PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Peking wil met V.S. onderhandelen over de kwestie-Formosa Turbinetanker „Moordrecht" ging vlot te water o, B1L1 PRINS DOET OPROEP VOOR STICHTING 1940—'45 ZEVENDAAGSE CONFERENTIE TE BANDOENG GESLOTEN VERWACHT... 198e Jaargang - No. 96 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMFNTSPRIJS 47 cent per week; 5.86; p. kw.; £r. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 25 April 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p advertentie I 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties max Kregels) van 1—5 regels t l.— Iedere regel meer 2C cent ..Brieven of adres Bureau v. d Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.o Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef. 16: Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zierlkzee. N Bogerdstr 160. telef. 26 het is een belangrijk moment voor de Stichting. Nu wordt de periode inge luid van de grootste en laatste inza meling van de Stichting 1940-1945. Aan iedere Nederlander, hier en in de vreemde, vraagt de stichting een bijdrage, opdat de sluitsteen van vijf millioen gulden worde verkregen. Aan mijn gelukwens verbind ik dan ook de wens, dat het resultaat van de ze actie een opbrengst moge opleve ren, evenredig aan de betekenis en de waarde van de door de Stichting verrichte arbeid". VERRASSEND VOORSTEL VAN TSJOE EN-LAl contact via de V.N. Gedachtenwisse- ling via de diplomatieke kanalen geeft thans de beste kans op resul taten, zo is de mening te Londen, waar men met belangstelling kennis van de verklaring van Tsjoe En-Lai nam. In Bandoeng meent men, dat zijn mededeling betrekking had op de be trekkingen van China met Birma, Philippijnen, Thailand en Indo-China. De minister van buitenlandse za ken van de regering op Formosa, Ge orge Jeh, gaf als zijn commentaar te kennen, dat zijn regering elk voorstel om met vertegenwoordigers van rood-China aan eén tafel te zitten, zal verwerpen. In zijn slotrede op de conferentie te Bandoeng zeide Tsjoe En-Lai nog, dat onderhandelingen tussen zijn land en de V.S., „niet in 't minst de recht matige eis van de Chinese bevolking om haar souvereine rechten uit te oe fenen en Formosa te bevrijden moe ten aantasten". Hij vroeg besprekingen tot blijven- Niet zonder nationalistische regering, aldus Washington In een verklaring uitgegeven na een lunch met delegatieleiders van acht landen heeft de premier van communistisch China, Tsjoe En-Lai, te Ban doeng medegedeeld, dat Peking bereid is met de Verenigde Staten te on derhandelen over Formosa. Hij zeide: Het Chinese volk wil geen oorlog met de V.S. Wij zijn bereid in onderhandeling te treden met de regering van de V.S. om de kwestie van verminderen van spanning in het Verre Oosten en in het bijzonder de kwestie van vermindering van de spanning in het gebied van Formosa, te bespreken. De Pakistaanse premier Mohammed Ali zond een boodschap aan de Amerikaanse regering met dit voorstel van Rood-China. In Washington veroorzaakte de verklaring van Tsjoe En-Lai grote op schudding. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zeide, dat de V.S. er op zullen staan, dat nationalistisch China deelneemt aan eventuele besprekingen over Formosa. De woordvoerder verklaarde voorts dat rood China zijn goede wil zou kunnen tonen door het uitvaardigen van een onmiddellijke opdracht tot het staken van het vuren in het ge bied van Formosa. Ook zou Peking onmiddellijk de leden van de Ameri kaanse luchtmacht kunnen vrijlaten, die worden vastgehouden. Voorts zou men de uitnodiging van de Verenigde Naties kunnen aanvaarden om de kwestie-Formosa te bespreken. In Londen was men voorbereid op een dergelijke ontwikkeling op de conferentie te Bandoeng. Vandaag zal Dag Hammerskjöld, de secreta ris-generaal der V.N., besprekingen voeren in Londen, voornamelijk over de kwestie-Formosa. De Britse mi nisters zijn het volkomen met hem eens. dat het huidige stadium niet gunstig is voor een opnemen van het Tumult met ernstige gevolgen in sociëteit Omstreeks twee uur in de nacht van Zaterdag op Zondag werd de politie van het hoofdbureau te Rotterdam telefonisch verzocht uit de sociëteit „Oud-Boymans" een kunstschilder te verwijderen, die enige weken geleden wegens baldadigheid aldaar geroyeerd was en niettemin toch was binnenge drongen en niet wilde heengaan. Eeii radio-surveiliance-wagen trok erop uit en twee agenten begaven zich in de inrichting en maanden de kunst schilder aan zich te verwijderen, aan welke aanmaning hij gevolg scheen te willen geven. Een aanwezige in de sociëteit, de 32-jarige arts dr W. uit Rotterdam-Zuid nam hier evenwel geen genoegen mee en wierp op een gegeven ogenblik een cognacglas naar de agenten. Het glas trof de agent Lammers in een der ogen, waardoor hij zo ernstig werd gewond, dat hij genoodzaakt was zich ijlings naar het ziekenhuis Coolsingel te begeven. La ter werd hij opgenomen ih het oog ziekenhuis. Hij is daar inmiddels ge opereerd, maar zal het licht uit het oog moeten missen. De arts heeft zich Zondagmorgen in gezelschap van zijn advocaat bij de politie gemeld. Professor Woltjer overleden In het ziekenhuis Bronovo te 's-Gra- venhage, waar hij na een hem Vrijdag te Wassenaar overkomen ongeval was opgenomen, is Zaterdag overleden prof. dr R. H. Woltjer, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en oud-lid van de Eerste Kamer. De Vlissingse Zaterdag markt, wélke een aanzienlijke uitbreiding heeft on dergaan, bleek het Zaterdag goed te doen. Tal van kopers kwamen er een kijkje nemen. (Foto: P.Z.C.) Oostenrijkse gevangenen komen vrij Maatregel van Opperste Sowjet Het presidium van de Opperste Sow jet heeft besloten 613 Oostenrijkse burgers, die gevangenisstraffen in de Sowjet-Unie uitzitten, hun straf kwijt te schelden en hen vrij te laten. 74 gevangenen, die veroordeeld zijn wegens bijzonder ernstige misdaden in de Sowjet-Unie, zullen niet worden vrijgelaten, maar als oorlogsmisdadi gers aan de Oostenrijkse autoriteiten worden overgedragen. 39 Oostenrijkse burgers zullen hun straf moeten uitzitten. Deze waren onlangs veroordeeld wegens spionna- ge-activïteit, gericht tegen de Sowjet- Unie en ten behoeve van buitenlandse spionnage-organisaties, aldus de me dedeling. Zij zullen aan de Oosten rijkse autoriteiten worden overgedra gen, wanneer de Sowjet-legers Oos tenrijk verlaten. Spaak confereerde in Den Haag Deltaplannen ter sprake De Belgische minister van buiten landse zaken. Spaak, vertoefde Zater dag in Den Haag voor een gedachten- wisseling in Benclux-verband over een mogelijke bevordering der Euro pese éénwording, zulks met minister Beyen. Tijdens zijn verblijf heeft de heer Spaak ook de heer Luns ontmoet. De twee ministers hebben gesproken over het vraagstuk der NederlandsBel gische waterwegen. Zij zijn overeen gekomen vóór de le Augustus de besprekingen te ope nen over de vraagstukken, verband houdend met het rapport Steenberghe Van Cauwelaert. De datum van 1 Augustus is vast gesteld om aan de deskundigen gele genheid te geven samen te komen en aanvullende documentatie uit te wis selen, welke in het' bijzonder noodza kelijk is met betrekking tot de in stu die zijnde Nederlandse Delta-plannen. OP DE WERF VAN KON. MIJ. „DE SCHELDE" BEGIN VAN LAATSTE ACTIE Sluitsteen beoogd van 5 millioen Prins Bernhard heeft Zaterdag het woord gevoerd in een bijeenkomst te Amsterdam, georganiseerd ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan van de Stichting 1940-1945. De prins zeide o.a.: „De Stichting heeft met teleurgesteld. Zij heeft de invalide verzetsman, de nabestaanden naar beste kracht en getrouw aan haar opdracht gehol pen". „Het tralievenster met het gebro ken prikkeldraad is in Nederland een begrip geworden. Een goed begrip, evenals met de Stichting alleen maar de Stichting 1940-1945 kan worden bedoeld. Als ere-lid van het hoofdbestuur mag ik dat hier op dit ogenblik wel eens uitspreken. Ik herhaal: „op dit ogenblik", want Zaterdagmiddag werd op de werven van de Koninklijke Maatschappij ,>De Schelde" te Vlissingen het turbine- tankschip „Moordrecht" niet goed gevolg te water gelaten. Foto: De afloop van de 20.000 tons tanker. Herdenkingsbijeenkomst „Vijf iaar Ambon" Verbod aan militairen Ongeveer negenduizend Nederlan ders hebben Zaterdag in de Houtrust- hallen in Den Haag op een bijeen komst ter herdenking van de procla matie van de republiek der Zuid-Mo- lukken een ..belofte van trouw" af gelegd om „te helpen en te vechten voor Ambons vrijheid". Daaraan waren voorafgegaan een redevoering van het Tweede Karfier- lid. dr J. J R. Schmal. die een vlam mend protest richtte tegen het uitblij ven van een positieve daad van de Nederlandse regering in de strijd van de Zuid-Molukken, en was een toe spraak voorgelezen van de president van de internationale vereniging voor de rechten van de mens. dr Jean-Paul Boncour. Aan minister-president dr Drees werd een telegram gezonden, waarin een klemmend beroep op de regering wordt gedaan de zaak der Zuid-Molukken alsnog door tussen komst van de U.N.C I. bij de Verenig de Naties aanhangig te maken. De garnizoenscommandant van Den Haag heeft besloten geen toestemming te verlenen aan militairen om deel te nemen aan de optochten, welke dezer dagen-worden georganiseerd door de verenigingen „Door de eeuwen trouw" en „R.M.S.". Uit Londen kwam opdracht voor de bouw van 10.000 ton vrachtschip ZATERDAGMIDDAG om half één werd op de werven van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" het turbinetankschip „Moordrecht" dat wordt gebouwd voor rekening van de rederjj N.V. Phs. van Ommeren, met goed gevolg te water gelaten. Vlot en zeker zocht het schip zijn element, nadat de 84-jarige mevr. C. E. H. van Omm eren-van Ommeren de doopplech tigheid had verricht. Tijdens een bijeenkomst, die na deze geslaagde sta pelloop werd gehouden in „Britannia, deelde de directeur van „De Schelde" de heer J. VV. Hnpkes mede, dat uit Londen de opdracht was ontvangen voor de bouw van een 10-000 ton vrachtschip voor rekening van de Medom- sley Steamshipping Company, een dochteronderneming van N.V. van Om meren. En mr J. J. Oyevaar, die later het woord voerde namens de rederij, voegde aan deze mededeling nog toe, dat het niet uitgesloten is, dat deze opdracht zal worden verdubbeld. De belangstelling voor de tewaterlating was groot. Met auto's en een extra-trein waren vele genodigden uit Rotterdam gekomen, terwijl voorts schoolkinderen uit Moordrecht aan de Hollandse IJssel aanwezig waren om te zien hoe „hun schip" de helling afgleed. Dank zij de goede zorgen van de Scheldedirectie hadden zij een plaats vooraan gekregen, vlak bij de trap naar de tribune. Bij deze trap ook bood de jeugdige Joan Hupkes gekleed in Zeeuws costuum mevrouw Van Ommeren bloemen aan. Onder de aanwezigen bevonden zich vooraanstaande figuren uit de Rot terdamse scheepvaartwereld, de leden van resp. de raad van beheer, com missarissen en directie van de N.V. Phs. van Ommeren, commissarissen en leden van de directie van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", voorts vice- admiraal F. J. Kist namens het mini sterie van marine, de heer W. L. de Vries, directeur-generaal voor de scheepvaart, de heer A. Schout, lid van Óed. Staten namens het provin ciaal bestuur Zeeland, overste A. Kor net, territoriaal commandant in Zee land. kapt. lt. ter zee J. J. Steensma namens de commandant maritieme middelen, burgemeester H. G. Ver- maat van Moordrecht, B. en W. van Vlissingen en tal van anderen. Woord van dank Tijdens de bijeenkomst in „Britan nia" sprak de heer J. W. Hupkes, di recteur van „De Schelde" een woord van dank aan de N.V. Phs. van Om meren voor het vertrouwen, dat blijkt uit de bouw van dit grote schip van 20.000 ton. Spreker deelde mede, dat de Medomsley Steamshipping Com pany te Londen dezer dagen opdracht gaf tot de bouw van een vrachtschip van 10.000 ton. welke mededeling met applaus werd begroet. Bij de overdracht van de „Mijdrecht" verklaarde destijds mr. J. J. Oyevaar, lid van de raad van beheer van de N. V. Van Ommeren, dat dit het mooiste schip was van de Nederlandse tank- vloot. De heer Hupkes zei er van overtuigd te zijn dat deze uitspraak straks zal gelden voor de „Moor drecht". Hij verwelkomde vervolgens de burgemeester van Moordrecht, de heer Vermaat en de schoolkinderen. Het is te hopen, dat waar in de scheepsbouw een groot tekort aan ar beidskrachten bestaat, in de toekomst vele jonge Nederlanders hun weg naar deze industrie zullen vinden. Een bijzonder woord van dank bracht spreker aan mevrouw Van Ommeren, die ondanks haar hoge leeftijd bereid was de lange en ver moeiende reis van Rotterdam naar Vlissingen te aanvaarden. Namens de directie bood de heer Hupkes als her innering aan de tewaterlating een zilveren broodschaal aan alsmede het zilveren bijltje, waarmede de laatste beletselen waren weggenomen. 'Vervolg op pag. 2) de vrede in Indo-China en eenmaking van Korea „door de betrokken par tgen". In kringen van de delegatie van rood China op de Bandoengse confe rentie werd bevestigd, dat Peking van plan was binnenkort de Ameri kaanse vliegers vry te laten, die we gens spionnage zijn veroordeeld. Door de „ongunstige reactie" van Wash ington op de voorstellen van Tsjoe En-Lai voor Chinees-Amerikaans overleg over Formosa was dit weer op de achtergrond geraakt. Vreemdelingenbezoek zeer aanzienlijk Ondanks het matige weer is het vreemdelingenbezoek aan Nederland zeer aanzienlijk. Cijfers kon men be zwaarlijk geven, doch de bezetting van de hotels is van zodanige aard, dat deze bijna niet minder is dan in het voorjaar van 1954. Weliswaar zijn er niet zoveel Duit se bezoekers. Van Duitse zijde werd aan reislustigen immers het advies gegeven om tijdens de bevrijdingsda gen Nederland niet te bezoeken, doch deze vermindering wordt vrijwel ge compenseerd door bezoekersuit an dere landen, met name uit Frankrijk, die, aangespoord door een reclame campagne van de A.N.V.V. Neder landBloemenland overstromen. Audrey Hepburn in ons land De filmster Audrey Hepburn is Za- terdagavond om half tien met haar echtgenoot, Mel Ferrer, per K.L.M.- lijntoestel uit Rome op Schiphol aan gekomen. Na een verblijf van precies één dag, welke bestemd was voor het afleggen van familiebezoeken, is Au drey Hepburn met haar echtgenoot Zondagavond per vliegtuig weer ver trokken. OM WERELDVREDE TE VERSTERKEN Communisme niet genoemd in de resolutie over kolonialisme Als de laatste daad op hun conferentie in Bandoeng hebben de leiders van de Aziatische en Afrikaanse landen Zondag eisen en voorstellen gefor- nuleerd, die er op zijn gericht de wereldvrede te versterken. Een slot-communiqué van maar liefst 5000 woorden bevat de „eensge zinde politiek" van de 29 op de conferentie van zeven dagen in Bandoeng vertegenwoordigde landen over kwesties zoals wereldvrede, atoomwapens, kolonialisme, rassendiscriminatie en economische en culturele samen werking. De afgevaardigden legden er in hun slotredevoeringen de nadruk op, dat de conferentie de eerste van deze aard in de geschiedenis de Arabi sche en Aziatische landen dichter tot elkaar heeft gebracht. De politieke commissie nam een voorstel van Tsjoe En-Lai aan, dat de 29 landen wederom bijeen moeten komen. Er werd echter geen plaats of datum vastgesteld. De plenaire slotzitting moest uit gesteld worden door een impasse in de politieke commissie over de in houd van de resolutie ter veroorde ling van het kolonialisme. China ver langde, dat de conferentie een oproep zou doen tot beëindiging van het ko loniale systeem binnen 15 jaar. Sommige landen met vriendschap pelijke banden met het Westen dron gen er op aan dat „communistisch kolonialisme" gelijk met het „Wes ters imperialisme" zou worden ver oordeeld. Geen van beide zienswijze heeft een plaats gekregen in de uit eindelijke tekst, die kolonialisme ver oordeelt in al zijn vormen als een kwaad, dat spoedig tot een einde dient te worden gebracht. Het debat hierover heeft twaalf uur geduurd. De .conferentie verlangde met name vrijheid voor de Franse gebieden in Noord-Afrika, het Britse protecto raat Aden en Nederlands Nieuw- Guinea. Steun werd gegeven aan de Arabi sche wens voor de terugkeer van de Palestijnse vluchtelingen naar Israël. De 29 landen gaven ook uiting aan hun warme sympathie voor de „slachtoffers van rassenapartheid en discriminatie in Zuid-Afrika". In het slot-communiqué wordt het recht erkend van elk land zich aan te sluiten bij regionale verdedigingsver dragen, zoals deze in het handvest van de V.N. zijn toegelaten. De lan den moeten zich onthouden van re- ;en, die dienen voor de bgzon- oelangen van één van de grote mogendheden. In het communiqué wordt een op roep gedaan tot een verbod van het aanmaken van atoomwapenen, proef nemingen en gebruik daarvan. Aan gedrongen wordt op het oprichten van een keten van proefstations van Afrika tot Azië om de spreiding van radio-activiteit te onderzoeken. Men is overeengekomen vertegenwoordi gers uit te wisselen voor het onder houden van contact en het verstrek ken van inlichtingen over kwesties van wederzijds belang. Aanbevolen werd een vollediger gebruik van de bestaande internationale organisatie om economische samenwerking te be vorderen. Mevrouw C. E. H. van Ommeren-van Ommeren verrichtte de doopplechtig heid. Naast haar de <ii deur van de Koninklijke Maatschapnii .De Schel de". de heer J. W Hupkes. MINDER KOUD Licht tot halt bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind. aan vankelijk nog tussen Noord en West. Later uit uiteenlopende richtingen. Minder koud dan gisteren. ZON EN MAAN 26 April Zon op 5.24 onder 19.56 Maan op 8.05 onder 00.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1