Sub-commissie om Palestijnse kwestie te bespreken Straffen van vier en drie jaar in postautoroofzaak geëist BOEKEN 00RK0NDENB0EK HOLLAND EN ZEELAND IN BEWERKING DONDERDAG 21 APRIL 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CONFERENTIE TE BANDOENG Informeel overleg over Formosa; rechten van de mens vastgelegd De politieke commissie van de conferentie in Bandoeng heeft Woensdag piet algemene stemmen haar goedkeuring verleend aan een belofte om de beginselen van de rechten van de mens, zoals die zijn vervat in het hand vest van de Verenigde Naties, te steunen. Daarvoor zou een sub-commis sie, die was beneomd voor het vaststellen van de rechten van de mens, niet in haar opdracht zijn geslaagd, omdat China zich verzette tegen de defini tie in het handvest. In een communiqué is Woensdag medegedeeld, dat ook Palestina is besproken. Vandaag zouden de leiders van de delegaties de besprekingen voortzetten. Naar in kringen van de conferen tie wordt vernomen, is een uit acht landen bestaande sub-commissie in gesteld, die tot taak heeft een ont- werp-verklaring op te stellen over het Palestijnse vraagstuk en over het probleem van de Arabische vluch telingen. De leden zijn Afghanistan, Birma, communistisch China, Pakis tan, Iran, de Philippijnen, Syrië en Thailand. In de politieke commissie zou Woensdag- de Syrische afgevaar digde de scherpste aanval op Israël hebben gedaan. In de culturele com missie zou een botsing zijn ontstaan tussen China en Zuid-Vietnam. Buiten de conferentiezaal zijn po gingen voor het bereiken van een op lossing voor het vraagstuk van For mosa in afzonderlijke gesprekken voortgezet. Krishna Menon van In dia had een lang gesprek met Tsjoe En-Lai, waarover niets is medege deeld. Nehroe gebruikte Woensdag avond het diner met de Chinese mi nister-president. Donderdag zal For mosa het onderwerp van gesprek zijn op een afzonderlijke bijeenkomst van India, China, Birma, Ceylon, Indone sië, Pakistan, Thailand en de Philip- pynen. Kwestie Palestina Het voorstel, dat de politieke com missie een sub-commissie zou benoe men voor het ontwerpen van een re solutie over Palestina is afkomstig van Nehroe. De Birmese minister-president U Nu zou hebben verklaard, dat Enge land, Amerika en Rusland de kwes- Koningin bij jubileum van de U.V.V. Dank voor hulp bij watersnood Gisteren heeft de Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan in Amsterdam een jubileumlanddag gehouden. Ko ningin Juliana, die beschermvrouwe van de Unie is. heeft van haar belang stelling voor deze bijeenkomst doen blijken door aanwezig te zijn -tijdens de feestelijke bijeenkomst in de och tend. Mr. A. de Roos, wethouder der hoofdstad, memoreerde dat hoewel vóór de oorlog een aantal corpsen van vrouwelijke vrijwilligers zich in den lande had gevormd, de werkzaamhe den van de U.V.V. plotseling zeer sterk naar voren traden bij de grote watersnoodramp in 1953. De wethouder vond het juist, op deze landdag nog eens de grote dank van het gehele Nederlandse volk aan de Unie te betuigen voor de spontaan verleende hulp tijdens de ramp. De presidente van de organisatie, mevrouw J. B. Ch. Sjollema's Ja cob zeide in haar herdenkingsrede o.m.: „Wij zijn gewone huisvrouwen met kennis van heel gewone practi- sche zaken. Wat wij doen, zijn heel gewone dingen, die wij ook dagelijks voor ons eigen gezin verrichten. Wij willen ze echter met elkaar doen voor anderen, buiten onze eigen kring". De commissie van financiën van de Amerikaanse Senaat, heeft met 8 tegen 1 stemmen een amendement verworpen om de geldigheidsduur van de wet in zake handelsovereenkomsten op basis van wederkerigheid met 2 jaar te verlengen, inplaats van met 3 jaar, zoals door pre sident Eisenhower werd verlangd, en tot besnoeiing van de bevoegdheden van de president tot verlaging van tarieven. In de Woensdagmiddag gehouden eindles van de lagere landbouwschool te Scherpenisse werd afscheid geno men van de heer J. H, Hage, die een en veertig jaar als voorzitter van de commissie van toezicht aan de school was verbonden. Als blijk van waarde ring bood ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Z.L.M., de heer Hage een fraaie tabakspot aan. Foto P.Z..C) tie zouden hebben kunnen oplossen. Deze landen hebben zich echter stil gehouden. Hij adviseerde de Arabi sche staten de conferentie niet te forceren. U Nu zou de nadruk heb ben gelegd op de krachtige economi sche en diplomatieke banden tussen Birma en Israël. Tot het instellen van de sub-com missie voor Palestina werd besloten aan het einde van een zitting van drie-en-een-half uur, die werd geken merkt door bittere aanvallen op Is raël door vele Arabische staten. Tegen Moskou Vertegenwoordigers van onafhan kelijkheidsbewegingen in Turkestan en Noord-Kaukasus hebben het Sow- jet-Russlsche „kolonialisme" veroor deeld. Deze vertegenwoordigers heb ben geen officiële status bij de confe rentie en hebben verzocht, dat hun eisen op onafhankelijkheid worden besproken door de officiële delega ties. De voormalige Groot-Moefti van Jeruzalem, Haj Amin el Husseini, maakte Woensdag een onvenvachte en dramatische entrée in de Ban- doengse conferentie. Onmiddellijk na zijn aankomst uit Cairo werd hjj een klein vertrek binnengeleid naast de grote zaal, waar de politieke com missie in besloten vergadering bij een was. Zevenjarig meisje stikte in een boordenknoopje Een zevenjarig dochtertje van de fa milie Kromhof in Enschede is in een boordenknoopje gestikt. Het meisje werd tijdens het spelen plotseling on wel en verloor het bewustzijn. Of schoon het kind ijlings naar een zie kenhuis werd overgebracht, bleek het bij aankomst reeds te zijn overleden. Nederlands schip op sleep touw voor de Japanse kust Het Nederlandse vaartuig „Le Mai- re" van de K.P.M. (2613 ton) is door een Japans bergingsvaartuig op sleep touw genomen, nadat het met machi- neschade voor de Japanse westkust had gedreven. Het schip was op weg van Kobe naar Nagoya en wordt nu teruggesleept naar Kobe. De „Le Mai- re" had per radio om hulp gevraagd, toen het vaartuig zich ongeveer 13 mijl van Wakayama bevond. EEN NIEUWE UITGAVE Bij stadsarchivaris van Deventer De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft sinds 1952 een subsidie verleend aan dr. A. C. F. Koch, archivaris en bibliothecaris van de stad Deventer voor een nieuwe uitgave van het oor- kondenboek van Holland en Zeeland tot het einde van het Hollandse Huis (1299). De bedoeling is nu het boek, waar ook in het verleden reeds aan gewerkt werd, geheel opnieuw uit te geven. Uitgegeven zullen worden alle oorkon- AZIATISCH - AFRIKAANSE CONFERENTIE Culturele uitwisseling met Noorwegen Een cultureel verdrag tussen Noor wegen en Nederland zal eind dezer maand of begin volgende maand wor den ondertekend. Een gemengde commissie met uit elk land drie leden zal eens per jaar vergaderen om plannen voor culture le uitwisseling te bespreken. Er zijn plannen voor uitwisseling van stu denten en hoogleraren, kunstenaars en films voor het houden van ten toonstellingen. Congres in Amerika inzake droge gebieden Van 26 April tot 4 Mei wordt te Albuquerque, New Mexico U.S.A. een congres gehouden inzake het tot ont wikkeling brengen van ariede gebie den in de wereld (droge gebieden, waarin de verdamping verre de neer slag overtreft). Onze landgenoot prof. W. F. J. M. Krul, directeur van het rijksinstituut voor drinkwatervoorziening zal op dit congres een voordracht houden over ontzilting van zeewater en brak wa ter, mede in zijn hoedanigheid van voorzitter van een internationale commissie, ingesteld door de O.E.E.S. (organisatie voor Europese economi sche samenwerking) te Parijs, die de onderzoeldngen op dit gebied in vele landen coördineert. Apparaten voor blinden worden goedkoper Het rijk heeft de stichting Het Nederlands Blindenwezen een rente loos voorschot verstrekt voor het aanschaffen van buitenlandse hulp_ middelen voor blinden.. Deze zullen daardoor goedkoper worden, waar door het mogelijk wordt dat deze voor de blinden zo noodzakelijke middelen in breder kring kunnen worden aangeschaft. den tot en met het jaar 1299 uit het gebied, dat voor 1300 ressorteerde on der de Graaf van Holland. Dit betreft in grote lijnen de provincies Zeeland, Noord- en Zuid-Holland. De editie zal ongeveer 2300 nummers omvatten en dr. Koch ziet zich dus voor een enor me arbeid gesteld. Het oorkondenboek zal alleen stukken bevatten, die door de tijdgenoten bedoeld waren om eventueel in gerechte als bewijs te dienen. Een complete uitgave als deze zal van fundamenteel belang zijn voor ieder verder onderzoek in de Middel eeuwse geschiedenis van West-Neder land. HET MATERIAAL. Het benodigde materiaal bevindt zich in hoofdzaak in archiêven. Zowel in archieven hier te lande als in het bui tenland. Zo vond dr. Koch in Parijs belangrijke originele stukken, die reeds als verloren waren opgegeven. Ook ontdekte hij daar een van de oudste oorkonden betreffende Wal cheren en gegevens over een onbe kend privilege voor Zeeland. In Gent kwamen twee stukken uit 1037 voor de dag, waarin de naam van Graaf Dirk de Derde bleek voor te komen. Over geheel West-Europa, tot achter het IJzeren Gordijn, bevinden zich stukken, die in de nieuwe publicatie zullen moeten worden opgenomen. Vooral oorkonden uit particuliere ver zamelingen zijn dikwijls moeilijk te achterhalen. MOEILIJKHEDEN. Bij zijn arbeid stuit de bewerker op verschillende moeilijkheden. Wanneer bijvoorbeeld de originele acten niet meer bewaard zijn gebleven, moet de tekst gereconstrueerd worden uit af schriften. Hetgeen vooral voor de oudere stukken een moeizaam werk is. Een andere moeilijkheid is, dat een aantal stukken in vervalste vorm voorkomt. Het herkennen van de ver valsingen en het bepalen van het tijd stip waarop deze zijn geschied, vraagt een uitgebreide voorstudie van be paalde groepen van oorkonden. Daar het nasporen van oorkonden en afschriften van oorkonden in par ticulier bezit een tijdrovende bezigheid is, zou dr. Koch (gemeente-archief stadhuis te Deventer) gaarne over het bestaan Irervan worden ingelicht. In Kerkwerve wordt thans energiek gewerkt om de rampgevolgen te bo ven te komen Met de riolering is men vrijwel gerqpd, terwijl nu ook met de bestrating van het dorp is begonnen. (Foto P.Z.C.) Stoeipartij veroorzaakte brand in Vlaardingen Uit 'n door de politie ingesteld on derzoek is gebleken, hoe de brand bij de visconcervenfabriek te Vlaardin gen, waarvan wij gisteren melding maakten, is ontstaan. Om ongeveer halfzeven zijn enkele jeugdige arbei ders aan het stoeien geweest bij de kleedlokalen die op de emballagezol- der van het bedrijf zjjn gelegen. De 18-jarige M. P. R. uit Maassluis is daarbij met een brandende sigaret in de hand in een stapel oud papier ge vallen, waardoor het vuur van die sigarette viel. De jongelui hebben toen nog even naar dat gevallen vuur gezocht, maar het zoeken weer al te gauw gestaakt toen ze het niet von den. Ze zijn daarop naar huis gegaan terwijl het vuur doorsmeulde. Dienstwoning bij Otterlo geheel afgebrand Dinsdagmiddag is „De Aanstoot", de in villastijl opgetrokken dienst woning bij het Otterlose hek van ,,De Hoge Veluwe", een der toegangen van het nationale park en als zddanig bij duizenden toeristen in binnen- en bui tenland bekend, tot de grond toe af gebrand. Zowel de bewoner, de bos baan G. Vink als zijn vrouw, waren niet thuis. Men vermoedt, dat een vonk uit de schoorsteen terecht geko men is op het rieten dak. Een gedeelte van de inboedel kon nog met moeite gered worden. De commandant van de brandweer Ede, de heer H. E. van der Velde, die daaraan persoonlijk medehielp, kwam op een gegeven ogenblik, toen het brandende dak naar beneden kwam en de uitgang blokkeerde, danig in het nauw. Hij wist zich door een sprong dwars door de vensterruiten in veiligheid te stellen, maar liep die pe snijwonden op aan een van zijn handen. Eisenhower vraagt dollarhulp voor buitenland President Eisenhower heeft het congres Woensdag verzocht om 3.530.000.000 dollar voor hulp aan 't buitenland. Het merendeel van deze hulp is bedoeld om het hoofd te bie den „aan de onmiddellijke gevaren voor de veiligheid en het evenwicht in de wereld, die thans in Azië zijn geconcentreerd." Het Wereldgebeuren OVERSTELPEND BEWIJSMATERIAAL Geld in werkplaats teruggevonden Gisteren is de strafzaak behandeld tegen twee inwoners van de Amster damse Jordaan, die resp. verdacht worden van de op 28 October j.l gepleeg de roof van een geldtrommel en een postzak uit een bestelwagen van de P.T.T. te Amsterdam en de heling van liet op deze wijze gestolen geld tot een totaal bedrag van ruim 63.000. Voor de heling stond terecht de 33- jarige gedetineerde bankwerker Frans J. H., in wiens werkplaats politieman nen begin December nagenoeg het gehele bedrag terugvonden. Deze verdachte moest toegeven, dat hij het uit de postauto geroofde geld geheeld had. De officier van justitie, mr. W. B. J: Aberson, eiste tegen hem voor deze heling 3 jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. Bewijzen te over Anders stond de zaak met de tweede verdachte, de 30-jarige gedetineerde koopman E. S., de compagnon van Frans H. Deze H'enk, diè aanvanke lijk ontkende ook maar iets van de roof af te weten, moest in de loop van het vooronderzoek, dank zij over stelpend bewijsmateriaal, tenslotte toegeven, dat hij begin December met zijn compagnon in die werkplaats op de werkbank de stapels bankbiljetten had geteld. Ondanks de vele aanwij zingen ter zitting bleef hij niettemin ontkennen de roof zelf gepleegd te hebben. In zijn requisitoir somde dc officier echter een vijftal aanwijzingen op, die zijns inziens onomstotelijk aantoonde, dat niemand anders dan Henk op de bewuste dag achter op de langzaam rijdende bestelauto is gesprongen, de achterdeur met een steeksleutel heeft geopend, de trommel en de postzak eruit heeft getrokken, daarmede weer van de wagen is afgesprongen en ver volgens zijn buit in veiligheid heeft gebracht. Hij eiste tegen Henk wegens dief stal door middel van een valse sleu tel vier jaar met aftrek van het voor arrest. Nonchalance Bij het verhoor van de 54-jarige chauffeur P. W. P. van de postauto en de 42-jarige bijrijder C. YV. K. kwam vast te slaan, dat dit tweetal de vei ligheidsinstructies niet in acht heeft genomen. Zij maakten de zg. sluitrit langs di verse bijkantoren en postagentschap pen in Amsterdam-West, die niet vol doende accommodatie hadden om de grote geldbedragen 's nachts zelf te bewaren. Zij deden daarbij een aan tal kantoren aan, voor zij tot de ont dekking kwamen, dat de achterdeur op een kier stond. Daarbij bleek, dat de geldtrommel en de postzak waren verdwenen. Volgens de instructies had deze achterdeur voortdurend met een Lipsslot moeten worden afgesloten. In zijn requisitoir sprak mr. Aberson van een kapitale blunder, die het tweetal had gemaakt door van dit slot geen gebruik te maken. Chauffeur en bijrijder zijn gerui me tijd in voorlopige bewaring ge weest, tot dat kwam vast te staan, dat zij met de diefstal zelf niets te maken hadden. Op 4 Mei zal de recht bank uitspraak doen. Communistisch China heeft grote industriële plannen De Chinese communisten denken ver vooruit bij hun plannen voor de eco nomische ontwikkeling van hun land: eerst in het jaar 2000 verwachten zij hun doel een machtig en hoog-ge- industrialiseerd China te hebben verwezenlijkt. Hun plannen, die zij met de hulp van de Sowjet-Unïe ho pen te kunnen uitvoeren ,gaan ervan uit, dat het communistische regime in China stand zal houden en dat de wereldvrede bewaard zal blijven. Zij zien in, dat China in economisch en industrieel opzicht achtergebleven is, maar dat het over vele natuurlijke welvaartsbronnen beschikt. Met de hulp van de Sowjet-Unie is China thans bezig aan de uitvoering van zijn eerste vijfjarenplan, dat reeds in 1951 was opgesteld, maar waarme de eerst in 195v. 't jaar waarin de Ko reaanse oorlog eindigde, kon worden begonnen. Volgens 't te Peking ver schijnende „Volksblad" za lna voltooi ing van 't plan in '57 de capaciteit van van het plan in 1957 de capaciteit van de electriciteitsindustrie. de kolenin- dustrie en de olie-industrie met 100 of meer zijn uitgebreid. Huwelijksfeest Het is feest geweest »n Amman, de hoofdstad van Jordanië, of zo als het rijk in werkelijkheid heet, „het Hasjemitisch Koninkrijk van de Jordaan". De negentienjarige koning Hoessein trouwde met de 25- jarige Saoedi-Arabische prinses Dina Abdoel Hamid. Zij heeft in Engeland gestudeerd evenals trouwens Hoes sein en ze gaf aan de universiteit in Cairo les in Engelse taal en letter kunde. De jonge koningin is dus een intellectuele vrouw. Dat kan heel ge lukkig zijn voor Jordanië. Er is in die staat namelijk nog wel een en ander te doen op het gebied van onderwijs- uitbreiding, verbetering van de hy giëne enz. Nu moet men de betekenis van Jor danië niet overschatten. Het is een land met slechts een half millioen inwoners en rijk zijn die in woners niet. Tot voor kort was Jordanië geen koninkrijk, maar een emiraat en het werd sterk overheerst door de Engel sen, die daar het beroemde legioen van „Glubb Pasja" hadden. Toen de oorlog van de Arabische staten met Israël uitbrak was dat legioen van ongeveer 14,000 man de enige Ara bische legermacht, welke met succes tegen de Israëliërs ageerde. Dat pleit voor het krijsghaftige karakter van de Jordaniërs en het wijst op een gebrek aan militaire vorming bij de legers van de Arabische landen. Het valt niet te ontkennen, dat op de schouders van de jonge ko ning Hoessein een zware taak rust. Niet omdat het besturen van een landje, dat een half millioen zie len omvat, zo uitzonderlijk zwaar zou zijn, maar er bestaat in Jordanië een geweldig probleem, namelijk dat van de Arabische vluchtelingen uit Israël. Op ongeveer 500.000 Arabieren die Is raël verlieten, vertoeven nu langs de Israëlische grens op Jordaans gebied. Ze leven in kampen, in tenten en soms alleen maar in woestijngrotten. Deze mensen moeten gevoed en ge kleed worden. Zij moeten ook zo mo gelijk aan arbeid of aan landbouw gronden geholpen worden. De enorme uitgaven, welke daarmee gemoeid zijn, kan de Jordaanse staat niet op brengen. Reeds hebben de Verenigde Naties hulp geboden en ook van an dere zijde kwam hulp. Maar een afdoende oplossing is nog niet gevonden. En toch zal zij gevon den moeten worden, want zolang de Arabieren, welke uit Israël gevlucht zijn. geen nieuw tehuis hebben, zal de onrust langs de Israëlische grenzen blijven voortduren en zal ook de kans op ernstige conflicten steeds aanwezig zijn. De „Manchester Guardian" heeft er vorige week nog eens aan herin nerd, dat het totale aantal Ara bische vluchtelingen uit Palestina niet minder dan 900.000 bedraagt en elk jaar is er een natuurlijke toename van 20 procent. Van dit totaal leven er, zoals reeds gezegd, ongeveer 500.000 in Jordanië, 200.000 in het gebied van Gaza, iets meer dan 100.000 leven in de Libanon en iets minder dan 100.000 in Syrië. De meerderheid van de vluchtelingen in Syrië heeft werk ge kregen. De republiek Libanon echter geeft geen werkvergunningen aan vluchtelingen. In Gaza is practisch geen werk te vinden en Jordanië doet ook weinig voor de vluchtelingen Hoewel elke week ongeveer 600 vluchtelingen uit Jordanië naar Irak gaan om werk te zoeken, bestaat er toch een kennelijke tegenzin van de kant der vluchtelingen om in andere landen werk te zoeken, aangezien de hoop nog altijd bestaat op terugkeer naar PalestinaAlle vier de gebie den, waarin de vluchtelingen leven, tobben met een eigen werkloosheids probleem. De grote mogendheden zijn nog steeds niet met een oplossing ge komen en het broeit aan Israël's grenzen! Voor de pasgetrouwde ko ning Hoessein is dat helemaal niet prettig. Hoge boetes geëist tegen Deense rederij De rijksadvocaat bij het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Woensdag ho ge boetes geëist tegen een Deense rederij te Kopenhagen omdat op 3 April van het vorige jaar de verzege ling van de provisiekast op één van haar te Rotterdam gemeerde schepen was verbroken en omdat een grote hoeveelheid accijnsvrije sigaretten en tabak zonder papieren warén gelost. De procureur-generaal concludeer de tot toewjfzing van deze vordering: voor het verbroken zegel 3000 én voor het ongeoorloofde lossen 13.495 boete. De sigaretten. 96310 stuks, en de tabak, 17% kg. waren in de nacht van 2 op 3 April gestolen uit de pro visiekast. De dieven, die inmiddels zijn gevat, hebben daarvoor rustig de tijd genomen. Zij staken het licht erbij aan, en werkten met ijzerzagen en ander breekgerei. De bewaking zou van de diefstal niets hebben gemerkt. De wachtsman bij de loopplank meende dat het slechts zijn taak was ervoor te zorgen dat dronken zeelieden veilig aan boord zouden komen. Het Hof zal 4 Mei arrest wijzen. VAN A. M, DE JONG. Vier boeken van A. M. de Jong zijn door Querido in een „omnibus" gebundeld, namelijk „De Rijkaard", „Flierefluiters tussenkomst, „De Scho tel" en „De Dood van de patriarch". De werken van deze schrijver behoren nog steeds tot de geliefkoosde lectuur van het Nederlandse volk, zodat deze verzameling zonder twijfel haar weg wel zal vinden, temeer waar de prijs bijzonder laag is gehouden. ..De Rijkaard" is het verhaal van een klei ne dorpsjongen, die een heel jaar ge spaard heeft en op de kermis één gul den kan opmaken,, „Flierefluiters tus senkomst" vertelt van de befaamde vrolijke zwerver en van een „spook", „De Schotel" is een vermakelijk boek vol romantiek en tenslotte „De dood van de patriarch", een geschiedenis, waarin de schrijver zich een verteller *an het zuiverste water toont.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3