Premier van Ceylon wil informele besprekingen over Formosa Tolkwestie gesprek van betekent in Bonn de dag WAARBORGFONDS VOOR DE MIDDENSTAND GEÏNSTALLEERD Nu HERVORMDE DOMINEES WAREN TE UTRECHT BIJEEN WOENSDAG 20 APRIL 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 CONFERENTIE TE BANDOENG Heftige critiek van gedelegeerden op het communisme Uit Bandoeng: wordt richt, dat er buiten de conferentie om een belang rijk initiatief is genomedoor de premier van Ceylon, sir John Kotelawala. Hij nodigde rood China, de Philippijnen en Thailand uit om met de vijf Colombo-Ianden de kwestïe-Formosa te bespreken. De Colombo-landen zijn Birma, Ceylon, India, Indonesië en Palustan. Deze informele bijeenkomst vindt Donderdag plaats in het gebouw, waar de premier van Ceylon verblijft. Verschillende delegatieleiders hebben in him redevoeringen het kolonia lisme veroordeeld maar zy richtten ook heftige aanvallen op het commu nisme, dat door de vertegenwoordiger van Libye het „moderne imperialis me" werd genoemd en door de vertegenwoordiger van Irak werd gekwali ficeerd als „het moderne kolonialisme". In dit verband herinnerde deze de legatie-leider, Fadhil Jamali, aan het lot van de Baltische staten. Hij stelde vast, dat deze neïuwe vorm nog dodelijker is dan de oude vorm van kolonialisme. Slechts door de V. N. sterk te maliën kan vrede bereikt wordt, zo betoogde deze afgevaardigde. De premier van Pakistan, Moham med Ali, legde de conferentie zeven beginselen voor. Aanvaarding daar van achtte hij noodzakelijk voor handhaving der vrede. Hg noemde: 1. eerbied voor de souvereiniteit en territoriale onschendbaarheid van al le landen. 2. Erkenning van de gelijk heid van ieder onafhankelijk en sou- verein land. 3. Onthouding van in menging in de binnenlandse aangele- fehheden van een land door een an- ere natie. 4. Non-agressie tegen de territoriale onschendbaarheid of po litieke onafhankelijkheid van enig land. 5. Het recht van zelfverdedi ging, alleen of collectief uitgeoefend. 6. Het recht van zelfbeschikking van alle volken ei^ afkeer van koloniale exploitatie in welke vorm dan ook. 7. Het regelen van alle internationale geschillen door vreedzame middelen, te weten: onderhandelingen, bemid deling of arbitrage. Tsjoe En-Lai Het grootste deel van de rede van Tsjoe En-Lai, de minister-president van rood China, werd in het Engels door de tolk voorgelezen. De tekst week af van die welke tevoren aan de pers was overhandigd. De opmer kingen van sommige afgevaardigden hebben Tsjoe En-Lai daartoe bewo gen om te kunnen antwoorden op de beschuldigingen aan het adres van communistisch China. Gisteravond vierde de Goesse vereni ging „Ysvermaalc" haar 75-jarig ju bileum. De heer H. Bliek (links), die 65 jaar lid en 55 jaar bestuurslid was, ontving uit handen van de voorzitter, de heer M. Haasdonk, een assortimentkist sigaren, die dank baar werd aanvaard. Foto P.Z.C.) DE AGA. De Aga Khan in Antibes (Zuid Frankrijk) heeft zijn pensioen opgezegd. Het bedroeg maar 20 gulden per week en het kwam van de Britse regering. Het stamde uit het jaar 1844 toen de Britse Oostindische compagnie aan een voorzaat van de Aga dit pen sioen aan die voorzaat en zijn nako melingen toezegde. De Aga wil dat pensioen niet meer. Hij zegt, dat hij geld genoeg heeft. RECHT. Mevrouw Zeinab (22 jaar oud) heeft in Cairo echtscheiding ge kregen van haar man. Deze man had haar geslagen. Nu staat de Islamiti sche wet aan de man toe zijn echtge note te slaan met een riet, dat niet dikker is dan een vinger. Tot zover was alles in orde geweest. Het bleek evenwel, dat mevrouw Zeinab in het gelaat was geslagen en dat vond de rechter toch een beetje te bar. Wel niet een riet, maar niet in het gelaat, zo meende hij, en daarom kreeg de dame van 22 lentes echtscheiding. KAPITALIST. In Sjanghai is m'neer Lo Heng geroyeerd als lid van de communistische partij. Het'bleek, dat hij getracht had zich in liefdesaffaires te begeven met twee jongedames aan wie hij had wijsgemaakt, dat hij een schatrijke kapitalist was. TELEVISIE. M'neer Bouher in Parijs kan geen televisietoestellen uitstaan. Hij ging per auto naar een voetbal wedstrijd en zijn vrouw zou thuis de wedstrijd op het televisiescherm vol genPlotseling richtten de televi siecamera's zich op de tribunes en wie zag mevrouw Bouher daar? Haar bloedeigen m^n juichend en lachend., en naast hem zijn secretaresse ook al juichend en lachend.... Nu kan m'neer Bouhez de televisie nog veel minder uitstaan. China had de kwestie-Formosa aan e conferentie kunnen voorleggen doch het wilde geen enkele aangele genheid, waarover een geschil be staat, ter sprake brengen. Volgens Tsjoe En-Lai is Amerika het enige land, dat spanning in het gebied van Formosa oproept. „Het besluit om Formosa te bevrijden is een binnen landse aangelegenheid van het Chi nese volk". „Oneerlijke behandeling Hij klaagde over „oneerlijke be handeling" van rood China door de V. N. Er waren weliswaar verschil lende standpunten maar uitgaande van een gemeenschappelijke basis zou overeenstemming kunnen wor den bereikt. De afgevaardigden te Bandoeng hadden als gemeenschap pelijke basis, dat zij vastbesloten zrjn af te doen met „de verschrikkingen en het lijden van het kolonialisme". China is bereid normale betrekkin- fen te onderhouden met alle Afri- aanse en Aziatische landen op basis van de vijf beginselen, waarover men met Nehroe het eens geworden was. Deze beginselen komen in grote trekken overeen met hetgeen de pre mier van Pakistan noemde. Tsjoe En-Lai noemde vervolgens een groot aantal kwesties betreffen de een strijd voor onafhankelijkheid. Ook vermeldde hij de Indonesische aanspraken op Westelijk Nieuw- Guinea. Toen de afgevaardigden na de lunch bijeenkwamen voor het aanho ren van de rede van Tsjoe En-Lai, werden zij overvallen door een tropi sche onweersbui. De storm rukte de dakpannen van de daken en hevige regen overstroomde de straten. Don derslagen maakten de toespraak moeilijk verstaanbaar. Tsjoe En-Lai zal na afloop van de Afrikaans-Aziatische conferentie eni ge dagen de gast van president Soe- karno zijn. Stoffelijk overschot van Einstein gecremeerd Dr. Albert Einstein, die zgn leven aan de wetenschap heeft gewijd, heeft zijn lichaam voor medisch on derzoek beschikbaar gesteld. Vijftien üur na zijn dood is het stoffelijk overschot, zonder bijzonde re plechtigheid gecremeerd, nadat al le belangrijke organen voor studie doeleinden waren verwijderd. UNIEKE VORM VAN CREDIETSYSTEEM Samenwerking Overheid-bedrijfsleven De staatssecretaris van economische zaken dr G. M. J. Veldkamp heeft gisteren in Amsterdam het bestuur van de stichting Algemeen Waarborg fonds voor de Middenstand geïnstalleerd. Hij sprak daarbij een rede uit, waarin hy een overzicht gaf van de middenstandspolitiek. Spreker betuigde dat de midden standspolitiek vier grondslagen heeft: de grondslag van het ordelijk econo misch verkeer, waartoe de midden standswetgeving en daaronder in het bijzonder de vestigingswetgeving strekt, in de tweede plaats de produc- tiviteitsbevordering, waartoe een in tensieve research en een juist gerich te voorlichting moet strekken, in de derde plaats een bevredigend stelsel van de credietregeling en in de vierde plaats een zelf doen door de midden stand, zowel in privaatrechtelijke als in publiekrechtelijke organisatievor men. Wederom is dank zij samenwerking van overheid en bedrijfsleven nu een belangryke loot aan de boom van ons credietsysteem toegevoegd, die uniek is in West-Europa. De Stichting Al gemeen Waarborgfonds voor de Mid denstand zal tot taak hebben aanvra gen voor hypothecair-, inrichtings- en overnamecrediet te onderzoeken en te adviseren. Dit advies zal voor wat het hypothecair crediet betreft, wor den uitgebracht aan het ministerie van economische zaken en ten aan zien van het inrichtings- en overna- mencrediet aan de Middenstandsbank. Juiste bepaling Het kwam dr Veldkamp juist voor, dat de bepaling is gemaakt, dat zo dra in een bepaalde branche een bij zonder waarborgfonds is gesticht, zo als dit bij de kruideniers reeds het geval is, dit fonds de adviserende taak van het Algemeen Waarborg fonds overneemt. In kringen van de drogisten, de mellidetailhandel, bak kers, rijwielhandelaren en de detail handel in groenten en fruit zijn reeds vérgaande stappen tot oprichting van dergelijke bijzondere waarborg fondsen gedaan. Hij achtte dit een Zo zal het Peulvruchtencentrum voor Zuid-West Nederland er uit zien wan neer de bouw op het Middelburgse industrieterrein gereed is. Het ge bouw, dat ontworpen werd door de Rotterdamse architect Chr. de Heer, kr\jgt een middellijn van lf2 m en een grootste hoogte van 11 m. Deze ma quette toont ook duidelijk, dat elke zijde van het achthoekige bouwwerk een ingang bezit. (Foto P.Z.C.) gelukkig verschijnsel, omdat hierme de de door de overheid zo graag ge ziene zelfwerkzaamheid in de midden stand duidelijk aan de dag treedt. Maar het is voor de middenstander niet slechts nodig, dat hij crediet ont vangt, ook is nodig, dat hij een goede vestigingsplaats krggt en dat hij in een juist type bedryfspand komt, het welk zowel aan de technische als aan de sociale structuur van het midden- standsbedrgf recht doet. Hiervoor is, wederom in nauwe samenwerking met het bedrijfsleven, een afzonder lijk lichaam, een bedrijfspandeninsti tuut in het leven geroepen en onder gebracht bij het economisch instituut voor de middenstand. Hiermede zal het Algemeen Waarborgfonds nauw moeten samenwerken. Het Wereldgebeuren Deze foto toont de .Kristol Britan- enkele minuten voor de landing Filton-Airport bij Bristol. Het vliegtuig heeftals slot van een aan tal proefvluchten een non-stop vlucht gemaakt tussen Khartoum en Bris tol in een tijd van 10 uur 55 minuten. Het vliegtuig kreeg de bijnaam „Fluis terende Reus", in verband met de ge ruisloze manier, vjaarop het zich door de lucht voortbeweegt. „Groene kaart" nodig voor doorlating in België Voor vier soorten wagens In afwachting van de invoering van de verplichte wettelijke aansprakelijk heid-verzekering in België moeten de bestuurders van taxi's, autobussen, toerwagens en vrachtauto's aan de Belgische grens het internationale verzekeringsbewijs, de zg. „groene kaart" tonen, bij gebreke waarvan de doorgang kan worden geweigerd. Voorlopig zal men van Belgische zij de er niet toe overgaan de mogelijk heid te openen de verzekering voor korte termijn af te sluiten aan de Bel gische grens. Franse ambtenaren in Tunesië staken Ongeveer 4000 van de 5500. Franse ambtenaren in Tunesië hebben giste ren voor 24 uur het werk neergelegd teneinde salariseisen kracht bij te zetten en te protesteren tegen dat deel van de oorgestelde accoorden tussen Fra V ük én het protectoraat inzake binnenlandse autonomie van Tunesië, dat hen betreft. De overeenkomsten bevatten b.v. de bepaling, dat bij benoemingen de voorkeur aan Tunesiërs boven Fran sen zal worden gegeven. De huidige Franse ambtenaren zullen evenwel him functie behouden tot de pen sioengerechtigde leeftijd. Hiertegen hebben de Fransen geen bezwaar, mits zij ontslag kunnen nemen om een zelfde post in het moederland te gaan bekleden, hetgeen echter vol gens de voorgestelde regeling niet is geoorloofd. In Amsterdam werden 63 stakers ontslagen In totaal 63 leden van het personeel uit de Amsterdamse diensten en be drijven, waarin is gestaakt, hebben definitief ontslag gekregen uit de ge meentedienst. De geschorste stratenmakers van de dienst der Publieke Werken, die vorige week opnieuw het werk had den neergelegd als protest tegen de z.g. rancune-maatregelen van B. en W. hebben van het college bericht ge kregen, dat zij vanochtend weer aan het werk kunnen gaan. Amerikaanse liberalen wenden zich tot Eisenhower Zeven-en-veertig bekende Ameri kaanse liberalen hebben er telegra fisch bg president Eisenhower op aangedrongen „onmiddellijk stappen te nemen teneinde de Verenigde Sta ten en de wereld te bevrijden van de huidige oorlogsdreiging in de Straat van Formosa". Zij verzochten de pre sident wereldkundig te maken, dat er geen Amerikaanse strijdkrachten zullen worden gebruikt voor de ver dediging van de eilanden Quemoy en Matsoe. Alpinisme op Domtoren Een 32-jarige student heeft zich uit baldadigheid van 35 meter hoogte met een touw van de Domtoren te Utrecht j= laten zakken. Hij had de toren met zijn vriend beklommen tot M de eerste trans en betrad daar H het balcon. H Nadat het tweetal een touw aan de balustrade had gebon- M den, liet de vermetele zich ten aanschouwe van een grote me- nigte zakken. De torenmeester trachtte het spel nog te verhin- H deren, maar kwam juist te laat. Eenmaal op de grond M j= werd de student meegenomen naar het politiebureau. En daar zal het wél niet bij blijven, j§ want de torenwachter heeft een aanklacht ingediend, omdat de waaghals hem al zwevende enige beledigende uitdrukkin- M gen heeft toegeroepen.... iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiili Kleine boeren Men zegt, dat de afgtreden pre mier van Sowjet-Rusland, de heer Malenkow dezer dagen op bezoek is geweest in Boedapest. Dat moet voor professor Imre Nagy een heel prettig bezoek geweest zijn, want zo ongeveer iedereen in en buiten Hongarije wist, dat de professor zou moeten aftreden als premier van Hon garije. Het is voor een aftredend man altijd aangenaam wanneer hij van een ex-collega hoort, dat men gewoon kan aftreden- Dat men niet direct geliqui deerd behoeft te worden en dat men niet eens uit de partij gesloten wordt. Nagy is er overigens wel iets slech ter afgekomen dan Malenkow. Men heeft aan de laatste een ministers baantje gelaten en ook een functie in de partij. Nagy echter werd gedegra deerd tot gewoon burger en gewoon partijlid. Dat heeft Nagy vermoedelijk niet gedroomd toen hij tijdens de oorlog voor de Moskouge radio met zoet-ge- vooisd geluid de Hongaren opriep "tot aansluiting bij de communistische par tij en toen hij daarna met de Russische troepen Hongarije binnenkwam als „hoofdvertegenwoordiger"' van de ro de bevrijders. u is hij dan gevallen en het merk waardige is wel, dat men ook weet waarom. In Hongarije is men namelijk nogal loslippig. Men pleegt daar de strijd om de macht niet zo geluidloos te voe ren als bijvoorbeeld in Rusland. Hongaarse kranten hebben er over geschreven en ook heeft men in ver gaderingen zijn mening gezegd over Nagy, Rakosi en andere lieden, die met elkaar overhoop lagen. Sedert enkele jaren worstelt de Hongaarse regering met de levensmid delenvoorziening en het prijspeil. Er bestond een duidelijke ontwaarding van het geld. Om daaraan een einde te maken, hechtte in Mei 1954 de Hon gaarse arbeiderspartij (het Volks front) haar goedkeuring aan een reeks maatregelen, welke men eigen lijk alleen maar van een conservatief- kapitalistische regering verwacht zou hebben. Er werd bezuinigd op het staatsbudget door ontslag van amb tenaren enz. Men voerde een crediet- beperking in en een algemene aanma ning tot productieverhoging ging uit. Toen men echter ook nog de boe ren wilde dwingen meer te pro duceren voor zo ongeveer hetzelf de inkomen, dat ze tot nog toe ver dienden. kwam Nagy daartegen in verzet. Hij zei openlijk, dat men een boer, die meer produceerde ook meer moest laten verdienen en als zoon uit een klein landbouwbedrijf prees hij de kleine landbouwbedrijven aan als de grondzuilen van de Hongaarse eco- NOG GEEN OPLOSSING IN ZICHT Permanente last op de federale kas Dc moeilijkheden, die het verkeer naar Berlijn ondervindt door de tol, die de Oostduitse regering aan het wegverkeer heeft opgelegd, blijven het onderwerp van besprekingen in Bonn vormen. De situatie heeft zich toe gespitst nadat de Oostduitse regering te verstaan had gegeven, dat zij slechts op ministerieel niveau over de situatie wenst te spreken. Pogingen van Wesduitse zjjde om via de beambten voor het interzone- verkeer met de Oostduitse deskundi gen tot een regeling te komen, zijn niet gelukt, daar de Oostduitse rege ring de actie kennelijk is begonnen om opnieuw te trachten tot een recht streekse bespreking met de politieke leiders in Bonn te komen. Geen interventie Ook de pogingen om door een inter, ventie van de Westelijke mogendhe den de tolbarrière uit de weg te rui men, hebben nog geen resultaat ge had. De geallieerde hoge commissie in Bonn heeft reeds in twee nota's aan de Russische hoge commissaris pro test aangetekend en 't standpunt inge. nomen, dat de tol in strijd zou zgn met de vierzijdige afspraken over de toegang tot Berlijn. Zij hebben daar mee evenwel niets anders bereikt dan dat de Russen demonstratief hun han den in onschuld hebben gewassen. In Oost-Berlijn zegt men, dat de „Duit se democratische republiek" een vol ledig souvereine staat is en dat de Russen met de gehele tol-affaire niets te maken zouden hebben. Vele Duit sers hadden kennelijk tegen deze hou ding een krachtiger geluid van de Westelijke geallieerden gezien. Er is tenminste van vele zijden over ge klaagd, dat de hoge commissarissen de Duitse belangen in deze op tame lijk lauwe wijze zouden hebben behan deld. Het valt evenwel moeilijk in te zien wat de hoge commissie in Bonn meer zou kunnen doen dan protest nota's te sturen. Regelrechte uitwerking op het ver keer naar Berlijn heeft de barrière tot dusver niet gehad, daar de bonds regering zich terstond bereid heeft verklaard, de hogere rechten aan de vervoerders terug te betalen. Bijzondere zitting Dat betekent evenwel een nieuwe permanente last op de federale kas ten bate van Berlijn, dat toch reeds millioenen bedragen verslindt om zijn functie van etalage der Westelijke welvaart te kunnen blijven vervullen. De bondsregering heeft besloten tot een nieuwe demonstratie van haar vaste voornemen om de Berlijners niet in de steek te laten en zal vol gende week een bijzondere zitting houden in Berlijn, teneinde te over leggen wat voor de stad gedaan zal kunnen worden. Luxemburgs prinsje gedoopt Gisterochtend is op het kasteel Betzdorf de pas geboren prins Henri van Luxemburg gedoopt. De jonge prins, wiens vader, erfgroothertog van Luxemburg, kroonprins is, is eveneens kroonprins. Onder de gas ten bevond zicli ook koning Leopold van België, die een paar opnamen maakte. Peter was de prins van Luik en meter prinses Gabriella, een zuster van de erfgroothertog, die gehuwd is met graaf Van Holstein-Ledre- borg. De jonge prins kreeg de namen Henri Albert Gabriel Felix Marie Guillaume. In de voornaamste Hongaarse kran ten werd ronduit geschreven, dat het kleine boerenbedrijf een betere devie- zenbron was dan de zware industrie, die in Hongarije een moeilijk bestaan had. Dit nu konden de heren in Moskou blijkbaar niet toestaan. De commu nistische partij die in Hongarije meedoet in het Volksfront werd gealarmeerd en het centraal comité van de partij veroordeelde in een re solutie het optreden van Nagy. Vastgesteld werd, dat de zware in dustrie voorrang moest hebben en dat de verheerlijking van het kleine boe renbedrijf slechts zou leiden tot het kweken van nieuwe „kapitalisten". Ra kosi. de secretaris van de communis tische partij, zag tenslotte de kans- schoon om Nagy ten val te brengen. Nu moet Rakosi proberen de zware industrie te bevorderen Uit som mige uitlatingen van Rasoki is echter al gebleken, dat hij toch niet goed weet hoe hij met de kleine boe ren aan moet. Al te reg durft hij ze ook alweer niet aan te vatten en blijkbaar zijn de instructies uit Moskou nogal vaag. Zo vaag, dat men zich in Hongaarse kringen afvraagt of de heren in Mos kou zelf wel weten wat ze willen. Dit laatste heeft de Neue Züricher Zeitung aanleiding gegeven tot de ver onderstelling. dat in Moskou de on derlinge strijd om de macht nog altijd voortduurt en dat men daarom geen tijd heeft voor zulke wissewasjes als de econimische narigheden en politie ke ruzies in Hongarije. Vier kinderen dood door hotelbrand Bij een brand in een hotel in Tours (Midden-Frankrijk) zijn in de afge lopen nacht vier Britse schooljongens om het leven gekomen. Drie jongens en twee brandweerlieden liepen ver wondingen op. Conferentie van Japan en Rusland in neutrale stad Het lapanse kabinet heeft zich in beginsel accoord verklaard met een Russisch voorstel om de komende onderhandelingen over het normali seren van de betrekkingen tussen beide landen in een „neutrale" stad te voeren, zo wordt vernomen in ge woonlijk welingelichte kringen te To kio, waar men verwacht dat de keu ze zal vallen op Genève of Parijs.. De Nederlands Hervormde predi- dantenverenigïng hield gisteren te Utrecht een algemene vergadering. Nadat reeds Maandagavond een be- groetingsby een komst was gehouden, waarin de heer P. J. v. Mullem sprak over het werk van het filmcentrum, hield ds. W. Barnard uit Amsterdam (de dichter Guillaume van der Graft) gistermorgen de domineespreek. Te voren had ds. H. J. F. Wesseldijk. praeses der Generale Synode de bij eenkomst met een kort woord ge opend. waarin hij de pessimistische geuiden als zou het gesprek over mo derniteit zijn afgelopen, bestreed. Eerder, zo meende spreker, tekent er zich iets nieuws af. Er is, aldus ds. Wesseldyk, geen enkele reden voor een malaisesfem- ming in de Kerk. Nadat de doden wa ren herdacht, hield dr. S. van der Lin de een referaat over „Het werk van de Heilige Geest in de gemeente". Vervolgens hield drs. J. M. de Jong een referaat met als onderwerp „Mondigheid", waarna ds. F. H. Land man besloot met een referaat over de dienst der Kerk in en aan ons volk in het heden. De Leidse oecumenische spelgroep bracht- op deze vergadering het snel „Judas" van Hubert Gignoux.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5