O nae 'Dzóuwenpagtna Zeeuwse vrouwenorganisaties ijveren voor het goede meubel VAN VROUW 101 VROUW II MED1NOS tl d.«—r ""fT" DONDERDAG 21 APRIL 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 18 EEN LANGE EN MOEILIJKE WEG.. In een Schouwens landhuisje vindt men verrassend combinatie-interieur! (Van onze redactrice) Eén van de gevolgen van de Februari-ramp, waardoor onze provincie nu twee jaar geleden getroffen werd, was het feit dat de woninginrichting plotseling in het middelpunt van de belangstelling kwam te staan. Tiental len en nog eens tientallen interieurs waren geheel of gedeeltelijk vernield en moesten vernieuwd of aangevuld worden; honderden getroffenen zagen zich plotseling voor de taak gesteld, de vele perikelen op te lossen welke het inrichten van een woning met zich meebrengt Gelukkig stonden In onze provincie de getroffenen niet alleen voor deze opgave. De Zeeuwse vrouw kon bij de her-inrichting van haar tehuis zoveel deskundig advies inwinnen als zy maar wilde. De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen besteedde een „rampgift" van buitenlandse zustervere nigingen door het aanstellen van een binnenhuis-architecte mejuffrouw J. A. Bosman te Nieuwerkerk die in de getroffen gebieden adviezen en voorlichting geeft; in Juni 195S werd t« Goes met veel succes een uitgebrei de meubeltentoonstelling gehouden, en de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande heeft in onze provincie diverse lezingen over woninginrichting gehouden. Het ontbreekt Zeeland niet aan voorlichting op dit gebied! Maar het is een lange en moeilijke weg, welke de propagandisten voor het goede, moderne meubel in ons land hebben te gaan... De „her-opvoe ding" in de meubel- en interieur kunst boekt gelukkig resultaten (en in onze provincie zeer zeker), maar het gaat langzaam. De Nederlander, die er bij wijze van spreken niet tegenop zou zien om naar het an dere einde van de wereld te emigre ren, ziet geen kans om zich los te rukken van de traditie, welke hem voorschrijft dat hij steeds weer op nieuw zijn woning moet volzetten met zware, stijlloze meubelen, wel ke een bepaalde mate van welstand suggereren. Dezelfde Nederlandse huisvrouw, die de nieuwste modelij nen accepteert, die met gejuich wasmachines, hogedruk-pannen en ultra-moderne electrische apparaten in haar woning binnenhaalt, wil weinig of niets weten van moderne meubelen, welke haar een maxi mum aan comfort en een minimum aan onderhoud kunnen bieden Men is vastgeroest in onpersoonlij ke interieurs, alle volgens hetzelfde recept samengesteld, ontstellend ge lijkvormig en arm aan originaliteit. Men wenst niet in te zien, dat de moderne 3- of 4-kamerflat en de kleine ééngezinswoning een andere meubilering verlangen dan onze vooroorlogse huizen, welke vaak een overvloed aan ruimte boden. nenkast werd modern door een sim pel laagje lakverf, de ruimte-roven de nachtkastjes zijn vervangen door half-ronde plankjes aan de muur, en aan het einde van de overloop is op handige wijze een extra slaap plaats „bijgebouwd". De schuine zolderraampjes kunnen worden af gesloten door een harmonica-gor dijntje, dat tussen twee rails loopt; de trap heeft geen loper, maar een bedekking van zwart-gespikkeld li noleum en in de keuken vindt men de mysterieuze „deur-in-een-deur", welke heel toepasselijk „Sesam" wordt genoemd. Deze deur ver bergt namelijk een handige werk- kast .waarin bezems en aanverwan te artikelen een plaatsje kunnen vinden. Vrouwen uit de getroffen gebieden die in deze woning komen kijken, gaan beslist naar huis met een of meer practische ideeën in haar hoofd! Werkelijk, het ontbreekt Zeeland niet aan goede voorlichting inzake practische en verantwoorde1 wo ninginrichting. Ook wanneer straks de restauratie in de getroffen ge bieden voltooid is, zal deze voor lichting ongetwijfeld blijven be- taan, want de vrouwenorganisa ties in onze provincie tellen in haar gelederen vele enthousiaste voor standsters van het goede meubel! Dit „voorbeeld-huisje?', gelegen aan de Hoogeweg te Haamstedebergt een verrassend interieur in zich! Het „frappez, frappez tou- jours" is dan ook wel een eer ste vereiste bij de propaganda voor het goede meubel! Lezin- fen, cursussen en exposities ebben al veel nut afgewor pen en menigeen ertoe ge bracht, de eigen woning eens met andere ogen te bekijken. De lezingen over woninginrichting, welke de Stichting Huishoude lijke Voorlichting ten Platte lande in Zeeland heeft gegeven, zijn een voorbeeld van de vele pogingen welke in het werk f esteld worden om de leek lief- e en begrip bij te brengen voor de kunst van practische en aesthetische woninginrich ting. Deze series van vier lezingen, welke door mejuffrouw F. Draais- ma, lerares van genoemde 'stich ting, in samenwerking met diverse vrouwenorganisaties zijn gegeven, en wel voornamelijk op het zwaar getroffen Schouwen, hebben de deel neemsters niet alleen geïnstrueerd omtrent meubels en stoffering. Zij leerden er allereerst iets om trent het maken van en het om gaan met plattegronden; voorts het nodige over huishoudelijke artike len en over electriciteit in de wo ning. Daarna werden, aan de hand van de „woningkoffer", de diverse materialen voor de inrichting be sproken en tenslotte werd het op maken van een begroting voor de aankoop van meubelen en stoffe- ring behandeld. Het centrale punt van de voor lichting op dit gebied was en is Smakelijke eierrecepten Ruim vijftig recepten vormen d« inhoud van een goed verzorgde, kleu rige brochure, welke onlangs ver schenen is onder auspiciën van Voe dingsraad, en Bedrijfschap voor pluimvee en eieren. Dit boekje, ge titeld „Met eieren eet U er goed van" bevat recepten voor koude en war me eiergerechten, eiersausen etc., en zal ongetwijfeld zijn weg vinden naar vele keukens! Het is te koop bg elke eierleverancier. Advertentie AFGEPASTE GLASGORDIJNEN In één der hamers van het landhuisje, waarover in nevenstaand artikel wordt geschreven, kan men deze geslaagde combinatie van oud en nieuw vinden: een antieke klok, eenvoudige donker-getinte stoelen en een mo dern blank-houten bergmeubel. Niet smokkelenkamerbewoonster! Een goede voeding is een belangrij ke voorwaarde voor het behond van gezondheid, werkkracht en arbeids vreugde. Dit geldt voor een ieder; het geldt dus ook voor u, kamerbewoon ster, die maar al te zeer geneigd is een beetje te smokkelen waar het uw voeding betreft! Gebruikt u b.v. dagelijks wel een warme maaltijd, een goedebestaande uit aardappelen (desnoods een enkele keer afgewisseld met rijst, macaroni of spaghetti), groente en een of meer eiwitrijke gerechten (vlees, vis, ei, kaas, erwten of bonen, melk of een melkgerecht)? Ook voor u is het be langrijk, voldoende melk, karnemelk of yoghurt te gebruiken: 14 liter per nog steeds) een landhuisje in de Westhoek van Schouwen, waar de bezoeksters van genoemde lezingen al haar nieuw vergaarde kennis tenslotte in de pracujk konden zien toegepast. Dit landhuisje gelegen aan de Hoogeweg te Haamstede, is namelijk door de eigenaresse, me vrouw G. Dorst-Vos presidente van de provinciale, en lid van de richt als „voorbeeld-huis" voor de Plattelandsvrouwenbond inge- landelijke woningcommissie van de vele getroffenen op het eiland. Het is geen model-woning in de strikte zin des woords, want het wordt per manent bewoond en is bovendien niet zo uniform gemeubeld als dit met een werkelijke „show-woning" meestal het geval is. Maar juist de ze niet-uniforme meubilering is zo instructief voor de bezoeksters, om dat ze hier kunnen zien wat men kan bereiken, door resten van een ouderwets meubilair aan t~é""Vullen met moderne meubelen! Moderne en antieke meubelen zijn hier tezamen gevoegd tot een uitgesproken harmonieus geheel, waarnaar de bezoeker met verrassing kijkt. Dit interi eur bewijst, dat klassiek meu bilair heel goed kan worden aangevuld met moderne meu belstukken, mits met zorg en overleg gekozen! Een warm-bruine, ouderwetse hoekkast, een antieke kachel en een dito kabinet detoneren in het geheel niet bij de moderne gebloem de gordijnen, enkele blank-eiken stoelen en een moderne rotan fau teuil. Dat kabinet heeft trouwens nog iets bijzonders; het werd over geschilderd in een zeer aparte tint rood, waardoor het antieke aspect aan dit meubelstuk volkomen ver dween! Het is een gedurfd experi ment, maar het resultaat doet het uitstekendEen rechte „boeren- stoel" werd zwart gelakt en ge combineerd met een modern kussen, wat eveneens een heel aardige op lossing blijkt. Ook in de slaapver trekken zijn diverse practische snufjes te zien: een ouderwetse lin- ]na Boudier-Bakker: met een warm gevoel van dankbaar heid hebben wij haar laatste •portret begroet. Zij heeft haar generatie, twee oorlogen en een bezetting niet alleen overleefd zij is nog ongebroken van geest en werk kracht. Zij schrijft nog en hoe. Zij heeft ons de gelukwen sen ter gelegenheid van haar tachtigste verjaardag vergol den met een wijs en fijn schrif tuur: Kleine Kruisvaart, een schroomvallig tot novelle ver hulde biografie. Het is nauwelijks te geloven voor wie op een van haar jong ste foto's die tengere rechter hand met de naald bezig ziet dat diezelfde hand zovele duizenden vellen heeft volge schreven. De zuivere mechani sche arbeid alleen al is een ver bazingwekkende prestatie. Be gint u vandaag eens met ,J)e Klop op de deur" nauuigezet en keurig' over te schrijven, ruim duizend dichtbedrukte bladzij den. U zult er, met een fijn handschrift, minstens honderd schoolschriften voor nodig heb ben. Legt u ze eens op een stapel..... En dit is dan nog maar het werk van een nijvere, sterke hand. Maar hoeveel inspannen der werk van het scherpe, in telligente brein is daaraan voorafgegaan. En wat mis schien het sterkst aangrijpt: hoeveel heeft een groot, gevoe lig maar zeer gesloten hart moeten peilen, begrypen en vergeven, moeten mee lijden en mee strijden aleer die tien tallen mensen levend en bloed warm door al die duizend blad zijden konden wandelen. Want het is zwaar werk, om de mensen zó genegen te zijn dat men hen ten voe ten uit, met vertederd erbar men kan neerzetten. Veel lezen is vermoeienis des geestes, naar de Spreukendichter verzucht maar veel schrijven des te meer. En wie wetenschap ver meerdert vermeerdert smart: hoe geldt dat in verhevigde ma te van de schrijver! De mens te peilen tot zijn diepste bodem, zonder dat de genegenheid verkilt tot afgrij zen: dit vereist een grootheid van hart en een kracht van geest die een buitenstaander nauwelijks bevroeden kan. Er is wellicht geen groter een zaamheid denkbaar dan die van de mens voor wie de ziel van de naaste geen geheimen heeft. Het is niet benijdensicaardig om met scherpe ogen begiftigd te zijn...., tig jaar gexoorden. Wij moeten Ina Boudier-Bakker is tach- het geloven, al willen wij er nauwelijks aan. Want zij mag dan al tot een bijna uitgestor ven generatie behoren haar boeken zijn geenszins schilde ringen van een onherroepelijk verleden tijdxoat ook de op pervlakkige critiek beweren wil. De karakters in haar ro mans mogen zich toevallig te gen een verouderd decor bewe gen, hun gedragingen, hun ge voelens en uitingen zijn van alle tijden. Zo verdiept de aandachtige lezer zich in ^Armoede" als in een eigentijds verhaal, totdat de mooie Amélie, na een hefti ge scène in haar eigen huis haar japon opneemt om de trap op te gaan. Met een schok van Werk van een zeer sterke verbazing realiseert hij zich dan, dat deze twistende echte lieden geacht worden te leven in het vroege eeuwbegin, in de tijd van slepen en hoge kap sels, vigilantes en gaslicht. Maar het tragisch conflict in dit huwelijk, de trotse koelheid van deze vrouw die de sensu ele echtgenoot afstoot, terwijl zij anderszins zonder de aan wezigheid van de man niet le ven kan: dit conflict is even oud als de wereld en even jong als de dag van gisteren. Maar niet alleen in het eeuuAg menselijke der verhoudingen toont de schrijfster haar mees terschap haar begrijpende objectiviteit verleent er ruimte en diepte aan! In de grond zijn haar romans hoe graag gelezen ook, geen vrouwenlectuur in de gewone zin. Want al mag zij, met de typische overschatting van de kinderloze vrouw, de hunkering naar het moederschap nog zó laten domineren: de moeders in haar boeken schieten wél- haast altijd belangrijk tekort in geestelijk opzicht. Het zijn veel eer de vaders en de ongetrouxo- de vrouwen die het kind weten te begrypen en te beschermen en naar wie dan ook hun diep ste genegenheid uitgaat. Men vindt nergens een senti mentele verheerlijking van het moederschap als een natuurlijk panacee tegen alle karakter fouten. Wie dat op zijn diepst en felst verbeeld xvil zien, moet nog eens aandachtig lezen dat kleine, sterke meesterxoerk: ,J)e moeders" waarin het geslo ten cordon der bezitters van kinderen in een kleine stad met grimmige jaloezie eindelijk de enige xoare moederfiguur: de ongetrouwde schooljuffrouw, weet uit te dryven. En misschien heeft zij ner gens de betrekkelijkheid van die moederschaps-hunkering dieper gepeild dan in dat koste lijke Kerstverhaal in ,J2lijde ge boorte", waarin de grootmoeder van een pasgeboren vaderloos jongetje met een wijze glim lach de dokter verzekert, dat in xvezen een man méér behoefte heeft aan een kind dan een vrouxo. Het is daarom alleen al te hopen, dat de boeken van deze tachtigjarige nimmer uit de huiselijke boekenkast zullen verdwijnen. Want geen vrouw heeft als zij het wezen van de man gepeild en begrepenen ons daarmee een groter dienst bexceze:: dan alle eenzijdige ge- idealiseerde vrouwenlectuur bij elkaar. De tolerantie, die voor een vrouw moeilijk aan te le ren eigenschap, door straalt al haar xoerk: is het een wonderdat zy zich in haar stille levensavond liet meest voelt aangetrokken tot de fi guur van de eerste Oranje, wiens verdraagzaamheid de geest van dit land blijvend gea deld heeft? Haar stille levensavond heeft zij die in verxoantschap van wezen voorvoeld, toen zij de laatste bladzijden van ,J)e klop op de deur" schreef, nu vij fen twintig jaar geleden? Maar zo stil kan haar eenzaam huis niet gexoorden zijn, of op haar geboortedag is het door straald gexoorden van de xoar- me genegenheid, het bewonderd respect van duizenden onbe kende lezers, mannen en vrou wen, die in haar boeken iets hebben teruggevonden van de beste en sterkste eigenschap pen die dit volk altijd hebben gesierd. Verbondenheid met het saamhorig gezinhet geslacht, de nobele traditie, verantwoor delijkheidsbesef en rechtscha penheid. SASKIA. dag, of als u weinig of geen vlees, vis of eieren eet meer dan die hoe veelheid. En zorgt u ervoor, dat u dagelijks voldoende kaas (tenminste 1 plak) en fruit (liefst 100 gram) gebruikt? Meen echter niet, dat u door veel fruit te eten melk, kaas, groente, aardappe len e.d. kunt vervangen. Ook deze le vensmiddelen hebt u alle dagelijks nodig Bereidt u uw warme maaltijd zelf, maakt dan eens gebruik van de mogelijkheden aan ge mak en smakelijkheid, die de stoofschotel u biedt. U kookt daartoe aardappelen, groente en desgewenst vlees of worst in één pan. Vooral de stevige groente soorten zijn voor de stoofschotel geschikt, bladgroenten laten te veel vocht los. In herfst, winter en voorjaar kunt u uzelf verblijden met stoofschotels van aardappelen, kool, gehakt; aard appelen, winterwortel, ui, runderpou- let; aardappelen, koolraap, varkens- poulet; aardappelen, spruitjes, blokjes kaas. witte bonen, prei, worst. In de zomer zullen stoofschotels van: aardappelen, bloemkool (apart ham erbij); aardappelen, spitskool, papri ka (apart koud gesneden vlees erbij); aardappelen, sperciebonen, tomaat, geraspte kaas; en aardappelen, wor teltjes, erwten, u beslist uitstekend smaken. U begint met poulet of gehaktbal letjes lichtbruin te bakken in boter of margarine. Daarna voegt u de schoongemaakte en in stukken gesneden aardappelen en groente althans wanneer ze de zelfde kooktijd hebben tegelijk aan het vlees toe met kokend water en zout, waarna alle ingrediënten teza men zachtjes gaargekookt worden. Heeft de groente een kortere kooktijd denkt u b.v. aan een stoofschotel met tomaat dan kunnen de aard appelen voorgekookt worden. Wilt u geraspte kaas of stukjes gaar vlees aan de stoofpot toevoegen, dan moet dit op het laatst geschieden. Rekent u per persoon 200 tot 250 gram groen te, 50 gram of meer vlees, worst of kaas. De hoeveelheid aardappelen kunt u naar smaak en eetlust bepalen. (Advertentie J VERWI. WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van L 1.35 bespaart U veel ellende «oi Een boek voor vrouwen en moeders- «ft 3 Let op de f,efOOS me, hond|e Uitsluitend ver krijg bear bQ apothekers, drogisten, lappen eo de (pcclaolbrench* Traditiegetrouw heeft de uitgeve rij La Rivière en Voorhoeve te Zwol le ook dit jaar, nu Moederdag (8 Mei) weer in zicht is, een speciale „Moederdag-uitgave" het licht doen zien. De titel luidt ditmaal „Met hart en handen", en staat onder redactie van mevrouw C. H. van Alkemade- Kwakkelstein. Twaalf vooraanstaande vrouwen schreven elk een bijdrage voor dit boek dat beslist niet alleen voor moe ders bestemd is, al zou het woord „Moederdag-uitgave" wellicht deze veronderstelling wekken! Het is een boek, bestemd voor iedere vrouw, of ze getrouwd dan wel ongetrouwd, jong of oud is. Evenals in vorige „moederdag-uitgaven" is er bij het samenstellen van dit boek naar ge streefd, vraagstukken te behandelen welke het dagelijks leven van elke vrouw raken. Met kennis van zaken en grote liefde zijn de diverse onderwerpen behandeld: het werken van vrouwen buiten de gezinstaak, de beroepsmo gelijkheden voor meisjes, de vrouw in de kerk, en nog meer problemen, waarmede iedere vrouw vroeg of laat te kampen kan krijgen. Een waardevol cadeau, en nogmaals niet alleen voor moeders! Keuze uit vier kragen Er zijn vele variaties te bedenkei op het gebied van kragen en hals uitsnijdingen! Hiernaast ziet U vier mogelijkheden, voor elke smaak wat wils. Geheel bovenaan een a-syme- trische halsuitsnijding met een grote strik; daaronder een gekleed toilet, waarvan het décolletté ditmaal aan de achterzijde gemaakt is. De sierlij ke vierkante kraag van echte kant is ook weer in de mode, getuige de derde afbeelding! Het vierde cos- tuum heeft eveneens een vierkante halsuitsnijding, met een smalle kraag", welke van voren licht ge drapeerd is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 9