PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bandoeng zal kwestie N.-Guinea officieel laten rusten „Breede Watering" wil dijken aan Ooster- en Westerschelde verhogen BILT Vandaag.. FRANSE VERKIEZINGEN MET WEINIG VERSCHUIVINGEN PREMIER NAGY VAN HONGARIJE UIT FUNCTIE ONTHEVEN 198e Jaargang - No. 91 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85; p kw.: fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 19 April '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 een» per mm Minimum p advertentie I 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels i.— Iedere regel meei 20 cent .Drieven ol adrea Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Girc> No 359300 P.Zj- Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. FinJandstr 2. telef 16; Temeuzen. Brouwerijstraat 2: Zierlkzee. N Bogerdstr i«0 telel 26. GEMATIGDE KOERS VERWACHT Wel worden Palestina, Tunesische en Marokkaanse problemen bezien In Bandoeng zyn de eerste dagen van de conferentie getvijd aan rede voeringen van de verschillende delegatie-leiders. Inmiddels is een agenda goedgekeurd, welke de volgende punten omvat; 1. economische samen werking; 2. culturele samenwerking; 3. de rechten van de mens en de zelf beschikking; 4. vraagstukken van afhankelijke volken; 5. bevordering van de wereldvrede en samenwerking. Aangekondigd werd, dat Palestina en Tunesische en Marokkaanse pro blemen besproken zullen worden. Officieel werden dus niet genoemd de kwestie van de Portugese bezittingen op Nieuw-Gulnea. Indien het tot resoluties komt, zullen die slechts op basis van unanimiteit worden aangenomen, waardoor kwesties als vreedzame co-existentie en het toetreden van Rood China tot de Verenigde Naties wel niet als aanbevelingen van de conferentie aan de orde zullen komen. De commissie voor economische sa menwerking zal vandaag bijeenkomen. Op dit terrein verwacht men voorstel len voor technische hulp aan de Aziati sche landen van Japan, welks verte genwoordigers uitdrukkelijk hebben aangekondigd meer geïnteresseerd te zijn in economische vraagstukken van gezamenlijk Aziatisch belang dan in politieke problemen. Een van de gedelegeerden, die aan het woord kwamen, was de minister president Nasser, die zich heftig keer de tegen de „politiek van agressie" door Israël. Hij eiste, dat deze kwestie door de conferentie besproken zal worden. Nasser verklaarde, dat de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika een gevaar vormde voor de internationale veiligheid. Ondanks de teleurstellin gen, die Egypte ondervonden heeft, zal het land de Verenigde Naties niet ver laten. Rol van Nehroe De „Manchester Guardian" noemde de conferentie iets geheel nieuws op 1= treedt koning Hoessein van Jordanië in het huwelijk met prinses Dina Abdel Ha- H mid. s viert de Nederlandse rc- Vue-artist L. F. Dieben, alias p Lou Bandy, te Haarlem zijn 65ste verjaardag. lllilllllllllilllllllllilllllllllll drie bespreken Nog emige moeilijkheden Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben een begin ge maakt met het overleg over de voor uitzichten voor een Oostenrijks staats verdrag, aldus werd gisteren uit Lon den vernomen. In ambtelijke kringen in de Britse hoofdstad werd gezegd, dat er zich nog enige moeilijkheden kunnen voordoen bij het bereiken van overeenstemming over een verklaring over neutraliteit van Oostenrijk. Er werd te Moskou geen tekst opgesteld. Een van de amb tenaren zeide, dat het mogelijk is, dat men met een tekst komt, die voor het Westen onaanvaardbaar is. Ook heerst er in Londen onzekerheid over of de verklaring waarbij een „Anschluss" wordt verboden, in het zelfde stuk moet worden opgenomen. De Engelse oorlogswezen, die op net ogenblik in Nederland vertoeven om een pelgrimstocht te maken langs de graven van hun bij de bevrijding van Nederland gesneuvelde vaders, hébben Maandag op diverse plaatsen in Nederland bloemen gelegd op de graven van hun dierbare overledenen. Foto: Een Engelse jongen voor het eerst bij zijn vaders graf. het gebied van internationale bijeen komsten. Het valt moeilijk te zeggen, wat het resultaat van de conferentie zal zijn, omdat de landen, die er aan deelnemen, zo'n grote verscheidenheid van beweegredenen hebben. Maanden lang heeft Peking in deze conferentie een prachtige gelegenheid gezien. Het doel zal zijn de Aziatische landen er van te overtuigen, dat de oorlogs dreiging uit het Westen komt. Ook Nehroe aanvaardt het principe van de co-existentie, maar hij aanvaardt dit niet in de betekenis, die het commu nisme of Peking hieraan geven. „Het zal interessant zijn te zien of de heer Nehroe de Chinezen aan hun vreedzame woorden herinnerend, hen in Bandoeng of zij willen of niet, in vreedzame banen kan leiden", zo be sluit het Britse blad. Klopjacht op Italiaanse moordenaars De politie van het gebied van Vibo in Italië houdt een klopjacht op een zekere Seraflno Castagna, die ln de afgelopen dagen vier personen, of wellicht vijf, ver moord en een zesde gewond heeft. Castagna is onlangs uit gevangenschap ontslagen nadat hij een straf had uitge zeten voor poging tot moord. De 35-jarige heeft gezworen, zich te zullen wreken op allen die indertijd tegen hem getuigd hadden. Zodra rij de gevangenis verlaten had, ging hij met zijn geweer op zoek naar de mensen op wie hij het gemunt heeft. Hij trof er vier aan in de buurt van Vibo Balentia, terwijl zij het land bewerkten. Castagna schouderde onmiddellijk zijn geweer en legde met vier schoten twee vrouwen, de 60-jarige Maria Valente en de 50 jaar oude Maria Zappino, neer. Zijn andere twee slachtoffers waren mannen. Na deze daad zou hij zijn vader vermoord en een boer verwond hebben, die poogde hem te beschermen. Koningin en Prinsessen terug in ons land Koningin Julians en de twee jongste prinsessen zijn Maandag teruggekeerd van de vacantie in Zwitserland. De re- gerings-Dakota landde op het vliegveld Soesterberg. De Prinsessen Beatrix en Irene zijn gisteravond van hun vacantie in Oos tenrijk teruggekeerd. Kort na negen uur stapten de beide prinsessen op Schiphol uit het lijnvliegtuig, de „Willem van der Velde", een convair van de K.L.M. RUSTIG VERLOOP Echec voor beweging van Poujade De kantonnale verkiezingen, welke Zondag in Frankrijk en een aantal overzeese departementen zijn gehouden, hebben in hoofdzaak winst opge leverd voor de gematigde en de radicale candidaten. De voormalige Gaul listen moesten veel zetels afstaan, die de centrumpartijen en de conserva tieven ten goede kwamen, terwyl de communisten wat terrein verloren aan de socialisten. Een vergelijking van de jongste resultaten met de cijfers van 1949 gaat slechts ten dele op, omdat in de eerste ronde slechts in 922 van de 1508 kantons in Frankrijk waar werd gestemd, de beslissing is gevallen, ver de volgende zetels moet aan staande Zondag nog eens worden ge stemd. Reeds kan worden gezegd, dat de beweging van Poujade een verplette rende nederlaag heeft geleden. De Gaullisten zijn bezig, te verdwijnen in de traditionele rechtervleugel en betekenen als aparte kracht eigenlijk al niets meer. De communisten hebben gezegd enige verliezen geleden Paus Pius lijdt aan arthrose Paus Pius de twaalfde lijdt aan arthrose aan zyn rechterarm en zal waarschijnlijk nooit meer in staat zijn hem vrijelijk te gebruiken, aldus de gisteren bekendgemaakte diagno se van vier artsen. De aandoening slytage van de gewrichten, is een ge volg van de hoge leeftijd van de Paus Zondagavond waren röntgenfoto's gemaakt van de rechterarm en -schouder van de paus, nadat ver schillende bestralingen om de felle pijn in de rechterarm weg te nemen, n resultaat hadden opgeleverd. aan de socialisten, die in de arbei derscentra him invloed uitbreidden. De andere stromingen tenslotte: katholieken, radicalen en conserva tieven hebben zich gehanhaafd. Wordt in de tweede ronde de situa tie bestendigd, dan ontstaat een reeks van klassieke combinaties die zo getrouw mogelijk het parlement en de parlementaire sfeer van de laatste jaren terugbrengen. Overzicht van de ontroerende plech tigheid in het voormalige kamp Ber gen Belsen, ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de bevrijding. A.N.P.-Telefoto llllllilllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllll hardnekkig (Van onze weerkundige M medewerker) Groot waren gisteren de weers- verschillen in ons land. In een groot deel van Nederland scheen j een stralende zon, die de koude M i lucht tot tien a twaalf graden verwarmde, terwijl in Zeeland lage wolkenvelden binnendre- ven, waaruit plaatselijk wat licht motregen viel bij een tem- peratuur, die in Vlissingen vijf k zes graden bedroeg. Dit zijn zeer koude Aprildagen. Vooral voor de groei der gewassen is dit weertype zeer ongunstig. p Wat de vooruitzichten betreft, M kan er met de beste wil van de wereld voor de komende dagen geen verbetering worden aange- kondigd. De kans op droog en l§ zonnig weer blijft groot, al.moet nog met de mogelijkheid van "binnendrijvende lage wolken- M velden rekening worden gehou- den Het sterke hogedrukgebied met het centrum bij Schotland ondergaat vrijwel geen verande- ring, waardoor de wind nog in de koude hoek tussen Noord en Noordoost blijft. lllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllll 0 70 mensen, van wie meer dan de helft kinderen, bevinden zich onder het puin van een berg kolenafval, die Vrijdag avond is ingestort en het dorp Koeroka- mi (Japan) heeft bedolven. De berg was 40 meter hoog en 200 meter breed. Zon dagochtend werden 5 lijken geborgen. RECHTSE AFWIJKINGEN" Hedegues wordt zijn opvolger De Hongaarse premier Imre Nagy die de vorige maand wegens „rechtse afwijkingen" werd becritiseerd, is uit zyn functie ontheven, en tevens uit het politieke comité van de Hongaarse communistische partij gestoten. Leider van deze actie was Matyas Rakosi, eerste secretaris der partij, die in 1953 door Nagy als premier was opgevolgd. Tot zijn opvolger is Andras Hegedues, tot nog toe vice-premier, benoemd. In de bekendmaking van het Hon gaarse parlement wordt verder ge zegd, dat Mihaly Farkas is ontsla gen als secretaris der partij en uitge stoten uit het politieke comité. Het besluit om beide mannen van him post te ontheffen, is door het centra le comité der party op een bijeen komst van 14 April genomen. Farkas werd ontslagen, omdat hij reeds lang de ideologie van Nagy had gesteund. Hij zal een andere, minder belangrijke post in de partij krijgen. Istvan Kovacs. eerste secretaris van het partijcomité van Boedapest, en Joszef Mekïs, voorzitter van het vakbondscomité zijn benoemd tot le den van het politieke bureau der par- Staatsgreep in Bolivia werd verijdeld In La Paz, de hoofdstad van Boli via, is gisteren bekendgemaakt, dat 73 personen, onder wie dertien vrou wen, zijn gearresteerd, die zouden hebben samengezworen om op 9 April een staatsgreep te doen en pre sident Paz Estensoro uit de weg te ruimen. KWART MILLIOEN VOOR VERBETERINGEN Begroting voor acht maanden met volledig dijkgeschot De ingelanden van het Waterschap „De Breede Watering bewesten Yer- seke" hebben in de Maandagmiddag in „de Prins van Oranje" te Goes ge houden vergadering, het bestuur gemachtigd plannen te maken voor het verhogen en verzwaren van de zeedijken van dit waterschap. Nu de dijk van de Kruiningse polder is verhoogd, vormt de zeedyk bij Schore een zwakke plek. Wanneer er opnieuw een zware stormvloed zou komen, zou het niet onmogelijk zyn, dat „de Breede Watering" nu het kind van de re kening werd, zo merkte de dijkgraaf, de heer P. J. J. Dekker in zijn toe lichting op. Hetzelfde geldt voor de Oosterschelde en daarom wil het Wa terschap, voordat de afsluiting van deze zeearm een feit wordt, ook daar de risico's voor de eerstvolgende 50 jaren tot een aanvaardbaar peil te rugbrengen. Hiertoe zullen ook de dijken aan de Oosterschelde verbeterd dienen te worden. Ter voorbereiding van deze werken werd voorlopig een bedrag van f 6400 op de begroting voor 1955 gebracht. In zijn openingswoord herdacht de dijkgraaf, de heer Dekker, met enke le woorden de op 13 October 1.1. over leden gezworene de heer P. W. van Overbeeke, die ae laatste jaren te vens plaatsvervangend dijkgraaf was. Het bestuur heeft thans als plv. dijkgraaf aangewezen de gezworene K. M. Straub. Verder deelde de dijkgraaf o.m. mede, dat in het afgelopen winter seizoen veel schade door storm aan de zeeweringen werd toegebracht. Bij de storm van 23 December, toen het water in de Oosterschelde tot 3.98 m -f en in de Westerschelde tot 4.06 m -f NAP werd opgestuwd, werd voor 6000 schade aangericht. Op 16 Januari j.l. bij een waterstand van 2.73 m-|- N.A.P., moesten vooral de onderglooiingen van de Vilvoordste steen het ontgelden. De schade be liep plm. 44.000. De herstelwerk zaamheden zullen nog enkele maan den in beslag nemen. De totaalkosten van ile stom ramp 1 Februari 1953 hebben in het Waterschap bedragen 950.089.27, t.w. 683.235.86 voor liet definitief en 266.853.41 voor het noodherstel. Van deze kosten is uiteindelijk 6505.46 ten laste van het vva' schap gekomen. Van het Prov. bestuur is f 23-721.78 te ontvangen als rijksbijdrage voor de niet-planwegen voor 1954. Mede door de slechte weersomstandigheden en de langdurige winter is enige stagnatie ontstaan in het delven en zuiveren van waterafvoerkanalen. Naar de dijkgraaf verder mede deelde, waren de prijzen van de ma terialen voor de wegen bij de jongste aanbesteding iets lager dan vorig jaar. De gemalen zijn gedurende de afgelopen winter vele uren in bedrijf geweest, doch abnormaal hoge bin nenwaterstanden zijn niet voorgeko men. Een aanvang is gemaakt met de peilingen van de vooroever in de Oosterschelde. De tot heden verkre gen uitkomsten hebben geen veran dering van betekenis te zien gege ven, zo eindigde de heer Dekker de bestuursmededelingen. De agenda bevatte eerst enkele personeelszaken. Het voorstel van het bestuur tot opheffing van de vrijdom der vroon landen lokte enige bespreking uit. Zoals de dijkgraaf uiteenzette, was reeds eerder uit de vergadering de vraag naar voren gekomen, waarom de vroonlanden niet het volle dijkge schot betaalden. Het Algemeen Pol derreglement maakte het echter tot dusver niet mogelijk, om deze gron den met de scnotplichtige gronden gelijk te stellen. Een wijziging van dit reglement heeft dit thans wèl mogelijk gemaakt. Het thans be- staande verschil van 8.per ha, wil men in tien jaar inhalen. Als een der motieven voor deze gelijkschake ling noemde de voorzitter de nood zakelijkheid, in de toekomst zeer grote werken uit te voeren (dijkver hoging en -verzwaring). Wanneer hiervoor een beroep op het Rijk zal worden gedaan voor financiële mede werking, zal de poldergemeenschap zelf ook moeten opbrengen wat mo gelijk is. Het gaat hier om 340 ha vronen en vrijlanden, waarvan 40 ha eigendom van het waterschap zelf zijn. De heer M. in 't Anker uit Schore wees erop, dat deze vroongronden meestal duurder gekocht'zijn, omdat zij vrij van lasten waren. Hij zag in gelijkschakeling daarom een onbil lijkheid. Ook notaris H. Jonkers was deze mening toegedaan en pleitte, om redenen van rechtvaardigheid, voor betaling van een afkoopsom aan de betrokken vrooneigenaren. Om Dractische overwegingen bleef het bestuur echter brj zijn oorspronkelij ke voorstel, dat uiteindelijk zonder stemming werd aanvaard. BEGROTING VOOR 8 MAANDEN. Op grond van het nieuwe Alge meen Polderreglement, moest het waterschap ook de aanvang van zijn dienstjaar, tm du«ver 1 Mei op 1 Ja nuari brengen. Daarom werd thans een begroting van 1 Mei 1955—lJa- (Vervolg op pag. 7) tij, en Laszlo Piros tot candidaat-lid, waardoor is voorzien in de door de uitstoting van Nagy en Farkas ont stane vacatures. „De opvolger" Andras Hegedues, de nieuwe pre mier, is een deskundige op land bouwgebied. Na op de agrarische af deling van het secretariaat der (com munistische) arbeiderspartij te heb ben gewerkt en in de partijpers een aantal goed gedocumenteerde studies over landbouwvraagstukken te heb ben gepubliceerd, werd Hegedues in November 1951 tot onderminister van landbouw benoemd. In Juli 1953 werd hij eerste vice-premier en in de ze hoedanigheid de voornaamste me dewerker van premier Nagy. Hij stond aan het hoofd van de Hongaarse delegatie naar de confe rentie van de acht communistische landen te Moskou, waar belangrijke besluiten inzake een nauwe militaire samenwerking tussen de deelnemen de landen werden genomen, als ant woord op de bekrachtiging van de Paryse accoorden. Prof. Einstein overleden In Princeton (New Jersey. V.S.) is Maandag op 76-jarige Ijl leeftijd overleden prof. Albert §f Einstein. Vrijdag werd hij met een galblaasontsteking in het ziekenhuis aldaar opgenomen. Prof. Einstein leidde de laat- ste jaren een teruggetrokken 2 leven. Hij was de zoon van Joodse middenstanders. Ein- stein werd wereldberoemd toen zijn relativiteitstheorie be- kend werd. Hij was toen 26 M jaar. Voor een ïevensbeschrij- r: ving zie pagina 3. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf DE VERWACHT... AANHOUDEND VRIJ KOUD. Enkele overdrijvende wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen toch zon. nig weer. Matige, af en toe krachtige Noor delijke nind, aanhoudend vrij koud. 2u Apri, Zon Maan 'ON «:.N IVIAAN 5.37 4.16 onder 19.46 onder 17.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1