Minister Witte blijft bij zijn plan tot huurverhoging Kom vooruit bij de Marechaussee! j KLMffl Fiona's tweestrijd Voor hen is hel leven vaak spannender dan een boek QUICK DRY STEMMEN UIT DE KERKEN dit de AETHER Spreek met oordeel... lijm met VELP0N *3* 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 APRIL 1955 ONDANKS OPPOSITIE: „Belastingverlaging voldoende compensatie" Alle ernstige bezwaren ten spijt, die de fracties der Tweede Kamer heb ben tegen de huurvoorstellen der regering, blijft deze bij haar aanvanke lijke plan: voor lagere huren van oude woningen geen huurverhoging en voor de rest 5 tot 10 percent. Dit blykt uit het antwoord dat de regering gisteren gaf op het voorlopige verslag van de Tweede Kamer inzake wijzi ging der huurwet. De vraag, of de omvang van de' voorgestelde huurverhoging inder daad in die mate moet worden be perkt als in het onderhavige wetsont werp is geschied, beantwoordt de re gering bevestigend. De regering acht het niet verant woord. de thans voorgesteld huurver. hoging uit te breiden tot een generale huurverhoging van 10% gelijk ver scheidene leden bepleiten, of van 25% zoals door één lia werd voorgesteld. Verhogingen als in het ingediende ontwerp van wet vervat, acht zy voor dit ogenblik het maximum toelaatba re. Verdere verhogingen zullen moe ten worden uitgesteld totdat de om standigheden zich hebben gewijzigd. Uit net oogpunt van volkshuisves ting is het grote belang van een huur verhoging gelegen in het opheffen van de spanning tussen huren van vooroorlogse woningen en van gelijk waardige nieuwe woningen. Deze spanning immers drukt het woning- peil van de nieuwe woningen terug naar het minimale. Nu kan deze spanning, behalve door verhoging van de oude huren, ook verminderd wor den door verhoging van subsidies. Onbevred igend Voor vele leden, zo zegt de regering gaf een toetsing aan de voorgestelde huurverhoging aan het beleid, dat zij ten opzichte van het huurvraagstuk noodzakelijk achten, een onbevredi gend resultaat, en dit met name uit een oogpunt van volkshuisvesting, laagst in alsmede met het oog op de rechten van de eigenaren der I huurprijs liggende woningen. Het komt de minister voor dat de betrokken leden het voorstel niet van de iuiste zijde benaderen, wanneer zn stellen, dat daarbij het grootste deel van de woningen van huurverhoging wordt vrijgesteld en dat voor een an der deel de verhoging tot 5% wordt beperkt, dan wel aat ten aanzien van de huiseigenaren met twee maten wordt gemeten. Uitgangspunt is im mers geweest, dat de sedert Septem ber 1954 gewijzigde omstandigheden een belangrijke algemene huurverho ging niet toelaten. Ook de minister heeft een open oog voor de belangen van de zg. midden groepen. Voor ernstige bezorgdheid omtrent de positie van die groepen, als gevolg van de voorgesteld huur verhoging acht hg echter geen vol doende aanleiding aanwezig. De grens, waar de huurverhoging van 5 m 10 procent overgaat, acht de minister redelijk. Voldoende soulaas De regering zou het onjuist achtten indien ae toepassing van de huurver hoging mede afhankelijk wordt ge steld van de grootte van het gezin van de huurder. De regering wijst er met nadruk op dat de voorgestelde belastingverla ging in haar totaliteit degenen, die onder de voorgestelde huurverhoging AdvenenUe. Marechaussee zijn is een vak met boeiende facetten. Waar speurzin en energie, doortastendheid en tact vereist zijn in het landsbelang, daar vindt men de marechaussee. Bij het Koninklijk Paleis,: op vliegvelden en bij militaire escortes en bij regeringsgebouwen verricht hij zijn taak in een leven dat vaak boeiender is dan een boek. Dit is iets voor UEr bestaat nu weer kans om toe te treden tot dit Keurkorps. Eisen leeftijd 18-25 jaar, geen bril dragen, lengte tenmin ste 1.75 m. Voldoet U daaraan, gaat U dan eens praten met een Brigade-Commandant van de Koninklijke Mare chaussee. U kunt ook schriftelijke inlichtingen verkrijgen bij de Sectie Personeelsvoorziening van het Ministerie van Oorlog, Grote Marktstraat 40, Den Haag, Tel. 182290. vallen, in het algemeen voldoende soulaas bieden om deze beperkte ver hoging op te vangen. Het is de mi nister bekend, dat de huren van wo ningwetwoningen in vele gevallen enigszins lager liggen dan de huren van gelijksoortige particuliere wonin gen. Dit is voor hem aanleiding ge weest om de grens, beneden welke ;een huurverhoging zal plaats vin- len, niet onbelangrijk hoger te stellen dan de huur van het overgrote aan tal woningwetwoningen in de betrok ken gemeenteklasse. Het bezwaar, dat aan de bestaande huurniveau's 'n aantal nieuwe wordt toegevoegd, waardoor er voortaan vyftien zullen zijn, acht de minister- in hoofdzaak van theoretische aard. De vraag heeft geleerd, dat wat de doorberekening der huren bij winkels betreft, in het algemeen partijen tot overeenstemming kwamen omtrent een verhoging. Halve-premiewoningen" niet alle direct in uitvoering Hoewel voor alle 8000 woningen uit de vrije sector, waarvoor een halve premie zal worden toegekend, reeds aanvragen zijn ingediend, zullen door de situatie op de bouwmarkt niet al deze 8000 woningen onmiddellijk in uitvoering kunnen wonden genomen, zo deelt het ministerie van volkshuis vesting en wederopbouw mede. De toekenning van de halve premies aan de aanvragers zal daarom over een periode van maximaal een half jaar worden uitgestrekt. Weduwe omgekomen door gasverstikking In een ziekenhuis te Den Haag is tengevolge van gasverstikking over leden de 55-jarige weduwe M. G.L. gewoond hebbende aan de Kokosnoot- straat aldaar. De vrouw, die invalide is, had melk op het gas gezet en was daarna weer op bed gaan liggen en in slaap geval len. Toen de melk overkookte, werd de valm gedoofd en het gas stroomde de keuken en de aangrenzende kamer waar de vrouw ter ruste lag, binnen. K.L.M. stelt 5 dividend voor. De raad van bestuur van de K.L.M. zal in de op 10 Mei a.s. te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders voorstellen een divi dend uit te keren over 1954 van 5 pet op de gewone en prioriteitsaandelen (vorig jaar 4 pet.) en van 4% pet op de cumulatief preferente aandelen (vorig jaar 4 pet), dit nadat er 50 millioen gulden in totaal is afgeschre ven op de luchtvloot, voor belastingen en dergelijke. Bromfietser verongelukt Donderdagmiddag is op de Hille- dyk te Rotterdam de 47-jarige haven arbeider K. d. Vos op zijn bromfiets tegen een van de andere kant komen de bestelauto gereden en met het hoofd tegen de voorruit geslagen. De man is, toen hg naar het Zuiderzie kenhuis werd vervoerd, onderweg overleden. ~+fi ,.,r - «j nt ifjfevv >*-• Lutti Suber Melk-' Mélange extra 0.40 per ons ƒ1.15 per luxe doos a 2'/z ons s ƒ0.35 per ons ƒ!•- per luxe doos a 2'/a ons Duitse strijdkrachten in de Navo Te Parijs werd bekend, dat de op perbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in centraal Europa, de Franse maarschalk Alphonse Juin, een studie heeft gemaakt van de proble men, die verbonden zullen zijn aan de komende opneming van de West- Duitse strijdkrachten in N.A.V.O.- verband. De maarschalk is Woensdag te Pa rijs teruggekeerd van een bezoek aan Duitsland op de terugweg van Oslo, waar hij besprekingen heeft gevoerd met de opperbevelhebber van de ge allieerde strijdkrachten in Noord- Europa, generaal sir Robert Mansergh. Minister Drees kreeg eerste exemplaar van gedenkboek Gistermorgen heeft minister-pre sident Drees in een besloten plechtig heid het eerste exemplaar van het nationale gedenkboek „Tien jaar vre de" in ontvangst genomen uit handen van de heer W. J. Schouten, directeur van de uitgeverij „De Bezige Bij", die voor de uitgave van het werk heeft De minister-president overhandig de bg deze gelegenheid de eerste cheque van 10.000 gulden aan de voor zitter van de inzamelingscommissie lustrum 1955 van de Stichting 1940 '45, de heer K. R. van Staal. Op ieder verkocht exemplaar van het boek wordt een gulden afgedra gen aan de Stichting. Rum ra deur nieuwe kleur? Doe 'c met Quick Dy. Zo voordelig zo gemakkelijk - zo moot! Geen rommel, geen grondverf. Verbluffend inel resultaat! Alle bout en metaalwerk, binnen als buiten, boogglanzend en onverwoestbaar mooi met QUICK DRV. 23 moderne linten en als blanke vernis verkrijgbaar in alle goede drogisteryen (Slot van pag. 3) Maar nu nog die zondebok van het algemeen kerkewerk, waarin te veel tijd gaat steken. Uit de practyk van de kerkvisitatie weten we dat derge lijke gedachten in onze provincie vrij algemeen zgn. Men zou liever zien dat zijn predikant zich alleen maar met de eigen gemeente bemoeide. Het is natuurlijk mogelgk dat dit algemeen kerkewerk te veel tijd vraagt, wat niet goed is. Daar is een zekere grens. Toch willen we er nog graag iets van zeggen. In de' eerste plaats dat dit werk toch ook moet worden gedaan en een predikant is niet alleen verbonden aan één ge meente, maar ook aan de Kerk in haar geheel, die zgn opleiding heeft verzorgd. In de tweede plaats zouden we wil len opmerken dat, wanneer een ge meente met te groot is, en zulke heb ben we toch vele in onze provincie, er voor de predikant tijd over blijft, die hij waarlijk nog niet op de slechtste wijze besteedt als hij een stuk alge meen kerkewerk doet. Dat zal eerder tot voordeel dan tot nadeel zijn van eigen gemeente. In de derde plaats zouden we willen vragen of een predikant het niet no dig heeft contacten te hebben buiten zgn gemeente. Dit komt zyn persoon en werk ten goede. Een goede land bouwer zal zich ook niet alleen beper ken tot zijn eigen stuk grond en daar op alleen kijken. Hij heeft het ook no dig dat hij geregeld naar de markt gaat, eens een vergadering bezoekt en mee gaat met een excursie. Hij moet weten wat er in „dte landbouw" om gaat. Is dit, bij vergelijking voor een predikant dan niet nodig Zo willen we de conclusie trekken dat we wel moeten oppassen dat al gemeen kerkewerk tot de grote zon debok te maken. Het is niet anders dan gezond wanneer een predikant ook daaraan een geOeelte van zijn tijd geeft. „Natuur en Jeugd" heeft thans een eigen maandblad De stichting „Natuur en Jeugd" te 's-Gravenhage beschikt thans over een- eigen maandblad. Bij drukkerij Kaï'stens te Leiden kwam het eerste nummer van „De jeugdnatuurwach ter" van de pers en het is zeker een leesbaar blad geworden, waarnaar jeugdbeschermers in het gehele land maandelijks met vreugde zullen grij pen. Bladerend in het eerste num mer vinden we o.m. een verdienste lijke bijdrage van Jac. Drenth „Langs de vloedlijn". Drenth lever de bovendien een aantal fraaie na tuurfoto's. Voorts is er een verhaal van de jeugdige Marijke van Rhijn uit Voor burg, die de eerste prijs won van de door de stichting „Natuur en Jeugd" uitgeschreven scenario-wedstrijd voor een natuurfilm. Marijke van Rhijn is 12 jaar en leerlinge van een ULO-School. Opmerkelijk in het blad is overigens, dat er veel over dieren, doch weinig over de natuur zélf ge schreven wordt. De internationale handel in opium is vorig jaar aanzienlijk toegenomen. nl vergelijking met 1953 werd ongeveer twee en een half maal zoveel opium in beslag genomen, aldus een rapport van de inter nationale politiecommissie aan de com missie der V.N. inzake verdovende midde- ZONDAG 24 APRIL. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 8.00 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 17.00 IKOR. 19.00 NCRV. 19.45—24.00 KRO. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Plech tige Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. en water standen. 9.45 Omr. ork. 10.00 Geref. kerk dienst. 11,30 Vocaal ens. 11,45 Viool en or gel. KRO: 12.15 Gram. 12.40 Gevar. liedjes. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.10 Lunchconc. 13.40 Boekbespr. 13.55 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 „25 Jaar katholiek verkennen in Nederland'", rep. 14.35 Lichte muz. 14.50 Brabants halfuur. 15.20 Kamerork. en solist. 15.40 „Andra Chenier", opera (acte II). 16.05 Gram. 16J0 Katholiek Thuisfront Overall 16.16 Sportrep. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Oecu menische jeugddienst. 18.00 Zangdienst. 18.45 „De Kerk luistert naar Uw vragen", caus. NCRV: 19.00 Boekbespr. 19.10 Sa menzang. 19.30 „Waarheid en verbeelding rondom het Nieuwe Testament". caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Cabaret. 20.40 Act. 20.55 De gewone man. 21.00 Symphonette ork., koren en sol. 21.30 „Een zekere Schubert", hoorspel. 22.15 Strijk-octet. 22.40 Het Getuigenis over Christus", caua. Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H. 298 m 1007 kc/s. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 17.00 VARA. 18.30 VPRO. 19.00 IKOR. 20.00—24.00 AVRO. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 Sport- praatje. 8.40 Gram. 8.55 Langs ongebaande wegen. 9.10 Sportmeded. 9.15 Gram. met toelichting. 9.45 „Geestelijk leven", caus. 10.10 Gram. 10.30 Met en zonder omslag. 11.00 Carlllonmuz. 11.10 Vacantietips. 11.25 Promenade-ork. AVRO: 12.00 Sportspie- gel. 12.05 Am us. muz. 12.35 Even afre kenen, Heren! 12.45 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.05 Meded. of gram. 13.10 Voor de militairen. 14.00 Boekbespr. 14.20 Omr. ork. en soliste. 15.20 „Wijsheid en schoon heid van Hellas en Rome", caus. 16.40 Dans muz. 16.00 Gram. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Dansmuz. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Sportjourn. 18.15 Nws. en sportuitsl. VPRO: 18.30 Korte kerkdienst. IKOR: 19.00 Kinderdienst, 19.30 Gesprek ken om de B'ijbel. AVRO: 20.00 Nws, 20.05 Journ. 20.15 Amus. muz. 20.45 „De bruid va/n Lammermoor", hoorspel. 21.20 Orgel, piano en trompet. 21.50 Hersengym. 22.10 Gram. 22.40 Wereldkamp. tafeltennis. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.25—24.00 Idem. TELEVISIEPROGRAMMA NTS. 19.2823.00 Internat. Tafeltenniskamp. te Utrecht. (Advertentie) FEUILLETON door MARGARET MALCOLM 53 Lys lachte zachtjes. „Kindlief, als je ooit naar Engeland zou willen terugkeren, betaal ik je reis! Daar hoef je je geen zorgen over te maken!" „Denk je heus dat ik ook maar één cent van jou zou willen aannemen?" vroeg ze vol verachting. Lys haalde haar schouders op. „Ik ben ervan overtuigd dat je dat wel zult moeten, wanneer de situ atie onhoudbaar wordt. Luister eens Fiona, je moet de dingen onder ogen durven zien. Ik geef toe dat Wayne niet fair tegenover je heeft gehandeld, maar is het niet het beste om je ver lies te nemen en opnieuw te begin nen Is dat niet beter voor je zelf en ook voor Wayne?" Er heerste een lange stilte. Lys be sefte dat dit het hoogtepunt van de discussie was. En plotseling werd de angstige onzekerheid haar te mach tig. „Wel?" vroeg ze ongeduldig. Met een diepe zucht scheen Fiona uit haar dromen te ontwaken. „Neen Lys", zei ze beslist, „Je had me byna overgehaald, maar je bent te ongeduldig om me zo maar kwijt te raken. Ik vertrouw je niet, je voert iets in je schild." Lys vervloekte zichzelf om haar ongeduld, maar ze wist dat er nu niets meer aan te doen was. Blijkbaar zou dat idiote kind zich hoe langer hoe meer schrap gaan zetten als ze door ging met argumenteren. Ze haalde haar schouders op. „Je denkt zeker dat Wayne me op den duur wel zal vergeten en dat je dan zelf je kans zult krijgen! Best, ik zal het aan Wayne overlaten om je te overtuigen. Niet dat hij iets zal zeg gen, maar je zult het wel aan hem merken 'zoals je het nu trouwens ook al aan hem merkt als je eerlijk tegenover je zelf bent." Met dat laatste schot verdween ze en Fiona, die over haar gehele lichaam beefde wist dat alles wat Lys had gezegd, waar was. „Ik kan het niet?", schreide haar hart in wanhoop, „ik ltan hem niet loslaten'!" Maar ze wist dat wan- neor, zoals Lys had gezegd, Wayne haar bewees, dat hij nooit gelukkig zou kunnen zijn zonder Lys, dat ze dan Die avond stond Wayne er op voor het eten beneden te komen, maar hij was blijkbaar nog niet al te fit, want hij was humeurig en terneergeslagen. Een tijdje zat hij met een boek op schoot en deed als of hij las, maar Fiona merkte dat de bladzijden slechts sporadisch werden omgeslagen. Dan weer legde hij het boek op zijn knieën en zat met een eigenaardige uitdrukking op zijn gezicht voor zich uit te staren. Fiona, die dicht onder de lamp zat om de draden te kunnen zien die ze voor een open zoom moest uittrekken, kon onmogelijk gewoon en natuurlijk tegen hem praten. Ze maakte een paar keer een opmer- kine. maar die klonk haar in haar overspannen toestand zo on echt in de oren, dat ze er verder maar het zwijgen toe deed. Ze vroeg zich af of ze haar handwerk je ooit zou afkrijgen of dat ze dat bewijs zou vinden dat Wayne het beste zou zijn als ze uit zijn leven verdweenPlotseling begon hij te praten en onwillekeurig schrok ze. „Wat ben je zenuwachtig van avond", zei hij. „Is er iets?'1 „Neen", antwoordde ze nerveus, „neen". „Ik denk dat de storm je van de wijs heeft gebracht", veronderstel de hij. „Zoiets maakt altijd een die pe indruk op iemand die het nog nooit heeft meegemaakt". „Ja", beaamde ze haastig, „ja, daar heb je gelijk in". „Tussen haakjes, hoe kwam het eigenlijk dat je er niet was toen ik thuis kwam?" vroeg hij als ter loops. Een ogenblik kwam Fiona in de verleiding hem alles te vertellen. Was het per slot van rekening niet beter om hem te vertellen hoe hij zich had laten gaan om dan samen de toestand onder ogen te zien en te besluiten wat er gedaan moest worden? Wavne was geen kind meer neen dat was het juist. Hij was een man en een fatsoenlijk man. Hij zou merken dat ze ver drietig was, zou zelfs kunnen mer ken dat ze van hem hield en dan zou hij wel moeten zeggen dat ze zo op dezelfde voet moesten voort gaan. Neen, ze moest de leugen die ze was begonnen, voortzetten. „Ik lunchte... in Port Louis", zei ze als een papegaai. Hij was even stil. „Dat was niet verstandig van je", merkte hij op. „Ik had je aangera den om thuis te blijven, weet je nog wel? Ik wist wat er op komst was. Je had net zo'n vervelend avontuur kunnen beleven als ik zélf. Waarom ben je eigenlijk gegaan, Fiona?" Ze dacht snel na, ze moest een re delijk excuus zien te bedenken. „Ik geloof... dat het kwam door de spanning in de atmosfeer voor dat de bui losbrak", stamelde ze. „Ik had het gevoel dat ik stikte in huis". „O". Tot haar opluchting liet hij het onderwerp verder rusten. Gesteld, dat hij haar had gevraagd met wie ze had geluncht! Dat was een vraag waaraan noch Lys noch zijzelf had gedacht. Plotseling stond Wayne op. „Ik geloof dat ik maar naar bed ga. Als ik een behoorlijke nacht maak, zal ik morgen wel weer aan het werk kunnen" Ze hief haar hoofd op om te pro testeren, maar de woorden bleven haar in de keel steken. Wayne keek haar zo intens aan, dat het was als brandde zijn blik in haar hart. Het leek alsof hij haar voor de eerste maal zag en schrok van wat hij zag. Gedurende een lang ogenblik bewogen ze geen van beiden. Toen ging Wayne zonder een enkéTwoord de kamer uit en sloot de deur over dreven zorgvuldig achter zich. Fiona was tegelijk bezorgd en op gelucht dat Wayne de volgende morgen aan het ontbijt verscheen met slechts een pleister als herinne ring aan het ongeluk. Bezorgd, omdat ze er helemaal niet van overtuigd was dat hij al fit genoeg was om weer aan het werk te gaan, en opgelucht omdat ze onmogelijk een hele dag de span ning die tussen "hen heerste, had kunnen verdragen. Fiona, die bezig was met de kof fiekopjes, voelde zijn ogen op zich gericht en juist omdat ze bang was voor wat ze erin zou lezen, werd ze als het ware gedwongen hem aan te kijken. En onmiddellijk zei Way ne: „Die groene jurk van je is aar dig. Hij staat zo fris met die witte dingen erop". Dwaas genoeg kreeg Fiona een kleur van plezier bij dat complimen tje. „Ik heb het altijd prettig gevon den om groen te dragen", zei ze en bedacht hoe lief het van hem was om te proberen de atmosfeer minder gespannen te maken door een ge woon gesprekje te voeren. „Hij staat je uitstekend, maar ik heb nooit eerder gemerkt dat je parfum gebruikte". „Parfum?" Ze schudde haar hoofd. „Maar dat gebruik ik ook niet ik bezit het niet eens, ik hou er niet van". „En toch", hield hij vol, „zit er wat op die jurk". (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 4