PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Electrificatie platteland nodig voor rationele bedrijfsvoering Nehroe doet aanval op de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie BILT KONINGIN JULIANA WENDT ZICH TOT DE JEUGD MR. B0UMAN KREEG NUL OP HET REQUEST Vandaag... FRANKRIJK VERLEENT TUNESIE IN PRINCIPE ZELFBESTUUR 198e Jaargang - No. 95 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 23 April 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 1—5 regels 1 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, N. Bogerdstr. C 160, telef26. VERDEELDHEID IN BANDOENG Nog geen resolutie over een beëindiging van kolonialisme Op de conferentie van Bandoeng heeft de minister-president van India, Nehroe, in zijn eerst© grote rede een aanval gedaan op de Noord-Atlan tische verdragsorganisatie en de Afrikaanse en Aziatische landen, die er hun steun aan verlenen. Nehroe noemde de Navo „een van de machtigste beschermers van het koloniale systeem". In de koude oorlog kiest India geen partij. Volgens Nehroe hebben zowel de communisten als de anti communisten ongelyk, terwijl hun politiek tot oorlog voert. India diende een resolutie in, waarin een beroep wordt gedaan op alle grote mogendhe den te besluiten geen atoom- of waterstofwapens te gebruiken en de pro ductie daarvan te beëindigen. Over Formosa zeide Nehroe: „Wij moeten ons de ernst van de toestand in de Chinese zee realiseren, die tot een oorlog zou kunnen leiden. Een atoomoorlog zou in een totale onder gang resulteren en het is een hersen schim te denken, dat een dergelijke oorlog in de hand kan worden ge houden". Nehroe was verbaasd, dat hoewel zelfs de grote mogenheden co-existen tie niet verwerpen er op de Ban- doengse conferentie zoveel tegenstand is. Kolonialisme De afgevaardigden, die scherp ver deeld zijn in hun houding tegenover het communisme, zijn er Vrijdag niet in geslaagd overeenstemming te be reiken over hun tot dusver belang rijkste resolutie: eis tot beëindiging van het kolonialisme. Peking eist een onverbloemde op roep voor vrijheid van de gekoloni seerde gebieden in Azië en Afrika binnen 15 jaar. Maar naar schatting 19 van de 29 in Bandoeng vertegenwoordigde lan den wensen het opnemen van een ver klaring in de resolutie, waarin infil tratie en subversieve actie eveneens worden veroordeeld. Nehroe en de Pakistaanse minister-president kwa men met elkaar in botsing in de poli tieke commissie toen de regionale ver dragen aan de orde kwamen. De pro-Westerse landen en de lan den uit het Midden-Oosten zijn in het offensief in hun strijd tegen het com munisme. Zij kanten zich tegen elke stap, die zou kunnen worden uitge legd als te zijn gericht tegen de V.N. of hun Westelijke bondgenoten. Tsjoe En-Lai hield in antwoord op uitlatingen van de premier van Cey lon, een verzoenend speechje. Hij ver klaarde, dat de gedelegeerden afwij kende zienswijzen hadden over de in- De Londense kranten zijn weer op straat verschenen en daarmede ooit de verkopers. „koloni- Chinezen in Indonesië De premier van communistisch Chi na, Tsjoe En-Lai en de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soe- nario. hebben Vrijdag een verdrag on dertekend om een eind te maken aan de „dubbele nationaliteit" van de 2.5 millioen Chinezen in Indonesië. Dit verdrag is het eerste van Tsjoe met een niet-communistisch land. Ingevol ge dit verdrag zullen inwoners van Chinese afkomst in Indonesië binnen twee jaar moeten beslissen of zij de Chinese of Indonesische nationaliteit wensen. April wordt zachter en groeizamer (Van onze weerkundige medewerker) Het hoge-druk-gebied dat da genlang bij Schotland heeft ge legen, heeft zich ten Zuid-Wes ten van Ierland teruggetrok ken. Dit had gisteren al tot ge volg, dat de wind meer Weste lijk werd en de temperatuur langzaam weer ging stijgen. Voor het weekeinde zijn de ge dragingen van een depressie, die van IJsland naar Denemar ken trekt van het meeste be lang. Het meest waarschijnlijke is, aat er slechts weinig of geen regen zal vallen tijdens het weekeinde, terwijl wij langzaam aan een wat groeizamer April weer-type verwachten. Zondag kan boven de Noordzee de wind nog weer naar het Noorden draaien, zodat de koude lucht nog altijd zo dicht in de buurt blijft, dat wü nog geen periode met warm lenteweer durven aankondigen. OP 4 MEI 1955 Radio-uitzending voor de scholen Koningin Juliana is voornemens ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat 10 jaren geleden ons land de vrijheid herkreeg, zich met een boodschap te richten tot de jeugd van Nederland. In een nationaal herdenkingsprogranima voor de scholen op Woens dag 4 Mei a.s. zal H.M. deze boodschap uitspreken voor de radio-microfoon. Aan deze koninklijke woorden gaat een hoorspel vooraf, getiteld: „De bloem van de vrijheid", auteur C. Wil- keshüis te Deventer. Deze radio-uitzending welke ge schiedt via de beide Hilversumse zen ders en van 10.30 tot 11 uur duurt is gezamenlijk voorbereid door de schoolradiosecties van KRO, NCRV en de Stichting Nederlandse School radio. Jacht op nieuwe haring gaat 23 Mei beginnen De jacht op de „Hollandse nieuwe" wordt op 23 Mei om 17 uur 's mid dags opengesteld. Dit heeft het be stuur van het bedrijfschap visserij behoudens goedkeuring van minister Mansholt, vastgesteld. Per rederij zal een aantal schepen, vermoedelijk ongeveer de helft, voor de jacht worden aangewezen. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat per schip 60 drijfnetten gevoerd zul len mogen word'en. Brazilië wil koffievoorraden in buitenland aanleggen Het Braziliaanse ministerie van fi nanciën heeft een plan bekendge maakt voor het inrichten van koffie- entrepöts in het buitenland. Het plan wordt gesteund door de koffieplan ters, maar de exporteurs van Santos hebben er bezwaar tegen, daar zij vrezen, dat het aanhouden van ver- koopvoorraden in het buitenland de prijzen zal drukken en een verlam mende invloed zal hebben op de ex- porthandel. PROCES JUNGSCHLAEGER Geen vrijwaring tegen vervolging Een brief van de Indonesische minister van justitie aan de Nederlandse advocaat mr. Bonman, waarin wordt gezegd, dat hem geen garantie kan worden gegeven voor vrijwaring tegen vervolgingsmaatregelen, is gister ochtend door rechter Maengkom voorgelezen aan het begin der tiende zit ting van het proces tegen Jungschlaeger. Van mr. Nany Kazak was bericht binnengekomen, dat zij wegens de Islamitische vastenmaand welke aan staande is, niet kan verschijnen en daarom uitstel van behandeling ver zoekt. De rechter deelde mede, dat hij hierover overleg had gepleegd met de officier van justitie, waarbij bleek, dat deze wel bezwaar had tegen uitr stel, weshalve de rechter had beslist, dat uitstel niet zou worden verleend, maar dat wel aan de bezwaren van mr. Razak tegemoet zal worden ge komen, door voorlopig slechts eén keer per week, namelijk op Donder dag. zitting te houden. Rechter Maengkom verklaarde, dat de zitting voortgang kan vinden, aan- fezien bri afwezigheid vari de verde lgers deze toch alle gelegenheid zul len krijgen de afgelegen verklaringen te bestuderen. Daarop werd gehoord getuige Da niel Fredoloen Manoppo, geboren te Pare Pare (Celebes), 38 jaar, thans handelaar te Djakarta. Getuige leg de de eed af volgens de christelijke formule. Hij verklaarde Jungschlae ger bij de Nefis te hebben ontmoet. Hierop werd, op verzoek van de rechter, de zitting met gesloten deu ren voortgezet, aangezien zoals de rechter verklaarde getuige Ma noppo drie bedreigingen van een on bekende heeft ontvangen, voor het geval Manoppo een nadelige verkla ring jegens verdachte zou afleggen. De minister van onderwijs heeft de medewerking ingeroepen van de schoolbesturen om het nodige te dóen opdat de radiouitzending gezamenlijk kan worden beluisterd. Na afloop van de radio-uitzending zal aan ieder der leerlingen (voor het lager onderwijs uitsluitend aan de scholieren uit de 5e en 6e klas) een „gedenkplaat Mei 1955" van rijkswe ge gratis worden uitgereikt. Op deze plaat is de tekst der bood schap van de Koningin afgedrukt. De tekst is omlijst door een vierkleurig randmotief, in opdracht van de mi nister van onderwijs, getekend door Jenny Dalenoord. Door tussenkomst van de Neder landse Jeugdgemeenschap zal de ge denkplaat eveneens worden uitgereikt aan de niet-schoolgaande jeugd van 1418 jaar, voor zover deze jeugdi gen zijn aangesloten bij de N.J.G. In zijn kabinet in Den Haag is Vrij- dagochtend aan dr. W. Drees door de directeur van de uitgeverij De Be zige Bij", dr. W. J. Schouten, het eerste exemplaar aangeboden van het door deze firma uitgegeven boek „Tien jaar Vrede''. Tgdens dezelfde bijeenkomst bood dr. Drees aan de heer K. B. Staal, voorzitter van de Stichting 'j0'jö, een cheque ter waarde van 10.000 aan. Nederlands jurist zal Roemenen verdedigen Mr. C. Kousemaker te Zeist zal deel uitmaken van een groep van twaalf Europese advocaten, die in Septem ber a.s. te Bern (Zwitserland) de des tijds gearresteerde Roemenen zal ver dedigen. Zoals bekend, hebben In de nacht van 15 op 16 Februari jJ. vier Roeme nen in de Russische legatie te Bern ingebroken. Deze Roemenen zullen thans voor een rechtbank te Bern te recht staan. De verdediging van deze vier Roe menen zal door twaalf juristen wor den gevoerd, t.w. uit België. Spanje, Frankrijk. Griekenland, Italië, Portu gal. Zwitserland, Roemenië en Ne derland. Aanval op een theeonder neming Bendeleden hebben Donderdag ten Zuidwesten van Bandoeng een aanval gedaan op een Nederlandse thee-on derneming. Zij roofden een deel van de oogst en vernielden een auto. Er vielen geen slachtoffers. De militaire oefenterreinen op de Waddeneilanden De plannen van het ministerie van oorlog .ten aanzien van het gebruik van militaire oefenterreinen op Vlie land en Terschelling zijn Vrijdag, na een bezoek van de staatssecretaris van oorlog en conferenties met be langhebbenden aldaar concreet ge worden. In het kort komen ze hierop neer, dat het oefenterrein op de Vlie- hors, dat thans in gebruik is bij luchtmacht en marine, naar het Oos ten zal worden uitgebreid ten behoe ve van schietoefeningen met tanks en dat op West Terschelling bij de Noordsvaarder voor de luchtmacht een tweede oefenterrein zal worden gecreëerd. De nieuwe oefenterreinen zullen niet voor het volgend jaar in gebruik v/orden genomen en met de touristi- sche belangen en met die van de ei landbewoners zal zoveel mogelijk re kening worden gehouden. is het 75 jaar geleden, dat het uit de twaalfde eeuw date rende dorp, doch in 1241 tot stad verheven Sint Anna ter Muiden wettelijk bij Sluis werd gevoegd; viert Neêrlands minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf. zijn vijftigste verjaardag; is het de geboortedag van Shakespeare. PROTOCOL GETEKEND Conventies wachten op goedkeuring Franse en Tunesische gedelegeerden hebben gistermorgen vroeg een protocol van overeenstemming getekend betreffende de belangrükste pun ten van de conventies op basis waarvan Tunesië zelfbestuur zal verkregen. Dit werd bekend gemaakt door een Franse woordvoerder, toen de Frans- Tunesische onderhandelingen over zelfbestuur voor Tunesië kort na midder nacht waren beëindigd. Kort daarna werd in een gezamen lijke verklaring van de beide delega ties gezegd dat overeenstemming is bereikt over een algemene conventie en over conventies met betrekking tot de Franse diensten in Tunesië, openbare veiligheid, de persoonlijke status van ingezetenen, juridische za ken. bestuurszaken en economische aangelegenheden. De conventies zijn nog niet opge steld in hun uiteindelijke vorm, doch de delegaties zullen uiterlijk 30 Mei bijeenkomen om ze te paraferen en nog te spreken over enkele andere conventies. De Franse premier, Edgar Faure, zeide dat alle beperkingen op één na op de bewegingen van de voorzitter van de Neo-Destour partij, Hablb Bourguiba. thans zijn opgeheven. Hij zei dat het nu aan Bourguiba zelf ligt te beslissen of hij naar Tunesië zal terugkeren. Bourguiba is reeds sinds twee jaar uit Tunesië verbannen, doch woont de laatste tijd in bijna volledige vrijheid in Frankrijk. In de gezamenlijke verklaring werd verder gezegd dat de Franse en Tu- De eerste, pas verkozen regering van de Britse kroonkolonie Singapore heeft Vrijdag bekendgemaakt dat de noodtoestand, op basis waarvan leger en politie speciale bevoegdheden heb ben om het communisme te bestrg- den zal blijven gehandhaafd. RAPPORT Z.L.M.-COMMISSIE Regeling herverkavelingsgebieden acceptabel voor overig Zeeland Alleen reeds op Walcheren, Noord-Beveland, Zuid-Beveland en in Zeeuwsch-VIaanderen, zün er ongeveer 1400 percelen, welke nog niet op het electriciteitsnet zijn aangesloten. De kosten van aansluiting van deze percelen zou ongeveer 4,2 millioen gulden bedragen. Dit bedrag zal echter nooit een onoverkomelyke moeilijkheid mogen vormen, wanneer het er om gaat een gedeelte van de bewoners van het platteland te voorzien van een onmisbaar middel tot een rationele bedrgfsvoering en een onmisbaar deel van de huishouding, zo besluit het rapport van de Z.L.M.-Commissie Elec- triciteitsvoorziening ten Plattelander Het rapport geeft een aantal inte ressante cijfers over de stand van zaken. Van 16 October 1947Novem ber 1954 werden 2213 percelen op het electrisch net aangesloten, maar toch blijft er nog een groot aantal naar schatting 3000 over dat niet is aangesloten. De commisie richtte een verzoek tot de gemeenten om gegevens te verstrekken, waaraan negen en zes tig voldeden. In diverse gemeenten is het aantal niet-aangesloten percelen vrij groot. Hier en daar overschrijdt het zelfs de 100 (Wemeldinge 137, Poortvliet 117 en Hontenisse 100). De percentages geven een zuiverder beeld. Het onder zoek wees uit, dat in de volgende ge meenten het percentage niet-aange- slotenen hoger dan 10 was: Waar de 10, Oud-Vossemeer 10%, Drel- schor 11, Philippine en Rilland-Bath 12, Nieuwvliet 12%, Meliskerlte 13%, Biervliet 17%, Aagtekerke, Bigge- kerke en Grijpskerke 18, Wemeldinge 18%, Ellewoutsdijk en Nisse 19%, Borssele 21%, Baarland 23%, Poort vliet 26, 's-Heer Abtskerke en Noord- welle 28%. In deze percentages zijn meestal ook de percelen begrepen, die zonder meer kunnen worden aan gesloten. Voor zover bekend, bedraagt het aantal niet aangesloten percelen 2446, waarvan 1190 dus bijna de helft landbouwbedrijven. Vooral de landbouw heeft dus grote belan gen bij verdergaande electrificatie van het platteland. De financiering Voor de 2213 aansluitingen in de periode van 16 Oct. 19471 Nov. 1954 was omstreeks 3,3 millioen gul den nodig. De P.Z.E.M. nam 625.000 voor haar rekening, terwijl de ge meenten 337.000 bijdroegen. De bij drage van de P.Z.E.M. was in 1953 reeds 540 per perceel, bij gemiddel de aansluitingskosten van 2350. De lasten voor belanghebbenden blijven niettemin vrij groot. De P.Z.E.M. is wel bereid het een en ander te doen, doch zij wordt in de praktijk beknot door de beperkt heid van het fonds voor de onrenda bele lijnen, dat afhankelijk is van de jaarwinsten. Een Z.L.M. commissie bestu deerde de electriciteitsvoorzie- ning ten plattelande in Zeeland. Daarbij werd een enquête ge houden naar het aantal niet aangesloten percelen, terwijl aan de P.Z.E.M. een globale be groting voor een aantal geval len werd gevraagd. Een en ander is samengevat in een rapport, dat de goedkeu ring van het Dagelijks bestuur verwierf en waarmee de Z.L.M. hoopt een bijdrage te leveren aan de oplossing van een ur gent vraagstuk. In de herverkavelingsgebieden is, naar het zich laat aanzien, een kans ontstaan om een algemene aanslui ting door te voeren. Volgens het hui dige voorstel van de Herverkave lingscommissie zouden betrokkenen een grondbedrag van 400, met daarnaast een bedrag van 40 per ha moeten betalen. Hierbij worden de gemiddelde aansluitkosten op 3500 per perceel geschat, zodat nog een aanzienlijk bedrag overblijft. Ge dacht wordt daarom aan een bijdra ge van de gemeente van 10 P.Z. E.M. en provincie 5 en het Rgk de resterende 85 Acceptabel De voorgestelde bijdrage van 400 als grondbedrag en 40 per ha acht de commissie ook acceptabel voor andere dan de herverkavelingsgebie den. Wanneer althans tegemoet ge komen wordt aan een aantal wensen, (Vervolg op pag. 10), nesische gedelegeerden zijn overeen gekomen hun goedkeuring te hechten aan de hoofdpunten van ae zeven ge noemde conventies zonder te wachten op het einde van de conferentie. De conventies moeten nu nog door de Franse regering en door de Bey van Tunis worden goedgekeurd. Deskun digen zullen zich thans bezig houden met het opstellen van de verdere con venties, die nog niet gereed zijn. KORTE PREDICATIE LEVEN NA PASEN. Die ons door de opstanding van Jezus Christus uit de do- den heeft doen wedergeboren worden tot een levende hoop. 1 Petrus 1 Sb. Heeft U 't ook ervaren hoe moeilijk het is na Pasenna het feest van de opstanding van de Here Jezus, het feest van de overwinning op dood en duivel, weer in de wereld te staan Die duivel doet binnen en buiten me nog z'n best, en de dood eist nog telkens z'n slachtoffers op. 't Ziet er vaak zo hopeloos uit! Daarom wü ik bijna 2 weken na Pasen een vjoord van Petrus doorge ven. P Is een herinnering aan men sen in KI. Azië; maar ze geldt even goed eind April 1955 in Zeeland. 't Is, of ik Petrus hoor zeggen: hopeloosMaar weet U dan niet van de hoop, die er is t" Is Petrus zo'ii goedbedoelend mens, zoals wig vaak ontmoeten en zelf vaak zijn: „Kom houd maar moed; hoop verloren, al verloren?" O neen! Hoop, dat is voor hem wel ietsdat in de toekomst vervuld zal wordenmaar het is daarom niet on zeker, 't Is de hoogste zekerheid. Hij noemt het dan ook levende hoop. In tegenstelling met al het ver- gankelijke en stervende vergaat zij niet. En omdat hij wel weet, dat wij nu komen met ónze „ja maars", zegt hij er bij: „en tot deze: levende hoop heeft God de Vader ons doen weder geboren worden door de opstanding van Jezus Christus." Even zeker als God het offer van Jezus Christus heeft aanvaard en Je zus de overwinnaar van dood en dui vel is, zeker bent U op Pasen met Jezus in het nieuwe leven gezet, en moogt U weten van een heerlijke toekomst! „Geldt dit ook voor mij: zulk een rijkdom?" Ja, ze geldt ook voor U.... indien U Jezus kent als uw Heer en Hei land. Als V altijd nog allereerst let op de omstandigheden, als het er in uw leven zo hopeloos uitziet, dan kan ik U maar één raad geven: Dan ifioet het naar Jezus heen! Zó zult U ontdekken, dat Hij, de levende Heer. al gereed staat om uw hand te vatten. Zó leert U het op te staan tot de vreugde, omdat het Pasen is geweest, en er levende hoop is. Scharendijke. A. P. Nauta. DE VERWACHT. IETS HOGERE TEMPERATUREN. Veranderlijke bewolking en over wegend droog weer. In de middag over het algemeen iets hogere tem peraturen dan gisteren. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtin gen. 24 April Zon Maan 25 April Zon Maan ZON EN MAAN 5.28 6.09 5.26 7.00 onder 19.53 onder 23.07 onder 19.55 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1