Washington bereid in te gaan op het aanbod van Peking Kamer besluit tot uitbreiding van de Staatsloterij KLAmm} KONINGIN JULIANA DANKT HET ZWEEDSE VOLK Een BOEK over WOENSDAG 27 APRIL 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Twee schilders doodgevallen Maandag zijn in Den Haag twee schilders van hun ladder gevallen en aan de gevolgen daarvan over leden. De eerste, de 45-jarige J. B., viel aan de Renswoudelaan van een hangladdertje, dat hij waarschijn lijk niet goed had bevestigd, en maakte een val van 9 meter. De 61-jarige schilder J. C. F., die bezig was schilderwerk te ver richten aan het gebouw van de B. P.M., viel van een hoogte van 9 meter op straat en was op slag dood. Waarschijnlijk is de man tij dens zijn werkzaamheden onwel ge worden. Twee kinderen kwamen om bij verkeersongelukken Gisteren zijn twee jongens door ver keersongelukken om het leven geko men. In Amsterdam is de tienjarige J. V. op de Kattenburgerkade onder de wielen van een aanhangwagen te recht gekomen, waardoor hij op slag werd gedood. Hij was op de stang tus sen de trekker en aanhangwagen ge klommen en daar onder het rijden af gevallen. De zevenjarige J. Wiegers uit Naar- den werd op zijn autoped even buiten de vesting door een auto aangereden, tegen de grond geworpen en vrijwel op slag gedood. BIER. Prins Carl Bernadotte, de jongste zoon van de Zweedse koning heeft 'het gevonden. Hy wordt hoofd agent van een Deense bierbrouwerij en hij heeft heel Zweden als agent schap gekregen. Dat gaat op 1 Octo ber a.s. in, want dan wordt in Zwe den de distributie van sterke drank opgeheven. Reeds is het „hoofdagent- schap" benoemd tot hofleverancier van het Zweedse koningshuis. Dit zit dus wel goed met prins Carlü SCHAKEN. De inwoners van het Duitse plaatsje Kronach kunnen trots zyn op hun schaakclub. Die club heeft na een schriftelijke schaakwedstrijd van vier jaren het ging per lucht post gewonnen van de schaakclub in Peoria (Verenigde Staten). Er wa ren in die vier jaren wel een paar deelnemers overleden, maar ze moch ten door nieuwe krachten vervangen worden. GROOTVADER. In Westfalen (Duitsland) moeten de schoolkinde ren weer de oude Gothische letters gaan leren welke de meeste mensen in Duitsland bij het schrijven niet meer gebruiken, omdat men is over gegaan op het Romeinse schrift. Overweging in Westfalen: de kin deren moeten in staat zijn de brieven van him grootvader te lezen! Chinese nationalisten hoeven niet bij bespreking te zijn De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, verklaarde gisteren op zijn persconferentie te Washington, dat Amerika het aanbod van communistisch China om te onderhandelen over het ver minderen van de spanning in het Verre Oosten verder zal onderzoeken. De V.S. zouden niet kunnen onderhandelen onder dreiging van een pistool. Washington zou niet staan op deelneming van nationalistisch China aan onderhandelingen over een bestand in het gebied van Formosa. Dulles zei, dat het aanbod van Tsjoe En Lai, omdat het op de conferen tie van Bandoeng is gedaan en niet slechts een propagandaverklaring van radio-Peking was, voldoende beloften scheen in te houden om een verder onderzoek te rechtvaardigen. De V.S. zouden kunnen trachten vla bevriende kanalen na te gaan, wat de Chinese premier precies bedoeld had. Dulles gaf toe, dat de Chinese nationalisten krachtig tegen een wa penstilstand zijn. Op dit punt lopen dus het Amerikaanse en het nationa listische standpunt uiteen. De V.S. achten de kwesties, die op het spel staan, van zo ernstige aard, dat zij niet vasthouden aan het pro tocol. Washington zal dus niet blijven afwachten. Bestand Pogingen om tot een wapenstilstand te komen, zouden volgens Dulles sa men met rood China kunnen worden gedaan of via de Verenigde Naties. In ieder geval is een bestand een eer ste vereiste voor iets anders zou kun nen volgen. In antwoord op vragen zei Dulles, dat het de voorkeur zou verdienen, dat besprekingen onder auspiciën van de V.N. worden gehou den. Hij acht het bemoedigend, dat in het slotcommuniqué van de Ban- doengse conferentie de V.N. in bijna elke paragraaf genoemd waren. Dulles begon zijn persconferentie met de verklaring, dat hij in een op timistische stemming was. De ont wikkeling van de laatste tien dagen kan wellicht achteraf gezien van doorslaggevende betekenis geweest zijn voor zowel Europa als Azië. De conferentie van Bandoeng schijnt de Chinese communisten geremd te hebben en er schijnt nu een kans te zijn, dat zij afgehouden kunnen wor den van de geweldpleging, die ken merkend was voor hun optreden in Korea. Tibet, Indo-China en het ge bied van Formosa. De minister ge loofde, dat de Chinese communisten geen steun hebben gevonden op de conferentie voor him aangekondigde programma om For mosa met geweld te veroveren. Geen voorwaarden In verband met de verklaring van het „State Department" dat de toe stand opgehelderd zou worden door bewijzen van oprechtheid van Peking, door vrijlating van de Amerikaanse vliegers en aanvaardiging van de V. N.-üitnodiging om besprekingen te voeren over een wapenstilstand, zei Dulles met nadruk, dat dit geen voor waarden zyn. Besprekingen met com munistisch China betekenen voor de V.S. geen diplomatieke erkenning van de regering in Peking. Betuwe bloeit nog steeds niet De late winter en het gure weer van de laatste weken hebben de bloei van pruim, kers en peer belangrijk vertraagd. In de Betuwe staan nog slechts hier en daar enkele pruimen bomen in bloei. Dit weekeinde zal de Betuwe dan ook nog niet in bloei staan. Maar wanneer het weer zachter wordt, zal binnen enkele dagen de bloemknop doorbreken en zullen te gen het einde van de volgende week de kersenbongerds en enkele dagen later vroege peren- en appelrassen hun bloesems volop ten toon spreiden. Geen teruggaaf meer van tabaksaccijns aan grens Het ministerie van financiën deelt mede, dat de bepalingen inzake uit voer van tabaksfabrikaten zodanig zijn gewijzigd, dat de vereenvoudig de voorschriften ingevolge welke de teruggaaf van tabaksaccijns aan de grens mogelijk was, zijn ingetrok ken. Nieuwe inspecteur van Nationale Reserve Bij ministeriële beschikking is be noemd tot inspecteur van de Natio nale Reserve, als opvolger van kolo nel W. van Hinte, de kolonel der fu seliers D. Blanken. De officiële over dracht van deze functie zal geschie den op Vrijdag a.s. te omstreeks 16.00 uur, in de tuinzaal van de Haagse Dierentuin. VORSTELIJKE TOESPRAKEN Tweemaal een vriend in de nood Aan het galadiner in het Koninklijk Paleis te Amsterdam heeft Koningin Juliana gisteravond in een rede een hartelyk welkom toegeroepen aan het Zweedse vorstenpaar. Zij gaf uiting aan de vreugde van het Nederlandse volk, dat Koning Gustaaf een persoonlijk bezoek brengt na de troonsbestijging. Nauwe betrekkingen hebben reeds vele eeuwen lang tussen onze beide landen bestaan en onze contacten wa ren veelvuldig en vruchtbaar. In het bijzonder werd onze bewon dering voor de Zweden opgewekt door hun medeleven en hun ruimhartig heid tegenover de rampen, die ande ren overkomen. Tweemaal in het jongste verleden is Zweden ons op singuliere wijze een vriend in nood gebleken. Toen wij in oorlog waren hebt gy met uw brood vele levens nog vlak voor de hongerdood gered. Toen wij in watersnood verkeerden zijt gij met uw grote hart op de meest grootse wijze aan het werk gegaan om onze ellende te verlichten. Door de eeuwen heen houdt Zweden de toorts der Europese beschaving hoog en daar houden wij van. Wij hebben het nodig, voor ons allen, in Europa en in de wereld. Dankwoord Koning Gustaaf dankte H.M. en de bevolking voor de wijze, waarop hij en zijn gemalin zijn verwelkomd. Het Zweedse volk volgde met intense belangstelling en bewondering het dappere verzet van de Nederlanders gedurende de lange oorlogsjaren. Toen werd bewezen, dat uw volk be zield is van die ontembare vrijheids liefde, die zich keer op keer in de loop van zijn gschiedenis manifesteerde. Toen op een critiek ogenblik tegen het einde van de oorlog zich voor ons een gelegenheid voordeed aan het Ne- derlandse volk enige hulp te bieden, achtten wij het dan ook onze dure plicht dit te doen. en wij deden het I met warme gevoelens van vriend j schap en sympathie Dezelfde gevoelens kwamen spon taan by ons op toen twee jaar gele den die tragische ramp uw land trof. Wij zijn verheugd te vernemen, dat de toegebrachte verwoesting thans weer grotendeels is hersteld dank zij de spreekwoordelijke kunde en ener gie van uw volk. Sta de Koningin en mij toe, dat wij Uwe Majesteit en uw volk, zo ver maard om zijn hoog peil van bescha ving, zowel in morele als materiële zin, onze welgemeende wensen schen ken voor een vreedzame en gelukkige toekomst. Poging tot oplossing con flict in diamant-industrie Vertegenwoordigers van de werk gevers- en werknemers-organisaties in de Amsterdamse diamantindustrie, waar sedert 14 Maart j.l: wordt ge staakt, zijn op instigatie van de voor zitter van het college van rijksbe- mïddelaars in een eerste vertrouwe lijke samenkomst bijeen geweest om te pogen tot een oplossing van het conflict te geraken. Nog deze week zal een tweede bijeenkomst worden gehouden. Thunderstreaks voor de luchtmacht In de loop van Mei zullen de eer ste Thunderstreaks, die bestemd zijn voor de tactische luchtstrijdkrachten, in ons land arriveren, en naar het vliegveld Ypenburg worden getrans porteerd. De aflevering zal bestaan uit vliegtuigen van de typen f-84f en rf-84f (Thunderflash). De laatsten zijn de z.g. „reconnaissence fighters", speciaal bestemd dus voor verken ningen. Koningin Juliana en koning Gustaaf in de open calèche voor het Amster damse C.S. in afwachting van de rij toer over het Damrak naar het Pa. leis. De opname werd gemaakt even voor de stoet zich in beweging zette. Overleg RuslandJapan begint in Juni De Sowjet-Unie heeft het Japanse voorstel om in begin Juni in Londen onderhandelingen te beginnen over de normalisering van de betrekkin gen tussen beide landen aanvaard. De landen zyn, technisch gesproken, nog met elkaar in oorlog. Een belangrijke gift De Geref. Kerk onderhoudende ar tikel 31 K.O. te Groningen heeft van een echtpaar uit de gemeente een gift van vijftigduizend gulden ontvangen ten behoeve van de inrichting van een verpleeghuis, waarvoor de schen kers een geschikt pand in die stad reeds hebben aangekocht. Met grote erkentelijkheid heeft de kerkeraad van deze schenking kennis genomen. VERZET VAN PROT. CHR. ZIJDE In het vervolg zes series loten mogelijk (Van onze parlementaire redacteur). In de toekomst zal het mogelyk zijn het aantal series loten, dat door de Staatsloterij wordt uitgegeven en dat thans ten hoogste vier mag bedra gen, uit te breiden tot ten hoogste zes per lotery. De Tweede Kamer heeft namelijk Dinsdagmiddag haar goedkeuring gehecht aan een daartoe strekkend wetsontwerp. De Eerste Kamer zal zich er nog mede moeten verenigen. Volgens de bestaande praktijk zijn er vier loterijen per jaar met elk vier series van 21.000 loten. De thans ingevoerde wijziging betekent niet, dat onmiddellijk, nadat de wet in het Staatsblad zal zijn verschenen, het aantal te verkopen loten zal worden opgevoerd. Dit aantal zal slechts worden verhoogd naarmate de bf-oefte daaraan duidelijk blijkt. De Tweede Kamer aanvaardde het wetsontwerp tot wijziging van de Lo- terijwet met 44 tegen 22 stemmen. Er tegen verklaarden zich de AR, de CR. de SGP - vnr de PvdA de heren Stuf kens vermooten en Soheps (alle drie lid van de Prot. Christ. Werkge meenschap van de PvdA). Van protestants-christelijke zijde, zo hl rikt uit de uitslag van de stem ming moest men niets van de uitbrei ding van de Staatsloterij hebben. De regering had het wetsontwerp gemo tiveerd met het argument, dat de hui dige toestand aanleiding geeft tot on wenselijke verschijnselen. Er is hier en daar een „zwarte" markt in Staatsloten ontstaan en enkele on dernemingen blijven hardnekkig po gen de markt te bestryken met on wettige loten. De regering meent, dat daarom vergroting van het debiet moet worden mogelyk gemaakt. In de gedachtengang van de Chris- telijk-historische heer V. d. Wetering stonden de praktische bezwaren op de voorgrond. Hij meende, dat de „snoep- tafeltijd" voorbij is en dat de Staats loterij niet meer in 1955 past. „Schaf het ding af", gaf hij in overweging, „en geef eventueel meer gelegenheid tot het houden van weldadigheidslo terijen. Maak in geen geval van een loterij een bron van staatsinkomsten". Aan de heer Ritmeester, die onder de aandacht van de bewindsman had gebracht, dat een in ons land werken de, buitenlandse voetbalpool jaarlijks voor 50 millioen gulden omzet, zegde de heer V. d. Kieft toe, dat hij waak zaam zou zijn. Niet met minister eens Op onverwachte wijze eindigde de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van enkele regelingen be treffende economische delicten, met welk wetsontwerp minister Mansholt die het bij de Staten-Generaal had in gediend, een vijfledig doel nastreeft. En welhet alsnog brengen van enige regelingen op het gebied van de land bouw en de visserrj onder de werking van de Wet op de economische delic ten; het vereenvoudigen van de methode van aanwijzing van opspo ringsambtenaren op grond van de Veewet, de Wet bestrijding tularae- mie en de Visserijwet; het opheffen van enige leemten, die bij de handha ving van de Vleeskeuringswet, de Warenwet en het Destructiebesluit en, in verband daarmede, bij de toe passing van de Wet op de economi sche delicten zijn gebleken; het op heffen van enkele, andere leemten in de Wet op de economische delicten; aanpassing van de Vleeskeuringswet aan enkele nieuwere regelingen. Toen het Christelijk-historische lid de heer De Ruiter een amendement had ingediend, bleek dat minister Mansholt het wel graag eerst voor zich wilde zien en dat hij enige tijd wenste om het te bestuderen en er de consequenties van na te gaan. Hij vroeg daarom een kort uitstel van de behandeling, dat hem graag door de Kamer werd toegestaan. Donderdag zal men de besprekingen vervolgen. Voor de Dinsdagmiddag in De Prins van Oranje" te Goes gehouden mode show door leden van de afdeling Zee land van de Ned. Bond van Platte - landsvrouwen bestond bijzonder gro te belangstelling (Voor verslag zie pagina 2). (Foto: P.Z.C.) Het W ere! d gebeuren Een raadsel Hoe is de stemming in Argenti nië Is die stemming pro Péron of is zij tegen de dictator? Met deze vraag hebben verscheidene Ame rikanen zich in de laatste weken be zig gehouden. Men is het namelyk in de Verenigde Staten helemaal niet eens over net antwoord op die vraag. Velen menen, dat de Amerikaanse re gering een pro-Peronistische politiek volgt, terwijl dictator Péron zijn ge zag in Argentinië al goeddeels ver speeld heeft en het dus voor de Ame rikanen veiliger zou zijn de anti-Pé- ron-groepen te steunen. Enkele weken geleden schreef een medewerker van de New York Times nog, dat een overweldigende meerder, heid van het Argentijnse volk anti- Peronistisch is. Overigens erkende ook deze medewerker van de New York Times, dat Péron een van de raadselachtigste dictators ter wereld is. Het merkwaardige is namelijk, dat Péron wel impopulair is in Ar gentinië maar dat hij ondanks de tegenstand, welke in brede Argen tijnse kringen daartegen bestaat, Amerikaans kapitaal wil aantrekken voor het ontwikkelen van bepaalde industriën, en dat hij dus populair is in sommige Amerikaanse klingen. Bij de binnenlandse politieke stryd in Argentinië verliest Péron voortdu rend terrein. Hij heeft niet alleen de Radicale Partij tegen zich, die in '54 by gecensureerde verkiezingen een derde van de stemmen behaalde, maar hij heeft ook zijn conflict met de Katholieke oppositie toegespitst. Dit laatste conflict is vorige week zo hoog gelopen, dat een ofticiële ver oordeling van het Vaticaan over Pé ron werd uitgesproken. Zijn régime werd gebrandmerkt als „totalitair". Er zijn in enige Argentijnse steden Katholieke betogingen gehouden en Péron heeft daarin aanleiding gevonden een groot aantal Katholie ken te arresteren. Hij sloeg des te harder toe, omdat men in Katholieke kringen de oprichting overwoog van een Katholieke oppositieparty en het was wel duidelijk, dat deze partij, in dien zij samenwerkte met de Radica len, gemakkelijk bij een verkiezing de Péron-groep tot een minderheid kon reduceren. Op last van Péron werden tal van geestelijken gearresteerd, drie bis schoppen werden tot staatsvijanden verklaard, de Katholieke universiteit van Cordoba werd van de meeste ha- rer hoogleraren beroofd en het Katholieke dagblad El Pueblo mocht niet meer verschijnen. Voorts werd in allerijl een wet af gekondigd, waarbij echtscheiding mo gelyk werd gemaakt, hetgeen op vele Katholieken in Zuid-Amerika een pijnlijke indruk maakte. Het raadselachtige in de figuur van Péron kwam sterk tot uiting toen hij voor deze anti- Katholieke politiek steun zocht bij de algemene bond van vakverenigingen, welke bond tot voor kort door Peroh tegengewerkt werd. Péron wilde namelijk kortgeleden niet toegeven aan de looneisen van de bond en hij liet toen door zijn aanhan gers een eigen vakbond oprichten. Erg veel vertrouwen hebben thans de leiders van de oude vakbond niet in Péron, maar nu hij zich tegen de Katholieken keert, willen zij hem toch hun steun niet onthouden, omdat zij ook bevreesd zijn voor een Katho lieke politieke groepering. Toch willen zy ook weer niet al te ver gaan, want 92 pet. van de Argen tijnse bevolking is Katholiek en de vakbond trekt uit dat Katholieke volksdeel zijn grootste ledenaantal. Het is allemaal een beetje wonder lijk en men moet zich dan ook afvra gen hoe lang de raadselachtige Péron nog in staat zal zijn zonder al te gro te conflicten het bestuur over Argen tinië in handen te houden. Churchill terug in Engeland Sir Winston Churchill is Dinsdag avond van zijn vacantie op Sicilië in Londen teruggekeerd. Churchill zal meedoen aan de conservatieve verkie zingscampagne. Met de gebruikelijke sigaar in de mond stapte Churchill, die er zeer monter uitzag, uit het toestel, begroet door honderden mensen, die ter ver welkoming naar het vliegveld geko men waren. Op de uitnodiging een woordje te zeggen voor de talrijke microfoons, die bij het vliegtuig waren opgesteld, schudde sir Winston het hoofd. Hij ging daarna naar zijn hotel. COMMISSARIS VAN HOUTHEM. De onvermoeide schrijver W. H. van Eemlandt heeft weer twee nieu we „Commissaris Van Houthem"- boeken het licht doen zien bij het Wereldvenster in Baarn. ..De Odeon- moorden" behandelt een opzienba rende moord tijdens een jubileum feest van een grote maatschappij. De opsporing van de dader wordt bij zonder ingewikkeld, wanneer kort na elkaar nog twee slachtoffers val len. De commissaris Van Houthem is echter voor geen geruchtje vervaard en analyseert op zijn nuchter-Neder- landse manier de misdaad. „Gevaarlijk ijs" vertelt van de in gewikkelde zaken rond edelstenen en ook hier laat Van Houthem zich van zijn beste zijde zien. Hy is zelfs knap per dan Franse inspecteursVan Eemlandt weet onderhoudend te schrijven, knap de ..plöt" te compo neren, zijn figuren zijn grotendeels „gewone" mensen zodat al met al deze twee nieuwe speurdersromans hun weg naar een zeer uitgebreid publiek wel zullen vinden. Ontdek de vogels. Uitg. N.V. W. J. Thïeme en Cie, Zutfen. Een boek voor jongeren, waarin in korte hoofdstukken de Nederland se vogels worden besproken: waar ze gezocht moeten worden en wat men er zoal van moet weten Het is aardig geïllustreerd, maar een boek met afbeeldingen zal er naast moe ten worden gebruikt Z. DULLES IN OPTIMISTISCHE STEMMING

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5