer loods, zijn voltooiing bereiken. Voor lopig zal dit dan het laatste bouw werk zijn, want de vereniging is wat de beschikbare ruimte betreft aan het einde van haar Latijn. De hele Middenhavendam is dan radi caal volgebouwd en met de beste wil van de wereld kan er niet meer het kleinste gebouw worden bijgeplaatst. Het nieuwe gebouw, waarvoor Dinsdag het grondvlak van 46.40 x 58.60 meter is uitgezet, zal voor West Zeeuwsch-Vlaanderen in een dringende behoefte voorzien, mers, er zijn particulieren, die bij hun boerderij indertijd een koel- gelegenheid hebben laten bouwen, of eenvoudig volstonden met het inkuilen van de aardappelen. De economie vergt evenwel anders. Ook was het zo, dat 50 tot 75 pro cent van de teelt in dit gebied el ders moest worden gesorteerd, met alle economische gevolgen van dien. Dit alles kan met ingang van Augustus of September cen traal geschieden en vele boeren zal dit hun taak lichter maken. De in het koelhuis opgeslagen aardappelen zullen in 27 cellen van 40 ton, negen van 50 ton en negen van 60 ton op temperatuur worder gehouden door middel van zogenaam de buitenluchtkoeling. Deze lucht kan zo zy te warm of te koud wordt door vóórkoeling of -ver warming op de vereiste temperatuur worden gebracht. Het binnen en bui ten de cellen brengen van de aardap pelen geschiedt geheel langs mecha nische weg, o.m. door middel van transportbanden, die onder de cellen kunnen worden geplaatst. Een groot voordeel van de inrichting is ook, dat geen vervoer nodig is van de koel- naar de sorteerinrichting, om dat deze naast elkaar zyn gelegen. De verplaatsing van de producten uit het koelhuis, resp. de sorteerhal, in de schepen of auto's wordt nog na der bestudeerd. Overwogen wordt, of het mogelijk is, ook dit door middel van verplaatsbare of vaste transport banen te d jen. et gebouw wordt met de brede vóórzijde van het koelhuis naar de kant van de Westhaven en met de (Vervolg op pag. 8) bied was en een ïnmening in de poli tiek en de binnenlandse aangelegen heden van Venezuela". Niet als N.V.V.-man De heer Vermeulen woonde, zoals gemeld, de vergadering bij in zijn kwaliteit van lid van de raad van het beheer van het internationaal ar beidsbureau, dus niet als afgevaar digde van het N.V.V. Dit was als zo danig ter conferentie niet vertegen woordigd. Het internationaal verbond van vrrje vakverenigingen (I.V.V.V.) had namelijk te voren reeds besloten niet aan de zitting deel te nemen, om dat het zich niet kon verenigen met de in Venezuela heersende sociale toestanden en de aangesloten organi saties, waarbij het N.V.V. geadviseerd een zelfde houding aan te nemen. Gewraakte rede Volgens de tekst van de rede van de heer Vermeulen, die in Genève aan de pers is uitgereikt, heeft hij op de openingszitting van de commissie voor de petroleumindustrie een „drin gend beroep" gedaan op de regering van Venezuela om 1. Alle yakverenigingsfunctionaris- sen die niet wegens misdaden ver volgd, worden, vrij te laten en toe stemming te geven het land te ver laten als zij dat wensen. 2. De gevallen van de, van misdaden verdachte functionarissen, gerechte lijk te laten onderzoeken. 3. Te verklaren, dat zij de ontwik keling van de vrijheid van vereniging, binnen de wettelijke grenzen als be paald in de conventie van de inter nationale arbeidsorganisatie over de vrijheid van vereniging, zal bevorde ren. Zeven Egyptische vrouwen zijn Dinsdag om het leven gekomen, door dat haar ezelwagen in het centrum van Caïro door een dieseltreïn werd gegrepen. De ezeldrijver en een poli tieman, die het ongeluk trachtte te voorkomen, kwamen eveneens om. DE VERWACHT... ZACHT VOORJAARSWEER. Overwegend droog weer met ver spreide opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind, tussen Zuid en Zuid- West. Weinig verandering in tempe ratuur. 29 April Zon Maan ZON EN MAAN op 5.18 onder 20.01 op 11.57 onder 2.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1