PROVINCIALE ZEEUWSE COURAKT Frankrijk en Engeland niet tegen Sowjet-voorstel voor Oostenrijk Domburg heeft een groot tekort aan hotelruimte OP BEVRIJDINGSDAG KOMEN ER WEER VOEDSELDROPPINGS ANTHONY EDEN GEKOZEN TOT LEIDER CONSERVATIEVEN 198e Jaargang - No. 94 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurW. Leertouwer. Adj-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vr^Jag 22 April 1955. ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160, telef.26. HET STAATSVERDRAG VOOR WENEN Pinay en MacMillan bepaalden Westelijke tactiek De Franse en Britse minister van buitenlandse zaken, Antoine Pinay en Harold MacMillan, zyn gisteren in Londen overeengekomen de Sowjet-Unie spoedig te doen weten, dat Frankrijk en Groot-Brittannië het Sowjet-voor stel tot het sluiten van een Oostenrijks staatsverdrag op korte termyn steunen, aldus verluidde Donderdag in diplomatieke kringen te Londen. In het antwoord op de desbetreffende Sowjet-nota zal worden verzocht vóór de door de Sowjet-Unie voorgestelde conferentie van ministers van buitenlandse zaken een bespreking van de ambassadeurs te Wenen en Oostenrijkse regeringsvertegenwoordigers te houden. De Verenigde Staten hadden reeds eerder hun instemming betuigd met deze regeling, aldus werd in genoemde kringen vernomen. van de Ver. Staten en die van West- Duitsland. Een van de belangrijkste taken van de studiegroep zal zijn het opstellen van Westelijke argumenten tegen een verenigd, doch neutraal Duitsland. Men verwacht n.l., dat de Sowjet-Unie de voor Oostenrijk voor gestelde neutraliteit als voorbeeld voor een regeling van de Duitse kwestie zal stellen. Vier punten In het kort samengevat, kan wor den gezegd, aldus gezaghebbende kringen, dat Pinay en MacMillian overeenstemming bereikten over: 1) de bewoordingen van een ant woord aan Rusland waarin instem ming wordt betuigd met het Sowjet- voorstel voor een spoedige onderte kening van een verdrag met Oosten rijk. Dit antwoord zal mogelijk van daag reeds naar Moskou gezonden worden; 2) het instellen van een Westelijke „studiegroep" in Londen op 27 April voor het opstellen van een Westelijke gedragslijn voor een conferentie met de Sowjet-Unie over Duitsland. West-Duitsland zou wor den uitgenodigd aan de werkzaamhe den van de commissie deel te nemen; 3) het deponeren van de ratificatie- oorkonden van de Parijse accoorden ter bewapening van West-Duitsland binnen het Atlantisch verdrag in de eerste week van Mei; 4) een ope ningsvergadering van de nieuwe Westeuropese Unie op 7 Mei in Pa rijs, gevolgd door werkvergaderingen op 9. 10 en 11 Mei in de Franse hoofdstad als de Atlantische Raad bijeen is. Duitse kwestie De twee ministers hebben volledige overeenstemming bereikt over hun standpunt ten aanzien van de hereni ging van Duitsland. Dit standpunt zal op de bijeenkomst van de studie groep in Londen in overeenstemming worden gebracht met de zienswijze Quemoy en Matsoe zonden niet worden opgegeven Echter geen hulp van Amerika Van ambtelijke zijde te Taipeh wordt verklaard, dat de nationalis ten de eilanden Quemoy en Matsoe voor de kust van China niet zullen opgeven. Zoasl bekend, zijn admiraal Rad ford, voorzitter van de commissie van stafchefs, en Walter Robertson, onderminister van staat voor zaken van het Verre Oosten, naar Formo sa vertrokken. Zy zyn goed bevriend met Tsjiang Kai-Sjek en het wordt niet uitgesloten geacht, dat zij Tsjiang zullen meedelen, dat Ameri ka niet bereid is te helpen bij de ver dediging van Quemoy en Matsoe. Amerika is daartoe krachtens het verdrag met nationalistisch China ook niet verplicht. Het merendeel van de Amerikaan se stafchefs is van oordeel, dat men van atoomwapens gebruik moet ma ken, indien de eilanden Quemoy en Matsoe zouden worden verdedigd, al dus Hanson Baldwin, de militaire correspondentvan de „New York Times". De stafchef van het leger, gene raal Ridgway. evenwel, die gekant is tegen Amerikaanse deelneming aan de verdediging van deze nationalisti sche eilanden voor de Chinese kust, is ook tegenstander van het gebruik van atoomwapens om de eilanden te behouden. Baldwin voegt hieraan toe, dat geen van de stafchefs gelooft, dat Quemoy en Matsoe zonder de hulp van Amerikaanse troepen voor onbe perkte tijd door de nationalisten kun nen worden behouden. Een kijkje vanaf de Hoge Hill op strand en duin te Domburg, waar straks weer talrijke gasten uit bin nen- en buitenland hun vacantie zul len doorbrengen. Proefmobilisatie in de Verenigde Staten Nationale garde opgeroepen Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft Woensdag voor het eerst in de Amerikaanse geschiede nis de nationale garde opgeroepen voor een proefmobilisatie. Alle leden van de nationale garde kregen op dracht zich Woensdagavond op een bepaalde tijd op hun verschillende posten te melden. De meldingstyden varieerden voor de verschillende ge bieden in verband met de tijdzónes. Volgens functionarissen van het ministerie van defensie was het doel van de proefmobilisatie te zien hoe snel de ongeveer 400.000 leden van de nationale garde gehoor zouden geven aan de oproep. De proefmobi lisatie ging gepaard met verschillen de realistisch opgezette oefeningen. Ook ongeveer 1000 vliegtuigen na men eraan deel. TRADITIE DUURT VOORT Prijzen voor de vlugge vinders Op de tiende nationale bevrijdings dag, 5 Mei a.s., zullen evenals andere jaren, doch ditmaal in de namiddag, boven elf plaatsen in ons land voed selpakketten aan witte parachutes, voorzien van de bevrijdingswimpels, de wet van de zwaartekracht gehoor zamen en neerdalen op Nederlandse bodem. Dan zal jong en oud, per ra dio geattendeerd op de plaats, een Opnieuw een aardbeving in Midden-Griekenland Volos 2waar beproefd De Griekse stad Volos, waar Dins dag grote schade werd aangericht door een aardbeving, is Donderdag op nieuw door een aardbeving getroffen en zo goed als geheel verwoest. Min der dan honderd huizen in de stad van 65.000 inwoners zijn gespaard ge bleven. Volgens mededelingen van het Griekse ministerie van binnenlandse zaken zijn zes personen om het leven gekomen en zestig gewond. De bevolking, die sedert de aardbe ving van Dinsdag waardoor 3500 mensen dakloos werden in een pa niekstemming verkeerde, is groten deels naar de heuvels in de omgeving gevlucht. Een aantal inwoners vlucht te naar de haven, waar zij de beman ningen van de schepen smeekten hen aan boord te nemen en het „vervloek te land" te verlaten. Na de aardbeving van Donderdag hing een grote stofwolk boven de stad. Een politiefunctionaris van Volos verklaarde, dat de beving van Don derdag sterker was dan die van Dins dag. Veel dorpen in de omgeving van de stad zijn eveneens verwoest. Londense kranten weer uit In Londen zijn Donderdag de dag bladen weer verschenen na een on derbreking van vier weken als gevolg van een staking van onderhoudsper soneel. Drie Londense avondbladen, met een gezamenlijke oplage van 3.300.000 exemplaren, de „Evening News", „Evening Standard" en „Star" had den slecht nieuws voor hun lezers. Zij maakten nl. bekend, dat deze bladen in het vervolg twee pence zullen kos ten inplaats van anderhalf. De leiders van 70.000 Britse spoor- mannen hebben na een bespreking met de minister van arbeid Sir Walter Monckton verklaard dat hun plan voor een nationale staking ongewij zigd is. wedloop ondernemen om als eerste het begerenswaardige pakket te be machtigen. Doch vooral zal dan getracht wor den als eerste de bevrijdingswimpel in te leveren bij de controlepost, waarmee men een vacantiereis van circa 14 dagen naar Zuid-Frankrijk of Joego-Slavië voor één persoon kan winnen. De tweede wimpeldrager krijgt een luxe voedselpakket met al lerlei heerlijkheden ter waarde van f 27,50, benevens een gratis vlucht met een instructie-zweefvliegtuig, en de derde (laatste) die zich met de wimpel meldt, is winnaar van een voedselpakket ter waarde van f 17,50. Twaalf toestellen van de Rijkslucht vaartschool zullen in drie groepen van vier de droppings verrichten. Bo ven de elf droppingsplaatsen die tij dens de radio-uitzending van 14 tot 16 uur worden bekend gemaakt, zul len steeds drie van deze pakketten worden afgeworpen. Ook worden op talrijke plaatsen langs de vliegroute honderden kleine oranje parachutes neergegooid, waarop de aandacht wordt gevraagd voor de wittebrood- actie met vlaggetjes ten bate van het Rode Kruis. Europese bedrijven in Indonesië verkocht In Indonesië zijn het vorig jaar 49 buitenlandse ondernemingen in han den van inlanders overgegaan. De meeste daarvan waren rubberonder nemingen van Nederlandse en Engel- 4? maatschappijen. Volgens de Indo nesische landbouwdienst zijn er 1190 ondernemingen in Indonesië, waarvan slechts 170 in Indonesische handen zijn. De rest is in bezit van Nederlan ders, Engelsen, Fransen, Amerikanen, Belgen en Arabieren. Churchill beëindigt vacantie Sir Winston Churchill zal Dinsdag aanstaande zijn vacantie op Sicilië be ëindigen en naar Groot-Brittannië te rugvliegen, aldus werd Donderdag te Londen bekend gemaakt. In Utrecht zijn Woensdagavond de bekers uitgereikt aan de kampioenen tafeltennis. Bovenste foto: de wereld kampioenen dames, de Roemenen, met de Corbiïlion-cup. Van links naar rechts Rozeanu, Sasz (trainster) en Zeiler. Onderste foto: de wereldkampioenen heren, de Japanners; v.l.n.r. Tomita; Ogimura; Hasegawa (trainer); Ta- masu en Tanaka. Zij kregen de Swaythlingcup uitgereikt uit handen van de waarnemend burgemeester van Utrechtmr. Hendricus Ploeg. Koningin en prins op 5 Mei naar Amsterdam H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben het voorne men de officiële plechtigheid ter her denking van tien jaar herwonnen vrij heid, welke op 5 Mei, 's middags van 17.80 tot 18.30 uur in de Nieuwe Kerk te Amsterdam wordt gehouden, bij te wonen. De mogelijkheid bestaat, dat ook de oudste prinsessen hierbjj aan wezig zullen zyn. Voorlopig geen hogere prijs voor broodbloem Sedert 17 Januari hebben de maal- bedrijven de prijzen van tarwebloem verlaagd, waardoor de bakkers in staat werden gesteld de prijs van het wittebrood met een cent per brood van 800 gram te verminderen. In de komende maand worden ech ter voor tarwe-afvallen sterk ver laagde prijzen verwacht, die een prijs verhogende werking hebben op het prijspeil van tarwebloem. Met de maalbedrijven is daarom aldus deelt het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorziening mee voor de periode van 1 t.m. 28 Mei 1955 een regeling getroffen waarbij zij bereid zijn gevonden de prijs van tarwebloem, bestemd voor de broodbereiding, die gold in de tweede helft van Jan. 1955 niet te verhogen. Voor tarwebloem, bestemd voor verwerking tot banket, koekjes en biscuits, geldt de regeling niet vol ledig. Voor deze bloem behoort een matige prijsverhoging tot de mogelijk heden, voor ongebuild meel daaren tegen mag op een prijsverlaging wor den gerekend. Tsjechen weken met gestolen vliegtuig uit naar Westen Twee jortge Tsjechen hebben Don derdag op een persconferentie te Frankfort meegedeeld, dat zij in een gestolen vliegtuig naar het Westen zijn uitgeweken, alhoewel geen van beiden ooit eerder een vliegtuig had bestuurd. Op het vliegveld van Kolin hadden beide jongemannen een schildwacht overmeesterd, gebonden en van zijn sleutels en revolver beroofd. Met de sleutels hadden zij zich toegang ver schaft tot een vliegtuigloods, waaruit zij een licht sporttoestel rolden voor hun vlucht. IN DEZELFDE LIJN Omvangrijk verkiezingsmanifest Sir Anthony Eden is gekozen tot leider van de Britse conservatieve partij, als opvolger van Sir Winston Churchill. Het besluit werd genomen op een BURGEMEESTER MR. W. J. E. CROMMELIN Plannen voor de bouw van „motels" IN DE KLEINE BURGEMEESTERSKAMER van het Dombnrgse raad huis hangt de geur van pas gewreven meubels. De frisse lucht van wrijfwas komt vanuit de trouwzaal, waar vrouwen ijverig aan de schoonmaak zyn. Maar niet alleen hier, ook in de burgerwoningen wordt geklopt en geboend dat het een lust is. De terrasstoelen, die een kwastje verf hebben gekregen, staan uitnodigend voor de café's en de hotels. Een wazig groen is zichtbaar in de toppen der bomen en in de struiken. Mens en natuur werken aan de make-up van Domburg, dat voor een nieuw seizoen staat Een seizoen, dat de inwoners van deze badplaats overigens met een gerust hart tegemoet kunnen zien, want toen wy aan burgemeester mr. W? J. E. Crommelin de vraag stelden, welke verwachtingen hij voor deze zomer koesterde, was zijn antwoord zeer positief. „Domburg kan het a.s. seizoen rustig tegemoet zien", zo zeide hy. „Er zyn reeds talryke aanvragen bin nengekomen. Over het bezoek behoeven we ons geen zorgen te maken." Waar de burgemeester zich wel zorgen over maakt, is het schreeuwend gebrek aan hotelruimte. Voor de oorlog beschikte Domburg over een groter aantal hotels, dan te genwoordig. Het Schuttershof is af gebrand, het Strandhotel werd opge blazen. L'Europe is als hotel verloren gegaan, het wordt thans gebruikt als zomerverblijf voor een bankinstelling. Momenteel beschikt men over het Badhotel met Badpaviljoen en de ho tels De Wigwam en Zonneduin. Wel zijn er na de oorlog meer pen sions bijgekomen en heeft het verhu ren van gewone huizen als zomerver blijven een grote vlucht genomen, maar dat neemt niet weg, dat het nijpend gebrek aan logiesruimte is blijven bestaan en dat vaak velen, die in Domburg hun vacantie zouden wil len doorbrengen, teleurgesteld moe ten wonden. Bouw van motels Aangezien de bouw van een groot hotel te veel kapitaal zou vergen, moeten we, aldus de bur gemeester, de oplossing van dit prohleem in een andere richting zoeken. In dit verband deelde hy méde, dat er nog niet uitgewerkte plan nen bestaan, om naar Ameri kaans systeem z.g. motels te bon wen. Dit zijn kleine villatjes met garage, geschikt voor zomerver blijf. De bewoners van deze mo tels betrekken doorgaans de maaltijden van de hotel-keukens. Domburg beschikt over enkele terreinen, waarop deze motels zouden kannen verryzen. Een ander probleem voor deze Wal- cherse badplaats is het smalle seizoen, zoals mr. Crommelin het uitdrukte. Domburg is een familiebadplaats en daarom sterk verbonden met de schoolvacaaties. De gezinnen met kin deren komen van ongeveer half Juli tot eind Augustus. In het voor- en na seizoen heeft Domburg geen volle be zetting, daarom is de heer Cromme lin voorstander van een breder sei zoen. „Een betere vacantiespreiding zou ons zeer welkom zijn." Zoals eenvoud het kenmerk is van het ware, zo wil burgemeester Crom melin ook Domburg houden: eenvou dig en ongerept. „Onze badgasten, die veelal tot de beter gesitueerden behoren, verlan gen geen luxe of mondain vermaak De ongedwongen, vertrouwelijke om gang mei de Domburgse bevolking, die in de loop der jaren is ontstaan, gevoelen zij als een verademing". Uitbreiding strand Domburg heeft twee bewaakte stran den: een Wester- en een Oosterstrand. Belangrijk was de mededeling van de burgemeester, dat het Oosterstrand dit jaar een omvangrijke uitbreiding zal ondergaan. Aan de kinderen hoopt men dit jaar meer ontspanning te kunnen geven door het organiseren o.a. van forten wedstrijden, vossenjacht en een lin tenwedstrijd. Voorts zijn er onderhandelingen gaande met een directeur van een manege uit Vught in Brabant om gedurende het seizoen in de stal len van het Badhotel een aant3l rijpaarden onder te brengen. Het (Vervolg op pag. 2) besloten vergadering in Church House te Londen, waaraan ruim dui zend parlementsleden, leden van het dagelijks bestuur en partijcandidaten Eden deed op de bijeenkomst een beroep op de aanwezigen om zich in te spannen als nooit tevoren om een grote conservatieve overwinning by de komende verkiezingen op 26 Mei te verzekeren. Functionarissen van de conserva tieve party verwachten, dat de huidi ge conservatieve meerderheid van achttien zetels in het Lagerhuis na de verkiezingen verdubbeld of zelfs verdrievoudigd zal zijn. Labourpolitiek Het bestuur van de Labourparty heeft Donderdag het ontwerp van een verkiezingsmanifest goedgekeurd, waarin de LabourpolitieK wordt uit eengezet. Men gelooft, dat het voor naamste runt van de campagne de kosten van levensonderhoud zal zijn. Op het gebied van de buitenlandse politiek zou de nadruk gelegd wor den op het belang van besprekingen pp het hoogste niveau met de Sow jet-Unie over het gevaar van de wa terstofbom en wel zo spoedig moge lijk. Voorts zou Labour in het pro gram beloven, dat de mogelijkheid onderzocht zal worden om de huidige dienstplicht van twee jaar te verkor ten. Vorstelijk geschenk voor Nederlandse emigranten Hare Majesteit de Koningin heeft voor de Ecóle Theodore de Beze, de school voor Nederlandse emigranten in Frankrijk, een foto geschonken van H.K.H. Prinses Irene. De foto, groot 70 x 55 cm zal een dezer dagen of ficieel worden aangeboden. VERWACHT... IN DE OCHTEND ZON. Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Dezelfde of iets hógere middagtemperaturen als gisteren. Zwakke tot matige veran derlijke wind. 23 April Zon Maan ZON EN MAAN 5.31 onder 19.51 5.30 onder 21.48

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1