VOORJAARSVERGADERING VAN PLATTELANDSVROUWEN WALCHEREN GROOTSCHEEPSE OEFENING DER B.B. OP TH0LEN FRANSE KATHEDRALEN IN MIDDELBURGSE KUNSTZAAL WOENSDAG 27 APRIL 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 AFDELING ZEELAND BIJEEN Gastvrijheid gevraagd voor kinderen Ook de Lente was aanwezig bij de provinciale voorjaarsvergadering, wel ke de afdeling Zeeland van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen Dinsdag in „De Prins van Oranje" te Goes heeft gehouden. De grote zaal, waar de vele honderden vrouwen bij een kwamen, was namelijk met bloe semtakken en bloemstukken geheel in de sfeer van het voorjaar getrokken en ook de sfeer, die er heerste, was blij en zonnig. In haar functie als gastvrouwe sprak mevrouw Van Willigen-Everse, voor zitster van de afdeling Zuid-Beveland West, een welkomstwoord waarin zij zich speciaal richtte tot mr J. F. Horn- stra, directeur van de Stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cultu reel Werk, mej. W. Westera, adjunct directrice van deze Stichting, me vrouw Elema-Bakker, voorzitster van de landelijke kleding-commissie en mevrouw R. Oud-Stofberg, welke laat ste des middags de modeshow van zelfgemaakte kleding zou leiden. Voorts memoreerde mevrouw Van Willigen-Everse de historie van de Plattelandsvrouwenbond in de afde ling Zuid-Beveland West, waaronder thans achttien dorpen ressorteren. De provinciaal presidente, mevrouw L. N. Huijsman-Griep uit Rilland, liet in haar toespraak de vreugde over de ze grote opkomst duidelijk blijken en sprak de hoop uit, dat de voorjaars vergadering zich als een huiselijk feest zou mogen voltrekken. Medegedeeld werd, dat het kinder circus „Elleboog" deze zomer naar Sluis zal komen. De opbrengst van de voorstellingen van dit circus is be stemd voor het Wilhelminafonds. ACTIVITEIT. Het jaarverslag van de secretares se, mej. Van der Leeden. getuigde van wederopbouw, uitbreiding en veelzij dige activiteit. Zo bedroeg het leden aantal Op 1 Januari van dit jaar: 1942, hetgeen betekent dat in het afgelopen jaar 331 niéuwe leden zich hebben aangemeld. Het financieel verslag, dat mevrouw C. Koopman-Klompe uit Zierikzee uit bracht, meldde een batig saldo van f 654,60. Mevrouw W. van Veen van de af deling West Zeeuwsch-Vlaanderen gaf een uitvoerig verslag van de alge mene najaarsvergadering te Utrecht. Mevrouw L. N. Huijsman-Griep be sprak de komende viering van het zilveren jubileum van de bond in de Houtrusthallen tc 's-Gravenhage. Aan de provincie Zeeland zijn hiervoor 335 plaatsen toegewezen, welke procents- gewijze over de afdelingen zullen worden verdeeld. Tevens vestigde spreekster de aan dacht op het te verschijnen jubileum boek. In een vurig pleidooi zette me vrouw Hüijsman-Griep vervolgens de moeilijkheden van het hoofdbestuur uiteen, waarbij zij medewerking van de leden vroeg bij het voorstel tot verhoging van de contributie. Met succes, want na haar toespraak ver klaarden alle afdelingen zich accoord met het voorstel, zodat de jaarlijkse contributie thans met f 1,25 zal wor den verhoogd. VOOR DE KINDEREN. Vervolgens was het woord aan mej. C. S. van Ouwenaller uit Middelburg, die namens het verbond „Pro Juven- tute" de Zeeuwse vrouwen verzocht gedurende veertien dagen in de maand Augustus een kind een vacan- tie op het platteland te laten door brengen. Zij herinnerde aan het feit, dat tijdens de rampperiode aan 1000 Zeeuwse kinderen gastvrijheid elders in het land was verleend. De afdeling Zuid-Holland van de Bond van Plat telandsvrouwen heeft toegezegd twee honderd kinderen te plaatsen. Men hoopt dat Zeeland ook een aantal kinderen Zal willen huisvesten. Be sloten werd hierover een circulaire van het proyinciaal secretariaat te laten uitgaan. BENOEMINGEN. By de verkiezingen werd mevrouw Huijsman-Griep benoemd tot hoofd bestuurslid, terwijl als haar plaatsver- Vlissmgers behaalden Zaterdag werd te Breskens een bridge-wedstryd tussen de kampioe nen der le klasse A (Walcheren)- en le kl. B. (Zeeuwsch Vlaanderen), Luctor 1 van Terneuzen en VI. Br. clüb 4 van Vlissingen gespeeld: De eerste 24 spellen werden gewon nen door Luctor, de tweede serie door V.B.C. 4. In de extra 4 spellen toon den de Vlissingers zich de sterk- sten, die daardoor dus kampioen wer den. Voor Luctor kwamen de heren van de Poel, Eeckelaer, IJsebaert en Waage uit, van het winnende 4 tal het echtpaar van de Kreke en de he ren van Rassel en van de Woestijne. De heer van Wigmout Janse, die nu verhinderd was mee te spelen, heeft ook een groot aandeel gehad in de successen van V.B.C. 4. Luctor 1 en V.B.C. 4 promoveren naar de hoofd klasse. Scheepvaartberichten Te Vlissingen aangekomen 25 April: Jonan van Antwerpen; Nato van Ant werpen, Van Vlissingen vertrokken 25 April: Jonan naar Landskrona; 26 April: Nato naar Waterford. Te Vlissingen gepasseerd naar Antwer pen 25 April: Flamingo van Stettin; Al tair van Hamburg: Flevo van Sligo; 28 April: Ton S. van Rotterdam; Rempang van Bremen; Admiralengracht van Lon den; Maymere van Londen; Marwit van zee naar Terneuzen. Te Vlissingen gepasseerd van Antwer pen 25 April: Maris Stelia naar Zweden: Albert Willem naar Rotterdam van Gent; Peter Swenden naar Tyne van Terneu zen; Abbedijk naar Rotterdam; Alhena naar Rotterdam; 26 April: Gerry S. naar Belfast; Ary Scheffer naar Swansea. vangster mej. J. D. Dekker uit We- meldinge zal optreden. In het provinciaal bestuur werden mevrouw J. Markusse-v. d. Bos, me vrouw J. Ramondt-Weyns en L. Dek ker-van Hoeve opgevolgd door me vrouw K. Drever-van Hekken, me vrouw W. van Veen-van Loghem en mevrouw Koster-Scheele. De overige bestuursleden werden herkozen. Met enkele hartelijke bewoordingen nam mevrouw Huijsman-Griep af scheid van mevrouw Dekker-van Hoe ve en mevrouw Ramondt-Weyns, waarbij zij beide dames als blijk van waardering voor de verrichte be stuurswerkzaamheden een geschenk overhandigde. Na een korte rondvraag werd de morgenvergadering besloten. In de middagpauze, die aan de mo deshow voorafging, bestond de gele genheid de collectie handwerken te bewonderen, welke naar de landelijke wedstrijd zullen worden gezonden. Ook waren er verscheidene stands van winkeliers op het gebied van mode-artikelen. Merkt U, dat U HAAR verliest? Roos is de eerste waarschuwing bij haaruitval. Misschien hebt U die eer ste waarschuwing niet direct begre pen Let dan nu goed op het volgen de al3 U thans haar in de kam vindt, moot U daar terstond iets te gen doen. Het is een vergissing, te denken, dat dit verschijnsel vanzelf wel zal ophouden. Haaruitval dient onmiddellijk te worden bestreden. Hoe? Wel, zoals talloze mensen het hebben gedaan sedert Silvikrln, de biologische haarvoeding, werd uitge vonden. Ga vandaag nog Silvikrin ge bruiken, het van ouds bekende haar- groei-preparaat, dat over de gehele wereld honderdduizenden dankbare verbruikers telt. Silvikrin kon hun weer nieuw haar geven, omdat alléén Silvikrin de 14 natuurlijke opbouw stoffen voor de haargroei in de juiste verhouding bevat; precies de juiste dosis Tryptofaan, Tyrosine, Cystine en nog 11 andere uit de amino-groep, welker namen U minder zullen zeg gen doch die voor hernieuwde haar groei onontbeerlijk zijn! Herstel Uw haar met Silvikrin begin nog heden! Middelburg Aanvraag voor bouw van Geref. u.l.o.-school in Middelburg Het bestuur van de Vereniging voor Gereformeerd Onderwijs in Middel burg heeft het gemeentebestuur ver zocht gelden beschikbaar te willen stellen voor de bouw van een nieuw schoolgebouw voor uitgebreid lager onderwijs, ter vervanging van het thans in gebruik zijnde gebouw aan de Nieuwe Haven. In een schrijven aan de raad delen B. en W. mede, dat aangezien de bij artikel 73 van de L.O.-wet 1920 vereiste stukken niet zijn overgelegd, de gevraagde mede werking niet kan worden verleend. Bij een bespreking met de inspecteur van het lager onderwijs is bovendien gebleken, dat deze een nieuwe school op de urgentielijst voor 1956 zal plaat sen. Wanneer zal blijken, dat zulks inderdaad het geval is, komt de aan gelegenheid opnieuw aan de orde, zo merken B. en W. op, die tenslotte voorstellen de gevraagde medewer king te weigeren. Lezing voor N.C.V.B. Onder leiding van mevrouw R. BlaauwMulder, hield de afdeling Middelburg van de Neder 1. Chris ten Vrouwen Bond Vrijdagavond in de Bogardzaal een ledenverga dering. De presidente sprak in haar openingswoord naar aanleiding van Johannes 165-15. Na de pauze sprak ds. H. Dekker uit Amster dam over het onderwerp „De Hei lige Geest in ons persoonlijk leven". In zijn boeiende en vlotte lezing verduidelijkte spr. deze titel onder meer met voorvallen uit zijn eigen leven en aan deTïknd van verschil lende teksten. Na afloop werd nog een aantal vragen over dit onder werp gesteld. Ds. Dekker eindigde de zeer geslaagde en drukbezochte vergadering met dankgebed. Aanbesteding restauratie In Februari heeft de Middelburg se raad een crediet van f 60.000 be schikbaar gestéld voor de restauratie van enkele van de gildehuizen in de Kuiperspoort. Na goedkeuring door Ged. Staten van de begrotingswijzi ging kan dit besluit worden uitge voerd. B. en W. schrijven thans de raad, dat de architect voorstelt het werk onder enkele terzake op de hoogte zijhde aannemers in regie aan te besteden. Volgens de gemeentewet dient aanbesteding in het openbaar te geschieden, behalve wanneer er bij zondere redenen rijn. Het college meent, dat deze bijzondere redenen aanwezig zijn. Het werk draagt na melijk een zodanig karakter dat slechts 2ij, die er mee bekend zijn voor een eventuele opdracht in aan merking mogen komen. Om die reden stellen B. en W. dan ook voor de aan besteding onderhands te doen geschie den. Buurtvereniging jubileerde In de kleine door wandversieringen opgevrolijkte Mercuriuszaal kwam de buurtvereniging Brak-, Bree-, Neder- en Laaarij8traat in Middelburg onder leiding van voorzitter C. J. Nieuwen- burg ter viering van het tien-jarig be staan bijeen. De heer Kooman, die reeds vanaf de oprichting bestuurslid is, werd met zijn echtgenote gehuldigd. Mevrouw Bliek, die door verhuizing naar een andere wijk genoodzaakt was, af te treden als bestuurslid, werd tot ere lid benoemd. Het geheel door eigen krachten ver zorgde programma bood onder andere het Dlyspel „Papsie" van David le Fe- ber. Een drietal dames zong enkele populaire liedjes, die meermalen door de vele aanwezigen uit volle borst meegezongen werden. Een geanimeerd bal met medewer king van het trio Groenewoud besloot de avond. Voorstellen aan de raad B. en W. van Middelburg stellen de raad voor de heer W. H. M. Bleiien- berg, directeur van de Dienst Her bouw Middelburg, met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag uit deze functie te verlenen wegens zijn benoeming el ders. Voorgesteld wordt verder aan de heer J. A. Tavenier ontslag te ver lenen uit zjjn betrekking van bezol digd ambtenaar van de Burgerlijke Stand met ingang van 1 Mei a.s. Het college stelt voor in zjjn plaats te benoemen de heer L. A. Schenk tot dusver reeds onbezoldigd ambtenaar van de Burgerlijke Stand. B. en W. stellen tenslotte voor de heer P. J. de Jong. onderwijzer aan de O.L. school in Oostburg, met ingang van 1 September te benoemen als on derwijzer aan de openbare lagere school J. Deze benoeming wordt nood zakelijk door het ontslag van de heer J. Lampert, dat per gelijke datum in gaat. Vrouwengroep P.v.d.A. bijeen. De afdeling Middelburg van de Vrouwengroep der Partij van de Arbeid hield dezer dagen in de „Gouden Poorte" een huishoudelij ke vergadering. Na een openings woord van de presidente, mevrouw Van RooBiessen, werden de no tulen gelezen en kwamen de inge zonden stukken en de mededelingen aan de orde. De heer S. A. Wonder- gem sprak vervolgens over „Wat iedere vrouw van de sociale voor zieningen moet weten". De presi dente bracht tenslotte verslag uit van de op 31 Maart en 1 April j.l, te Arnhem gehouden landelijke Bondsvergadering. Vlissingen Besteller I. G. Ardon gehuldigd Dezer dagen werd de P.T.T.-bestel- ler eerste klas G. Ardon te Vlissin gen te zijnen huize gehuldigd in ver band met zyn 40-jarig overheidsjubi- leum. Hij werd toegesproken door de directeur P.T.T., Vlissingen, de heer M. C. A. H. van den Boom, namens de directeur-generaal'der P.T.T. Hij overhandigde de jubilaris de oorkon de voor 40 jaar trouwe Rijksdienst alsmede de gebruikelijke jubileum gratificatie. Namens het gehele P.T. T.-personeel Vlissingen werd door de besteller I. J. v. d. Berg een schemer lamp en een vaste plant aangeboden. Afzetting op Nieuwe Markt Op het grasveld aan de Nieuwe Markt te Vlissingen wordt thans van femeentewege een afzetting aange- racht voor de op Zaterdag a.s. te houden kinderspelen in het kader van de viering van Koninginnedag, Er kemt een dubbele afzetting, waar tus sen het publiek zich kan opstellen. H. van Kuilenburg spreekt op Vlissings Meifeest Tijdens de viering van 'het Mei feest in Vlissingen op 2 Mei a.s., zal 's avonds in het Concertgebouw een feestvergadering worden gehou den, waarop o.m. het woord zal worden gevoerd door de heer H. van Kuilenburg uit Amsterdam. „De Volksstem" verleent vocale mede werking. De lekespelgroep van de afdeling Dordrecht van „Jonge Strijd" zal „Op Mars" van Bert Kroon ten tonele voeren. 's Middags zal de jeugd in het Concertgebouw een feestmiddag worden aangeboden, waarop enkele films vertoond Worden. De kinderen zullen eveneens een tractatie ont vangen. Voorafgaande aan deze festivitei ten wordt In de ochtenduren de tra ditionele wandeling naar Westduin gemaakt. Het vertrek is bepaald om 9 uur vanaf de R.H.B.S. aan de Brou- wenaarstraat. De feestelijkheden worden geor ganiseerd door het Meifeest-coThité, dat bestaat uit afgevaardigden van de Partij van de Arbeid, de Vlis- singse bestuurdersbond, de VARA, de Vrouwenbonden, „De Volksstem", net instituut voor Arbeidersontwik keling, de AJC en „Jonge Strijd". Volkswagen en autobus botsten in Badhuisstraat Dinsdagmiddag kwamen op de hoek BadhuisstraatPaul Krugerstraat te Vlissingen een volkswagen, bestuurd door de heer W. uit Waarde, en een autobus der N.V. „Stoomtram Wal cheren" van de lijn Vlissingen—Oost- SouburgMiddelburg in botsing. De chauffeur van de personenauto, komende uit de Paul Krugerstraat, zwenkte by het linksaf slaan in de richting Badhuisstraat af voor een tegenligger. Hierdoor kwam hij in botsing met de bus, die licht werd beschadigd. De personenwagen liep aan de voorzijde vrij ernstige schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Chr. Hist, vrouwengroep vergaderde Voor de Chr. Hist. Vrouwengroep te Vlissingen hield jkvr. Wttewaal van Stoetwegen een causerie over haar verblijf in Amerika. Zij besprak speciaal haar bezoek aan de algeme ne vergadering der Verenigde Naties. Na de pauze werden door de spreek ster verschillende vragen beantwoord, o.m. over de emigratie, de huurverho ging en de ouderdomsvoorziening. Bedrijfsfilm voor scholieren De nieuwe bedrijfsfilm van de N.V. Koninklijke Maatschappy „De Schel de" werd Dinsdagmorgen in het AJ- hambra-theater te Vlissingen ver toond voor de leerlingen van de Ulo scholen en des middags voor de leer lingen van de lagere scholen. Donderdagmorgen om tien uur wordt de film in Domburg gedraaid voor de scholieren uit Domburg en omstreken. Teraardebestelling notaris J. L. v. d. Harst Op de algemene begraafplaats te Middelburg Is Dinsdagmiddag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van notaris J. L. van der Harst, die vorige week op 68-jarige leeftyd overleed. Velen waren naar de begraaf plaats gekomen om de overledene de laatste eer te bewyzen, o.a. de voor zitter van de Kamer van Toezicht op de Notarissen en president van de Arrondissements-Rechtbank, mi*. C. R. F, van Roggen, verscheidene ambtgenoten, leden van dagelijks be stuur, alsmede commissarissen van de Polder Walcheren, bestuursleden van de Vereniging tot werkverschaf fing aan Zeeuwse blinden, kerke- raadsleden van de Waalse Gemeente enz. In de aula werd als eerste spreker het woord gevoerd door de heer J. A. Janse de Jonge, candidaat-notaris ten kantore van de overledene. Als naas te medewerker van notaris Van der Harst gaf hij in een persoonlyk woord uiting aan zijn grote droefheid en schetste de overledene als een on baatzuchtig mentor, by wie de die nende functie van het notaris-ambt op de voorgrond stond. Tot mevrouw Van der Harst richtte spreker woor den van troost en van dank. Als oudste personeelslid sprak de heer C. P. de Jongh, „Het werken on der notaris Van der Harst was steeds een prettige taak,, aldus deze spre ker, die voorts getuigde van de goede sfeer, die er altijd onder het personeel van het kantoor heerste. „De nage dachtenis van de notaris zal bij ons in dankbare herinnering voortleven" aldus de heer De Jongh. Namens de Ring Middelburg van de Broederschap van Notarissen sprak notaris J. J. van Dijke uit Kruiningen. Deze spreker herinnerde aan de grote pracfische kennis van de overledene. „Hij was bovendien be giftigd met een helder verstand en wij konden steeds bij hem terecht als wij inlichtingen wensten over een moeilyke zaak". Mr. dr. R. W. Graaf van Lynden voerde het woord als voorzitter van de Polder Walcheren. Vyf en twintig jaar lang was notaris Van der Harst commissaris en sinds 1950 lid van het dagelyks bestuur van de Polder. Hij heeft al die jaren zyn plicht zo ge zien, dat hij de belangen van de Pol der als geheel moest behartigen en niet alleen die van de gebouwde eigendom, waarvan hy de eigenaren vertegenwoordigde. Vele deskundige adviezen gaf.hii aan de Polder en meermalen ook mocht men van zyn grote kennis van personen profiteren. Mr. van Lynden noemde de overlede ne „een vriend en een makker voor ons allen, die wij slechts node zullen missen". De heer J. Olthofi sprak namens de Vereniging tot werkverschaffing aan Zeeuwse blinden, waarvan nota ris Van der Harst secretaris was. De ze spreker herinnerde er aan, hoe de overledene zijn beste krachten had gegeven aan de vereniging en sprak woorden van troost tot mevrouw Van der Harst, daarbij citerend de eerste Zondag van de Heidelberger Cate chismus. Aan de groeve werd door ds. J. Risseeuw, Waals predikant, het Onze Vader gebeden, waarna een zwager van de overledine dankte voor de grote belangstelling. De baar was bedekt met bloemen. Vergadering Waterschap Maandagmiddag vergaderden de in gelanden van het watersdhap Baar land in café Lous te Oudelande onder voorzitterschap van dijkgraaf D. J. Dees. Medegedeeld werd dat de storm van 23 op 24 December voor 4300 schade heeft berokkend. De begroting 1955 werd vastgesteld met een"bedrag aan inkomsten en uitgaven groot 55.646,13 en met een post onvoor zien van 2285,07. Het dykgeschot is onveranderd gebleven namelijk 37 per ha; de vronen 28 en het gebouwd 7,4 Het presentiegeld werd met ingang van 1 Juni a.s. vastgesteld op 3 per vergadering per persoon. Me degedeeld werd dat het bestuur voor nemens is te bepalen, dat voortaan op 7 meter van een waterleiding geen bomen of gebouwen meer geplaatst mogen worden, zulks om in de toe komst het machinaal delven der wa terleidingen mogelijk te maken. „ALARM" IN STAVEN1SSE Goed voorbereid op calamiteiten Dinsdagavond ls in Stavenisse een grootscheepse oefening gehouden van dc Bescherming Bevolking. Geduren de twee-en-een-half uur was het an ders zo rustige dorp in rep en roer; „vijandelijke vliegtuigen" wierpen bommen uit, branden ontstonden en er was zelfs een dijkdoorbraak. Het doel van deze oefening, ,A>uver- ture" genaamd, was het verkrijgen van een beeld van paraatheid, doel matigheid en snelheid van dc hulp korpsen van de B.B. Men ging uit van de veronderstel ling, dat vreemde strijdkrachten West- Duitsland waren binnengerukt en dat de N.A.T.O^landen dientengevolge in oorlog waren met „X"-land. Even na zeven uur cirkelden vier vijandelijke vliegtuigen boven Stavenisse, die brand- en brisantbommen „uitwier pen. Twee minuten lang loeiden de sirenes over het dorp en het gehele personeel van de Kring Z 5 van de B.B. kwam in actie, onder leiding van de burgemeester van Stavenisse, de heert L. A. Verburg. Aan de oefening werd deelgenomen door de brand weerkorpsen van Sint Maartensdijk en Sint Annaiand, de E.H.B.O. en het mobiele medische team van het eiland. In de reeks rampzalige gebeurtenis sen ,die Stavenisse „teisterde", bleek, dat de B.B. goed voorbereid is op de verschillende calamiteiten, welke zich bij eventuele gevechtshandelingen kunnen voordoen. „Reeks rampzalige gebeurtenissen", inderdaad: het Oranjehotel werd be schoten en de gewonden konden slechts via het dak in veiligheid wor den gebracht, op het haventerrein stortte een vijandelijk vliegtuig neer en er kwam bericht binnen, dat er VISMIJN VEEKE 26 April. Aangevoerd: 2264 kg export garnalen 73—1,07; 279 kg schar 21—37; 359 kg bot 19—34; 32 kg schol 31—35; 76 kg tong (middel) 1,08—1,92; 136 kg rog 2950; 6 kg kabeljouw 4297; 6 kg wul ken 2441, Waar zijn onze schepen? Almdijk 23 175 mijl N.t.O. v. Bermuda Averdijk 25 te Philadelphia. Axeldyk 23 160 myl Z. v. Pt. Allegro. Baud 22- te Makassar. Bali 21 te Kidjang. Banka 23 910 mijl N.W. v. Honolulu Batavier 1 24 200 myl W.Z.W. v. de Gironde. Blijdendijk 24' 470 m. W.t.Z. v. Lands- end. Brits urn p. 25 Key West n. Galvestone Bontekoe 25 te Makassar Cistula p. 25 Landsend Cottica 26 te Trinidad Dongedijk 23 te Portland Oregon. Grootekerk 26 te Trinidad Heemskerk 25 v. Marseille n. Duin kerken Indrapoera 26 te Soerabaja. Ivoorkust 24 200 m. N.O. v. Finisterre Kalydon p. 25 Sombrero Eil. Katelysia 23 te Rotterdam Krebsia 23 v. Curasao n. Cornerbrook Lutterkerk 22 te Bandar Shakpur Leopoldslterk 23 v. Ras Tonura Liberty Bell 24 240 m. O. v. Malta Limburg 23 te Palembang Maas 24 30 myl N.O. v. Tunis. Mariekerk, 26 te Las Palmas. Maetsuyker 22 220 m. Z.W. v. Onslow Mataram 26 te Colombo verw. Muiderkerk 23 te Bangkok Mydrecht 23 290 m. Z.t.W. v. Kaap Enggano Merwede 23 van Brownsville Molenkerk 25 470 m. W. v. Sabang J. v. Oldenbarnevelt 24 240 m. O. v. Soerabaja Oranjefontein 25 300 m. W. v. Wal visbaai Peperkust 24 op de Congorivier t.a. Rotula 24 215 m. Z.O. v. Albany Ryndam 25 630 m. O.t.N. v. Kp. Race Slïedrecht 24 50 m. N.N.O. v. Ras Madrak Statue of Liberty 24 275 m. Z.O. v. Fayal Soestdijk 26 van Bremen n. Rott. Stad Leiden 25 te Kaapstad Straat Malakka 23 100 m. Z. v. For mosa Teiresias 24 dwars v. Blzerte Tibia 24 840 m. W.t.N, v. Minikoi Tjiluwak 24 van Semarang Utrecht 24 te Makassar Van Spilbergen 26 te Lagos Waterman 25 v. Rott. n. Halifax Willem Ruys 26 te Singapore Van Waerwyck 24 te Maha Willem Barendsz 25 70 m. N.O. van Ouessant Willemstad 25 900 m. N.O. v. Trini dad Zuiderkruis 25 320 m. Z.W. v. Fayal 0a werd te Middelburg in de kunstzaal Van Benthem en Jut ting een fraaie expositie geopend van Franse gothische kerkelijke bouw kunst. Men heeft hier êen aantal fraaie plaatwerken, foto's, platte gronden enz. bijeengebracht met be trekking tot bekende kathedralen uit Frankrijk, overzichtelijk ingedeeld, waardoor een inzicht wordt gegeven in structuur en kenmerken van de kerkelijke gothiek. De heer B. P. Carrière sprak een begroetingswoord, waarin hij dank bracht aan allen, die aan de totstand koming van deze tentoonstelling had den medegewerkt, o.a. de bibliothe caris van de Provinciale Bibliotheek, de heer H. Pieters. Hierna sprak ir. N. Luning Prak b.i. uit Vlissingen het openingswoord, waaraan hy een kleine ulteenz'tting over de kerkely- ke gothiek en over de indeling van de expositie verbond. Hij wees er daarby op, dat er ster ke overeenkomsten bestaan tussen de gothiek en de bouwtrant van deze tyd. Zo wordt ook door hedendaagse ar chitecten een overmatig gebruik van glas gemaakt, zij het dan dat het glas thans helder is in tegenstelling tot dat in de kathedralen. Voorts en ir. Luning Prak noemde dit een be langrijke overeenkomst zyn de bouwmeesters der gothiek evenals de huidige enigszins verstandelyk inge steld. Hun constructies getuigen van een meetkundig spel, dat in allerlei aspecten van het bouwwerk naar vo ren komt. Vervolgens zette ir. Luning Prak uiteen hoe deze tentoonstelling is in gedeeld: aan elk monument, d.w.z. aan elke kerk, die hier is vertegenwoor digd, is één vak gewijd zodat geen losse verzameling ontstond, maar een duidelyk beeld wordt gegeven van el ke kerk. Voorts is nog aandacht ge schonken aan de regionale scholen van de gothiek. Tenslotte sprak nog de vertegen woordiger van de Franse ambassa deur, de heer J. Giovini, consul te Rotterdam. In aansluiting op de opening van deze expositie hield ir. J. J. Terwen, lector aan de Leidse Rijksuniversiteit, 's avonds in de Koorkerk een interes sante lezing met lichtbeelden over „Wat wilden de bouwmeesters der gothiek eigenlyk Spr. begon met een beschouwing over het wezen der gothiek, waarby hij van de gedachte uitging, dat men de oude kunst eerst kan begrypen wanneer dit met de nieuwe kunst het geval is. Aan de hand van vele voorbeelden uit de ge schiedenis toonde ir. Terwen aan, dat een kunstenaar vaak pas na zyn dood waardering ondervindt, dan in het vergeetboek raakt, om naderhand weer ontdekt t- worden. Zo verging het ook de gothiek. Een der belang- rykste figuren, die weer de aandacht op deze kunst vestigde, was Violet le Due. De vertoonde lichtbeelden ga ven op duidelyke wyze de gothische bouwkunst in al zyn pracht weer. De heer B. P. Carrière wrnk een dank woord. parachutisten gedropt waren. De pi loten werden gearresteerd en een be zetting van het gemeentehuis kon nog juist worden voorkomen Branden werden op verschillende punten waar genomen en auto's van de medische staf reden af en aan. Stavenisse was In alarmtoestand! Na een dijkdoorbraak was er, ten dele op papier en ten dele in werke lijkheid, een massale evacuatie en eerst tegen half tien, toen de mede werkers zich in het Dorpshuis te Sta venisse verzamelden, keerde de rust in het dorp weer. Bij deze oefening werd bij het ver plaatsen van gewonden voor het eerst de zogenaamde „zweefmelhode" toe gepast. Tijdens de bijeenkomst in het Dorps huis werd de gehouden oefening nog uitvoerig doorgenomen, in tegen woordigheid van o.a. de provinciaal adviseur van de B.B. in Zeeland, mr L. A. Kakebeeke, en de Rijksinspec teur, drs L. van der Made. De oefe ning werd verder bijgewoond door o.&. de adjudant van de Rijkspolitie voor Noord-Zeeland, L. Koilwen, dr A. A. Kugel uit Poortvliet, leden van de inspectie van het Brandweerwezen uit Breda en door vertegenwoordigers van gemeentebesturen uit verschei dene plaatsen van Zeeland. Vlissingse Speeltuin gaat Zaterdag open „Flying Dutchman" en muziek van St. Caecilia Zaterdag a.s. zal de Vlissingse speeltuin, hoek Hogeweg-Bloemën- laan, weer voor de jeugd worden opengesteld. Dank zij een gift van 1000 van de koninklijke maat schappij „De Schelde" zullen de jeugdige t>ezoekertje8 zich o.m. met een „Flying Dutchman" een soort draaimolen kunnen ver maken. De opening zal worden op geluisterd met muziek van „Sint Caecilia". Deze mededelingen deed de V.S. V.-voorzitter D. Heijboer tijdens een dezer dagen onder zijn leiding in het C.J.M.V.-gebouw te Vlissingen gehouden jaarvergadering van de Vlissingse Speeltuin Vereniging. De secretaris, de heer P. van der Sluis, liet in zijn jaarverslag een optimistisch geluid horen, evenals de penningmeester, de heer A. A. A. Schellings, wiens verslag een batig saldo van 426,03 uitwees. Tijdens de gehouden bestuursver kiezing werden de heren D. Heij boer, W. J. Willems, A. A. A. Schel lings en A. Minderhoud bij accla matie herkozen. De bijeenkomst werd met een pro pagandistisch woord van de voor zitter besloten. Examen. Voor het examen scheepswerktuig- kundige CI slaagde (met lof) de heer J. Stevense, voor het examen scheeps- werktuigkundige A slaagde de heer C. Krul en voor het examen eerste stuurman grote handelsvaart slaagde de heer L. Almekinders. allen leer lingen der „De Ruyterschool" te Vlis singen. Sint Laurens Ouderavond School met de Bijbel De school met de Bijbel te St.-Lau- rens hield dezer dagen de jaarlijkse ouderavond, die onder leiding stond van de voorzitter, ds. C. Boon. De heer A. M, Sierinck, onderwyzer aan de school, sprak over: „Het schoolgaande kind in de kinderzielkunde", waarop een bespreking volgde. De vele aan wezigen bezichtigden het werk en in de pauze schonken enkele oud-leerlin gen een kopje thee. Veere Ringrijders vergaderden In café „De Vriendschap" te Veere vergaderde Dinsdagavond de Veerse Ringrydersvereniging. In deze verga dering kwam o.m. naar voren, dat men zal trachten tijdens het ringrij- den zoveel mogelyk in wit costuum te verschynen. Op 31 Mei a.s. (Pink sterdrie) zal in eere de ring worden gereden» Er zullen dezelfde ringen worden gebruikt als voor de kampï- oens-wedstryden van de Zeeuwse Ringrydersvereniging. Officiële publicaties MIDDELBURG. VERZETTEN WEEKMARKT. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat in verband met de viering van de Bevrijdingsdag, de week markt zal worden gehouden op Woens dag. 4 Mei 1955, in plaats van op 5 Mei 1955. Middelburg. 25 April 1955. VER. VOOR INSTRUM. MUZIEK. KAARTEN VOOR ON- EN MINVERMOGENDEN. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat op Donderdag, 23 April a.s. des voormiddags van 11—12 uur in het gebouw van de Gemeentelijke Dienst voor de Maatschaopeiljke Zorg (kamer 1). Stadhuisstraat 5. alhier, kaar ten a f 0.10 verkrijgbaar zijn voor on- en minvermogenden voor de uitvoering van de Vereniging voor Instrumentale Muziek op Vrijdag 29 April as. des avonds om 8 uur in de Concert- en Gehoorzaal, Singel straat. Middelburg. Middelburg; 25 April 1955. VLISSINGEN Tijdeiyke afsluiting van een gedeelte van de Singel B. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat de zuidelijke ryweg van de Singel tussen de Van Dishoeckstraat eh de Koningsweg in beide richtingen gesloten zal zyn voor alle verkeer met uitzondering van voetgangers, vanaf 26 April 1955 tot en met 3 Mei 1955 of zoveel lan ger als nodig of korter als mogelyk «al blijken. 6 y Vlissingen, 25 April 1955.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3