Gent viert de Floraliën voor 1955 van 23 April tot 1 Mei Bebaarde Nederlander viert in Parijse „Moulin Rouge" triomfen HOOFDDIRECTEUR ANWB VIERT 1 MEI ZILVEREN JUBILEUM WOENSDAG 20 APRIL 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VAN VAGABOND TOT „STER" „Neerlands wegwijzer nummer een", de heer Hendrik Johan van Balen, ■al op de eerste Mei 25 jaar (hoofd)-directeur van de Kon. Ned. Toeris- enbond A.N.W.B. zijn. Enige dagen nadien zal dit feest gevierd worden m le Witte Sociëteit te Den Haag. Men vreest ruimte te kort te komen om Uien, die de heer Van Balen dan willen gelukwensen, te kunnen herbergen. Gelukwensen met zijn zilveren feest wil men de heer Van Balen zeker, naar notr veel meer zal de dank van honderdduizenden uigaan naar deze figuur, die bij de snelle ontwikkeling van verkeer en toerisme een zo grote rol speelt, nationaal en internationaal. Toen de heer Van Balen op 1 Mei 1930 het roer in handen kreeg telde de ANWB 80.000 leden. Twee jaar la ter werd het 100.000ste lid ingeschre ven. Twaalf jaar nadien was dit aan tal verdubbeld en binnenkort hoopt Amerikaanse regering van verkwisting beschuldigd Een commissie onder leiding van oud-president Hoover heeft in een rapport de Amerikaanse regering er van beschuldigd, dat zij duizenden millioenen dollars verspilt door „ber gen voorraden" van onnodige goede ren aan te leggen en deze later tegen een fractie van de kostprijs van de hand te doen. In sommige van deze gevallen waren de goederen door „on controleerbare achterdeuren" in com munistische handen gekomen, zo stel de de commissie van twaalf leden, waarin zowel republikeinenen als de mocraten zitting hadden, vast. 9 In de programma's, die van 2 tot en met 8 Mei door de B.B.C. worden uitge zonden ter herdenking van de tiende ver jaardag van het einde van de oorlog in Europa wordt ook aandacht besteed aan Nederland. zingt de lof van de „eeuwige favo riet", de azalea. De Sint Bavo met de aanbid ding van het Lam Gods van Jan en Huibrecht van Eyck de Belfort, de Sint Nicolaaskerk, de gildehuizen, de 92 bruggen, de markten, Graven steen, de enorme waterburcht, de ab dijen en begijnhoven van Gent, zij zullen door de Floraliën vele duizen den bezoekers meer trekken dan nor maal in negen dagen. Juist in deze tijd is in het Museum voor Schone Kunsten de tentoonstelling ..Keizer Karei en zijn Tijd" (2 April tot 30 Juni). men het 300.000ste lid te noteren. Bo vendien telt de wegenwacht thans 165.000 leden. De „Kampioen-tijd schriften hebben een enorme oplage en bijna 800 medewerksters en mede werkers in binnen- en buitendienst staan de heer Van Balen dagelijks bjj het vervullen van de talrijke taken op het hoofdkantoor en 12 bijkantoren ter zgde. Deze cijfers duiden slechts de respec tabele uiterlijkheden van het werk van de heer Van Balen en de zijnen aan. Naar de inhoud betekenen ze voor millioenen Nederlanders een vrij wel dagelijks dienstverlening. Daar is de afdeling wegen en verkeer, die intensief met rijk, provincies en ge meenten samenwerkt om, door mid del van adviezen, verkeersverbeterin- gen tot stand te brengen. Deze op de verkeersveiligheid ge richte dienst wordt aangevuld door de technische dienst met zijn vernuftige contröle-apparaturen en vele deskun digen. Daarnaast werken weer de diensten voor toeristische voorlich ting met kaarten en routes, met in ternationale documenten, kampeer- kaarten, kampeer-opleiding en de di verse andere vormen van sociaal toe risme, voor lucht-toerisme, voor alpi nisme, kortom voor schier iedere vorm van besteding van vrije tijd, die ook maar enig verkeers- of toeris tisch aspect biedt. Wanneer de heer Van Balen op 4 September van dit jaar 60 jaar oud wordt, dan zal hij vermoedelijk wel over de „schrik" van de viering van zijn jubileum heen zgn. In de oorlogsjaren wist de heer Van Balen de bond en de bladen van vreemde smetten vrg te houden. Zijn arbeid was toen in hoofdzaak beperkt tot het rijwieltoerisme en het kampe ren. Duizenden nieuwe leden traden in die jaren tot deze „puur Nederland se organisatie" toe zodat de bond van 100.000 in 1940 als een bond van 200.000 uit de oorlog te voorschijn kwam. Maar dat was niet de enige winst. In die jaren maakte de heer Van Ba len de plannen, die thans stuk voor stuk verwezenlijkt zijn en worden, o. a. voor de wegenwacht. Te klein Thans is een zijner voornaamste zorgen om aan de tegenwoordige kan toorgebouwen in de Haagse Park straat en Oranjestx-aat, die te klein en ondoelmatig zijn te ontsnappen. Het nieuwe bondsgebouw moet bij de 75ste verjaardag van de A.N.W.B. in 1958 gereed zijn. Het is aan de grens van Den Haag op Wassenaars gebied in een knoop punt van belangrijke verkeersaders geprojecteerd. Wanneer dat gebouw betrokken is, dan zal de A.N.W.B. nog beter werk kunnen doen. Daar van is de zilveren hoofddirecteur, die officier in de Orde van Oranje-Nas- sau is, overtuigd. De heer H. J van Balen hoofd-direc- teur van de A.N.W.B.J die op 1 Mei a.s. het feit hoopt te tierdennen, dat fij 25 jaar /hoofd) directeur van de Bond is. Maar zanger Sjoerd de Jong bleef bohemien van weleer (Van een speciale verslaggever) „Ja, ik ben even in Amsterdam om mijn huwelijk voor te bereiden Dit vertelde ons de Nederlander Sjoerd de Jong, die zijn schip in de Seine te Parys een Volendamse kwak tijdelijk had verlaten o'm de zaken „des harten" te regelen. We keken in een karakteristiek bebaard gezicht met guitige, lachende ogen en een hoog voorhoofdwas dit nu werkelijk de man, die als vagebond-zanger vaak op een schoen en een slof ging, en nu plots te Parys opklom tot een ster van internationaal formaat? Was dit de man, die eens zijn liedjes bij de guitaar met dubbeltjes beloond zag, maar thans 18 weken lang in de befaamde Moulin Rouge te Parijs aan dergelijke extatische ovaties bloot stond, dat zijn zenuwen hem voorlopig niet meer toestonden, dit werk vol te houden? Neen men ziet het Sjoerd de Jong niet aan, dat hij plots een car rière maakte, die hij nooit gezocht heeft: hij blijft eenvoudig gekleed. Ondanks zijn maandenlang optreden voor de Franse televisie, de lang speelplaten, die nu van hem op de markt gaan komen, blijft hij in hart en nieren de eenvoudige bohemien van weleer. „Het klinkt misschien gek, maar ik zing nog steeds liever voor een dubbeltje, dan voor veel geld". Sjoerd de Jong heeft een prachti- §e basstem eigenlijk beheerst hij rie octaven en hij is „naar boven gekomen" door zijn wonderlijke on verschilligheid ten aanzien van eer en geld. De f 72.000, die hij in lut tele maanden in Parijs verdiende, heeft hij gedeeltelijk geleend aan be hoeftige vrienden en gedeeltelijk tij dens een rustperiode van 5 maanden („Ik had geen zin meer") maar op gemaakt. En de Sjoerd de Jong, die wy ontmoetten, was weer platzak, maar even vrolijk als altijd Alle managers en theater-agenten, die zijn woonschip belaagden, merk ten, dat Sjoerd wel uit volle borst voor zichzelf en voor vi'ienden zong, maar het kennelijk hiei-by wenste te laten! Het is niet makkelyk om een psychologisch portret van de ze man te tekenen. Zijn levens houding ligt gebaseerd in de boeken, die hij eens, toen hij er nog op sandalen aan blote voeten op uittrok, in zijn rug zak meedroeg: Jung, Klages, Socrates, Plato Hij heeft geleerd om het leven filosofisch te bekyken en weet ook, dat de mens niets moet bezitten, teneinde de juiste on verschilligheid, die hy als ba sis van het geluk beschouwt, te verkrijgen Het is eens gebeurd het was in een periode, dat hij volgens zijn eigen woorden „van de honger over de vloer kroop" dat een rijke mijn heer aan een bar met een briefje van honderd in zijn richting zwaaide: „Hé, baardaapkom eens hier! Zing eens een liedje voor mij en dan zal ik je betalen, zoals je nog nooit betaald bent!" Nieuw verschijnsel Sjoerd de Jong keek de man eens minachtend aan, maar kwam niet. En op dezelfde enigszins minachtende wijze bejegende hij later de mensen, die hem in de schijnwerpers van de roem wilden hebben. Zo werd hg voor velen een volkomen nieuw en onbe grijpelijk verschijnsel, want een ster, die diep in het hart geen ster wil zyn dat had men nog nooit meege maakt. Het liefst praat Sjoerd over vroe ger: Hoe hij zijn carrière als zanger in een vacantiehuis op de Veluwe te gen kost en inwoning begon, hoe hij voor het eerst aah kunstschilderen ging doen („ik schilder nog, maar niet al te best") en hoe hij na de oor logsdagen uit plakjes bei-kenhout en Canadese conservenblikjes voor de bloemisten, die zonder vazen zaten, artistieke „scheppingen" ver-vaardig de Op een avond ontmoette hij een mijnheer, die een nachtclub in Am sterdam exploiteerde en die zijn zin gen „lang niet gek vond". Deze man had zijn dochter bij zich, die van een „vondst voor de zaak" sprak, maar haar vader vond, dat hij „daar geen vagebond kon hebben". „Waarom niet?" vi-oeg de dochter, „hij kan toch een schoon overhemd aandoen Zo kwam Sjoerd de Jong in de Am sterdamse nachtclub en toen tijdens zjjn eerste optreden een champagne- koeler als merkwaardig protest vanaf de balustrade naar beneden kwam suizen, deed hij rustig met zijn gui taar een stap terzijde (hy zag het „projectiel" namelijk aankomen) en zong gewoon verder In de gevangenis Sjoerd trad hierna met wisselend succes in verschillende gelegenheden op. Af en toe ging hij ook eens naar België, maar het is daar zo zei hij ons verboden om te „pieren". Toen hij reeds tien keer over de grens ge zet was en weer in Antwerpen op een soort artistenzolder optrad, werd hij ontdekt. Neen,' niet door de politie, maar door een invloedrijke manager, die vroeg: „Zou jy geen mooi con tract willen hebben?" „Het is altijd gevaarlijk om met mij contracten te sluiten", aldus Sjoerd, „want het blijft de vraag, of ik wel kom De manager zei: „Ik wou het eerst eens een week met je in Brussel en dan in Antwei-pen probei'en. Ik be taal je f 1000 per weekwanneer het aanslaat, kunnen we later altijd nog omhoog gaan tot f 1800 of f 2000". Sjoerd knikte, maar hij wilde er eerst nog een nachtje over slapen. Maar hij kon niet helemaal uitslapen, want om zes uur des morgens bonk te de recherche op zijn deur en ver zuchtte hij gelaten: „Het is weer zo ver". Een half uurtje later zat hij in de SJOERD DE JONG .vagebond-zanger gevangenis men had hem met een viertal andere vagebonden in een z.g. „leefcel" ondergebracht. Sjoerd stel de de cipier een grote fooi in het vooruitzicht, wanneer hij de directeur ging halen, want hij wilde toch het contract niet mislopen. Succes Sjoerd had succes: de directeur te lefoneerde en al spoedig verscheen zyn manager in een glanzende wagen hy had zelfs al een arbeidsvergun ning by zich. En zo stond Sjoerd al spoedig in een zaak van naam op de planken en zong zes Vlaamse liedjes. Toen het publiek om „meer, meer", brulde, zei hij: „Ik ken er niet meer". Over deze episode vertelde Sjoerd ons: „Inmiddels kreeg de pers er lucht van, dat ik zo vanuit de lik op de planken gestapt was. Dit trok nog meer publiek en de toeloop werd ten slotte zo groot, dat ook de directeur van de Moulin Rouge in Parijs ervan vernam en op een avond in het vlieg tuig stapte om zich eens persoonlijk op de hoogte te stellen „Zet 'm op, jong", zei men tegen Sjoerd, „nu krgg je je kans". „Ik zet 'm al genoeg op" was het antwoord en toen de zanger die avond voor 2000 mensen verscheen, zei hij rustig tegen de pianist: „Zegkun jij „Old man river" spelen? Ja? Geef tocht door allerlei kanalen naar de Lichtstad, raakten de verdiensten weer op en was er op een keer slechts 69 cents aan boordHij moest weer op straat gaan zingen om ben zine en eten te kopen, verdwaalde en passant nog in een zigeunerkamp maar het wordt alles JLeveel om te vertellen. Hoofdzaak is: Sjoerd de Jong is tegen wil en dank een ster geworden en trouwt nu met een char mant eenvoudig meisje uit Amster dam. „Ik voel mij zeer gelukkig", zo zei hij ons. En wij geloven dit graag. Communistische Kamerle den achten staking niet strafbaar. Vier communistische Kamerleden hebben zich met een schrijven gewend tot de officier van justitie te Amster dam naar aanleiding van de arresta ties en vei-horen van diverse leden van het Amsterdamse gemeentepei-so- neel. Zij zeggen daarin, van mening te zijn, dat in de Nederlandse rechtsple ging staking, ook van overheidsperso neel, niet strafbaar is, verklaren zich volledig solidair met de gearresteerde personen, en verzoeken de officier, in dien hij een en ander in strijd zou ach ten met de wetten, ook tegen hen een justitiële vervolging te doen instellen, teneinde juridische klaarheid in deze te verschaffen. Japanse belevenissen in krijgsgevangenschap In Japan is een groep van 88 Japan se krijgsgevangenen teruggekeerd na een gevangenschap van tien jaar in de Sowjet-Unie. De gerepatrieerden verklaarden, dat honderden Japanners bij relletjes om het leven zijn gekomen. Zo werden on geveer 200 Japanners gedood en 190 gewond bij een staking tussen 15 Mei en 27 Juni 1954 in de gevangenis van Karaganda. De Sowjet-autoriteiten ge bruikten tanks en machinegeweren bij het onderdrukken van de opstand. De ze begon, toen de gehuwde gevange nen eisten, dat zij in gezinsverband zouden mogen leven. Conferentie te Bundoenp begonnen.... De Indonesische premier heeft de conferentie te Bandoeng met een re devoering geopend. Onassis wil zijn waivisvloot in Argentinië regi treren Naar „The Standard", een te Bue nos Aires verschijnend blad in de En gelse taal, in goed ingelichte kringen verneemt, heeft de reder A. S. Onas sis president Peron van Argentinië verzocht zijn waivisvloot in Argenti nië te mogen registreren. Het blad herinnert er aan, dat in November van het vorige jaar de vloot door de regering van Peru in beslag is geno men en spreekt de mening uit, dat Onassis gelooft meer bescherming op zee voor zijn schepen te verkrijgen, indien deze onder Ax-gentijnse vlag varen in plaats van onder de vlag van kleine landen als Panama, Hon duras en Liberia, waar de vloot thans is geregistreerd. Zoals bekend, is Onassis, van ge boorte Griek, genaturaliseerd Argen tijn. De rest is duidelijk: de directeur van de Moulin Rouge engageerde Sjoerd, want zijn fraaie stem en na tuurlijke houding, gespeend van iedere poging om zijn liedjes te „ver kopen", waren een vondst. Maar het duurde vrij lang, voordat de nieuwe zanger in Parijs kwam, want zijn schip „Siegfried Erik" lag met een gebroken motoras in Gent en op de DE LOF VAN DE AZALEA Feest van bloemen en licht Bloemenkwekers in België. Nederland, Frankrijk, Duitsland, Italië, Zwe den, Groot-Brittannië en zelfs in de Verenigde Staten bereiden zich voor op de Floraliën, één van de belangrijkste bloemententoonstellingen ter we reld. Op 23 April zal Koning Boudewijn de tentoonstelling openen; op 1 Mei gaan de poorten dicht. In die tijd zal Gent de Floraliën vieren als een feest een feest van bloemen en licht, een feest van uiterlijk vertoon en stille bewondering. De geschiedenis van de Floraliën de naam is een bedenksel met ro mantische klank begint met een Engels initiatief. De Gentse hovenier Frans van Cassel had in Engeland de tentoonstellingen gezien, waarop dc tuiniers hun producten aan het publiek toonden. In de herberg „Fras- cati", waar hg en zijn collega's elk aar ontmoetten, de^d hg bij zijn thuiskomst het voorstel ook dergelij ke tentoonstellingen te organiseren. Op 3 November 1808 werd de Maat schappij voor Landbouw en Kruid- handel 'te Gent gesticht en op 7 Fe bruari 1809 hield deze Maatschappij in Frascati haar eerste tentoonstel ling. Een vgftigtaJ planten sierden de herberg. Beroepsbloemisten en amateurs behoorden de eerste jaren tot de deelnemers. In 1814 stond de ten toonstelling in het teken van de vre de, die in dat jaar te Gent gesl ten werd tussen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Internationaal Sinds 1839 is de tentoonstelling in ternationaal. Zij heeft steeds andere en grotere behuizing moeten zoeken. Zij heeft steeds meer favorieten ge kend. De azalea stond altijd hoog in aanzien. Sinds 1883 zijn de orchidee- en sterk vertegenwoordigd. De Ko ninklijke Maatschappij voor Land bouw en Plantkunde stimuleert de belangstelling voor de begonia's, die, gelijk bij ons de bolbloemen, gehele velden beslaan; bekend zijn vooral de Deurle, de Pinte velden te Lochristi. De Floraliën hebben ook moeilijke tijden gehad. In de eerste wereldoor log waren de meeste kwekerijen ver woest. De „Floraliën van Herstel ling" konden pas in 1923 gehouden worden. Met steeds toenemende pracht volgden de tentoonstellingen elkaar op. Gent verwacht van het komende feest weer veel succes. Vorig maal mocht het 750.000 bezoekers ontvan gen. Dit jaar rekent men op nog meer. De bezoekers zullen hun weg langs de bloemen kunnen zoeken over een terrein van 30.000 vierkante me ter. Niet alleen op de tentoonstelling, maar ook in de straten, op de pleinen en aan de gevels zullen bloemen prij ken in bonte pracht. Voor het eerst zal men de Floraliën ook 's avonds bij een zoi-gvuldig gekozen verlichting kunnen bezoeken. De toegangsprij zen zijn de eers'. e vier dagen wel hoog. Men zal er verstandig aan doen na de 26ste April te gaan. Feestroes- Deze tentoonstelling is de 178ste van de Koninklijke Maatschappg voor Landbouw en Kruidhandel te Gent en tevens de 23ste internationale bloe mententoonstelling. Gedurende de Floraliën, maar natuurlijk vooral op de openingsdag zal Gent in een feest roes verkeren. Wie zich dat maar even kan veroorloven, neemt vrijaf. Hg viert het feest van de bloemen en „WEGWIJZER NUMMER 1"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7