Grootscheepse activiteiten in Vlissingen en Middelburg :mn Immv Almanak DOORGEREDEN NA BOTSING MET EEN VOETGANGER J.A.TAVENIER VOLTROK IN 12 JAAR BIJNA 1800 HUWELIJKEN Agenda s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 APRIL 1955 VIER-WEEKSE „ZOMERSHOW" Eendrachtige samenwerking tussen vele instanties Onder de titel „Vlissingse Zomershow" zullen in de komende maanden in de Scheldestad grootscheepse festiviteiten worden georganiseerd, dank zy eendrachtige samenwerking tussen middenstand, grootbedrijf, industrie enz. Deze „Zomershow" zal worden gehouden van 18 Juni tot en met 16 Juli en heeft tot doel de aandacht op Vlissingen te vestigen als koopstad, sportstad, toeristenstad en woonstad. Er zullen overal aantrekkelijke af fiches worden verspreid, terwijl tevens besloten is tot het houden van een koopactie met diverse attracties. nieuvv-Vlissingen, waardoor de aan dacht op deze stad als woongemeen- te wordt gevestigd. De laatste week is gewijd aan Vlis singen als „strand- en boulevard- stad". In deze week zuilen waterpo- lowedstrijden worden gehouden, de monstraties reddend zwemmen, brandweerdemonstraties, waarbij ge kleurde schijnwerpers vöor een feeë riek effect zullen zorgen, en tenslot te een grootse optocht van Neptunus door de stad, met als eindpunt het strand, waar 's avonds een groot kampvuur zal worden ontstoken. Het geheel wordt georganiseerd door een werkcomité, waarin diverse De „show-periode" is verdeeld in vier weken, die elk de aandacht zul len vragen voor een bepaald aspect van Vlissingen. Zo is de eerste week gewijd aan handel en industrie. Op de openingsdag Zaterdag 18 Juni wordt een grote sterrit georgani seerd, terwjjl voor het verdere van deze week wielerwedstrijden, zeepkis tenraces, boksdemonstraties, hand balwedstrijden enz. op het program ma staan. Ook wordt een grootse fakkeloptocht gehouden met mede werking van diverse muziekkorpsen. De tweede week is gewijd aan sport en vermaak. Er zullen turndemon- straties worden gegeven, wedstrijden voor rolschaatsers, enz. Onderhande lingen zijn gaande met een groot ra dio-orkest, dat aan het geheel nog meer luister zal bijzetten. De derde week wordt de aandacht gevestigd op Vlissingen „de snelst groeiende stad van Zeeland". Voor deze week bevat het programma al lerlei volksfeesten, waarbij o.a. het touwslagerswiel van de Ruyter een grote rol zal spelen. Verder ligt het in de bedoeling een tentoonstelling te houden „Hoe. het was en hoe het is". Op deze expositie zullen tientallen prenten te zien zijn van oud- en van Opkoper verduisterde velerlei zaken Huurkoopartikelen verkocht De opkoper J. B. W. uit Souburg stond gisteren voor de rechtbank te Middelburg terecht, beschuldigd van verduistering van velerlei zaken. De dagvaarding bevatte een grote opsom ming van o.a. huufkoopartikelen wel ke verd. verkocht. Ook belastte hij zich met het verkopen van goederen voor anderen, maar dan droeg hij het geld niet af. De aldus verkregen mid delen werden voor het gezin gebruikt. Zo verdwenen een rijwiel, een radio, gouden ringen, een wekker, enz. Ver dachte heeft reeds vijf veroordelingen achter de rug. Hij werd ter observa tie, opgenomen in de kliniek van prof. Baan te Utrecht en daaruit volgde, dat er misschien nog een allerlaatste kans gegeven kan worden maar dat daarna ter beschikking stellen van de regering moet volgen. Ofschoon de Officier van .Justitie, mr. G. J. B. van der Dussen, het in feite een hopeloos geval achtte, was hij bereid aan verd. een allerlaatste kans te geven. De eis was 1 jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden onvoorwaarde lijk met aftrek en zes maanden voor waardelijk met een proeftijd, waarbij Zuster A/ V. te Middelburg van de Dienst Geestelijke Volksgezondheid, als toezichthoudster zal optreden. De uitspraak volgt vandaag. Adverttmtie.j geledingen van de Vlissingse samen leving zjjn 1 i vertegenwoordigd. Notaris J. L van der Harst in Vlissingen overleden Hij was sinds 1930 werkzaam op standplaats Middelburg Vrijdag is in het St. Jozef zieken huis in Vlissingen overleden, notaris J. L. van der Harst uit Middelburg in de ouderdom van 69 jaar. Zoals wij deze week berichtten, was het die dag juist 25 jaar geleden, dat notaris Van der Harst als zodanig in Mid delburg werd benoemd. Op 7 April j.l. was liet 30 jaar geleden, dat hij tot notaris werd benoemd in zijn eerste standplaats, namelyk Vlissingen. De heer Van der Harst werd te Mid delburg geboren op 13 November 1886 en slaagde reeds op 22-jarige leeftyd voor het examen candidaat-notaris. Hij werkte tijdens zijn candidaten-tijd op enkele Middelburgse kantoren, eerst bij notaris H. R. Struve, later bij notax-is J. W. Verhulst eh notaris Hiolen. In 1920 ging hij naar Vlissin gen waar hij benoemd werd in de va cature van notaris Vethacke. Op 22 April volgde zijn benoeming te Mid delburg in de vacature-Ittmann. Na het overlijden van notaris Hiolen op 5 Maart 1932 kwam ook diens proto col naar de heer Van der Harst. Sinds 1925 was de heer Van der Harst com missaris van de Polder Walcheren en sinds 1950 Raad. Als zodanig trad hij als waarne mend voorzitter van de polder op. Voorts was hij secretaris van de Ver eniging tot werkverschaffing aan Zeeuwse blinden en voorzitter van de Adviescommissie Woonruimtewet '47. Van de Englise Wallonne was hij ouderling. De heer Van der Harst was sinds 1 April zeer ernstig ziek. De teraar debestelling zal Dinsdag 26 April a.s. des middags op de algemene begraaf plaats in Middelburg geschieden. VAN DE DUBBELTJES. De penningmeester van het bestuur der Hervormde school te Koudekerke heeft het dezer dagen wel hijzonder druk gehad en deze drukte was hem ongetvvyfelil een waar genoegen. Hij hield zich onledig met het tellen van de dubbeltjes, kwartjes en guldens, die binnenstroomden tijdens de op Tweede en Derde Paasdag in de school gehouden bazar. De opbrengst is ze ker niet beneden de verwachtingen gebleven, want er kon een netto be drag va ri ongeveer 1400 aan 't mo netair bézit der school worden toege voegd. Op Maandag eerste Paasdag heerste reeds een gezellige drukte, OUD RIJMPJE. En aangezien een mens nooit te oud is om te leren hierbij de regelen, die een oud-H.B.S.-leraar te Vlis singen ons schreef, naar aanleiding vali 'een artikel over het te Veere op te voeren openluchtspel: „Drie Veerehaars, drie Nassauers, is niet geheel juist. Het is geen spreekwoord, maar een regel uit een zeventiende eeuws rijmpje, dat luid de: Drie Middelburgers, twee koop lui, drie Vlissingers, twee strooplux, drie Veerenaars, twee Nassauluidrie Goesenaars, twee bouwlui, drie Tho- lenaars, twee soldaten, drie Zierik- zeeënaars, tioee advocaten Ter bedaring van Vlissingse ge moederen zij opgemerkt, dat „stroop- luislaat op het feit, dat in Vlissin gen destijds nogal veel aan kaapvaart gedaan werd. Dinsdag passeerden des mid dags niet minder dan duizend betalen de bezoekers de controle. ZONDER GELUK Zonder geluk vaart niemand wel, moet de gedachtengang van de heer J. Drost te Stavemsse zijn geweest, toen hij tijdens het eggen op het land een glinsterend voorwerp tussen de kluiten aarde zag blinken. Het was de trouwring van zijn vader, die dit voor werp ongeveer dertig jaar geleden verloor „NACHTWERK". De „telefoonrust" des avonds en des nachts te Brouwershaven is met ingang van deze week „van de baan". Dc zogenaamde sluiting na negen uur is thans voor de gewone abonné's op geheven. Ook des Zondags kan weer naar hartelust worden getelefoneerd! 60 JAAR GETROUWD. De heer en mevrouw M. Vijverberg- Van Burg te Ouwerkerk kunnen met trots de titel „het oudste echtpaar der femeente" voeren. „Hij" is 89 en „zij" 7 jaar. Dinsdag aanstaande vieren zij hun zestigjarig huwelijksfeest. Er liestaat geen twijfel aan, of het zal die dag in Ouwerkerk feest zijn. „Lange Jan" in Middelburg kan Juni as. gereed zijn Daium oplevering niet bekend Middelburgs Abdijtoren, de „Lange Jan", kan als alles volgens de plan nen verloopt in Juni a.s. vrijwel ge heel gereed zijn. Thans is men bezig met het afbreken van de liftsteiger. Dit obstakel vormt met enkele an dere stellingen aan de voet van de toren de laatste belemmeringen voor een vrij uitzicht op het trotse bouw werk. De liftsteiger wordt gedeeltelijk ge sloopt; over 3 weken zal men dit werk tot op de grond voortzetten. Dan is namelijk de balustrade gereed op de eerste omloop, waaraan thans nog wordt gewerkt. Behalve de balustra de resten nog enkele kleine werkjes. Verwacht, wordt dan ook, dat over ruim een maand de werkmensen het objet kunnen verlatenZij zullen dan plaats maken voor toeristen, die de „Lange Jan" bestijgen. Over de datum van oplevering van carillon en speelwerk bestaat nog geen zekerheid. Lange tijd traden biij beide installaties „kinderziekten" op, maar de laatste maanden voldoen zij aan redelijke eisen. Het wachten is dan ook op de des kundigen van de betrokken firma, die een controle moeten houden, waarna de toren hopenlijk aan het gemeente bestuur van de Zeeuwse hoofdstad kan worden opgeleverd. Boddaert 6 pCt dividend In de algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Boddaert en Co. te Middelburg zijn alle voor stellen ongewijzigd aangenomen. Het dividend is derhalve definitief bepaald op 6 pet. Chr. politie-ambtenaren vergaderden in Goes Politiemannen uit geheel Zeeland en Bergen op Zoom waren Vrijdag in de melksalon „De Landbouw" te Goes op een eontactvergadering van de Bond van Christelijke Politie-ambte naren in Nederland bijeen. Het hoofd bestuur was vertegenwoordigd door leden van het dagelijks bestuur. Bondsvoorzitter Van Netten uit Utrecht sprak over de stand van za ken en de ontwikkeling van de inter ne zaken in de bond. Hij wees daarbij op de kwestie van de salarisverbete ring. De leden dienden echter in de eerste plaats vast te houden aan het Christelijk beginsel en in deze de strijd te voeren op drie fronten. Ook liet spreker een Waarschuwend en af keurend woord horen over het feit, dat in diverse-afdelingen buiten hét hoofdbestuur om zogenaamde streek- vergaderingen waren belegd. Dit is niet juist in verband met de organi satorische opbouw van de bond. Verder wees spreker op verschillen- Leggen- (Ju vloenbedekking haken (Ju lopers pasklaar Zorgen voor (Ju gordijnen EN U HEEFT KEUS UIT Ü6 MOOISTE WONINGTEXTIEL EN VLOERBEPÈKKINGEN Fa. H. Blok Zonen Kapelle Z.B. W óninginrïchters sinds 1890. de verbeteringen, die reeds werden verkrègén, waarna hij de beschou wing eindigde met te wijzen op de plicht in verband met Gods woord. De secretaris, de heer Rook, wekte de leden op tot meer activiteit, ter wijl hij ook uitvoerig inging op de salaris-kwestie. Hij wijdde daarbij aandacht aan de gemeente-classifica tie. Het hoofdbestuur is van mening, dat deze classificatie moet verdwij nen. Uitvoerig werd van gedachten ge wisseld over de bevorderingen. Hier aan wordt veel aandacht en tijd be steed. Voor de Rijkspolitie ligt het iets gunstiger dezè besprekingen te voeren en tot een resultaat tè leiden dan voor de gemeente-politie, die on der het departement van Binnenland se Zaken ressorteert. Ook werd gesproken over de oplei ding, waarovër heel veel moeilijkhe den bestaan. Vervolgens besprak de bondspen- ningmeester, de heer Steinhard uit Amsterdam, divèrsè financiële punten en de tweede secretaris, de heer Du- pont, ging tenslotte uitvoerig in op de propaganda van de bond. „ONDER INVLOED" ACHTER STUUR Onverkwikkelijke zaak in Zierikzee Voor de Middelburgse rechtbank stond gisteren terecht de dragline-ma chinist P. J. O. E. uit Eindhoven, die op 23 Jan. j.l. in Zierikzee een voet ganger aanreed. Hij bestuurde een bestelauto, terwijl hy niet verzekerd was en vermoedelijk meer gedronken had dan goed voor hem was. In ieder geval was het zoveel geweest, dat er sterke twijfel rees of hij nog wel be- hoorlyk in staat was een auto te besturen. Hij schrok zó van het ongeluk, dat hy dóórreed en de voetganger J. L. B., die vrij ernstig gewond werd, liet liggen. De Officier van Justitie, mr. J. L. Andreae, eiste een onvoor waardelijke gevangenisstraf van vier maanden en ontzetting uit de be voegdheid een motorrytuig te besturen voor de tijd van twee jaar. „Het gebeurde vlak bij uw woning", zeidë de president, mr. P. van Em- pel, tot verdachte. „Het slachtoffer had een gat in het hoofd en een been gebroken. Toen de politie om inlich tingen vroeg, hebt u zich zelfs niet gemeld". Op de vraag, of hij onder invloed van sterke drank verkeerde, zeide verdachte, dat hij helemaal niet dronken was. Het bleek, dat hij op zoek was naar zijn vader, die een stevige drinker is, om hem uit het café te halen. Tenslotte vonden ze hij was vergezeld van 2ijn vrouw en dochtertje de vader van verdachte en bleven zelf ook in het café van twee uur tot half zeven. Volgens verd. had hij vijf of zes flesjes bier op, alsmede coca cola en tonic. Getuige P. M. A. gehuwd met J. J. in Zierikzee had niet de indruk, dat verd. dronken was. Maar aan de politie in Zierikzee verklaarde zij destijds, dat hij behoorlijk onder invloed van drank was. Later voor de rechter-commissaris légde zij nog een andere verklaring af. Haar man, de dragline-machinist J. J., vond ook niet, dat verd. dronken was. Beiden waren zij overigens niet met hem meegere den. De caféhouder C. v. d. W. meende, dat verd. 5 a 6 flesjes bier had ge dronken. Schuldvraag De Officier van Justitie, mr. An dreae, verklaarde dat bij de recon structie niet direct de schuldvraag is komen vast te staan van de aanrij ding. Maar het is wel zeer opmerke lijk. dat verd. onmiddellijk daarna zijn snelheid verhoogt, de lichten dooft en verdwijnt. Ingaande op de getuigenverklarin gen was de Officier van mening, dat verdachte, die hierover zelfs allerlei andere verklaringen aflegde, niet meer in staat was behoorlijk zijn auto te besturen. Tenslotte formuleerde de Officier zijn eis van vier maanden en ontzetting voor twee jaar. De raadsman, mr. Van der Grinten, was de opinie toegedaan, dat de wijze van rijden niéts met het ongeluk te maken had. De voetganger liep in het donker in de nauwe straten van Zie rikzee aan de rechterzijde. Verd. zegt dat hij hem niet gezien heeft; boven dien had hij slecht licht en was hij nog niet geheel hersteld van een oog- GROTE WAARDERING VOOR 80-JARIGE Scheidende ambtenaar bur gerlijke stand Middelburg Met het zetten van zijn handteke ning onder de huwelijksakte van de 25-jarige Dirkje C. B. ter Weet en de 27-jarige arts Carel H. Kerlen daardoor dus de heer en mevrouw Kerlen heeft de heer J. A. Tave- nier Sr. Vrijdagmiddag in het Mid delburgse stadhuis zijn loopbaan als ambtenaar van de burgerlijke stand van de Zeeuwse hoofdstad afgesloten. De bijna 80-jarige heeft deze functie 12 jaar achtereen vervuld. Van 1943 tot thans sloot hij niet minder dan bijna 1800 huwelijken, hetgeen neer komt op een gemiddelde van onge veer 150 per jaar! De heer Tavernier geniet in Mid delburg en omstreken grote bekend heid, niet alleen omdat hij huwelijken sluit, maar vooral ook om de stijl volle en aangename wijze, waarop hij zich steeds van deze taak kweet. Bij hem waren deze plechtigheden geens zins droge formaliteiten.Om die reden heeft men dan ook aan zijn laatste huwelijksvoltrekking een byzonder officieel cachet gegeven. Daartoe hadden vertegenwoordi gers van gemeentebestuur en de af deling bevolking en burgerlijke stand een aantal zetels in de trouwzaal be zet om van hun belangstelling eh waardering te getuigen. Op zijn bekende sympathieke wijze leidde de heer Tavenier ook deze plechtigheid, daarbij geassisteerd door mej. C. J. Augustijn, chef van de 3e afdeling ter secretarie. Nog éénmaal hield hij een inleidend toespraakje over de betekenis van het huwelijk, nog éénmaal werden de wetsartike len gelezen, nog éénmaal nam hij de trouwbelofte af om tenslotte nog een kort toepasselijk woord tot de zojuist gehuwden te richten. Waardig Nadat de heer Tavenier de laatste handtekening had gezet, was het de beurt aan wethouder A. J. Berenpas om de scheidende toe te spreken. De ze merkte op, dat het hier niet betrof het zo maar afsluiten van een levens tijdperk. Het is eên bijzonder mo ment, daar een man afscheid neemt, die de huwelijksvoltrekkingen leidde op de waardige wijze, die bij zulk een grote gebeurtenis past. De waar dering van het gemeentebestuur voor het werk van de heer Tavenier is des te groter, omdat deze het recht heeft waardige woorden te spreken. Deze waardering van de heer Tavenier's „werkgever" werd geuit in een stof felijk blijk, aangeboden door de heer Berenpas. Uit naam van het personeel der 3e afdeling sprak mej. Augustijn een afscheidswoord, dat vergezeld ging van een geschenk. De heer Tavenier toonde zieli door dit alles getroffen. Hij dankte en merkte nog op, dat voornamelyk zyn lichaamsgesteldheid er aan schuldig is, dat hij dit werk moet staken. „Ik deed het zeer graag", zo zei hij. Zo duurde deze huwelijksvoltrekking langer dan gewoonlijk. Doch het bruidspaar, ouders en verdere fami lie zullen dit de heer Tavenier zeker niet kwalijk hebben genomen Pompinstallatie Middelburgs zwembad voldeed aan de eisen Met de voltooiing van de datie van het nieuwe Middelburgse zwembad worden thans goede vorde ringen gemaakt. Dezer dagen arri veerde de pompinstallatie, die werd beproefd. Dit „experiment" slaagde volkomen, de apparatuur voldeed aan de eisen, zodat gunstige perspectieven werden geopend, Hiermee staat dan ook wel vast, dat bij de aanvang van het zwemseizoen ook Middelburgs nieuwe aanwinst in gebruik genomen kan worden. Het aanvankelijke plan om deze plechtigheid op te luisteren met demonstraties van schoonsprin- gers en schoonspringsters kan niet dborgaan. Met welk programma „Luc- tor" nu zal komen is nog niet be kend. Officieus is als openingsdatum reeds Zaterdag 14 Mei vastgesteld. Advertentie bleekt Gratis leuk plastic speelpopje In elke flest Prins Bernhard per vliegboot van Zjjpe Het oorspronkelijke plan van Z.K.H. Prins Bernhard om op 28 April na het Koninklijke bezoek aan Schou- wen-Duiveland in gezelschap van de Zweedse gezant per helicopter van de caissons te vertrekken, is gewijzigd. De terugtocht naar Zijpe wordt thans weliswaar met de beide vorsten mee gereden, maar de prins en gezant Dahlman vertrekken dan per Cata- lina-vliegboöt. AMWWWWVWWWWA Bestemming gezocht voor monumentaal oud hek Er wordt momenteel in Zee land gezocht naar een bestem ming voor een monumentaal oud smeedijzeren hek. Dit fraaie toonbeeld van smeed kunst bevindt zich thans nog in de grote zaal van het ge rechtsgebouw in Middelburg. Dit wordt echter verbouwd, waardoor er voor het onge veer 10 m brede hek geen plaats meer is. Het hek bezit historische waarde. Het werd in 1744 ver vaardigd en het vond zrjn be stemming in de Vierschaar van het Middelburgse stadhuis, waar recht gesproken werd. In 1838 werd het overgebracht naar het gebouw aan het Hof- Slein, dat toen het Provinciaal erechtshof huisvestte. Het hek heeft dus steeds met de rechtspraak te maken gehad. Van rijkszijde heeft men thans dit product van kunst zinnige handen aangeboden aan de gemeente Middelburg. Helaas kon de Zeeuwse hoofd stad het aanbod niet aanvaar den, daar men geen plaats voor het hek heeft. Voor buiten is het niet geschikt. Nu wordt gezocht naar een andere gegadigde, die een pas sende bestemming heeft voor dit „justitiële" hek. Uiteraard mag het niet in verkeerde han den vallen. Wenselijk is ook, dat het historische stuk in Zeeland blijft! P.P.D, bereidt streekplan voor De Provinciale Planologische Dienst is begonnen met de voorbereidingen voor het Streekplan Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Er wordt thans in ver schillende delen van deze streek een enquête gehouden onder de bewo ners. In dit verband wordt ook het land van Saeftinge in het onderzoek betrokken met het oog op eventuele toekomstige inpolderingen. Bankdirecteur geschorst De president-commissaris van de N.V. Koole en Zn. Bank te Zierikzee deelt ons mee. dat de raad van com missarissen heeft besloten de heer C. van der V., directeur van deze bank, tot nader order te schorsen. aandoening. Ook betwijfelde de raads man of verd. na zes of zeven flesjes bier als men dit wil aannemen niet meer in staat was behoorlijk te rijden. Hij kwam tot de conclusie, dat vrijspraak zal moeten volgen. Uitspraak op 6 Mei. Het zijn niet alleen de ad vertenties die belangrijk zijn voor de leden van onze post orderclub, neen, regelmatig ontvangen zij persoonlijk per post nog diverse aanbiedin gen voor prijzen, stuk voor stuk beduidend lager dan zij gewend zijn te betalen. Want juist door het grote aantal regelmatig kopende leden, waren wij in staat een hele fabrieksvoorraad Rund lederen Canadians te kopen. Een oersolide boodschappen tas van echt rundleder, zó sterk, dat de fabrikant hem 10 jaar garandeert; een Canadian met grote voortas; een ruim model met ronde handvatten, zulketassen koch ten wij bij duizenden stuks, waardoor wij ze niet voor de normale prijs 18.90 be hoeven te verkopen, maar voor nog geen dertien gulden. Bestel (en word daardoor, evenals de tienduizenden an deren, lid van onze post orderclub) zo'n Canadian met 10 jaar garantie (U doet er heel wat langer mee), die U nu kunt kopen voor WINKELCENTRUM BINNENWEG TEL. K 1800-117680 R'DAM VANDAAG: Middelburg Electro: „Laurel en Hardy Festival", (alle leeftijden). 15,30 uur; „White Christmas", (alle leeftijden), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Paniek in het circus", (cinemascope), (18 jaar), 20 uur. Vlissingen Luxor: „Het zwaard der Saracenen", (14 jaar), 19 en 21 uur; Alhambra: „Fernandel als All Baba", (alle leeftijden), 19 en 21 uur; Werf „De Schelde": Tewaterlating tanker „Moordrecht", 12.30 uur; Concertge bouw: „20 jaar Overschotje", 20 uur. Goes Grand: „Fernandel als All Baba" (alle leeftijden), 19 en '11 uur; Schut tershof: toneelavond „Kunst naar kracht", 20 uur. MORGEN: Middelburg Electro: als vandaag, 15.30 uur; als vandaag, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als vandaag, 14.30 en 20 uur. Vlissingen Luxor: als vandaag, 15, 19 en 21 uur; Alhambra: als vandaag, 15, 19 en 21 uur. Goes Grand: „Avontuur in Tanger", (14 jaar), 15 uur; als vandaag, 19 en 21 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2