Georgiërs overvielen de Duitsers op het eiland Texel Suriname is door Nederland te lang verwaarloosd SMAAKT BETER DAN SHAG ZATERDAG IS DE START VAR DE RORDE VAR REDERLARD GROOT AANTAL INTERESSANTE WEDSTRIJDEN IN VOORUITZICHT DONDERDAG 21 APRIL 1955 PROVINCIALE E EUW 8 E COURANT 18 IN DE NACHT VAN VIJF OP ZES APRIL 194S Bevrijding kwam eerst op 20 Mei (Van een sneciale verslaggever) „De opstand tegen de gehate onderdrukker is in heel Holland begonnen. Ik stel het op prijs, dat gij hier gekomen zijt om met ons als kameraden de strijd te voeren. Een terug is niet meer mogelijk. Leve Holland Leve Sowjet-Rusland!" Het was de korte, fanatieke, donkerogige Georgiër, Lolade Schalwa, eens commandant van een Russisch luchteskader, die deze woorden sprak. Ze werden uit zijn landstaal vertaald in het Duits door een gevangen geno men Feldwebel. En tweehonderd Hollanders riepen vervolgens luidkeels, terwijl de vaderlandse driekleur in een nabije dennemast omhoog ging „Lang leve onze Georgische kameraden Daarna werd een groep Texelaars van wapens voorzien. Er volgden instructies Een vreemd en wonderlijk en boven al beangstigend toneel, dat zich af speelde, nu ruim 10 jaar geleden in de morgen van de 6de April bij de witte villa Texla temidden van een aantal voor de Duitse weermacht ?ebouwde bunkers ten Noorden van exels hoofddorp Den Burg. Om enige kans op succes te hebben, dienden de Georgiërs er zeker van te zijn, dat de burgerbevolking van het eiland aan hun zijde zou staan. Die zekerheid kregen ze. De kreet „Lang leve onze Georgische kameraden" van de tweehonderd bij Texla was als het ware die eed van trouw, van broeder schap in de strijd. Enkele uren tevoren hadden in de nabije bunkers reeds enige honderden Duitsers, niets vermoedend, in hun slaap of op hun wachtposten, door het moopdend staal van flitsende dolk messen der Georgiërs de geest gege ven. En kort daarna zouden de eerste granaten over het eiland gieren. Texel, een dag tevoren nog een rustig gebied, waar met het doorbre ken van het nieuwe voorjaar de hoop op een nabij einde van de bange jaren feller gloorde in aller harten, ver anderde in deze jonge Aprildagen in één groot slagveld, waarvan zeker 1500 slachtoffers, soldaten en burgers, mannen, vrouwen en kinderen naar lum laatste ï-ustplaats zouden worden gedragen Toen ln de nacht van vjjf op zes April 1945 de luidklok in de toren van de Nederlands Her vormde kerk van Burg één uur sloeg, betekende dit .voor de Ge orgiërs tevens het uur-U. Reeds maanden was er over gesproken sinds deze mannen tjjdens de ge vechten aan het Oostfront door de Duitsers krijgsgevangen wa ren gemaakt en voor de keuze kwamen te staan öf in een kamp een gewisse dood te sterven, öf dienst te nemen in het leger van de vijand. Zn kozen dit laatste. Immers, zolang er leven is is er hoop en hun hoop was ééns een kans te krijgen zich tegen de na zi's te richten. De Georgiëra werden gestoken in het Feldgrau van Hitiers weermacht, doch met op de rechtermouw een apart embleemschildje met het woord „Georglen". De achthonderd man, die tenslotte met 400 Duitsers de bezet ting op Texel vormden, waren eerst korte tijd in Zuid-Frankrijk gelegerd, waar reeds contacten bestonden met de befaamde „Maquis". Dat nooit Ook op het eiland trachtte de lei ding der „vreemde" soldaten in ver binding te komen met de plaatselijke verzetsbeweging. Toen deze toenaderingsprocedure nog maar in een beginstadium van ontwikkeling was, kreeg Loladse van de Duitse bevelhebber, majoor Breit- ner, aanzeg-ging, dat zijn mannen op nieuw zouden worden overgeplaatst. De troep hoorde dit besluit aan op Donderdag 5 April 1945. De Georgiërs dienden zich reisvaardig te maken. De volgende morgen zouden zjjvroeg naar de vaste wal gaan enDe Russen werd het duidelijk, dat zij grote kans maakten met de Duitsers te worden ingezet tegen de oprukken de geallieerden in het gebied rond Amersfoort. En dit besef was voor hoi de klap op de vuurpijl. Hun besluit stond vast. De strijd aanbinden tegen bevriende legers. Dat nooit! OPSTAND was de enige keus die overbleef. Het zou metterdaad een strijd worden op, leven en dood. Loladse sprak nogmaals het plan van actie met zijn officieren door. Snel werden tenslotte de laatste practische voorbereidingen ge troffen. De wachtlijsten konden nog zodanig worden veranderd, dat bij elke Duitse post minstens één Georgiër werd ingedeeld. Op deze wijze zou men trachten met één slag zich van een zo groot mogelijk aantal Duitsers te ont doen. Eén uur De klokslag van één uur in die nacht van Donderdag op Vrijdag was het sein. De niets vermoedende, in hun onderkomens slapende Duitsers wer den door de Georgiërs besprongen en afgmaakt. De wachtposten werden in de stilte van de nacht onverhoeds neergestoken. In twintig minuten tijds speelden zich vreselijke, bloedige to nelen af. En het succes van de Geor giërs was aanvankelijk boven ver wachting zó groot, dat de Duitse commandant Breitner, ijlings de vlucht nam Hij spoedde zich te voet naar de Zuidpunt van het eiland en stak met een roeisloep over naar de vaste wal. De verwarring tengevolge van de ver rassende overval was onder de niet meer in zo groten getale overgebleven Duitsers groot, temeer daar óp bevel van Loladse ook de telefooncentrale in Den Burg onbruikbaar was ge maakt. Loladse Schalwa voelde zich echter niet voldoende in de rug gedekt. Want wat zou de bevolking doen En waren de NSB-ers inderdaad onschadelijk" Rood-wit-blauw Hij besloot na kort beraad het wis se voor het onwisse te nemen. Alle mannelijke ingezetenen boven de ze ventien jaar moesten zich op Texla melden. Dit geschiedde niet met de onverdeelde instemming van het com mando der B.S., maar de bevolking vatte de gedrukte bevelen, die in de loop van de morgen overal werden aangeplakt, toch zodanig op, dat de verzetsbeweging de gang van zaken méde voor haar rekening nam. De mannen van de B.S. verschenen met de „Oranje"-band om de axm trm op isteerd, straat. NSB-ers werden gearresl de eerste Nederlandse vlag werd op het eiland gehesenDe ure der be vrijding scheen aangebroken Er moesten echter nog vele dagen van verschrikking volgen, voor en al eer ook voor Texel de bevrijding een feit wasNa de eerste verwarring boden de Duitsers verwoede tegen stand. De bezetting van de Noordelijke en Zuidelijke batterijen was gealar meerd vanuit de Kommandantur op de Groene Plaats te Den Burg via de militaire telefoonlijn die intact was gebleven. 's Morgens om negen uur vielen de eerste granaten op Texel en daarbij voegden zich al welidtra de projectie len, die werden afgeschoten door de 15 centimeter stukken op het fort Dirks Admiraal te Den Helder. Vrijdag 6 April 1945 staken Duitse troepen uit Den Helder naar het eiland over. Nieuwe versterkingen kwamen in de vorm van de Herman Göring-troepen uit Amersfoort. En in de avond van dezelfde dag kon gezegd worden, dat de Duitsers de toestand weer meester waren. Maar de strijd duurde voort. De Russen trokken zich allengs te rug in de Dennen en verschansten zich in boerderijen en schuren ifl de Eier landse polder. Loladse sneuvelt Dag aan dag vielen slachtoffers, onder de Duitsers, onder de Georgiërs en ook onder de burgerbevolking. Commandant Loladse Schalwa had zich met negen van zijn mannen ver scholen op de hoeve „Plas en Daal" in de polder Waal en Burg. De hoeve werd door de Duitsers omsingeld en in brand gestoken en toen de tien Ge orgiërs in de nacht van 23 op 24 April trachtten te ontvluchten, werden zij neergeknald De Duitsers zetten de „zuivering" van het eiland voort, waarbij zij ook van geschut gebruik maakten. De eens zo welvarende boerderijen in de Eierlandse Polder, werden deer 1 ijlt beschadigd of verwoest. Eén van de laatste schansen van de Georgiërs was de vuurtoren aan de uiterste Noordpunt van het eiland, welke te midden van een bunkercomplex stond. Hier is een harde strijd gestreden. Met tanks en vlammenwerpers, ge volgd door infanterie, deden de Duit sers herhaalde aanvallen. In de middag van Zaterdag 21 April werd de positie van de in het nauw gedreven Georgiërs hopeloos. De vuurtoren was kapotgeschoten en de overlevenden moesten zich overge ven. Op de vjjfde Mei kwam voor Neder land de bevrijding, maar op Texel bracht dat weinig of geen verande ring. De „zuiveringsactie" werd rustig voortgezet en aan beide zijden vielen nog dagelijks doden. De laatste Duit ser viel op 20 Mei in de Eierlandse Polder. Op die datum kwamen de eerste Canadezen op Texel. De tragedie op het eiland had een einde genomen f. Hoofdman Loladse. Begraven in Texelse grond De bevolking van Texel heeft zich, ondanks de zware druk door de Duitsers op haar uitge oefend. zeer manhaftig gedra gen in de uren van strijd en hoogste nood. Luitenant Boris Kamergoev, een ondergedoken Kaukasiër, die met de Geor giërs heeft megevochten, ver telde van een vrouw, die 17 da gen lang voor 22 Georgiërs brood bakte. Zij bracht dit brood persoonlijk naar de man nen in de bossen Er gingen op het eiland boerderijen in vlammen op. En vele de goede zaak getrouwe eilanders zijn voor het vuur peloton gebracht Het is een trieste lijst. Hon derd en zeventien Texelse man nen. vrouwen en kinderen lieten het leven in de slag. Velen raak ten gewond, anderen voor altijd verminkt. En 550 Georgiërs lig gen begraven in Texelse grond, waar op het graf van Loladse Schalwa een sober gedenkteken him wanhopige strijd in de her innering bewaart. Tien jaren zijn sindsdien ver streken. De wonden zijn niet meer zo vers, maar de gedach ten in het hart van vele Texe laars zjjn in deze dagen nog even smartelijk. VVVSWWVWWVVVWMV Deneraarken ratificeert Parijse accoorden Het Deense parlement heeft zijn uiteindelijke goedkeuring aan de ac coorden van Parijs gehecht door met 145 tegen 24 stemmen de accoorden, volgens welke West-Duitsland tot de NAVO zal worden toegelaten, goed te keuren. Hollandse Boot keert 9 petuit De jaarvergadering van aandeel houders der N.V. Hollandsche Stoom boot Maatschappij heeft haar goed keuring verleend aan de jaarcijfers over 1954 en het dividend bepaald op 9 procent. 23 Afrit ETAPPE to Pottordem- Woorden 16 Woorden-Zondvoort 24 Afrit ETAPPE Z Zondroort-Oen Ho/dor 2SApril ETAPPES Don Hotdor. Hun,poot 26Afrit ETAPPE 4o Hum foot -Votkonowoord 46 Votkonowoord- Hoorton 27Afrit ETAPPE S Hoorton- Braooehoot 20Aprit ETAPPE 6 Brotoetoat- Oootburf 29Afrit ETAPPE 7 Oootburg - Pooiondoal 30AprH ETAPPE 0 Roooondoot- Amotordam KORFBALPROGRAMMA Tjoba en Togo kunnen op de volle winst rekenen Ook de tweede competitiedag van de Zeeuwse Korfbal Bond stelt een groot aantal interessante wedstrijden in het vooruitzicht. Zo komt in de le klasse Zeelandia voor het eerst in bet veld en wel direct tegen Tjoba, dat nu kan bewijzen, dat de grotè'scóre van vorige week geen uitschieter was. De ploeg uit 's-Heer Hendrikskinderen kan wel op winst rekenen, evenals Togo, dat naar De Poel trekt. In de 2e klasse A zal Eendracht van de reis naar Swift 2 niet veel wijzer worden. Top ontvangt het Vlissingse Madjoe, waarvan nog weinig bekend ECONOMISCHE BANDEN WORDEN AANGEHAALD Het tienjarenplan kan wat goed maken (Door onze economische medewerker). Vóór de oorlog was van de gebiedsdelen over zee alleen N.O. In- dië voor ons van belang. Curasao en Aruba waren slechts belangrijk als eilanden waar de raffinaderijen de Venezolaanse olie verwerkten, terwijl Suriname meer als een stiefkind dan als een eigen kind werd beschouwd en behandeld. Er is sindsdien wel het een en ander gebeurd. Indonesië staat op eigen benen en de economische draden met dat land zijn uiterst dun en teer. De verhouding met de Nederlandse Antillen (waartoe Curasao en Aruba be horen) en Suriname is staatkundig ook veranderd. Weliswaar blijven 'deze gebieden een deel van ons Koninkrijk vormen, maar voor een belangrijk deel krijgen zij eigen zeggenschap. Het opvallende is nu maar overi gens wel een gelukkig verschijnsel iat naarmate de staatkundige band losser wordt, de economische banden worden aangehaald, vooral met Suriname. Suriname toch heeft een tienjaren plan voor zijn verdere ontwikkeling opgesteld en Nederland zal aan de financiering en aan de uitvoering van dit plan in belangrijke mate meewer ken. Wij zijn in ons land niet gewend goed geld naar kwaad geld te gooien. Het geld dat dus in dit project wordt gestoken en dat zijn vele tientallen millioenen komt dan ook niet al leen Suriname ten goede, maar ook onze eigen economie. Gemeenlijk heeft men in Nederland maar een zeer vage indruk van dit land in Zuid-Amerika, hetgeen na tuurlijk ook weer niet pleit voor het geen wij op school over Nederlands Guyana leren enonthouden. In zoverre is deze onbekendheid begrijpelijk dat een land, dat plm, 4% maal zo groot is als Nederland, maar waarin toch niet meer mensen wo nen dan in Apeldoorn, Leeuwarden, Amersfoort en Middelburg tezamen en welks economie altijd erg kwak kelend is geweest, nu niet direct tot de verbeelding spreekt. Eenzijdige economie. De suikerplantages van vroe ger zijn verdwenen. Als wij dan ook houvast willen hebben aan producten, waaraan de economie van Suriname thans kan worden vastgekoppeld, dan moeten wij in de eerste plaats bauxiet noe men (de delfstof waaruit alumi nium wordt gemaakt). Zeker 80 A 90 van de uitvoer bestaat uit de waardevolle mineraal, dat in Suriname gewonnen wordt door een grote Amerikaanse en een Nederlandse onderneming en dat voornamelijk naar de Ver. Staten vloeit. Na bauxiet prijkt hout als belang rijkste product op de exportlijst, waarbij wij dan onmiddellijk denken aan Bruynzeel, Globaal gesproken neemt dit product 10 van de uit voer voor zijn rekening. De rest van de export bestaat dan uit landbouw producten als rijst., suiker, koffie, ci- trusfruit, cacao enz. De economie van Suriname is dus nogal eenzijdig. De basis moet breder worden. In 1947 heeft Ne derland hiervoor al 'n Welvaarts fonds opgericht, waaruit van 1947 tot 1952 40 millioen werd gege ven. De luchtkartering, de ver betering van wat landbouwbedrij ven en van waterwegen en een proef met immigratie, die door dit geld mogelijk werden gemaakt zetten echter niet al te veel zoden aan de dijk. Het was alles te in cidenteel, te brokkelig. Daadwerkelijke hulp Van veel beter gehalte is daarom het tienjarenplan, oorspronkelijk op gesteld voor 1953 tot 1962 maar daar na herzien, zodat thans over dit plan tussen Suriname en Nederland over eenstemming is bereikt. Nederland zal gezien Suriname's gebrek aan voldoende kapitaal daadwerkelijk meehelpen aan de fi nanciering, die een bedrag van maxi maal 171 millioen zal vergen. 1/3 van de werkelijke kosten zal Surina me zelf bijeenbrengen, 1/3 betaalt Nederland in de vorm van een le ning ad 3 en de resterende 1/3 is een geschenk van ons land voor Su riname's economie. Er zal een uitgewerkt plan voor elk jaar worden opgesteld, welke plannen er alle toe moeten medewer ken, dat na 10 jaar de agrarische productie en de visvangst groter zijn geworden, dat het volkscredietwezen is verbeterd, dat er meer woningen zijn gemaakt en dat er een nauwkeu rig onderzoek is ingesteld naar de in de bodem aanwezige lagen bauxiet, goud, platina, diamant, beryl, cobalt, kwik, eolumbiet, ijzererts, kaolien en kyaniet. Kortom, de productieve krach ten in dit grote gebied moeten I ontwikkeld u-orden en dat kost I veel kapitaal. Dit werk ten bate van de geestelijke en materiële is. Top kan aan het langste eind trek ken. Vopo moet de strijd aanbinden met Elto, dat niet opnieuw een steekje zal laten vallen. Dios gaat m 2 B bij Togo op visitede uitslag zal niet ver van gelijkspel af zijn. Animo en Zuid westers ontmoeten elkaar in de Sou- burgse derby, waarbij voorspellen moeilijk is. Animo lijkt iets sterker. De 3e klasse A brengt Swift 4 Animo, waarin voor de gastheren een kans ligt. KVLBKC is een interes sant duel, dat de Koudekerkenaren wel een puntje kan opleveren. In 3 B gaat Swift 6 Zuidwesters 3 bekampen, hetgeen vermoedelijk een gelijkspel zal opleveren. Blauw-Wit kan in 3 C de competitie goed inzetten door thuis van Kats te winnen, maar het zal moeite kosten. Tjoba 2Vopo 2 kan in een zege voor de thuisclub re sulteren. In 3 D is Olympia 2De Poel 2 een strijd, waarover weinig valt te voorspelen. Het veldvoordeel zal misschien de beslissing brengen. Volharding 2Scampolo 3 biedt de Yersekenaren de beste papieren. Programma Het programma voor Zaterdag luidt le klasse: ZeelandiaTjoba, De Poel Togo; 2e klasse A: Swift 2Een dracht, TopMadjoe, VopoElto; 2e klasse B: Togo 2Dios, Animo—Zuid westers; 3e klasse A: Swift 4Animo 2, KVL—BKC; 3e klasse B: Swift 6— Zuidwesters 3; 3e klasse C: Blauw- Wit—Kats, Tjoba 2—Vopo 2; 3e klasse D: Olympia 2—De Poel 2, Volharding 2Scampolo 3; Adspiranten: A: De PoelTogo, VopoElto; B: Animo A —Swift Kwiek; C: Luctor—Blauw- Wit, ViosScampolo; D: Swift Vlug Zuidwesters. verheffing van het volk zal thans voor het eerst systema tisch worden aangepakt. Neder lands medewerking hierbij moeten wij ten dele zien als het betalen van een ereschuld wij hebben dit land veel te veel laten ver waarlozen en ten dele als een economisch belang voor ons zelf. Per slot van rekening heeft Suri name zich bereid verklaard onze pro ducten en onze ondernemingen bij gelijke voorwaarden en omstandighe den voorrang te verlenen bij de uit voering van werken boven die uit het buitenland. Bovendien moeten wij voor ogen blijven houden, dat onze uitvoer naar Suriname 4 maal zo groot is als onze invoer uit dat land. Een niet te verwaarlozen klant dus. Suriname heeft nog een lage le vensstandaard, de industrie is weinig ontwikkeld en de communicatie laat veel te wensen over. Het tienjaren plan zal weliswaar geen wonderen Kunnen verrichten, maar het zal wel de fundering van de economie ver sterken. Nu Nederland hieraan op verheugende wijze wil helpen, kun nen wij slechts hopen, dat een grotere welvaart van dat verre land ook Ne derland ten goede zal komen. Aanstaande Zaterdag zal ln Rotter* dam het startschot worden gelost voor de zevende ronde van Nederland, die acht étappes zal bevatten en in het Olympisch Stadion haar einde zal vinden. In deze ronde znllen renners uit België, Engeland, Duitsland, Italië, Zwitserland en ook vier Nederlandse ploegen starten. De route voert ook over Zeeuws gebied: op 28 April is Oostburg étappeplaats en de volgende dag wordt vanuit Middelburg voor een tijdrit van 80 km gestart. De eerste étappe voert van Rotter dam naar Zandvoort en bestaat uit twee gedeelten, waarbij Woerden als rustplaats geldt, en in totaal 190 km wordt afgelegd. De volgende dag gaat het naar Den Helder, een afstand van 191 km en dan volgt een zeer lange étappe: Den Hel derNunspeet (304 km). Op de vierde dag fietst men van Nunspeet naar Heerlen: de eerste helft gaat tot Val- kenswaard. de tweede vandaar naar Heerlen. De deelnemers, begeven zich daarna op Belgisch gebied op weg naar Brasschaet, een afstand van 250 km. De zesde étappe voert van Bras schaet naar Oostburg (186 km), waar bij via Gent en Ostende wordt gere den. De dag daarop wordt de rit tot Middelburg geneutraliseerd, waar om half vier de start is voor de individuele tijdrit naar Roosendaal via Goes, Krabbendijke en Bergen op Zoom. De laatste étappe voert Zaterdag 30 April van Roosendaal naar Amster dam, waarbij 262 km wordt afgelegd. (Advertentie.) SCHAAF- EN SNIJWONDEN Heilgymnasten en masseurs krijgen hogere honoraria De Ziekenfondsraad heeft goedkeu ring gehecht aan een tussen de organi saties van algemene ziekenfondsen en het Nederlandsch genootschap voor heilgymnastiek, massage en physio- techniek gesloten overeenkomst, waar bij de honoraria van heilgymnasten- masseurs met ingang van 1 Januari 1955 zijn verhoogd van f 1.75 tot f 2. per keer voor hulp, door de heilgym- nast-masseur te zijnen huize verleend, en van f 2.75 tot f 3.— per keer voor hulp, door de heilgymnast-masseur ten huize van de patiënt verleend. Prof. Kazemier geïnstalleerd In de zitting voor strafzaken van de Hoge Raad van gisteren is als lid van de Hoge Raad der Nederlanden ge ïnstalleerd prof. mr. B. H. Kazemier, voorheen raad-adviseur bij het depar tement van justitie. De plechtigheid werd bijgewoond door vele leden van de Hoge Raad, advocaten-generaal en enige ambtenaren van het departement van justitie. De geïnstalleerde zal de plaats inne men van wijlen prof. mr. M. P. Vrij en in de strafkamer zitting hebben. dank zij Clark Procédé EQ7 4 1 Stagnua /ester dan slag, SmQIC6llS QdÜ£ZZZL3 smaakt Ua sigartt lot lout IVI.nii'IM Ezna

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 11