Canadese ambassadeur opende kleuterschool in Ouwerkerk Uoin 'Lmwm Almanak Zou ik het niet weten stó op STERLING! WAT U VOOR AMBON KUNT DOEN „r'n-T TEXELSE SCHAPEN GRAZEN OP DE DIJKEN VAN KORTGENE 5 doktoren Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 18 APRIL. 1955 GESCHENK VAN TAFELRONDE „Symbool van gemeenschappelijke arbeid en samenwerking" De vele vlaggen in Ouwerkerk namen Zaterdagmiddag' veel weg van het nog op vele plaatsen troosteloze beeld van liet dorp en gaven zelfs een feestelijke tint aan de dorpskom, waar'de slagen van de ramp nog steeds merkbaar zijn. Ouwerkerk kreeg deze middag dan ook iets, wat tot dusver nog niet in 't dorp geweest was: een kleuterschool, waarvoor de gaven uit de gehele wereld bij elkaar waren gebracht. De Canadese ambassadeur in Nederland, de heer Th. A. Stone, was uitgenodigd deze opening te verrichten, waarvoor grote belangstelling bestond, niet het minst van de bewoners van Ouwerkerk zelf, die de straffe wind trotse rend, eveneens op het dorpsplein waren samengekomen. Sprekend over de grote eer die hem te beurt was gevallen om dit gebouw te mogen openen, kreeg de stem van de heer Stone een warme klank, en, ondanks het feit dat velen van de toeschouwers zijn woorden niet begre pen. werd met sympathie en onder grote stilte zijn toespraak aange hoord. „Verontschuldig mg dat ik geen Nederlands spreek", zo zei de heer Stone, „maar toch wil ik U zeg gen dat het voor mij een groot ge noegen is vandaag de gedenksteen in de muur van dit huis te mogen onthullen. Dit geheel is een les van internationale samenwerking en een symbool van gemeenschappelijke ar beid." Nadat ambassadeur- Stone 'n lint had doorgeknipt, viel het doek van de gedenksteen weg, op deze wijze van de kleuterschool van Ou werkerk, een groots geschenk van Tafelrondes uit Engeland, Zweden, Denemarken, België, Canada en Aus- De Canadese ambassadeur in ons land, de heer Th. A. Stoneopende Zaterdag in Ouwerkerk de kleuter school, een geschenk van de Tafel ronde. (Foto P.Z.C.). tralie, officieel in gebruik stellend. Het lied „O Canada en het Wilhel mus, gespeeld door „Kunst en Eer" uit Zierikzee, bekroonden deze mani festatie van internationale verbon denheid; Tevoren had de president van de gezamenlijke Tafelrondes in Nederland, dr. R. van Lutterveld, gewezen op de belangrijkheid van deze dag, niet alleen dóór het nieu we gebouw, maar vooral door het feit dat de Tafelronde iets kon doen voor de bevolking van Zeeland. Spreker herinnerde aan het con tact in 1944 en 1945 tussen Neder land en Canada door de bevrijdings legers gelegd en dankte is de per soon van dë heer Stone alle gevers in Canada. Zeeland is een land van vruchtbaarheid en kleuren, zo zei de heer Van Lutterveld en vandaag zijn we aan het begin van een nieuwe lente. Moge dit ook een lente beteke nen voor het rampgebied, waar ge holpen door de mens de natuur zich herstelt." Sprekend over de gedenksteen, merkte de heer Van Lutterveld nog op: „Aan de muur van de school zien we een phoenix, de vogel, die steeds wanneer dit nodig blijkt zich verjongt. Moge deze phoenix het te ken van een herboren Ouwerkerk zijn", besloot spr. Met een hartelijke felicitatie droeg hierop de Tafelronde de kleuterschool over aan de heer J. Romeyn, burge meester van Ouwerkerk. Dankwoord. „Wij zullen niet terugzien op wat geweest is", zo begon deze zijn dank woord, want op deze dag zijn Wij blij dat jonge mensen iets voor jonge kinderen hebben willen geven. Onze harten vloeien over van dankbaar heid en we zijn blij voor de kinde ren. Ik hoop dat wanneer Ouwer kerk weer bevolkt is, nog meer kin deren de school bezoeken kunnen, merkte de heer Romeyn op, die zijn dankbaarheid niet by woorden liet. Als blijk van herinnering aan deze dag bood hij die heer Stone een raïhp- schilderij aan van de Driebergse kunstschilder J. Meine Jansen. De heer Stone toonde zich zeer verrast en verzocht de heer Romeyn alsme de de vervaardiger hun handtekening achterop de lijst te plaatsen. Ook dr. van Lutterveld ontving van burge meester Romeyn, een schilderwerk, dat eerlang een plaats in het gebouw van de Round Table zal krijgen. Nadat de architect, ir. F. H. Klokke uit Middelburg enkele woorden van dank gesproken had, bood de heer J. H. H. Schuringa namens de afdeling Goes en Zie rikzee van de Tafelrondegroep een Canadese vlag aan en dr. J. K. de Jong overhandigde als ge schenk van de leden uit Walche ren en Zeeuwsch-Vlaanderen een klok. In gebruik. Een bijzonder aardig moment was de zang van het kleuterklasje van mej. E. M. Slager, dat na veel onbegrepen redevoeringen zoet over zich heen te hebben laten gaan de dank' van de kinderen in een lied tot uitdrukking bracht „Ja, wij zijn VAN UITGEBRAND. In Nieuwerkerk brak Zaterdagvoor middag brand uit in de bakkerij van de heer Ten Hove en alle pogingen van de brandweer ten spijt, bleef van het gebouwtje weinig meer over dan de zwartgeblakerde muren. Het juist gebakken brood werd echter geen voedsel voor de vlammen, want om wonenden konden het tijdig in veilig heid brengen, evenals een deel van het materiaal. Doortastend optreden voor kwam, dat de brand zich verder uit breidde. De ontstane schade wordt niet door de verzekering gedekt. De oorzaak van de brand wordt gezocht in het waarschijnlijk oververhit zijn van de over. JEUGDDAG. Leerlingen van lagere-, technische- en middelbare scholen worden sedert eni ge tijd uitgenodigd door de legervoor- lichtingsdienst om deel te nemen aan jeugddagen. Zo worden op Dinsdag 24 Mei a.s. leerlingen van scholen uit Ter en overig Zeeuwsch-VIaande- Ergens in Middelburg staat een iet wat merkwaardig bord, daar opge steld om voorbijgangers attent te ma ken op een nabijgelegen speeltuin. Het opschrift op dat bord is niet vriende lijk. Het is zelfs beslist onvriendelijk. Het getuigt evenmin van gevoel voor zakelijkheid. Want om adspirant-bezoekers met „ezels en apen'' te betitelen, wél, dat lokt geen klantenlijkt ons Het opschrift op dat bord luidt na melijk: „Ezels en apen", met. daaron der, met richting spijl: Speeltuin ..Dames en heren" is nu direct ook niet nodig, maar ezels en apennéé Dat neemt geen mens. TOT ren als gasten verwacht bij het regi ment veld-artillerie „Prins Frederik" te Bergen op Zoom. GOUDEN ECHTPAAR. Dinsdag 26 April a.s. zal de buurt Julianastraat te Sint-Jan steen wellicht fleurig worden ver sierd. Feest wordt het voor de buurtbewoners in elk geval, want het is die dag een lialve eeuw ge leden, dat het echtpaar E. Roe- giestDe Jonge in het huwelijks bootje stapte. FRANSE LANDBOUWERS. Een groep Franse landbouwers uit Evron in het Loire-gebied, waar de land- en wijnbouw worden beoefend, zal op Zaterdag 30 April a.s. een bezoek brengen aan Noord-Beveland. In 1953 maakten Noordbevelandse boeren een excursie naar de genoem de streek. De Fransen zullen te Kort- gene worden ontvangen door- de afde ling Noord-Beveland van de Z.L.M. Het programma vermeldt o.m. bezoe ken aan ondernemingen, boerderijen en koelhuizen. Ook de Kamperlandse duinen zijn in het reisschema opgeno men en te Kortgene in „De Koren beurs" wordt de Franse gasten een di ner aangeboden. llllllllllllllllllllllllllllllllllll^ 1 Toespraak van de kleinste, g Voordat de kleuters van s ij Ouwerkerk' hun nieuwe school binnenstapten, nam Marian Da- H lebout het woord, om, na zelf veel onbegrepen redevoeringen H te hebben aangehoord, namens de kleuterschool-leerlingetjes in een gedichtje de gevers van al dat moois dank te brengen. Na- H dat de microfoon bijna horizon- taal geplaatst was, sprak zij, ge- assisteerd door mej. Slager de g volgende regels: Onze grote dijk ging stuk, H 'k Was nog maar een kleine puk. H De zee was woest, het water H sterk Op ons dorpje Ouwerkerk ff Word ik eenmaal sterk en groot Denk ik aan de hulp in nood. s H De „round table" van Nederland tot Canada, m Gaf ons een mooie school, heel dra, Heel blij en heel tevreden, H Denk ik ook aan het lieve Zweden. Nu hou ik op hoor: ik ga aan mijn werk. „We thank you", de kleuters van Ouwerkerk. nog wel heel klein, maar we vinden het wat fijn, iedere dag naar school te komen." Hierop draaide de heer Stone de sleutel van de hoofddeur om en konden de kleinste bewoners van Ouwerkerk hun nieuwe huis in ge bruik nemen, waar ook weldra tal rijke gasten het fraaie interieur en moderne spelmateriaal bewonderden. De plechtige overdracht van de school werd bygewoohd door o.a.. mr. K. Ziircher. namens de staatssecre taris van O.K.W., J. T. Spijker van het Jeugd Rode Kruis, burgemeester M. van Veen uit Enschede, de heer P. Besanger namens de burgemees ter van Amsterdam, dr. A. Ezen- dam, voorzitter van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Rotary, de burgemeesters van Zierikzee, Oos- terland, Nieuwerkerk en Bruinisse, de heer E. H. Mulder, gemeente-se cretaris van Zierikzee, dr. A. J. Schilstra, schoolarts van Noord- Zeeland, de gemeenteraad van Ou werkerk, en een honderdtal leden van de tafelronde uit geheel Neder land. Mej. H. J. Glasz, inspectrice van het kleuteronderwijs was door ziekte verhinderd. Aan mevr. Stone, die haar echtgenoot vergezelde, wer den bloemen aangeboden. Rondrit. De hoge Canadese gasten waren reeds enige tyd vroeger op het eiland gekomen voor een rondrit, begeleid o.m. door de heer N. H. Lysem, van de Tafelronde „Schouwen-Duive land". Na een kort oponthoud in Bruinisse werd in Zierikzee het raad- Ik heb alle tabakken van de wereld gerookt Maar lekkerder dan Sterling Shag? Neel Dat is wel de beste uit de Virginia-oogsl. Daar draai je je eigen, originele Virginia-sigaretten van. Goudgeel, pittig en geurig! Wie kan het beter weten dan Stuurman Steven en hij zegt: Noordweg in Middelburg Slachtoffer raakte macht over stuur kwijt bij nemen van bocht. Op de Noordweg onder Middelburg nabij de grens mot St. Laurens is de 24-jarige D. J. de R. uit Middelburg Zaterdagmiddag dodelijk verongelukt, nadat hy in een bocht do macht over het stuur van zyn motor had verlo ren. De R. sloeg met zijn hoofd tegen een lantaarnpaal en werd vrijwel op slag gedood. Het ongeval geschiedde omstreeks kwart voor drie. Het slachtoffer, wiens beroep werk tuigkundige op de grote vaart was, reed vólgens ooggetuigen met een snelheid van ongeveer 60 km. Hy kwam uit de richting van St. Laurens. In de bocht, die onmiddellijk op de ge meentegrens met Middelburg volgt, verloor hij de macht over het stuur van zijn motor, een zware Harley Da vidson. Het voertuig schoot met het voor wiel over de trottoirband, rechts van de weg, het carter bleef echter op de ze rand hangen, terwijl het achterwiel over de weg schoof, totdat de hotsing met de lantaarnpaal volgde, die De R. het leven kostte. Het stoffelijk overschot is nader hand naar het Middelburgse Gasthuis overgebracht. De R. was ongehuwd. Toogdag N.C-L.B. in Juni te Middelburg. Zaterdagmiddag kwamen de be sturen der Zeeuwse afdelingen van de Nederlands Christelijke Land arbeiders Bond ln vergadering bij een in restaurant „De Opril" te Goes. De heer Den Hollander, districtsbe stuurder, besprak bestuurswerk zaamheden voor de komende zomer en gaf een toelichting op de plan nen voor de toogdag, welke in Zee land wordt gehouden. Na een uitvoe rige discussie werd besloten deze toogdag in de maand Juni te Middel burg te houden. Voorts werd het woord gevoerd door de heer Van Wensen, districtsbestuurder van de provincie Noord-Brabant, die een be spreking hield van de propaganda- arbeid in dienst van de N.C.L.B. huis met z'n fraaie burgemeesters kamer bezichtigd. In Brouwershaven leidde de heer H. van Nieuwenhui- zen de bezoekers tenslotte rond in de grote kerk en vertelde enkele bij zonderheden ov.er de restauratie. On derweg liet de heer Stone de wagen stoppen en stelde er prijs op het in terieur van de molen „De Koren bloem" onder Zonnemaire te bezich tigen. De stof trotserend klom de heer Stone tot boven in de molen en liet zich voorlichten over de technische werking. „Het is voor het eerst van myn leven dat ik in een molen ben geweest!" merkte de heer Stone op, die derhalve, naast de officiële ope ning van de Ouwerlserkse kleuter school, op Duiveland een ervaring rijker werd. Op Noord-Bevéland arriveerden de Texelse schapen, die van prima kwa liteit bleken te zijn. Foto P.Z.C.J. Dragline beschadigde woning in Gapinge. Zaterdagmorgen om half acht is in een van de scherpe bochten in de dorpskom van Gapinge een dragline van een auto afgegleden. De machine viel op de straat, waar het plaveisel werd losgewoeld. De arm van de drag line sloeg tegen de zijgevel van een huis aan, dat wordt bewoond door de heer M. Goedbloed. Daardoor werd de muur enigszins ingedrukt en ontstond een scheur in de gevel. Een lantaarn paal moest het eveneens ontgelden.: De schade was echter minder groot, dan aanvankelijk werd vermoed. De dragline eigendom van de Neder landse Heide Mij. werd vervoerd door een vrachtwagen van fa. W. L. uit Middelburg. STORT UW 6UL0EH «■JJ'.'SÏSÏÏ Verkoop zaaieesters vrijgegeven Geen credietverlening op korte termijn. In de Zaterdagmiddag gehouden al gemene vergadering der coöperatieve veilingsvereniging „D* Zeeuwse Oes ter" te Yerseke, is met algemene stem men besloten de verkoop der zaaioes- ters tot nadere bekendmaking vrij te geven. Dit houdt dus in, dat de leden der vereniging voorlopig niet meer verplicht zijn hun producten op de veiling ten verkoop aan te bieden. Een en ander geschiedde uiteraard slechts na een langdurige bespreking, waaruit bleek dat weliswaar geen cre- dietverlening op korte termijn te verwachten is, doch dat door alle be trokken instanties alles in het werk wordt gesteld zulk een credietverle- ning alsnog te verwezenlijken. Alle aanwezige leden stemden dan ook ten volle in met het voorstel van het bestuur om op de ingeslagen weg ijverig voort te gaan. Dit te meer. daar ook namens de Nationale Coöpe ratieve Raad, op deze vergadering vertegenwoordigd door drs. Coenen, de volle nadruk erop werd gelegd, dat er voor het gehele complex van oester- moeilijkheden slechts verbetering te vinden is in de weg der coöperatieve gedachte. Wel moeten ook thans alle middelen in het werk worden gesteld om te ko men tot een bevredigender werking van het Oesterfonds. HONDERD SCHAPEN OP EEN VEERBOOT Van een eiland naar een eiland. De zestienjarige Gerard Boot uit Kortgene slaakte een zucht van ver lichting, toen Zaterdagmorgen een grote vrachtauto met het bordje „vee- vervoer" op de cabine, de steiger van het Wolfaartsdykso veer opreed. Daar waren ze dan eindelijk, de honderd jonge schapen uit Texel, die onder zyn hoede in de komende zomers op de dyken van de ambachtsheerlijkheid Kortgene zullen grazen. En met Shanny, de schaapherdershond achter zich aan, ging hy eens een kykje nemen bij de aanlegsteiger, waar expediteur De Borst uit Breezand al druk bezig was de schapen aan boord van de veerboot „Gorinchem I" te dryven. Nog niet zo lang geleden was het schaapherder Verstraate, die met zijn kudde langs de dijken van de am- bachtsheerlykheid Kortgene trok. De drjkbeheerders zagen hem graag ko men, want de schapen zorgden voor een stevig en kort grastapijt, wat de bestendigheid van de dijken zeer ten goede kwam. Maar langzamerhand is het beroep van schaapherder in verval gekomen en zo gebeurde het, dat schaapherder Verstraate zijn beroep verwisselde voor dat van pluimvee handelaar. Aangezien dijkbeheerders met kippen niets konden beginnen, besloot de ambachtsheerlijkheid Kort gene zelf een kudde schapen aan te schaffen. Er werd contact opgeno men met een relatie op Texel, die wel voor een goede kudde kon zorgen. De Texelse schapen vertegenwoordigen een prima ras en daar zij uit de duin streken komen, zou de overgang naar de zilte Scheldeboorden waarschijn lijk voorspoedig gaan. Zo gebeurde het dan, dat Zater dagmogen een grote veerboot als een arke Noaclis werd volgeladen met blatende viervoeters. Dom bleken de schapen niet te zijn, want eendrach tig zochten ze een plaatsje op het achterdek van het schip, lekker in de luwte van de wind en in de stralende zon. Als dekpassagiers op een vacan- tietochtje maakten zij de korte over tocht naar Kortgene en zelfs Shanny slaagde er niet in de witwollige die ren van hun zonnig oord te verdrij ven. Opa Meerman staat al te wach ten" zei ir. A. E. Bruijning, rent meester van de ambachtsheerlijkheid, toen de boot tegen de Kortgeense steiger aanlegde. „Ik ben benieuwd hoe hg de schapen vindt". Maar opa Baby in Vlissingen aan brandwonden overleden. De ruim éénjarige baby van de fa milie T. uit het Havendorp te Vlissin gen is Zondagavond in het St. Joseph- ziekenhuis overleden aan brandwon den, bekomen, toen liet kind Zater dagavond een hoeveelheid kokend wa ter over zich heen kreeg. Mevrouw T. had Zaterdagavond een emmer met zeepsop en wasgoed op de brandende kachel geplaatst, zoals wel meer gebeurde. Op een gegeven ogen blik brak een poot van de wat wanke le kachel en zowel de kachel als de emmer vielen om. Hierbij liepen de heer en mevrouw T., alsmede een der vier kinderen van het ecthpaar. lichte brandwonden op. De ruim eenjarige baby kreeg ech ter het grootste deel van de kokende inhoud van de emmer over zich heen en werd in zorgwekkende toestand in het r.lc. Sint Joseph-ziekenhuis te Vlissingen opgenomen, waar het kind in de loop van Zondagavond is overle den. Oma van Oosten had rustige (102e) verjaardag. In alle stilte heeft Zaterdag me vrouw de weduwe J. van OostenDe Fouchier haar 102e verjaardag ge vierd. „Oma" Van Oosten wordt sinds enige tijd verpleegd in huize „Der Boede" te Koudekerke. Zij werd op 16 April 1853 geboren in de Segeer- straat te Middelburg. Meerman, die van zijn veertiende jaar af achter de schapen heeft gelo pen en nu de leeftyd van de sterken dicht heeft benaderd, schortte zijn oordeel nog even op. En terwijl de mannen van de veerboot de brand slangen uitrolden om de dank van de wollige viervoeters voor het aange naam verpozen van het dek te spui ten, trippelden de veroorzakers van dit karweitje de weg naar Kortgene op, om vlak voor het dorp de dijk te beklimmen en de uitgestrekte schor ren te bevolken. De massale invasie bleek voor de hazen te veel van het goede te zrjn en met grote sprongen renden zij voor de kudde uit naar veiliger oorden. Opa Meerman, de grootvader van de nieuwe schaapherder, had de verleiding van het oude beroep niet kunnen weerstaan en hij was de schapen dan ook op hun trek tocht door de schorren gevolgd. „Het zyn mooie schapen", vertel de hy, „maar ik kan goed mer ken, dat zij twee benen meer heb ben dan ik". Peinzend oogde hij zijn kleinzoon na. „Gerard loopt nog te vlug" verklaarde hij des kundig", maar dat leert ie wel af. Rustige dieren hebben een rustige herder nodig". In de verte wandelde de kudde nu langzaam grazend naar de dijk. De schapen volgden de herder al op zijn weg naar de horizon. Steeds kleiner werd het beeld, tot de dijk een bocht maakte en herder en kudde aan het oog onttrokken waren. (Advertentie) waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen h."s„d'hei: Drink In de loop van elke dag enkele glaren water en bepaal een vast uur voor ?fn?' rieem de le week elke avond Leverpilletjes. 2e Week - 39 Week - om de andere avond t één. Daarna niets meer. want S ^erpllletjes stellen uw Inge wanden ln staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. zor^en' vermoeidheid of te vee! tempo van uw ingewanden tijdelijk neem dan tydolük Carter's TnSi,? cm u Teer op gang t® helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en ver- F&liUdi~«inne I,ax®erImIddelen-gewoonte. De r^ a c on? Carter 8 Leverpilletjes, 11.20 VANDAAG. Middelburg..— Electro: „Als vrouwen be geren". (18 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „De drie piraten", (14 3.). 20 uur. Vlissingen Luxor: „Charge van de lan- ciers", (14 jr.), 20 uur; Alhambra: „Onteerd", (18 Jr.), IS en 21 uur. Goes Grand: „White Christmas", (a. 1.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2