De gebeurtenissen van Zeelands historie inMiddelburgs Abdij Canada werkt aan ontwikkeling van „eigen" Poolgebied EISENHOWER VRAAGT VOOR HULP 3,5 MILLIARD VRIJDAG 22 APRIL 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 HET RIJKSARCHIEF IN ZEELAND (SLOT) Chaotische papiermassa's werden geordende documentenreeksen Het Rijksarchief heeft twee functies, een zelfstandige en een dienende. Zelfstandig is de taak van het Rijksarchief in zoverre als het gaat om het beheer van de schriftelijke nalatenschap van de vroegere gewestelijke be sturen en andere instellingen en functionarissen, die op de Zeeuwse bodem werkzaam zijn geweest. De strijd van tientallen jaren tegen de Spanjaarden, de verhouding van' Zeeland tot de andere gewesten in de Republiek der Verenigde Nederlanden, de eeuwenlange strijd tegen het waterenkele van de meest voor de hand liggende voorbeelden te noemen hebben hun neerslag gevonden in de oude archieven, die in de Middelburgse Abdij worden bewaard, met voor allerlei duistere onderzoekingen en andere geheimzinnige doeleinden, maar in volledige openbaarheid. Onder het beheer der opeenvolgende Rijksarchi varissen zijn de verzamelingen voor het grootste deel getransformeerd van chaotische massa's papieren en perkamenten tot goed geordende en ge- inventariseerde reeksen documenten, die dank zy de materiële zorg, die er aan wordt besteed, ook voor het nageslacht te hanteren zullen blijven. deel van de dagtaak van de archief ambtenaren. Er worden b.v. adviezen en in lichtingen verschaft aan officiële instellingen op velerlei gebied, b.v. naamgeving aan wegen, eigendoms rechten, onderzoekingen i.v.m. het Deltaplan; voorts ook schriftelijke inlichtingen aan particulieren. Deze inlichtingen zijn niet in meer of mindere mate van algemeen be lang. De minst belangrijke zijn in het algemeen die op genealogisch terrein. Zij worden tegen betaling verstrekt, doch wanneer de onder zoekingen van algemeen belang zijn door hun wetenschappelijke aard, worden de vragen gratis beant woord. Honderden bezoekers worden ie der jaar in de leeszaal geholpen door ambtenaren, die hen wegwijs maken in de archiefstukken die zij willen raadplegen, en die assisten tie verlenen, wanneer zich moeilijk heden voordoen bij het lezen van de oude handschriften. Niet alleen de archiefstukken, die hier worden bewaard, maar ook die uit andere archieven en bibliothe ken, kunnen in de leeszaal worden geraadpleegd. Voor hetzelfde doel worden herhaaldelijk stukken van het Rijksarchief naar elders opge zonden. In hoeverre treedt nu het Rijks archief met deze taak naar buiten? In de eerste plaats door de publica tie van archief inventarissen: 63 zijn er reeds gedrukt, een groot aantal is in getypte vorm te raadplegen en enkele zijn in bewerking. Inventa risatie is de basis van alle archief werkzaamheid; ten 'onrechte wordt die door het grote publiek voor dor en saai aangezien, want afgezien van de interessante vondsten, die de archivaris daarbij kan doen, ligt de bevrediging van dit werk in het tot stand brengen van een constructief samenhangend geheel of liever de reconstructie van een verloren ge- gane orde ,waar men zich al tastend een beeld van kan vormen. Eerst nadat een inventaris van een ar chief is opgesteld, is een archief in de ware zin toegankelijk, zoals slechts een catalogus de bezoeker een inzicht geeft van wat hij in een bibliotheek kan vinden. Voorts hebben vroegere archiva rissen oude rechtsbronnen in druk uitgegeven: zo publiceerde mr. R. Fruin de keuren van Zeeland en de stadsrechten van Reimerswaal, dr. W. S. Unger de keuren van St. Maartensdijk. Voor de bestudering van oud-vaderlandse rechtsgewoon ten gaat van zulke publicaties een sterk stimulerende invloed uit; dub-, bel belangrijk worden zij, wanneer zoals in het geval van Reimers waal de oorspronkelijke stukken door oorlogsgeweld of andere cata strofen vernietigd zijn. De Rijksarchivarissen en andere ambtenaren van het Rijksarchief hebben bij talrijke gelegenheden verhandelingen op historisch, wa terstaatkundig en rechtshistorisch gebied het licht doen zien. De func tie van de ambtenaren van het Rijksarchief verschilt hierin overi gens niet van die van de andere schrijvers over dergelijke onder werpen; het is geen functie van het Rijksarchief als zodanig. Wat in het algemeen de actieve functie, in de zin van het naar bui ten optreden, van het Rijksarchief betreft, dient men zich voor ogen te houden, dat de dienst in Zeeland met name niet in de eerste plaats daartoe is geoutilleerd. Ten dele is dit een gevolg van de omstandigheden: enkele maanden geleden was er nog zelfs geen af zonderlijke bureauruimte aanwezig en moesten alle werkzaamheden in het depót worden verricht. Bij de restauratie is rekening gehouden met de mogelijkheid tot het inrich ten van tentoonstellingen; de zaal daarvoor is gebouwd, maar nog niet Ingericht en moet thans nog voor andere doeleinden gebruikt worden. Wanneer die zaal zal vrijkomen, is een zaak, die afhangt van de vorde ringen van de wederopbouw van het abdijcomplex. De belangrijkste reden, dat de buitenwereld weinig van een zelf standige activiteit van het Rijksar chief merkt, is echter deze, dat de opzet van deze dienst er niet zozeer op is gericht om spectaculaire din gen tot stand te brengen, maar om anderen, zowel particulieren als overheidsinstellingen, bij hun onder zoekingen van dienst te zijn, niet alleen in wetenschappelijke vraag stukken maar ook met betrekking tot zakelijke belangen. Dit is de tweee, dienende, functie van het Rijksarchief en zij omvat een groot De Rijksarchivaris, de heer P. Scherft temidden van kostbare documenten in het Rijksarchief te Middelburg. (Foto: P.Z.C.) WETENSCHAPPELIJK TERREIN Het belangrijkste van wat in de ze dienende functie wordt verricht, ligt op wetenschappelijk terrein, in het bijzonder de historie van Zee land. Vele publicaties zijn geheel of grotendeels in het Rijksarchief ont staan, andere hebben er belangrijke gegevens aan ontleend. Voorbeelden uit de laatste jaren zijn: prof. dr. P. J .Bouwman De geschiedenis van de Zeeuwse landbouw in de 19e en 20e eeuw; dr. W. S. Unger De oudste reizen van de Zeeuwen naar Oost-Indië, 1598-1604; dr. P. J. Meertens Zeeuwsche familie namen; F. H. J. Lemmink Het ontstaan van de Staten van Zee land en hun geschiedenis tot het jaar 1555 (dissertatie); dr. H. A. Enno van Gelder Nederlandse dorpen in de 16e eeuw. Niet te vergeten valt in dit ver band ook het illustratiemateriaal, dat het Rijksarchief oplevert, waar bij in de eerste plaats gedacht wordt aan de grote en kostbare 18e eeuwse atlas van Zeeland door Hat- tinga, waarvan meermalen gebruik is gemaakt. Op de tentoonstelling van Constantin Guys, die het vo rig jaar in Vlissingen gehouden is, Nog geen uitspraak in moordzaak-Eindhoven De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft gisteren geen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 32-jarige opper man M. van der V. uit Eindhoven, die beschuldigd werd van moord, subsi diair doodslag op zijn 32-jarige echt genote. De rechtbank heeft een nieuw onderzoek gelast en de zaak daartoe wederom in handen van de rechter commissaris gesteld. Tegen de dader had de officier wegens moord levens lange gevangenisstraf geëist. Op ver zoek van de verdediging werd de opperman door de rechtbank enige we ken geleden uit zijn voorlopige de tentie ontslagen, doch bij de beslissing van nu, werd hij opnieuw gearres teerd. waren enkele uit het Rijksarchief afkomstige documenten te zien, die op deze schilder "Töëtrekking heb ben. De b^ide functies van de Rijks archivaris, de zelfstandige en de dienende, zijn niet afgescheiden van elkaar te denken. De resultaten van het inventarisatiewerk komen de gebruikers van het archief ten goe de, terwijl anderzijds de behoeften, waarmee de dienst door het publiek wordt geconfronteerd, en de vraag stukken die in de correspondentie aan de orde komen, stimulerend werken op zijn zelfstandige activi teit. Uit de hiervoor gegeven be schrijving van de archiefwerkzaam heden volgt, dat het Rijksarchief zich nooit gericht heeft of zich ooit richten zal tot een brede mas sa ;zijn functie in het maatschap pelijk leven is er evenwel niet min der gewichtig om. Men moet deze functie allereerst als autonoom zien, want zij is wetensohappelijk en zal zich dus niet bij voorbaat richten op andere dan wetenschappelijke doeleinden. Maar wie laderfc, zal d in het hart van Zeeland staat, om dat daar bewaard worden de getui genissen van het meest eigene van deze provincie: haar geschiedenis. De vraag van de functie van het Rijksarchief in de Zeeuwse samen leving is eigenlijk die van de on derlinge verhouding tussen beide. Maar zij laat zich niet als een re aliteit in een reeks punten vastleg gen, want zij leeft en ondergaat al le wisselvalligheden van het leven ligl in een mengeling van aspecten. VOORNAMELIJK VOOR AZIE Eigen fonds voor de president President Eisenhower heeft het Congres Woensdag verzocht om 3.530.000.000 dollar voor hulp aan het buitenland. Het merendeel van deze hulp is bedoeld om het hoofd te bieden „aan de onmiddellijke gevaren voor de veiligheid en het evenwicht in de wereld, die thans in Azië zijn gecon centreerd". Volgens de voorstellen van Eisenhower moet geen economische hulp bestemd worden voor de landen in West-Europa, die onder het plan- Marshall vielen. Behalve de gelden voor normale economische hulp aan Azië stelde de president voor, dat 200.000.000 dollar wordt gebruikt voor de vorming van een „fonds van de president voor economische ontwikkeling van Azië". Dit fonds zou moeten worden ge bruikt voor de ontwikkeling van rijke hulpbronnen en vruchtbare grond. In de voorstellen wordt niet gezegd hoe veel economische en militaire hulp aan de verschillende gebieden dient te worden verstrekt. Eisenhower verzoekt voor het be lastingjaar 1956 om 712.500.000 dol lar voor econom. hulp; 175.500.000 dollar voor speciale programs; 165.000.000 dollar voor hulp bij ont wikkeling; 200.000.000 dollar voor het fonds van de president; 100.000.000 dollar voor onvoorziene omstandighe den; 1.000.300.000 dollar voor econo mische hulp ter vergroting van de de fensie-inspanning van de bondgeno ten, in het bijzonder in Azië, en 1.717.200.000 dollar voor militaire hulp. De president zeide, dat het program voor Azië de particuliere investerin gen overzee zal aanmoedigen. Hij noemde1 het program een onmisbaar deel van een realistische en verlichte nationale politiek. Geen hulp meer nodig De Westeuropese landen van het plan-Marshall behoeven, aldus de pre sident, geen economische hulp meer, omdat zij in staat zijn de huidige doe len op het gebied der defensie zonder dergelijke hulp te bereiken. De wapenleveranties aan de landen krachtens eerdere toewijzingen zul len worden voortgezet, waarbij re kening zal worden gehouden met nieuwe ontwikkelingen op het ter rein van herbewapening en strate gisch denken. De eerste Amerikaanse bijdrage voor de bewapening van Westduitse strijd krachten werd reeds eerder door het Congres vastgesteld, aldus Eisenho wer. Overeenkomst Frankrijk- Saar wordt eerstdaags getekend De onderhandelingen tussen Frank rijk en het Saargebied voor de tot standkoming van een overeenkomst inzake economische samenwerking tussen beide landen staan naar uit goede bron wordt vernomen op het punt te worden beëindigd. De teksten der overeenkomst zullen eerstdaags worden geparafeerd, waar na de tekening door minister Pinay Voor Frankrijk en door minister-pre sident Hoffmann voor het Saargebied, in de loop van de volgende week te Parijs zal geschieden. 0 Met de uitvoering van de plamnen voor de bouw van een nieuw kantoorgebouw voor het landbouw-economisch instituut te 's-Gravenhage. zal begin Mei een aan vang worden gemaakt. Een hoeveelheid -parels ter -waarde van naar schatting 300.000 dollar ziet hier, voor het eerst na J/00 jaar, ■weer het zonlicht temidden van de simpele -werktuigen, waarmee zij wer den „gewonnen"De fantastische ontdekking van de meer da/n 3000 iarels naar men vermoedt een ver borgen schat van een inwoner van het dorpje Nueva Cadiz, dat in 193Jt door een orkaan van de aardbodem werd weggeveegd werd gedaan door Dr. Joseph M. Cruxent, de directeur van het museum voor natuurwetenschap pen in Caracas. De gehele schat v:a-s opgeborgen in een aarden kruik, icel- ke niet meer dan een vijf centimeter onder de grond zat op het eiland Cu- banco, ongeveer 250 mijl uit de kust van Venezuela. Kleine zelfstandigen zijn ontevreden Brief aan minister De Nederlandse bond van Kleine Zelfstandigen heeft zich tot de mi nister van publiekrechtelijke bedrijfs organisatie gewend met een schrij ven, waarin de aandacht wordt ge vestigd „op het bedreigde bestaan van de kleine zelfstandigen" en waarin wordt gezegd, dat „de kleine zelfstandigen de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in haar huidige vorm onvoorwaardelijk afwijzen". Zij komen steeds rrffeer in de ver drukking tengevolge van het huidige systeem, waarin hun welbewust en stelselmatig de rechtmatige plaats wordt onthouden, die hun toekomt uit hoofde van ondernemersmoed, ar beidszin en maatschappelijke functie, zo wordt in de brief gezegd. In de Sociaal Economische Raad is aan de vertegenwoordigers van de kleine zelfstandigen geen plaats ingeruimd, hun stem wordt er niet gehoord. Zij worden echter wel gedwongen lid te zjjn van bedrijfschappen, die ertoe dienen de maatregelen voor te berei den welke aan de zelfstandigheid een einde zullen maken, aldus de brief. Wordt Oeganda onafhankelijk Het nationale congres van Oeganda poogt een bedrag van 25.000 gulden bijeen te brengen om een delegatie van zes man naar Londen af te vaar digen, die de minister van koloniën, Lennox-Boyd, onafhankelijkheid voor Oeganda zal vragen. Eli Asser en Karei Prior gaan uit elkaar Het einde van de tot nu toe suc cesvolle samenwerking tussen Eli Asser en Karei Prior, respectievelijk auteur en regisseur van „Mimoza", lijkt definitief, aldus „De Tel". De heer Asser zei desgevraagd, dat hy verdere samenwerking met de heer Prior weigert, omdat van teamwork tussen hen geen sprake meer kan zyn. Eli Asser staat op het standpunt, dat vooral bij een pro gramma als het zijne de auteur ae repetities moet kunnen bijwonen en zyn stem moet kunnen laten horen. Over dit punt is het Zaterdag j I. tussen de heren Asser en Prior tot een ontknoping gekomen. Tijdens de repetitie zei de heer Prior het op prijs te stellen als de heer Asser de studio wilde verlaten. Dat is ge beurd. Maandag ontving Eli Asser een brief, waarin de heer J. W. Benge- link, secretaris van de VARA. hem schreef, dat de heer Prior zijn hou ding betreurde en het verkeerde daarvan toegaf. Verder bevatte de brief het ver zoek aan Eli Asser de resterende 4 programma's voor dit seizoen af te maken. Voor het volgende seizoen - - de contracten voor 30 nieuwe, n"g naamloze, programma's tussen de VARA en Ell Asser zijn al getekend zou men een oplossing moeten zoeken, met of zonder de samenwer king PriorAsser. De VARA verwacht blijkbaar, dat een oplossing zal worden gevonden. Eli Asser hoopt het, maar zegt vast te houden aan zyn besluit, niet meer met Karei Prior te zullen samenwer ken. Prins voor radio over Stichting 1940'45 Prins Bernhard zal Zaterdag a.s. en korte rede uitspreken op de ver gadering van de Stichting '40'45 te Amsterdam. Voorts zal de prins Maandag 25 April om 20 uur voor de zender Hil versum II spreken over deze stichting. Weinig bollenvelden in bloei Tengevolge van de koude heeft het totale uiterlijk van de bollenvelden weinig verandering ondergaan. Ook dit week-end zullen vrijwel alle nar- cisvelden bloeien, waarbij zich nu ook vele hyacinthen gevoegd hebben. Op de Keukenhof kan men thans reeds een grote sortering bloeiende bolgewassen (narcissen, hyacinthen, tulipa's enz.) bewonderen, terwijl de grote kassen een prachtige aanblik opleveren, doordat de vele tulpen, die hier zijn opgeplant thans ongeveer het hoogtepunt in de bloei hebben be reikt. BEZIT WERD NIMMER BETWIST Bevolking krijgt geleidelijk aan zelfbestuur (Bijzondere correspondentie) De Noordpoolcirkel is een denkbeeldige Lyn, die op zes en zestig graden en drie en dertig minuten Noorderbreedte over het hoge Noorden van Canada loopt. Maar het is ook de naam van een club in Canada, waarvan de leden allen grote belangstelling voor de Noordelijke gebieden koesteren. Onder hen vindt men bekende ontdekkingsreizigers, natuurkundigen, biologen en za kenlieden. Eens in de maand komt de Poolcirkel in Ottawa bjjeen en onlangs werd onder haar auspiciën een persconferentie gearrangeerd met de mi nister voor Noordelijke aangelegenheden en Natuurlijke Hulpbronnen, Jean Lcsage. Groenland dat Deens is ligt nog Noordelijke!'. Canada's souvereiniteit over deze gebieden kan gebaseerd worden zowel op de zogenaamde sector-theorie als op de bezettingstheorie. De sector theorie betekent een verlenging van de lengtegraden van Canada's Noord kust nit. Wat daarbinnen ligt., is, tot aan de Noordpool, Canadees. De be zettingstheorie spreekt voor zichzelf: Canada heeft deze eilanden feitelijk in bezit en houdt ze bezet. En niemand heeft de wettigheid van dit bezitter- schap ooit betwist, iu tegenstelling De minister beantwoordde alle mo gelijke vragen met betrekking tot dit onderwerp, dat byna even veelomvat tend is als het gebied, waarover het ;aat. Hy begon met de kwestie van Canada's souvereiniteit over de eilan den in de Noordelijke IJszee. Dit is 's werelds meest Noordelijk gelegen ar chipel. Twee van de eilanden Axel en Ellesmere liggen gedeeltelijk hoger dan de tachtigste breedtegraad. Dit is Noordelijker dan welk gebied dan ook, waarop Noorwegen, de Sow- jet-Unie of de Verenigde Staten aan spraak maken. Alleen de top van tot bepaalde gedeelten van het Zuid poolgebied. Het Canadese Poolgebied is nog steeds in hoofdzaak bewoond door volkeren, die er al woonden eeuwen voordat de eerste blanken in dit on herbergzame oord doordrongen. Dat zijn de Eskimo's en, ten Zuiden van hen, de Indianen. Minister Lesage was van mening, dat de Eskimo's en In dianen de kans moesten krijgen om, als zij dat willen, te worden opgeno men in de algemene moderne Canade se maatschappij. Dit proces moet ge leidelijk verlopen en men houdt hier mee dan ook rekening bij opvoedkun dige experimenten. Het onderwijs in de Engelse taal bijvoorbeeld, dat aan deze, in hoofdzaak nomadiserende vol ken gegeven wordt, is er op gericht hen in de eerste plaats voor te berei den op eventuele herscholing tot bo tenbouwers, veehoeders en mecani ciens. Nieuw spoorwegplan Zal de voortschrijdende ontwikke ling er tenslotte toe leiden, dat de Yukon en de North West Territories die rechtstreeks door Ottawa wor den bestuurd zelfbestuur eisen en de status van provincie, net zoals bij voorbeeld Ontario of Newfoundland provincies zijn? Minister Lesage denkt van wel, maar ook deze politie- Nieuwe zegels voor de Franse PTT. De Franse PTT zal met ingang van 6 Juni a.s. een nieuwe serie zegels op de markt brengen. Het zijn van boven naar beneden: Een zegel ter gelegen heid van de 50ste herdenking van de sterfdag van Jules Verne; een zegel, die de toenemende electrificatie van de spoorwegen in beeld brengt en een luchtpostzegel met het portret van de aviatrice Maryse Bastie. lce ontwikkeling zal heel langzaam verlopen. De North West Territories hebben reeds 'n zekere mate van zelf bestuur ontvangen. Wanneer de tijd voor volledig zelfbestuur rijp is, zal die, volgens minister Lesage, het eerst aanbreken voor het enorme stroomgebied van de grote MacKen- zie-rivier. omdat de Eskimo's en In dianen daar meer ontwikkeling heb ben dan de Eskimo's in het Oostelijk gedeelte van het Poolgebied.- Het tempo van de politieke en eco nomische ontwikkeling hangt natuur lijk in grote mate af van de ontwik keling van het vervoerswezen. De traditionele vervoermiddelen, de kano en de hondenslee, worden thans ge- supplementeerd door het moderne transportvliegtuig, maar ook de spoorwegen dringen steeds dieper het Noordland binnen, al hebben zij de Poolcirkel nog niet bereikt. Het jong ste spoorwegplan, dat nu bestudeerd wordt, is de aanleg van een spoorlijn van het tarweverbouwenr'e Peace Ri vier-gebied in Noord-Mberta naar de Zuidelijke oever van het Grote Sla- venmeer en wel voornamelijk in het belang van de mijnbouw. En ook al ligt het Grote Slavenmeer nog altijd een goede vijfhonderd kilometer ten Zuiden van de Poolcirkel, zo'n verbin ding zou toch een nieuwe belangrijke stap vooruit betekenen op de weg naar de volledige ontplooiing van het Canadese Noorden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7