PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Westen treft voorbereiding voor conferentie met Moskou Versterking zeewering Zoutelande zeer binnenkort aan de orde AMERIKAANSE KOOPVAARDER MET ATOOMKRACHT SOCIALISTISCHE ZEGE IN NEDERSAKSEN DE VERWACHT. 198e Jaargang - No. 97 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. A dj .-Hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 26 April 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 23 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. HET DUITSE VRAAGSTUK Ministers van „grote drie" op 8 Mei te Parijs bijeen In Parijs, Londen en Washington is een officiële verklaring gepubliceerd, waarin wordt aangekondigd, dat de drie ministers van buitenlandse zaken besloten op 8 Mei te Parijs bijeen te komen. Zij zullen dan concrete plan nen bespreken ter voorbereiding van een bijeenkomst van de „Grote Vier". De West-Duitse regering en de andere N.A.V.O.-landen zullen, als gebrui kelijk, in dit overleg worden betrokken. Door de Franse, Amerikaanse en Britse regeringen aangewezen deskun digen zullen Woensdag te Londen vergaderen in verband met de beraad slagingen der ministers. De betrokken regeringen koesteren de levendige wens, aldus de bekendmaking, dat het zo spoedig mogelijk tot BritsFrans AmerikaansRussische besprekingen zal komen. Op de voorgenomen conferentie van de „Grote Vier" zal in hoofdzaak over het vraagstuk van een Duitse hereniging worden gesproken. De bijeenkomst van de Westelijke ministers van buitenlandse zaken te Parijs zal worden gehouden aan de vooravond van beraadslagingen van de Atlantische Raad, waarop West- Duitsland als volwaardig NA.V.O.-lid zal worden toegelaten. In officiële kringen in Parijs is ver klaard, dat het Westen hoopt dat een vier-mogendhedenconferentie in Juni of Juli gehouden zal kunnen worden. Deze conferentie zou dan volgen op een bijeenkomst van de „Grote Vier" ter ondertekening van een verdrag met Oostenrijk. De conferentie over Oostenrijk zou midden Mei, mogelijk in Wenen, gehouden kunnen worden. Harold MacMillan, de Britse minis ter van buitenlandse zaken, verklaar de Maandag in het Lagerhuis er op te vertrouwen, dat het overleg tussen de „Grote Drie" zal leiden tot een spoedige benadering van de Sowjet- Unie. Vriendschapsverdrag met Engeland opgezegd De commissie voor buitenlandse za ken van de Opperste Sowjet heeft Maandag het besluit van de Sowjet- regering tot opzegging van liet vriendschapsverdrag met Groot-Brit- tannië goedgekeurd. De Sowjet-Unie begon veertien da gen geleden de procedure tot het op zeggen van haar vriendschapsverdra gen uit de tweede wereldoorlog met het zenden van een voorstel naar het presidium van de Opperste Sowjet, dat tot dusver nog niet heeft gerea geerd. Volgens de Russen is het besluit tot bewapening van West-Duitsland een schending van deze vriendschaps verdragen. Vacantiebelasting Er zijn nogal wat grote bedrijven, waarvan de leiders zich beijveren om aan het personeel een pretti ge vacantie te bezorgen. Dat komt aan de opgewektheid en aan de gezondheid van het personeel ten goede en dus ook aan de werk prestaties. Tegelijk is het een mee vallertje voor het personeel. Helaas heeft de fiscus het oog la ten vallen op dit „object". Men vindt het allemaal wel goed wanneer be drijven er goedkope vacantiehuizen voor het personeel op na houden en op die manier de recreatie bevorde ren, maar zo'n goedkope vacantie is een voordeeltje en voordeeltjes beho ren bij het inkomen geteld te worden, opdat daarvan belasting geheven kan worden. Nu zal het dan zo worden, dat de fiscus het vacantie-voordeel van de belastingplichtige taxeert en aan de hand van zijn inkomen vast stelt welk bedrag aan „goedkope va cantie" bij dat inkomen geteld moet worden om ook van dit voordeeltje iets te kunnen vorderen voor de schatkist. Dat is ongetwijfeld heel rechtvaar dig, want er zijn andere mensen, die hun vacantie-uitstapjes ten volle zelf moeten betalen uit hun belastbaar inkomen. Ook zal het wel eens voor komen, dat iemand een betrekkelijk duur vacantie-uitstapje aangeboden krügt, dat dan op „verkapt inkomen" gaat gelijken. aar deze grote zucht naar ver- M stuit toch tegen de borst. Van daag is het de „goedkope vacantie", die niet meer door de beugel kan morgen volgen wellicht de andere vormen van gratis recreatie, welke ondernemingen aan hun personeel bieden en overmorgen gaat men be rekenen hoeveel een vrij kopje koffie of kopje thee per dag voor de belas tingheffing kan betekenen. YVij kunnen moeilijk geloven, dat de voordelen van een zo verfijnde belas tingheffing opwegen tegen de kosten van de administratieve rompslomp. Wanneer men daarbij nog in aan merking neemt, dat zulke haarklove rijen altijd psychische weerstanden oproepen en de ontevredenheid van de contribuabelen onnodig vergroten, dan vraagt men zich af of dit nu wel de wjjze is, waarop men een volk moet overtuigen van de redelijkheid der belastingheffing Neen, de staats secretaris voor financiën, had zich werkelijk wel met belangrijker zaken kunnen bezighouden! Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland zal op de conferentie van de Westelijke ministers van buiten landse zaken ter voorbereiding van besprekingen met de Sowjet-Unie het Duitse standpunt toelichten. Illlllllll Het wordt zachter (Van onze weerkundige medewerker), s Gisterennacht werd in Vlis- singen nog één graad vorst ge- s meten, maar overdag begon de s wind door Zuid naai* Oost te draaien en werd het 2 graden warmer dan Zondag. Vandaag H werd de aanwezige koude lucht met in kracht toenemende Zui- delijke winden naar het Noor- den teruggeblazen. De lucht- drukverdeung is thans van dien aard, dat de komende dagen de s koude lucht geen kans krijgt terug te komen. Uit het Wes- ten nadert een Oceaanfront, H dat met enige regens ons land zal passeren, maar daarnaast komen ook weer opklaringen H voor. Zoals het zich laat aanzien zullen de komende laatste vier M dagen van April niet de slecht- ste zijn, want het wordt zach- ter en daardoor ook groeiza- mor. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Onthulling standbeeld Prinses Wilhelmina Tijdens bezoek van Koningin in Oct. aan Aruba Bij haar a.s. bezoek aan de Neder landse Antillen zal H.M. de koningin op Aruba een groot standbeeld onthul len van haar moeder, oud-koningin Wilhelmina, als symbool van Aruba's aanhankelijkheid aan Oranje. De plan nen voor de oprichting van dit stand beeld, dat meer dan 3 meter hoog zal worden, dateren uit 1948. Ruim 20.000 gulden werd er voor bijeen gebracht. Een landtong werd in zee gemaakt tegenover het gezaghebbershuis aan de Boulevard. Op deze nieuw in zee vooruitgeschoven landtong zal later een park, het Wilhelmina Park, wor den geplant, meldt het „Alg Hbl.". Het standbeeld wordt in Florence gemaakt door prof. Amoldo Lualdi, aan wie in Februari van dit jaar mej. Geldens. secretaresse van prinses Wil helmina, in verband hiermede een be zoek bracht ter bespreking van de ontwerpen. Beeld en sokkel zullen in verschillende soorten marmer worden uitgevoerd. Het geheel komt 17 ton te wegen. Men heeft plannen het beeld voor October op Aruba te hebben, zodat aan koningin Juliana gevraagd zal worden het te. onthullen als een hul deblijk aan haar moeder. Trein ontspoord op baanvak Den DolderBaarn Om tien minuten voor elf is Maan dag op het station Soest een electri- sche trein met de laatste twee assen ontspoord. Het baanvak werd liier- door versperd. De baan werd over enige meters beschadigd, evenals een seinpaal. Per soonlijke ongelukken zijn niet ge beurd. De trein, die uit de richting Den Dolder kwam, is ongeveer 50 meter voor het station ontspoord, naar ver moed wordt, doordat de wissel te vroeg werd omgetrokken. De versperring .op.,het baanvak Den Dolder-Baarn is inmiddels opge heven. Het treinverkeer ia weer nor maal. EISENHOWER ONTHULT PLAN Congres moet gelden geven President Eisenhower heeft Maan dag een plan onthuld om een door middel van atoomkracht voortbewo gen koopvaardijschip een reis om de wereld te laten maken, teneinde hier door uitdrukking te geven aan de vastbeslotenheid der Verenigde Sta ten, „een rechtvaardige en duurzame vrede" te winnen. Het nieuwe schip, aldus Eisenhower, zou duizenden mijlen varen zonder nieuwe brandstof in te nemen en zou overal „de volkeren dit gebruik van atoomenergie, ten bate van de verbe tering van het menselijk bestaan, tonen". De Amerikaanse president deelde Van Zaterdagavond af kan de bezoe ker van Miniatuur Walcheren" in deze wondere wereld weer dergelijke tafereeltjes aanschouwen. Deze druk ke dagen, die aan de opening voor afgaan, brandt „het sprookje van licht" des avonds op proef. En dan zien deze Middelburgse gebouwen met de Lange Jan en de kerken op de achtergrond er zó uit.' (Foto: P.Z.C.j vender mede, dat hij het congres om de gelden zal vragen voor de bouw van het nieuwe schip. Dit zou binnenkort geschieden. Het Congres zou ook een beschrijving van het schip krijgen, dat een bezoek zou brengen aan de havens der wereld. Het schip zou een tentoonstelling be vatten over de practische toepassing van de atoomenergie op medisch en agrarisch gebied en op dat van de energieproductie. Het Zweedse koningspaar vertrok Zondagavond per trein uit Stockholm naar ons landwaar het inmiddels is aangekomen. De tele foto toont ko ning Gustaaf bij het raampje van zijn coupé vlak voordat de trein vertrok. Snelverkeer eiste vijf doden In de nacht van Zondag op Maan dag zgn vier doden te betreuren ge weest doordat twee auto's tegen een boom vlogen. Bij Oirsehot vielen drie doden: een meisje en twee mannen, en een derde werd gewond. De slachtoffers zijn mej. Huygevoort en de heren Van Belkom en Den Hoo- gen, allen afkomstig uit Tilburg. Tussen Aerdenhout en Vogelen- ng werd de 23-jarige M. J. Visser uit Hillegom, bestuurder van een personenauto het slachtoffer; een naast hem zittende dame werd slechts licht gewond. Een derde ongeluk van deze aard gebeurde gistermiddag op de provin ciale weg tussen St. Oedenrode en Lieshout, waar een personenauto, be stuurd door de 18-jarige Jan Swin kels, bij het nemen van een scherpe bocht slipte, en zijdelings met volle vaart tegen een boom schoof. De bestuurder geraakte, doordat de wa gen was ingedrukt, bekneld, en overleed ter plaatse. Zijn medepas sagier, de 16-jarige K. S. uit Lies hout, werd in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis opgenomen. Vijf millioen voor de Stichting '40-'45 Prins Bernhard doet beroep op ons volk. Prins Bernhard heeft gisteravond over beide Hilversumse zenders een toespraak gehouden voor de stichting 1940'45. De Prins zeide o.a.: „De herinnering aan hetgeen onze ver zetsmannen en -vrouwen hebben ver- rich* moet zuiver bewaard blijven. Maar dat kan alleen, indien ook ma terieel de belangen der nabestaanden verzekerd zijn. Gij weet, dat de Stichting 1940 1945 thans haar laatste openbare in zameling inluidt. Gij kent haar verzoek tot Neder land om vijf millioen gulden bijeen te brengen voor de verzorging der ver- zetsslachtoffers, zó dat na 1955 geen openbare inzameling meer nodig zal zijn. De stichting vraagt trouwblij- ven der contribuanten. „Gedenkt die deze woorden leest mijn makkers in den nood", schreef onze gestorven dichter Jan Campert." Daarom voelt de Prins als ere lid van het hoofdbestuur der Stich ting 19401945 zich gerechtigd persoonlijk door middel van de radio een rechtstreeks beroep te doen op het Nederlandse volk. „Ik vraag U", zo besloot hij. „om vóór uw deelneming aan het feest een gave te schenken aan ons nationale instituut tot verzorging der verzets- slachtoffers: de Stichting 1940'45". Drie Nederlanders m hechtenis gesteld Volgens berichten uit Makassar zfón aldaar drie Nederlanders in voorlopi ge hechtenis gesteld, namelijk J. A. van Dijk, -J. M. Meeuwes en B. J. A. Arnold. Voorts is een Chinees aange houden. Allen zijn in dienst van de Borsumij. De reden tot arrestatie is tot dusver nog niet opgegeven. VERLIES VOOR ADENAUER Vorming van nieuwe regering zal moeilijk zijn De sociaal democratische partij heeft bij de Zondag in Nedersaksen gehouden landelijke verkiezing een belangrijke overwinning behaald, waarvan echter eerst bij de regeringsvorming zal blijken of zij al of niet een pyhrrus-overwinning is geweest. De S.P.D. herstelde zich niet alleen van de terugslag, die zij in 1953 ondervond door dr Adenauers grote zege, doch zij overtrof zelfs met enkele procenten haar stemmental van 1951. Daarentegen heeft de Christelijk Democratische Unie van dr Adenauer haar stemmenaandeel sedert 1953 met negen procent zien slinken. Het stemmenverlies der Christelij ke partij ten opzichte van de verkie zing van 1953 is evenwel aanzienlij ker dan verwacht werd. Diegenen in de Christelijke partij, die geloofden een kans te maken de socialisten te overvleugelen, zijn bedrogen uitgeko men. Oorzaak daarvan is wel op de eerste plaats de met 13 procent ge slonken deelneming aan de stemming. Blijkbaar heeft dr. Adenauer in 1953 zijn grote zege voornamelijk door het recruteren der „lauwe" kiezers kun nen bevechten. De socialisten beschouwen hun ze ge als een bewijs van de toenemende ongerustheid van het Duitse volk over de door de bondsregering ge volgde verdragspolitiek. Daarentegen interpreteert men aan Christelijke zijde de resultaten als een nieuw be wijs van het vertrouwen, dat dr. Adenauer bij de kiezers geniet. Even als bij vorige landelijke verkiezingen baseert men deze opvatting op een vergelijking met de resultaten van 1951, toen de C.D.U. in Nedersaksen nog weinig wortel had geschoten en in samenwerking met de Duitse par tij nog geen vierde deel der kiezers achter zich schaarde. DRIE ZWAKKE PLEKKEN IN WALCHERSE WATERKERINGEN Rijkswaterstaat stemde principieel in met project van Polder Walcheren De directeur-generaal van de Rijkswaterstaat heeft zijn principiële :n stemming betuigd met een plan tot verbetering van de zwakke zeewering voor de bebouwde kom van Zoutelande. Dit blijkt uit een schrijven aan het dagelijks bestuur van de Polder Wacheren aan de leden van de alge mene vergadering. De polder had voor deze dringend nodige voorziening twee projecten ingediend. De directeur-generaal heeft zich thans in be ginsel accoord verklaard met het minst kostbare plan. In het kader van dit ontwerp zal de bebouwing van het dorp en het landschap ter plaatse minder geschonden behoeven te worden, dan volgens het duurdere plan Bovendien kunnen de na de ramp gemaakte werken grotendeels gespaard blijven. Het onderhavige plan vergt een uitgave van 1.600.000 gulden; dit bedrag zal echter hoger worden tengevolge van de gestegen kosten en door voorzieningen, die volgens de directeur-generaal nog gemaakt moe ten worden. Bij benadering kunnen de kosten thans nog niet worden be rekend. Gezien het spoedeisend karakter van dit werk vraagt het be stuur echter machtiging om te beschikken over de reeds gevoteerde som en voor het treffen van maatregelen om de benodigde panden er» gronden in eigendom te verkrijgen. Het tweede plan van de polder voorzag in een uitgaaf van 4.500.000 gulden. Dit voorstel zal worden behandeld in de algemene vergadering van Zaterdag 7 Mei a,s. In een ander voorstel wordt opge merkt, dat de toestand van de zeewe ring in de Noordwatering, met name tussen de strandpalen 5 en 15 en 59 en 91 bepaald zorgwekkend is. Uitvoe ring van noodzakelijke werken kan niet meer worden uitgesteld. Tussen de strandpalen 5 en 9 150 m op het Noorderstrand is nog juist ge noeg zand aanwezig voor de bouw van een zeewaardige dijk, zo is uit een rapport van de polder-ingenieur, ir H. Visser, gebleken. Derhalve moeten maatregelen worden genomen om ver dere terugwijking van de duinvoet te gen te gaan Voorgesteld wordt dan ook om een duinvoetsverdedigmg aan te brengen, door middel van bekle ding van het zandlichaam met een Vervolg op pag. 2) Moeilijke situatie Ondanks de overtuigende zege van de sociaal democraten wordt de par lementaire positie voor hen veel on gunstiger dan tot dusverre, daar het oude parlement nog op grond van de verouderde verhoudingen van 1951 was samengesteld. De S.P.D. beschik te toen tezamen met de vluchtelingen over een stabiele meerderheid. Deze beide regeringspartijen zijn er in ge slaagd de coalitie-partijen van Bonn meester te blijven, doch een meerder heid in de Landdag hebben zij niet meer. Daar anderzijds ook de toeleg van dr Adenauer, de socialis ten uit het zadel te wippen, mislukt is, ziet het er naar uit dat een zeer moeilijke regeringsvorm te verwach ten is. De radicaal-rechtse Duitse rijkspartij heeft zich namelijk met zes zetels „op de wip" gedrongen. Het resultaat der stemmen was: SPD 35.2 procent (1953: 30.1); CDU 26.2 (35.2); Duitse partij 12.7 (11.9); Vluchtelingenpartij 11.1 (10.8); libe rale partij 7.9 (6.9); Duitse rijkspar tij 3.8 (3.5); Communisten 1.3 (1); Centrum 1.1 (1951: 3.3). In de nieuwe Landdag zullen de ze tels als volgt verdeeld zijn: SPD 59, CDU 42, Duitse partij 20, Vluchtelin gen 17. Liberalen 12, Centrum 1, Duitse Rijkspartij 6 en Communis ten 2. Japan heeft formeel aan Rusland voor gesteld in Juni in Londen besprekingen over een vredesverdrag te voeren. ZACHTER. Toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen nog tot het einde van de middag droog weer. Matige tot vrij krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Zachter J 27 April Zon Maan hter dan gisteren. ZON EN MAAN 5.22 9.19 onder 19.58 onder 1.05

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1