Acht maanden gevangenisstraf met aftrek geëist tegen smokkelaar LLEM Amsterdamse Beurs FERNANDEL ALS ALI BABA IN OPGEWEKT FRANS PRODUCT Gabardine Regenmantel B0BBE JAWA I0R 150 ƒ1195 JAWA 250 ƒ1645 JAWA 350 TWIN ƒ1945 KAPPIE EN HET MONSTERKANON 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 APRIL 1955 PANTSERWAGEN WERD BUIT VAN DOUANE Belg K. zat niet achter het stuur; er was verraad in het spel Acht maanden gevangenisstraf met aftrek eiste de Officier van Justi tie, mr. Ph. M. Schcnkenberg van Mierop gisteren voor de Middelburgse rechtbank tegen de Belgische smolcltelaar R. J. v. K. uit Middelburg (B.) Deze zaak was een nasleep van de succesvolle overval van de douane op 28 Febr. j.l. onder Oostburg, waarbij de kommiezen P. B. van Waas uit Aardenburg en C. Th. Houtenpen uit Oostburg zich in 't bijzonder geweerd hebben. Er werd een pantserwagen buitgemaakt en het voornemen om 12 graskalveren de gems over te smokkelen, kon worden verijdeld. Ter zitting bleek, dat er verraad in het spel was, doordat de smokkelaars in een andere zaak onenigheid hadden en een zekere B. het smokkelcomplot aan de douane verraden zou hebben. Het verhoor van verdachte door de terrein van actie. De verbalisanten president van de rechtbank, mr. P. zagen niet wie er achter het stuur van Empel, was een merkwaardig zat, maar zij hadden niet de indruk voorbeeld van de ontwijkende wijze 1 dat het K. was. De officier prees de waarop verdachte de hem gestelde vragen wist te beantwoorden Of het een pantserwagen was kon hij niet zeker zeggen. Hij was ge vraagd omdat er voor hem iets viel te verdienen. De vragers waren on bekenden voor hem. ,,Wat moesten jullie doen in Holland?" „Er is mij niets gezegd", aldus verd. Tenslotte vroeg de president hem of hij zelfs wel gemerkt had, dat zij de grens over waren Waarheen men reed was verdachte al evenmin bekend. De man, die ach ter het stuur zat, wist blijkbaar heel goed de weg. „Ik kan niet eens auto rijden", ging aldus de Belg verder, die verklaarde, dat h\j er alleen maar bij zat. Op een gegeven moment kwamen de kommiezen en verd. sloeg met zijn hoofd tegen de ruit. Hij kwam pas weer bij door het flitsen van een blitz- lamp. Later bleek, dat er een persfo tograaf was, die aldus een mooie op name voor zijn blad maakte. „U hebt zich anders nogal ver weerd", merkte de president op. Ver dachte ontkende nog, dat hij de kom miezen geslagen had met een wapen stok, een vervaarlijk voorwerp dat ter terechtzitting werd getoond. Requisitoir In zijn requisitoir zeide de Officier mr. Schenkenberg van Mierop, dat er een grote verwarring was op het Handbal-programma Zowel de dames- als de herenploe- gen van Marathon en Hellas zullen elkaar het aanstaande weekeinde de eer betwisten in de. districts le klas se. By de dames zullen de speelsters uit de Scheldestad wel de boventoon voeren, maar bij de heren zal de overwinning ongetwijfeld naar Goes gaan. Verder staan bij de heren de volgende wedstrijden op het pro gramma: PSV HGeel Blauw; Woensel DES H; H.E.W.Agressive. Bij de dames zullen PSV H en Swift, die het respectievelijk tegen DES en HEW moeten opnemen, geen fouten maken, terwijl het Goesse To- nido wel raad zal weten met Volt. In de le klasse A van de afdeling Zeeland komen Walcheren HMara thon II en Marathon HIEMM te gen elkaar in het veld. Marathon n en EMM worden dan twee punten rijker. In de le klasse B dames kunnen de liefhebbers uit de volgende wedstrij den kiezen: Luctor HODI; Volhar dingLuctor I en TonidoHellas H. In de afdeling le klasse heren kan Marathon H in Goes zegevieren over Tonido m, terwijl de junioren-dames van Hellas wel te sterk zullen zijn voor Volharding. Advertentie HISTORY DE SIGAAR NAAR UW HART! TOP IN DE 26 CENTS KLASSE! moed en het optreden van de kom miezen. De verhalen, dat verd. van niets af weet, kunnen als onzin be schouwd worden. Hij behoorde wel de gelijk in het complot, dat twee dagen tevoren in Gent ruzie kreeg. Het rij den in de gevechtswagen wat veel ernstiger gevolgen kan hebben dan alleen vee-smokkel, werd verd. ern stig aangerekend. Tenslotte kwam de officier tot zijn eis van acht maanden met aftrek. Mr. M. A. Terwoert, de raadsman van verdachte, achtte een sportief ele ment in deze strijd aanwezig. Hier is eerder sprake van een min of meer passief verweer tegen kommiezen en niet het gaan tot in uiterste conse quenties, zoals sommige smokkelaars doen. Verraden Een zekere B. verried de zaak, om dat er onenigheid was over een be drag van fr. 80.000, dat hij ontvangen zou hebben om boter in te kopen, doch welk bedrag daarvoor niet werd ge bruikt. B. beweerde dit verloren te hebben. K. was dus voor controle mee gegaan. Het blijkt, dat de douane goed is ingelicht over de verschillende smokkelcombinaties, wie er als chauf feur optreedt en wie er meerijdt. Deze verd. is nimmer als chauffeur opge treden. Het feit. dat hij volgens het proces-verbaal een „zwaar bebloede kop" hari, wijst er ook op, dat hij te gen de voorruit is geslagen. Uitvoerig besprak pleiter de dag- vaardihg, daarbij ingaande op de be schuldiging van de invoer van een au to zonder de vereiste documenten. Mr. Terwoert concludeerde dat een veroordeling daarop niet kan volgen. Mocht de rechtbank daartoe wel over gaan, dan kan als motief voor gratie in deze herdenkingsdagen wellicht gelden, dat hij zich in 1944 vrijwillig opgaf bij de bevrijding van België en twee maanden in de Betuwe heeft ge vochten. Hij heeft een blanco strafre gister en is nimmer, aldus pleiter, in smokkelcombinaties tevoren opgetre den. De uitspraak volgt op 6 Mei. Rapport Z.LM.-Commissie (Slot van pagina 1) die gedeeltelijk het gevolg zijn van de andere omstandigheden in deze gebieden. In de eerste plaats ontbreekt er het dwingende karakter, dat geldt voor de herverkavelingsgebieden. Er moet dus op gerekend worden, dat een aantal percelen niet wordt aan gesloten, omdat de eigenaren of ge bruikers dit niet wensen. Een derge lijke regeling heeft daarom, volgens de commissie dan ook alléén zin, wanneer de bepaling wordt gemaakt, dat een zeker percentage kan afval len. De gemiddelde kosten per aan sluiting worden voor het electrici- teitsbedrijf dan wel hoger, doch voor heen was het een bezwaar, dat de kosten van een kleiner wordende groep van welwillenden steeds hoger werden. Er zou kunnen worden voor gesteld de financiering van een be paald project ongewijzigd te laten, zolang de geraamde opbrengst (ga rantie) niet meer dan 10 lager wordt. Er blijft dan een last op de niet-aangesloten percelen rusten. Ook dient, naar de mening van de commissie rekening gehouden te wor den met het feit, dat in verschillende gebieden onderhandelingen gaande zijn, waarbij de bijdrage in de kosten op een lager niveau liggen dan de ge noemde f 400 en 40. Voor die ge vallen, waarover reeds een begroting is gemaakt of de onderhandelingen gaande zijn, zou men tot een nader te bepalen datum, de mogelijkheid wilen openlaten, tegen de in de be groting aangegeven bedragen aan te sluiten. Overigens heeft de P.Z.E.M. reeds besloten een bijdrage van 5 der aanlegkosten beschikbaar te stellen voor de in het herverka- velingsblok gelegen percelen, wan neer de kosten van aansluiting niet abnormaal hoog zyn. Met handhaving van het tot nu toe ge bruikelijke financieringssysteem, zal deze bijdrage uit liet fonds voor onrendabele lijnen ook be schikbaar zijn voor buiten de her verkaveling gelegen individuele aansluitingen en groepen, waar voor tot nu toe geen bijdrage ge geven kan worden. Als bijlage aan dit rapport is nog een begroting van de P.Z.E.M. toege voegd voor ongeveer 1400 percelen op Walcheren, X. en Z.-Beveland en ZeeuwSch-Vlaanderen. De kosten blij ken in de verschillende gebieden vry sterk te variëren. In de groep van 5000 en meer, zijn er aansluitingen welke 30.000 zouden moeten kos ten. Globaal komt men voor Walche ren op 3300 per aansluiting, Noord Beveland f 7100, Zuid Beveland f 2600 en Zeeuwsch-Vlaanderen 2800. Koopt dus Uw zonnebril bij de opticien Vraagt ESHJoptisch geslepen Let op de letter A in het glas 21 April 22 April' Nederland 1951 (3%) Nederland 1948 (3%) 101'% 101% Nederland 1947 (3%) 3 101 101 Nederland 1937 3 99% 99% Dollarlening 1947 3 97% 97% Investeringscertificaten 3 101% 101% Nederland 1962-64 3 101% 101% Nederland N.WS. 2% 783% 79 Ned. Indië 1937 A 3 100% 100% Grootboek 1946 3 Nat. Handelsbank 169% 169% Ned. Handelmij 243% 244% A.K.U. 307 302 Bergh's en Jurgens 317 Calvé-Delft 278 277 Centrale Suiker 236 Kon. Ned. Hoogovens 292 Unilever 401% 401% Ned. Kabelfabriek 270 Philips 404% 404% Wilton-Feijenoord 233 237 Billiton 408 409 Kon. Petroleum Mij 5983,4 592% Amsterdam Rubber 125 121% Holland-Amerika Lijn 183% 180% Kon. Paketvaart 1713,4 171% Rotterdamse Lloyd 179% 1723,4 Ned. Scheepvaart Unie 183% 183 Stv. Mij Nederland 187% 189 H.V.A, 160% 159% Deli Mij 154% "152% Bank v. Ned. Gem 4% 108% 108% Bank v. Ned. Gem. 0-5 10 140 Kon. Mij De Schelde N. B. 183 186 Baltimore-Ohio 45% Missouri K.T. New York Central 413,4 41% Pennsylvania 28% 28% Anaconda 61 60% Bethlehem Steel 137% 141% General Motors 973,4 99% Intern. Nickel 64 633,4 Kennecott 108% 107% Republic Steel 86% 86% U.S. Steel 84% 84% North American Cy 30% 30% Midcontinental 107 107% Shell Union 60% 60% Tide Water 27% 27% Van Berkels Patent 116 120 A.K.U. 3% 10214 103% PREMIELENINGEN: Amsterdam 1951 1403,4 141% Breda 1954 1-14% Eindhoven 1954 113% 113% Enschede 1954 114% Den Haag 1952 I 134% 134% Den Haag 1952 H 141'% 141% Rotterdam 1952 I 136 135 Rotterdam 1952 H 135 Utrecht 1952 Amsterdamse wisselmarkt. Londen 10,6410,65: New York 3,79%—3,80%; Montreal 3,85%— 3.85%; Parijs 1,0815—1,0835; Brus sel 7,60%—7,61%; Frankfurt 90,26— 90,36; Zürich 86,62—86,72; Zürich (vrije francs) 88,6488,74; Stock holm 73,1'173,21; Kopenhagen 54,81—54,91; Oslo 53,14—53,24; Braz. dollar 3,79%3,80% nominaal; Ar gentijnse verrekeningsdoll'ar 3,81 3.82; Japanse verrekeningsdollar 3,82%3.83%; Turkse verreke- ningsdoilar 3,79%3,80%. HEUST EN ZONEN CRUQUIUSKADE 6 OEN HAAG J. Sinke uit Goes Zeeuws damkampioen De heer J. Sinke uit Goes is Vrij dagavond damkampioen van Zeeland geworden doordat de heer L. Ander son uit Goes verloor van de heer J. Blom uit 's-Gravenpolder. Deze laat ste en spannende strijd in de herkamp werd gespeeld te 's-Gravenpolder. De eindstand is: 1. J. Sinke, 5 punten; 2. L. Anderson, 4 punten en 3. J. Blom, 3 punten. (Advertentie) N.V. v.h. Gebr. POLAK f Vlissingen t Ook voor Tuingereed- schappen. Landmijnen gevonden In een leiding bij de z.g. Visserij onder Wilhelnunadorp werden dezer dagen bij een lage waterstand twee kisten gevonden, welke vermoedelijk landmijnen bevatten. Kennelijk wer den deze destijds door de wegtrek kende Duitsers In het water gedepo neerd. De Hulpverleningsdienst is reeds van deze „vondst" verwittigd. Spoedige aanleg heliport Vlissingen Waarschijnlijk zal tegen het einde van de volgende week in Vlissingen worden overgedaan tot de aanleg van de tijdelijke heliport. Zoals gemeld zal deze luchthaven verrijzen aan de Prins Hendrikweg. De tegels voor de baan zijn reeds m bestelling, terwijl de opmetingen van het terrein reeds zijn verricht. De eerste helicopter- vlucht zal geschieden op 18 Mei a.s. De haven zal vermoedelijk in de eer ste week van Mei gereedkomen. FILMS IN ZEELAND Verder circusfilm in cinemascope Wie het oude sprookje van All Baba en de veertig rovers, dat velen zich ongetwijfeld nog uit hun kinderjaren zullen herinneren, nog eens opnieuw wil beleven, kan deze week terecht in zowel GRAND (Goes) als ALHAM- BRA (Vlissingen). In beide theaters draait namelijk de moderne versie van dit aloude verhaal, met niemand min der dan Fernandel in de hoofdrol. Fernandel als All Baba, de arme, maar trouwe dienaar van de ryke en machtige heer Cassim, die zijn die naar op zekere dag uitstuurt om op de slavenmarkt een welgedane slavin te kopen. De beste Ah koopt geen dikke, maar wel een charmante sla vin; zó charmant dat zij ook in ge nade wordt aangenomen door heer Cassim, die haar naar zijn harem laat overbrengen. Dan grijpt Ali evenwel in, en hoe De veertig rovers komen er aan te pas, met hun grot met rijk dommen, heer Cassim steekt op zijn beurt weer een spaak in het wiel, maar tenslotte, ja tenslotte, leefde iedereen nog lang en gelukkig De Fransen hebben er een voor treffelijke film van gemaakt in kleuren uiteraard en met voor een groot deel in Zuid-Marokko vervaar digde opnamen. Naast Fernandel worden de hoofdrollen vertolkt door o.a. Samia Gamal, Henri Vilbert en Dieter Borsche. De regie had Jacques Becker. Een hoogst plezierig amuse mentsproduct. Amusement biedt ook zoals in deze rubriek reeds eerder opgemerkt de rolprent „White Christmas", met in de hoofdrollen Danny Kaye, Bing Crosby, Rosemary Gloohey en Vera Ellen, die thans te zien is in ELECTRO (Middelburg). Zang, dans en muziek (van Irving Berlin) vor men de voornaamste bestanddelen van deze rolprent, een opgewekte musical van goed gehalte. Zaterdag- en Zondagmiddag domi neren Stan Laurel en Oliver Hardy, het klassieke filmkomiekduo, in ELECTRO, met een „Laurel1 Hardy Festival". Filmkluchten aan de lopen de band, met het vertrouwde gooi en smijtwerk. GRAND (Goes) brengt Zondag middag „Avontuur in Tanger", met o.a. Joan Fontaine en Robert Dou glas. Een reeds eerder besproken avonturenproduct, waarin de gebrui kelijke dosis romantiek niet vergeten werd. Een en ander is wel onderhou dend op het witte doek gebracht. „Paniek in het circus" (SCHOUW BURGBIOSCOOP, Middelburg) is uiteraard een rolprent over het circusleven; niet een van de sterkste op dit gebied, maar evenmin een van de slechtste. De belevenissen van clowns en dierentemmers, tegen de romantische achtergrond van de cir custent, ach, het blijft nu eenmaal altijd aantrekkelijk. In „Paniek in het circus", opgeno men in Cinemascope, wordt over het algemeen goed spel te zien gegeven; Bovendien ziet men o.a. Mickey Spil- lane, als zichzelf: befaamd schrij ver van detective-verhalen, die in de ze roprent opdracht krijgt te trach ten de oorzaak van een serie myste rieuze ongelukken te ontdekken. Ja mes Edward Grant voerde de regie over deze film, die ten dele werd op genomen in Clyde Beatty's circus. De sfeer is dan ook uitnemend getroffen. Verhalen uit de riddertijd zijn de laatste weken aan de orde in de Zeeuwse bioscopen en thans is het LUXOR (Vlissingen), dat voor zulk een product de aandacht vraagt. „Het zwaard der Saracenen" is ditmaal de titel. Ricardo Montelban, een man, die voor deze rol zijn naam bepaald mee heeft, is een onversaagde 13e- eeuwse vechtjas met bijzonder veel succes bij de mooie vrouwen. Roman tiek en avontuur in ongelimiteerde hoeveelheden, met vaart en verve op het witte doek gebracht. <tO& r.o111 tie Een tailleurcostuum apari model gedragen mei een vormen samen in ons Hollands klimaat een goede combinatie. Kamgaren tailleurcostuums 79.50, 97.50, 110 Sportieve tweed costuums 79.50, 83.50, 115 Gabardine regenmantels 69.50, 98.50, 105 Ons devies is prima coupe en afwerkingook in de populaire prijsklasse Voor uw betere damesconfectie Eerst kijken bij VLISSINGEN. sjc De bus van boot en trein stopt voor onze zaak. kant en klaar voor 2 personen biedt dit model de meeste waarde voor z'n geld in de lichte klasse Het in Nederland meest verkochte motorrijwiel. Een all-round machine voor dienst, sport en tourisme Een motorrijwiel voor fijnproevers. Een krachtbron met de souplesse van een turbine. Flitsende acceleratie DESGEWENST GEMAKKELIJKE BETALING. Alle modellen steeds uit voorraad leverbaar door Wfl.Jeremïasse - Cjoes 38. Terwijl de strijd tussen leger en vloot nog in volle gang was en de president duizelend buiten in het bloemperkje lag, maakte Okki zich met de sleutels uit de voeten. „Dat ging gesmeerd", dacht hij, „nu moet ik alleen nog even uit- pluisen. waar ze m'n kapi tein hebben opgesloten." Dat was voor de pientere scheepsjongen niet moeilijk. Hij wist, dat Kappie in de gevangenis zat, dus keek hij uit naar een gebouw met getraliede ramen. Hij vond het al gauw. Nadat hij zich overtuigd had, dat er niemand op wacht stond, stapte hij brutaalweg op de ingang af en stak een der sleutels in het slot van de zware buitendeur. Behoed zaam duwde hij de deur open en gluurde naar bin nener was geen bewa ker te zien. Okki glipte naar binnen en sloot de deur zachtjes achter zich. Op zijn tenen sloop hij verder, tot hij op een lange gang uitkwam. Aan de ene zijde van deze gang was een onafgbroken rij van celdeuren. „In welke cel zou mijn kapitein nou zitten?" dacht hij. „Ik zal ze allemaal maar openmaken. Als de gevangenen er

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 6