Verklaring van Tsjoe En-Lai over Formosa druk besproken Overtuigende Italiaanse zege in slopende monsterrit over 304 km KLAmüRV GOESSE JACHTHAVEN ONDERGAAT GROTE UITRREIDING DINSDAG 26 APRIL 1955 PROVINCIALE ZEEÜW8E COURANT 8 NA DE CONFERENTIE TE BANDOENG Nationalisten tegen elk voorstel tot onderhandelen De Britse minister van buitenlandse zaken, Harold MacMillan, verklaar de gisteren in het Lagerhuis, dat de Britse regering elke oprechte poging om een vreedzame oplossing voor de kwestie-Formosa te vinden, toejuicht. De kwestie van nationalistische vertegenwoordiging maakt bij de onder handelingen het' vinden van een oplossing moeilijker, aldus de minister. Hij zag echter niet in, hoe een oplossing gevonden zou kunnen worden zonder deelneming van alle bij de k westie betrokken partijen. De Pakistaanse premier Mohammed Ali heeft na een onderhoud met Tsjoe En-Lai verklaard, dat deze een „alleszins redelijke oplossing" voor de kwestie-Formosa heeft gedaan. Hij gaf echter geen nadere bijzonderheden. Mohammed Ali meent, dat Peking mogelijk de elf gevangen Amerikaan se vliegers zal vrijlaten, indien men daar overtuigd is, dat de Verenigde Staten verlangend zijn het Formo- saanse vraagstuk op vreedzame wijze op te lossen. Overigens is rood-China van me ning, dat de Verenigde Staten het eerst op de een of andere wijze hun bereidwilligheid moeten tonen. Zélf is de premier van Pakistan de opinie toegedaan, dat bevriende landen de eerste stappen moeten doen. Dit zou den de Colombo-land en of leden van de Z.OA.V.O. kunnen zijn. In de eer ste plaats zou het vraagstuk van de toekomst van de eilanden Quemoy en Matsoe moeten worden behandeld. Daarna zou gesproken kunnen worden over een toetreden van communistisch China tot de Verenigde Naties, waar na het Formosaanse vraagstuk zelf door de Verenigde Naties zou kunnen worden aangesneden. Medeplichtige aan moord in Ravenstein bekent Loste Duitser dodelijk schot De beruchte roofoverval te Raven stein, waarbij de postkantoorhouder Van Dieten werd gedood, is door de Bossche justitie grotendeels tot klaarheid gebracht. De 29-jarige au tohandelaar Hans G. uit Mierlo— Hout, die van deze gruwelijke mis daad werd verdacht, heeft zijn me deplichtigheid aan deze overval be kend. Uit het onderzoek is gebleken, dat niet hij, maar een ander waar schijnlijk een uitgeweken bendeleider van de overvallen op de Duitse au tobahnen het noodlottige schot heeft gelost. Toen deze onbekende in het Raven- steinse postkantoor binnendrong, wachtte Hans G. op enige afstand in een tweede wagen. Behalve de roofoverval, die verder in samenwerking met de Duitse justitie wordt onderzocht, heeft de autohandelaar nog enkele tientallen misdaden, inbraken en diefstallen be kend. Hoewel hij na zijn sensatione le arrestatie in Tilburg aanvankelijk slechts toegaf wat hem pertinent kon worden bewezen, heeft hij dezer da gen een volledige bekentenis afge legd. Treinen staan op 4 Mei twee minuten stil. Evenals de voorgaande jaren zal op de nationale herdenkingsavond van 4 Mei het bedrijf van de Ne derlandse Spoorwegen gedurende twee minuten worden stopgezet. Dit houdt o.m. in, dat alle treinen en rangeerdelen op het gehele net op 4 Mei van 20.00 tot 20.02 uur zullen stilstaan. Vacantiegeld voor militairen. Militairen van land- en lucht macht, die in werkelijke dienst zijn, zullen elk jaar een vacantieuitke- ring ontvangen. Deze uitkering zal voor elke maand dienst twee pro cent van het maandsalaris bedra gen. Overleg in geschil op de Faroer Het plaatselijk bestuur over de Faroer heeft het verzoek van het ge meentebestuur van Klaksvig om via onderhandelingen te pogen het ge schil betreffende de arts Olaf Halvor- sen op te lossen, aanvaard. Het over leg zou Maandag beginnen. Teveel! Dit zei m'neer A. I. Mikoyan, plaatsvervangend eerste minister van de Sowjet Unie: „Als je Amerikaan se efficiency, Duitse nauwkeurigheid en Russisch revolutionnair enthou siasme samenvoegt, dan hebt je een goede bolsjewiek! HOND. In Stuttgart (Duitsland) woont een Amerikaans echtpaar. Dat echtpaar liet vorige week de hond al leen thuis en ging uit. Toen het. echt paar een paar uur later thuiskwam, lag de hond met glazige ogen half- bewusteloos. Uit zyn bek walmde een likeurstank. Het bleek, dat het dier een pond likeurbonbons had op gegeten. Pas na 20 uren was de hond weer volkomen fris!!! Heel veel. De 45-jarige filmster Ar- line Judge (Hollywood) is gehuwd met de zakenman E. C. Heard. Dat hij voor de tweede maal huwde mag geen verbazing wekken, maar dat zij haar zevende huwelijk beging, mag toch wel iets ongewoons heten. Bank. Dit antwoordde de Sl-jarige koning van de zakkenrollers in Tokio toen men hem vroeg waarom hij geen bankrekening had: „Elke voorbijgan ger is voor mij een bank, waar ik geld kan opnemen". Nationalisten tegen Tsjiang Kai Sjek heeft admiraal Radford medegedeeld, dat de natio- nalistisch-Chinese regering het voeren van rechtstreekse besprekingen met de autoriteiten te Peking over de sta tus van Formosa niet in overweging zal nemen. De regering te Taipeh is ook gekant tegen een terugtrekken van de natio- nalistisch-Chinese strijdkrachten van Quemoy en Matsoe. Koninklijk gezin op 5 Mei naar Wagenmgen. Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard hebben het voornemen met de prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke, de nationale herdenking van de bevrijding op 5 Mei a.s. te Wagenïngen bij te wo nen, de plaats, waar de capitulatie voorwaarden werden getekend. Weer aardbevingen in Griekenland Maandagochtend heeft zich in het gebied van Volos weer een hevige aardschok voorgedaan, voorafgegaan en gevolgd door onderaards gerom mel. Van de 75.000 daklozen zijn er thans 32.000 in voorlopige kampen ondergebracht. 45 Dorpen op de hellingen van de berg Pilion hebben evenals Volos zwaar geleden van de aardbevingen der laatste tijd. In het dorp Agria zijn van de 1000 huizen slechts 5 be woonbaar gebleven. Te Drakia zijn alle huizen en boerderijen verwoest. NOG DEZE ZOMER Dragline graaft nieuwe haven Tegen de tijd dat het speenkruid langs de walkant van de jachthaven be gint te bloeien worden de leden van de Goesse watersportvereniging „De Werf" onrustig. En wanneer het lente zonnetje de dag stralend inzet, wordt er wel eens een snippermiddag genomen. In een oude trui en broek gaan ze dan naar de werf om hun boot een goede beurt te geven voor het zeilseizoen weer begint. De hele middag wordt er dan geverfd, getim merd, gebreeuwd en het touwwerk nagezien; degenen, die zo gelukkig zijn een motorjacht te bezitten, laten de motor alvast eens proefdraaien. Het bezit van een boot vraagt nogal wat tijd voor 't onderhoud, maar de Goesse zeilers zijn gewend veel zelf op te knappen. Maar zelfs de beste opknapbeurt valt nog in het niet bij de plannen, die zij thans geza menlijk aan het uitvoeren zijn. Over een oppervlakte van zestienhonderd meter is een dragline bezig een nieuwe haven te graven, welke ruim twee meter diep zal worden. Want de huidige jachthaven is te klein geworden om de dertig schepen van de leden der Stichting Jachthaven „De Werf" te herbergen en daarom hebben de leden besloten zelf een nieuwe jacht haven te construeren. Notaris W. Hamelijnck, penning meester van de Stichting Jachtha ven „De Werf", zette Zaterdagmid dag de spade neer, waarmede hij de orde in het tuintje rond het club huis aan het herstellen was. „Wanneer de nieuwe haven klaar i3 en dat zal waarschijnlijk deze zomer zijn hebben wij tweemaal zoveel ruimte als thans" vertelde hij. Maar dan moet er wel gewerkt worden. De nieuwe jachthaven wordt vijfenveertig meter lang en veertig meter breed; de toegang tot de haven zal een breedte van vijf tien meter krijgen. Het grootste probleem was, waar men met de vrijkomende grond moest blijven. Verleden jaar had men de gemeente Goes voorgesteld de grond weg te komen halen om er een gedeelte van de Oostvest mee te dempen, maar dit voorstel werd niet aanvaard. Momenteel heeft echter een Haagse firma de aferaving van het terfêin op zich tenomen en het merkwaardige is, at de grond, die thans vrijkomt om het water binnen te laten, bij de dijkbekleding te Kruiningen ge bruikt wordt om het water weg te houden. Wanneer het bassin voor de haven klaar is, zullen de leden zelf voor de beschoeiing zorgen, terwijl zij ook een pad om de ha ven zullen aanleggen en plankiers voor de zeiljachten timmeren. VEEL BELANGSTELLING In het houten clubgebouw, waar een pittige teergeur hangt en scheepsmodellen met ijzerdraad aan de zolder zijn bevestigd, staat het uit te voeren project met gekleurd krijt op een fors schoolbord ge schetst. „Het wordt een grote ver betering" zei de heer Hamelijnck, „en de belangstelling voor de Goes se haven zal zeker toenemen. Vooral van Belgische zijde bestaat er veel belangstelling. Hoewel de Goesse zeilers goede gastheren zijn, moeten de aanvragen toch terzijde worden gelegd". Men wil namelijk een situatie, zo als in de jachthavens van Breskens of Terneuzen, waar buitenlandse zeilers ver in de meerderheid zijn, te allen tijde voorkomen. Het kar wei wordt door de leden van de watersportvereniging opgeknaot en deze zullen er dan van prcftteren ook. De tarieven voor de ligplaat sen in de Goesse jachthaven zijn bijzonder laag, waardoor vele jon geren in staat worden gesteld een zeilbootje te onderhouden. En deze toenemende belangstelling van Ne derlandse zeilers ziet de Goesse wa tersportvereniging met welgevallen Proclamatie republiek Zuid-Molukken herdacht Vaandel aangeboden voor Ceram Enige duizenden Ambonezen her dachten gisteren het feit, dat vijf jaar geleden de onafhankelijkheid van de republiek der Zuid-Molukken werd geproclameerd. Aan de waarnemende commandant der Zuid-Molukse strijd krachten. kolonel Tahapary. werd na mens de bevolking der woonoorden een vaandel overhandigd, bestemd voor de strijdende Ambonezen op Ce- ram. Dr. Nikijuluw herdacht in een korte toespraak de thans vijf jaar du rende strijd om de onafhankelijkheid van de R.M.S. Een défilé van 2000 geüniformeerde Ambonezen, allen ex-KNIL-militairen voor de leiders der RMS in Nederland, besloot dit gedeelte van de plechtig heid. In de avonduren werd de herden king beëindigd met een bijeenkomst in de Houtrusthallen. Nieuwe veroordelingen in Schiphol-affaire De Amsterdamse politierechter mr. L. de Blecourt, heeft de 40-jarige koopman C. J. H. tot 150 boete en de 48-jarige slijper J. W. W. tot 50 boete veroordeeld. Beiden werden ver dacht van opzettelijke heling van gouden herenhorloges, een nasleep van de Schiphol-affaire. H. had in 1950 negen a tien van deze in ons land gesmokkelde hor loges gekocht van de thans gedeti neerde A. F., die destijds op Schiphol werkzaam was. Hg had zich er daar bij van vergewist dat de goederen niet van diefstal afkomstig waren, hetgeen door F., die als getuige was opgeroepen, werd bevestigd. W., een zwager van F., had van deze een horloge ontvangen met het verzoek dit verder te verkopen. In het jachtliaventje van de Goesse watersportvereniging „De Werf" be gint zo langzamerhand al bedrijvig heid te lcomen. Dicht naast elkaar hebben de scheepjes hun winterslaap gehouden maar thans worden zij weer in gereedheid gebracht voor het ko mende seizoen. Een zomer, die de jachten tevens een schitterende nieu we haven zal brengen. (Foto: P.Z.C.) Woonplaatshelasting is van de baan Regering verwerpt voorstel van commissie-Oud Tegelijkertijd met de belastingvoor stellen der regering is destyds ver schenen een voorstel-1954 der com missie over de zelfstandigheid der ge meenten, betreffende de invoering van een gemeentelijke woonplaatsbe lasting. Meerderheid en minderheid der com missie zijn van oordeel, dat het invoe ren van een gemeentelijke woon plaatsbelasting practisch slechts mo gelijk is op een tijdstip waarbij de rijksinkomstenbelasting wordt ver laagd. De gemeente zou dan kunnen inspringen met een eigen belasting der inwoners, berekend naar het res tant-inkomen. dat overblijft, wanneer de rijksbelastingen zijn betaald. Een minderheid der commissie acht deze nieuwe belasting een anachronis me en het verwachte effect er van een romantische illusie. In een afzonderlijke nota betogen de leden prof. C. W. d. Vries, Jac. Rus tige en de burgemeester van Meppel, de heer A. Kleijn, dat deze belasting niet te verwezenlijken is, zolang de regering vasthoudt aan een conjunc tuur-politiek, welke haar dwingt alle vormen van een belasting, welke -wordt geheven naar het inkomen, zelf te beheersen. Uit de gepubliceerde belastingvoor stellen blijkt, dat de regering de sug gestie der commissie-Oud niet heeft overgenomen. VERRASSING IN RONDE VAN NEDERLAND Thijs Roks deed geslaagde greep naar leiderstrui De Italianen, die tot nu toe niet anders hebben gedaan dan klagen over de kou en het eten, hebben in de derde etappe van Den Helder naar Nun- speet, die 304 kilometer telt en daarmee de langste is van de Ronde van Nederland, een grote slag geslagen. Met zijn drieën, Pugi, Seghezzi en De Vecchi, waren zij bij de acht man, die laat in de middag de legerplaats Nunspeet binnenstormden. Pugi toonde zich verreweg de beste sprinter van het moedige ploegje, dat reeds in het begin van deze monster-etappe van liet peleton was weggelopen. Pugi en Seghezzi klopten de vertegen woordiger van de ploeg van Gerrit Voorting, Thjjs Roks in de sprint en zorgden er dus voor, dat anderhalve minuut bonificatie geheel aan de Italiaanse ploeg ten deel viel. De tegenwoordigheid van De Vecchi maakte de Italiaanse zege volkomen. De derde plaats van Roks was ruimschoots voldoende om hem de Oran je trui om de schouders te laten glijden. Er was een spontane en uitge laten vreugde in Nunspeet, die slechts even verstoord werd, toen het be richt, dat Klaas van Est en Piet van As kort voor Nunspeet zodanig bij een valpartij gewond waren, dat zij naar het ziekenhuis te Ermelo moes ten worden overgebracht, zodat zij vandaag niet aan de start zullen ko men. De derde etappe is de koers van de kleinere goden geworden. De grote heren maakten zich in het geheel niet druk, toen bij het verlaten van de Af sluitdijk Adri Voorting en Thijs Roks het sein gaven tot een uitloop-po- ging. Wout Wagtmans reageerde al leen maar door twee van zijn jongste secondanten, De Waal en Hofland, mee te sturen. Schulte zond Van Oers achter het steeds verder weglo pende ploegje aan en de andere kop mannen, Wim van Est en Gerrit Voorting, vonden, dat zij door de aan wezigheid van respectievelijk Adri Voorting en Thijs Roks voldoende in de kopgroep waren vertegenwoordigd. Over de spoorbomen De Italianen voelden zich in de stij gende temperatuur kennelgk kiplek ker en maakten zoveel haast, dat, ".oen er 80 km waren afgelegd, de vluchtelingen, waarbij zich inmiddels 10k de Engelsman Hoar had gevoegd, reeds twee en een halve minuut voor sprong hadden. Bij de ravitaillering te Een beeld uit de Ronde van Neder land. Van rechts naar links: Wim van Est, Wies van Dongen, de Duit ser Petry en Gerrit Schulte jagen naar de eindstreep in Den Helder. pillllllllllllllllllllllM 1 Schaer gaf op De prestaties van de Zwitserse kopman Schaer zijn in de Ron- i| de van Nederland wel bitter te- gengevallen. Zondag kon hij het H tempo al niet bijbenen en Maan- dag gaf hij er zelfs geheel de H brui aan. In de buurt van Bols- 3§ ward, er waren toen nog geen 70 kilometer gereden, stapte hij p van zijn fiets om plaats te ne- men in dc brokken wag en. Als M reden gaf Schaer op dat hij last had van een oude blessure, die ^3 hij enkele weken geleden bij M een valpartij heeft opgelopen. I| min Meppel hadden Roks en de negen an deren tien minuten genomen en nog steeds reageerde het peleton niet. Bij Staphorst dreigde de vlucht even onderbroken te worden, doordat de bomen van een overweg vlak voor het groepje werden neergelaten. Met toestemming van politie en wedstrijd leiding klommen de renners evenwel over de bomen, zodat zij nog geen 15 seconden tijdverlies boekten. Thijs Roks liep hierbij echter een flink gat in zijn hoofd op, doordat een van de andere renners in zijn haast een fiets op het hoofd van de Nederlan der plaatste inplaats van op de weg. Het bloed stroomde Roks over het fezlcht maar dat kon hem niet hin- eren en hij zette door, alsof er niets aan de hand was. Hard ging het, heel hard zelfs. Zo nu en dan lag het tempo boven de vijftig kilometer. Dit werd De Waal en Hofland te machtig, zij lieten in de laatste tientallen kilometers los en De Waal werd zelfs weer door het voortjakkerende peleton opgeslokt. Moedig hield Hofland alleen stand. Zijn volhouden werd beloond: hij fi nishte als negende op één minuut voor het peleton. Ondertussen kwamen voor enkelen uit het groepje de tegenslagen. Zes tien kilometer voor Nunspeet kwam Pugi plat te liggen. Voordat hij de schade aan zijn fiets hersteld had, wa ren de zeven anderen een vier tot vijf honderd meter van hem verwijderd. Niettemin is Pugi er in geslaagd weer bij te komen en even later als eerste door de finish te stormen. Dat het peleton onder aanvoering Het Wereldgebeuren Na de vacantie e Amerikaanse minister van bul- tenlandse zaken, John Foster Dulles is een weekje met vacan tie geweest. Datzelfde deed ook pre sident D. Eisenhower. Nu zijn ze bei den weer fris en monter beschikbaar voor het leiden van de Amerikaanse staat en - zoals heel veel Amerika nen toch eigenlgk denken ook van de wereld! President Eisenhower ving zijn hernieuwde arbeid aan met een be roep op de wereld om de vrije handel te bevorderen en daardoor de wereld welvaart te vergroten. Dat beroep was voor een deel gericht tot de le den van het Amerikaanse Congres, die van vrije wereldhandel niet zo heel veel willen weten, omdat ze de Ame rikaanse markt wensen te bewaren voor de Amerikaanse producenten. Juist enkele dagen geleden hebben de „Dochters van de Amerikaanse re volutie" een gezelschap verschrik kelijk conservatieve dames nog verklaard, dat vrije import van bui tenlandse goederen in de Verenigde Staten werkloosheid kan veroorzaken en daarom waren de dames er tegen. Dat zijn dus tegenstandsters van Eisenhower, die het in eigen land waarschijnlijk niet zo gemakkelijk zal hebben als hij de vrije wereldhandel ook voor de Amerikaanse markt wil laten gelden. Evenmin als president Eisenhower heeft minister John Foster Dulles het de laatste maanden gemak kelijk. In sommige Amerikaanse krin gen meent men, dat hij verre van ge lukkig is bij het leiding-geven aan de Amerikaanse buitenlandse politiek. Met name zijn Azië-politiek wordt nogal heftig becritiseérd. Daartegen over stelt men dan, dat de Chinese minister van buitenlandse zaken Tsjoe En Lai verbazend handig rela ties aanknoopt met de Aziatische lan den en aan de Amerikanen de voet dwars zet. Reeds verstout premier Nehroe van India zich om tot de Amerikanen ernstige verwijten te richten over de Formosa-affaire, Japan kondigt aan, dat het zijn handel met de commu nistische landen wil uitbreiden, en in zulke landen als Birma en Indonesië glimlacht men om de ideologische te genstelling tussen de communistische en de Westerse landen, want die te genstelling spreekt niet tot het Oos terse gemoed. Tsjoe En Lai, die vo rige week op de Bandoengse confe rentie van de Aziatische en Afrikaan se landen de grote man was. heeft zijn spelletje van vredelievendheid en verzoeningsgezindheid heel handig gespeeld. Men zegt, dat zelfs premier Nasser van Egypte onder de indruk is geko men van Tsjoe En Lai's optreden. Als goed diplomaat kwam Tsjoe En Lai tegen het einde van de conferentie met een grote ver rassing: hij verklaarde, dat Rood China bereid is met de Verenigde Sta ten te praten over een vredelievende regeling van het Formosa-geschil, ook al nandhaaft Rood China zijn rechten op Formosa. Nu moet men zulke aanbiedingen van communisten altijd met enig wantrouwen bezien. Men weet nooit waar men met de rode heren aan toe is. Maar in Washington en Londen zal men toch niet veel anders kunnen doen dan onder erg veel voorbehoud verklaren, dat men praten wil. En dan heeft Tsjoe En Lai in de ogen van de regeringen, welke aan de Ban- doeng-conferentie deelnamen een groot succes behaald. Dan stijgt het prestige van Rood China in de Aziatische en de Afri kaanse wereld enorm en dan is de Bandoeng-conferentie, die er aanvan kelijk zo onnozel en zo verward uit zag toch nog gevaarlijk geworden. Gevaarlijk voor de gehele Wester se wereld en in het bgzonder voor Amerika, waar minister Foster Dul les een nieuwe diplomatieke neder laag moet toevoegen aan de reeks van tegenslagen, welke hij in het laatste jaar te incasseren kreeg!! Dommees vragen verwerping van Parijse accoorden Adres aan Eerste Kamer Een aantal Nederlandse predikan ten heeft zich met een adres tot de Eerste Kamer gericht, waarin ver werping van de Parijse accoorden wordt gevraagd. Zij protesteren tegen 'n herbewapening, zowel van West als van Oostduitsland. Als enige an dere mogelijkheid zien zjj het door Heinemann en Niemöller gepropa geerde geünificeerde, geneutarliseer- de en gedemilitariseerde Duitsland. Dit, opdat niet opnieuw een wereld van verwijdering, haat en oorlogs geest in hét leven worden geroepen. Kantonnements- verkiezingen in Frankrijk. In de tweede serie kantonnements- verkiezingen, waarvan de resultaten Zondagavond zijn bekendgemaakt, hebben de Gaullisten zware verliezen geleden. Alle andere partijen, waar onder ook de communisten, hebben winst geboekt. Deze tweede serie verkiezingen be trof 582 kiesdistricten. Buiten het verlies van de Gaullis ten, blijft het politieke beeld in geheel Frankrijk echter nagenoeg onveran derd. In totaal geeft het eindresultaat van de tweede serie van de kanton- nementsverkiezingen, die op de twee afgelopen Zondagen zijn gehouden, een lichte verschuiving naar links te zien, in tegenstelling tot een lich te verschuiving naar rechts in de eerste serie. Hoewel de communisten een winst boekten van enkele zetels, hebben zij in vergelijking met zes jaar geleden minder stemmen be haald. van Gerrit Schulte in ijlend tempo heeft gereden, moge blgken uit het feit. dat Pugi en de zijnen zes minu ten hebben moeten prijsgeven. Faanhof. die eveneens een buiteling maakte, is geblesseerd en vermoede lijk zullen wij hem niet meer aan de start zien verschijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3